Textielhandel gaat goedkope zeep verkopen zonder kringen Lonen niet omhoog Medici bespreken de Planta-ziekte "NvbeL PTT-er zet alles op alles om naar marinier uit N. zieke vader te laten vliegen Hattem haaltver als een koningin in Moet u Nog niet genoeg? Faillissementsaanvrage tegen aandeelhouders VRON afgewezen Dames Mss NA KOFFIE-OORLOG: Alle negen Zitting Staten- Generaal gesloten Bij botsing op Salarissen van politie weer in discussie V allend hij sbok doodt man Tijdschrift voor geneeskunde: 'DERMATITIS PLANTARIS' Zaag is niet de gezochte ABASI •ZOKBER. COMMENTAAR NILLMIJ r> n J her ui;/ ollehaarti Die goeie oude tijd HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 Te lang? Hoogtepunten Recordprater 77 P O O O t Verwijdert vlekken VERVOLG VAN PAG. GEBRUIK GORDUNSPIRAAl !2* HAMEA-GELEIEHH3 In. onze folder vindt u hart- en huisverwarmen.de Nobel modellen. NOBEL >2 Planta-ziekte: Tijdnood kalmeert zonder slaap te verwekken Pensioenverzekeringen PAGINA 3 Advertentie IM. 't Gebeurt wel eens, dat een gesubsidieerd toneelgezelschap een première minder geeft dan bij het begin van het seizoen was beloofd, maar de gesub sidieerde Floriade heeft zich aan de afspraak gehouden: negen binnententoonstellingen in een half jaar. Enkele bloemenexposities hebben een paar dagen korter geduurd dan men het op papier had vastgesteld. Het abnormaal slechte zomerweer had afbreuk aan de houdbaarheid van de bloemen gedaan. Het bleek niet mogelijk, de inzendingen twee maal door verse partijen van goede kwaliteit te vervangen. Eén verver sing was al moeilijk en duur genoeg. Aan kritek heeft het in die dagen niettemin bepaald niet ontbroken. Nooit eerder is er een interna tionale tuinbouwtentoonstelling met negen grote binnenexposities gehou den, dat hebben we sinds 25 maart vele malen gehoord. Toch vond een vrij groot deel van het publiek die negen tentoonstellingen in de hallen nog niet genoeg. Dit moet voor het Floriaaebestuur een merkwaardige ervaring zijn geweest, waarmee men vermoedelijk wel rekening zal hou den bjj de volgende internationale tuinbouwtentoonstellingen, zowel In Nederland als in het buitenland. „Een half jaar is te lang; de Flo riade had korter moeten duren, dan had men de binnententoonstellingen sneller op elkaar kunnen doen vol gen," wordt wel beweerd. Maar was het hu juist niet de grote aantrek kelijkheid van „Het feest der bol- bloemen", dat het al in maart werd aangericht, toen er buiten de Flo riade nog zo weinig van de lente was te bespeuren? En als men de slui tingsdatum op 25 augustus in plaats van op 25 september had bepaald, zou het. niet mogelijk zijn geweest een zo schitterende finale te geven als „Herfstglorie". De Floriade is met een hoogtepunt begonnen en eindigt met een hoogte punt. Een half jaar achtereen louter hoogtepunten, dat is in de natuur niet mogelijk en bijgevolg ook niet op een tentoonstelling die de wisse ling van de seizoen weerspiegelt. De reacties van het publiek op de Floriade behoren tot de onderwerpen, die men ook na afloop van de ten toonstelling nog ijverig zal bestuderen. Dr Verhage heeft daarover al iets gezegd bij do opening va.n „Herfst glorie". We zijn benieuwd naar het resultaat van die studie. Het zal nog wel een tijdje duren voordat de rap porten zijn opgemaakt Er zijn verscheidene welbespraakte dames en heren op de Floriade werk zaam. maar de recordprater van de tentoonstelling is ongetwijfeld de veilingmeester, de heer J. Luijendijk. Van 's morgens half tien tot 's avonds een uur of elf staat hij in het vei linggebouwtje te praten met alleen een paar korte onderbrekingen om een bapje te eten. ..Komt u maar binnen, het ver plicht u tot niets," roept hij vele malen per dag tot de groepjes be zoekers, die enice drempelvrees moe ten overwinnen