maken grammofoonplaat Wil en Hanseke zingen zelf gemaakte liedjes Wielrijder gevallen Ook Schiedam doet mee aan anti-honger-actie naar opera van gebeurt in de wereld We hoorden n vrouw ers Weespoesjes onderdak „AMALECO'S" OF „SINGING SISTERS" Melk op pitje grote schade Leger des Heils concerteert in Ketliel 1 Landarbeiders fel over Duits landbouwbeleid m HET VRIJE VOLK WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 PAGINA 4 Wil Hoogendoorn en Hanseke Visser .gaan een grammofoon plaatje maken: teksten van Lou de Groot op bestaande wijsjes. Ze zingen samen, en Wil speelt er gitaar bij. Tegen de slaap In schoclkoor Toch is hun zangduo niet om der- Motor onder auto ■X- fmmm Elke dag Dat eerste uur van 'Hoffmanns Vertellingen'Men weet niet goed wie men het dankbaarst moet zijn. De componist Jacques Offenbach, schepper van deze duistere romantische, sprookjesachtige opera? De Engelse 'filmtweeling' PowelJ. en Pressburger, die de moed hadden dit wonderlijke, nog steeds boeiende werk te verfilmen? Of de geniale danseres Moira Shearer, prima-ballerina van het sierlijke Libelienballet in de proloog, hoofdpersoon van de 'poppen-scène' een deel verder? Sprekende gitaar Ongeluk Ijskorst Verdreven Ook in Engeland is er kennelijk baldadige jeugd: twee hoogbejaar de zusters, de 82-jarige Miss Asteli Clements uit Canterbury en haar zuster Heien zijn, uif hun huis gegaan, nadat kinderen uit de buurt ramen hadden ingegooid, fruit gestolen, bloemen vernield en de afrastering kapotgemaakt. De zusters hadden 70 jaar in dit huis gewoond. Gelukkig -bezaten zij elders nog een ander huisje, waarin zj) nu hun toevlucht heb ben gezocht. Wereldrecord De bejaarde mevrouw Wier ih Truro in Canada stapte na103 uur doodmoe en duizelig uit naar schommelsöel en maakte - toen aanspraak op het 'wereldrecord stoeischommelen'. i Laarzen De Londense schoenenwinkels doen goede zaken: er is een nieu we rage onder de Britse 'nozems': laarzen die bijna tot de knieën reiken. Eén zaak, die veel voor het toneel werkt, is begonnen laarzen in rijen aan het plafond op te. hangen. Elke vrijdag en zaterdag staan de nozems er in de rij. Een andere firma heeft de traditionele rijlaars aangepast aan de nieuwe smaak: een wijde laars met zeer lage hak. iBurgerlijke Stand Muzikaal monument voor Veemarkt Kotterda m Wisselkoersen Ze jonnen een van die moderne zangduo's, u-aarvan cr op het ogenblik veel succesvolle in ons land zijn. Niet voor niets noemde h,fn «*e jeugdsociëteit Solustra: „The Singing Sisters of So lustra Met die naam heeft men het tweetal geen plezier gedaan, ry naken naar iets dat origineler is, dan het „slster-gedoe". Ze maken zelf liedjes, schrijven zelf de teksten en er liggen op het ogenblik goede kansen voor hen in .het vooruitzicht. Hanseke en Wil treden op voor de geslaagden voor het mlddenstands- diploma in Irene,, ze 'gaan 1 oktober naar Utrecht, waar ze aan de land dag van AVRO's jeugdomroep Mig non meewerken en er staat nog een avond by de Caltex op het program- ma. Maar ze blijven nogal nuchter on der hun succes, deze twee jonge Schiedamsen, die nog maar. kort scholiere-af zijn. Voor Wil komt in de eerste plaats haar studie MO Nederlands, terwijl Hanseke zich voorbereidt op een cursus voor schoonheidsspecialiste. En die grammofoonplaat? „Als hij inslaat, is 't leuk. Wordt 't een fiasco, dan houden we er gewoon mee op," zegt Wil nogal laconiek. Hun nuchtere kijk op de succesjes heeft een groot voordeel: ze zingen en spelen volkomen voor hun plezier. En dat komt in de huiskamer van vader en moeder Hoogendoorn al heel duidelijk tot uiting. De gitaar is zo gegrepen en dan zingen ze er vrolijk op los, het ene lied na het andere. Het Hikt, alsof ze het allemaal zo tussen neus en lippen even klaar spelen. Hanseke en Wii hebben in korte tijd een behoorlijk repertoire gekregen. En het bijzondere is. dat dit repertoire voor