s Kabinet stemt met salarisverhoging beroepsmilitairen in Tentoonstelling gaat niet door - organisator verbreekt afspraken Kogels floten om om de oren bij schutters festijn Van Dalsum bezielt jeugd op festival Maatbomen Werkspoor betaalt de s' Automobilist keert op rijksweg: bij botsing twee doden Olifantje en pony ongedeerd na kapseizen BOEK Radiotelescoop voor Benelux op stapel Onderzoek in Goes gesloten Hefbrug nodig in spoorbrug Oude Maas Arrestant na ontvluchting in knie geschoten Mevr. Powers wil praten met Cliioesjtsjow Meisjes tuigen aanrander af HET VRIJE VOLK DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 PAGINA (Van onze parlementsredactie) Het kabinet heeft ingestemd met een salarisverhoging voor het beroepspersoneel van land- en luchtmacht, variërend tussen 12 en 15 pet. De laagst gesalarieerde groepen van onderoffi cieren en officieren zullen het meest van de verhoging profi teren. Uitkering ineens (Van een onzer verslaggevers) Het tweede jeugdfestival van de toneelgroep Theater in Velp ls maandagmiddag ingezet met een indrukwekkende toespraak van Nederlands befaamdste acteur, Albert van Dalsum. 'Kunst, in ons leven', was zijn redevoering getiteld. i Koop 'n bij De Arbeiderspers Bioemenplateaus Raadwedstrijd De drie Beneluxlanden zijn ran plan gezamenlijk een radiotelescoop te bouwen van enorme afmetingen. Door een woud van enige honderd duizenden kleine ontvangers op te stellen in drie kilometer lange banen, die elkaar kruisen, zou men tot een zeer verbeterde ontvangst kunnen komen. Zo'n kruissysteem zou het zelfde effect hebben als een (prak tisch niet te bouwen) holle radio- spiegel van drie kilometer middellijn. Deze bijzonderheden zijn vandaag bekend gemaakt door het Ministerie van O. K. en W. De organisatie voor Europese samenwerking heeft het al gemene belang van deze opzet ge waardeerd door 50.000,bij te dragen voor de eerste experimentele fase, die ongeveer twee jaar zal duren. Het voorbereidend werk Is inmid dels begonnen onder leiding van een raad voor het Benelux-kruisantenne- project. Voor Nederland hebben in die raad zitting onder meer de pro fessoren J. H. Oort, H. C. van de Hulst en A. Blaauw. (Van een onzer verslaggevers) Het onderzoek van de rijksrecher che naar "het lek in Goes' is afge sloten. JDc officier van Justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr. H. I.e- bret, deelde ons mee dat het niet waarscliijnlijk is, dat er iemand zal worden gedagvaard. Het onderzoek werd ingesteld na een klacht van de door de raad in gestelde commissie, die het beleid van het college van B. en W. moest onderzoeken. Het geheime rapport, dat de commissie over dit onderzoek uitbracht, werd in een groot aantal kranten gepubliceerd. De rijksrecherche nu moest uitvin den, wie de geheimhouding had ge schonden. Daartoe werden alle raads leden, de burgemeester, de drie wet houders en een achttal Joumtlisten verhoord. De nieuwe schalen moeten nu op nieuw in de commissies voor het ge organiseerd overleg met officieren en onderofficieren komen, omdat het kabinet enkele wijzigingen in de oorspronkelijke voorstellen heeft ge bracht. Men acht in departementale kringen deze wijzigingen echter van ondergeschikt belang en verwacht, dat de organisaties van het beroeps- personeel er wel mee zullen instem men. Er is nog geen beslissing gevallen over de datum van invoering van de nieuwe schalen. In zijn defensienota heeft minister Visser verklaard, de verhoging op 1: januari 1961 te wil len invoeren. Maar de personeels organisaties hebben steeds