Bevoorrading margarine doorbreekt kartelbesluit Politie in Oirschot in ban bij loco-B. en W. Moet ii horen! f Heemtuin Salariseisen in de lucht zonder kringen ZONDER COMMENTAAR PYAMA S BEKENDMAKING alle margarine, waarvan de code-tekens zaterdag jl. wer den gepubliceerd, weer VEI LIG Dine in lucht is weerballon FABRIEKEN WERKEN WEEKEINDE DOOR Planta-ziekte maakte liuicl overgevoelig dag Automobilist meldt zich na aanrijding Sehade-eis bij Unilever door nabestaanden Hoog gesprek over IJ-tuimel eikewoensdag jbngehsmapkt' Nieuwe lonen: weer problemen Jongen gedood in deegmachine Behouden! r») dorade 'Meningsverschil met Legerleiding, reden van vertrek' Rode wind ïii aansluiting op de mededelingen van de regering over het herstel van de vrije verkoop van alle margarine wordt om aan iedere ver warring een einde te maken nogmaals op het volgende gewezen: Maandag jl. heeft in alle winkels een sorte ring van margarine plaatsgevonden. Na deze sortering, die door de overheid intensief is gecontroleerd, kan vanaf dinsdag morgen 13 september door het publiek bij de leveranciers worden gekocht. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. Twee mille gestolen uit postkantoor van Staveren Arendsen Hein bij afscheid Verwijdert vlekken Medisch beraad Nota consumenten Begin van tiveede ronde Biologie n 'oos HET VRIJE VOLK DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 (Van onze verslaggevers F.en vreemd, zilverwit 'ding', dat hoog In de lucht boven Noord-Hol land dreef, heeft maandag de aan dacht getrokken van heel wat men sen In West-Nederland en van dege nen, die moeten waken voor de veilig heid van de luchtvaart. Nadat men lang had moeten ra den, bleek het ding een weerballon te zijn, die was opgelaten te Karding- ton in Engeland, in opdracht van de universiteit van Bristol. Hij wordt gebruikt voor wetenschappelijke waarnemingen in de stratosfeer. De ballon schijnt te zijn op drift ge raakt zonder dat de universiteit het heeft gemerkt. Straaljagers van Schiphol en de luchtbasis I,eeuwarden hebben de ballon ln het oog gehouden, omdat dalen beneden 25 kilometer hoogte gevaar zou kunnen gaan opleveren voor de luchtvaart. Na half acht 's avonds was het te donker om de ballon nog te zien. Voordien had het 'ding' zich op de zwakke wind in de hogere luchtlagen nog uiterst langzaam verplaatst. In de recreatiezaal van Groot Ba telaar te hun leren, de reelasserings- gemeenschap van het Leger des Heils, heeft cu. G. W. Arendsen Hein maan dagavond afscheid genomen als ge neesheer-directeur van. deze inrich ting. Op eigen verzoek was hem per 1 september eervol ontslag verleend. 'De voornaamste reden van mijn ontslagaanvrage.' aldus dr. Arendsen Hein, 'is gelegen in een diepgaand verschil van opvatting met de leiding van liet Leger des Heils over de voorwaarden, waaraan de inrichting zal moeten voldoen om de therapie tot haar recht te laten komen. Sen onderdeel daarvan vormt, de afwezig heid van een aparte afdeling, die de delinquenten een beperkte bewegings vrijheid zal moeten bieden. De on mogelijkheid om voldoende groepslei ders te krijgen, maakte het mij mede ondoenlijk de verantwoordelijkheid nog langer te dragen.' PAGINA 3 (Van onze verslaggevers) »e onafhankelijke margarinefabrieken in Nederland hebben het hele weekeinde doorgewerkt om te voorzien in de vraag naar onverdachte margarine. De kartel-afspraak over verdeling van de onderlinge afzet, die een aantal fabrieken bindt, is daarbij niet meer in acht genomen. In gewone omstandigheden wordt een soort boete opgelegd aan hen, die rich niet houden aan