I 210 mensen in Ede boos Ferdinandus wordt nu toch toegelaten Briito-iiivesteringen sterk toegenomen Deurwaarder in arrest JAARBEURS TOCH IN GEHEEL NAAR DE CROESELAAN Tas met 25 mille in trein laten staan - weer terug Twee doden bij botsing mm£ Terug na heimwee NIEUW LAND STAAT EERSTE OOGST AF gporia(3e Prent en park BOSCH Geen privileges bij parkeren m m Autovisie gaat Zaandammer verdedigen Koker maakt val Tuinkunst Levenson derhoud weer duurder BEERMAN WIJZIGT BESLUIT Staatscommissie voor overlieidsgaranties Europese prijs voor prins Bernhard ssiS Vierduizend paar klompen verbrand Landschapsstijl Agave Vreemd aquarium EET VRIJE VOLK VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 pagina (Van een onzer verslaggevers) De 26-jarige Theo Rudolf Ferdinandus kan in Nederland worden toegelaten. Dit besluit heeft minister Beerman gisteren genomen. Vragen (Van onze sociaal-economische redactie) De bruto-investeringen in vaste activa zijn blijkens het Sta tistisch Bulletin van het CBS in het eerste kwartaal van dit ijaar sterk toegenomen. hu.,, beduidend goedkoper Woningbouwsector lÉSSËiSÊÊsA Nationaal iliiiÉ Een ontzettende ravage en een verkeersopstopping, die meer dan een uur duurde, wa ren het gevolg van een, botsing, die gisteravond plaatsvond op rijksweg nr. 1 bij Muiden. tei hoogte van de kruitfabriek. Twee mensen kwamen hierbij om het levende 54-jarige mevrouw Nussbaum uit Am sterdam en de 23-jarige D. Lub uit Israël, die bij haar logeer de. (Van onze lanctbouwredactie In Oostelijk Flevoland is de oogst in volle gang. Negentig, maaidorsmachines bruipen over de nieuw gewonnen grond om de eerste vruchten binnen te halen. Treinen van boerenwagens staan klaar om het gewonnen graan naar de drooginstallaties te brengen, waar het droog wordt geblazen voor het verder wordt verscheept. In het Prentenkabinet van het Museuni Boymans-Van Beuningen wordt opnieuw een tentoonstelling gehouden die in het bijzonder voor de Flo- riadebezoekers is bedoeld. Hoe wel het fraaie rosarium het museum met het eigenlijke Floriadeterrein verbindt en een Flor iadekaartje ook toe gang tot Boy mans geeft (via de tuinzaal), lijkt het niet waarschijnlijk, dat er de ko mende weken een hevig ge drang in het Prentenkabinet zal ontstaan. Elastisch rijden BOUGIES tflernine/arSït/iT 3 (Van een onzer verslaggevers) j= In Ede z\jn donderdagmid - g dag strubbelingen ontstaan bij H het publiek, dat in het kader van de Heideweek een excursie wilde maken naar de AKTJ. Op de verzamelplaats voor j= deze excursie, het parkeerter- g rein bij het station, versche id nen meer dan 250 deelnemers, g maar slechts 40 van hen kon- den worden toegelaten. De an- deren moesten achterblijven. Er ontstond een bijkans re- volutionaire stemming. Men s besloot gezamenlijk tóch het fabrieksterrein op te wandelen om alsnog te pogen toegang te H krijgen. 3 Achter de ingang werd de H menigte opgevangen door de heren Hylkema en Wiegeraadt van het Heideweek-jubileum- comité, waarbij zich later ook nog excursieleider Van Gestel i voegde. H Zij moesten heel wat verwü- s ten aanhoren over de slechte organisatie. De heren namen alle schuld ruiterlijk op zich. Door de drukte van de Heide- i H wcekvoorbereiding was ver- s zuimd te melden, dat de ex- s cursiegroep voor de AKU 1 ff slechts uit veertig mensen kon j s bestaan ff Toegezegd werd dat zou wor- i s den gepoogd op een iater tijd- i stip een nieuwe bezichtiging s van de fabriek te arrangeren. j (Van onze soc.