een groot deel bestaat uit zelf gemaakte teksten op zelf gecomponeerde muziek. Een van de liedjes ontstond om eon uur of elf 's avonds, toen Wil Hoo gendoorn, terwijl ze ergens als baby sitter fungeerde, de slaap wilde ver- drliven. En Hanseke schreef vorig Jaar, toen ze nog op de middelbare meis jesschool zat. een liedje tiidens de aardrijkskundeles. De muziek? ..Ik soeel ai negen jaar pia.no," vertelt Wil. Ze heeft vijf jaar les gehad en bovendien drie maanden gitaarles. „Ik sla zo maar wat accoorden aan. Op een gegeven ogenblik horen we er een melodietje in en dat gaar. we uitwerken." „We schrijven de muziek niet op," vult Hanseke aan, „en toch hebben we pooit moeite om de melodie terug tc vinden." Hun stemmen vullen elkaar aardig aan. En niet alleen hun stemmen ooi: hun karakters. „Voor het pro gramma is dat wel belangrijk," zegt Wil. „Hanseke is op en top een vro lijk type. het sentimentele komt meer van mijn kantl" Dat karakter spreekt ook uit hun uiterlijk: Hanseke, die veel lacht en dan kuiltjes in haar wangen krijgt; Wil. die een rustig, donker gezichtje heeft. En ook uiterlijk dus vullen ze elkaar weer aan. u De 61-jarige B. B. uit Vlaardingen heeft gistermiddag tegen zes uur aan de Oudedjjk in Schiedam nabij de Nieuwpoortweg met zijn fiets een nogal ernstige val gemaakt. Hij kreeg een hartaanval en moest met boven dien een hersenschudding en een hoofdwond per GG en GD naar het algemeen ziekenhuis in Vlaardingen- worden gebracht, waar hij is opge nomen. Het is niet vastgesteld of B. is ge vallen ten- gevolge van de slechte be strating dan wel door een acute hart aanval. Het is ook mogelijk dat hij de hartaanval tijdens zijn val heeft ge kregen. President Ayoeb Chan van Pakistan zal van 13 tot 16 januari een bezoek brengen aan Zuidsiavië, als gast van president Tito. Hij zal ook naar West-Duitsland gaan. WOENSDAG Bioscopen: MONOPO.-E: Ais de Kraanvogels over vliegen. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Faja Lobbi. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Twee werel den", toto's van Joan van der Keu ken; antiek speelgoed, 10—17 uur Diversen: IRENE: Coöp. DES, modeshow en variété, 30 uur. Apotheek: Gouka en Co.. Groenelaan 127. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLY: Hoffmann's vertellingen, 2. 7 en 9.30 uur. PASSAGE, Paja Lobbi. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: ..Twee werel den", foto's van Joan van der Keu ken. antiek speelgoed, 10—17 uur Diversen: IRENE: Coöp. DES, variété, 20 uur. Apotheek: Gouka en Co., modeshow en Groenelaan 127. gelijke overwegingen tot stand geko men. „Het, is begonnen," zegt Hanse ke, „doordat wij samen in het school- koor van de h.b.s. zongen. We waren allebei ait en ik stelde voor om sa men te gaan zingen. Het is een beet je, op de lange baan geschoven, tot dat we ten slotte eens hebben ge oefend." Drie weken daarna al waren z- y it het eerst in het openbaar te h-,.en, Hanseke Visser en Wil Hoogendoorn, en het waren de leden van „Solustra" aan wie deze primeur te beurt viel. Solustra heeft het tweetal sinds dien geregeld horen zingen en daarna kwam ,'Poe Open". Ze zongen in ver schillende delen van Rotterdam, in programma's voor de vluchtelingen- actie „Doe-Open". Ze hebben daarbij „een beetje bekendheid" gekregen, zoals Wil bescheiden zegt. In Schie dam hebben we hen kunnen beluiste ren i de SG-vakantierevue, „ZÜ zaten op een stoepje" zongen ze daarbij onder meer. Een Neder landse tekst en dat is een uitzon dering. „Ze willen liever Engels." ver telt Hanseke. Daarom maken ze ook Engelse en Duitse teksten en dat valt htm niet eens zo moeiljjk. Zijhet dan. dat ze „rufen" eens hebben laten rijmen op „vertufeii", een woord, dat in het Duits niet be staat, maar dat in ieder geval „ver toeven" moet betekenen! Wil en Hanseke noemen zich tegen woordig 'de „Amaleco's" en daarin zijn hun sterrenbeelden. Leeuw