Weinig animo om zich te binden aan Parijs Knoop dit in uw oor Hoogovens: Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende handige doos 95 ot Verkeer eist twee doden Monnikendam verdeeld: woningen verhuren aan toeristen-ja of nee? Begin uitverkoop niet weer op 2 januari Oude molen emigreert naar Aruba llöriade Haagse buschauffeur nóg in Italiaanse cel Dankbare bloem Verdieping Europese saamhorigheid nodig produktie met 25% gestegen Films op strand in Scheveningen Commissie Detailhandel Omzet gestegen, winst gedaald bij Shellgroep MIIMHilHlhWilKIfiWH Dahlia HET VRIJE VOLK DONDERDAG 1 SEPTEMBER I960 pagina VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes 98 ct (Van een onzer verslaggevers) Hoogovens te IJmuïden heeft over het eerste halfjaar van 1960, vergeleken met de zelfde periode in 1959, zeer goede resultaten geboekt. De winst was niet onaanzienlijk hoger JeugdverLeerspark Assen in gevaar Geen zwijger Niet zonder Engeland CAPTAIN GRANT ook verkrijgbaar ia Virginia, amerkan en zware shag 'Niet optreden Steeds hoger is de vlucht van de grootste krant van Nederland Abonneert u of werft abonnees! Grote magen VJ Antara: Er wordt in Nw-Guinea druk op vliegvelden gebouwd De dahlia lijkt ons voor de kwekers en stellig voor de ar rangeurs van tentoonstellingen een dankbaarder bloem dan de gladiool, op de gladiolenten- toonstelling heeft het niet dan verrassingen ontbroken, maar er was toch niet zo'n grote af wisseling als de Energiehal nu te zien geeft. Belgische dag Zuld-Afrika Willi: Advertentie I.M. Luns en De Quay) met slot op mond j (Van onze Parij.se correspondent) Over de besprekingen in Parijs met generaal de Gaulle en leden van de Franse regering Debré en Couve de Murville heeft minister Luns in een persconferentie met de Neder landse journalisten niets willen loslaten. Hij en minister president De Quay hebben alleen maar willen onderstrepen dat de tóón 'bijzonder aangenaam* is geweest. 'Ik kan en mag niet veel onthullen,' zei minister Luns. 'Wij zijn met onze Franse partners overeengekomen niet meer te zeggen dan dat in een openhartige en plezierige sfeer van weerskanten inlichtingen zijn gegeven over de standpunten en voorstellen van beide regeringen.' De besprekingen zijn diepgaand geweest. De Franse regering, aldus minister Luns, zal oriënterende besprekingen bilateraal voortzetten met de Italiaanse, Belgische en Luxemburgse ministers. Te verwachten is, dat daarna de contacten wellicht in groter kader de minister dacht daarbij voorlooir met de zes en niet met de zeven zullen worden voortgezet. Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voot heel de familie. Ook buiten, op vacantie, ia de teat, op de boot: zó gemakkelijk! Neem ze vooral mee! (groot formaat) ■doos van 20 stuks Dit mag ook blijken uit de pro- duktiecijfers. De produktie van ruw ijzer steeg met 24,9 percent tot 653.000 ton (vorig jaar 522.000 ton), en de produktie van ruw staaf met 21,5 percent tot 782.000 ton (vorig jaar 651.000 ton). Da vooruitzichten voor het tweede haiX jaar blijven gunstig, zo blijkt uit het yerslag over de afgelopen zes maanden. De verwachting is dat de produktiecapaciteit van de bedrijven van Hoogovens in de komende perio de volbezet ral blijven. (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur voor het jeugdverkeers- park in Assen heeft besloten niet in beroep te gaan tegen, de afwijzende beschikking van het Ministerie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, öe beschikking' bepaalde, dat het jeugdverkeerspark, dat uit het stads centrum van Assen moet verdwijnen, niet naar het Asserbos verplaatst mag worden. Hei park. dat dit jaar een topjaar beleefde en ruim 150.000 bezoekers uit binnen- en buitenland trok, heeft thans dus een zeer on zekere toekomst. Het zal namelijk zeer moeilijk zijn een andere ge schikte plaats te vinden. Deze oriënterende besprekingen lo pen over zaken die nog vandaag of morgen in het stadium van beslissing komen. Zowel de Franse als de Nederland se regering is volgens de