op wiens kosten is nog niet zeker Bloemenzee Coleman Samsom nam nieuw Brabantse A Breda gegijzeld Metaalionen in discussie Moet u 'horen! Sabotageuit luiheid Nieuwe fabriek voor plastics in Rotterdam H¥ V-inspecteur bij aanrijding gewond Bonkaartenaetie bracht 2 ton op CdK nu zelf naar Bergen (L.) Hl Crematorium in Groningen Man (54) slipt met motor: dood EEN GROTE BUS gPOLINi „Niet raadslid, maar bank ontdekte fout" Snelle groei Minder bankbiljetten in circulatie De ton voor Bergen: HET VRIJE VOLK DONDERDAG 8 SEPTEMBER I960 PAGINA Toch januari '61 Marges Kloppen overbodig Mosselen Victoria Regia SNELVÊRF50Ö Platzak ra* doe! VERVOLG VAN PAG. 1 Het voorstel om het vetgehalte in de melk te verhogen van ««Vï f t°t drie percent vond gireren in het bestuur van het Produktschap voor Zuivel algemeen instemming maar er was nog wel verschil van mening over wie dat nu moést be- talen. De heer Van der Ploeg; van de Algemene Nederlandse Agrarische Be- arijfsbond (NVV) meende, dat er wel een mogelijkheid bestaat het vet- talen verhoken zonder dat de verbruikers iets meer behoeven te be- A "n. fl® ""u'n.- «let, maar de meerderheid van het bestuur e h-t ten s!otl< eens «ver het voorstel af te wachten wat de regering voorstel de marges voor ae zuivelin dustrie en handel te vergroten door wat van het geld dat de boeren voor BU» melk krijgen af te trekken. Men was met deze noodvoorstellen gekomen, omdat staatssecretaris Veltkamp het been heel styf houdt ten aanzien van de marge-verhou ding die door de verbruikers zou moeten worden betaald. De zuivelindustrie en -handel komt daardoor in een moeilijke positie, maar het Produktschap vond het toch niet raadzaam het geld nu bü de boeren te gaan zoeken. Het voor stel is verworpen en het bestuur van net Produktschap zal met minister Marijnen gaan praten of er op een andere manier een mouw aan ge past kan worden. «ooi i november moe„ minister Manjnen zijn begroting voor de land bouw in 1961 indienen en dan weet men meer over garantieprijs, verre- kenphjs (waarop de prijs van de eonsumptiemelk wordt gebaseerd) en kostprijs, die, alweer volgens de heer Van der Ploeg, één cent is gedaald. De situatie op de botermarkt noopt tot maatregelen en daarom be. staat e- weinig verschil van mening over de vraag wat er gedaan moet worden. Er komt koelhuisboter. Wanneer zal in oen besloten vergadering van het bestuur van het Produktschap worden beslist. Baar zal ook worden uitgemaakt wat die koelhuisboter de consument gaat kosten. Wü menen te weten dat die prijs rond ƒ0,70 per pakje van een haft pond zal liggen. De schatkist zal het vele miljoenen kosten. Da vertegenwoordiger van de mi nister van Economische Zaken kwam. direct in het geweer toen een van de bestuursleden van het Produktschap suggereerde dat de verplichting melk in gesloten wagens te bezorgen, is uitgesteld tot 1 januari 1962, om staatssecretaris Veltkamp nog wat meer argumenten te geven bij het be vriezen van de marges van de melk handel. 'Er is nooit sprake geweest van 1 januari 1961,' zei hij. ren bovendien heeft het ministerie van Economische Zaken zich nooit met deze zaak, die het ministerie van Sociale Zaken aangaat, bemoeit.' Prompt daarop kwam het voor stel de verduistering van meik als cog per 1 januari In te voeren. Niemand verzette zich ertegen. Als de minister van Sociale Zaken de ze suggesties overneemt zullen de meikhandelaren dus allemaal het nieuwe jaar in moeten met een ge sloten kar, iets wat de kwaliteit van de melk en de voedingswaarde in hoge mate ten goede zal komen. Om alle beslissingen, met uitzon dering van die over de