Skelterraces - problemen - n succ Beloofde medewerkers kwamen niet opdagen wmmmm Fortuna geeft SVV een bittere pil te slikken Schiedammers lijden een 5-0-nederlaag Auto tegen bromfiets mmmsm Sportparkbrug door loco-burgemeester feestelijk geopend Hengelconcours weer uitstekend geslaagd Harpe Davids kampt met versleten instrumenten WALDO-TAXI Voetballer is ernstig gewond Weinig animo voor toertocht Clubontmoeting van De Mol 1 chiedamrners onder elkaar ss i Ês A >k: JBp. t*n 64.65.0 (3 lijnen) Fiets en bromfiets spoorloos verdwenen HET VRIJE "VOLK MAANDAG 15 AUGUSTUS 1960 PAGINA 4 Kr,v. iSïsSJ? liiKimurmuiimiuiüuiiittHiuiii.'iJiiiumiHinimimiitaiuniJiwniifB si x-Sp.' Tegenaanval Eenzijdig De organisatie van de skelterraces is volkomen in de war gelopen. Maar de races zelf zijn, dank zij deelnemers en belangstellende kij kers, die bij gebrek aan andere medewerkers, zelf het parcours uit zetten, toch een succes geworden. Een zeventig skelterrijders waren uit alle delen van het land naar Schiedam gekomen. Er waren bovendien een twaalf tot veertien Belgen onder de deelnemers, van wie er één, een moeder van wer kinderen, twee prijzen in de wacht sleepte. Advertentie IM. u' '-.««"vrfó fè-forl óVr-ih* Hit slechte weer heeft een ver lenging van de kermis tot gevolg ge had. Ook vandaag zijn alle molens, kramen, botsautootjes en wat al met 'meer nog in vol bedrijf. Ook de Mul. zenstad is vanavond nog geopend. Ook in het Stedelijk Museum duren de vakantiegebeurtenissen nog nog voort, nu het weer de vorige week zo slecht is geweest De kinder films worden nog tot 20 augustus vertoond. Vandaag was er weer een nieuw programma. Wij horen nog, dat tijdens een bij eenkomst van de deelnemers aan de retme Piet Kreeft hartelijk is gehul digd omdat hij voor het laatst deel nam. Wij zullen zijn. pittige verschij ning ongetwijfeld missen in de va kantierevues van de toekomst. Belangstelling trokken de wedstrij den in overvloed. Tijdens de gehele race, die een paar uur duurde, stond het publiek een paar rijen dik langs de Burgemeester "Van Haarenlaan, waar met strobossen een baan van ongeveer 400 meter lengte was uit gezet. De heer R. J. Verstraeten van de KNAC had de leiding van deze wed strijden. Na afloop verteide hij ons teleurgesteld, dat de medewerking in Schiedam hem zeer was tegengeval len. „De organisatie berustte eerst bij de heer Spithoven van de SBLO. Toen deze ziek is geworden, heeft de Schiedamse Gemeenschap de hulp van de motorclub Schiedam ingeroe pen," aldus de heer Verstraeten. „Met de voorzitter van deze club heb Ik herhaaldelijk overlegd en ver schillende afspraken gemaakt. Van morgen zouden hier zestien tot acht tien mensen aanwezig zijn om te helpen bij het klaarmaken van het parcours, er kwamen er twee. We hadden het hele parcours om 10 uur gereed willen hebben. Daar kwam nu natuurlijk niets van. De voorzitter van de motorclub heeft misschien wel gedaan wat hij kon. maar de mensen zijn in ieder geval niet komen opdagen." Hoe men het parcours ten slotte toch gereed heeft kunnen maken? „Mensen, die kwamen om te kjiken hebben ons geholpen. De heer Vriend bij voorbeeld van de skelterclub Zwolle, die alleen als belangstellende kwam. Een paar dagen geleden heb ik nog met de motorclub gebeid en toen kreeg ik te horen, dat alles In orde was," aldus de heer Verstraeten. die zeer teleurgesteld was over deze gang van zaken. Ook de heer