Winter mode 1961 Bouwondernemers: Breidt particuliere bouw drastisch uit GS Zeeland berispen gemeentebestuur Goes Schoolstrijd in Nijkerk: onderwijzers werkloos PLANTA Internationale van overheidspersoneel gaat Afrika helpen fioriade Nieuwe,loten' TAILLEURS, VAHPST1IL Schilderijen Verschrijvingen 'ontoelaatbaar Werkman door stroom gedood Licht op kosten van buurman Onder ons gezegd: toch maar liever Herfst en toch Kinderbijslag Nieuw siifoouel: Wandbord Kort dag 16.000ste in haven van Rotterdam HET VRIJE VOLK DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 (Van onze sociaal-economische redactie) De particuliere woningbouw dient op korte termijn drastisch te worden uitgebreid. Van de 80.000 woningen die per jaar worden gebouwd, moeten ten minste 60.000 in de particuliere sector worden toegewezen. APART GEREFORMEERD ONDERWIJS NV V-Sinterklaas ROTTERDAM EN ELDERS De Internationale van overheidspersoneel zai een hulppro gramma opstellen voor de vakorganisaties in Oost-Afrika. Het doel zal in de eerste plaats zijn vakbondsfunctionarissen op alle niveaus op te leiden. Daartoe zai de Internationale materiële 1 en technische hulp bieden. zachtste Maandag hadden we nauwe lijks drie stappen op de Fio riade gedaan, of het begon weer eens flink te regenen. Schuilende onder de kap bij de hoofdingang, zagen we een nieuwe gestalte tussen de cata logus- en speldjesverkoopsters. Deze verschijning, jong, blond en veel zonniger dan de weers gesteldheid, stevende op otis af en vroeg met een stralende glimlach: „Wilt u een Floriadelootje kopen ten bate van het Ko ningin Wilhelmina Fonds?" (Van onze moderedactrice) WIE DEZE WINTER op de door Parijs gepropageer de „vamp" teil lijken, draagt buiten een muts van bont (wol) of een kleine vilten cloche, die de kort geknipte haren vrijwel ge heel verbergen. Verder: een warme, hoog tegen de nek staande (bont)kraag. een mantel uil een dikke, teol- len stof („reversibles": de ene kant in een andere tint dan de keerzij zijn erg in dc modeof zelfs een cape! BONT OMLIJST het ge zicht. Wie dat niet kan be kostigen. breit een over de oren zakkende eierwarmer uit grove wol >n zorgt dat Deze wens heeft de Nederlandse Bond van Bouwondernemers kenbaar gemaakt in een adres aan de re gering. Per eind juli zijn, aldus het adres, in de particuliere sector subsidie aanvragen ingediend voor de bouw van 59.800 woningen, waarvan 52.000 woningen in de goedkoopste catego rie, te weten 18.200 voor de verhum' en 33.800 voor de verkoop. een hoge ronde col van de zelfde wol uit de kraag van mantel of mantelpak steekt. De sluitingen van man tels en pakken zijn naar links geschoven en de man tel mag variëren in wijdte: caperond of een om hel lichaam gewikkeld enve- loppemodel. DE NIEUWE WINTER JURK raakt het lichaam, nauweijks tol halfweg de dij, waar hij „in beweging" komt door uitspringende plooien of een flauw klok kend effect. De bobbelrok van Dior is een derde maar weinig gedistingeerde variatie op deze „uitspattingen" bo ven de knie. Hem van deze nieuwspagina weg te hou den, zou het totaalbeeld echter onvolledig maken. DIT SILHOUET blijft vragen om een korte rok tot net onder de knie. Maar omdat het onbedekte been al lang geen sensatie meer is, concentreert de aan dacht zich nu weer meer op hoed, kapsel, make-up (bleek, mei donker aange zette ogen) en de, vooral op straat, goed gestoffeerde hals. DIOR (Unks): 'een lang, recht jasje met een ys- truikraag uit de revers cn een wollen eierwarmer- muts. bollende rok tot halfweg de knie. DIOR (midden)wollen ijsmuts en ijstrui-col in combinatie met een cararaelkleurig wollen pak; jasje met zijsplittcn. RICCI (rechts)zijsluiting voor een jasje tot net in de taille, evenals de jurk-met-split-rok eronder uit donkergrijze tweed; kraag van zwarte vos, cloche uit zwart fluweel met kleine rand van grijze tweed. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd 'De algemene kinderbijslagvcrzeke- ring zal er dus wel moeten komen met de steun van de partijen, die geestverwanten in het kabinet heb ben. Hier geidt echter weer de be kende moeilijkheid, dat het huidige kabinet zonder afspraken over bet program is tot stand gekomen. Elke 'regeringspartij' kan er desgewenst van uitgaan, dat zij zich niet gebon den heeft en vrij staat tegenover alles wat het kabinet baar voorlegt. In de politieke praktijk ligt het ech ter toch wel een tikkeltje anders.' dc Volkskrant. 25 augustus 1960. 7/8 mantel met boge col, diepe zyspltt- ten, grote zakken en dito knopen. Een bevr.muts in eicrwarmcr-model. Een laag bloezende jurk onder de jas. Mate riaal: zwart-bruine wol (DIOR). CARDIN (links): muts met bont kraag (met ge schulpte rand) uit bruine bever, man tel in recht enve- ioppemodel. (Vervolg van voorpagina) Een onderzoek naar een dergelijke aanklacht zou de Engelse politie veel moeilijkheden opleveren, omdat de Amsterdamse politie er, grotendeels door gebrek aan medewerking van Scotland Yard. niet in is geslaagd te bewijzen wie de inbraak op touw ge zet heeft. Het bevreemdt de Amsterdamse politie dan ook dat Scotland Yard ondanks dringende verzoeken via In terpol absoluut niets heeft laten ho ren. Dit gebrek aan medewerking uit Engeland maakt het voor de politie in Amsterdam onmogelijk de verho ren van Cook en van zijn beide vrienden Mark Sykes en Peter Scara- manga volledig te doen zijn. Deze beide in de artiestenkringen van Chelsea goed bekende jongelui zijn zaterdag naar Hamburg vertrok ken. Zij waren in de zaak genoemd omdat zij mede behulpzaam zouden zijn geweest bij het leggen van con tacten voor de verkoop van de door Cook meegebrachte schilderijen (een Rubens van 400.000 gulden, een Re noir van 80.000 gulden en twee min der kostbare oude schilderijen). Bovendien hadden zij via de WV en een bemiddelingsbureau gezorgd dat Cook de flat aan de Sloestraat kon betrekken. Dc uitvoerige verklaringen die Cook gisteren aflegde konden op duistere punten niet geverifieerd worden door het vertrek van deze beide vrienden. Gisteren heeft dc politie nogmaals de gang van zaken volledig gerecon-' strueerd, voor zover dat mogelijk was. Ook de eigenaar van het huis dat Cook bewoont, was met zijn vrouw hiervoor van de Kagerplassen naar Amsterdam gekomen. Vannacht om half drie verlieten de hoofd inspecteur Postma en Prakken pas de woning in de Sloestraat. (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in een gisteravond aan de raad van Goes overhandigd memorandum een scherpe veroordeling ge leverd van het systeem van 'verschrijvingen' dat het gemeentebestuur van deze plaats herhaaldelijk heeft gebruikt bij de verantwoording van objec ten waarvan de kosten de begrotingspost te boven gingen. In verscheidene gevallen zijn be dragen ondergebracht op posten waarmee zij niets te maken hebben, leveranciers en aannemers werden ertoe bewogen gefingeerde declaraties m te dienen. Zo is bij voorbeeld voor een aula op de begraafplaats, waarvoor een krediet van 30 mille was verleend, een bedrag van ruim 58.000 gulden uitgegeven. Het overschot werd ge-" boekt op rekening van gefingeerde leveranties en op posten als 'schil derwerk diverse