koelhuisboter, is de hele dag zwaar gevochten. Wij hebben de laatste jaren niet zoveel stemmingen op één dag mee gemaakt, waarbij nog kwam dat er ook gestemd moest worden over het (Van een onzer verslaggevers) Vijf jonge arbeiders tussen 16 en. 19 jaar uit Sittard, Born en Geleen hebben na arrestatie door de politie, bekend, dat zij op de Sittardse steen fabriek waar z|j werkten, vier maal machines onklaar hebben gemaakt. ZiJ pleegden deze sabotage om de produktie te laten stagneren, zodat z\t niet hoefden te werken. Het waren krasse maatregelen, die de werkschuwe jongelui namen. Zo gebeurde het, dat zij de tank van een motor vol leem gooiden, stenen in een leemmolen wierpen en stukken ijzer tussen de kamraderen van een andere machine verstopten. De totale schade zou bijna ƒ30.000 bedragen. De vernielingen strekten zich uit aver een periode van ruim een jaar. De laatste twee keer werden zij ge pleegd in juli en. augustus. De fa- brieksdirectie, die er tegenop zag om het personeel in opspraak te bren gen, betrok pas kort geleden de poli tie in het onderzoek. Door verhoren is de politie achter de waarheid ge komen. (Van een onzer verslaggevers) De Bataafse Petroleum Maat- gevestigde maatschappij Montecatini schappij (BPM) en de te Milaan Sociëta Generale per rlndustria Mi- neraria e Chimiea hebben gezamen lijk een nieuwe NV opgericht, die de naam draagt; „Rotterdamse Polyo- ïefinen Maatschappij". De nieuwe onderneming zal in Rotterdam (in samenwerking met Shell Nederland Raffinaderij) de bouw en exploitatie ter hand nemen van een nieuwe fabriek, die in eerste aanleg bestemd is voor de vervaar diging op grote schaal van polypro- pyleen. een hoogwaardige grondstof voor plastics. Wat zijn ze snel gegroeid, die grootbloemige dahlia's op het veld aan de noordkant van de singel achter het Herenhuis De honderden bamboestokken die daar zijn geplant om de stengels van deze hoog op schietende soorten te stutten, gaan al schuil in de bladeren en bloemenzee. Ook elders in het Park zijn nog heel mooie dahlia's te zien, maar zo lang zamerhand vragen ook de chrysanten de aandacht. Bert Garthoff noemde de dahlia een koninklijke bloem, maar de chry sant is van keizerlijke oorsprong en dus nog voornamer. Wilde chrysan ten, in China inheems, werden het eerst veredeld door de kwekers die de Keizerlijke Tuinen van bloemen moesten voorzien. Dat was al voor onze jaartelling. De Japanners, een leergierig volk zoals u weet, keken de Chinezen de kunst af. Zij legden zich vooral toe op het kweken van variëteiten met zeer grote en weelderige bloemen. De chrysant werd zelfs als een heilige bloem vereerd cn zij is nog altijd de nationale bloem van Japan. De hoogste Japanse onderscheiding is de Orde van de Chrysant, die al leen aan regerende vorsten en de al lerhoogste staatsdienaren wordt uit gereikt. Op Japanse munten en post zegels staat een chrysantmotief. En morgen, negen september, viert Ja pan het chrysantenfeest. In de Open Kas tegenover dg Gla zen Zaal en in enkele andere kassen prijken nu Nederlandse variëteiten van de Keizerlijke Bloem. Prachtige inzendingen chrysanten verwacht men voor „Herfstzone", de laatste binnententoonstelling van de Floria- de (1625 september). (Van een onzer verslaggevers) De inspecteur van Het Vrije Volk voor Midden- en "West-Brabant, de heer W. Platenkamp te Breda, is woensdag in de vooravond te Etten bij een verkeersongeval zodanig ge wond, dat hij in het St.