A. de Jonge van de Schiedamse Gemeenschap, die de prijzen uitreikte, had er geen ver klaring voor. Hij dankte de KNAC, die deze races heeft "mogelijk ge maakt, bijzonder hartelijk en hij sprak ook waarderende woorden tot degenen, die nu de voorbereidende, werkzaamheden hadden verricht. „Om ons nog duistere redenen, zijn degene" die hiervoor zouden zorgen, niet verschenen. Ik betreur dit ten zeerste." De heer De Jonge was ver heugd over de grote belangstelling voor dit evenement. Een zeventigtal skelterrijders had zich tevoren met veel vechtlust inde strijd geworpen en elke race was opnieuw een spannende belevenis. De kleine wagentjes kunnen een zeer hoge snelheid ontwikkelen en er is een grote behendigheid nodig om een voorganger te passeren. Dikwijls gebruikten de rijders daarvoor de boebten, zodat daar in het algemeen de spannendste ogenblikken ontston den. Wat dat betreft zijn deze skelter races inderdaad wel een succes ge weest. We hebben zo'n idee. dat véle jeugdige Schiedammers zich wel tot die skeltersport aangetrokken voel den. En hoopvol was, dat er naast een aantal vrij dure fabriekswagen- tjes ook zelfgemaakte skelters mee reden, 'die dus betrekkelijk weinig kostbaar zijn en die beslist goed mee kwamen. Het is jammer, dat ook de speaker niet was komen opdagen zodat de voorlichting niet helemaal volgens plan kon verlopen. De heer De Jong reikte na afloop een aantal fraaie bekers uit. In de 50-cc-klasse met merendeels jeugdige deelnemers werd de glunder lachende J. Brom eerste; 2. Sleutel kamp; 3. Dicky Scholier. 100 cc: 1. mevrouw Hllde Misot, Antwerpen; 2. De Graaf, Assen; 3. Beusekom. Bel gië; 4. Veldman. Laren. 125 cc: 1. Dumee, Doorn; 2. F, Boulogne, Den Haag. 200 cc: 1. La Haye, België: 2. mevrouw Misot; 3. Valk, België; 4. Philips. Assen. gMtaUgf m&M Advertentie (I-Md Bü een voetbalwedstrijd op het ge meentelijk sportpark in de zuidbuurt te Vlaardingen ontstond zaterdag middag een botsing tussen twee spe lers. Daarbij liep de 32-jarige A. K. uit Vlaardingen vermoedelijk een schedelbasisfractuur op. Hij is in het algemeen ziekenhuis opgenomen. Frans Mijnsbergen belaagt voor de zoveelste maal doelman Kouwen van SVV (rechts). Slechts 35 fietsers zijn zaterdag om twee uur gestart voor een toertocht van 45 km door het Westland. Waar schijnlijk bedierf het weer het animo voor deze prestatierit. die georgani seerd werd door de Tourclub Rotter dam. Hoewel zich in de loop van de raiddag nog enkele peddelaars aan de start in de Korenbeurs meldden, bleef het aantal belangstellenden, toch beneden de verwachtingen. Bo vendien waren er onder de toerrij ders nog enige deelnemers aan de Sterrit. die vanuit andere steden van ons land gestart waren. Aan de hand van een routebe schrijving reden de deelnemers via Vlaardingen en Maasland naar De Lier, waar ze konden genieten van een speciale Westlandse verfrissing. Langs Schipluiden ging het weer op Schiedam aan. Tijdens de tocht moesten contro lestempels gehaald worden als be wijs dat de voorgeschreven route volbracht was. Een blijvende herin- ring aan de tocht werd aan de deel nemers uitgereikt. Een lepeltje met inscriptie. (Van onze sportredactie) Een oppermachtig Fortuna heeft zaterdagmiddag SW volkomen zijn wil weten op te leggen: de Vlaardingcrs behaalden een ver diende 5O-overwinning. Laat deze score ai weinig misvatting over de zwakheid van de Schiedammers toe, wanneer