Rotterdam wil aan de top blijven als graanhaven GEM rechtvaardigt koerswijziging DEN HAAG: ZINLOOS Nieuw feit in Goese kwestie Werktijdverkorting voor ambtenaren nog uit den boze tot een definitieve scheuring in Goes? KLM-Electras gaan naar California voor constructiewijzigingen Werd dood gevonden tuinder beroofd? Miljonair! Bij geïin auto's tal van o Vader houdt zijn zoon uit dienst ZONDER COMMENTAAR Schipper komt tussen schip en kade: dood Sanapirin Koninklijk gezin in Messina Calorieën Schaduwzijde Kind verdrinkt in vijver Lasser vliegt naar smaldeel in Japan KLEUTER OP ERF OVERREDEN POLITIE STELT ONDERZOEK IN Boter prijsverschil: bakkers protesteren HET VRIJE VOLK DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 PAGINA Daarom (GEM) (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam wil aan de top blijven als graanhaven! heeft gistermiddag de Graanelevator Maatschappij voor een uitgelezen gezelschap een principiële koerswijziging gerechtvaardigd: de bouw van een graanoverslagbedrijf in het Botlekgebied, een investering van 25 miljoen gulden, waardoor de graanoverslagcapaciteit van de Rotterdamse haven wordt uitgebreid tot negen miljoen ton per jaar. De rechtvaardiging: de GEM gelooft niet, dat het streven van de EEG-landen. zoals dat blijkt uit de landbouwvoorstel len, om „zich af te sluiten ten koste van andere bevriende lan den van de westelijke wereld uitvoerbaar zal blijken". De Nederlandse regering acht het verbreken der diplomatieke betrekkingen door Indonesië even teleurstellend als zinloos en zij ziet niet In welk belang hiermee kan worden gediend. (Van een onzer verslaggevers) De k .ns is groot dat het conflict in de Goese KVP-fractie zal leiden tot splitsing van de KVP-afdeling bij de volgende ver kiezingen. Het door het afdelingsbestuur geroyeerde raadslid C. W. Vervest heeft ons medegedeeld zijn zetel niet beschikbaar te zullen stellen en als zijn royement gehandhaafd blijft met een eigen lijst te zullen uitkomen. Terughoudendheid Opkomende pijn Over de kassen en de boom gaard dreven -zwarte rookwol ken. Ze kwamen uit de schoor steen van het ketelhuis et herinnerden ons eraan, dat wi in dat vitale gebouw nog geer enkele keer een kijkje hadder genomen. Het moest er r.t maar eens' van komen. Eerst raadpleegden we de catalogus. De korte beschrij ving begint aldus: Een der hoofdelementen van de afde ling Van Tuin naar Tafel is, hoe vreemd dit misschien ook moge klinken, het ketelhuis." 84 uur per week Warmtebedrijf Tegen elkaar (Vervolg van pagina 1) Uit Duitsland en België zijn dit jaar zeker tienduizend ge bruikte automobielen te vervrachten, en daarbij zijn talrijke beschadigde personenwagens. Aldus de heer A. G. M, Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB op een persconfe rentie te Amsterdam, waarin hij maatregelen vroeg, opdat Nederland niet het vuilnisvat voor het wagenpark van West- Europa worde. Minder overgangen drijvend materiaal en het walbe- drijfdat voorlopig vier rijdende ele vatoren zal krijgen. De verwachting is. dat men op deze manier een schip met een la ding van twaalfduizend ton graan, in acht uur leeg zal hebben. Deze snelle werkwijze zal er nog meer dan vroeger toe bijdragen, dat de zeer grote graanschepen bij voor keur naar Rotterdam worden gezon den. De GEM verwacht, dat het wal- bedrijf ook betere arbeidsomstan digheden, mogelijk zal maken. De directie beschouwt het ook als „een noodzakelijke voorbereiding van de arbeidstijdverkorting. die stellig komt". Bovendien verzekert het een regelmatiger