voor een vroegere datum gepleit en ook in de Tweede Kamer is aandrang in deze richting op de minister uitgeoefend, Men verwacht nu in Den Haag, dat de bewindsman wel te vinden zal zyn voor een compromis. De datum van 1 oktober 1960 doet daarbij opgeld. Behalve over de salarisverhoging (een maatregel die ook noodzakelijk is voor de voorgenomen versterkte werving van beroeps- en vrijwillig dienend personeel) is er ook overeen stemming over een uitkering ineens, om de sinds 1958 bestaande achter stand in salariëring voor de lagere rangen weg te werken. De organisaties van onderofficieren en subalterne officieren gingen inder tijd niet akkoord met de 3 pet. rege- (Van een onzer verslaggevers) De grote middcnstandstentoohstelling-, die in oktober in Winters wijk zou worden gehouden, gaat niet door. Het contact dat de Ver eniging voor ambacht, beroep en handel te Winterswijk (ABH) met het organisatiebureau REFA te Rotterdam had, is verbroken, nadat bekend was geworden, dat dit bureau de afspraken, die het in Culemborg had gemaakt, niet zou nakomen. ling, die voor alle lagere rijksambte naren werd voorgesteld. Minister Visser heeft nu voorge steld de zaak af te ronden door alle betrokkenen een uitkering te geven, berekend naar de tijd dat men in 1960 als beroepsmilitair heeft ge diend. Die uitkering zal 15 per maand bedragen voor alle onder officieren en de tweede luitenants en 30 per maand voor de eerste luite nants en de kapiteins. De commissies van het georganiseerd overleg hebben hiermee ingestemd en te verwachten is, dat binnenkort de uiteindelijke goedkeuring afkomt. (Van een onzer verslaggevers) De werkgroep, die al enkele jaren studeert op de mogelijkheden van een vervanging van de veel te lage spoorbrug tussen Dordrecht en Zwyndrecht, heeft in een interim rapport geadviseerd om een kleine draaibrug in de spoorbrug op korte termijn te vervangen door een hef brug. De werkgroep acht dat noodzake lijk in verband met de te verwachten toeneming van de duwvaart over de Oude Maas. Ze hseft de gemeente besturen van Zwijndrecht en Dor drecht erop gewezen, dat binnen en kele jaren een voor duwvaart ge schikt kanaal tussen Europoort en Botlekgebied gereedkomt. Hand having van de bestaande situatie bij de Dordtse spoorbrug zou het nuttige effect van deze nieuwe verbinding aanmerkelijk verkleinen. Op de vraag of de spoorbrug over de Oude Maas vei-vangen moet wor den door eeix tunnel of dat de brug op Rijnvaarthoogte kan worden ge bracht heeft de werkgroep het ant woord nog niet gevonden. Blijkens de memorie van toelichting op de Zwjjn- drechtse gemeentebegroting voor 1961 zal het nog geruime tijd duren eer de deskundigen klaar zijn met hun studie. Het spas dies nogal circus- ads.tig toen tn Wichita, in. Amerika, een grote vrachtauto in aneaeftie aanraking kwam «iet. ten. ander vrachtvoertvig. Zie tvceJrictcfo kantelde en te voorschijn kwamen een oli- farsier.kalf en een pony. Het ctifanije zette het van de schrik op eer. lopen maar kon spoedig •.eerden gevangen. De pony ging toat Üggên bekomen in het gras frec&ts op de achter grondj. Zie («eren. mankeer den 'nfcfs. ..De kogels vlogen ons om de oren. Ik was samen met mijn vader bezig in de omgeving van onze boerderij een .stuk land te egaliseren. Eerst dacht ik dat mijn zusje met stenen gooide. Maar ik zag dat ze niets deed en tooii hield dal zoevende geluid nanaf en toe hoor den we een fluittoon. Toen pas begrepen we dat kogels langs ons heen suisden." Boer Brinkman, die aan de Veshnnrweg in Enschede woont, deed dit