-econ. redactie)' Het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud is per half juli vergeleken met een maand tevoren met één punt gestegen tot 127. De stijging deed zich hoofdzakelijk ivoor in de sector voeding. Bijna drie jaar geleden slaagde de heer Ferdinandus erin als verstekeling op een Italiaans schip uit Indonesië naar Europa te komen. Bij de Indo nesische politie lag een geschrift van zijn hand, dat duidelijk blijk gaf van •een anti-Soekarno-gezindheid. Daar de heer Ferdinandus in Indo nesië geregistreerd stond als een 'Europees onderdaan' bezat hij niet de Nederlandse nationaliteit. De Ne derlandse justitie wenste hem door allerlei verwarring, die rond de figuur van de heer Ferdinandus was ont staan, niet toe te laten In ons land. De heer Ferdinandus kwam daardoor weer terecht op het Italiaanse schip a's een in Nederland 'niet gewenste vreemdeling.' Door deze laatste formulering van de Nederlandse justitie kwam de heer Ferdinandus ten slotte terecht in het kamp Le Trachette bij Rome, waarin ook misdadigers waren opgesloten. Bovendien kon hij hierdoor niet als vluchteling worden beschouwd, wat voor liem de poorten van een vluchte lingenkamp gesloten, hield. In Le Trachette verbleef de heer Ferdinan dus ongeveer twee jaar. Op 27 mei van dit jaar stelde de heer J, H. Scheps, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, minister Beerman vragen over deze zaak. De minister antwoordde toen. dat hij geen redenen zag de heer Ferdinandus alsnog in Nederland toe te laten. Daarmee was de zaak voor de heer Scheps niet afgedaan. Hij zette persoonlijk het onderzoek voort en ging daarvoor o.a. naar Rome om met de heer Ferdinandus persoonlijk te spreken. In totaal worden de investeringen berekend op een waarde van 2179 miljoen, wat in vergelijking tot het eerste kwartaal van 1959 een stijging met. ruim 13 percent betekent, terwijl de stijging ten opzichte van de eerste drie maanden van 1958 zelfs ruim 20 percent bedraagt. De stijging is verhoudingsgewijs het sterkst in de overheidssector, namelijk 19 peroent, waarbij echter moet wor den opgemerkt dat de overheidsin vesteringen maar 16 percent van het geheel uitmaken met een totaal bedrag van ƒ344 miljoen. Advertentie I.M. Zaterdagmorgen beginnen wij met de verkoop van de hele voorraad Enkalon dameskousen uit onze bekende serie van 2.95 per paar voor minder dan de halve prijs. Enkalon (dus extra sterke} wandelkousen, met rekbaar boord, volledig geminderd en voorzien van originele ladder stop in boord en teen, koopt U nu voor een ongekend lage zomerprijs. HIM Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Enkalons met fijne naad en slenderhiel. in nieuwe mode kleuren en in alle maten, per paar voor Btj de indeling naait sectoren zien wij een sterke stijging voor de sector wegvervoer, namelijk van 146 miljoen in de eerste drie maanden van 1958 via ƒ167 miljoen in 1958 tot ƒ220 miljoen thans. - - Het vervoer te water geeft echter een sterke daling van de investerin gen te zien: ƒ162 mHjoen in 1958, ƒ163 miljoen In 1959 en ƒ129 miljoen in hel eerste kwartaal van dit jaar. In de zeer belangrijke sector machines en overige uitrustingsstuk ken blijven de investeringen iets bij het gemiddelde tempo achter. Nadat de stijging van 1958 op 1959. toen de totale investeringen hier op 630 miljoen werden berekend nog geen vijf percent bedroeg, kan de toe neming nu tot 692 miljoen op bijna 10 percent werden berekend. In de woningbouwsector, waarin dit jaar in het eerste kwartaal voor ƒ420 miljoen werd geïnvesteerd, be droeg de stijging bijna 13 percent. Weg- en waterbouwkundige werken geven een vrij sterke stfjging te zien, namelijk met ruim 30 percent tot ƒ217 miljoen, terwijl de rest van de bouwsector (gebouwen voor overheid en nijverheid) maar met vijf percent steeg tot ƒ426 miljoen. Bij de beoordeling van al deze cijfers dient men wel te bedenken, dat seizoeninvloeden