PTT: grote winst, maar geen tariefsverlaging Telefoondienst heeft geen reservecapaciteit voor oon E IP® Zeeuwse T na en Zwitsers fourneren 25 miljoen voor bouw in Eindhoven PLANTA MARGARINE waar hij zelf werkt Garderobe 777Tr77U7~V7~rT7/ 7 PTT kaatst met Echo I Chefarme,4i sie iade De BESTE Duits meisje verdronken Aanbesteding Almelo's meisje teruggevonden Oorlogsdoden gevonden in IJmuiden Meubelfabriek uitgebrand Voorterrein or Herbegrafenis slachtoffers uit Dachau VRAAG UW MELKHANDELAAR A 4-voudige combinatie,een wetenschappelijk succes! Voor oeen kleintie vervaard GEWAARBORGD DOOR HET LEEUWENZEGEl lE&m wms. Aardig werk Heide bloeit Microfoon weg r- HET VRIJE VOLK WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 Elektrowagens Minder draadomroep Stagnatie Speciale reserve BEBOBHDE CBHBBSHWDBIBH ')N ÉÉH TABLET (Van een onzer verslaggevers) Drie dagen lang heeft men in Domburg in ongerustheid ver keerd over het lot van de 23-jarige student Wim Doekes uit Goes". Achter het zeehospitium had men zijn kleren gevonden, zijn portemonnaie met nog 68 en een aan hem gerichte brief. Nachten in hunker Ondanks reddingspogingen Wie de Floriade door de hoofdingang Toetreedt en na een paar stappen te hebben gedaan rechtsomkeert maakt, ziet in de linkerhoek van het voorter rein een bruin houten gebouw tje. Het grootste deel daarvan dient als garderobe; de rest is bij de portiers als fietsenloodsje in gébruik. Wij zijn er zeker van, dat dagelijks vele bezoe kers, die eigenlijk wel hun jas mantel, tas of koffer zouden willen afgeven, toch maar met een verder wandelen, omdat zij het bruine gebouwtje niet ont dekken, ook al wijst er een bord naar. De dames M. T. Hoppen brouwer en H. Sertou, die de garderobe beurtelings beheren, delen onze overtuiging. i Een Nederlands radiosignaal treft \elke twee uur de vliesdunne huid ■van de Amerikaanse ballonsatelliet Echo I. Deze draaggol) wordt terug gekaatst en weer opgevangen door ac \PTT-stations Kootwijk 'en Neder-i i horst den Berg. Echo I draait in twee uur om de ;aarde. Boven Noord-Afrika is deze i kunstmaan in goede positie om te, kunnen worden geraakt door de stra-, denbundels van PTT. De terugkaat-j ising hiervan is overigens ook al ge-: iregistreerd door een station in West-: (Duitsland. Het experiment sal nog enige tijd' voortduren. De heer L. D. de Feiter,; van NERA in Nederhorst den Berg,: vertelde ons gisteravond, dat hij om tien over zes nog even had geluisterd.. Conclusie: 'We hebben inderdaad: contact. i (Van onze sociaal-economische redactie) De directie van PTT zegt in het jaarverslag van de finan ciële uitkomsten dat deze de verwachtingen in ruime mate hebben overtroffen. Door de niet-voorziene snelle groei van het verkeer waren de baten 709 miljoen) vier percent hoger dan de raming, terwijl de lasten door andere oorzaken één percent beneden de verwachtingen zijn gebleven. De PTT-leiding spreekt over 1959 als een in financieel opzicht zeer gunstig jaar. uitrusting van het bedrijf nog veel te krap is. Er is onvoldoende reserve capaciteit om belangrijke verkeers- stoten op te vangen. De hoofddirecteur van Gemeente werken te Rotterdam heeft vanmor gen aanbesteed bestek 613: het ver richten van grondwerken voor de om legging van de havenspoorbaan (ver binding Waalhaven Zuid-Waalhaven Oost) met bijkomende werken. Van de tien inschrijvers was laagste N.V. v/h K. Barendregt. Den Haag. met 54.850 en opvolger gebr. Kleirrjan, Rotterdam, met 57.840. In de verantwoording van de netto resultaten in het bijzonder voor wat betreft de telefonie en de posterijen, wordt nader ingegaan op de tariefs- politiek. 