en Maagd, verwerkt. En ze blijven ijverig aan het werk. Solustra staat op 17 september weer de eerste uitvoering te wachten van „Müord" op de be kende, dwaze tekst van Johnny Kraaykamp. Ais ze dat allemaal hebben ver teld, pakken ze de gitaar en zingen hun hele "repertoire rond. Hanseke kijkt, alsof ze voor een volle zaal staat en dat terwijl vader en moeder Hoogendoorn haar enige publiek zijn. Maar dat is dan ook een. heel enthousiast publiek! Op het kruispunt Huismanstraat- Liduinastraat is gisteravond tegen half acht een botsing ontstaan tussen de negentienjarige motorrijder A. J. R. uit Schiedam en een personen auto bestuurd door J. v. d. S. even eens uit Schiedam. De personenauto verleende geen voorrang. Er ontstond lichte schade. De, motorrijder kreeg een schaafwond aan de linker hand en een wond aan zijn kin terwijl twee tanden losraakten. Hij is door de automobilist naar een dokter ge bracht en vervolgens naar zijn woning. Toen gistermiddag mevr. E. van Leeuwen-Brinkman uit d8 Kruide- niërsstraat te Gouda boodschappen ging doen, liet zij op het petroleum- toestel een pan melk met rijst staan. De rijst is daarna droog- of overge kookt. Zodoende ontstond omstreeks 2.45 uur een fikse binnenbrand, die door de brandweer met de nevelspuit moest worden bedwongen. De keuken brandde geheel uit ter wijl ook aanzienlijke schade ontstond in de achterkamer. De totale schade wordt op minstens 1000 geschat. Het Tsjechostowaakse persbu reau Ceteka heeft gemeld, dat eind oktober de eerste Congolese studen ten in Tsjechoslowakije worden ver wacht. De Tsjechoslowaakse ambas sade in Leopolds tad heeft 108 aan vragen om een studiebeurs ontvan gen van Congolezen. Het muziekkorps van het Leger des Heils verzorgt zaterdag 10 sep tember In Ketbel (dorp) een concert onder leiding van kapelmeester A. van Gulik. Aanvang 8 uur. Het programma luidt: Openings- hvmne Van Beethoven; Zweedse Fes tivalmars, G. Blomberg; selectie He melse Schatten, R. Alten: Comet duet: liederen van Lof en Eer, A. H. Jaheway; Suite Legerliederen, H. Main; Meditation 'Het licht der we reld'. D. Goffln; mars 'Koningsmu zikanten', B. Coles; menuet 'Quin tette in E'. L. Boccherini; trombone solo "De glorie van Zijn Naam', T. W. Cooper; Zonneschijn, P. Merrit; selectie "De Vreemdeling van Ga- lilea'. E. Leidsen; toondicht 'Waar plicht roept', A. H. Jaheway; mars "Het Hemelse Vaderland', N. Bear- croft; Ave Verum, W. A. Mozart. In de week van 24 tot 30 oktober 1960 doen Novlb, Unesco en Unicef een beroep op het Nederlandse volk om een bijdrage te geven in de grote anti-hongeractie, die over de gehele wereld wordt georgani seerd door de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, in samenwerking met de andere VN-organen en de interna tionale particuliere organisaties. De anti-hongeractie wil een ern stige poging doen om in de komende vijf jaar een wezenlijk begin te ma ken met de bestrijding van het veel koppige monster, dat honger heet; een halt toe te roepen aan de schan delijke situatie, dat in een wereld van rijkdom en overvloed nog altijd miljoenen mensen gebrek lijden, on dervoed zijn, sterven van honger. Of de Schledamse bijdrage er een zal z(jn, hangt af van de bijdragen ln de collectebus, maar vooral van degenen, die de collectebus willen hanteren. Slechts een flink aantal collectanten kan een actie doen sla gen. Aanmeldingen kunnen plaatsvin den bij: P. Dubbeldam, Burg. Knap- pertlaan 216b. tel, 63627; Secr. Novib, Afd. Alg. Zaken Stadhuis; J. van Keerde, Rembrandtlaan 97a, tel. 63802. Het Schledamse Novib-comité schrijft ons: „Een van de meest alledaagse din gen is brood. Alle dagen willen alle mensen graag brood eten. Mensen maken brood van tarwe, rogge maïs enz. Luxebroodjes, grote, ruwe bro den, brood voor miljoenen. Elke dag. Wij zijn bevoorrechte mensen. Wij hebben brood. Wij hebben onze eigen bakker. Iemand, die