bestaan. De 45-jarige schipper C. Romkesis gisteravond te XJrfc omgekomen toen hij bekneld raakte tussen de kade en zijn schip, de Urk 35. De schipper zat op zijn hurken op de kade te kijken naar het personeel, dat bezig was met onderhoudswerk aan de gemeerde boot. Een grote vrachtauto, geladen met ijzer, die bij de haven geparkeerd stond, ging plot seling onbemand rollen en duwde een kleinzoon en de 18-jarige zoon Jan van de schipper het water in. De schipper, die het kind nog" wilde wegtrekken, verloor zijn evenwicht, raakte bekneld tussen schip en kade en werd op slag ge dood. Een van de knechts liep lichte verwondingen op. De politie vermoedt, dat. de wagen van de remmen is geschoten. De auto is in beslag genomen voor onder zoek. Dit is gisteren officieel In Den iHaag door het ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. 'De verbetering der betrekkingen tussen beide landen, waartoe Nederland steeds de deur heeft opengehouden, Is hierdoor van de kant van Indone sië welhaast onmogelijk gemaakt.' Het ministerie verklaart dat In donesië alle faciliteiten heeft toege zegd voor een ordelijke afwikkeling var. zaken. Er zijn stappen gedaan era to geraken tot waarneming van de Nederlandse belangen in Indone sië. Mededelingen konden daarover nog niet worden gedaan. (Van een onzer verslaggevers) Bij de bouw van de Yottswagenga- rage van G. van Strien en Zn. in de Wilhelminastraat tc Goes is op ver zoek van het college van B. en W. dat toen onder leiding stond van loco- burgemeester Van Melle, een bedrag van ƒ31.250,aan de gemeente ge geven. Dit bedrag werd op 1 Juni 1959 op verzoek van het huidige coilege vaD B. en W. gestort bij de Amsterdamse Bank. op een aparte rekening ten na me van "de burgemeester van Goes' Dit geld was niet bestemd voor de burgemeester persoonlijk, maar is op deze aparte rekening bewaard. He! werd zo buiten de gemeentelijke ad ministratie gehouden. De onderhandelingen over dit be drag zijn gevoerd op 24 september 1958, in de periode tussen het overlij den van burgemeester Ten Kate cd de benoeming van burgemeester Mi- chaëlis in. Het bedrag diende niet om bepaalde vergunningen voor de bouw te verkrijgen. Op deze zaak doelde waarschijnlijk wethouder Roose in zijn schriftelijke verweer op het rapport van de com missie van onderzoek. De commissie stelde, dat zij de indruk had gekre gen, dat de burgemeester in enkele van de door haar onderzochte zaken zijn eigen belang heeft nagestreefd. Wethouder Roose antwoordde daar op. dat als de burgemeester dat had willen doen. hij daartoe 'een onge looflijke kans' had. Hij sprak over een grote misstand waartegen hij zicli van begin af aan heeft verzet. I Al zou de invoer van tarwe terug- lopen, zo redeneert de directie van de GEM, dan zal die van voeder- granen, oliezaden, en derivaten, toch toenemen, vooral ook door de over slag in Rotterdam van superschepen in kleinere zeeschepen, die naar an dere havens zullen gaan, waar men de zeer grote schepen niet kan ont vangen. De tweede rechtvaardiging: het - „Rotterdamse" antwoord, dat stil stand achteruitgang is. Wie deze plannen verwerpt, zo redeneert de GEM, ziet in wezen geen toekomst meer voor Rotterdam als graan haven. Een vertegenwoordiger van de re gering, de burgemeester van Rotter dam en wethouder Schilthuis, de directie van het Havenbedrijf, de voorzitter van de Kamer van Koop handel en nog tal van andere voor aanstaanden hebben gistermiddag aandachtig naar deze uiteenzetting geluisterd. Aanleiding tot de samenkomst was het in dienst