verhaal, een verhaal dut. aan geen twijfel onderhevig is, want op zijn erf vond hij even later de geweerkogels I>e kogelregen daalde neer toen zaterdagmiddag In Uuurse tijdens een school- en volksfeest voor bel sehntterskontngsehnp op de beu len vogel werd geschoten. Maar... de afstand van het feestterrein tot de woning van de Ensehcdose land bouwer bedraagt niet minder dan drie kilometer. De boer twijfelde echter niet of de pU'rierschwUèrs waven de oorzaak. ..We konden de schoten duidelijk horen, vooral omdat de wind in onze richting woei. Er klonk een knal en een aantal seconden later slaeg de kogel by ons In het erf sloeg de kogel by ons in het erf land aan de overkant van de weg. De koeien en kalveren draafden zexxuwachtlg heen en weer. Een kogel kwam terecht op het pan nendak van de boerderij en sloeg er een gat in." De boer belde de Enschedese politie op. Deze stelde zich in verbinding met het feestcomité in Buurse, maar juist toen was na 167 scho ten bet vogelschieten beëindigd. Het bewijs dat de kogels in Enschede afkomstig waren uit Buurse kon daardoor nog niet worden geleverd. De politie heeft de zaak nog in onderzoek, maar acht het bijna onaannemelijk, dat de karabijnen waarmee werd geschoten zo ver zouden dragen. Volgens haar is de kogelregen nog een mysterieuze zaak. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk tonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van Hen die worden geciteerd 'De "verschuiving in het toerisme" U ook merkbaar in de kokswereld. Zo werd op een bijeenkomst van chefs-kok, dit voorjaar te Parijs, ge sproken over het feit, dat de laatste jaren In toenemende mate grote groepen werknemers uit fabrieken de beroemde steden en dorpen aan de Cöto d'Azur komen bezoeken. Het ge volg hiervan is, dat buitenlanders, die gewoon zijn daar de mooiste weken in voor- en naseizoen door te brengen, langzamerhand naar andere stranden 'verhuizen', niet ten voor dele van de grote hotels aan de Cöte die hun keukenbrigades zien slinken. Immers, de eisen die deze nieuwe groep toeristen aan de samenstelling der menu's stelt zijn heet wat een voudiger. De chefs-kok hebben hier over uitvoerig gesproken en het ont brak niet aan opmerkingen, hoe men deze veranderingen tegemoet zon kan nen treden.' Hotel-Revue, 19 augustus I960. Enthousiast en in groten ge tale verdrongen zich de jon gens en meisjes pan het jeugd- festival te Velp gisteren rond Albert van Dalsum, die onver moeibaar handtekeningen zet te na afloop van zijn lezing, die met aandacht werd ge volgd. Een gistermiddag op het Stations plein te Amsterdam ontvluchte ge vangene H. K., die onder bewaking van twee wachtmeesters der rijkspo litie op transport was naar de rijks werkinrichting in Vecnhuizen. is de afgelopen nacht aangehouden nadat hij in zijn rechterknie was geschoten door een politicman. De 32-jarige koopman is onder be waking overgebracht naar het Bin nengasthuis, waar hy ter verpleging is opgenomen. De man, die bij de politie niet ge heel onbekend is, wandelde vannacht rustig op de Geldersekade terwijl zijn signalement na zijn ontvluchting reeds aan alle politiebureaus was ver spreid. Twee agenten zagen de man lopen en sommeerden, hem te stop pen. De man verdween evenwel ter stond in de vele steegjes en straatjes tussen de Geldersekade en de Zee dijk. waai' hij geen onbekende is. De agenten achtervolgden de man en losten twee waarschuwingsschoten, die de koopman neseerde. Een der agenten richtte toen op de benen van de vluchteling en trof hem in zijn knie. De man viel neer