men het aantal gemiste kansen van de rood-gele voorhoede tevens in aanmerking neemt, is deze nederlaag voor SVV zeer bescheiden uitgevallen. Het vertoonde spel van de- Vlaardingers was hartverwarmend. Vanaf het beginslgnaal werd SW in het defensief gedrongen. De bezoekers hebben weinig kans gekregen zich eveneens te laten gel den. Te meer omdat de Fortuna-verdediging uitstekend gesloten was. De zeventienjarige Vlaardlngse ma troos E. H. L. V. kwam zaterdagavond met zjjn bromfiets op het Rubens plein te Schiedam in botsing met een personenauto, die bestuurd werd door een 47-jarige Rotterdamse vertegen woordiger. Daarbij werd de duo- passagiere, de negentienjarige mej. J. B., uit Maassluis aan het linker been gewond. Zij kon na in het ge meentelijk ziekenhuis te zijn behan deld naar huis terugkeren. De aanrijding ontstond, toen de autobestuurder met een wijde bocht naar rechts de Rembrandlaan wilde inrijden. Vlak bü de hoek stond ech ter een bus stil, waardoor de auto mobilist de bromfiets te laat op merkte. De rennersvereniging De Mol te Schiedam organiseerde zondag een clubontmoeting, waaraan behalve de ontvangende vereniging deelnamen ■De Coureur, rennersclub Rotterdam en rennersclub Schiedam. De A-klassers reden 64 km. Eerste werd hier Te Diepstraten van De Mol In een uur en 33 minuten. Tweede werd W. de Jong van Schiedam en derde R. Terstege van De Coureur. In de B-klasse (45 km) won H. v. d. Adel van De Mol in een uur en twin tig minuten. Tweede werd I. Kranen burg van Rotterdam en derde D. vakk van Schiedam. De A-junioren reden 23 km. Eerste werd W. Lcpolder van Schiedam In veertig minuten. Bij de B-junioren won A. Dalmeijer van De Coureur. Hij deed vijfendertig minuten over de 18 km. MAANDAG Bioscopen MONOPQLE: The two-headed Spy, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Als m'n grote broer dat wist, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Een vlinder heb lk hier niet gezien", kinder tekeningen uit het getto Thereslen- stadt: „Twee werelden", foto's va» Joan van der Keuken; antiek speel goed, 10—17 uur. Diversen; EMMA PLANTSOEN: Mulzenstad, 14— 22 uur. BROERSVEST: Vermaakcentrum. DINSDAG Bioscopen: MONOFOLE: The two-headed Spy. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Als m'n grote broer dat wist, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK. MUSEUM: „Een vlinder heb 11$. hier niet gezien", klnder- tekeningen uit het getto Thereslen- Atsdt; „Twee werelden", foto's van i.-Joan van der Keuken; antiek speel- goed, 1017 uur. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. -ye SVV kwam met verschillende wij zigingen in het veld. Althans in ver gelijking met het elftal van de afge lopen competitie. Doelverdediger Kouwen maakte na twee jaar zijn rentree in het elftal. Het is geen ge lukkig rentree geworden, maar op enkele weifelingen na heeft hij zich betrouwbaar gewesrd. In de voor hoede speelde Van Meeteren mid- voor. De linkervleugel werd gevormd door.De Graaff (ex-VUC) en Her wig (ex-Fapendrecht). Vooral laatstgenoemde speler, die in zijn vroegere vereniging voorna melijk rechtshalf of -binnen heeft gespeeld, heeft weinig goede dingen laten zien. Evenmin als de uit een andere semi-profvereniglng overge komen Kentie. Uit het spel van de Schiedammers Is wel gebleken dat zij een moeilijk seizoen tegemoet gaan, tenzij op korte termijn wijzigingen aangebracht kunnen