ETI-rapport concludeert: Geef meer woningen aan mensen van ELDERS Woningsituatie van Schiedam bestudeerd Nieuwe HC Rotterdam Gemiddelde Schiedamse woning is niet groot Drastische sanering is dringend nodig Bevolkingsgroei blijft erg klein Woondruk op Schiedam is groter dan op Dordrecht Goedkope huizen zijn van groot belang Jan den Ouden op zijn honderdste verjaardag in de bloer etjes gezet IS Twee zeelieden aangehouden Advocaat wordt grote hond S 45 herdenkt derde lustrum Hond bijt vier kippen dood ill chiedammers mckrdkaar Simon de Waard vertelt over T sj eclioslowakij e Burgerlijke Stand Portefeuille uit jasje verdwenen Veemarkt Rotterdam Visafslag HET VRIJE VOLK WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1S60 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland heeft in opdracht van het gemeentebestuur van Schiedam een rapport samengesteld over de ontwikkeling van de woningvoor raad in Schiedam sinds 1947. In dit rapport komt men tot de volgende conclusies: Onmisbaar In ruimere mate dan tot nu toe het geval was, zal mede in ver band hiermee aan mensen van elders woningen beschikbaar moeten worden gesteld. In het andere geval zal de bevolking niet meer toenemen, hetgeen ertoe zou kunnen leiden, dat de economische groei in Schiedam zou worden afgeremd. (Van een onzer verslaggevers) Los van het woningtekort staat de vraag, of degenen, die wel zelfstandig wonen, ook over voldoende ruimte beschikken. Hier mee komt men op het terrein van de kwaliteit van de woning voorraad. Het ETI-rapport over de ontwikkeling van de wo ningvoorraad in Schiedam houdt zich daarmee dan ook bezig. Men stelt dan allereerst vast, dat de gemiddelde woninggrootte in Schiedam relatief laag ligt. Sinds half 1956 zijn in Schiedam woningen gebouwd, die ge middeld groter waren dan in Delft, maar kleiner dan in Vlaar dingen en Dordrecht. Het gemiddelde aantal vertrekken (waar onder de samenstellers verstaan kamers, slaapkamers en keu kens) per in deze periode gereed gekomen woning, was namelijk in Schiedam 4,57, in Delft 3,80, in Dordrecht 4,68 en in Vlaar dingen 4,79. Sanering (Van een önzer verslaggevers) In vergelijking met Dordrecht, Delft en Vlaardingen had' Scihedam in de afgelopen tien jaren de kleinste bevolkings groei, ofschoon het geboorteoverschot ongeveer even groot is in Schiedam als in Delft en Dordrecht. De oorzaak van deze langzame groei is, aldus het ETI-rapport betreffende de ont wikkeling van de woningvoorraad in Schiedam, gelegen in een bijna ieder jaar optredend vertreksaldo. Dit vertreksaldo was een gevolg van het gevoerde toewijzingsbeleid. (Van een onzer verslaggevers) In de periode van 1947 tot en met 1959 kwamen in Schiedam 5386 woningen gereed en werden 804 woningen aan de voor raad onttrokken. De netto-toeneming bedroeg dus 4582 wonin gen .Het totaal aantal woningen kwam daarmee op 21.179 per 1 januari 1960. Dit houdt ten opzichte Van 1947 een groei in van 28 percent. Deze cijfers krijgen pas betekenis, wanneer men ze vergelijkt met de overeenkomstige gegevens van enkele andere gemeenten, aldus het ETI-rapport over de ontwikke ling van de woningvoorraad in Schiedam. Ter vergelijking hebben de samen stellers van het rapport cijfers van Delft, Vlaardingen en Dordrecht ver werkt, Daaruit blijkt, dat in Schie dam meer woningen werden ge bouwd dan in Delft, maar minder dan in Vlaardingen en Dordrecht. Op hoog niveau Gunstiger Grote ivoondruk ABBENBROEK Het was dinsdag feest aan de Katerwaal- seclij k, ten huize van Jan den Ouden, die, omringd door tal rijke familieleden en vrienden, zijn