een grote rol spelen, hoewel zij toch wel een aan wijzing bevatten voor de verwach ting, dat de totale investeringen dit jaar zeker tien percent hoger zullen zijn dan in 1959. (Van onze verkeersredacteur) Gemeentebesturen mogen geen par keerplaatsen reserveren voor be paalde groepen ambtenaren of ande ren. Aanduidingen daaromtrent onder de borden zijn niet toegestaan. Aldus lieeft de Kroon beslist nadat de KNAC eeu beroep had ingesteld tegen een besluit van liet gemeente bestuur van Den Bosch. In de Brabantse hoofdstad was op de Wolvenhoek een wachtverbod in gesteld met de toevoeging 'met uit zondering van motorrijtuigen van ge meentewerken en Rijkswaterstaat'. De Kroon heeft nu beslist, dat ia zo'n geval de uitzondering de vrijheid en veiligheid van het verkeer zou moeten dienen en niet een bepaald groepsbelang. De KNAC meent nu de stnjd tegen parkeerprivileges wel te hebben ge wonnen en verwacht een algehele opruiming van die privileges. (In Den Kaag zijr. zeer veel plaatsen gereser veerd voor buitenlandse ambassa- deurs)- Inmiddels haaden B. en W. van Den Bosch toen het beroep werd in gesteld. de borden al verwilderd (Van een onzer verslaggevers De vijftigjarige deurwaarder B. M. te Beetsterzwaag is gistermiddag ge arresteerd door de gemeentepolitie van Opsterland in samenwerking met de rijksrecherche. De deurwaarder, die ervan wordt verdacht in dienstbetrekking enige duizenden guldens te hebben verdt'is- terd, is overgebracht naar Leeuwar den. De heer ,M. i» gerechtelijk deur waarder bij het kantongerecht te Beetsterzwaag en beheert daarbij za ken voor particulieren. Van zijn bevindingen heeft de heer Scheps verslag uitgebracht aan de minister. Inmiddels begonnen ook andere kamerleden zich met de zaak bezig te houden. Thans is dan minis ter Beerman op zijn besluit van en kele maande geleden teruggekomen. De heer Ferdinandus kan over waar schijnlijk reeds enige dagen in Neder land worden verwacht. Het is begrijpelijk dat de heer Scheps zich gisteren zeer voldaan toonde over de beslissing van minis ter Beerman, die voor de heer Ferdi- aandus een einde maakt aan een lange lijdensweg. ,.v (Van onze sociaal-economische redactie) Utrecht zal er rekening mee moeten houden, dat het centrum van de Jaarbeurs zich meer en meer naar de Croeselaan zal verplaatsen. De plan nen voor de ontwikkeling van de Jaarbeurs dienen daarop gericht te zijn. Aldus de opvatting van de stedebouwkundige R. H. Fledderus, die in op dracht van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs een ontwikkelingsplan voor het Utrechtse instituut heeft ontworpen. Het Vredenburgcomplex dient dan ■een andere functie te krijgen, die economisch verantwoord dient té zijn en past in het maatschappelijk leven van Utrecht. Deze gedachten zouden verwerkt aijn in een rapport, dat door het Jsarbeursbestuur is aangeboden aan !B. en W. van Utrecht. B. en W. be schouwen de publikatie van dit rap port door het ANP als een indiscre tie. Reeds geruime tijd bestaan er spanningen tussen het gemeente bestuur van Utrecht en het Jaar- beursbestuur als gevolg van uitla tingen van Jaarbeurszijde, die we zen op een verplaatsing naar de Croeselaan. Later volgde hierop een ontkenning van de kant van het Jaarbeursbestuur. Intern bestaan er bij de Jaarbeurs als gevolg van het minder bevredi gende resultaat van de laatste beur zen ook grote spanningen en dit is waarschijnlijk er mede oorzaak van, dat tegenstrijdige uitlatingen over de toekomstige ontwikkeling gepubli ceerd konden worden. In de nota van het bestuur aan B. en W. wordt erop gewezen, dat het toekomstige beleid zal zijn gericht op herstel van de continuïteit in het beurzenprogramma. In nauw overleg