stellen van een nieuwe graanelevator, de laatste van een serie van vier. Burgemeester Van Walsum heeft een schakelaar overgehaald, waardoor de elevator begon te werken. Aanvankelijk bestond het voor nemen om de vloot van tweeën twintig GEM-elevatoren uit te breiden met tien nieuwe drijvende graanzuigers. Dit plan heeft men laten varen voor het walbeürijf in het Botlekgebied. Een principiële beslissing. Dit betekent echter niet, dat het drijvend materiaal overbodig zou worden. Men streeft naar een com binatie van werkzaamheden van het SW.fwWiS'rivV (Van een onzer verslaggevers) De krijgsraad te velde Oost heeft gistermiddag de soldaat .5. W. P. 3. veroordeeld tot een boete van duizend gulden, subsidiair zes maanden hech tenis wegens opzettelijke afwezigheid uit dienst en opzettelijke ongehoor zaamheid. De krijgsraad kwam tot deze uit spraak omdat hij niet in de eerste plaats de soldaat, maar diens vader wilde straffen. „Daar de zoon geen geld heeft, zal de vader nu moeten betalen", zeiden de leden van de krijgsraad op inspiratie van de audi teur-militair. Soldaat J. was op 25, 26 en 27 april niet teruggekeerd van buitengewoon verlof naar zijn kazerne te Deventer, zelfs niet nadat een onderofficier hem daartoe opdracht had gegeven. Zijn vader had hem tot deze weigering aangespoord, omdat er volgens hem voor de zoon op de boerderij nuttiger werk viel te verrichten dan in mili taire dienst. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk -onder commentaar tref fende uitspraken van anderten, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. "De invloed van de vernieuwingen op fiscaal terrein zal ten dele het bcursklimaat ten goede kunnen ko men. Met name door de voorgestelde verlaging van de belasting op uitge keerde winsten van 47 percent tot 32 percent. Men zal echter niet alle on dernemingen. over één kam mogen scheren. Van de internationals aal vooral PHILIPS hiervan kunnen pro fiteren, omdat een aanzienlijk deel van de winst in Nederland behaald wordt De Nederlandse lokale waar den zouden in principe het dividend met ruim één vierde deel kunnen ver. hogen. Een schaduwzijde van het fiscale beleid bljjft echter het feit, dat het opnamevermogen van de Nederland se kapitaalmarkt niet toeneemt, daar men verzuimde de uitwassen van de progressie weg te nemen, terwijl ook de vermogensbelasting een straf op het sparen onverminderd wordt gehandhaafd.' Maandbericht Gebr. Teixeira de Mattos, li augustus i960. (Van onze parlementsredactie) Werktijdverkorting voor ambtenaren zal voor het eind van het jaar ter sprake kunnen komen in het georganiseerd overleg. Naar wij in. departementale kringen vernemen heeft minister Toxopens (Binnenlandse Zaken) dit aan de ambtenarenorganisaties toege zegd. Bij deze organisaties verwacht men intussen, dat het overleg geruime tijd zal vergen, al was het alleen maar door de ingewik keldheid van de kwestie. Intussen heeft mr. Toxopeus de j lagere bestuursorganen laten weten, dat de regering het liefste ziet dat de huidige toestand op werktjjden- gebied blijft gehandhaafd. Advertentie IAL op één lijst zal willen Ook wanneer zijn beroep tegen het royement gegrond wordt verklaard is het onwaarschijnlijk dat hij nog maals met wethouder Roose en de heer De Valk, de twee andere KVP- (Van onze luchtvaartredacteur) Halt december zal de KLM de eerste Electra naar de Lockheed- fabrieken in Califomië overvliegen om de constructiewijzigingen aan te laten brengen, die noodzakelijk zijn gebleken na twee onge lukken met dit vliegtuigtype in de Verenigde Staten. Bij een hoge snelheid ontstonden bij de Electra trillingen, die in twee gevallen het afbreken van een vleu gel tot gevolg hadden. Aan de Elec- tra's werd toen een snelheidsbeper king opgelegd, die ook door de KLM (die overigens toch al beneden de kritieke snelheid vloog en daardoor ook geen moeilijkheden had onder vonden) In acht werd genomen. Een minutieus onderzoek in de Verenigde Staten resulteerde in een aantal constructiewijzigingen, die •het euvel totaal verhielpen. 