-Ignatius Ziekenhuis te Breda moest worden opgenomen. Op zijn motorrijwiel reed hij in Etten naast een vrachtauto. Hoe hét ongeluk precies gebeurd is kon nog niet worden vastgesteld. De bestuur der van de vrachtauto verklaarde, in zijn spiegel gezien te hebben dat de heer Platenkamp wegschoof. Aan zijn auto kon de politie ook geen enkel spoor van een botsing ontdekken. De heer Platenkamp, die altijd met een valhelm rijdt, was zelf niet in staat inlichtingen te geven. Hü ver keert namelijk buiten bewustzijn. In het ziekenhuis werd een schedelba- sisfractuur en een hersenschudding vastgesteld. Het comité „Brood in de wereld" zal een bedrag van ruim ƒ188.000,- ter beschikking stellen voor de anti- honger-campagne van de wereld voedselorganisatie PAO te Rome. Dit is het resultaat van de door de bakkerijen in de meidagen gehouden bonkaartenaetie. Het bedrag zal in zijn geheel worden besteed voor een vijfjarig ontwikkelingsplan voor de tarwe- en gerstcultuur in elf landen van het Midden-Oosten, van Libië tot Pakistan. Advertentie I.M. Xvrm Pure warmte, welda- dige warmte, intensief en volop in tegenstel ling met de blauwe vlammen, die wel ste ken, maar niet stralen. Een vofmaafet begrip »n ofiestook. Mod-il „Wichita.* f MS. N etto-capacittï* 12500 K.cal/u. Dac ts het geheim van do Coleman oliekachef, die Uw leverancier U graag en met trots demonstreert. Vraig Coleman en sta op Coleman. Afs U onverhoopt niet slagen kunt, vraag ons dan het adres van naastbijzijnde Coleman- distributeur. De Coletfan-productetr zijn verkrijgbaar bij alle goede erkende handelaren. (Van een onzer verslaggevers) Mr. Jr. F. Houben, de eommissa. ris der Koningin in Limburg, gaa$ deze week een bezoek brengen aan hét Noordlimburgse plaatsje Bergen. De heer Houben wil zich persoon lijk op de hoogte stellen omtrent de gang van zaken in deze plaats Waar de laatste jaren steeds meer moeilijk, heden een goed gemeentelijk beleid in de weg staan. De gemeentesecretaris bevindt zich in arrest, een ven de wethouders trok zich terug, nadat hij met de justitie in aanraking was geweest en thans is burgemeester Van Mackelenberg om gezondheidsredenen met verlof. De heer Houben wil trachten mét de gemeenteraad een oplossing te vinden. (Van onze sociaal-economische redactie) De bankbiljettencirculatie is in a« afgelopen week slechts met een gerini bedrag gedaald, namelijk met f 3 miljoen tot 4663 miljoen. Het tegoed van de schatkist, dat de vorige week op het zeer lage niveau van ƒ166 miljoen was gekomen k thans weer met ƒ100 .miljoen geste gen tot 276 miljoen. De reserve aan goud en deviezen verminderde met ƒ15 miljoen tot t .4482 miljoen. Voor <fen Haag en Rotterdam adres v. d. hinde!: HELI 5TUTTEBHEIM N.V. Postbus 1143, den Haag - Toonzalen Noordeinde 29 (hoek Heulstraat) den Haag COLEMAN VERWARMINGSAPPARATEN INDUSTRIE ENERGIEWEG i, POSTBUS 119 NIJMEGEN N. V.. Ongeveer 4QO mannen en vrou wen, wier benen verlamd zijn. zullen een week na de Olympische Spelen in Rome hun eigen „Olympische Spelen" In de Italiaanse hoofdstad houden. De deelnemers, die uit 22 landen afkomstig zijn, zullen elkaar in rolstoelen bekampen. De Een nieuws Duitse filmont- dekking, Elke Sommer, is naar Londen gereisd im daar samen met Richard Todd voor de ca mera's te spelen. De film zal de titel dragen: Don't bother to knock, ofwel Kom maar, bin nen, kloppen hoeft niet. (Van een onzer verslaggever») Naar wij vernemen zal een ver gunning worden verleend voor de bouw van een crematorium te Gro ningen. Zodra deze vergunning 1» afgeko men, zal tot de aanbesteding worden overgegaan. Men hoopt dan in okto ber met de bouw te beginnen. Ais alles naar wens verloopt, zal men het crematorium eind volgend jaar in gebruik nemen. (Van een onzer verslaggevers) Pe 