honderdste geboortedag vierde. Abbenbroek liet zien trots te zijn op zijn stoere inwoner, die de eeuw heeft volgemaakt. Burgemeester J. L. Wentholt en zijn echtgenote kwamen dinsdagmorge hun gelukwensen aanbieden en lieten die ver gezeld gaan van een fruitmand. Een fraaie fruitmand torste voor zitter Herrewynen van de Ontspan ningscommissie, die onder het uit spreken van harteiyke gelukwensen Jan den Ouden nog vele jaren toe wenste. Drukkè dag fltï I ffl f *4*f lm Toen ik mij gieter en tussen twee buien door naar de burelen van mijn lijfblad repte, ontmoette ik een mij volstrekt onbekende man van gevor- derde leeftijd. Hij glimlachte vrien delijk en zei in het voorbijgaan: „Het is alweer lekker lang droog, hè." Er zijn dus nog wel echte optimis ten m Elders op deze pagina kunt u le zen, hoe het er met de ontwikkeling van de w-ningvoorraad in deze goe de stad voorstaat. Wetenschappelijk geschoolde koppen hebben zich daar, op verzoek van ons aller gemeente bestuur. eens terdege In verdiept en nu wete- we het dus. Met de cijfers erbij. Uw Invaller is het meest getroffen door de conclusie, dat meer mensen van elders gelegenheid moeten kra gen om zich in Schiedam te vestigen. ï)at wordt dan: In naam van de eco nomische ontwikkeling, doe open de poort! Tja, het was wel te verwachten, geloof ik. En er zal dus steeds minder sprake kunnen zijn van „Schiedam mers onder eikaar". INVALLER De afdeling Schiedam van het Ne derlands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvriendenwerk Is dinsdagavond in het Volksgebouw met het winterprogramma begonnen. Simon de Waard vertelde op deze bijeenkomst van zijn reis naar Tsjechoslowakije. Hij illustreer, de zijn causerie met dia's en een kleurenfilm. Men kreeg een duidelijk beeld van de schoonheid van dit land achter het ijzeren gordijn. De heer De Waard noemde de hoofdstad Praag een der mooiste steden van Europa, met veel in barokstijl opgetrokken gebouwen. Ook met natuurschoon is het land rijk bedeeld. De Hoge Tatra, een ge bergte, is een enorm recreatiegebied, met veel hotels en herstellingsoorden. Voorzitter P. Spruit memoreerde in zijn openingswoord de paddestoe- lentocht, die men zondag heeft ge maakt in het Mastbos. De veertien leden, die hieraan hebben deelgeno men, hebben 79 verschillende soorten paddestoelen verzameld. De heer Spruit vestigde de aan dacht op de causerie over blank en zwart in Zuid-Afrika. die ds, J. J. Buskes op donderdag 27 oktober zal houden. In het tijdvak 1947- slechter geworden. -1956 is de woningsituatie in Schiedam In ds periode medio 1956 tot en met 1959 verbeterde in Schie dam de woningsituatie. Het continueontract droeg ten zeerste bij tot een wending ten goede in de laatste jaren. Het toewijzingsbeleid in de toekomst dient erop gericht te zijn, dat aan mensen van eiders in ruimer mate dan tot nu toe het ge val was, woningen beschikbaar worden gesteld. De situatie in Schiedam wordt ge tekend tegen de achtergrond van vergelijkbare cijfers betreffende Dor drecht, VIaardingen en Delft. Men constateert dan, dat het statistisch woningtekort in Schiedam in de pe riode 19471956 toenam, terwijl het in de drie andere gemeenten terug liep. De gemiddelde woningbezetting (het aantal bewoners per woning) daalde in Schiedam niet sterker dan de ideale woningbezetting (gemid deld aantal bewoners per woning, indien iedere woningbehoevende een heid in de zin van het statistisch woningtekort over een woning zou beschikken), terwijl dat in de ge noemde drie gemeenten wel het ge val was. De verbetering van de woning- situatie in Schiedam in de