■- nieuwe visie op de mode Verkeer eist weer veel slachtoffers Vrouwen in fabriek tegen zelfde salaris als de mannen Vier man slaan alles in kamer kort en klein Bloemknipster Binnenbrand zaait paniek in bioscoop Rangeerder doodgedrukt ^mmm jTwee doden op onbeveiligde overwegen Duitse badgast verdronken bij reddingpoging Dronkemansrit Volkskunst Minister niet van harte voor r.-k. ziekenhuis in Bergen op Z Vader vroeg om wat stilte m Bloemschikkunst .r-r fiiSilES ?S#P&Sr- ^3 PAGINA: 99 Week eerder Verrukt! (bis) Wie dit jaar op Pinkster DrU de bloemenmarkt aan de Cool- singel bij Erasmus heeft be zocht, zal zich de silhouetknip per herinneren, die daar onder veel belangstelling werkzaam was. Tegen een gering honora rium en verbazend vlug knipte hij uit zwart papier een por- tret-en-profüe van zijn begun stigers. (Van een onzer verslaggevers) De directie van de koninklijke Ijzergieterij en emailleerfabrie ken de ETNA N.V. te Breda heeft het plan opgevat dat indien het aan de verwachtingen voldoet misschien vérstrekkende ge volgen kan hebben voor het produktieproces in ons land. De ETNA wil namelijk het tekort aan personeel trachten aan te vullen door vrouwelijk personeel aan te trekken tegen dezelfde beloning als de mannen. Zaadteelt c" 'i y cN v -j Boven: ROHTR MOUWXOZS TC NIEK uit donkergrijze wol, ge dragen over een grijs-rood ge streept pakje met plooirok (ANTONELLI). Hiernaast: NAAKTE HALS voor een mai tel in 7/8 lengte uit honingklei rige wol met een donkergri streepdessin. Driekwart kimon mouw. twee grote knopen (BJ RATTA). Midden: ROODKAPJE-STEEL Wir ee jas met capuchon uit harige witt wol. de capuchon gevoerd mc zwart fluweel tFONTANA SIS TERS). CVan onse moderedactrice)" T talië heeft twee belangrijke mode. 1 centra. Florence en Rome en de daar gevestigde ontwerpers leggen, hun Parijse collega's de laatste ja ren het concurrentievuur na aan de schenen. Want evenals Frankrijk telt Ita lië ettelijke uiterst bekwame, pro gressieve couturiers en deze be schikken als de Franse boven dien over een uitgelezen inheems stojfen-arsenaat, dat de inspiratie niet gering beïnvloedt. Hoewel Parijs deze concurrentie nog altijd met succes het hoofd weet te bieden de Italiaanse col lecties wemelen doorgaans van Franse ideeën van een seizoen te voren zijn er toch tekenen die op een soort 'gezellige toenaderingspo gingen' wijzen.' Ten slotte was het op een gegeven moment zo, dat de shows In beide landen ongeveer op hetzelfde tijd stip werden gehouden, waardoor de buitenlandse inkopers en op hen drijft een modehuis voor het be langrijkste deel zich ernstig in tijdnood sagen gedreven. Kort en goed:' men dreigde klan ten aan elkaar te verliezen en daar om bestaat nu al enkele jaren de regeling, dat de Italianen een week eerder tonen dan de Fransen. Uit deze regeling zou men mo gen concluderen, dat de Fransen ten slotte nog altijd zo zeker zijn van hun zaak. dat ze er vast op vertrouwen dat de 'grote' klanten niet al hun kruit zullen hebben ver schoten. voordat ze in Parijs arri veren. De couture levert het land van de Gaulle ten slotte nog altijd eo"n fa belachtige deviezensom op, dat men geen onverantwoordelijke conces sies zal doen op dit punt. Hoe ver de verbroedering in beide belangensferen al is gevorderd moge ook blijken uit het feit, dat tijdens de laatste Parijse shows telkens een rijzige, grijze heer op de eerste rij zat. Hü bleek een Italiaanse 'potte- kijker' van de hoogste rang te zijn: de president van het syndicaat dat de belangen der Italiaanse mode be hartigt. Zijn Franse collega was Juist de week te voren zijn gast in Florence geweest. Beide heren ver klaarden zich verrukt over wat ze In het andere land zagen (zégt men). Omdat Italië dus een week voor ligt wat de shows betreft, geeft het de publikatie van foto's ook eerder prijs. Hier vindt u enkele van do modellen voor deze winter. Op 30 augustus (Parijs, zwart-op-wit- datum) zult u kunnen constateren, hoe verschillend de opvattingen zijn. Onder: OOK KRAAGLOOS: een fles- sengroene wollen mantel met driekwart mouwen die uit een