deze afspraak. (Van een onzer verslaggevers) Van de Plantaziekte herstelde pa tiënten blijken soms, als zij zich in deze zeer zomerse septemberdagen naar buiten begeven, weer gekweld te worden door de jeuk waarmee de ziekte zich in eerste instantie aan kondigde. Dokter I, Burema, de directeur van de Rotterdamse GGD, verklaarde ons desgevraagd, dat deze gevallen zich inderdaad voordoen. „Wij hebben hier voordoen. „Wij hebbenuhuCya-siibt inderdaad voordoen. „Wij hebben hier," zo zei hij, niet te maken met recidive, een hernieuwd optreden van de ziekte. De jeuk moet worden be schouwd als een gevolg van de niet onmiddellijk geweken overgevoelig heid van de huid wanneer die aan de zonnestraling blootgesteld wordt." Advertentie IJM. (Van een onzer verslaggevers) De 51-jarige Kamper slager E. Buitenhuis en diens 49-jarige echt genote werden zondagavond om streeks half elf, toen zü per rijwiel op Je rijksweg DeventerZwolle fietsten, door een achteropkomende auto geschept en tegen de grond ge slingerd. De heer Buitenhuis werd in zorg wekkende toestand naar het Sophia- zlekenhuis te Zwolle vervoerd. Me vrouw Buitenhuis kreeg lichte ver wondingen. De automobilist bekommerde zich niet om de slachtoffers en verdween in het nachtelijk luister. De auto, een zwarte Mercedes, werd later opgespoord in een spultinrichting te Epe. BU de Rotterdamse politie meldde zich maandagmiddag de 36-jarige uitvoerder H. uit 't Harde met de mededeling dat bij de bestuurder was geweest van de bewuste auto. Die mededeling had hij gedaan op aanraden van kennissen, die het opsporingsbericht gehoord hadden m (Van een onzer verslaggevers) De familieleden van de TUburgse mej. Van Gestel uit Tilburg,.die als gevolg van de „Planta-ziekte" zou zijn overleden, hebben meteen stap pen ondernomen om te komen tot het instellen van een eis tot schade loosstelling. De familie meent, dat Unilever de nabestaanden in ernstige mate gedu peerd heeft. Een Tilburgse advocaat zal de eis indienen. Omtrent de grootte daar van wilde men zich nog liever niet uitlaten ïn afwachting van de besluiten, die het Produktóchap voor Zuivel maan dagavond heelt genomen, had het Voedselvoorziening» üi- en Verkoop bureau VIB maandag de aflevering van door dit bureau ingenomen verse; boter gestaakt. Tot de verse boter re-i kent men roomboter, die nog geen| acht weken, oud is. 1 In. Nederland werd ia 1959 47.500 ton roomboter verkocht tegen 230.000 ton margarine. In 1958 bedroeg de af- j zet van roomboter in het binnenland 57.000 ton tegen. 219.500 ton marga- rine. 1 Heel wat winkeliers konden maan- dag geen boter leveren. Een zegsman van Albert Heyn heefl verklaard, dat geruchten als zouden .grootwinkelbedrijven gaan procede ren tegen Unilever, elke grond mis- sen. "De schade zal,' zo zei hij nadruk dijk. 'op de meest soepele manier in.' loverleg met Unilever worden geroeid, j iOok de omstandigheid dat in de lijst' van codenummers fouten zijn geslo pen, zal voor de grote afnemers voors- hands geen aanleiding zijn van de t ■lijn van onderlinge regelingen af te, I wijken." Woensdag en donderdag wordt in '.Rotterdam de eerste bijeenkomst ge- houden van de Nederlands-Duitse me- j •dische werkgroep. Van Nederlandse. zijde maken hiervan deel uit prof. dr. E. H. Hermans te Rotterdam, dr. B. V. Bekker van de Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid en de internist dr. J, BL Pannekoek uit Deventer. Nog altijd is echter niet bekend wie de vier Duitse medici zijn, die zullen beraadslagen. Vast staat in tussen wel, dat de Duitse blaasjes- ziekte volkomen identiek is aan de