periode medio 1956 tot en met 1959 volgde uit het feit, dat in Schiedam in dit tijdvak de gemiddelde woningbezet ting sterker daalde dan de ideale. De ontwikkeling was toen gun llger dan in Dordrecht en Vlaardi. gen. Maar dit hield echter nog niet in, dat in deze korte periode de ach 'er- stand ten opzichte van de andere gemeenten geheel werd ingehaald. Evenmin zal Delft erin geslaagd zUn de achterstand van 1956 in te lopen, ook al was de ontwikkeling In de laatste jaren van de vier gemeen ten het gunstigst. Schiedam zal er thans, aldus het rapport, wat het woning tekort betreft, slechter aan toe zijn dan Vlaardingen en Dor drecht en beter dan Delft. Met betrekking tot de wending ten goede die het continueontract heeft gebracht, merkt het rapport op, dat voor de toekomst een voortzetting van enigerlei vorm van de woning bouw op grote schaal onmisbaar is. Dit spreekt te meer, wanneer men bedenkt, dat tn het Waterweggebied de werkgelegenheid gestadig ver groot wordt, hetgeen tot een extra woningdruk, ook op Schiedam, zal leiden. (Van een onzer verslaggevers) Naar wU uit goede bron vernemen, zal zeer binnenkort de opvolger wor den aangewezen voor de hoofdcom missaris van politie te Rotterdam, de heer H. M. C. A, Staal, die de poli tiedienst op 1 december gaat verla ten. Op de voordracht staan drie poli- tie-functionarissen uit andere steden. Het zijn de heren A, Wolters, com missaris van politie te Hilversum, mr, J. P. E. Hofman, chef van de afde ling beheer bjj de Haagse politie en K. Rjjpma, commissaris van politie en korpschef te Schiedam. Men acht het waarschijnlijk, dat de heer Wolters zal worden be noemd. Hij werd op 28 juli in Kam pen geboren. In 1934 werd hij be noemd tot klerk bij de politie te En schede. In deze stad werd hij later bevorderd tot adjunct- inspecteur. In 1939 werd hij benoemd tot in specteur in Hilversum. De heer Wolters verliet ons land In mei 1940 als commandant van een mijnenveger. In september 1944 maakte hij als luitenant ter zee eerste klas met de British Airborne Division de slag om Arnhem mee. Na de bevrijding werd hij achter eenvolgens dirigerend officier van de Rijkspolitie, commandant van het district De Haag van de Rijkspolitie en commissaris van politie in Hilver sum. Hij werd in juni 1957 als zoda nig in de radiostad geïnstalleerd. De heer Wolters is gehuwd en va der van drie kinderen. Hij is ouder ling bij de Ned. Hervormde Kerk van Hilversum. De Schiedamse politie heeft twee zeelieden uit Amsterdam aangehou den op verdenking van diefstal. Het zijn de 22-jarige H. v. d. A. en de 27- jarige H. N. Zij zouden aan boord van de „Geertje Buisman" een radio en twee kostuums van een steward hebben ontvreemd, De diefstal van de radio hebben zij bekend. Het toe stel was reeds voor 125,- verkocht. In Schiedam lag het accent op wo ningen met vier en vijf vertrekken, waardoor de gemiddelde woning grootte nagenoeg gelijk aan die van 1956 bleef, in Delft op woningen met vier, in Vlaardingen en Dordt vooral op woningen met vijf vertrekken. Het voorkomen van de wat kleinere woningen in Schiedam acht het rap port een gevolg van de algemeen la gere sociale klasse van de woningge gadigden. Het percentage woningen, die ge bouwd zijn voor 1906, is in Schiedam lager dan in Delft, Dordrecht, Zuid- Holland en Nederland, maar hoger dan in Vlaardingen. In de periode 1956-1960 nam het aantal woningen van vóór 1906 af. Toch is in Schie dam de situatie wat de oude wonin gen betreft niet gunstiger dan in de andere drie gemeenten. Er zijn dras tische saneringen nodig. Er wordt mee gerekend, dat