minister van oordeel dat saamhorigheid in de buitenlandse politiek van de westerse wereld en speciaal in dia van Europa bepaald behoefte heeft aan verdie ping en versterking. Bij de besprekingen op het Elysee met generaaj de Gaulle lag geen agenda op tafel en ook geen enkel papieren voorstel. Men verkeert al leen nog maar in het stadium van aftasten. Wij zijn niet naar Parijs gekomen, zei minister Luns, met het idee spij kers met koppen te slaan. Alleen maar mogelijkheden zijn afgetast. Op een vraag of alleen generaal de Gaulle aan het woord was geweest, antwoordde de minister met de op merking dat hij, minister Luns, niet bepaald bekend staat als een zwijger. Op een andere vraag of er in Nederland een zekere vrees beslaat dat men door Frankrijk op sleeptouw zal worden genomen, antwoordde de minister, dat hij daar zelf bij is en dat hij er geen slapeloze nachten van zal krijgen. Zo zwijgzaam als minister-president De Quay en minister Luns in de persconferentie ter Nederlandse am bassade in Parijs zijn geweest, zo openhartig is het Parijse avondblad Le Monde van woensdagavond. Het blad noemde de Frans-Nederlandse besprekingen 'delicaat'. Le Monde herinnert eraan, dat generaal de Gaulle aan Adenauer heeft gesuggereerd de hoofden van de regeringen of althans de ministers van Buitenlandse Zaken regelmatig te laten bijeenkomen n dat zulfee besprekingen voorbereid en georgani seerd 2ouden worden door eer, poli tiek secretariaat met permanente commissies. Deze suggesties var. generaal de Gaulle werden in Bonn koel ontvan gen. Men vreesde daar. dat bedoelde permanente commissies het werk zou den gaan overnemen van bestaande Europese gemeenschappen. Bovendien zag men in Rome e«i in Den Haag aankomen, dat op die manier een derde macht in het leven zou worden geroepen, waar van Frankrijk de leiding in handen zou nemen. Met uitzondering van België, dat over Congo met de Verenigde Naties overhoop ligt, willen alle andere partners van Frankrijk voorkomen dat er een vervreemding ontstaat met 'Amerika of dat de NAVO wordt verzwakt. Als verder Frankrijk coördinatie wil in de buitenlandse politiek dan willen de overige vijf dat zeker niet zonder Engeland, vooral au meer en meer de militaire politiek op tafel komt. De vijf die het allerminst sens zijn met de Atlantische en Algerijnse politiek van Frankrijk, voelen er wei nig voor zich aan Frankrijk te binden in een confederate structuur, tenzij Engeland er bij wordt betrokken, om hen tegen een Frans of Frans-Duits overwicht te beschermen. Het valt te betreuren, dat men deze uiteenzetting moet lezen in een Fran se krant en dat de anders zo open hartige minister Luns zich in een persconferentie een slot op de mond heeft laten leggen door Franse poli tici die de pers alleen beminnen wan neer zij zich laat gelijkschakelen. Om half acht gisteravond waren premier De Quay en minister Luns vergezeld door de Nederlandse am bassadeur in Parijs, Beyen, terug in Nederland. Om die tijd landde hun vliegtuig op het vliegveld Ypcnburg. Advertentie I.M. De 60-jarige mevrouw T. Boelens Huisman uit Rien (Hennaarderadeel) is woensdagmiddag bij een aanrijding met een auto om het leven gekomen. Zij reed op een bromfiets erer de Molmawei in de richting Sneek. Voor de woning van een familielid slak ze zonder uit te kijken naar links de weg over. waarbij zij werd aangereden door de achteropkomende autö De vierjarige Josje van Diepen te Limmen stak woensdagmiddag vlak voor een auto de Provinciale weg ter hoogte van de Nesdijk over. Rij was op weg naar rijn grootvader, die aan de overzijde van de weg in het land zat te meiken. De auto greep het kind dat op siag dood was. Het volgend seizoen zal Scheve ningen een nieuwe toeristische at tractie rijker zijn in de vorm van openluchtfilmvoorstellmgen op het strand. Tijdens de zomermaanden zullen elke avond gedurende circa 5 kwartier culturele, toeristische en in dustriefilms vertoond worden, welke zichtbaar zullen zijn voor wandelaars op de boulevard en gasten op de ter rassen. Ter hoogte