schouderplooi komen, die tot de zoom loopt. Vier grote knopen (BARATTA). LANGE TUNIEK met los om geknoopte ceintuur, gedragen over nauw rokje; cocktailjurk uit beige, met zilverdraad door weven orlon (MARUCELLI). j Tijdens het afgelopen weekeinde ixijn op drie onbeveiligde overwegen ongelukken gebeurd, bij Olstcrwijk, jTerschuur en Lunteren. Twee slacht- joffers werden gedood, een werd licht gewond. Zondagmiddag om half zes werd een zeventienjarig meisje, Cornelia F. Brouwer uit Olsterwijk. op de on beveiligde overweg aan de Boxtelse- jbaan door een trein gegrepen, tien tallen meters meegesleurd en op slag gedood. Het meisje behoorde bij een groep je fietsers dat de spoorbaan al was evergestoken. Ook zij wilde de rails oversteken, maar keek in plaats van naar links naar de andere kant. Tussen Lunteren en Bameveld-dorp werd een bromfietser aangereden op een niet beveiligde overweg. Hij werd slechts licht gewond. Gisteravond om half acht ls de heer J. Esveld die met zijn bromfiets de niet beveiligde particuliere over weg bij Terschuur overstak door de sneltrein Apeldoorn—Amersfoort ge grepen. De man was op slag dood. De Oostenrijkse PTT zal 25 augustus een Europese postzegel ter waarde van drie schilling uitgeven. Er zullen drie miljoen exemplaren worden gemaakt. De tweede torpedobootjager -die in West-Duitsland voorde Westduitse marine is gebouwd, is zaterdag >te Hamburg te water gelaten. Het oor logsschip meet 3000 ton en draagt de naam Schleswig-Holstein. Zaterdagmiddag is op het noorde- liike strand van Zandvoort de 35- jarige Duitser Richard Kujawski uit Gressenich verdronken. Hij probeerde zijn negenjarig zoon tje, dat in levensgevaar verkeerde, te redden, Toen het kind door een om stander was gered, bleek do vader in de golven verdwenen te zijn. Korte tijd later spoelde zijn li chaam aan. Pogingen om de levens geesten op te wekken mislukten. Hij logeerde met vrouw en twee kinderen in een trekkerskamp. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is bij Renesse de 27-jarige ongehuw de D. Lauerse uit Nieuwdorp in zee verdronken. Hij was met nog vijf an deren naar het strand van Renesse gegaan, maar ging later het water in. (Vervolg van voorpagina) Zijn duopassagiere, de zestienjari ge modinette A. Bejjen uit de Ru- broekstraat in Rotterdam, werd in volkomen overspannen toestand naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. Daar bleek, dat zij ook enkele rib ben had gekneusd. De ijzeriverker viel ten slotte zelf ook. Z(jn duopassagier, de 33-jarige hulpwalser D. H. uit Krimpen a. d. IJssel. moest met een hoofdwonde ook naar een ziekenhuis. Alleen de ijzerwerker zelf man keerde zo goed als niets. Nadat hjj in het ziekenhuis aan de Bergweg was onderzocht en behandeld, werd hij op het politiebureau Boezemsin gel opgesloten. Daar constateerde men, dat hjj geen rijbewijs bezit. Ook de schippersknecht reed met zijn bromfiets aan de rechterkant van de weg. Hij bracht de beide mo- dinettes naar huis: mej. De Rooij zou bij mej. Beijen in Rotterdam gaan logeren. 1 Volgens mevrouw I. G. Keru- Schlesinger uit Bussum ls dat sil houetknippen een heel oude Tolks- kunst, van oorsprong Chinees en in de zeventiende eeuw in ons land be kend geraakt. De ijzerwerker verklaarde later in de loop van dc avond zes flessen en twee glazen bier 'te hebben gedron ken. Hy kon zich van zjjn botsingen op de Schaardijk niets herinneren. Kort voor het ongeluk was hjj snel doorgereden, toen een agent hem naar zijn rijbewijs vroeg. De beide modinettes zijn in de vroege ochtend, na in het ziekenhuis te zijn behandeld, naar huig terug gekeerd. (Van een onzer verslaggevers) Met een felle steekvlam van anderhalve meter kwam zaterdagavond het onverwacht snelle einde van de zwoele slotscène van de film met Brigitte Bardot 'Mag ik deze dans van u\ in het Helderse Tivoll-theater. Met ernstige brandwonden aan schouders en heup strompelde dc zeventienjarige magazijnbediende J, M. B. uit Den Helder van zijn stoel voor in de bioscoop naar het zijpad, terwijl de rest van het ver schrikte publiek in paniek naar