en moest zich gewonnen geven. In deze plaats zou nl. eveneens een tentoonstelling door de REFA wor den georganiseerd, maar op het laat ste moment de tentoonstelling zou morgen worden geopend gaat deze niet door. Verschillende standhouders in deze plaats hebben reeds standhuur be taald men spreekt van een bedrag van 1.200.en moeten nu maar afwachten of zij hun geld zullen te rugkrijgen. De directeur van de REPA, B„ is uit deze organisatie getreden. Huidi ge REFA-functionarissen hebben meegedeeld, dat zij de afspraken die B. heeft gemaakt en de verplichtin gen die hij heeft aangegaan, niet zul len nakomen. De politie Is in deze zaak betrokken en heeft B., die enige tijd niet te be reiken was. opgespoord. B. heeft ver klaard dat hij van plan is hel reeds gestorte geld terug te betaien. Door het feit, dat in Winterswijk de ABH de voorbereidingen regelde en de nodige voorzichtigheid in acht heeft genomen, heeft nog geen enkele aspirant-standhouder standhuur aan de REFA betaald. (Van onze Moskouse correspondent, Tom Lambert) MOSKOU (maandag). Mevrouw Powers, de vrouw van de veroordeel de Amerikaanse vlieger, heeft van daag in een lange brief premier Chroesjtsjow om een onderhoud ver zocht. De hrief, die zij eigenhandig heeft geschreven op Amerikaans luchtpostpapier, is gepost in een kleine brievenbus die zich bij de Tainitskipoort, in de bakstenen muren van het Moskouse Kremlin, bevindt. Premier Chroesjtsjow, die nog vakantie houdt in Yalta, in de Kriin, zal het verzoek zeker met spoed be handelen, zo meent Grinjow. de ver dediger van Powers. Vandaag zal mevrouw powers nog een brief schrij ven waarin zij preident Bxezjnew oni clementie vraagt. Vandaag mag de familie Powers de piloot weer bezoeken na de eerste ontmoeting van vrijdag na het pro ces. Zij zal in twee groepen tot de veroordeelde piloot worden toege laten. In de ene groep de vader, de moeder en de zuster en in de andere groep de vrouw en haar moeder. De vader is nogal optimistisch over Po wers' vooruitzichten. Hij meent dat ,.ze" hem niet langer dan twee van de tien jaar zullen vasthouden. In tussen herstelt Powers zich van de geestelijke spanningen, zo heeft zijn verdedig'- meegedeeld. De hele fa milie is trouwens opgelucht nu het proces achter de rug is. i Van Dalsum heeft de jeugd niet willen afschepen met een paar leu zen, Zijn korte rede was de vrucht van veel overdenking. De bezield heid, waarmee hij zijn eigen tekst voordroeg, tilde op de openingsbij- eenkemst in het 'Iiuis der Provincie' te. Arnhem het festival der jongeren ineens op een hoog vlak. 'Een verschrikkelijke nieuwsgierig heid drijft de mens ertoe te door gronden wat er achter de volgende kromming van de rivier verborgen is,' zo besloot Van DaLsstm, TÖet is de ontmoeting van het Be en het on bekende. Om de raadselachtige .schone vroww, die de konst is. v: veroveren, moet men zijn eigen ■ontmoeting toetsen aan die van de Twee Sittardse meisjes, 19 en 21 jaar oud, hebben zondagavond een aanrander overweldigd en hero met; behulp wan anderen aan de politie uitgeleverd. Toen de meisjes om tien uur over de stille en niet verlichte Weherweg naar huis fietsten, werden zij inge haald. dooi' een fietsende man, die later de 21-jarige plantsoenarbeider F. L. bleek te zijn. Hij trok het oudste meisje van haar fiets en wierp haar tegen de grond. De jongste ging echter tot de aanval over. De beide meisjes tuigden de aanrander af en schreeuwden intussen om hulp. Toevallig stond 150 meter verder een auto, die met pecht had te kam pen. De inzittenden zorgden