worden. Met aantrekkelijk en in hoog tempo uitgevoerd voetbal trok For tuna ten strijde. In de eerste fase van de strijd bleek de SVV-verdedi- ging weinig kwaliteiten te bezitten. Gemakkelijk wandelden de Fortuna- aanvallers langs deze linie. Als de thuisclub in het eerste kwartier de ontmoeting definitief had beslist met twee of drie treffers, had dit niemand verbaasd. Reeds na vijf minuten spelen kreeg Mijnsbergen een uitstekende kans op de openingstreffer. Bouman lanceer de hem prachtig, maar Mijnsbergen strandde op doelverdediger Kouwen. Een minuut later opnieuw Mijns bergen vrij. Hij omspeelde ditmaal wel Kouwen, maar raakte daarbij de bal kwijt. .1. v. d. Berg kwam in het bezit van het leder, maar het harde schot "ing net naast. Tien minuten na het begin. We- Met het hijsen van de Schiedamse vlag heeft zaterdagmiddag loco-burgemeester H. Sabel de nieuwe „Sportparkbrug" feeste lijk geopend. Deze brug vormt de verbinding tussen het oude centrum via de Damlaan met het sportcomplex Harga, Kethel en de westwijk van Vlaardingen. derom Mijnsbergen vrij voor doel. J. v. d. Berg ontvangt de bal, maar het schot wordt gestuit door het lichaam van Kou wen die op goed geluk is uitgevallen naar de bedreigde hoek. Het hengelconcours voor senioren is in de loop der jaren een va- kantiefeest-evenement geworden, dat nu eenmaal in het programma thuishoort en past. Bovendien is het welslagen geenszins afhankelijk van het weer, want de hengelsport kan bij elke weersgesteldheid be dreven worden. Ideaal zomerweertje is niet altijd goed hengehveertje. Zo waren zaterdagmiddag de om standigheden, toen in het Prinses Beatrixpark 116 deelnemers, waar onder drie deelneemsters, zich aan de oevers van de vüvers zetten om liun geluk te beproeven. De deelnemers (sters) werden ge dwongen een geheel andere viswijze te volgen. Betrekkelijk ondiep water en het zetten van lokvoer was niet toegestaan. Men was dus afhankelijk van het toeval en moest maar af wachten of er op de aangewezen stek vis in de buurt scharrelden. De groot ste vis, 'n karpertje van 42 cm, werd de buit van de heer C. W. v. d. Berg. Totaal 88 visjes werden er op het droge gebracht met een gezamenlijke lengte van 1500 cm. Achtenvijftig deelnemers vingen „bot". De meest succesvolle deelneemster was mevr. De Boogerd, die twee visjes ving (33 cm) en beslag wist te leggen op de 17e prijs. De prijzen bestonden uit huishou delijke en hengelsportartikelen. Deze worden zaterdagmiddag in het Mo- nopole Theater tijdens de middag voorstelling van 2 uur uitgereikt. Ook de deelnemers aan het de vorige week j gehouden jeugdconcours kunnen dan hun gewonnen prijzen in ontvangst nemen. De deelnemers (sters) aan beide concoursen kunnen hun toe gangsbewijs vanaf woensdag aan de kassa van het theater af komen ha len. De tien beste hengelaars van het concours zijn: 1 A. Kiele, 84 cm; 2 G. W. van Dijk, 7S cm; 3 J. v. d. Hoeven, 52 cm; 4 B. Visser, 52 cm; 5 Huizinga, 52 cm; 6 H. Vredebregt, 50 cm; 7 J. Verbiest, 50 cm; 8 C. v. d. Slot, 48 cm; 9 N. v. cl. Kroon, 48 cm; 10 Goorburg 47 cm. Een spannend moment tijdens de finale van de 100 c.c. shelters in de wedstrijden, die zaterdag in de Burg. Van Haarenlaan werden gehouden. 