dc uitgang begon te dringen. Toen de vlammen binnen enkele minu ten waren uitgetrapt keerde dc rust terug. In het ziekenhuis Parkzicht vertelde de gewonde Jongen de Helderse recherche, dat hij het slachtoffer was geworden van zijn eigengemaakte bommen. Thuis had de jongen een twintigtal bommetjes vervaardigd uit kruit, zwavel en suiker Hij nam ze in een sigarendoos]e los in zijn zak mee naar de bioscoop. De bedoe ling was de bommetjes te ont steken tijdens het vuurwerk, dat als afsluiting van de Vlootdagen in Den Helder aan de Buiten haven werd gegeven. In de pauze werden enkele pro jectielen in de straat naast de bioscoop al vast geprobeerd. Door de lichaamswarmte van de jongen kwam het vijf minuten voor het einde van de film tot een vroeg tijdige ontbranding, waarvan B zelf "het slachtoffer werd. Boven dien liep de vloer- en stoelbekle- ding ih de bioecoop schade op. (Van een onzer verslaggevers) De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is niet enthousiast over het plan een. rooms-katholiek ziekenhuis in Bergen op Zoom te stichten. Hij heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan, dat voorziet in een ziekenhuis van 250 bedden, maar daarbij de opmerking gemaakt dat hjj één ziekenhuis „in het belang van de volksgezondheid in Bergen op Zoom" wenselijker acht. De minister heeft de stichting St.- Elizabethziekenhuis in deze stad de raad gegeven overleg te plegen met het college van regenten van het Algemeen Burger Gasthuis (waar een kleine meerderheid van regenten onlangs vergeefs heeft getracht de r.-k. medische moraal in te voeren) en het comité dat een „algemeen protestante ziekenhuis" voorbereidt. Dit comité is activiteiten gaan ont plooien, toen bleek, dat sommige fi guren de raad heeft er inmiddels een stokje voor gestoken het al gemene karakter aan het stadszie kenhuis wilden ontnemen. (Van een onzer verslaggevers) De Oldcnzaalse rangeerder J. Ste gen is zaterdag op het stationsempla cement van zijn woonplaats tussen twee treinstellen doodgedrukt. Het ongeluk gebeurde tijdens het rangeren. Door een verkeerde wissel stand greep het treinstel, waarop de heer Stegen zich bevond, een andere wagon in de flank. De man was op slag dood. De heer Stegen, die onge huwd was, zou zondag dertig Jaar ■zijn geworden. 41 Zaterdagmiddag vond op de Ber- gerweg te Alkmaar een aanrijding plaats waarbij de 68-jarige Alkmaar- se wielrijder G. R. werd gedood en vier jongens werden gewond. Om tien over vier reeds mevrouw M. R, de L. uit Egmond aan Zee met haar personenauto waarin ook twee huis genootjes, de 15-jarige B. H. en de 13-jarige H. P. de B. en twee jon gens van 10 en 11 jaar uit Alkmaar ter hoogte van het Hoitinkstraatje. Zij reed in dé richting Bergen. Op het rijwielpad fietste in de zelfde richting de 68-jarige Alkmaar der G. R. Zonder op het achter hem komende verkeer te letten sloeg hij links af. Mevrouw De L. week sterk naar links uit maar kon desondanks niet verhinderen dat de man gegre pen wez'd. Hij kwam via de motor kap tegen de voorruit terecht die totaal werd versplinterd. De heer De R. smakte hierna op het wegdek en was op slag dood. Mevrouw De L. was de macht over het stuur kwijt geraakt. De auto belandde op het Imker rijwielpad. Hierbij werden twee scholieren uit Alkmaar de 11- jarige P. P. en de 10-jarige J. K. aangereden en gewond. De directie, zo is ons gebleken, vindt het plan op zich zelf niets bij zonders. 'In Breda werken alle be drijven met vrouwen. Wjj hebben dus gedacht voor enkele zeer eenvoudige werkzaamheden als poets-, schoon maak-, boor- en spuitwerk vrouwen in te zetten. Vrouwelijke bankwerkers zjjn er toch niet.'" Indien er voldoende aanmeldingen zjjn vanavond is hiertoe voor het eerst de gelegenheid zuilen de wouwen zo spoedig mogelijk in de fabriek worden opgenomen. Een leef tijdsgrens wordt niet gesteld; voor gehuwde vrouwen bestaat de moge lijkheid halve dagen te werken en wat bijzonder opvalt: de salariëring is gelijk aan die van de mannen vol gens de c.a.o. in de metaalindustrie. Het aantal dat zal worden te werk gesteld in de