voordat ze op de banken met de drukknoppen gaan zitten. de eerste schapen over de dam zij.' volgen er spoedig meer. Het komt niet zelden voor. dat de tribune geheel bezet is en er buiten nog een menigte gegadigden op hun beürt wachten. De heer Luijendijk heeft het moei lijker dan een gewone veilingmeester die met een oubliek te doen heeft, dat het k'aoo-" van de zweep kent. Telkens we— moet de Floriade- recordorater -iPcatie geven en zijn vaak wat sclv-iomvallige klanten tot een druk op de knop animeren. Het is in deze t.cntoonstelüngsvei- ling niet om de winst te doen, maar geveild moet er worden, anders is er geen aardigheid aan. Als straks de balans wordt oüSemaakt, zal blijken, naar de veilingmeester verwacht, dat er voor ruim 70.00(1.— is omgezet. Een groot deel van de geveilde par tijtjes h'nemen. groenten of fruit is op "de Floriade geteeid. O p 1 septcmoer ji. bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 718.229 tegen 704.112 op 1 augustus van dit jaar. Op 1 september jl. be droeg het aantal geregistreerde ra dio-ontvangtoestellen 2.647.369 tegen 2.648 939 op 1 augustus. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd dat. nu op grond van de luistergeldbe schikking 1960 niet alle radiotoestel len meer behoeven te worden aange geven het aantal geregistreerde ont vangers niet. langer overeenstemt nier. het aantal lil gebruik zijnde toestellen. Ei- waren op 1 september 481.325 op het draadomroep. (Yam een ooaser Y&ïsteggeversï) De textielhandel gaat de strijd aanbinden tegen de fa- frikanten van seep en wasmid delen, die op 'onzakelijke wij ze' textielgoe deren verkopen. Het gaat in hoofdzaak tegen Unilever, Dobbelman, De Haas en Van Brero en De Klok. Binnen neer korte trjd wil de tex tielhandel zeep en wasmiddelen (twee soorten) gaan aanbieden tegen een prijs die een kwart lager ligt dan de nu gangbare, zo is meegedeeld. De handelaars in textiel, die nog maar kort de 'koffie-oorlog' tegen dB kruideniers achter de rug hebben, willen nu in deze actie proberen de kruideniers aan hun zijde te krijgen 'Zij zijn ook niet gebaat met deze. reclame-acties van de zeepindustrie', werd gezegd. 'Wij zullen nu de krui-' deniers de wasmiddelen en huishoud zeep die in de textielwinkels te koop; komt, aanbieden tegen dezelfde! prijs. Het is helemaal niet de bedoe ling de kruideniers met deze aotie te treffen, maar er moet een einde komen aan de methoden van zeep en wasmiddelenfabrikanten. Overleg met hen heeft niet tot resultaten ge leid, omdat de een zich achter da ander verschuilt.' De actie, die wordt geleid door de commissie cadeaustelsel textielhandel, heeft ten doel de consumenten te laten zien, dat zij het in feite zijn die de geschenken en goedkope aan biedingen betalen, zo verklaarde een lid van deze commissie op een pers conferentie in Amsterdam, De prijs die voor de vaste zeep en twee wasmiddelen van de textielhan del is vastgesteld, voorziet ook in een redelijke marge voor de middenstand. 'Het publiek zal nu kunnen kiezen tussen goedkope wasmiddelen zonder geschenk en dure wasmiddelen met •geschenk,' ao werd gezegd. De minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. H, Toxopeus, heeft van middag om drie uur de zitting van de Staten-Generaa! gesloten. Te kwart voor drie waren de beide kamers der Staten-Generaal in de vergaderzaal van de Eerste Kamer bijeen onder voorzitterschap van de president van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Minister Toxopeus was in een gala- berliner, bespannen met twee paar den, voorafgegaan en gevolgd door een ere-escorte van in ceremonieel tenue geklede rijkspolitie te paard, van het paleis Huis ten Bosch ver trokken. Na het uitspreken van een korte rede verklaarde hij in naam der Ko ningin de zitting van de Staten-Ge