2!aterdag Is de 64-Jaiige mevrouw J. C. Everaars te Vlaardingen met haar rijwiel door. een vallende brom fietser geraakt. Zij werd met inwen dige kwetsuren in het Algemeen Ziekenhuis opgenomen, waar zijn zondagmorgen aan haar verwondin gen Is overleden. De woorden van wethouder Sabel maakten op dit kleine meisje blijkbaar geen indruk. Ze vond de uniformen van de har- monievcrcniglng 'Gusto' veel mooier De heer Sabel was over de tot standkoming van deze brug bijzonder tevreden. Hij zag hierin een nieuw bewijs van de ontwikkeling van Schiedam. „Vanzelfsprekend." zo zei hen, „zijn er voor de bouw vele moei lijke problemen geweest. Door een goede samenwerking met het rijk en de provincie zijn deze echter allemaal opgelost." De heer J. C. Ringeling, directeur van de Rijkswaterstaat, sprak woor den van lof tot het gemeentebestuur van Schiedam, Vooral wethouder Van de Berg heeft zich verdienstelijk gemaakt. Tegelijk met de nieuwe brug is oo khet sportpark Harga officieel geopend. Hieraan hebben drie Jaar lang vele Hermees-leden in hun vrije tfjd gewerkt. Wethouder Van Afghanistan heeft bij Pakistan geprotesteerd tegen schending van het Afghaanse luchtruim door twee Pakistaanse vliegtuigen. De toestel len zouden zaterdag in Afghanistan tot landen zijn gedwongen. Boekhoven noemde dit een prach tig staaltje va nburgerzin. Voor de eerste wedstrijd verrichtte hij de af trap. Als eerste wedstrijd op hte nieuwe terrein speelden veteranen van de trotse bezitters tegen de oude garde van Feijeno'ord. Een treffen vooral voor onze stadgenoten zeer interes sant, omdat bij hen het opstellen van de oud-blauwit glorie de hoop had gewekte nog eens een partijtje „supervoetbal" te zien, herinnerend aan de grote tijden, toen Schiedam in deze tak van sport een hoogtü beleefde. Het is een spelletje geworden, waarin de tactiek van de oude cracks het tekort aan tempo wist te over bruggen, Dit gold niet voor het gehele gehele team, waarin vooral van Cock v. d. Tuyn veel meer verwacht werd. Ook de llcijsters en Lex Janse be zorgden het hooggeëede publiek geen meer. In het Rotterdamse team excelleer de de pittige Kleinjan, die maar liefst drie treffers voor zijn rekening nam. De strijd ging gelijk op, met dit ver schil, dat de roodwitten vier doel punten wisten te scoren, tegenover Hermes-DVS drie. Eindelijk slagen de SW'ers erin de eerste werkelijke tegenaanval te lanceren. Er ls dan ongeveer een kwartier, gespeeld, Midvoor Van Mee teren wéét door te breken, maar De Leeuw voorkomt met uitlopen erger. In dezelfde minuut komt opnieuw Mijnsbergen alleen voor Kouwen. Ook nu omspeelt hij hem, maar hij schiet voor het lege doel langs. De verschillende gevaarlijke situa ties, die zich in deze periode voor doen bij SVV, zijn niet uitsluitend het gevolg van de stoten van de voorhoede van de gastheren. Ver scheidene slechte uitworpen van Kouwen veroorzaken eveneens hachelijke momenten. Na achttien minuten ten slotte wordt de eerste treffer een feit. J. v. d. Berg geeft scherp voor aan L. de Korvcr. Het leer wordt op de Jat ge schoten, maar de terugspringende bal wordt door J. v. d. Berg in het doel gekopt (10). Twee minuten later geeft Bouman een keurige pass op maat aan J. v. d. Berg. Even weifelt de SW-verde- diging voor vermeend buitenspel, maar het fluitsignaal blijft uit. J. v. d. Berg heeft weinig moeite Kouwen te omspelen (20). Een kopbal uit een snoekduik tus sen de benen van De Leeuw, Bou man vervangen door Weber, v. d. Berg ten val gebracht binnen de Hjnen, maar geen strafschop. Dit wa ren de hoogtepunten van de reste rende speeltijd van de