fabriek is geheel af hankelijk van het aanbod; er is nu absoluut nog niets van te zeggen. Op het ogenblik werken duizend mensen in ploegendienst aan de produktie yan gasfornuizen, gaskomforen, haar den en kachels. De ploegendienst zal echter niet worden ingesteld voor de vrouwelijke arbeidskrachten. De directie heeft goede hoop, dat het experiment zal lukken, want zij hoopt door deze maatregel in staat te zjjn mannen vrij te maken voor zwaarder werk. Er is echter een moeilijke factor in dit tot nu toe specifieke mannenbedrijf: de directie moet namelijk voorzienin gen treffen om de arbeidsters een prettige werksfeer te bezorgen. Het ligt beslist niet in de bedoeling, zo werd ons verzekerd, er een ge mengd bedrijf van te maken. Inmiddels was de auto nog niet tot stilstand gekomen, via boompjes en muurtjes van de huizen aan de lin kerzijde van de weg sloeg de auto op 75 m afstand van de aanrijding naar rechts om. Het voertuig kwam aan de rechterzijde van het voetpad te liggen. De twee jongens die bü mevrouw De L. in de auto zaten kregen lichte verwondingen aan de benen. De fietsen en de auto werden zwaar beschadigd. 45-jarige heer A, J. Tennissen uit Almelo Is gistermiddag omgeko- men bij een frontale botsing. HU reed met zijn auto op de Amersfoortseweg en is door onopge helderde reden plotseling naar links gezwenkt. HU reed van voren tegen een vrachtauto en was op slag dood Beide wagens werden zwaar bescha digd. De 30-jarige mej. J. Hilverda is zaterdagmiddag op nog geen 30 meter van haar woning te Someren-Dorp om het leven gekomen, toen zy door een slingerende personenauto tegen een boom werd geslagen. De zware per sonenwagen werd bestuurd door mej. W. S. uit Someren-Eind. Zij moest plotseling remmen voor een fietser die de indruk wekte of hij wilde oversteken. De wagen raakte aan het slingeren en reed het fietspad naast de rijweg op, waar juist mej. Hil verda op haar rUwiel passeerde. De 76-jarlge mevrouw M.Schoon- made-van Breemen uit de Snelle- manstraat in Rotterdam is zaterdag middag in de Zwartjanstraat door een personenauto aangereden. De vrouw moest met een schedelbasis- fractuur naar het Bergwegziekenhuis worden gebracht. Een personenauto met rijf Inzit tenden uit Den Haag is gisteravond omstreeks half zeven op de verkeers- rotonde van de Rijksweg 13 te Leid- sehendam tegen een verkeerspaal gereden en totaal uitgebrand. De inzittenden konden na de aan rijding de auto ongedeerd verlaten. Toen de brandweer van Leidschen- dam en Voorburg ter plaatse arri veerde bleek er van de wagen niets anders over dan enig schroot. Het ongeluk ontstond toen de 43- jange bestuurder, de radiomonteur M. K. uit Den Haag, tegen de paal reed en de macht over zUn stuur verloor. Tegen een verkeersgeleider kwam de auto tot stilstand. De brand werd veroorzaakt doordat tijdens de bot- sin gen de aftapdop van de benzine tank bij de voorwielen was losge- gaan en de inhoud van de tank op de gloeiende motor terechtkwam. Bij het oversteken van rijksweg 12 te Ede, even ten westen van de afrit naar de Nieuwe Wageningseweg werd zondagavond de 82-Jarige J. w' Otten, wonende te Ede, gegrepen door een personenauto, bestuurd door F, uit Esse (Duitsland). De heer Otten was vrijwel op slag dood. Deze kunst nam in Nederland een grote vlucht, „waarschijnlijk omdat men in ons vlakke land de schoon heid van het lange schaduwbeeld bij zonsondergang kende." Mevrouw Kerp geldt als een be gaafd „schaarkunstenaresse". Zij heeft zich gespecialiseerd in het knippen van bloem- en plantmo- tieven. In de bioscoopzaal van de Ahoy'-Hal zal zij vanmiddag en dins dag- en woensdagmiddag van twee tot rijf uur haar beroemde collectie silhouetten en dia's tonen. Hoewel wij schaar (en lijmpot) vaak hanteren, is het ons nooit ge lukt iets van enige artistieke waarde te knippen. Toch moet dit niet eens zo erg moeilijk zijn, als men mevr Kerp mag geloven. .Iedereen kan met de schaar uit drukking geven aan zijn gevoelens ook de mensen die niet kunnen te kenen", zegt zy. Iedere knipper geeft op volmaakt persoonlijke wijze in zijn eigen taal het