neraal te rijn gesloten. Nadat de mi nister uitgeleide was gedaan en de commissie in de zaal was terugge keerd, sloot de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, de bijeenkomst. (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagnamiddag heeft er op de Vreelandseweg in de gemeente Kor- tenhoef een frontale botsing plaats gevonden tussen een vrachtauto en een personenauto, waarbij de 28- jarlge J. Schotman uit Hilversum op slag is gedood. Een 68-jarige motorrijder reed rechts van de weg in de richting Hil versum'. Achter hem kwam de vracht wagen, bestuurd door de 28-jarige W. J. V. uit Roermond, die dacht dat de motorrijder zou stoppen. Hij week daarom naar links uit en zag daar bij een naderende tegenligger over het hcofd. In volle vaart reden de beide wagens op elkaar in. De perso nenwagen werd totaal vernield. Het slachtoffer, de heer Schotman, over leed ter plaatse. Hij is gehuwd, maar had geen kinderen. Advertentie I.M. De centrale werknemers- en werk geversorganisaties beraden zich nu ieder in eigen kring over hetgeen zij van de ministers te horen hebben ge kregen, Maandag komen de topfigu ren uit het bedrijfsleven weer naar Den Haag en dan zullen zij de rege ringsdelegatie laten weten wat de op vattingen van hun organisaties zijn. De drie vakcentrales, NVV. KAB en CNV, zullen waarschijnlijk wel proberen een gemeenschappelijk standpunt- te formuleren in over eenstemming met hun- herhaalde lijk kenbaar gemaakte eis, dat, de werknemers hun deel moeten krij gen van de welvaartsstijging. De zienswijze van de regering heeft nog de meeste steun gevonden bij de vertegenwoordigers van de boeren- en middenstandsorganisaties. De protestants-christelijke werkge vers voelen wel voor winstdelingsre-, gelingen, de katholieken ook, zij het in mindere mate. Het algemeen werkgeversverbond (CSWV) wil de onderhandelingen in de metaalsector niet insnoeren in het keurslijf van de winstdeling, het sluit een loonsverhoging niet bij voorbaat uit. Advertentie IM. (Van onze parlementsredacfcie) De politiebonden en vertegenwoor digers van de regering hebben giste ren opnieuw in Den Haag vergaderd over de poiitiesalarissen, zonder, naar het schijnt, elkaar veel nader te ko men. Niettemin heeft men in politie kringen nog hoop, dat men een over eenstemming met de regering bereikt. Na afloop van de vergadering werd bekendgemaakt, dat de regerings vertegenwoordigers een nadere toe lichting hebben gegeven op het rege ringsvoorstel, de politiemannen we gens ongemakken aan hun dienst verbonden, een toeslag op de salaris sen toe te kennen. De afgevaardigden van de politiebonden hebben daar tegenover hun standpunt verdedigd. De twee partijen hebben nu be sloten op korte termijn de respec tieve standpunten ter kennis te bren gen van het kabinet en van het ge organiseerd overleg in ambtenaren zaken. met de originele onderdelen (Van een onzer verslaggevers) De civiele kamer van de Amster damse rechtbank heeft gisteren de faillissementsaanvrage tegen vijf der voornaamste aandeelhouders van de Vrije Radio Omroep Nederland (VRON) in een bijzonder korte zit ting afgewezen. De aanvraag was in opdracht van de voormalig bedrijfseconomisch ad viseur van de VRON ingediend door tnej. J. G. Petersen. Zij onderzoekt thans de mogelijkheden tot hoger Beroep. De rechtbank bleek van mening dat noch de vordering van de advi seur noch de insolventie van de vijf betrokkenen voldoende vaststaat. Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) De 36-jarige bouwvakarbeider 3. A. Dit uit Utrecht is vrijdagmiddag om zes uur op slag gedood, toen hij een vallende hijsbok, waarop zich enkele kruiwagens bevonden, op het hoofd kreeg. Het ongeluk gebeurde bij in aan, bouw zijnde flats aan de Auriollaan op het Kanaleneiland te Utrecht. De hijsbok had een hoogte van 13,5 m en bracht geladen kruiwagens naar boven. (Van een onzer verslaggevers) Nadat in korte tijd in Rotterdam en elders in Nederland veelvuldig nieuwe ziektegevallen, gepaard gaande met huidver schijnselen, werden geconstateerd, kon door epidemiologisch onderzoek snel worden aangetoond, dat er een oorzakelijk ver band tussen het eten van Plantamargarine nieuwe samenstel ling en deze ziekte moest bestaan. De symptomen vertoonden een sterke gelijkenis met die van de Duitse 'blaasjesziekte'- epidemie van 1958. Ongeveer 25 der Planta-verbruikers kreeg de aandoening; 75 der patiënten bestond uit vrouwen. Advertentie l.M Capaciteit netto. 12.000 Kcal/uur. Priis 415.—. VRAAG FOLDER HÉT ALLE NOBEL MODELLEN AAN N.Y. INALFA - YENRAV. Dit feitenmateriaal vinden wij ver meld in een samenvatting van een met foto's geïllustreerd artikel, gepu bliceerd in het vandaag verschenen nummer van het Tijdschrift voor de Geneeskunde. Vier medici hebben aan de samenstelling van deze bij zonder belangwekkende bijdrage on der de titel „Epidemiologische opspo ring en klinisch beleid van de ziekte ontstaan na het gebruik van Planta margarine (nieuwe samenstelling) meegewerkt. Het zijn dr. L, Burema, directeur van de Rotterdamse GGD, dr. J. Huisman, leider van de afde ling Besmettelijke Ziekten en Hy giene van die dienst, prof. dr. E. H. Hermans, leider van de Centrale Or ganisatie ter Bestrijding van Huid en Geslachtsziekten te Rotterdam en diens medewerker, de arts H. M. G. Doeglas, dezelfde vier, die er door een snei en scherpzinnig onderzoek toe hebben bijgedragen, dat de ver moedelijke ziekteverwekker werd op gespoord en dezelfde dag, waarop zij hun onderzoek begonnen, de aan maak en aflevering van Planta-rood werd gestaakt. Een virus-aetiologie (virus als oorzaak) leek de meeste artsen het waarschijnlijkst. Tot de vele ande re suggesties die ons bereikten, zo als oorzaak door ongewassen fruit, vis, ijsgebruik e.d. behoorde ook een opmerking van een 11-jarige jongen over Plantamargarine nieu we samenstelling (de later door de televisie in heel Nederland, bekende Robby Ouwerkerk, red.) doorgege ven door collega W. A. Treurniet, huisarts. Zo lezen wij in dat artikel. Utrecht (ANP) In medische krin gen wordt een officiële medische be naming voor de huidziekte die door het gebruik van Fianta en andere soorten margarine is veroorzaakt, ge. wenst geacht. Dit verlangen leeft ook bij de ge neeskundige inspectie voor de Volks gezondheid. Hoogleraren in de der matologie zoeken thans naarstig naar een aanvaardbare naam die in het correspondentieverkeer tussen de me dici ingang kan vinden. De naam is er nog niet. Althans niet officieel, maar; de hoogleraar-di recteur van de dermatologische kli niek van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, prof. dr. L. H. Jansen, heeft gisteren op een receptie in zijn kliniek de vondst van een van zijn assistenten wereldkundig gemaakt. Gemakshalve wordt, vooruitlopende op de officiële benaming voor deze ziekte, in Utrecht althans, de bena ming 'dematitis plantarïs' gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) De directie van het telefoondistrict der PTT in Arnhem, de maatschappelijke werkster en de personeelschef, hébben giste ren vergeefse strijd gevoerd met het Ministerie van Defensie, met financiële bemiddelaars en met de tijd, ter wille van een jonge Nederlandse marinier in Nieuw-Guinea. De marinier is de machinist tweede klasse Heijink, die als vrij williger aan boord van H.M. Groningen in Nieuw-Guinea verblijft. Zijn 51-jarige vader is employé van de PTT te Ede en ligt zeer ern stig ziek in het Julianaziekenhuis aldaar. Een maand geleden werd de FTT- employé Heijink in het ziekenhuis opgenomen wegens een zware ziekte. Gisteren