in de Dit beleid was gebaseerd op het standpunt, dat de nieuwbouw hoofd zakelijk moest worden toegewezen aan Schiedammers. Slechts een be trekkelijk klein aantal mensen van elders kreeg In Schiedam woon ruimte. Het betrof hier voor de ge meente „onmisbaren", zoals onder wijzers, gemeenteambtenaren en po litiepersoneel. De inkomende stroom mensen werd daardoor laf geremd, terwijl de uitgaande stroom, die In verhou ding niet groter is dan in de ge meenten Delft, Dordrecht en Vlaardingen, de overhand kreeg. In Vlaardingen was de situatie juist tegengesteld, aldus het rapport. In de periode 1952 tot en met 1958 was er in Schiedam in totaal een vertreksaldo van 2.253 personen Gedurende die periode nam het ver treksaldo af en in 1959 was er zelfs een klein vestigingsoverschot, dat werd veroorzaakt door een groot aantal vestigingen uit Rotterdam. WOENSDAG Bioscopen MONOfülE: Fort Dobbs, 7 en S.15 uur (14 jr.). PASSAGEDe kinderrechter, 8.15 uur (14 Jr.). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: grafiek, 10-1? uur. Groninger Diversen: MUSIS SACRUM: Film Amsterdamse Schoolvereniging, 9-12 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Lezing Las- club Schiedam. 8 uur. MUSIS SACRUM: Filmavond Wlltcn- Fljenoord, 8 uur. DONDERDAG Bloseopen: MONO POLE.': Een engel In Brooklyn, 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). PASSAGE: De kinderrechter, 2 uur (14 Jr.). Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Groninger gTafiek, 10-17 uur. Biverse/i PASSAGE: VARA-propasanda-feMt- avond, 8 uur. Het al vier jaren bestaande vesti gingssaldo uit Rotterdam en het ieder jaar weer optredende vertrek saldo naar Vlaardingen zön de twee grootheden, die in sterke mate de migratiebalans van Schiedam bepa len, aldus het ETI-rapport. Het rapport wijst erop, dat bü de verdeling van het provinciaal wo ningcontingent over de gemeenten (met uitzondering van 1959) ook wordt gelet op de migratie. Het is denkbaar, zo vervolgt men) dat een ruimere toewijzing van wo ningen aan mensen van elders kan leiden tot een vestigingssaldo, dat op zijn beurt aanleiding kan zijn het contingent te verhogen. Zelfs is het denkbaar, dat het con tingent daardoor met een groter aantal woningen wordt verhoogd, dan er woningen aan mensen van elders worden toegewezen, zodat ook de. eigen bevolking er goed mee is. In de periode 1947 tot medio 1956 nam in Schiedam het aantal wonin gen toe met ongeveer 17 percent en de bevolking met ca. 10 percent. Dit verschil in groeitempo kwam maar zeer ten dele aan de leniging van de woningnood ten goede. Ten gevolge van de gezinsverdun ning (afnemen van de gemiddelde gezinsgrootte) zouden er namelijk in 1947, als er geen woningnood was ge weest, 3,76 personen in één woning hebben gewoond. Deze zogenaamde ideale woningbezetting was in 1S56 afgenomen tot 3,54. Alleen al om deze gezinsverdun ning op te vangen had de woning voorraad met zeven pet, moetèn toe nemen, De stijging van de voorraad was 17 percent en er bleef dus 10 percent over om de bevolkingsgroei op te vangen en de woningnood te lenigen. Er bleven dus slechts weinig wonmgen over voor het inlopen van de woningnood. In het tijdvak medio 1958 tot en met 1959 was dit verschil veel groter. De toeneming van de woningvoor raad bedroeg toen 12 percent en die der bevolking ongeveer 4 percent. In dit tijdvak is er snel op het woning tekort ingelopen. Deze gunstige ont wikkeling is le danken aan het con tinueontract. De woningsituatie In Schiedam ls editor nog niet good te noemen. Voort zetting van wonmgbouw op grote schaal is dan ook noodzakelijk. De Italiaanse Immigranten, die in de New-Yorkse Brooklyn vriendelijk en rumoerig hun on-Amerikaanse leven leiden, worden uitgezogen door advocaat Possi, de eigenaar van hun woningen. 