'Op grond van de bedrijfsuitkom- sten zou," aldus de PTT-directie, 'vooral wanneer men in aanmer king neemt dat PTT een openbaar nutsbedrijf is, enige tariefsveria- ging in de lijn der verwachtingen ïiggen.' Dat kan echter moeilijk, aldus kort samengevat de FTT- ritening. want de ervaring heeft ge leerd, dat elke verlaging leidt tot een toeneming van de vraag, zeker in een tijd van toenemende beste dingen. PTT zou aan die door verlaging van de tarieven opgeroepen grotere vxaac niet kunnen voldoen- omdat de (Van onze soc.-econ. redactie) Achter de financiële cijfers van PTT c un li': reële omzetten: 1830 mil joen binnenlandse brieven, 15 mil joen pas! pakketten, 14.9 miljoen bui tenlandse brieven, 2,2 miljoen bin nenlandse en 2 miljoen buitenlandse telegrammen plus 5,9 miljoen telex berichten in het buitenlandse ver keer. Hoe druk de telefoonlijnen zijn be zet. blijkt uit de volgende cijfers: 905 miljoen lokale gesprekken, 400 miljoen interlokale gesprekken en bijna vijf miljoen buitenlandse ge sprekken. In 1959 werden 119.000 aansluitin gen aangelegd, maar aan het eind van het jaar stonden er nog 28.000 gegadigden voor een aansluiting op de wachtlijst. Het ligt in de bedoeling een net van straalverbindingen voor telefonie te vormen met eebruikmaking van de reeds- bestaande of .nog te bouwen radiotorens. Het postbedrijf van PTT sal overgaan tot een verdere motorise ring -van de besteldiensten op het platteland. In de grote steden zul len de bakfietsen voor het vervoer worden vervangen door elektro wagens. Het PTT-bedrijf maakt van deze mogelijkheid thans een studie. Bij de postcheque en girodienst steeg het aantal aansluitingen met zes percent tot 740.000. Het aantal boekingen steeg van 267 miljoen in 1958 tot 288 miljoen in het afgelopen jaar. De geldelijke omzet bedroeg 149 miljard, dat is 8,6 percent meer dan in 1958. Het aantal abonnees op de telex- dienst is gestegen tot ruim 2700, het aantal verreschrijvers tot ruim 3900. Het aantal aansluitingen op do draadomroep daalde van 508.000 in 1958 tot 490.000 eind 1959. Lonende exoloitatie zal naar de mening van de PTT alleen mogelijk zijn door meet variatie in de programmasamenstei- ling voor de derde en vierde lijn of door eventuele invoering van draad televisie. De ex'perimenten, wat dit laatste betreft, worden in de FTT-laborato- ria voortgezet. De daling van de personeelssterk te heeft zich in het afgelopen jaar in versterkte" mate voortgezet. Het be drijf leed een gevoelig verlies door het vertrek van een aantal bekwame wetenschappelijke medewerkers. Bij de aanwerving in deze sector worden grote moeilijkheden onder vonden. De huidige loon- en salaris structuur laat onvoldoende mogelijk heden om in deze situatie verbete ring te brengen. De bezetting van lijnen en appara tuur, die een peil heeft bereikt, dat voor de afwikkeling van het normale verkeer niet meer in elk opzicht ver antwoord mag worden geacht, is in drukke uren reeds thans zo zwaar, dat de verkeersafwikkeling op som mige trajecten stagneert. Bij de posterijen is de situatie an ders. Daar zou een toeneming van het verkeer verwerkt kunnen worden, zij het met aanvaarding van enige vertraging op tijdstippen van inten sief verkeer in de grote steden. De bedrijfsuit-komsten laten echter naar de mening van de directie van PTT geen ruimte voor eventuele tariefsverlagingen. De stijging van de loonpost, inclu sief sociale lasten, die voor het gehe le bedrijf enige tientallen miljoenen zal bedragen, drukt voornamelijk op de post. Zelfs een geringe verlaging van enkele posttarieven zou het karakter krijgen van het bewust prijs geven van de rentabiliteit van de postdienst .jldus het FTT-standpunt. Van de winst wordt 34,1 miljoen toegevoegd aan het vernieuwings fonds, 2,5 miljoen aan het automa