elke dag bij ons aanbelt om het brood te over handigen. Elke dag. De meeste mensen zijn niet zo be voorrecht. De meeste kinderen leren niet hapje voor hapje brood eten. Eenvoudig omdat er voor hen geen brood is. Dat wil zeggen: er is wei tarwe, rogge, maïs genoeg; er is grond om te verbouwen. Maar de mogelijkheden en kansen zijn zó ver deeld, dat in feite miljoenen mensen en miljoenen kinderen brodeloos zijn. Onze wereld lijdt voor een groot deel honger. Vruchtbare streken wor den niet bewerkt. De mensen kunnen het niet. Zij missen de middelen en de kracht. Omdat ze brodeloos zijn blijven ze werkeloos. Dit gaat ons aan. Wij met ons wit- en ons bruinbrood, 0112e lüxebrood- jes en banketstaven, wij zijn geroe pen om ons brood met de armen van deze wereld te delen. Want de armen van onze wereld zijn van. ons afhan-, këlijk. Of hun kinderen nóg ëöis-ooit' brood zullën 'kunnen- '.éten", 'Is: eeh.: .vraag,'die^niet zij,maar- „wijkunnen e» moetea.f>eantwoqrdënL'..Heï, 'an|-:.- woord kan wórden gegeven.' Elke" dag! (iedere bijdrage in het kader van bovenbedoelde actie is welkom op postrekening no. 6 50419, t.n.v. J. van Heerde, onder vermelding: Anti Honger Actie)." WW to»»*» Een Hen. met twee paar jelle koplampfes onder haar vleugels. Niet te verwarren met de nieuwste neuzen van de aan internationale eisen beantwoordende NS-treinen! Moeder poes wierp twee kleintjes en liet bi) die gelegenheid het leven. Dat gebeurde op een Deense boerderij. De treurende weespoesjes vonden warm onderdak bi) deze lap. Ge lukkig dat moeder ktp de kraaloogjes opzij in het hoofd heeft staan: nu. kan zij in één oogopslag het wonderlijk gebroed op beide flanken in de gaten houden. Toen Brian Senior (Doncaster, Engeland) zijn eerste solo op een nieuwe elektrische gitaar beëin digd had. klonken plotseling stem men in het binnenste van het in strument. Het was een gesprek tussen het politiebureau en een radiowagen in Doncaster. Daarop volgden 'radioboodschappen van de RAF en enkele mededelingen van de BBC. De verrassing bleek op een jout in het versterkersmechanisme te berusten,- waardoor degitaar als radio-ontvanger ging werken. Ejj een circusvoorstelling te Charlotte in de Amerikaanse staat Michigan heeft een menigte van 1500 mensen sroeten zien hoe een - trapezewerker, de 67-Jarige David Winnie uit Florida, aan het' einde van zijn optreden een val maakte van twaalf meter en tijdens zijn val zijn zestienjarige dochter Patricia, die ook optrad, mee- sleeote. De varier overleed ter plaatse, de dochter ligternstig gewond in het ziekenhuis. Deskundigen van de in Groen land gelegerde Amerikaanse troe pen zullen binnenkort een 15 cm bdeed gat boren, in de drie kilo meter dikke ijskorst die Groen land bedekt. Tot nu. toe heeft men heb niet gewone boren niet verder dan een diepte van 400 meter kunnen brengen. Er is nu een speciale ijsboor gemaakt die ter wijl hij werkt het ijs doet smelten. Men hoopt met. deze proef meer té weten te komen-over de struc tuur van de ijslagen, hun chemi sche samenstelling en de klimaat veranderingen die sinds de oertijd hebben voorgedaan. Ook zal men misschien de bewegingen van het Ijs zeif kunnen nagaan en weer kundige gegevense verzamelen. Brigitte Bardot schijnt de rage ontketend te hebben door onlangs in een film laarzen te dragen. Terhoeve en A. M. Storm; Soetse zn van J. Buisman en Th. J. Kuiters; René zn van E. A. H. Capitain en A. J. van dar Linden; Renatus I. J. zn van A. J. Fransen en M. J. Olst- hoorn; Petra G. dr van J. L. Koppe- schaar en A. M. Huiskens; Lidwina M. dr van A. L. J. Groenendaal en E. M. H. Folst. Overleden: J. J. Koens 84 jr; F. E. Groeneveld 4 dg.; P. van der Most 58 jr. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de terug roeping geëist van een Cubaanse vrouwelijke dipl imaat van het Cu baanse consulaat te San Juan (Puer to Rico)Zij zou propaganda gevoerd hebben tegen de regering van Puerto Rico. (Van onze kunstredactie) Twaalf langspeelplaten met Schu bert. Franck, Strauss, Brahms. Mah ler en vooral Beethoven gaan onder het label Philips een historisch mo nument vormen voor Willem Mengel berg. De medewerking van velen heeft mogelijk gemaakt, dat uit een on waarschijnlijk groot aantal 'spekpan- nekoeken' de in 1939 en daarom trent bij de AVRO gebruikte gram mofoonplaten van glas met een laag gelatine, die voor net afspelen met lam olie werden besmeerd! langspeel platen ontstonden, waarvan we heb ben kunnen constateren dat de kwa liteit in 1960 aanvaardbaar mag wor den genoemd - Van Franck bevat deze serie de Symfonie in d, van Strauss, Don Juan en van Mahler de Vierde Symfonie (met Jo Vincent). Schubert is vertegenwoordigd met de Onvoltooide Symfonie en de "Rosamundemuzlek en van Beetho. ven zijn er alle symfonieën met uit zondering van de Eroica. De platen verschijnen in welver zorgde albums, waarvan elk een aan tal foto's, een groot aantal gege vens en beschouwingen over Men gelberg en een analyse van het ge speelde werk bevat. Op een aantal van de platen zelf denken wij in an der verband binnenkort uitvoeriger terug te komen. ROTTERDAM, 6 sept. Aanvoer in totaal 3067 dieren. Hierbij waren 500 vette koeien, 718 stuks gebrulks- vee, 600 vette kalveren, 274 graskal veren, 221 nuchtere kalveren. 22 var kens, 40 lopers, 50 biggen, 107 paar den, 44 veulens, 451 schapen of lam meren en 40 bokken of geiten. De weekaanvoer bedroeg 4981 dieren. Maar dan vergeet men het Royal Philharmonic Orchestra onder lei ding van Sir Thomas Beecham dan ziet men aan de vaak fenomenale prestaties van zangers,, dansers en spelers voorbij, dan doet men on recht aan de betoverende kostuums, de geraffineerde verlichting, de gave kleur;- de praal wan de achtergron den; .rVk En, watbelangrijker is, dan ver- •ifctóWoost men het: twerk van ;Fowell "en:" Pressburger, ;dtè"'ar dezeT'eh' vele andere elementen samensmolten tot een ondeelbaar geheel, fascinerend en meeslepend! Eenoverdaad van indrukken doet men op, dat eerste, heerlijke uur, waarin de student Hoffmann ver telt van zijn ongelukkige liefdes. Hoe zielsveel hield hy van de pop Olym- pia, hoe beminde hij de schone Giu- lietta. Een duistere macht, steeds in een andere gedaante, treedt hem telkens op het beslissende ogenbilk in de weg. Hy verliest zyri geliefden op het ogenblik, dat hy hen voorgoed dacht te winnen. Somber zijn de verhalen, lichtvoe tig toch vaak de zo bekende muziek, luguber de personages, die Hoffmann tot tegenstanders krygt.. Dit is het tijdperk van de late romantiek, waarin het kwade over wint, de dood zegeviert. En dit alles ziet en hoort en on dergaat men het eerste uur. Natuur lijk, men kan debatteren over de vraag of deze in het algemeen of één opera zich by uitstek leent voor verfilming. Men kan zich afvragen of de overdaad soms niet schaadt, of deze bijna volmaakte eerste helft niet te knap Is., Hoe het ook zij: men wordt mee gesleurd, omvergeworpen. Maar de film duurt twee volle uren en het laatste uur dient ook In de conclusie te worden verwerkt. En dan heiaas moet men zeggen: de film-is te lang. te vermoeiend, te veel opera in het laatste deel. De enkele prachtige balletflitsen nemen die indruk niet weg. Toch een bijzondere film met een sterke bezetting: naast Moira Shearer de-knappe Ludmilla Tche- liulietta), d' Robert Helpmann. Haast hen nog vele anderen, stuk voor stuk voor hun moeilijke taak berekend. En boven alles uit: het genie van Offenbach, door Powell eu Pressbur ger in 'filmtaal' geëerd. Een cultu rele daad, de Engeise film waardig. Deze film wordt donderdag in'het Monopole-theater vertoond in de cyclus 'Onvergeteiyke films'. rina (Giu Rounsevllle de zanger Róbert de uitstekende speler Engels pond 10.5BÏ—10.601 Amerik. dollar 3.77—3.771 Franse frank 76.93—76.98 Belgische frank 7.54—7.54J