gemeentegebouwen'. GS schrijven" géén frauduleuze be doelingen toe aan de machinaties met een bedrag van 31.250 gulden voor de gemeente dat op een afzon derlijke bankrekening ten name van de burgemeester werd gestort. Z(j noemen deze handelswijze 'admini stratief uiteraard ontoelaatbaar'. GS concluderen o.m."Door derge lijke handelingen wordt naar buiten het gezag van de overheid ernstig geschaad, onder de ambtenaren wor den opvattingen gekweekt dit met de hoogheid van de overheidstaak vol komen onverenigbaar zijn.' De commissaris der Koningin komt vrijdag opnieuw naar Goes om met de raad te spreken over de vertrou wenscrisis. Er zijn gisteravond geen beslissingen genomen. Lady Bailey, weduwe van de Zuidafrikaanse miljonair sir Abe Bailey en befaamde pilote, is maan dag op 69-jarige leeftijd in Kenil- wortih bij Kaapstad overleden. Zij was de eerste vrouw die over de Ierse Zee vloog. (Van een onzer verslaggevers) Twee onderwijzers moeten worden ontsla gen en twee lokalen vau •de christelijke lagere school te Nijkerk komen leeg te staan, als op 1 september een groep 'gercformeerde-bonders' een eigen schooltje gaat stichten. De kinderen van de groep ouders die vindt dat het onderwijs op de bestaande school niet volgens de belijdenisge schriften wordt gegeven, krijgen voorlopig een noodschooi in bet ver gaderlokaal van de her vormde kerk. De achtergrond vau liet conflict wordt mede gevormd door de schei ding die zich in 1956 in de kerkelijke gemeente voltrok. De 'gereformeer- dc-bonders' hebben er o.m. bezwaar tegen dat zij niet vertegenwoor digd zijn in het school bestuur, dat zichzelf aanvult als er vacatures ontstaan. Dc gemeenteraad van Nijkerk heeft de aan vraag om medewerking bij die stichting van dc nieuwe school goedge keurd. Ouders van meer dan 50 schoolgaande kinderen ondertekenden de aanvraag, waarmee aan de wettelijke voor schriften was voldaan. De heer A. J- Wouden berg, voorzitter van de nieuwe schoolvereniging, deelde ons mede: 'Ons personeel moet niet al leen de belijdenisge schriften onderschrijven, maar er ook naar leven. Het hoofd van de hui dige school sympathi seert volgens ons met de PvdA. wij aehlen dat een groot bezwaar. En een van zijn onderwij zers is een keer opge treden als Sinterklaas bij een NTV-feest.' (Vervolg van voorpagina) Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft meege deeld: „Als resultaat van het verzoek van de geneeskundige hoofdinspec teur van de Volksgezondheid aan de artsen, om schriftelijk aangifte te doen van gevallen van huidaandoe ning, kan worden meegedeeld, dat over het afgelopen weekeinde opgave is ontvangen van ruim duizend ge vallen, waaronder een twintigtal ern stige," Op het ogenblik verblijven enkele honderden patiënten in ziekenhuizen. Er zijn geen nieuwe sterfgevallen ge meld. In het sterfgeval te Leeuwar den is op last van de officier van Justitie sectie verricht. Het wetenschappelijk: onderzoek naar het bestandsdeel van de marga rine dat voor het optreden van de ziekte verantwoordelijk is, wordt voortgezet. Het onderzoek is nog geenszins zover gevorderd, dat reeds uitspraak kan worden gedaan, welke stof als de meest waarschijnlijke aor- zaak moet worden aangemerkt. In Rotterdam, zo vernemen wij, is het aantal ziekenhuisopnemen in ver band met de huidziekte maandag tot één beperkt gebleven. Dat geeft nieuw voedsel aan de gisteren reeds uitge sproken veronderstelling dat de ziekte op haar retour zou zijn. Toen kon echter nog het terugval len van het aantal patiënten (tien op zaterdag, twee op zondag) verband houden met het