vreesden de artsen voor zijn leven. Zij vonden het wenselijk de zoon terstond uit Nieuw-Guinea te laten overvliegen. De kosten voor de overtocht waren echter te hoog voor de familie Heijink, namelijk ƒ2.500. Wethouder M. Wiegeraadt van Ede nam het voor de jongen op en infor meerde bij de staatssecretaris van Marine of de marinier ogenblikkelijk kon overkomen. De wethouder kreeg het voor elkaar, maar de jongen zou het zelf moeten betalen. Voor 12 uur vrijdagmiddag moest het minis terie weten of het aanbod zou wor den aanvaard, omdat er zaterdag een vliegtuig uit Nieuw-Guinea zou ver trekken. Toen bemoeide de PTT zich ermee. De personeelschef, de heer S. A- Visser uit Arnhem, wachtte niet het familieberaad af (later volgde het: „Wij kunnen niet betalen."), belde links en rechts om het geld bij elkaar te krijgen, hield een spoedvergadering met de perso- Nog steeds is er geen spoor in de moordzaak Sevenum. De politie be schikt over nog geen enkel aan knopingspunt. Inmiddels is gisteren komen vast te staan, dat de in de Brabantse grensplaats Reusel gevonden hand waag niets heeft uit te staan met het misdrijf. Bij het onderzoek bleek dat 'de aaag door een gemeentearbeider 'Uit Reusel even in een tuintje was neergelegd. Na een periode van zestien jaren en een zee van beleve nissen hebben moeder en dochter Klotskowska elkaar gisteren in Hattem terugge zien. Beiden komen uit de Oekraïne. ïn 1940 werd de moeder, al jong weduwe, door de bezetters in Duiteland te werk gesteld. Ze kwam in Daubhausen terecht. Het jaar daarop werd dc dochter, die toen vijftien jaar was, near Kleef gezonden. Ze hadden nata of meer regelmatig contact. Als gevolg van bombardementen en dientengevolge verhuizingen verloren ze elkaar na Kerstmis 1944 uit het oog. De dochter kwam naar Neder land en trouwde met sergeant A. v. d. hinden in Hattem. Pogingen om via het Rode Kruis de eventuele woonplaats van de moeder te weten te komen mislukten. De moeder was intussen in Duits land gebleven en deed eveneens ver geefse pogingen haar dochter te vin den. Ze emigreerde in 1950 naar Amerika. Deze zomer kwam de Hat- temse familie er eindelijk achter dat moeder nog leefde en waar,. Door een briefwisseling haalden de beide vrouwen hun Oekraïens weer op en daardoor was voor ons gisteren hun conversatie onverstaanbaar. De moeder, een vitale öl-jarige, be groette stralend drie kleinkinderen. Haar dochter en schoonzoon had zo al in he Havre ontmoet, waar ze per auto was afgehaald. Het leek of heel Hattem van het weerzien getuige wilde zijn. Met de harmonie Ons Genoegen hadden velen zich bij bote! De Boer opgesteld. Als een koningin werd mevrouw Klotskowska ingehaald cn per lan dauer naar de Pannekoekenkamp ge voerd, waar het gezin Van der Lin den woont. Maar Hattems burgerij had dan ook onder leiding van mevrouw X Stakenburgvan Zwieten haar overkomst financieel mogelijk gemaakt. Evenals de terugreis te zij ner tijd. neelsvereniging, kon niet worden geholpen door de heer M. Beek man va.n de stichting „Wij komen" („Kunnen alleen emigranten hel pen") stelde zich in verbinding met de gezamenlijke militaire fond sen en wilde ten slotte een actïe beginnen onder de 1150 leden van de personeelsvereniging. Hij kwam echter in tijdnood en zag geen kans de ƒ2.500 op tafel te brengen. In directieberaad werd toen beslo ten dat de PTT zich garant zou stel len voor het bedrag, op voorwaarde dat er op een of andere wijze een tegemoetkoming zou volgen. Inmiddels had de behandelende ge neesheer over de toestand, van de PTT-employé gezegd: „Het is eigen lijk te ver". Daarom werd overwo gen ijlings een telefoongesprek tot stand te brengen tussen het zieken huis in Ede en Nieuw-Guinea, De toestand van de patiënt liet dat gis termorgen nog toe. De sociale dienst van