Planta-ongemakken. In het Duitse bondsland Noordrijn- Westfalen wordt thans ook een onder teek ingesteld naar eventueele scha delijke margarinesoorten in de han del. De controlelaboratoria beschik ken over de formule van de Neder landse emuigator. In Noordrijn-Westfalen zijn twin tig gevallen van jeukziekte geconsta teerd bij lieden, die Nederlands gebak hadden gegeten. Nederlands gebak wordt thans ingevoerd onder garantie wordt thans ingevoerd onder garan tie, dat er geen margarine in zit. De Nederlandse Consumentenbond, bet Consumenten Contactorgaan en de Nederlandse Huishoudraad zullen de betrokken ministers een nota stu ren met gedetailleerde wensen om trent wettelijke maatregelen ter be scherming var, de consument tegen schadelijke stoffen. Het Tweede-Kamerlid Borst (c.p.n.) heeft de minister van Landbouw en Visserij gevraagd op ruime schaal koelhuisboter tegen zo laag mogelijke prijs ter beschikking te stellen. Gisteren heeft in Den Haag een gesprek plaatsgehad tussen de mi nister-president, de ministers van Verkeer en Waterstaat, Financiën. Binnenlandse Zaken en Volksinus- vesting en burgemeester en wethou ders van Amsterdam over de stand van zaken betreffende het vraag stuk van de U-tunnel. Bijzonderhe den over het verloop dezer bespre kingen werden geheim gehouden. ln deze rubriek vermeldt Het Vrije Valk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. "Baron Harimtma thoe Slooten wees erop, dat in de buurlanden België en Duitsland de grondeigena ren hoger worden geschat dan in Nederland met zijn socialistische tendens. De Nederlandse regering mag een voorbeeld nemen aan wat ln deze landen voor de grondbezit ters gebeurt. De grondeigenaren zul len in Den Haag hun eigen boontjes moeten doppen. Daarom is 'onder de Haagse rode wind" een krachtige samenwerking in de federatie nodig voor het behar tigen van de gemeenschappelijke be langen. aldus de vke-voorzitter van 'Het Friese Grondbezit.' Nieuwe Limburger. 7 sept. I960. Advertentie (I.M.) (Van een onzer verslaggevers) Nu burgemeester Steger van Oirschot met vakantie is, hebben de loco-burgemeester en zijn mede-wethouder een besluit uitgevaar digd dat aan de politiemannen in warme keperflanel, prima wasbaar, frisse kleuren, royale pasvorm. speciale j.M. prijs 4 jaar (kleine stijging per moot De zevenjarige Theo Scholten te Delden is maandagmiddag om het leven gekomen, toen hij bij het spelen in een lege goederenwagon onder een vallend houten schot ,dat met ijzer was beslagen, terechtkwam. Een even oud vriendje raakte met een been bekneld. Arbeiders vonden de jongens. De wagon stond op het terrein van de coöperatieve boeren leenbank te Delden. Oirschot in de toekomst bij een officieel bezoek aan het gemeen tehuis geen koffie meer mag wor den geschonken. Ook zal aan hen in het vei'volg geen behandeling meer worden ge geven, die erop zou wijzen dat men met 'huisvrienden' heeft te doen. Tijdens de raadsvergaderingen zullen de politiemannen niet meer in de normaal te gebruiken ruimte mogen verkeren. Zij moeten maar tussen het publiek gaan staan. Een stoel zal hun niet meer worden aangeboden. Een en ander besloten de twee wethouders omdat de politie op 3 september onhebbelijk zou zijn op getreden tegen twee raadsleden en vier ambtenaren. Een der raadsleden jubileerde die dag. Hij gaf in een plaatselijk restaurant een diner, dat echter langer duurde dan de slui tingstijd, die de raadsleden zelf heb ben vastgesteld, toestond. De politie mannen hebben toen tegen het des betreffende gezelschap proces-ver' baal opgemaakt. De raadsleden en ambtenaren