voor een hij over grens kwam Scaramanga en morgen naar Hamburg Lamberts (p.v.d.a.) stelt vragen over Planta Wagenmaker niets aan de hand...' waar LS ZONDER COMMENTAAR Verstè patiënt? Beslissing over r.-k ziekenhuis verschoven wereldmerk rom America's Best Tobaccos 'Ik ban het me echt niet herinneren. Neen, ik weet het niet.' Dat zei de Londense schilderijenmakelaar Robert W. Cook vrij dagavond omstreeks negen uur bij de douanepost aan de Neder lands-Belgische grens WuestwezeL Het was ongeveer de tiende keer, dat de twee Amsterdamse rechercheurs P. A. Cadzand en J. Bijkerk en de hoofd verifica teur van de douane-recherche M. Dekkers dit antwoord van de Engelsman kregen. Is het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid mede ver antwoordelijk voor het in de handel brengén van ondeugde lijke plantenmargarine en voor de gevolgen daarvan? Koninklijke familie verblijft in Napels Te. moe Houston's cafetaria's open voor negers Ook van de partij? Proefproces te Haarlem Mag coöperatie korting geven op sigaretten? Een van de gezelligste plek jes van dc Floriade vinden wij de wagenmakerij. Bedaagde mannen, vaklieden werken daar bedachtzaam met een van onze nuttigste grondstoffen: hout. Goed en gaaf hout! Een eerlijk materiaaldat wij in on$ leven niet kunnen missen. Wat zouden wij zijn zonder het hout? Wie! Afscheid Honderdmaal Betrekkin gen VS en Domingo verbroken PAGINA 3 Raad Bergen op Zoom 1 20 voor een gulden GOUD omdat ontc eigen mclnngeurs n|p|||p in Amerika de beste tabakken ter plaatse kopen. VN, een GULDEN omdat de verkoop van de Lexies over de gehete wereld zo enorm groot is. (Van een onzer verslaggevers)' Het verzoek van de stichting St. Elizabeth Ziekenhuis tot verlenen van een gemeentelijke garantie voor de financiering van de houw en de inrichting van een (r.-k.) ziekenhuis is gisteravond door de raad van Ber gen op Zoom niet in behandeling ge nomen. De raad besloot op voorstel van: B. en W. dit verzoek naar de vol gende vergadering te verschuiven, omdat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zich had uitge sproken voor 'nader overleg' tussen de drie partijen, die zich thans met het ziekenhuisprobleem bezighouden: de stichting St. Elizabeth Zieken huis. de protestans-christelijke be volkingsgroep en het regentencollege van het Aleemeen Burger Gasthuis. "Dit óverlëg is öp het ogenblik reeds gaande. Het raadslid Ch. van Doom (p.v.d.a.) overhandigde aan de voor zitter een uitvoerige nota over deze kwestie die ten behoeve van de ove rige raadsleden, en ter nadere bestu dering zal worden vermenigvuldigd. 'Alle douaneposten lijken bier op elkaar,' zei de flegmatieke Brit schou derophalend, terwijl er een glimlach om zijn lippen speelde. Catherine Dent-Brocklehurst, de l werd in de duistere schilderijen- leerling -restauratrice, die bekend I zaak. Dat vraagt het socialistische Tweede-Kamerlid dr. J. H. Lamberts schriftelijk aan de minister van So- (Van een onzer verslaggevers) Een Rotterdamse hulsarts hoorde van een huismoeder het m volgende verhaal'. Ze had haar zoon die met vakantie ging voor het eerste J deel van zijn reis boterham- JJ men meegegeven, dik met m Planta van het rode merk be- a smeerd. Toen hij op 2500 meter hoog- Jj te in de bergen zat, begon zich a de huidziekte te openbaren. m m Hij werd zo ziek dat hij met B a geen mogelijkheid op eigen a kracht de terugtocht naar het dal kon aanvaarden. Een heli- JJ a kopter moest uitkomst bren- a gen. De patiënt werd van de u a berg geplukt en veilig naar be- a neden gebracht. Toen de doe- toren hem onder bgen kregen. JJ wisten ze met het geval geen m a raad. 'Een zeer zeldzame ziek- K te,' constateerden zij. 