54-jarige D. Morien uit Delft, heeft gisteren in de provincie Noord- Brabant een dodelijk ongeluk gehad met zijn- motor. De Delftenaar was op weg van Eindhoven naar Nuenen. slipte en is ten gevolge van de val daarna over leden. De heer Morien was chef monteur bij de Ksbelfabriek in Delft en verbleef in verband met werk zaamheden in Brabant. Volgens het Finse bureau voor de statistiek zijn dit jaar in Finland veertig procent meer bouwvergunnin gen. uitgegeven dan vorig jaar. Het grote jaarlijkse raosselenfeest dat vandaag in Trscke wordt gevierd, krijgt een vervolg op de Floriade. Het comité „Zeeland presenteert" heeft in overleg met het Fioriadebestuur besloten, zaterdag te Rotterdam hon derdvijftig in Zeeuwse kleder dracht gestoken Zeeuwen van beider lei kunne te presenteren. Het Zeeuwse legioen komt zater dagmiddag om vier uur op de Flo riade aan met het muziekkorps Mo zart en de zangvereniging Excelsior uit Yrseke en de volksdansgroep Medio Burgum uit Medio Burgum (ook wel Middelburg genoemd). In het Park bij de Hooibergen wordt 's avonds om negen uur de film „Verse Mosselen" vertoond, die een beeld geeft van de mosselen- kweek. Men wil het -niet hij een beeld iaten en daarom nemen de Zeeuwen een ferme partij verse mosselen mee, die onder de toeschouwers zal wor den verdeeld. De Victoria Regia in het bassin bij de Tropische Kas voelt zich op de Floriade zo goed thuis, dat ze tot nu toe al twaalf maal een bloem heeft gevormd. De eerste verscheen In mid den Juli, de twaalfde presenteerde zich enkele dagen geleden. Het is zelfs voorgekomen, dat men tegelijk een pas ontloken witte bloem kon zien en een donkerroze, die al heel oud was: bijna 24 uur. Er bestaat goede hoop, dat de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gisteren in tegenwoordigheid van onder meer mr. J. Klaasesz, commis saris der Koningin in Ztiid-Holland, het nieuwe produktlegebouw van het grafisch bedrijf N. Samsom N.V. te Alphen aan den Rijn officieel ge opend. De. minister sprak o.a. over de vele contactpunten die dit grafische be drijf heeft met gemeenten en onder wijsinstellingen, c-en feit. waarin, dit bedrijf ruim 75 jaar geleden zijn ont staan heeft gevonden, toen wijlen de Advertentie" I.M. .KWAST. DOCH heer N. Samsom, destijds gemeente secretaris van Alphen aan den Rijn, zich toelegde op het ontwerpen 'en vervaardigen van formulieren ten dienste van dé gemeente-admini stratie. Burgemeester Z. Bruins Slot bood als stoffelijk blijk van erkentelijkheid voor het besluit van de directie om in Alphen aan den Rijn te blijven een ongeveer 60 cm hoge Delftsblauwe siervaas met gemeentewapen en inscriptie aan. De heer J. N. Kouwenberg bood namens het ongeveer 600 man tel lende personeel een visvijver aan voor de hal. De minister stelde het bedrijf of ficieel in gebrüik door het overhalen van een handel, waarop de bedrijfs- sirene begon te loeien en leden van de bedrjjfsoescherming, de EHBO en de bedrijfsbrandweer op vele punten om en op het gebouw tal van vlag gen hesen. houdt: 26 tot 28 gr. C. Soms slaat de damp eraf door het grote verschil met de luchttemperatuur. Deze "Victoria Regia is uit Dier plant het niet bij twaalf bloemen zal gaarde Blij dorp afkomstig. De directie i_. ~'-L van de Diergaarde verheugt zich over het succes van het Floriade-experi- rnent. Er bestaat al een plan. ook in Blijdorp een Victoria Regiavijver in de open lucht aan te leggen, mits de begroting het toelaat. De ver warming van het bassinwater is vrij kostbaar.... iaten, al werkt het weer beslist niet mee. De grote bladeren blijken zelfs tegen hevige slagregens