en in samenwerking met het bedrijfs leven wil men een nationaal verant woord beurzenprogramma opbouwen. Waar nodig zal met andere orga nisaties worden samengewerkt om zo goed mogelijke concentratie te be reiken in het beurzenprogramma. Met het bestuur van de RAI is reeds contact opgenomen. De Stichting voor de Statistiek heeft voor de Raad van Beheer van de Jaarbeurs een onderzoek ingesteld, dat tot de conclusie leidt dat een spectaculaire blijvende uitbreiding van het aantal vakbeurzen of het overnemen van de functie van de Jaarbeurs door vakbeurzen onwaar schijnlijk moet worden geacht. De opperste Sowjet van de Rus- Moskou tot twee en een half maal de sische republiek heeft besloten dat tegenwoordige oppervlakte zal wor den uitgebreid. Van de garantieleningen door de Staat zal door een interdepartemen tale commissie een inventaris wor den opgemaakt. Hiermee komt mi nister Zijlstra (Financiën) tegemoet aan een wens uit de Eerste Kamer. Naar aanleiding van de staats garanties voor die Hiltonhotels in Amsterdam en Rotterdam en voor de Nederlandse Overzeese Financie ringsmaatschappij N.V. te Amster dam is indertijd de vraag gesteld of deze garanties niet in het alge meen in. studie moeten worden ge- nomen. Minister Zijlstra overweegt de in stelling van een staatscommissie ais het onderzoek van de inventarisering daartoe aanleiding geeft. (Van een onzer verslaggevers) Aan prins Bernhard is de Europese prijs van de algemene assemblee van de Raad van Europa toegekend. De Prins heeft deze prijs, die 9100 gulden bedraagt, ontvangen op grond van het werk dat hij heeft gedaan voor de eenwording van Europa. Prof. 3VL Brugmans, directeur van het Europa College te Brugge, ,was voorzitter van de jury. Vijf jaar geleden is de prijs inge steld door een. Hamburgse familie, die anoniem wenste te blijven. (Van een onzer verslag gevers) Een boekhouder uit Deume. die bij een be drijf in Eindhoven in dienst is, heeft een paar angstige dagen beleefd, nadat hij bij zijn thuis komst de ontdekking had gedaan, dat hij zijn akten tas met een inhoud van ƒ25.000 in de trein EindhovenVenlo had achtergelaten. Hij haastte zich de stationschef ter plaatse en de politie in kennis te stellen; ook de stations Eindhoven en Venlo wer den van een. en ander verwittigd. Twee dagen Iater kreeg de boekhouder be richt dat een plichtsge trouwe hoofdconducteur de tas had gevonden en deze had gedeponeerd. De eigenaar werd spoe dig daarop in het bezit ran zijn verloren kapi taal gesteld. Een overgelukkige familie Schippers op de kade in Syd ney, kort na de terugkeer van dit gezin op Australische bodem- Vorige week meldden wij reeds, dat de familie Schippers han denvol geld, liefst 13.000 gulden, heeft moeten uitgeven om aan de gevoelen van heimwee te kunnen toegeven. In. 1953 emi greerde het gezin voor de eerste maat naar Australië. Het ging daar uitstekend en een goede toekomst lag in het verschiet. Toen kregen mevrouw en haar dochters echter grote heimwee naar Nederland en te rugkeer naar het oude vader land volgde. Terug in Den Haag kreeg mevrouw Schippers echter weer heimweenu near het prachtige Australische weer en de vrije omgangsvormen. Laten ice hopen dat de heer Schippers nu geen last meer krijgt van door heimwee verteerde vrouw en dochters. (Van onze verkeersredacteur) Een tijdschrift op automobielgebied Autovisie gaat de vraag ,M&9 een burger waarschuwen voor een actie van de politie?" voor het ge recht. uitvechten. Het tijdschrift heeft zijn juridische medewerker, mr. J. M. Gasille in Den Haag, bereid gevonden voor de Haarlemse rechtbank ie verdedi ging te voeren van de Zaandam mer J. G. Hdie onlangs is be keurd, omdat hij drie kinderen langs