de PTT' trof op de kortst mo gelijke termijn een regeling met het Ministerie van Marine. Toen men daarmee bezig was, kwam er bericht uit Nieuw-Guinea, dat de jongen zelf had geboekt op het vliegtuig dat vandaag zou ver trekken. Meer bijzonderheden kwam men niet te weten, maar vermoede lijk hebben zijn collega's ginds voor hem gecollecteerd en had hij zelf wat spaargeld. De heer Visser vertelde ons, dat er een goede kans zou zijn geweest aan het geld te komen, als hij nog tijdig contact had gekregen met de ge zamenlijke militaire fondsen. Door de gestelde tijdslimiet kon hij dat niet klaarspelen. Advertentie I.M. Het artikel vervolgt dan met een overzicht van het ingestelde onder zoek, gegrond op bestudering van 40 patiënten, gedurende die eerste dag. Als opvallende dingen traden daarbij onder meer naar voren dat de over eenkomst met de Duitse „blaasjes ziekte" en het feit, dat alle patiënten de nieuwe Plantamargarine hadden genuttigd. Ook van elders kwamen inlichtingen over Planta-positieve ziektegevallen. „Het was nu dringend noodzake lijk," zo lezen wij verder, „mede ge zien de mogelijke nationale rampza lige gevolgen, welke nu nog in het begin te bedwingen zouden zijn, te weten welk percentage van de bevol king deze margarinesoort gebruikte." Toen mede uit dit percentage de conclusie moest worden getrokken, dat het verband praktisch aanwezig was, werd de afgifte van Planta margarine nieuwe samenstelling stop gezet. Het artikel geeft verder een uit voerige beschrijving van de medische aspecten van de „Plantaziekte" in hoofdstukken die zich bezighouden met het klinisch onderzoek in Rotter dam, de spreiding van het ziekte beeld, de klinische verschijnselen, de laboratoriumgegevens, het verdere verloop, het allergisch en het patho- logisch-anatomische onderzoek. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard, voor rekening van hen die worden geciteerd- Voordat hij op 6 september jl.naar üe Verenigde Staten vertrok, waar hij als leider van de Zuidafrikaanse delegatie bij de VN zal optreden, heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, tijdens een pers conferentie verklaard, dat hij met weinig illusies naar Amerika zon ver trekken. Hij wees op het feit, dat dit de zevende bijeenkomst van de Assem blee der VN was, die hij nu zou gaan bijwonen, afgezien van twee zittingen van de Volkenbond, die hij als gedelegeerde van Zuid-Afrika in 1929 en 1934 had bijgewoond. 'blaar welk een verschil was er tussen deze bijeenkomsten en thans,' aldus minister Louw. 'Hoewel in de dertiger jaren Zuid-Afrika's rassen- belcid in wezen hetzelfde beeld ver toonde als thans, was in die dagen geen sprake van anti-Zuidafrikaanse gevoelens. In die dagen werden de fundamentele rechten van de mens evenmin misbruikt als politieke slo gans. Ook hadden de Afro-Aziatische landen in die dagen geen overwegen de invloed en evenmin bezaten zij, zoals thans het geval Is, met de steun van het communistische blok en zekere andere staten, de meerder heid in de VN.' Uit Zuid-Afrika van Week tot Week van 8 sept. 1960. Yoor- lichtingsbulletin van de Zuid- i afrikaanse ambassade in Den l Haag. Advertentie I.M. een eeuw levensverzekering Beste burgemeester Agter, Graag wil ik u bekennen, dat Ik met d.eze brief een beetje to m'n maag zit. Als een zelfver zekerd criticaster ben ik deze week naar uw Assen gekomen met het vaste voornemen, mij' door niets en niemand te laten overdonderen. Ik kwam (dacht ik) niet on voorbereid. Een week tevoren was lk stiekem uw stadje bin nengeslopen om eens op m'n. gemak rond te kijken en met verschillende mensen een praatje te maken. Een mij onbekende man, to wiens etablissement ik een kopje koffie dronk, bood mij ongevraagd een portret aan van de stad. 