55e zijn bang voor hem, want Possi is een onbarmhartig heer, graag bereid om mensen op straat te zetten of aan te klagen. Hij is zeer nors, vertrouwt zelfs zijn rechtscha pen kantoorklerk niet en heeft een eigenaardige manier gevonden om bedelaars van zijn deur te verjagen. Hij kan namelijk dreigend grommen, geweldig blaffen, volmaakt als een woeste hond. Iedereen' schrikt van dat lawaai, enkel een stokoude verkoopster van sprookjes niet. Zij lacht, wanneer hij achter de deur als een hond te keer gaat en ze zegt, als hij zo graag blaffen wil, dat hij dan maar een hond moet worden. Haar vloek heeft kr&cht Niet langer staat meneer Possi ach ter de deur. Er staat een grote, tril lende, grommende hond. Pas de iemand hem lief blijkt te hebben, zal hij weer mens mogen worden. Dit sprookjesmotief is in de film „Engel in Brooklyn" (donderdag in Monopol e) alleraardigst uitge werkt. De regisseur, Ladislao Vajda, weet ons er echt van te overtuigen, dat Possi in een hond is veranderd en dat deze hond eigenlijk een mens is. Het is een hoogst beminnelijke film, met veel fantasie en sprankelende humor gemaakt. Peter Ustinov en Fablito Calvo en de hond Caligola spelen alle drie voortreffelijk. Geboren: Machteld C, dv J H van Rede en Jkvr O J van Heemskerck van Beest; Rudolf J, zv G H Berg- kotte en H D Aarden; Christina M, dv A de Ruiter en Ch M Hoender kamp; Hendricus N, zv I J van Gel deren en D A Gljtenbeck; Marinus J, zv G Krabbendam en P G Wig mans; Rudy, zv G van der Wilt en G J M Kot; Bernarda A. dv K H Smit en B T M van der Velden; Wilhelmus J C, zv W A Pieters en W Jansen; Gerrtt, zv A Moritz en F Lucas; Robertus J, zv C C P Schoof en C J Kloosterman; Maria, dv W F Noordük en A M P de Jong; Edwin, zv G Zonneveld en P van Leeuwen; Dirk, zv A Boer en A Vondelbosch; Yolanda, dv L Lamyen en A J M Heinsbroek; Willem, zv M E Kanne- gieter en M Posthumus; Yvonne, dv A A Bljlsma en M C H Timmers; Maatje C, dv W Th J van Leeuwen en J Vroegh; Lejjda, dv H J Schou wenburg en A M Moekhoek; Marinus, zv H P Clement en H M Steehouwer; Raoul, zv L den Outer en E R L de P.aalj. Overleden; M A van Schie, 59 j; G Zagwjjn, 76 j, echtg van P Plooi! In geen der overige drie gemeen ten echter werden zoveel woningen aan de voorraad onttrokken als in Schiedam. Daardoor was in Schie dam de nettotoeneming ten opzichte van 1947 kleiner dan In de drie ove rige gemeenten. Namelijk: Schiedam 28 percent, Delft 34 pet., Dordrecht 33 pet. en Vlaardingen 80 pet, In de naoorlogse woningbouw zjjn verschillende fasen te onder scheiden, aldus het rapport. In Schiedam kwamen sinds 1956 jaar Hjks veel meer woningen gereed dan In de jaren daarvóór. Duide lijk tekent zich hier de invloed van het continueontract af. Ook in Delft en Dordrecht zijn dui delijk twee fasen te onderscheiden in de naoorlogse woningbouw, zij het dat in Dordrecht pas na 1957, dus een jaar later dan in Schiedam, jaarlijks veel meer woningen rijn vol tooid. In Vlaardingen heeft sinds 1949 de woningproduktie zich op hoog niveau bewogen. De jaren 1953 en 1958 le verden hier zelfs een aantal wonin gen op van ruim 1100 stuks. De verhouding tussen het groei tempo van de woningvoorraad en dat van de bevolking is van groot be lang voor de ontwikkeling van de woningsituaüe. In percenten verge leken met 1947 blijkt, dat de bevol kingsgroei in Schiedam kleiner was dan in de overige drie gemeenten (Schiedam 16 pet.. Delft 19 pet., Dor drecht 21 pet., Vlaardingen 58 pet.). Volgens de samenstellers van het rapport is de geringere bevolkings toename in Schiedam een gevolg van het gevoerde toewijzingsbeleid. Daar door werd het woningtekort niet nog groter dan het reeds is. Het rapport toont dan aan, dat het statistisch woningtekort (het verschil tussen woningvoorraad en woningbehoefte) In de periode 294? 