de weg had geplaatst met borden, waarop werd gewaarsphuwd tegen de maximum-snelheidscon trole in de Wibautstraat, Wanneer de zaak voorkomt is nog niet bekend, maar in elk geval zal zij niet worden ter zijde gelegd, is het blad verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) Een hevige brand heeft de afgelo pen nacht de klompenfabriek van de gebroeders Schuitemaker te Enter (gem. Wierden) in de as gelegd. Vierduizend paar klompen, die op de droogzolder stonden, gereed om te worden verzonderf, zijn verbrand. Duizend modellen en een hoeveelheid olie en lak gingen eveneens verloren. Drie schuurmachines werden ver nield. De schade bedraagt ongeveer 75.000 gulden. Het bedrijf was verze kerd. De brandweer uit Enter kon een aangrenzende, in aanbouw zijnde klompenfabriek en een schuur met varkens in de nabijheid behouden. De vermoedelijke oorzaak van de brand is kortsluiting op de droog zolder. Gistermorgen is de 63-jarige koker G, Snoeij uit de Fahrenheitetraat 7c te Schiedam in Dok 10 bij de RDM van een 5 li meter hoge stelling ge vallen. Bij ziin val op de bodem van het dok is hij waarschijnlijk met zijn hoofd tegen de scherpe randen van de bodemplaten geslagen. Met een schedelbasisfractuur werd hij in het Westerziekenhuis te Rot terdam opgenomen. De vroegere gouverneur van de staat New York en oud-ambassadeur in Moskou. Averel Harriman, zal in opdracht van senator Kennedy een man vertrek 23 augustus en wordt na studiereis door Afrika maken. Harri- drie weken in New York terugver wacht. Advertentie IN. (Van een onzer verslaggevers) Beiden zalen in een kleine per sonenauto. die werd bestuurd door de heer Lub. Direct nadat hij een an dere auto had ingehaald, begon de wagen door onopgehelderde oorzaak te slingeren, waarbij een aanhang wagen van een personenauto werd geraakt. De bestuurder hiervan rem de, zijn auto sloeg enkele malen over de kop en kwam in een sloot terecht, maar hijzelf kreeg slechts lichte ver wondingen. De auto van de heer Lub boute vervolgens tegen een personenwagen uit de richting Amsterdam met, de heer J. Post uit Laren aan het. stuur. Beide wagens werden grotendeels vernield. Mevrouw Nussbaum was op slag dood. de heer Lub overleed op weg naar het ziekenhuis en de heei Post wejdi levensgevaarlijk gewond. Ongeveer veertig pereent van de nieuwe polder is nu ontgonnen, waar van dit jaar ruim 11.500 hectare be zaaid werd met landbouwgewassen. Ruim duizend mensen zijn bezig er 4000 hectare bij te doen, maar ook om de polder verder bewoonbaar ea begaanbaar te maken. Het land, dat in gebruik genomen is door de directie van de Wieringer- meerpolder (de instantie, belast met de drooglegging van de Uselmeerpol- ders) wordt in lappen van 500 hectare gesplitst, waarop dan twee bedrijfsge bouwen staan. Daarvan zijn er nu 38 gereed. Er staan onk al twintig voltooide huizen, buiten een aantal houten woningen, die de werkers in de polder en hun gezinnen aan tijdelijk onder dak moeten helpen. Verder kan oos telijk Fteroteacl al basen oc.3ó tde- Wöh&ansluittngen. 135 km elektrisch net en 70 km waterleiding. Het is de bedoeling dat het nleutve land gedurende vier jaar na de droog legging nog bewerkt zal worden door de ontginners zelf. Daar z(jn allerlei technische redenen voor. Aan het eind van bet volgend jaar zal dos de eerste grond in Oostelijk Flevoland uitgegeven kunnen worden aan boe- reu-gegadigden. De regering moet echter nog beslissen op welke manier dit zal gebeuren'. In elk geval staat wel vast, dat er naar verhouding in oostelijk Flevo land niet zoveel agrarische grond ter neschikking komt als in de Noordoost polder. Daar is maar 2000 hectare bos, dat voor een deei nog dient als beschutting