bestand. Men had voor alle zekerheid een plastic scherm aangebracht, maar dat bleek niet nodig te zijn. Wel moet ervoor worden gezorgd dat het bassinwater een aangename temperatuur be- (Van een speciale verslaggever) In Breda wordt nu al zes weken een 'vreemdeling' gegij zeld: de zes jaar geleden naar Australië geëmigreerde Bra bander Frans Smolders. Deze 57-jarige aannemer heeft er danig spijt van, dat hij voor een vakantiebezoek van drie maanden terugkeerde naar zijn geboorteplaats Hilvarenbeek, want vroegere schuldeisers on dernamen een actie tegen hem als gevolg waarvan de 'gast' werd aangehouden. Frans Smolders vertrok op 1 april 19St naar zijn nieuwe vaderland met vrouw en vijf kinderen. Hij liet een. failliet verklaard bedrijf achter de schulden waren opgelopen tot het sombere totaal van lOO.OOO.—, Hilvarenbeek was wei verbaasd, toen hij twee maanden geleden weer in het dorp verscheen. Allerlei ge ruchten deden de ronde. Frans Smolders zou een bloeiende zaak heb ben en in een grote villa wonen. Zijn zoons zouden allemaal in. auto's rij den. En Frans Smolders smeet,' hier met geld... De voornaamste schuldeiser was de bouwmaterialenhandel Van Dijk uit de buurtschap Biest Houtakker. De directeur daarvan stelde zich in ver binding met de advocate mevrouw mr. H. J. Kramerde Menthon Ba ke, Deze stelde voor over te gaan tot gijzeling. Dat kon, omdat de aanne mer zich had laten naturaliseren tot Australiër. Alleen buitenlander* mogen hier worden gegijzeld als het vermoeden beeiaat, dat zij hun schulden in ons laad wel degelijk kunnen voldoen. L-JaSOS» <tP wet ten* de dan te bewijzen, dat hij onvermogend is en anders moet h|j betalen. Frans Smolders beweert, dat hy geen cent bezit. Ik heb hem gis teren bezocht in het huis van be waring te Breda. Drie deuren moes ten worden ontsloten, voor ik in de kille gang stond, aan het einde waarvan de bezoekerskamer ligt. Frans Smolders legde een ijskoude hand in de mijne: 'Ik kan niet meer tegen het klimaat hier wij zjjn daar zo verwend. De emigrant zat bibberend tegen over mij aan de kale tafeleen kleine man met vriendelijke ogen hij draagt een bril en is iets doof. 'Meneer,' zei hij, 'ik bezit geen cent onze vakantie wordt betaald- door de kinderen; dat zij me dit nu kunnen aandoen.' Hij begon te vertellen: "Mijn vier zoons hebben een aannemerij gesticht in Rowville bij Melbourne. Ik help hen daarbij en werk natuurlijk mee. Maar de zaak staat op naam van de jongens. Zij hebben ook gezorgd dat wij ons dertigjarige huwelijksfeest hier konden vieren bij de familie in Nederland. Alles is voor ons betaald: de bootreis, het verblijf, is dat niet geweldig? Zij zeiden: jullie hebben al zoveel tegenslag gehad in het leven geniet nou ook maar eens. het is misschien de laatste keer dat het nog kan.' Frans Smolders moest na zijn ar restatie* een advocaat nemen: mr. J. J. Lap te Bergen op Zoom: 'die beta len we van ons vakantiegeld.' De raadsman maakte een kort ge ding aanhangig om de gijzeling op te heffen. Bij de behandeling daarvan kwamen partijen overeen, dat be trokkene op vrije voeten zou worden gesteld tegen inlevering vanparpoort, retourbiljet en een borgsom van dui zend gulden. Frans Smolders zou dan orde op zaken kunnen stellen. Hem werd een regeling voorge steld tot afbetaling van de schuld, maar de aannemer weigerde. 'Ik heb geen duizend gulden. Zelfs als we dat bedrag zouden lenen, dan nog had het geen zin. andere schuldeisers zouden mij grijpen, zodra ik buiten stond. Zijn zoon» hebben inmiddels een verklaring opgestuurd, door hun no taris opgemaakt, en waarin wordt verklaard, dat hij inderdaad onver mogend is. De schuldeisers zijn van plan des ondanks voorlopig vol te houden. Zij moeten daarvoor elke maand een be drag van 45 pension vooruitbetalen. 