van het Kurhauspavil- joen zal een 6 m hoge betonnen paal op het strand worden geplaatst, waarop zich een opklapbaar pro jectiescherm van bekleed rasterwerk bevindt. De initiatiefnemer is de uitgewe ken Hongaar William Korosi. Het ligt in de bedoeling de voorstellingen een uur na zonsondergang te doen aanvangen. (Van een onzer verslaggevers) Twee woningbouwverenigingen hebben dinsdag tijdens een vergadering van de Monnïkendamse gemeenteraad geprotesteerd tegen het feit dat de Monnikendammers er dit jaar in groten getale toe zijn overgegaan de door dezo verenigingen gebouwde woningen gedeeltelijk te verhuren aan Duit se toeristen. Een der verenigingen de rooms- katholieke overweegt een aigemeen verbod uit te vaardigen haar wonin gen te onderverhuren op grond van een passage uit het huurcontract. De andere de algemene heeft aangekondigd van haar huur ders een bijdrage te eisen als -te gemoetkoming in de axtrakosten die' de intensievere bewoning voor de eigenares met zich meebrengt. Ook de plaatselijke hotelhouders hebben via, een brief van de Ne derlandse Bond van Horeca-hedrijven aan de raad geprotesteerd tegen deze concurrentie van particulieren, De gemeenteraad en B. en W. zijn echter van mening dat er geen nood zaak bestond tegen het onderverhu ren op te treden. 'Ook langs de kust verhuurt de be volking haar woningen zomers voor een belangrijk deel aan de toeristen.' zo luidt het standpunt van de bur gemeester, 'waarom zou dat in Mon nikendam niet mogen? Bovendien is de komst van toeris ten van belang voor onze midden stand en geven de door hen te beta len logiesgelden enig soeiaas aan de Monnikendammers die met name in de nieuw gebouwde wijk een hoge huur moeten betalen.' Advertentie I.M. (Van onze sociaal-economische redactie) Een commissie, ingesteld door het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Deta'Miande!, heeft advies uitgebracht, over de werking van de uitverkoop- wet en is daarin onder meer tot de conclusie gekomen, dat het niet raadzaam is op dit ogenblik verandering te bnengen in de aanvangsdata van de uitverkoop. Zij wijst een terugkeer tot de traditionele openingsdatum voor de winteruitverkoop 2 januari voorlopig af. Volgens de commissie regelt de Uit. verkopenwet het vraagstuk in prin cipe op de juiste wijze, maar schiet zi.i in bepaalde opzichten tekort. De problemen, waar het om gaat. hebben voornamelijk betrekkina op de perio de riak voor de officiële uitverkoop beg nt. De commissie acht het juist, dat de wet nu al een oepaling bevat, die verbiedt om vlak voor de uitver- kooptijd aankondigingen te doen. die de indruk kunnen wekken op de seizoenopruiming vooruit te lopen. Het verbod is echter nogal ruim geformuleerd en daarom acht de commissie een nadere precisering van de inhoud van het verbod nood. zakelijk. Voorts is ze van mening, dat het toestaan van een voorverkoop een be- j Jemmering vormt voor de handhaving i van dc wettelijke periode van dc act- zoenopruiuiing. De vroegere traditie, dat de uitvet'. I koop op 2 januari begon, heeft on- getwijfeld een rol gespeeld bij de bij- zonaere aanmeamgen, aie m ae pe riode onmiddellijk voorafgaande aan de januari-opruimjng grote onrust te weeg hebben gebracht. Ook de markt situatie met betrekking tot textiel- goederen "as hierop echter van in vloed. Terugkeer )ot de datum van 2 januari zou de ar/ndrang tot vooruit, lopen op de uitverkoop kunnen ver minderen. De commissi'/ wijst er echter op, dat de tijdvak'/ -n voor de seizoenop- ruiroing zijn i» (gesteld na afweging van de belangen van alle bij de op- j ruiming betrokken groepen van be- i drijven. Bovendien bestaan er, blijkens tot het hoofdbedrijfschap gerichte adres- sen, nog altjjd verschillen van inzicht over -de meest wenselijke data. n» ar ena acht de commissie het ma. ter de gekozen data op het ogt - niet te veranderen. De commissie stond onder voorzit terschap van drs. J. M. C. Aeppetna. Haar rapport zal op 28 september door het bestuur van het hoofd bedrijfschap Detailhandel worden be. sproken. Het