ervoor dat de jongeman niet meer kon ont snappen. L, die d' fieri waarop hij reed, ook nog bleek te hebben gestolen, is ingesloten. Hij («<rdt geleid aan de Maastricht. kunstenaar. D&t ïs een groot -avon tuur. Ik wens u een avontuurlijke tocht.' Na zijn toespraakje moest "Vani Dalsum menigmaal zijn handteke-i ning zotten in de programmaboekjes van de op cultuur beluste jongeren. Des avonds beleefden 500 jongens en meisjes onder wie ruim dertig uit België in de Arnhemse stadsschouwburg een opvoering van Mozarts 'Zauberflöte', waarvoor de operagroep Forum naar Arnhem was gekomen. In de komende dagen zullen zij nog veel kunstmanifestaties meema ken, ateliers en tentoonstellingen bezoeken en aan de hand. van hwn ervaringen tijdens groepsdiscussies praten met vele prominente kunste naars op het gebied van toneel, bal let. muziek, film, jazz en beeldende kunst. „Daar ben ik dan weer,' zei mr. Scanion bij zijn aankomst op de Floricide. Jk was in Australië m ik zei tegen mezelf, dat ik op de terugreis naar de States wel even langs de Floriade kon gaan. Doen mijn Tailor Trees in het Park het nog goed?" Deze heer Edward H. Scanlor; uit Olmsted Falls, Ohio, USA. Is een groot boomkweker, die veel reclame maakt voor zijn Tailor Trees, letter lijk vertaald: Kleermakersbomen.Hij levert „bomen naar maat", geselec teerde soorten, die door hun groei wijze voor bepaalde doeleinden ge schikt zijn. Bomen voor de beplanting van Amerikaanse stadsstraten mogen liever niet hoger worden dan de lei dingen van het telefoonnet en het elektrisch net, die meestal niet on dergronds, maar tussen palen lopen. In Chicago waren de meeste straat bomen tot voor kort wel hoger dan de leidingen. Er brak een orkaan los die duizenden bomen ontwortelde. Ze vielen op de leidingen met het gevolg dat de burgers van Chicago een poosje niet meer konden telefo neren, in het donker zaten, hun elektrische kookapparaten niet meer konden gebruiken en nog allerlei andere narigheid kregen. Dat was dus een prachtige reclame voor de Tailor Trees van mi'. Scandon. In mei 1959, tijdens de voorberei ding van de Floriade, kwam mr. Scandon eigenhandig een vijftiental Tailor Trees (in dit geval esdoorns) by de Rododendronlaan in het Park planten. Het waren nog jonge boompjes, die heel goed per schip hadden kunnen worden verstuurd, maar de royale kweker had ze door een vliegtuig laten transporteren. „Vrachtprijs 1500 en dat voor vijftien van die iele esdoorntjes!" zeiden Hollandse bomenkenners roet afgrijzen. Enfin, de boompjes zyn aan de gemeente Rotterdam cadeau gedaan en een Nederlandse zaken relatie van de schenker heeft de vracht betaald. Drie esdoorntjes gingen dood, de twaalf andere leven nog en daar zal na afloop van de Floriade wel een plaatsje voor worden gevonden. In het Park blijven ze niet. De dahlia's en vooral ook de knol begonia's hebben geleden van de zwa re regenval in de laatste weken. Het had erger kunnen zijn; felle hagel buien zijn de Floriade althans be spaard gebleven. De afgeregende of geknakte bloemen zijn verwijderd en nu zien de bioemenplateaus er weer heel mooi uit. Begrijpeiyk, dat er hiér" en daar al eens wordt gepleit voor het be houd van deze plateaus. Zouden ze niet in het Park kunnen blijven? Onze Plantsoenendienst voelt daar heel weinig voor. De randen bestaan uit een steensoort die niet goed houdbaar is, vernamen we, en boven dien hoi-en dergelijke zeer grote pla teaus niet in een park thuis. Ze zijn voor de show aangelegd, niet als een blijvende verfraaiing van het Park. Op de Flox-iade