eerste helft. Na rost blijkt SW nog steeds onmachtig Fortuna met. gelijke munt te betalen. Met de regelmaat van de klok worden de bezoekers teruggedrongen, j, v. d. Berg schiet voor deze middag nog eenmaal met scherp. Tien minuten zijn verstreken als hü met een onhoudbaar schot de stand op 3—0 brengt. Na dit doelpunt ls de ontmoeting beslist. De strijd verliest veel van zijn aantrekkelijkheid. Het geheel blijft een te eenzijdige vertoning. Na twintig minuten scoort invaller Weber het vierde doelpunt, nadat Kouwen en v. d. Borden een voorzet van Münsbergen hebben gemist. Een listig boogje van halfspéler Hiwat stelt Mijnsbergen in staat ten slotte toch nog een doelpunt te scoren (5—0). Enige minuten voor tijd wordt een schot van J. v. d. Berg door Romeyn van de doellijn weggestompt. Aan voerder Swanenveid schiet de straf schop hard in. maar Kouwen stompt de bal hoekschop. Het was het laatste wapenfeit in dit duel, dat een aantrekkelüke eer ste helft heeft gebracht, maar in de tweede helft liet best vergeleken kan worden met de befaamde nacht kaars. Voor de Schiedammers is deze nederlaag aan het begin van het sei zoen ongetwüfeld een bittere pil ge worden. De zestienjarige H. S. uit Rijswijk miste zaterdag zijn bromfiets die hij op de Singel tegenover de Singelkerk te Schiedam afgesloten had neer gezet. Zondag kwam de negenjarige H. J. C. H. tot de ontdekking dat zijn flets, die hü zonder hem af te sluiten op de Nieuwe Haven had laten staan, was verdwenen. De schilder J. C. E. uit de Grofbaan te Schiedam is zaterdag bü het af breken van de kermis op de Broers- vest van de scooterbaan gevallen. HU kwam van vier meter hoogte op het wegdek terecht. Daai'bÜ brak hü zijn Unkerenkel. Door de GGD is hy naar de Noletstichting vervoerd, waar hü is opgenomen. Het bestaan van de christelijke harmonievereniging Harpe Davids die bijna veertig jaar oud is» wordt bedreigd: het instrumentarium is versleten en incompleet. Een huldigingscomité zal trachten de nodige gelden bijeen te brengen om Harpe Davids bi] de viering van het veertigjarig bestaan op 5 juli 1961 nieuwe instrumenten tc kunnen aanbieden. Het instrumentarium van Harpe Davids is in de oorlogsjaren door de Duitsers geroofd, toen de vereniging weigerde lid te worden van de Kul tuurkamer. Na de oorlog heeft men van bevriende relaties instrumenten te ieen gekregen, die nu echter vol ledig zün versleten. Het muziekkorps Harpe Davids heeft in de veertig jaren van ztjn bestaan medewerking verleend aan tal van evenementen en daardoor een geheel eigen plaats veroverd in het culturele leven van Schiedam. Om deze plaats te kunnen benouden zün nieuwe instrumenten nodig. Enkele vertegénwoordigers tut de burgerü hebben nu een huldigings comité opgericht, dat zich ten doel stelt met steun van alle Schiedam mers gelden te verzamelen voor een geheel nieuw Instrumentarium, opdat het voortbestaan van Harpe Davids wordt verzekerd. Voorzitter van het comité is de hee,r P- J. Stam. secretaris de heer J. Vüfwinkel, Tuinlaan 88 en pen ningmeester de heer A. Ballüns. Men kan giften voor deze actie storten bü de NV Nederlandse Midden- standsbank Schiedam, Lange Haven 90 of op gironummer 404041 ten na me van penningmeester huldiglngs- comité Harpe Davids. In een comité van aanbeveling heeft burgemeester mr, j. w. Peek zitting genomen als voorzitter.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1