16 no vember begint Lockheed de modifi caties aan te brengen in de tot dus ver aan de verschillende maat schappijen afgeleverde Electra's. Half december reeds komt de KLM aan bod. iedere twee weken zal een KLM- Electra naar Califomië worden over gevlogen in een zodanig schema, dat hooit meer dan twee toestellen aan de dienstuitvoering worden onttrok ken. Ongeveer half mei 1961 zullen aan alle twaalf Electra's van de KLM de modificaties zijn aangebracht. De snelheidsbeperking zal dan geheel zijn opgeheven. Onmiddellijk na de publikaties over de ongelukken met Amerikaan se Electra's heeft de KLM bij kan didaat-passagiers een zekere terug houdendheid tegenover dit vliegtulg- tvpe geconstateerd. Deze impasse is thans -oer overwonnen. Na de uitvoerige voorlichting over het euvel en de genomen maatrege len ziet het publiek de Electra weer als even veilig als ieder ander vlieg tuig. Bovendien wekt het bezit van vier motoren veel vertrouwen in het Midden-Oosten, waar de KLM- Electra's voornamelijk vliegen. (Van een onzer verslaggevers) De kleine Nico Wietse Veenstra te Gorrediik is gisteren vlak bij de ouderlijke woning in een vijver ver dronken. Hij was de jongste uit net gezin en zou vandaag twee jaar zyn geworden. De moeder, die meenae aat net kind met de anderen was gaan spe len miste hem toen een ouder broer tje'thuis kwam en niet wist waar Nico v/as. Zy vond het kind verdron- ken in de vijver achter de woning van een buurman. Lasser J. Zeeman van de rijkswerf in Den Helder is gisteren in hel KLM-toestel naar Tokio gestapt. HU moet een specialistisch karweitje op knappen aan de jager Limburg, dia met de Groningen en de Karei Door man een bezoek aan Japan brengt» Het karwei zou niet van ernstige aard zjjn, volgens de Jïarinevcorüchtings- dienst. De lasser zal de terugreis waarschijnlijk maken aan boord van een van de schepen. raadsleden, staan. Reeds op 6 januari van .dit. jaar heeft de heer "Vervest aangekondigd zijn zetel niet beschikbaar te zullen stellen. Dat was tijdens een bijeen komst in Goes, waarbij behalve de raadsfractie ook het KVP-Tweede- Kamerlid Van Dongen aanwezig was. De aanleiding was het bericht in Het Vrije Volk, waarin het conflict in de KVP-fractie werd gesignaleerd. Een bevestiging van de heer Vervest dat dit conflict inderdaad bestond was in dat bericht opgenomen. De heer Vervest vertelde ons nu, dat hem toen door de heer Roose is aangeraden het bericht te laten her roepen. Zo niet, dan zouden de heren Roose en De Valk zich van hem distanciëren. Hij zou dan zijn zetel beschikbar1: moeten stellen. Conflictstof De heer Vervest weigerde, omdat hij het bericht volkomen juist achtte. Bij die gelegenheid heeft hij voor het eerst over een eigen iyst gesproken. Conflictstof was ondermeer een brief van wethouder Roose, waarin deze dreigt zijn materiële medewerking en morele steun te onthouden aan de vereniging Kasporgo, waarvan de heer Vervest voorzitter-secretaris is, als deze bepaalde afspraken niet zou nakomen. Over deze afspraken zei de heer Vervest veel