moesten zeker het voorbeeld geven. Volgens de raadsleden zou hierin burgemeester Steger de hand heb' ben gehad. Nu de burgemeester met vakantie is, namen de wethouders heel snei hun besluit: geen koffie meer voor de politie. Advertentie I-M. (Van onze sociaal-econ. redactie) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zaï vandaag een bespreking hebben met de staatsscretaris van Sociale Zaken, de heer B. Rooivink. Aanleiding tot dit gesprek vormen de moeilijkheden in de beetwortel- suikerindustrie bij het berekenen van de ruimte voor een nieuwe loons verhoging. De werkgevers- en werknemers organisaties in de suikerindustrie waren het volledig met elkaar eens geworden, over een verbetering van de lonen, de tweede die onder het regime van de vrijere loonvorming zou worden gegeven. Volgens lie; Centraal Bureau voor de Statistiek zou er echter minder ruimte zijn dan de partijen hadden berekend. Gok in de Stichting van de Arbeid bleken meningsverschillen te bestaan over de gevolgde methode, hetgeen tot een verdeeld advies heeft geleid. Uiteraard is het ook voor andere bedrijfstakken, die zich voorbereiden op de tweede ronde van de vrijere loonvorming, zoals de metaalindu strie, van het grootste belang te we ten hoe de nieuwe berekeningen moeten worden opgezet. Verwacht mag wel worden, dat het bestuur van de Stichting van de Ar beid zich ervan op de hoogte zal wil len stellen welke houding de regering denkt aan ie nemen nu zich bij hel begin van de nieuwe loonbeweging reeds weer verschillende problemen voordoen. Maandagmiddag is de vijftienjarige bakkersleerling Jimmy Here in de brood- en banketbakkerij van de heer P. Timmermans te Swalmen, een plaatsje tussen Venlo en Roermond, gegrepen door een der schoepen van een in bedrijf zijnde deegmengma chine, Hij wilde met de hand wat overtollige gist uit de kuip halen. De Jongen werd met zijn bovenlichaam in de krachtige machine getrokken. Hij was vrijwel op slag dood. Zijn baas stond ook in de bakkerij, doch kon de jongen niet meer helpen. Toen hij het gegil hoorde was het al te Iaat. De politie en de arbeidsinspectie hebben onmiddellijk een onderzoek ingesteld. (Van een onzer verslaggevers) In het postkantoor te Staveren is in de nacht van zondag op maandag ingebroken- De kantoorhoudster, mej. H. Kuperus, is met vakantie, zodat het kantoor 's nachts onbeheerd was. Er wordt ƒ2000 vermist uit de geld- trommel. De inbraak werd maandagmorgen ontdekt door de waarnemend kan toorhouder die in Workum woont. Vermoedelijk zijn de daders door een raam achter het kantoor binnenge drongen. De Amerikaanse luchtmacht heeft tot dusver voor de VN naar eo m Congo 13.000 personen en ruim 3 miljoen kilo vracht vervoerd. fP 'Ze hebben ons wel 's verweten, dat wij de boekaniers, de ge lukzoekers van het toneel zijn, omdat wij in de vrije sector werken. Nou, eigenlijk vond ik dat wel leuk en toen we vorige week onze toneelgroep 'Teater Zestig' ten doop hielden, heb ben we dan ook besloten de kapersvlag te voeren. Onze mascotte isveen varken, want een varken iV 'n eigen wijs beest, altijd tegen de draad in. Bovendien is mijn tweede voornaam Berend en een beer is een mannetjesvar ken. Ik wil niet zeggen, dat wij nou uitsluitend eigenwijs zul len zijn, maar we willen wel nogal progressief doen. En met progressief bedoel ik, dat ik filmisch theater wil brengen: de manier waarop ik stukken wil monteren, zal geïnspireerd zijn op de film, hard en striemend. De filmtaal is de taal van deze tijd, de jonge generatie is met film en televisie veel meer vertrouwd dan met toneel en