'Assen.' riep hij vol afkeer, 'heeft niks om het lijf, ze doen hier nooit iets. Met Sinterklaas, meneer, stuur ik m'ri vrouw altijd naar Mep- pel, want d&dr kun je terecht. Hier is 't een dooie boel!' Ik voelde me zeer gesterkt en keek wat verder rond. Daar was ik gauw mee klaar, want Assen (wist ik van mijn reizen naar Groningen) is maar een vlek: je komt erin en je bent er zo weer uit. De avond, beste burgemees ter, was één brok ellende. Ik kende niemand en al had ik iemand gekend, ik ontmoette geen mens. Met het voldane gevoel, een geslaagde missie te hebben voorbereid, ben ik toen naar bed gegaan. Dinsdagavond reeds, meneer de burgemeester, heeft uw stad mij een lesje gegeven. Een voortreffelijk tüinconcert van de Johan Willem Friso-kapel leerde mij, dat er 's avonds wel iets te beleven is in Assen. De volgende dag woensdag dus sloeg uur na uur diepe bressen in mijn muur van zelf verzekerdheid. Tijdens de rondrit door de stad ontdekte ik, dat de confrontatie met het werkelijke Assen een schok kende belevenis is, die ik voor geen goud had willen missen. Vleien, beste burgemeester, Is mij vreemd en u moet van mij aannemen, dat ik uit de grond van mijn hart spreek als ik u verzeker, dat het adembe nemende tempo van de indus trialisatie, de durf en voortva rendheid van uw burgers en de schoonheid van het Asser bos mij geheel hebben overrom peld. Eén ding evenwel heeft mij het meest getroffen. En dan doel ik niet op het kolossale Amerikaans-aandoende zwem bad 'De Wilg' of op de unieke verkeerstuin voor de jeugd, die beide alleen al een bezoek waard zijn. Nee, ik doel op iets dat veel kostbaarder iets dat zich Jn geld niet iaat uitdrukken en waar geen stedebouwkundig adviseur aan te pas komt. De sfeer, hoffelijkheid en respect voor elkaar en de op rechte wil tot samenwerking, maar ook de nuchterheid die ik woensdag in alle gesprekken heb kunnen beluisteren, geven m« de 'overtuiging,dat h«t werkelijke Assen een volstrekt ander gezicht heeft dan een rit van Meppel naar Groningen doet vermoeden. Misschien daarom heeft de hoogbejaarde Rika Hopper zich in uw midden zo gelukkig ge voeld. Misschien daarom ook heeft Tom (Dorus) Manders met een verwarmende sponta neïteit en geheel belangeloos z'n malle fratsen op uw stad losgelaten. Ik heb het als een feest ge voeld in uw gemeente te mo gen zijn. Ik heb er veel vrien den gemaakt en nooit, nooit meer zal er over mijn lippen een kwaad woord over Assen komen! De bijna 83-jarige Rifca Hopper heeft mij dins dagmiddag, toen ik haar in de auto van Amster dam naar Assen mocht bren gen, het geheim geopenbaard van haar weergaloze vitaliteit en ongebroken geestkracht. 'Ik heb laatst,' zei ze, 'een mooie spreuk gelezen: Wie in z'n le ven weet te genieten, leeft twee maal. Toen dacht ik: dat ben ik!' Charmanter reisgezelschap dan mevrouw Hopper en haar trouwe 76-jarige Dientje had ik me nauwelijks kunnen wen sen. Als een opgetogen kind dat voor het eerst op reis gaat, genoot ze van de tocht. Alles moest ze weten, alles moest ze aanwijzen en alle wegenwach ters die we tegenkwamen, kre gen een majesteitelijke groet. De autorit van drie uur en een kwartier, zonder een en kele onderbreking deed haar niets. In Smilde moest ze de zwager van Dientje begroe ten, die haar vroeger fietsen heeft geleerd en met uitge strekte hand op haar toekwam en 'Dag Pijnenburg!' riep, waarop mevrouw Hopper repli ceerde met 'Dag Wals!' Onvermoeibaar ook liet ze zich woensdag door een stra lende Dorus ('...schiet op. Marie, we gaan rlje!') naar z'n hoestbui geleiden en de en thousiaste juichkreten van de Asser bevolking onderstreep ten haax lijfspreuk: Een tevre den mens wordt niet oud' Wat een genade, in de leef tijd der zeer sterken zo hart- veroverend jong te blijven! WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2