'we heb- m ben er nog nooit eerder mee a te maken gehad.' J Of dit de verste patiënt is JJ a die de huidziekte vertoont? Dat m a staat helemaal niet vast. De. m a veronderstelling ligt voor de a hand dat heel wat zeelieden voor ze naar zee vertrokken JJ Planta hebben gebruikt: mis- a 1 schien zijn er ook Nederlandse a a schepen mee bevoorraad. De a kans is dus helemaal niet uit- a gesloten, dat zich de ziekte- JJ verschijnselen nog verder van n a huis openbaren dan in het ge- a val van de onfortuinlijke berg- a a beklimmer. a a aaaaaaaaaaaaxaaaaaaaaaa NAPELS (Reuter) Koningin Julia na, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en-Irene zijn vrijdag in Na- .pels aangekomen met- de jachten 'G'r.sne Draêck* en 'Bitv Y -in', die van de eilanden Capri en Ischia waren venrokken. ciale Zaken en Volksgezondheid. Hij wil ook weten of de minister door de gebeurtenissen met de Planta-mar- garine nog aanleiding heeft tot het nemen van maatregelen. Dr. Lamberts vraagt zich af. of de experimenten die het Rijksinstituut met de in de margarine verwerkte emuigator heeft genomen weten schappelijk voldoende zijn geweest. Hij wil daarom weten bij hoeveel proefpersonen en gedurende hoeveel tijd proeven met de emuigator zijn genomen. Ook vraagt hij de minister of, ook. als de experimenten wetenschappe lijk juist zijn geweest, de bewinds-: man ook niet van mening is. dat ze toch praktisch onvoldoende waren. "Ik acht het van het grootste ge wicht.' aldus zei dr. Lamberts ons toen wij hem naar de draagwijdte van zijn vragen aan de minister vroegen, 'dat de minister zo volledig mogelijk opening van zaken geeft. Het- gaat hier immers om een zaak, waarbij onze gehele volksgezondheid nauw betrokken is. Belangrijk is vooral, dat overwo gen wordt hoe de overheid met' wettelijke maatregelen op kan tre den tegen particuliere ondernemin gen, met name in de voedingssec tor. die artikelen op de markt brengen, waarvan eerst achteraf blijkt dat ze een groot gevaar op leveren voor de lichamelijke ge zondheid van ons volk. Dit klemt te meer, omdat het ge val met het nieuwe Plantamerk niet op zich zelf slaat. Vorig jaar kwam uit Duitsland de zogenaamde blaas jesziekte overgewaaid, die heel wel ook aan het gebruik van een emuiga tor te wijten zou kunnen zijn. Sinds donderdagochtend is in Rot terdam het aantal ernstige gevallen van urtecaria met acht toegenomen. Er zjjn thans 19 vrouwelijke en 7 mannelijke patiënten in ziekenhuizen opgenomen. De Rotterdamse GG en GD waar aan de leiding van het epidemiolo gisch deel van het onderzoek is opge dragen, heeft deze taak met grote voortvarendheid ter hand genomen. Vroeg in de middag reeds waren de enquête-formulieren gedrukt die de grondslag van dit onderzoek moeten vormen. Vrijdagmiddag om vier uur trok ken tien deugdelijk geïnstrueerde verpleegsters van de dienst in taxi's naar alle hoeken van de stad om zo- vee! mogelijk gegevens omtrent de aard en het verloop van de huid- ziektegevallen te verzamelen. Op deze wijze verwacht men nog voor zondag over ongeveer 1090 rap porten te beschikken die een be trouwbaar beeld zullen geven van de situatie. Een groot deel van het GG en GD-personeel is bij de voorberei dingen van het onderzoek en van de verwerking van de gegevens inge schakeld. De Amsterdamse politiemannen lachten allerminst. Zij hadden de taak om uit te zoeken, waar Robert' Cook de Nederlandse grens is gepas seerd. Donderdag begonnen zij aan een soort etappe-race langs de grens posten. Steeds weer leverden hun ac ties een negatief resultaat op. Verbeten werd het speurwerk voort gezet. Alle douanebeambten, die dienst hebben gehad, toen Cook de grens passeerde, werden met de En gelsman geconfronteerd. Zelfs wer den douaniers op hun vakantieadres sen bezocht. Maar geen glimp van. herkenning leverden deze contacten op. Diep in de nacht keerde het gezel schap in Amsterdam terug zonder dat kon worden vastgesteld, waar Robert j Dook met zjjn schilderijen ter waar de van zes ton de grens was gepas-1 seerd, zodat evenmin is gebleken aan welke douanier hij "zijn Engelse ex-1 portvergunning van zijn kostbaar- neden had laten zien. Vrijdag begon een nieuwe vergeefse rondrit, die tot in de nacht duurde. Het enige, wat Cook wilde zeggen, was: "Ik ben in één ruk uit Frankrijk naar Nederland gereden. Ik was te moe om op mijn omgeving tc letten.' Deze verklaring acht de politie niet eens zo erg uwgirschijnlijk, omdat de continentale aarari)Ks- kunde nu eenmaal niet de sterkste zijde van de Engelsen is. 