tiseringsfonds en 22.7 miljoen aan een speciale reserve 'ter Verzekering van een evenwichtig beheer.' Het rijk krijgt uit de winst behalve de 3.5 per cent heffing op dc- bruto-baten (ƒ21.7 miljoen) en de rente (ƒ38,3 miljoen) nog 26 miljoen uitgekeerd. De investeringen die 164,4 mil joen bedroegen en aanzienlijk hoger waren dan in 1958, waren nog ontoe-, reikend om aan de vraag van de ge bruikers te voldoen. Advertentie I.M- Vier werkelijk betrouwbare mtddelei> helpen elkaar en.... doen wonderend Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elkafzonderlijkal beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen lalen en doen werkelijk wonderen I Tegen pijnen en griep. GesehiJct voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 (abt. f 0.60. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 (Van een onzer verslaggevers) Het 14 jaar oude meisje Hendrikje Olijve uit Almelo, dat sedert donder dagmorgen werd vermist, is terecht. Gistermiddag is zij weer in haar woonplaats opgedoken, maar kenne-' lijk niet met de bedoeling naar huis te gaan, want de politie trof haar liftend op de weg naar Vriezenveen aan. Het meisje had de ouderlijke wo ning verlaten na een onenigheid met haar moeder. Zij is donderdagmorgen nog bij haar zuster in Enschede op bezoek geweest. Daarna is zij, zoals nu be kend is- geworden, via Kampen en Amersfoort naar Amsterdam gelift. In de hoofdstad heeft zij zonder een cent op zak enkele dagen rondge zworven. (Van een onzer verslaggevers) Op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden zijn gisteren de stoffe lijke resten gevonden van drie onbe kende oorlogsslachtoffers. Dit gebeur de tijdens het graven van een sleuf voor de riolering, ten oosten van de oxystaalfabriefe. Dr. J. Zeldenrust, gerechtelijk pa tholoog-anatoom, zou vandaag probe ren sectie te verrichten. Het Bu reau Identificatie Oorlogsslachtoffers stuurde vandaag ook enkele experts. Tijdens de oorlog was het betrok ken terrein onderdeel van het zgn. 'spergebied'. Er stonden vele bunkers van de Duitse Atlantikwal. Het is niet bekend wat zich op de bewuste plek heeft afgespeeld. De stoffelijke resten werden aangetroffen zonder enig overblijfsel van kleding. i 'Het kunnen verzetsstrijders zijn evengoed als Duitsers,' zo vertelde vanmorgen de politie. 'Het is ons op gevallen, dat de lichamen op en over elkaar lagen in wanorde dus.' Vanmorgen omstreeks twintig mi nuten voor zes ontdekte een in de nabijheid wonende landbouwer brand in de meubelfabriek van de N.V, F. B. Westhof en J. Krabben te Eiber gen. De brand breidde zich zo snel uit. dat de brandweer het gebouw niet meer kon redden en zich moest beperken tot het nathouden van de nabij het gebouw opgeslagen hout- voorraad. (Vervolg van voorpagina) De heer Cook heeft de politie pa pieren getoond, waarin verklaard werd dat verzekeringsexperts de stuk ken hadden gezien en beoordeeld. Aan de hand daarvan was de waarde vastgesteld: de ubens 400.000( Re noir 430.000, Terborgh 20.000, Ver- spronck 6000. De Amsterdamse politie heeft al kontact opgenomen met Interpol in Londen, om van deze kant nadere in lichtingen over de eigenaar, de heer Cook, in te winnen. By het Rijksmuseum kon men ons over de stukken die vermist worden niet veel vertellen. Van Rubens zijn enkele werken, die de veroordeling van Paris uitbeelden, bekend. Boven dien is een groot aantal kopieën in omloop. Zonder dat men het certifi caat van echtheid, dat volgens de heer Cook bij de eigenaar in Londen berust, heeft gezien, wilde men geen oordeel vellen over het verdwenen stuk. Hetzelfde geldt voor de andere schilderijen. (Vervolg van voorpagina) Na de hevige explosie riep de man zijn vrouw toe uit het raam