Vrije Volk Ik verzoek u te noteren als week/kwartaalabonnee op Het Vrije Volk de grootste krant van Nederland Naam:Woonplaats: Adres: (Van onze sociaal-economische red.) Ondanks een verdere stijging van de omzetten zijn de resultaten voor de Koninklijke Shellgroep in het eerste halfjaar van 1960 minder gun stig geweest dan in dezelfde periode van 1959. Dit is voornamelijk een gevolg van de slechtere gang van zaken in het tweede kwartaal. De omzetten ste gen in het eerste halfjaar met 790 miljoen gulden tot 14.081 .miljoen gulden. In het eerste kwartaal bedroeg de stijging 428 miljoen gulden, waar door een omzet werd bereikt van 7012 miljoen gulden. De omzet in het tweede kwartaal met een totaal van 7069 miljoen gul den was weliswaar groter dan in het eerste kwartaal, maar de stijging be droeg nu slechts 362 miljoen gulden. De winst in het, eerste halfjaar daalde met 22 miljoen gulden tot 901 miljoen gulden. Het eerste kwartaal had nog een stijging te zien gegevea met 34 mil joen gulden tot 443 miljoen gulden, maar het tweede kwartaal daalde de winst met 46 miljoen gulden tot 458 miljoen gulden. In het halfjaarsbericht van de Koninklijke Shell groep wordt nog meegedeeld dat de waarde van de activa in Cuba, waar de bezittingen van de groep aan de zeggingschap van het bedrijf zijn onttrokken, ruina 180 miljoen gulden bedraagt. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die morden geciteerd. Het is toch wel heel duidelijk ge worden, dat de smaak van het pu bliek in toenemende mate uitgaat naar kleine porties licht voedsel van goede kwaliteit.' •Het pleit niet voor het bedrijfs economisch inzicht van vele onder nemers, dat zij ter wiüe van enkele gasten met uitzonderlijk grote ma gen de porties voor al hun gasten veel te groot maken. Want voor ons staat vast, dat een gast, die een groot gedeelte van zijn bestelde eten naar de keuken ziet teruggaan en er een forse prijs voor moet betalen, zich toch wel bekocht voelt. Met voldoe ning hebben wij de laatste maanden gemerkt, dat er op dit gebied toch wel een kentering valt te hespeuren,' Misset's Horeca 20 augustus (Van een onzer verslaggevers) De oude molen van Weüderveer (Gr.) wordt geëmigreerd naar Aruba. Dezer dagen is de afbraak van het forse bouwwerk begon nen, over drie weken gaat het in onderdelen naar de West. De molenbouwer D. Medendorp uit Zuidlaren en zijn echtgenote gaan mee. De heer Medendorp zal advi seren bij de wederopbouw van de molen, waarvan het onderstuk zal worden gebruikt als restaurant voor een nieuw hotel. Het boven stuk krijgt geen functie, al zal het wel dienen als blikvanger op de Arubaanse boulevard. Naam aanbrenger: Woonplaats: Adres: Nadat deze nieuwe abonnee zes weken staat ingeschreven, z-enden wij de aanbrencer een aardige attentie! Zend deze bon op aan één van de kantoren van Het Vrije Volk of geef hem aan één onzer bezorgers mee. Nog steeds wordt de 45-jarige Haagse buschauffeur W. van der Broek, die zich dezer dagen op de autoweg Spezia—Genua teweer zou hebben gesteld tegen drie Italianen die hij voor rovers aanzag m arrest gehouden. Hij zou nog steeds niet verhoord zijn. De directie van de busonderneming (VIOS in Wateringen) deelde mede, dat de Nederlandse consul in Genua overweegt een advocaat in te sehake- len. Italiaanse bladen hebben een an dere lezing van het gebeurde gegeven. Drie Italianen zouden op de heuvel achtige en bochtige weg tussen Genua en La Spezia herhaaldelijk de chauf feur van een bus met 50 Amerikaan se toeristen met hun claxon hebben eduid van het midden van de weg te gaan zodat zij konden passeren. De chauffeur was niet- van het midden van de weg geweken, maar de Italiaanse autobestuurder was er op een gegeven ogenblik in geslaagd de bus te passeren. De chauffeur, geïrriteerd door de inhaal-manoeu vre, dwong de auto met de Italianen te stoppen en viel de inzittenden aan. De Italianen hielden korte t(jd na het incident enkele bereden agenten aan, die de achtervolging inzetten en de bus inhaalden. De chauffeur werd gearresteerd