'Als hij had gezegd: ik ben bij Volendam over de grens gekomen, dan had den we niet eens vreemd opge keken,' zei een politieman. Vrijdagmiddag heeft een vertegen woordiger van de Londense verzeke ringsmaatschappij Fine Art and Ge neral Insurance Company een bezoek gebracht aan het bureau Pieter 1 Aertszstraat. Ook hij kon geen enkel j licht brengen in deze duistere zaak. De mysterieuze verdwijning van de al' dan niet kostbare schilderijen .'blijftvoor de Amsterdamse politie j'nog even raadselachtig als enkele da- i'geh geleden. Verbaasd zijn de hoofdstedelijke speurders over de hardnekkige zwijg zaamheid van Scotland Yard, de we reldberoemde politieorganisatie. Van de eerste dag af zijn via Interpol in lichtingen gevraagd aan de Engelse I politie over de vier Britten, die bij de jzaak zijn betrokken. Alle inlichtingen, die de Amstcr- damse politie ontving, waren afkom- istig van de talrijke Engelse joumalis- ;ten, die hier zijn voor deze zaak. Deze verslaggevers hebben de politie enige kleurrijke schetsen gegeven van Ro bert W. Cook, zijn beide vrienden Peter Scaramanga en Mark Sykes en van de leerling-restauratrice Cathe rine Dent-Brockiehurst. Het waren echter geen verslagen, die de poiiti tot grote geestdrift brachten. Wel gr.ven zij een uitste kend beeld van de Engelse bohémien wereld. waarin dit viertal verkeert. Sykes en Scaramanga hebben in middels hun paspoorten terugge kregen. Morgen vertrekken zij naar Hamburg. Scotland Yard is inmiddels door miss Dent-Brocklehurst benaderd. Vergezeld van haar advocaat heeft zij tijdens een bezoek aan de Yard een verklaring afgeiegd over haar aandeel in de schilderijenverkoop. Miss Dent-Brocklehurst heeft Cook en zijn vrienden leren kennen tijdens ztelierfeestjes in 'de Londense artier- wnwlik Ch"'*" Voor'de oostkust van Schotland, ter hoogte van Pennan, is vrijdag de Schotse trailer Devotion in dichte mist op een rots gelopen en gezon ken. Van de zeven opvarenden zjjn er veil- verdronken. Robert Coolc, de Engelse amateur-makelaar in schilde rijen, wordt elke dag onder vraagd over de mysterieuze diefstal van de vier hoog ver zekerde doeken. Toen een politic-auto hem naar een Amsterdams bureau bracht trachtte hij zich voor de camera's te verbergen achter zijn paraplu, maar tegen de sluitertijd van een vijfhonderd ste seconde kon zijn regen-' scherm niet op Advertentie T.M. HOUSTON (Keuter) In acht van de grootste warenhuizen van Hous ton in de Amerikaanse staat Texas zijn gisteren de cafetaria's plotse ling weer opengesteld voor negers. De eerste uren werden slechts en kele negers bediend, maar het nieuws ging ai spoedig als een lo pend vuurtje door de stad zodat enkele uren later een groot aantal niet-blanke klanten verscheen. Houston is de derde stad in Texas dm deze maatregel neemt De twee anderen waren Galveston en San Antonio. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd In zijn radiocommentaar van zon dag 31 juli besprak de heer J. M. Peters het beroep van de Par- tai Katolik Indonesia op de KVP om een 1 meer tegemoetkomende houding van deze partij inzake de kwestie WestTrian, teneinde aldus de positie van de katholieke Kerk in Indonesië voor nog groter moei lijkheden te vrijwaren. Het afwij zend antwoord van de heer Peters, die de voorzitter van de PK1 te vens van chantage tegenover de KVP betichtte, culmineerde in de uitroep: 'Houdt de politiek buiten de Kerk.' Zonder ons hier tc wagen aan in stemming of afkeuring van het ver dere betoog van deze radiocommen tator, veroorloven wij ons wel in te stemmen met diens hier geciteerde uitroep. Wij gaan zelfs verder en doen dit ook met de variant. 