1956 in Schiedam groter is gewor den. Terwijl het in de drie andere gemeenten verminderde. andere lnschr(jvingsnormen heeft. Bovendien staan sommige woning zoekenden In meer dan één gemeen te ingeschreven. Men heeft zich daarom tot de samenstelling van de totaalcijfers beperkt en Delft daarbij om sta tistische redenen buiten beschou wing gelaten. Na 1956 echter constateert men, dat de ontwikkeling in Schiedam gunstiger is dan in Dordrecht en Vlaardingen. Alleen in Delft verbe terde de woningsituatie in deze pe riode sterker dan in Schiedam. Verder geeft het rapport de aan tallen woningzoekenden, die per 1 januari 1960 in de vier vergeleken gemeenten waren ingeschreven. Met 5533 staat Schiedam bovenaan de lijst. Deze cijfers acht men echter wei nig zeggend, omdat elke gemeente Vervolgens stelt men dan vast, dat In Schiedam ruim 18 pet. van de ingeschreven woningzoekenden elders wonenden betreft. In Dordrecht en Vlaardingen ls dit percentage reap, tien en twintig. De woondruk van buitenaf op Schiedam ls dus groter dan op Dordt. Ook hierin zien de samenstellers van het rapport een aanwijzing, dat het vertreksaldo van Schiedam door het toewijzingsbeleid Is veroorzaakt. Huwelijkskandidaten, voor zover binnen de gemeente wonend, maken In Schiedam bijna 15 pet. uit van het totaal aantal woningzoekenden. (Dordt 16 pet., Vlaardingen 5 pet.). Van het totaal aantal ingeschre venen bestaat 63 pet. uit handarbei ders. Deze categorie en een deel van de groep der ambtenaren, van de technische en overige employés, winkeliers etc., die bijna 24 pet. uit maakt, is aangewezen op woningen van hoogstens 17 per week. Dit kenschetst Schiedam, aldus het rapport, als een gemeente, waar goedkope woningen wel een zeer grote rol in de totale woningvoor ziening spelen. Hieronder nemen nog steeds de woningwetwoningen een belangrijke plaats in en dat onder streept het belang van het contingent voor Schiedam. komende drie jaar ongeveer 696 wo ningen moeten worden afgebroken wegens bouwvalligheid en als gevolg van doorbraken. Daarbij komt nog, dat in de bin nenstad de verkrotting veel sterker is, dan uit de cijfers, die op de gehele gemeente betrekking hebben, blijken kan. De verkrotting van de binnen stad in Schiedam ls geringer dan in Delft, ongeveer gelijk a!s In Dor drecht en groter dan in Vlaardingen. ïn het centrum moet een groter gedeelte van de woningen van vóór 1908 tot de krotten gerekend worden dan elders, omdat men, wetend dat drastische saneringen hier niet lang meer kunnen uitblijven, vaak het meest elementaire onderhoud achter wege liet. Tussen medio 1956 en 1 januari 1960 had in Schiedam 28 pet. van de aan de voorraad onttrokken wo ningen niet meer dan twee vertrek ken. Noch Vlaardingen, noch Dordrecht onttrok in deze periode zoveel kleine woningen aan de voorraad als Schie dam «voor Delft zijn geen cijfers over de onttrekking beschikbaar). Ook het totaal aantal onttrekkingen (385) lag in Schiedam aanzienlijk hoger dan in Vlaardingen en Dor drecht, waar het resp. 223 en 261 bedroeg. Huurwaarde Een vergelijking van de huurwaar de van de woningen in de vier ge meenten kan jets zeggen over de aard