daarom geloof ik, dat dit de enige manier is om de jeugd te benaderen. We zien film en televisie ge bruik maken van een long shot (de totale scène), een medium shot (een gedeelte van de scène) en een close-up. Dat zelfde kun je op het toneel be reiken met geluidseffecten en een geraffineerde belichting, vooral tempo spelen ook, veel en veel sneller en dynamischer. We gaan uitsluitend in de provincie spelen en dan nog alleen maar ïn de weekends. Misschien gaan we ook naar België. Maar aan premières van oorspronkelijk werk ko men we natuurlijk niet onmid dellijk toe, dat is zakelijk on mogelijk. Voorlopig grijpen we naar reprises van belangrijke stukken uit het wereldreper toire zoals "Night must fall' van de Brit Emlyn Williams en stukken van Strindberg en Wedekind, maar dan gemon teerd volgens mijn opvatting.' Jürgen Berend Faber, de artistieke en voorlopig ook za kelijke leider van 'Teater Zes tig' en *Bambino' (een onder groep, die zich op kindertoneel gaat toeleggen), is 26 jaar. klein en tenger en heeft kort krullend blond haar, dat nage noeg plat op z'n hoofd ligt. Als hij lacht, heeft hij iets jon gensachtigs, maar als hij ern stig wordt, krijgt dat jongens gezicht iets hards, ik zou haast zeggen: iets grimmigs. 'Ik ben e" zo een van twaalf amba ten en dertien onge lukken, maar dat komt omdat ik maar steeds om het toneel ben heen blijven draaien. Ik was al heel jong besmet en of schoon ik eigenlijk elektro technicus van beroep ben, heb ik daar nooit m'n draai mee gevonden.' Amateurtoneel, cabaret, to neelacademie, regielessen, kin dertoneel. leerling in een kle dingbedrijf, leerling bij een toneelkapper eindelijk een engagement bij het toneel Maar een ernstige keelaandoe ning zet er een punt achter. Sinds vorig jaar werkzaam als copywriter op een reclame bureau .'en toen kwam in eens dit! Ik wil heel, heel graag voorzichtig beginnen, artistiek durf ik 't wel aan.' 'Teater Zestig' wil voorlopig zich zelf bedruipen. De groep bestaat voornamelijk uit ama teurs het is prettig begin nen met mensen die niet zijn vastgeroest, dan kun je met de regie op het nulpunt begin nen..."). De jongste actrice is zeventien, de oudste acteur is vijftig. *We rekenen niet op finan ciële steun, we hoeven er voor lopig geen brood uit te halen. We kunnen ons veroorloven veel geld uit te geven aan de montage, omdat we bijna alle maal 'n baan hebben. Aan gages zullen we nog wel niet toekomen, denk ik. Maar ik denk aan niets an ders meer, toneel is nou een maal mijn ziekte!' 'Vrij Nederland' bevat deze week 'n interview met de zangeres Corrie Brokken. Uit dit ge schreven portret (van de hand van Bibeb) komt een heel an dere Corrie Brokken naar voren dan ons tot dusver voor ogen stond. In plaats van de jonge, be schaafde chansonnière, die te recht tot een der besten in ons land gerekend wordt, staat hier een onuitstaanbare, over het paard getilde jonge vrouw, die een diepe verachting heeft voor haar publiek en voor 'dit rotiand voor kunstenaars.' Een enkel citaat: Je ma nier van opkomen is bepalend voor je succes. Daaraan voelen ze, of ze je in de boot kunnen nemen of niet. De grootste boeren in de zaal zitten te wachten tot je de mist ingaat. Daarom, ik wou maar zeggen, misschien is 't verwaand, néé, 't is niet verwaand: je moet iets doen. Je moet willen, dat ze eronder door gaan. Zo van: nou zullen jullie je kop houden en je zal nog voor me klappen ook.y' En later: daarom zei ik straks, dat ik zorg, dat ik ze klein krijgPubliek is onbe leefd, het is er op uit je pijn te doen. En als ik daar sta met het gevoel van