'Ik blijf zitten, al duurt dit een jaar', zegt Smolders. "Mijn vrouw gaat dan maar alleen terug naar huis.' (Van een onzer verslaggevers) B. en W, van Bergen (NE.) heb ben nu geantwoord op de schriftelijke vragen, die het raadslid de heer J. J. Dinkelberg het college had gesteld naar aanleiding van de vergissing bij de Bank van Ned. Gemeenten, waar door een voor Bergen (NJï.) be stemde kasgeldlening van 100.000 was overgeschreven naar Bergen in Limburg. B. en W. zeggen, dat het bedrag van bedoelde kasgeldlening inderdaad eerst begin augustus in de rekening- courant tussen de gemeente Bergen (NE.) en de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten is bijgeschreven, na een aanvankelijk onjuiste boeking op 12 mei ten gunste van de rekening van de gemeente Bergen in Limburg. De mededeling als zou de vergissing van genoemde bank toevalligerwijs door een raadslid van Bergen (Lim burg) z|jn ontdekt, berust waarschijn) lijk op onjuiste informatie. De vergis sing is door de bank zelve meegedeeld, aldus B. en W. Deze gemeente (Besrgen.NH.) heeft geen nadelige financiële gevolgen ondervonden door de foutieve hande ling van de bank. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen is de vakraad voor de metaalindustrie, waar in de verte genwoordigers van de werkgevers- en de werknemersorganisaties zit ting hebben, bijeengekomen om te beraadslagen over de lonen in de metaalindustrie. In aansluiting hier op heeft de ANMB voor vanmiddag een vergadering van de bondsraad belegd. In de metaalkoerier, het orgaan van de ANMB, schrijft het hoofdbe stuur: „We hoeven er echter geen geheim van te maken, dat het uit stellen van een loonsverhoging tot 1 juli 1961 in de huidige omstandig heden voor ons ondenkbaar is". De ANMB staat, zoals uit het ar tikel blijkt, op het standpunt, dat er nn onderhandeld moet worden en dan niet over kleine „aanpassende" verhogingen. Het bondsbestunr waarschuwt echter tegen te hoge verwachtingen. Voor de werkgevers is het „versie ren" van allerlei conjunctunrtoesla- gen aantrekkelijker dan het vast leggen van een loonsverhoging in de c.a.o. Voor een tussentijdse loonsverho ging is de goedkeuring van het col lege van rijksbemiddelaars nodig. De Metaalkoerier rekent op een wat soepeler houding dan het college in 1959 heeft aangenomen. Vandaag, beste lezers en le- bare sleutels ontelbare deuren zeressen van de grootste krant van Nederland, heb ik precies een jaar "Moet u horen!' tegen u geroepen. Op die achtste september 1959 bereidde ik u meteen al op het ergste voor. 'U bent dus alles van mij te wachten', schreef Ik. 'Wat ik hoor en de moeite waard vind, geef ik aan u door. Misschien vindt u het niet (altijd) de moeite waard, maar bedenk dan dat ik ook maar twee oren heb.' Ik heb er geen flauwe notie van. of ik u altijd thuis gevon den heb. Maar wel weet ik en daar maak ik nu es 'n keer tje met dankbaarheid gewag van r- dat velen van u in dit afgelopen jaar op hun beurt 'Moet u horen!' tegen mij heb ben geroepen en mij tips en malle knipsels toestuurden, die (meestal) hun weg naar de krant vonden. Blijf dat doen, alstublieft! Lach niet alleen, maar laat anderen meelachen. We heb ben 't al zo moeilijk in deze kommervolle tijd, dat er best drie maal in de week 'n opkik kert je af kan. Ik ga dus, met uw permissie, onverdroten voort uw aan dacht te vragen voor zaken van groot, weinig of geen be lang In het dorp Grijpsker- ke in