van de woningvoorraad. Men heeft de cijfers genomen van de woningtelling van 1956. Er waren toen in Schiedam rela tief meer goedkope woningen dan in Vlaardingen, maar verhoudingsge wijs minder dan in Delft en Dor drecht. In het algemeen zullen woningen, die in 1956 een huur van ƒ5,of minder in de week «deden, van slechte kwaliteit zijn. In Schiedam maakten deze woningen (met een huur van 250,— per jaar of lager) toen 7,6 pet. van het totaal der bewoonde ge wone woningen uit. Voor Delft, Dor drecht en Vlaardingen zijn deze per centages resp. 6.4, 7,6 en 4,3. Schie dam is er dus wat dit betreft slech ter aan toe dan Delft en Vlaardingen. Anderzijds, zo merken de opstellers van het rapport op, kan het voor handen zjjn van een aanzienlijk aan tal woningen met vrij Sage huur (minder dan ongeveer 15,in de week) een groot voordeel zijn, zeker voor een gemeente als Schiedam, waar de beroepsstructuur van de be volking zodanig is, dat velen hoge huren kunnen betalen. geen De vereniging van Schiedamse kunstenaars S 45, aangesloten bij de Ned. Federatie van Beeldende Kun stenaarsverenigingen. herdenkt op 2S september haar vijftienjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jeit zal bin. nenkort een expositie worden gehou den van recente werken van de leden der vereniging. De S 45 werd kort na de bevrijding opgericht door de graficus Herman Sey en de schilder Jaap de Raat. De S 45 stelde zich als haar voornaam ste taak. het contact tussen de Schie damse kunstenaars te bevorderen door onderlinge bijeenkomsten. De gemeenschap verkreeg weldra de koninklijke goedkeuring en trad toe tot de Federatie van Beeldende Kun stenaarsverenigingen. De S45 trad in de afgelopen vijf tien jaar meermalen la de openbaar heid. Zo bezat zij enige jaren na de oorlog een eigen expositieruimte aan do Vellevest, terwijl het Schiedams Museum viermaal gastvrijheid ver leende. Op diverse andere plaatsen toon den de leden werk, zoals In de oude VVV-klosk aan de Gerrit Verboon- straat en in de etalages van de fir ma Bonda-Bogena aan de Grote Markt. Het bestuur van de S45 bestaat momenteel uit de heren Jaap de Raat. voorzitter, secretaris Cor Don en G. Smit, penningmeester. Het se cretariaat is gevestigd postbus 225 in Schiedam. Uit het jasje van de Rotterdammer A. P., dat in een kleedkamer van de Verenigde Glasfabrieken aan de Bui tenhavenweg te Schiedam hing, is een portefeuille verdwenen. De por tefeuille bevatte een paspoort, auto papieren en tien gulden. De Delftse 'politie heeft gistermor gen een Salomo's oordeel uitgespro ken waarbij mevr. B. van de Buiten- watersloot door de mand viel. Haar hond had op de Laan van Vollering in een dolle bul vier kippen dood ge beten van de heer Ruigrok. De hond, die in het kippenhok een oorverdo vend gekakel veroorzaakte zette het bjj de komst van de eigenaar op een lopen. Toen de heer Ruigrok en, de intussen gealarmeerde politie een achtervolging inzetten, zag men het moordlustige beest in het huis van mevr. B. verdwijnen. Op de hoogte gesteld van de wan daden van de hond, zei mevr.: „Die hond is niet van my." „Dan zullen we hem naar het dierenasiel bren gen en doodschieten," concludeerde de politie. „Niet doodschieten," ant woordde mevr. B. met dichtgeknepen, keel. ZU betaalde ƒ30 schadevergoe ding contant en kreeg een proces verbaal. ROTTERDAM, 20 september Aanvoer in totaal 2832 dieren, Hier- by waren 300 vette koeien, 886 stuks gebrulksvee, 630 vette kalveren, 250 nuchtere kalveren, 271 graskalveren, 15 varkens, 40 lopers, 50 biggen, 83 paarden, 32 veulens, 231 schapen of lammeren en 44 bokken of geiten. Weekaanvoer 4714 dieren. De pry zen waren: vette koeien 'e kw. 3,00—330. 