en naar het politie bureau van La Spezia overgebracht, waar de inzittenden van de Italiaanse personenauto inmiddels een aan klacht haden ingediend. Door bemid deling van de consulaten van Neder land cn dc Ver. Staten in Genua kon den de Amerikaanse toeristen in een andere bus overstappen en hun reis voortzetten. De directie van de busonderneming heeft verklaard dat deze beschrijving van de toedracht haars inziens on juist is. DJAKARTA (Reuter) 'Vluchtelin gen' uit Nederlands Nieuw-Guinea hebben meegedeeld, dat daar op acht vliegvelden een zeer intensieve bouw activiteit wordt ontwikkeld, aldus heeft het Indonesische persbureau Antara woensdag bericht. Volgens Antara hebben de mensen van Nieuw-Guinea aan het bureau van de 'West Irian Pioniers' in Dja karta verteld, dat bij een deel van deze bouwwerkzaamheden de Neder landers worden geholpen door des kundigen van 'een ander land'. Van bevoegde Nederlandse zijde in Den Haag vernemen wij, dat dit be richt naar het rijk der faniasie kan worden verwezen. De juistheid van deze aan 'vluchtelingen' in de mond gelegde mededelingen ivordt op alle punten tegengesproken. Sommige rassen iqken meer op rozen of op chrysanten of op bloemkolen dan op gewone dahlia's. Trouwens, wat zijn ge wone dahlia's eigenlijk? De oorspronkelijke „gewone dahlia" is de Dahlia variabilis, een. wilde plant, van" de zandige Mexicaanse hoogvlakten. Van deze soort en enkele verwante vormen stammen de meeste gekweekte dahlia's af. Geel en rood zijn de hoofdkleuren van da wilde Mexicaanse soorten. Sommige daarvan kunnen meer dan twee meter hoog worden, maar er bestaan ook dwergvonnen. Wat een geluk, dat vooral de groot- bloemige en schitterend gekleurde dahlia's in onze tuinen willen bloeien, als verreweg de meeste in heemse planten al uitgebloeid zijn, De dahlia's in de Energiehal zulien tot en met zondag van zich doen spreken, maar morgen komt nog een andere bloem in het centrum van de belangstelling te staan: de Belgische knolbegonia. Begonia klinkt veel be ter dan knolbegonia, daarom laten we dat „knol* nu verder maar weg. Vrijdagmorgen elf uur zal zich in het stadhuis een begoniapieebtigheid voltrekken; dan worden de ruim honderdduizend Belgische Floriade- begonia's „symbolisch overhandigd aan de stad Rotterdam". De begonia is, zoals u weet, een van de belangrijkste produkten van de Vlaamse bloemencultuur. Van juli tot in september zijn in de omgeving van Gent veiden ter totale grootte van 190 hectare met bloeiende be gonia's bedekt. Gent heeft de begonia pas een eeuw geleden „ontdekt", hoewei de soort al veel eerder wetenschappe lijk bekend was. 3e is genoemd naar de botanist Michel Begon, die gou verneur van San Diego was geweest. Het wemelde woensdag van cc dahliakenners in de Energiehal, maar we hebben vergeefs gevraagd en ge zocht naar iemand die verstand had van de planten in de Zuidafrikaanse afdeling. De decoratieve „suiker- bossies" (protea's), ja, die heruma'iie men. zich van de bloemWndicunst- expositie. De andere ZuidafrikaaE'- soorten, met de protea's per vlieg tuig naar Nederland gestuurd, kerm? men niet. Nu heeft Zuid-Afrika ook een heel bijzondere plantenwereld, waarvan vele soorten verder alleen in Austra lië en enkele ook in Zuid-Atnerika voorkomen. Er zijn verscheidene bol gewassen bij, die de velden verras send snel met een weelde van bloe men bedekken zodra de regentij" begonnen. Dat gaat daar nog veel vlugger dan op onze velden met ge kweekte bolplanten in het voorjaar- (In Zuid-Afrika is het lente als bij ons de herfst begint). Alleen al op het Kaapse schier eiland vindt men ongeveer 2500 plaa- tesoorten. Zuid-Afrika heeft veel vetplanten, „levende stenen", aloes en acacia's. De „suikerbossies", de nationale bioem die op enkele Zuidafrifeaa"5* postzegels is afgebeeld, laten zich, naar het schijnt, in onze kassen moeilijk kweken. Het lukt wel met de clivia, de amaryllis, de freesia en de vuurpijlen, die aile ook uit Zuid- Afrika afkomstig zijn.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2