'Houdt de Kerk buiten de politiek' en zou den hieromtrent graag eens de me ning van de heer Peters vernemen en dan speciaal in verband.met de merkwaardigheid dat bij de Ariëns- herdenking en bij de kardinaalsluil- diging van de aartsbisschop van Utrecht slechts die katholieke ka merleden zijn uitgenodigd, die tot de partij behoren. A. II. Bredero in Te F.lfdcr Ure van augustus 1900 (Van een onzer verslaggevers) In een principiële zaak, uitgelokt door de rijksadvocaat jhr. mr. P. R. Berlaerts van Blokland, heeft de of ficier van-Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. van den Oever, 100 boete of 20 dagen hechtenis ge- eist tegen de 23-jarige procuratie houder C. B. van D. van de Coöpe ratie Haarlem. De coöperatie had, zo meende de officier, de tabakswet 1921 (art. 451 overtreden, waarbij het verboden is sigaretten te verko pen beneden de banderolleprijs. De coöperatie geeft op tabaksar.ti- kelen evenals op andere artikelen kassabonnen, die al enige jaren recht geven op 4 pet. dividend. Tot 1958 is dit oogluigend toegestaan, doch naar aanleiding van klachten van enkele kleine winkeliers heeft de minister de rijksadvocaat opdracht gegeven in te grijpen. De getuige-deskundige, adjunct directeur van de Centrale van Neder landse Verbruikcoöperaties, de heer A. Knol,heeft het principe van de coöperatieve beweging uiteengezet, nl. de winstdeling op basis van over schot. De rijksadvocaat was het hiermee niet eens en vond het oneerlijke concurrentie. Hij vroeg veroordeling tot een boete van ƒ100. De,officier van Justitie nam deze eis over met de bepaling dat bij niet-betaling de boete zal worden vervangen door20 dagen hechtenis. Op 8 september zal de rechtbank uitspraak doen. Door het ontploffen van een both op het marktplein van Batna, ongeveer honderd kilometer ten zui den van Constantine in Algerië, zijn vrijdag een Mohammedaan gedood en 24 mahammedanen en een Euro peaan gewond. Een van die vaklieden js de w G. Hoogvliet. Deze 68-jarige vert,| ons dat hij zijn bedrijf heeft aan d Dordtsestraatweg te Rotterdam ziin grootvader begon honderd jaar "gele den met een wagenmakerij op Ka tendrecht, toen nog een stil domie aan de Maas. De havens in Rotterdam-Zuid moesten gegraven worden; het be drijf van grootvader Hoogvliet etav verhuizen. Omstreeks negentienhon derd was het te vinden aan de Dordt- sestraatweg. Grootvader Hoogvliet was een wa genmaker. Vader Hoogvliet was een wagenmaker. De heer G. Hoogvliet is een wagenmaker, die.... zyn zoon zag vertrekken naar Nieuw-Zceland Waarschijnlijk zullen de Hoogvlieten in de vierde linie in Rotterdam geen wagens meer maken. De heer G. Hoogvliet zegt het roet trots: „Ik heb de enige honderd-pro cent wagenmakerij in Rotterdam." En hen constateert het met enige droe fenis: „Ons vak sterft uit." Een wagenmakerij in wereldhaven Rotterdam? Kan een mens daarvan leven? De kleinzoon van de Katen- drechtse grootvader vertelt, dat zijn grootste klant de gemeente Rotter dam is. De afdelingen Bestratingen en Plantsoenen hebben heel wat keet- en handwagens De heer Hoogvliet repareert die wagens. We spreken over het ..wielenwerk". Dat wiel kennen we allemaal. Wat zou de wereld zonder wiel zijn? Het maken van een wiel. zegt de heer Hoogvliet, is het werk van een vak man. Een timmerman kan er mis schien aan beginnen, maar dan zal hij zeggen„Dat nooit meer." De spaken van een wiel worden gemaakt van eiken- of accasiahout - kloek hout. want op de spaken komt het aan! De naaf en de velgen, zijn van iepenhout; niet te hard. niet te zacht: „Het, beste hout voor ons vak- Een snaak moet goed zijn. Ze kan vijf, ze kan vijftig jaar meegaan. In het eerste geval is ze verrot. Het ma ken van een goede, gave spaak is de taak van de wagenmaker, Hii geeft u een tip: ge moogt de spaak ook do*11 of tuit noemen. We hebben