te sprin gen. De ernstig gewonde vrouw gaf hieraan direct gevolg en sprong over de gedeeltelijk weggeslagen waran da naar de circa vier meter lager gelegen tuin aan de achterzijde van het pand. Haar man, de zoon en het logeetje konden de geheel verwoeste kamers via de trap ontvluchten. Door de sterke druk bezweken alle binnenmuren rond de keuken. Er sloegen grote gaten in het plafond als in de vloer, waardoor de boven- en. de benedenbewoners de schrik van hun leven kregen. Veie ruiten van omliggende woningen werden ver nield, In de woning zelf ontstond een onvoorstelbare ravage van huisraad, kalk en muurstenen. De brandweer had geruime tyd werk de eerste wrakstukken op te ruimen. De fa milie Ackerman was juist terugge keerd van vakantie. (Van een onzer verslaggevers) Op donderdag 8 september 1960 te 14 uur zal de herbegrafenis plaats vinden van dr. H. B. Wiardi Beek man. ds. G. C .H. Plantagie, J. L. Kautz en W. Nauta op de ere begraafplaats der Oorlogsgraven stichting te Loenen op de Veiuwe. Gezien de te venvachten belang stelling en de beperkte ruimte kun nen belangstellenden voor het bij wonen van deze plechtigheid slechts op bewijs van toegang tot de be graafplaats worden toegelaten. Deze bewijzen van toegang worden uit sluitend op schriftelijke aanvrage onder vermelding van naam, adres en hoedanigheid bi* het kantoor der Oorlogsgraven-stichting, Bankaplein Den Haag, tot uiterlijk 31 augustus as. verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) Het Eindhovense bouwplan voor een grote winkelgalerij langs de Spoor baan, zal door de financiering van Zwitserse beleggers kunnen worden verwezenlijkt. Ter financiering van het 'Lnma'-project is in Ziirich een speciale n.v. opgericht: de Luma A. G. Het bedrag van 25 miljoen gulden, dat door de bestedingsbeperking in dertijd in Nederland niet bijeenge bracht kon worden, wordt geïn vesteerd in de bouw van 81 winkel eenheden. een groot café-restaurant en tal van kantoorruimten. De totale oppervlakte van deLuma- galerij bedraagt ongeveer 3600 vier kante meter. Ten westen van de galerij is een groot warenhuis ontworpen, dat be trokken zal worden door de Bijen korf. Maandag zal de Eindhovense raad zich bezig houden met het Luma- plan. Gary Davis „wereldburger num mer één", is dinsdag in New York gearresteerd omdat zijn scooter geen wettelijk vereist kentekenbord droeg. H(j weigerde 50 dollar borg te storten en werd opgesloten. Advertentie I.M. De vrees voor een ongeluk bleek ongegrond. Gistermiddag kwam men hem in de bossen bij Domburg tegen, gekleed in zwembroek. Hij had, zo bleek toen, er alleen maar plezier in gehad enige dagen als Tarzan rond te zwerven. In de nacht van zaterdag op zon dag werd hij vermist. Maandag heb ben vijftig militairen de bossen tussen Domburg en Oostkapeile vergeefs doorzocht. Er werd een speurhond by gehaald en. ook die vond geen spoor. Dinsdagmiddag ontmoette de bos wachter Schoe de jongeman op een bospad. Hij had eerst zijn bij een boer ver diende vakantiegeld voor een deel op gemaakt in cafés en was toen gaan zwerven. De nachten bracht hij door in een kleine bunker. Hij zei, dat hij niets had bemerkt van de grootscheepse opsporingsactie. „Ik heb niets strafbaars gedaan," ver klaarde hij. Burgemeester Sprenger van Oost kapeile, die zelf ook aan de speur tocht deelnam, achtte het onwaar schijnlijk, dat er tegen de Zeeuwse Tarzan proces-verbaal zal worden op gemaakt. (Vervolg van voorpagina) Hij wil een proces aanhangig ma ken, zodra wetenschappelijk is vast gesteld, dat het gebruik van nieuwe Pianta onomstotelijk de oorzaak van deze ziekte is. Bij Unilever vreest men deze actie, omdat men van oordeel is. dat zij on afzienbare gevolgen zou