langs de wegen. Oostelijk Flevoland krijgt 5000 hectare bos, die voor een groot deel de recreatie ten goede zal komen. Ip. Zuidelijk Fle voland s*i,de re^KsdÈoa wor <S* Het percentage van de Floriade- gangers dat het museum „er ook maar even bij neemt" is tot nu toe niet groot geweest en daar hoeft men niet over te treuren. Wie wei over de drempel van de tuinzaal stapt, ziet op weg naar het Pren tenkabinet zoveel prachtige schilde rijen, sculpturen en ceramische kunstvoorwerpen, dat hij nog nau welijks oog kan hebben voor de veel minder opvallende gravures in het kabinet. De vorige keer waren daar aqua rellen en tekeningen van bloemen, vogels en insekten te zien. Men heeft nu een honderdtal prenten bijeen gebracht die met tuinen en parken te maken hebben. We zeggen het wat voorzichtig, omdat verscheidene van deze gravures een ander hoofdmotief tonen dan een tuin of een paTk. Toch zouden ze vrijwel alle kunnen die nen ter illustratie van een stan daardwerk over de geschiedenis van de tuinkunst. Zelfs de houtsnede uit 1491 van Michael Wolgemut (nr. 1 van de catalogus) met als onderwerp de schepping van Eva en de zonde val, of de gravure van Jan van Lon- derseel van de badende Suzanna. De betekenis van Suzanna voor de tuinkunst is ons eerst duidelijk ge worden na raadpleging van de uit voerige catalogus, voor belangstel lenden gratis verkrijgbaar zo langde voorraad strekt. Deze catalogus vertelt ook iets over het Park. Het Vondelpark en ons Park aan de Maas zijn treffende voorbeelden van de landschapsstijl, die berustte op het principe, dat men de natuur vrij spel moest laten of althans moest trachten haar na te bootsen. Vandaar de kronkelende paden en de schijnbaar toevallige boomgroepen op de grasvelden. Inde negentiende eeuw ontstonden onder invloed van deze stijl ook de stads tuinen, die nu met' hun zware bomen op een betrekkelijk klein'terrein en hun bloemperken in het gras ouder wets aandoen, maar toch „een wee moedige bekoring" hebben. Ons blad publiceerde onlangs een foto van een agave met een enorme bloeistengcl in Diergaarde Blijdorp. De verzameling in het Prentenkabi net bevat een ets naar J. Augustini, die een agave met een vrijwel even hoge bloemstengel toont. De plant stond in de zomer van 1757 bil de bloemist. Schuurmans Stekhoven te Leiden in bloei en gold toen als een natuurwonder. Een 'modem natuurwonder kunt u zien in een van de Kassen der We tenschap op de Floriade. Hoewel an- thuriums beslist geen waterplanten zijn, bloeien daar anthuriums die hun wortels in het water van een aquarium in plaats van in een voed zaam grondmengsel hebben. In dat water zijn nl. de nodige voedingszou- ten opgelost. Tussen én onder de anthuriumwortels zwemmen tropi sche vissen. „Planten hebben zo wei nig voedingszouten nodig, dat vissen zich thuisvoelen in de voedingsop- lossing," staat bij dit ongewone aquarium te lezen. Mocht u (huis een anthuriuni en een aquarium hebben, dan is hei misschien toch maar beter ze ge scheiden te houden. De juiste hoe veelheid voedingszouten zal zich wc! niet zo heel gemakkeUgk laten af wegen. Advertentie I.M. Willem T.Wi 12182 HatHcMMmtg 475 boeren nog ongunstiger liggen, even als ln de Markerwaard. De sportvissers kijken bovendien! met spanning naar de voltooiing] tan een enorme viskwekerij, aio langs de dijk- van Oostelijk Flevo land zal komen en niet minder dan 220 hectare groot zal zijn. De kwekerij in Valkenswaard, va» waaruit men de visstand in de bin nenwateren op peil probeert w houden, is veel te klein. De Neder landse Bond van Hengelaars hea« straks de beschikking over één kweekt bedrijf van ongekend grote "omrand

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2