doorgaans geringere aantal opnamegevallen op zondag. Nu ook de eerste werkdag van de nieuwe week een teruggang te aan schouwen geeft, is de aanwijzing sterker geworden dat de ziekte min der fel om zicb heen grijpt. Hit het aantal meldingen van nieuwe gevallen mag voorlopig deze conclusie nog niet worden getrok ken- Vandaag kwamen er bij de GG en GD 247 nieuwe aangiften binnen, maar daarbij bevond er zich een aantal van oude datum. Weliswaar was gisteren het aantal meldingen (met inbegrip van het weekeinde) iets hoger, doch pas uit de cijfers van de komende dagen zal kunnen blijken of er werkelijk van een te ruggang sprake is. Op Ameland heeft een aantal Duit se badgasten met Planta-jeuk de be nen genomen naar huis. Bij de ver bruikers komen op het eiland negen ernstige gevallen voor. Eén patiënt, een oude dame uit Hollum, is in liet ziekenhuis te Dokkuro opgenomen. KORTE PLOOIROK onder lange, nauwelijks getailleerde tuniek, beide uit rode wol. (MATT.4). Ongeveer tachtig oorlogsbodems van de Westduitse vloot zullen van daag tot 9 september in de wateren rondom de Deense eilanden en in het Kattegat en het Skagerrak oefe ningen houden, waaraan ook door marinevliegers zal worden deelgeno men. Een besloten driedaagse conteren tie van de Internationale, die don derdag te 's-Gravenhage is begon nen, heeft besprekingen gevoerd ove de ambtenarenbeweging in Afrika Azië en Latijns Amerika. Vandaal heeft de Belgische oud-minister prof Payat gesproken over de Europesi integratie, waarbij de invloed van d< vakbeweging in de nieuwe Europese organen ter sprake is gekomen. Bij de bespreking van de toestand in Afrika is erop gewezen, dat het werk, dat door het Belgisch vakver bond in de afgelopen jaren in Congo is verricht, de jonge Congolese vak beweging in staat heeft gesteld bui ten de politieke beroeringen te blij ven. Aan premier Nehru van India is een boodschap gezonden, waarin de Internationale haar verontwaar diging uitspreekt over de maat regelen, die de Indiase regering heeft genomen voor en na een staking van het overheidspersoneel. Plannen tot verbetering van de De 21-jarige ongehuwde losse arbei der B. H. Klunder is maandagmorgen op het terrein van de Verenigde Brandstoffenhandel te Deventer om het leven gekomen, toen hij bij het wegzetten van een transportband ver moedelijk door kortsluiting door elek trische stroom werd getroffen. De man overleed op weg naar het zie kenhuis. vakbeweging in Latijns Amerika werden goedgekeurd. Op de volgende conferentie, in 1961, zal onder meer gesproken worden over waardevaste pensioenen en arbeidstijdverkortin gen voor het overheidspersoneel. Ook de uitvoerende raad van de Internationale, waarin o.a. de voor zitter van de ABVA, de heer A. van Rossen, zitting heeft, heeft zich met de genoemde problemen beziggehou den. (Van een onzer verslaggevers) Een bewoner van de Van Wou- straat ,te Amsterdam, de heer O. diende bij het bureau Pieter Aertsz- straat een klacht in tegen zijn buur man H., die sinds 1946 in zijn huis kamer elektrische stroom zou hebben gebruikt via de meter van O. Voor ongeveer 2000 stroom zou door H. zijn afgetapt op rekening van O. O. bewoonde voor de oorlog een dubbele woning in de Van Woustraat. Toen hij door de Duitsers werd weg gevoerd, omdat hij jood was, braken volgende bewoners de binnenmuren uit en maakten één woning van het dubbele huis. Na de terugkeer van O. werd door de toenmalige bewoner de oude toe stand hersteld; de woningen werden weer gescheiden. Daarbij zijn ver schillende fouten gemaakt. Een daar van was dat de