kunnen heb ben. Voorlopig wacht men eerst het resultaat van het wetenschappelijk onderzoek af. Men wijst er by Unilever op, dat het „verdachte" bestanddeel van te voren zeer uitvoerig is onderzocht, ook op proefpersonen. Men heeft in wezen geen risico genomen. De omvang van de schade is niet te becijferen. De directe schade (het stilzetten van de produktie, staken van de distributie en dc in ruil) loopt in de miljoenen. Daar bij komt dan nog de indirecte schade: anti-reclame, die ook een miljoenenzaak is. Hoeveel mensen precies aangetast zijn door de huidziekte is niet nauw keurig bekend, omdat lang niet alle gevallen werden gemeld. Men neemt aan enige duizenden. In Rotterdam werden enige hon derden patiënten opgegeven, van wie enkele tientallen in ziekenhui- mdm Vol bewondering kijken we naar deze jongedamedie ken nelijk volkomen op haar ge mak speelt met een stel jonge wilde dieren in de dierentuin van Kopenhagen. De jonge dame heet Eva Andreasen en haar onverschrokkenheid wordt wat begrijpelijker als we weten dat zij dedochter is nan een bewaker in de dierentuin, en de beesten tijgertjes, een leeuwtje, een poema en twee luipaardfes van de ge boorte af heeft opgekweekt. Niettemin: alle respect.' (Van een onzer verslaggevers) Ondanks de heldhaftige reddings pogingen ondernomen door de Belgi sche toerist Verlinden uit Mcehcien en de vijftigjarige matroos van het Nederlands loodswezen J, Oreel, is dinsdagmiddag een Duits meisje bij Vlissingcn in zee verdronken. Het meisje, de vijftienjarige S. Francke, uit Mörs, die met haar moe der en twee zusjes haar vakantie in Vlissingen doorbracht, had zich bij het Nollestrand in zee 'even, hoe wel zij de zwemkum nauwelijks meester was. Zij vermaakte zich met het springen in de hoog aankomende vloedgolven, maar een onverwachts hoge golf wierp haar omver. Zij werd door de vloed meegesleurd. De Belgische toerist, die zich in haar onmiddeliyke nabijheid be vond. wist haar te grijpen, maar moest na een moeizame worsteling met het water, waarbij hij bewuste loos dreigde te geraken, het meisje loslaten. Bij de uitkijkpost van het loodswe zen sioeg men alarm. Een loodsboot van liet Nederlandse Loodswezen voer ter assistentie uit. Ter hoogte van het badstrand ontdekte men het drij vende lichaam van het meisje. De vijftigjarige J. Oreel sprong over boord en slaagde erin het meisje, dat het bewustzijn reeds verloren had, vast te grijpen en aan boord te brengen, In het ziekenhuis heeft men nog geruime tijd getracht de levensgees ten op te wekken. Zij waren echter reeds geweken. Vannacht tegen half twee meldde een bewoonster van het Spinbuispad in Schiedam aan de politie, dat er was ingebroken in de werkplaats van de gemeentelijke sociale werkvoorziening aan de Sint-Annazusterstraat. Zy had de dader ook weer zien verdwijnen. Terwijl een mobïlofoonwagen van de politie een onderzoek instelde, kwam er opnieuw een melding bin nen: in de werkplaats was brand uitgebroken. In New York zijn dinsdag twaalf Russische kernfysici aangekomen die zullen deelnemen aan de donderdag zen zijn opgenomen. Het opsporen i beginnende tiendejaarlijkse confe- van de oorzaak is een prachtig voor- I rentie over kernfysica aan de univer- beeld van medisch speurwerk. I sitelt van Rochester, New York. Gebleken is, dat de 33-jarige Van der B., werkzaam in de sociale werk plaats, de brand had gesticht, om dat het werk hem er niet beviel. Hij is vannacht van huis gehaald. De schade in de werkplaats was beperkt. Een bewoonster van het Spinhuis pad. die op de achterzijde van de werkplaats uitkijkt, mevrouw L. W. Pettersen-Venselaar, zag de dader door een venster, ongeveer twee me ter boven de grond, naar binnen klimmen. Eerst