later in een raadsverga dering: „Hij heeft getracht een fractiegenoot onder het doen van verleidelijke aanbiedingen politiek naar zijn zijde te buigen, iets wat men denkt dat niet mogelijk is in een democratische staat". In de tussenliggende periode wer den subsidieverzoeken door B. en "W. afgewezen, volgens de heer Vervest omdat hij niet met de heer Roose meedeed. Conflictstof was ook het fractie voorzitterschap. dat volgens de heer Vervest aan hem het oudste KVP- raadslid toekomt. De heer Roose ondertekent convocaties voor fractie vergaderingen als voorzitter, sedert de heer Vervest deze vergaderingen niet meer meemaakt. De heer Vervest wil een fractie reglement en een neutrale plaats van samenkomst vóór hij weer aan hei fractleoverleg wil deelnemen. Het royement ziet de heer Vervest, naar hij ons vertelde, als een poging hem lijdelijk uit te schakelen om een afdelingsvergadering mogelijk te ma ken, De laatste ledenvergadering werd op 11 mei 1959 gehouden. In de eerstvolgende zou de heer Vervest scherpe kritiek willen leveren op het beleid van de wethouder. Deze zou volgens hem de kritiek w-B «•«- De burgemeester van Rotter dam., mr. G. E. van Walsum, .stelt graanelevator 28.in dienst. De totale hoogte van de elevator bedraagt boven de waterlijn 30,25 meterEr is een telefonische verbinding tussen machinist, zee schip en weger, zodat een goede samenwerking gewaarborgd is De bediening van de graanzuig- buizen geschiedt geheel op het zeeschip door middel van druk knoppen. In een circulaire geeft hij te ken nen, de moeilijkheden van de ge meentelijke en provinciale besturen op personeelsgebied wel aan te voe len. Maar in de huidige omstandig heden kan de regering toch niet in stemmen met werktijdverkorting. Diverse gemeenten, waaronder Rotterdam en Leiden, koesteren plannen in deze richting, die even wel nog weinig vorm hebben aange nomen. De minister heeft nu laten weten, dat hij eventueel wel akkoord kan gaan met verschuiving van de huidige werktijd, waardoor bij hand having van het totaal der arbeids uren toch zaterdags vrijaf kan wor den gegeven, eventueel eenmaal per twee weken. Maar een echte werktijdverkorting is, althans voorlopig, uit den boze. Het eerste door kernenergie aan gedreven vliegdekschip ter wereld, de „Enterprise" zal blijkens een bekend making van de Amerikaanse marine, op 23 september, van de marinewerf te Newport te water worden gelaten. Het schip is uitgerust met acht kern reactors en zal praktisch onbeperkt In de vaart kunnen blijven. (Van een onzer verslaggevers) Het gezin van de tuinbouwer La- merigs uit Berg en Terblijt in Zuid- Limburg verloor woensdag op tragi sche wijze het anderhalf jaar oude dochtertje Catharina. Het kind was zonder dat iemand het had gemerkt onder een vrachtwagen gekropen, die op het erf van de boerderij kisten moest laden. Toen de auto was weg gereden, ontdekten de ouders' dat het meisje was gedood onder de wielen. De districtsrecherche van de rijkspolitie te Roermond stelt een onder zoek in naar de doodsoorzaak van de tuinder M, C. uit Horst, vader van een gezin met elf kinderen, die in de nacht van 8 op 9 juni bewusteloos naast zijn bromfiets werd aangetroffen niet ver van zijn huis. Hij was tegen een hek gereden. In het ziekenhuis te Horst stierf hij op 15 juni zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. kou of griep, blust U sne! uit met de veelzijdig samengestelde MUNHARDT Koker 50 tabl. 90 et - 25 tabi. 60 et MESSINA, ITALIË (AP) De ko ninklijke familie heeft na een ver blijf van twee dagen in Taormina aan de oostkust van. Sicilië, met het koninklijk jacht Piet Hein koers ge zet naar Messina in het uiterste noorden van het eiland. Het gezelschap zal een bezoek brengen aan de handelsbeurs van Messina, waar Siciliaanse produkten tentoongesteld worden. Als het. weer gunstig was, zou het koninklijk ge zin gisteravond naar de Tyrrheense havenplaats Amalfi, ten zuiden van Napels, vertrekken. (Van onze soc.