het hart van Wal cheren kennen ze hun burgemeester als een hartstochtelijk verzamelaar van oudheden en curiosa. Nog onlangs vond een van de twee wethouders op z'n land een voetstukje van een stenen pot van omstreeks 1100. Hij bracht de scherf naar burge meester Bouwman, zoals vóór hem andere dorpsgenoten oude munten, penningen, tegels, wa felijzers, blaaspijpen, een fraaie brandmeestersstaf en een Franse bajonet uit de Eer ste Wereldoorlog naar de bur gemeester hadden, gebracht Burgemeester Bouwman, sinds enkele dagen terug van een vakantie in Limburg, kijkt een beetje verlegen voor zich uit. 'U moet mij niet in het zonnetje zetten, want daar is echt geen reden voor. Iedereen heeft zo z'n liefhebberijen en de mijne zijn nu eenmaal ge schiedenis en archeologie. In vind het interessant om die dingen te bekijken en dan je fantasie de vrijs loop te laten, 't Is ook niet altijd be langrijk wat ze je brengen. Maar je pakt 't maar aan, want anders krijg je de goeie dingen ook niet meer.' Een rijzige, bezadigde figuur van tegen de zestig, met grijs haar aan de slapen, een scherp intelligent gezicht, innemend en vriendelijk. Ben wat verle gen terughoudendheid weer houdt hem van meer gedetail leerde bijzonderheden. Maar als hij me meevoert naar het dorpshuis en daar met onfcel- opent, zie ik op houten tafels een merkwaardige collectie scherven en curiosa liggen, die hem zonder enige moeite aan het praten brengen. Hij neemt ze stuk voor stuk op, liefkozend bijna, zoals een postzegelverzamelaar een kost baar zegel. Scherven uit de tijd van de Karolingers en Mero- vingers, scherven van vroeg en laat middeleeuws aarde werk, een erekruis uit de Tien daagse Veldtocht, een Neder landse cent van 1875, een sche del, een oude staf van een brandmeester. Maar ook wa pens en documenten uit de Franse tijd en de Duitse bezet ting, bordjes, een kaart van Winterhulp (onzaliger nage dachtenis) en een leitje, waar op hij zelf als kind nog gecij ferd heeft. De tafels liggen bezaaid en waar geen plaats meer is, staan volgestouwde kartonnen dozen. Verontschuldigend zegt hij: 'Ik ben er gisteravond maar weer 's ingedoken, ik moet alles registreren en mer ken, maar dat kost zoveel tijd!' Z'n gemeentenaren weten hoe dankbaar hun giften wor den aanvaard. Want in het ge meenteblaadje, dat de burge meester huis aan huis laat ver spreiden, verantwoordt hij de hem gebrachte vondsten. Bo vendien weten ze, dat him bur gemeester nauwe contacten onderhoudt met de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemon derzoek en bestuurslid is van de Archeologische werkge meenschap voor westelijk Ne derland. Waterleidings- en riolerings werkzaamheden in Grijpskerke hebben hem een dieper inzicht gegeven in de historie van zijn ruim 80" 'aar oude gemeente. 'Als je in Middelburg komt,' zegt hij schuchter, 'zeggen ze: Grijpskerke heeft geen ge schiedenis. Maar dat is niet waar. Ik ben bezig, de ge schiedschrijving van Grijps kerke (oorspronkelijk Gripes- kerc, genoemd naar de heer Grip, die een kerk Het bouwen, gewijd aan St. Michaël) op schrift te stellen. Maar tja, ook dat kost tijd Een lezer uit Doetin- chem stuurt mij een knipsel uit ons eigen HW, dat hem en mij veel pret heeft bezorgd, met name deze alinea: 'Het bloemencorso heeft hon derden naar Doetinchem doen trekken, wat ook de bedoeling van het comité was. De hon denshow op het Doetlnchem- terrein heeft dat niet, daar voor lag dit terrein ook te ego centrisch.' Hoe excentrisch gedacht van B. en W., dit terrein voor de hondenshow te bestemmen, meent WELLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2