motief weer. Het leuke is, dat mannen mijn beste leerlingen zijn Zij ontdekken als zij met de schaar bezig zijn, dat zij nog handen hebben en staan dan verbaasd over de re sultaten". Een andere oude volkskunst, die van het bloemschikken, vertoont in onze tjjd een nieuwe bloei en dat ls voor een niet onbelangrijk deel ook aan de Floriade te danken. De heer Wim de Zwaan, de jeugdige „boven meester" van de Floriade Bloem- schikschool, heeft er tot nu toe al meer dan vierhonderd lessen gege ven. Aantal leerlingen per les: hon derd tot honderdvijftig! Dat zijn es- totaal dus wel ongeveer vijftigdui zend. H(j heeft al aanbiedingen gekre gen om na afloop-van-de Floriade in het buitenland de bloemschikkunst te demonstreren en te onderwijzen. De kassen en de gewassen op de koude grond van de belangrijke af deling Voedingstuinbouw krijgen nu veel meer bekijks dan in de eerste periode van de Floriade. Vooral de kaarthouders, die zo langzamerhand elke hoek leren kennen, komen tot de ontdekking dat er ook aan de noordkant van de Westlandgracht heel wat is te zien. Op een paar akkertjes teelt men, om maar iets te noemen, allerlei eet bare gewassen voor de zaadwinning. Uit enkele radijsjes zjjn bossen plan- t envan wel anderhalve meter hoog opgeschoten. Er staat Brussels lof in bloei. De grote lichtbloeme bloe men, die dicht tegen de stengels zitten, steken zo mooi tegen de bla deren af, dat men deze groente best als siergewas in de tuin zou willen kweken. Het zijn dezelfde bloemen als van de wilde cichorei die in de duinen en langs de rivieren voorkomt. De flo ra vermeldt voor Brussels lof nog andere namen: cichoreilof, witloof, suikerijlof. „Wordt veel verbouwd, èn om de wortel die als surrogaat voor koffie dient, en om het lof, dat tot de. fijne groenten behoort." (Van een onzer verslaggever-s) Vier mannen in leeftijd variërend van 20 tot 27 jaar zijn gister avond in de Laagstraat in het Eindhovense stadsdeel Gestel het huis van de heer G. Vorstenbosch binnengedrongen. De echtgenote van de ,23-jarige koopman \V. Vroonhoven het echt paar Vroonhoven woont bü de heer Vorstenbosch in is door een van de mannen bjj de keel gegrepen en door een klap op het hoofd voor korte tjjd bewusteloos geslagen. In een van de kamers van de fami lie Vroonhoven is alles kort en klein geslagen. Omstreeks elf uur zjjn de mannen na in een naburige cafetaria een portie patates frites gegeten te heb ben schreeuwend en op de deuren bonkend door de Laagstraat getrok ken. De heer Vroonhoven kwam naar buiten en verzocht hun, vooral met het oog op zijn slapend tweejarig, dochtertje, niet zo luid te joelen. Drie van de mannen bleven aan de over kant van zijn huis op het trottoir dreigend staan. De vierde Uep via een steegje achterom en viel de heer Vroonhoven van achteren aan. Een van de wachtenden attaqueerde de man van voren en vechtende rol den de drie door de Inmiddels kapot- gebeukte deur naar binnen. De twee anderen sloegen met hun schoen een van de ramen in en vernielden in de woonkamer alles. Een van de mannen ging mevrouw Vroonhoven te lijf. De hoofdbewoner, de heer Vorstenbosch kon als hartpatiënt niets uitrichten en moest werkeloos toezien hoe alies vernield werd. Het leek of een tank auto door de kamer was gereden, ai dus de politie. De heer Vroonhoven sloeg drie man naar buiten, de andere sprong door het stuk geslagen raam. Alien vlucht ten via de Zalmstraat, De bewoner heeft de jongens herkend en hun na men aan de politie doorgegeven. Deze Monstera deliciosa, ook wel filodendron of „gatenplant" genoemd, heeft het op een toch tige en dus eigenlijk ongeschikte plaats in de Glazen Zaal tot bloei en zelfs tot vruchtzetting gebracht. De plant staat nu bij de drukbezochte afdeling bloem schikkunst op de Floriade. De smaak van een rijpe Mon- stera-vrucKt houdt het midden lussen die van dc banaan en de ananas. In het oerwoud groeit de plant tegen bomen. Met haar luchtwortels vormt ze bruggetjes van de ene stam naar. de andere. De bloeiwijze lijkt op een arons kelk.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2