-econom. redactie) Zeven organisaties van bakkerspa troons hebben een verklaring uitge geven, waarin zij protesteren tegen bet verschil in prijs voor roomboter in kleine verpakking, de consumen- tenboter in wikkels, en boter in grote verpakking (de vaatjes die 'onder an dere door de bakkers worden ge bruikt). Het prijsverschil dwingt hen voor hun werkzaamheden boter in. pakjes te kopen. De organisaties van bak- feerspatroons achten dit niet erg eco nomisch. De minister van Landbouw en Visserij en het Produktschap voor Zuivel hebben verzoeken om de prij zen aan elkaar gelijk te maken, afge wezen. Klinkt dit werkelijk zo vreemd' Het is voor een arme leek in elk ge val duidelijker dan de volgende zin- „Een volledig automatisch werkende oliedrukverstuiver kan hier een mil joen kilocalorieën opwekken." Met dit miljoen in het hoofd stao- ten we het ketelhuis binnen en maakten er kermis met de 64-jarige heer C. Lamers uit Capelle aan deii IJssel, calorieënmiljonair, machinist stoker, monteur en explicateur' iemand met een wel heel veelzijdige functie dus, maar hij gaat er vol- strekt met onder gebukt. Nog onder de indruk van dat mil joen, vroegen we hem of er in Ne derland wel een particuliere tuinderij bestond met een nog machtiger ketelhuis dan dat van de Floriade De heer Lamers glimlachte. „In 1924 werkte ik in een komkom, merbednjf aan de 's-Graven weg en daar hadden we een ketelhuis met een capaciteit van twee miljoen ca lorieën," vertelde hij. „Ik was daar stoker en lasser met een loon van veertig gulden in de week, het dub bele van wat een tuindersknecht in die tud verdiende. Maar ik moest dan ook vierentachtig nur in de weet werken. Dit het particuliere bedrijf is hij later overgegaan naar het Tuinbouw X roefstation in Naaldwijk, waar men iemand nodig had die stookonder- ricbt aan de tuinders kon geven. Het ging daarbij vooral ook om de brana- stofbesparing. „Op een keer kon it een tuinder aantonen, dat hij per zes uur een halve ton kolen meer verstookte dan nodig was. Hij is me er nog altijd dankbaar voor. Zulk werk geeft voldoening." Aan de wand van het Horiade-ke- telhnis hangt het door het Instituut voor Tuinbouwtechniek te VVagenin- gen gemaakte ontwerp van het Warmtebedrijf te Erica bij Emmen. De heer Lamers brengt dat graag ter sprake als hij in zijn heiligdom tuinders op bezoek krijgt. Dat Warmtebedrijf, het eerste en tot nu toe enige van deze aard in Nederland, bedient vijftig verschil lende tuinderijen. Het is dus een cen trale stockinstallatie die vijftig klei ne particuliere installaties vervangt. Dit systeem werkt zo economisch, dat men zich afvraagt waarom het niet al veel eerder en in alle tuinbouw streken is toegepast. Een dergelijke centrale kan bijzon der economisch stoken als de kassen tegen elkaar zijn gebouwd, zodat er zo weinig mogelijk „kou,?», vlakken" zijn. Ook wat dit betreft, is het dus van belang dat de aangesloten tuin ders samenwerken en eventueel tot een soort ruilverkaveling komen. Kortom, het Floriade-ketelhuis is behalve een stookinrichting een pro- paganda-instituut dat de tuinders de weg wijst naar een grote