vernielde hij een van de ruiten. Hij gebruikte zijn fiets als trap. Na enkele minuten zag zy de man weer naar buiten komen en ver dwijnen in de richting van de Noord molenstraat. Zy dacht eerst aan een inbraak, maar al spoedig kwam men tot de ontdekking, dat er in de oude schooi iets brandde. Naast de politie waarschuwde men dus ook de brandweer. Het eerst verscheen ecu mobilofoonwagen ten tonele. De agenten trapten een deur in en wisten op die manier de twee vuurhaarden te bereiken. Van alle kanten werden door omwonenden emmers water aangedragen. De brandweer arriveerde inmiddels en had het vuur met twee nevelspuiten spoedig onder de knie. Mevrouw Pettersen had de dader onder het licht van een lantaarn het gebouw zien binnendringen en zy kon dus een nauwkeurig signalement verstrekken aan de politie en aan de heer J. Westdyk, directeur van de werkplaats. Zy herkende hem onmiüdeliyk als een van de mensen, die in de werk plaats werkzaam zyn. Bij de Floriadegangers die wel aan stonds voor het garderobeloket ver- schynen, zijn er niet weinigen die komen vragen of het schuurtje mis schien een toilet bevat. Vooral auto buspassagiers die een lange tocht achter de rug hebben, pleger, deze vraag op dringende toon te stellen. Helaas is er zo dicht by de hoofd ingang geen toilet. „De garderobe zou midden op het voorplein moeten staan, dan kregen we het twee maal zo druk," meent mevrouw Hoppenbrouwer, „'t Is maar goed, dat wy een vast salaris krygen. Als het de hele dag biyft regenen, hebben wy niet veel te doen In plaats van hun jas af te geven, vra gen dan wél mensen of zy een regen jas kunnen huren. We verhuren geen regenkleding en ook geen kinderwa gens, al is daar ook wel vraag naar. Het beste weer voor de garderobe is 's morgens een buitje en later zon. Dan wordt het hier gezellig druk en hebben we 't naar onze zin. 't Is werkelijk wel aardig werk en je leert ook nog wat van vreemde talen." ,;t Komt zeker nogal eens voor, dat iemand vergeet ziin spullen af te halen?" veronderstelden we. „Nee, b(jna nooit." zei mevrouw Hoppenbrouwer. „Tot nu toe is alleen deze tas niet afgehaald, die bewaren we al sinds het begin van de Flo riade." zy liet ons een mooie witleren boodschappentas zien. Inhoud: een fles rode limonade, een sjaaltje, een pakie watten en een zakje snoep. "Er zaten ook nog twee krenten bollen in, maar die gingen schimme len en toen hebben we ze maar weg gegooid." De heideveidjes van de Heemtuin staan in volle bloei. De straikheide overheerst, zo hoort het ook, maar doDheide is er ook te zien. De prach tige blauwe kiokjesgentlanen houden zich goed en een andere plant van de vochtige heidevelden, de veenbes, heeft flinke rode bessen ontwikkeld. Twee plekken van de Heemtuin zijn geheel bedekt met de merkwaardige hemelsleutel, een inheemse vetplant met vlezige bladeren en purperen bloemen in schermvormige pluimen. Men geloofde vroeger, dat de hemel sleutel de bliksem afweerde. De plant stond vooral bij de Limburgse boeren hoog in aanzien. Vele soorten in de Heemtuin zyn nu uitgebloeid, andere bloeien nog steeds. Door de planten flink te dun nen probeert men zo lang mogelijk wat bloemen over te houden. De ge vlekte, dovenetel, in de vrije natuur al uitgebloeid, is voor de tweede maal gaan bloeien. Het stond met grote krij(letters op een bord by de afdeling Bloemschik ken: „Wegens diefstal van de micro foon kan de demonstratie tydeiyk niet doorgaan." Een grapje? Bittere ernst! De microfoon was gestolen, in een onbewaakt ogenblik, zoals dat heet. Biykbaar moeten op de Floriade zelfs de microfoons worden bewaakt. De bloemschikkers hebben nu een andere microfoon gekregen.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2