2e kw. 2,70—3,00, 3e kw. 2,02.70; vette kalveren le kw. 2,80—2,95, 2e kw. 2,402,80, 3e kW. 2,20—2,40; graskalveren 430, 330, 230; nuchtere kalveren 85, 80, 60; lopers 95, 80, 60; biggen 48, 40, 35; slacht- paarden 2,40, 2,20, 1,90; veulens 475, 375, 275; schapen 120, 100, 80; lam meren 100. 80, 70; kalf- en melk koeien 1240, 1100, 900; vare koeien 850, 750, 650; vaarzen 930, 700, 600 en pinken 575e 475. 400. Overzicht: vette koeien: aanvoer korter, handel kalm, prijzen als gis teren; - itte kalveren: aanvoer iets minder, handel goed, pryzen van vorige week konden zich goed hand haven; graskalveren: aanvoer iets groter, handel flauw, pryzen stabiel; nuchtere kalveren: aanvoer als vo rige week, handel vlot, pryzen hoger; lopers: aanvoer iets minder, handel stil, pryzen onveranderd; slachfc- paarden: aanvoer tamelijk, handel redeiyk, pryzen vooral niet lager: veulens: aanvoer gewoon, handel kalm, ruim prijshoudend; schapen, lammeren: aanvoer korter, handel goed, vooral niet minder in prys; kalf- en melkkoeien: aanvoer matig, handel stil, prijshoudend; vare koelen: aanvoer ruimer, handel sle pend, pryzen vooral niet hoger; vaarzen, pinken: aanvoer gewoon, handel stroef, pryzen ongewyzigd. Niet iedereen treft op syn geboor tedag de burgemeester onder zijn gasten, maar ach, als men een eeuw lang tot de stervelingen van het ondermaanse heeft behoord, dan kan daarop wel gerekend worden. Want per slot van zaken maakt een bur gemeester het ook lang niet altyd mee tydens zyn ambtsperiode een inwoner in zyn gemeente te hebben, die zo'n respectabele leeftyd heaft bereikt. Diep getroffen waren Jan den Oudèn met zyn naaste familie en vnenden door de serenade, die dins dagavond het fanfarekorps 'De Klei ne Trompetter' kwam brengen. Een geste, waarvoor Jan den Oudên en zyn huisgenoot Fulp Benae woor den te kort schoten. Maar de mannen van De Kleine Trompetter kwamen niet alleen met vroiyke noten, zy brachten ook een enorm grote taart mee, die volko men m overeenstemming was met de honderd jaar, die deze gift had ontlokt. Voorzitter De Regt maakte zich daarby tot spreekbuis van sdjo korps. Eindelijk kreeg Jan den Ouden ge legenheid om zyn familie te vertel len over dè drukke dag, die hij ach ter de rug had. Hij verteldé, dat er voor de middag 25 mensen hun ge lukwensen waren komen aanbieden en dat er na de middag ook Veu!' waren geweest. Onder hen bevonden zich de predikanten Bot en Bergstra, terwyi een. stroom van gelukwensen een schriftelijk binnenkwamen. En dit alles werd afgewisseld door enorme hoeveelheid bloemen. Als een prins deelde de jarige sigaren uit en toonde verheugd een ieder de kranten, waarin zyn beeld was afgedrukt en waarin te lezen was, hoe Jan den Ouden honderd jaar was geworden. Eén van zjjn neven stopte hij een itoant toe, met de opmerking: 'hier, bewaar hem maar goed, dan heb je "(toste die ouwe vent nog een Mja by je. De toost, die op zyn honderdste verjaardag werd uitgebracht, vond m Jan den Ouden een opgewekt deelnemer! 4»» OTTERDAM, 20 september de. ,Vl5afsiag alhier werden van IJmuidejï, Den Helder, Scheve- J wJ,dlnBei1' Stellendam en elders 250 kisten verse zeevis en 180 kg spiering aangevoerd. De pryzen waren: Tong ér 410— 380—390, klein 330—340, 255—260; Tarbot gr 280—300, kl IT"5; Schol midd 38—45, klein 25 —36: Schelvis midd 53—55. kl 3538- Kabeljauw midd 50—52, klein 25—29; Makreel 25—27; Wyting 18-20; Ha ring verse 25—27; Spiering 7030.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1