stroomvoorziening van de huiskamer die H. in gebruik had liep via de meter en de rekening van O. Toen deze dat ontdekte heeft hij aangifte gedaan. Advertentie IM. GOLDEN FICTION Het hoofdbestuur van de onderne mersorganisatie concludeert hieruit, dat het particulier initiatief metter daad in staat is te voorzien in de woningbehoefte van arbeiders en middengroepen. Het zegt dat in verscheidene ge meenten de huurprijzen van parti culiere woningen op een lager niveau zullen komen te liggen dan die van soortgelijke woningen in de woning- wetsector. De particuliere woning bouw wordt echter ernstig belem merd door de begrenzing van het totale aantal tot 42.500, aldus de Ne derlandse Bond van Bouwonderne mers. EEN LAURENS PRODUCT ZO STUKS SS CENT Het lootje, of eigenlijk het for muliertje, maar lootje klinkt gezel liger, heeft in de rechter bovenhoek een rij van zeven vakjes. Daarnaast- staat; „Vül hier het door u geschatte totale aantal bezoekers aan de Fio riade in." Blijkbaar wordt verondersteld, dat niemand meer dan zeven cijfers voor zijn getal nodig zal hebben. Het kan dus 9.9999.999 zijn, of 1.000.000 of iets daartussen, „Raadt u zelf ook mee?" vroegen we de lootjesverkoopster. „Ja. hoor," zei ze, „ik heb al drie formulieren verstuurd. Een met drie miljoen, een met vier miljoen en een met vijf miljoen," (Wy hebben een ander getal in het hoofd, maar dat kan er wel een paar miljoen naast zijn; het wordt dus niet gepubliceerd.) leke van Riet, zo heet zij, vertelde ook nog, dat zij met twee andere jongedames en een jongeman van vrijdag tot en met zondag in totaal 560 Floriadelootjes aan tentoonstel lingsbezoekers heeft verkocht. Een bescheiden begin, maar er was ook nog niet veel bekendheid aan deze raadwedstrijd gegeven. Het Koningin Wilhelmina Fond* heeft nu meegedeeld, dat men ook in het bezit van een formulier kan ko men door 50 cent op gironummer 12817 ten name van het KWF te Amsterdam te storten. Op een zuiltje bij de hoofdingang prijkt, onder een afdakje, de enige prils in de Floriadeloterij, het door prinses Wilhelmina aangeboden grote kleurige wandbord. .Het is dus inderdaad een vorstelijke prijs en de gelukkige winnaar krijgt bovendien de zekerheid, dat er van dit bord geen enkel duplicaat bestaat. Het Floriadebestuur en het KWF hebben heel lang op de goedkeuring van deze sympathieke loterij moeten wachten. Het is waarschijnlijk, dat men aanvankelijk aan een groot op gezette actie met verscheidene prij zen heeft gedacht. Een dergelijke actie vergt veel voor bereiding en veel propaganda en daarvoor heeft men de tijd niet ge kregen. Zo lang de onzekerheid voort duurde, was het onverantwoord kos ten te maken. Nu zijn er voor de verkoop van de formulieren nog maar een twintigtal dagen beschikbaar. De deelnemers aan de raadwedstrud moeten hun formulieren vóór as twintigste september inzenden. Het is veel te kort dag.... Onder deze omstandigheden lijkt het wel heel wenselijk, dat er vee' meer vrijwillige lcotjesverkopers ko men dan de vier ijverige jongelui op de Fioriade. Hoe voortreffelijk het doel ook is, een groot deel van het publiek koopt liever een lootje dan een formulier per giro te bestellen. Dat leert de ervaring. (Van een onzer verslaggevers) Het vrachtschip Rheinland, gela den met zwavel en komende uit Leningrad, arriveerde gisteravond a's zestienduizendste schip in dit jaar m de Rotterdamse haven. De Rheinland ging naar de Waalhaven. Vorig jaar arriveerde het zestien duizendste op 8 september, tien dagen later dus.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2