sterf, barst, al lemaal, dan k r ij g ik 't in eens Doelend op het begin van haar carrière laaf Bibeb Corrie Brokken zeggen: "Iedereen zei: die zal wel verpest worden. Maar ik ben niet te verpesten.' Als Corrie Brokken allemaal gezegd heeft wat Bibeb haar laat zeggen (en ik heb voors hands geen reden daaraan te twijfelen), zou Ik 'deze laatste kreet van mevrouw SeeBrok ken niet graag volmondig wil len beamen. WILLY LEVTB Als de zon maar wil schij nen en er geen koude wind staat, wat kan het dan nog zo- mers zijn op de Floriade. Bloe men en grasvelden en bomen die veel frisser zijn gebleven dan na de droge zomer van verleden jaar het geval was. Maar er is toch wel een hoekje van het Park waar de herfst zich duidelijk openbaart: de afdeling Bos en Veld, die in de wandeling Heemtuin heet. De kwekers laten hun bloemen langer bloeien dan de natuur het in ons klimaat de wilde planten doet- De bloemenkalender van de Heem tuin is uitgediend. Op het. eerste blaadje stonden de sleutelbloemen, de dotters en de gele bostulpen, op het iaatste de struikheide, In de periode 25 maart tot half september hebben we er een grote verscheiden heid van wilde planten zien bloeien en verwelken. De flora van vrijwel elk Nederlands landschapstype was er vertegenwoordigd. We komen er nog graag in die mooie Heemtuin met zijn vij vermoe ras onder zware oude bomen en zijn paden tussen struiken en langs plan tengroepen. Ook nu nog is er we! een en ander te zien, bijv. wat de zaadvorming en de bessen betreft. Het ontbreekt er ook nooit aan vo gels. Als de Heemtuin voor Rotterdam behouden blijft, wat we ganser harte hopen, zal de Plantsoenendienst een van zijn tuinlieden een speciale op leiding moeten geven. Het Is lang geen gemakkelijk werk, een derge lijke uitgebreide plantenverzamelEng goed te onderhouden, zij het wel mooi en dankbaar werk. Het spreekt vanzelf, dat vooral ook de commissie Natuurreereatie van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding voor het behoud van de Heemtuin is. „Onze commissie vindt deze tuin juist voor Rotterdam bijzonder be langrijk," zei ons drs. J. Mennema, de 'geestdriftige voorzitter. „Wat zou het prachtig zijn, als er bij de Heem tuin een biologielokaal kwam te staan, waar wé cursussen konden geven aan jeugdleiders, bestuursle den van sportverenigingen en van verenigingen die kinderkampen or ganiseren. Wie met de jeugd naar buiten trekt, moet toch iets van de natuur weten. Ook schoolkinderen die in klasse- verband naar de Heemtuin gaan, zouden van zo'n biologielokaal kun nen profiteren. Biologielessen in een omgeving met bomen, struiken, plan ten en vogels, mooier kan het niet!" Moge deze suggestie een plan worden en dat plan een voorstel aan de gemeenteraad. Ons gemeentebe stuur draagt de natuurreereatie een warm hart toe en zal de natuur kennis van de jeugd graag willen bevorderen, dunkt ons. Een klein reclamevliegtuigje met de tekst „De politie meer loon" heeft gisteren een uur lang boven Amster dam gevlogen. Het was een toestel letje, dat gecharterd was door de Amsterdamse politiemannen, die hier mede hun 'actie voor loonsverhoging nieuwe kracht trachtten by te zetten. Om de kosten van deze vlucht te dek ken hebben vele leden van de hoofd- stedeïyke gemeentepolitie een gulden geofferd. Vandaag is met dezelfde tekst ho ven Den Haag gevlogen. In politiekringen neemt men aan. dat indien ook deze stap geen suc ces mocht opleveren overgegaan zal worden tot een modelactie. Advertentie LM. «5 per flacon 3.90 (met garantiebewijs) een produkt

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2