het ook nog over de .knecht" van de heer Hoogvliet: B. Troost Binnenkort zal hü veertig jaar bij hem in dienst zijn De wagenmakerij, de oude locomo tief van de Gelderse Tramwegen (en de autobus), waarschijnlijk de smederij en heel de supermoderne installatie van een groot oliebedrijf. j nl die interessante objecten aan het begin van" de Ahoy'-hal zullen mét j de hal 31 augustus van het Floriade-j programma verdwijnen. Zo was het; gepland, zo zal het gebeuren! Op het ogenblik groeten wij it oude GTW-machinist met zijn zwart-leren petje (die echte „mees ter"). We groeten de smid en de mannen uit de wagenmakerij. We groeten al degenen, die zolang hun best gedaan hebben om het de Flo- riade-bezoekers zo plezierig mogelijk te maken op hun eigen domein. Maar het is nog geen, eenendertig- ste.En ge hebt alle tijd om met deze vaklieden te praten. Doe het: t'-is de moeite waard. Tussen twee haak- j'es: ze zijn nu al bezig aan het orga niseren van een formidabele af- scheidsfuif. Aandacht voor de 74-jarige hert Kortenbroek en echtgenote, 'Gerot van der Lindsestraat 40 te Rotter dam. De heer Kortenbroek hezocat gisteren met zijn „doorlopende kaart voor de honderdste rnw de Floriade. Zaterdag 26 maan kwam hij voor de eerste keer. Zij* vrouw „blijft iels achter". Zij noteet- de „maar" SS bezoeken aan de tlo- riade. Het echtpaar Korlenom>- komt graag in de Heemtuin. Acute' het Belgisch paviljoen heeft het -V eigen bankje. WASHINGTON (AP) De Verenig de Staten hebben vrijdag de diplom'" tieke betrekkingen met de Domini caanse Republiek verbroken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de VS heeft meegedeeld dat de Amerikaanse missie uit Ciu- dad Trujillo zal worden teruggetrok ken en dat de Dominicaanse regent? is gewaagd haar missie uit Washing ton terug te trekken. Het besiui- is in overeenstemming met de beslis sing die de vergadering van Ameri kaanse staten vorige week nam. (Van een onzer verslaggeefsters) 'Door Genemuiden gaat het ver haal, dat de burgemeester ziek is, dat hij vandaag of morgen, oneervol ont slag zonder pensioen krijgt, maar men ziet mij dagelijks gaan, er ge beurt niets, de mensen zullen de schellen wel eens van de ogen vallen,' zei burgemeester Hamer van Gene muiden vrijdagavond na een felle dis cussie in de gemeenteraad. Het vermoede bestaan van een brief van bet ministerie van Binnen landse 2 a ken was d* aanioidipg van de gemoedsverhitting. Het Vrije-CHU- raadsiid Oist verkeerde jn de mening, dat in het begin van dit jaar een brief uit Den Haag gekomen was. die kortweg neerkwam op de grote vraag 'Wat speelt zich af in 'Genemuiden?' Het college van B. en W. ontkende, dat deze brief ooit .gezonden was. De' heer Oist echter hield vol, dat hi j op 26 maart, toen hij voor de deur van de .burgemeesterskamer stond, over deze. brief heeft horen spreken. Een van de wethouders zou gezegd heb ben: 'In die brief staat dat het ner gens zo n rommel is ais hier.' De burgemeester ontving, terwijl hij voortdurend de hamer op tafel neer liet komen, deze opmerking met uitroepen als 'Houd je mond, 't gaat je alleen maar om relletjes, Genemui den is al genoeg in een kwaad dag licht gesteld!' 'Waarom worden we ook niet op de hoogte gebracht,' vrceg dc socia list Ple.vsier zich af. 'Kortgeleden werd een van de raadsleden opgebeld door een kamerlid, die informeerde j of er geen vragen g-rteld moesten worden over Genemuiden.' 'Ik heb gezegd.' intèrrumpeeri -t opgebelde raadslid Bonthuis ip.v; 'we weten niet meer dan de roddei- praatjes in het dorp; De burgemees- ter zegt al maanden: wacht tot de zaken uitgezocht zijn.' De burgemeester antwoordde op een verzoek om tekst en uitleg weder- om: 'Wacht maar af.' Even later ver zekerde hij echter, veie malen, i-v de rede gevallen door raadsleden, dat er niets af te wachten viel. o:nc*r' rr niets aan de hand is in Genemuiden

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2