is gebleken, hoeveel kosten en hoeveel tijd het aanleggen en onderhouden van die bloementerrassen vergt. De Plant soenendienst heeft nu al minder per soneel dan wenselijk is en er wachten ook buiten het Park nog enorme ta ken. Men hoopt aan het einde van deze week te kunnen beginnen met de verkoop van de deelnemersformulie. ren voor de wedstrijd in het raden van. het totale aantal Floriadebezoe- kers. Nog maar 34 dagen resten oni tot de sluitingsdatum van de ten toonstelling en Tiet wordt dus kort dag. Het Koningin Wilhelmina Fonds verwacht een. flinke opbrengst. De Actie Dan!", waarbij het publiek moest voorspellen op welk tijdstip de Euromast op hoogte zou zijn, was een soortgelijke actie die f 70.000 heeft opgeleverd. Op rijksweg 12 te Ede, lussen de Bennckomseweg en het circuit met rijksweg 24 zijn maandagmorgen twee auto's op elkaar gereden, waardoor twee personen, de 51-jarige tuinder C. P. van der Ende, wonende aan de Bovendijk te Rotterdam en diens 83-jarige moeder, weduwe van der Ende-van der Spek te Overschie, zijn verongelukt. Vijf andere personen werden ernstig gewond. Een van hen. G. A. Bertholt uit Essen (Duitsland) verkeert in levensgevaar. - A Het ongeluk ontstond, doordat de uit Gelsenkirchen afkomstige perso nenauto. bestuurd door de 43-jarige J. Alings, niet ijdig ontdekte, dat de wagen van de heèr Van der Ende wilde keren. De gevolgen waren ver- sschrikkeliik. In volle vaart werd zyn juist dwars op de weg staande auto gegrepen. De heer Van der Ende weid uit de wagen geslingerd, waarna hij deze bovenop zich kreeg. Hy en zijn 83- (Vaai onze soeta&l-eeanomische redactie) Hoewel de eis dat de loonsverhoging ten gevolge van werk- cJassifieatie aan alle arbeiders in dezelfde loongroep gelijkelijk moet worden uitbetaald, niet is ingewilligd, zijn de arbeiders van Werkspoor te Dtreet*4 maandagochtend normaal aam het werk gegaan, De vakorganisaties hebben ,bet«» dsn de stakingsdag zal worden' Uitbe taald. De secretaris van de onderne mingsraad. de heer Van Rijn, heeft dit maandagmiddag tijdens de schaf- tijd in de bedrijfskantine meegedeeld.^ Ook deelde hij mee .'(wat we^al 'oe-, richtten) dat de dirèééteeeu elnfl zaj maken aan het aannemen vanjgereH nwl via Itappjribaren, Oyer tfeAggM ging van de reiskosténvergów&DS) wordt nog onderhandeld. Men verwacht, dat het nasuHastj van de besprekingen ovér enkefe da-j gen bekend zal worden gemaakt. Beo! groot aantal Individuele klachten over de lonen is bij de ondernemings raad aanhangig gemaakt. Deze klach ten zullen evenals dit in het ver leden is gebeurd worden onder zocht en er zal getracht woi-den ver beteringen tot stand te brengen. Een der aanwezigen op deze drükj bezochte, maar rustige bijeenkomst,) zei, dat thans de uitslag van dej onderhandelingen bij hes aitowct- damse Werkspoor moet worden afgewacht. Hier worden besprekmj gen gevoerd over een gegarandeera tarief van 35 percent en premie- vrij pensioen. Deze besprekingen zullen volgens het actiecomité en de EVC op -b augustus tot een gunsttg result®** geleid moeten hebben. jarige moeder werden zo ernstig ge wond, dat zij tydens het vervoer naar het ziekenhuis zijn overleden. Drie andere inzittenden wei-Jen eveneens ernstig gewond. De bestuiu-der van de Duitse auto Jalings, kreeg zwaar letsel. De naast hem zittende heer Berholt uit Essen was er erger aan toe. L-e beide voertuigen werden nage noeg geheel vernield. Bij een botsing tussen twee trei nen naby Kyoto, in Japan zijn 52 personen gewond.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2