kostenbe sparing. Nu de Westiandse Handelstentoon stelling is geopend en er duizenden tuinders naar de Floriade bomen, zal de heer Lamers het wel druk krijgen: De politie acht oververmoeidheid de meest waarschijnlijke oorzaak var, het, ongeluk Toen C. tegen het hek botste, moet het bijna twee uur in de nacht zijn geweest. Hij had die mid dag nog op bed gelegen, omdat hij zich niet goed voelde. Daarna was hij voor zaken op stap gegaan. Zijn laatste pleisterplaats was een café in het Belgische grensdorp Kin rooi, zestig kilometer van Horst, waar hij omstreeks middernacht vertrok. Een familielid, die de gangen van C. later is nagegaan, meent dat hij veel meer geld bij zich gehad moet hebben toen hij Kinrooi verliet dan hel geringe bedrag dat zich in zijn portefeuille bevond toen hij zwaargewond werd aangetroffen. Vandaar dat de politie nu meer eekerheid wenst te hebben en een na der onderzoek is begonnen. Dit on derzoek heeft nog geen nieuwe ge zichtspunten opgei everd. Franse troepen hebben in Al- gerië een opstandelingenleider. Goes- jareb smain. gedood die beschouwd werd als een van de gevaarlijkste Algerijnen in het gebied van Bone. De uit Duitsland en België ingevoerde gebruikte wagens plegen door een beperkt aantal handelaren te worden opgekocht en geïmporteerd, waarna zij hier worden opgekalefaterd en zelfs een kentekenbewijs krijgen. Dit kentekenbewijs is soms vals. Het importeren beschadigde anto's Aks het niet rate is m da dus wel degelijk gekeurd door Rijksdienst voor het Wegverkeer in Den Haag, dan te dit nog geen garan tie voor de staat, waarin de wagen verkeert. Want deze dienst verricht slechts een beperkte keuring, die ge heel gericht is op de al dan niét ver- keersgevaarltjkheid. Een krom chas sis of een versleten motor zijn dan geenszins uitgesloten. van gebruikte of uit Duitsland is voor handelaren aautrefckelflfc om rijf redenen. Ten eerste ligt de prijs van een nieuwe auto in Duitsland veel lager dan hier (Volkswagen bijvoorbeeld ƒ4100 tegen ƒ5650). Men doet in Duitsland derhalve een beschadigde auto sneller van de hand. Ten tweede kost arbeidsintensief werk als uitdeuken hier veel minder door de lagere lonen. Ten derde kan de douane de han delswaarde van een wrak moeilijk of in het geheel niet taxeren. Ten vierde liggen de prijzen van courante merken in ons land hoog, vooral als zij van een recent bouw jaar zijn. Ten slotte Is het mogelijk een ingevoerde auto passend te maken bij een bestaand Nederlands ken tekenbewijs. Wel bestaat hier de verplichting een kentekenbewijs van een teniet gegane auto in te leveren, maar niemand doet het en de Rijksdienst voor het Wegverkeer heeft geen personeel voor de con trole. De ANWB meeat, dat verbetering kan worden bereikt door twee maat regelen: 1. Een aantekening op het kente kenbewijs, dat de geïmporteerde automobiel inderdaad een gebruikte wagen is; 2. Het aantal grensovergangen drastisch te beperken tot enkele kantoren aan de oost- en aan d« zuidgrens. Men zou dan bij i- grenskan toren een deskundige ton nen posteren. Ook in Nederland zelf komen veei 'kreukelaars' weer in de handel. Er werden verleden jaar hier 180.000 ge bruikte automobielen verkocht tegen 77.000 nieuwe! De ANWB stelt nu voor, dat in ge val .van xware beschadiging de poli tie het kentekenbewijs opvordert om bet aan de Rijksdienst Wegverkeer te geven, die het eerst teruggeeft dch ervan te hebben overtuigd duf de wagen deugdelijk hersteld is voor bij weer In het verkeer komt.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2