Zwitserse frank 87.484—87.51* Zweedse kroon73.08—73.13 Duitse mark 90.405—90.454 Deense kroon 54.74*54.79J Noorse kroon 52.90—52.95 Canada 3.88 A—3.88A Italaanse lire 60.731—60.785 Oostenrijkse schilling 14.61—14.62 f 4 piafskiooster te Tegen de polUle hadden zij ver- de kamerdeur de schimmen van de Losser spelden zich m de nacht van klaard, dat zij het klooster waren indringers zag, wa' zü ^tan gUlen 10 juni heftige tonelen af. Potige pa- binnengedrongen omdat z(j dorst om de kloosterlingen te wekken Een ters en broeders gingen twee indrin- hadden en melk wilden drinken. Ter meisje dat eveneens in het klooster Sera te Hjf, die zich verweerden met ""ing beweerden ZU echter, dat zij verbleef, was wakker geworden en lange houten latten, maar spoedig gegaan, omdat nj had de alarmschei in werking gesteld. een vrouw hadden horen gillen. 'Die vrouw is pas gaan gillen toen Jullie binnen waren. Zij hoorde on raad en riep om hulp', een van de rechters. De vrouw was de inwo nende huishoudster van het klooster. Zij vertelde, dat zij wakker was ge worden van semeht in de kamer cteTvan JiïsaüTêiSte tegêh'beïdën naast de hare. Zy had voetstappen een gevangenisstraf van 12 maanden - ---- o - gehoord en er was gemorreld aan met aftrek, waarvan viif voorwaard# de Justitie geweest, zich voor de Al- haar deur, die op slot zat. mv met een nroeftiid van Hriïïi!, melose rechtbank verantwoorden. Toen zy op de matglazen ruit van en toezicht. Uitspraak over X4 dagen, was de strjjd, waarin vooral broeder Joris zjch onderscheidde, in het voor deel van de kloosterlingen beslist. Eoen de politie arriveerde, liét het twee'iij zich gewillig meevoeren. Dinsdagmorgen moesten de rust verstoorders, de 26-jarige fabrieksar- balders J. W. de y, en W. S. B. uit c-.,n.lrr. ^?°Si.-enJ1?r-_w?,S-ilef?orreld aan aftrek, waarvan vyf voorwaarde. Kort daarop waren de vader- overste en enkele paters en broe ders naar beneden geslopen.' in het souterrain troffen zy de inbrekers aan. B. stond bovendien terecht voor een Inbraak in een Lossers café. De offi- Molra Shearer vervult een hoofd rol in „Hoffmann's vertellingen" (in Monopole). (Van onze Brusselse correspondent) De landarbeidersvakbonden in de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap die zijn aan gesloten bij het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen (TVW) hebben een felle aanval ge richt op het Westduitse landbouwbe leid. Uit een communiqué, dat het over koepelingsbureau van de vakbonden uit de Europese Economische Ge meenschap in Brussel publiceerde, blijkt de ongerustheid van de vak- bonden over uitingen van vertegen- woordigers van de Westduitse rege ring. Volgens deze uitingen 20U West-Uuitstand de landbouwvoorstel len (van dr. Mansholt) van de Euro pese Commissie over de prijsvorming bij de gemeenschappelijke landbouw politiek hebben verworpen. De rege ring in Bonn zou in haar toekomstige landbouwbeleid volkomen vrij wiilen blijven en absoluut baas in eigen huis. Geen enkele bevoegdheid zou volgens de bedoelingen van de West duitse regering overgedragen mo gen worden aan de Europese Com missie. De Sandarbeidersbonden achten de ze wensen een acuut gevaar voor de verwezenlijking van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek in Europa. Bovendien, aldus het overkoepellngs- bureau van de landbouwarbeidersbon- den in Brussel, is deze houding in strijd met de besluiten van de zes regeringen over de versnelde uitvoe ring van de verdragen van Rome. De landarbeldersbonden zulten al het mogelijke doen om binnen het kader van de verdragen van Rome de crisis die aldus dreigt op te los sen. Men acht het een gemeonsciiap- Pth-jk belang voor aller, die werkzaam zijn in de landbouw dat'de gemeen schappelijke landbouwpolitiek, zoals die is ontworpen door de Europee® Commissie, wordt verwezenlijkt.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1