voor en amateur Noodtoto met ingeschakeld - daarom merken niet bekend dé schuldige Eisen 4v* en 3vz jaar m I Officier van Justitie meent: mm Zes deelnemers delen eerste prijs uit toto Emigrant wint ruim f 80.000 98 VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Bus vervangt tram m en om Leiden Zet niet dooi4! Vertrek Grote Beer du vrijdag 1 PLEEGZUSTER 'e inhoud komt het aan t Op sleeptouw die lekkere shag in de handige doos 95 ct HET VRIJE VOLK DONDERDAG. 29 SEPTEMBER I960 PAGINA 3 VERVOLG VAN PAG. 1 Alleen (lruk op de knop DIT MERK EN DEZE NAAM PLEEGZUSTER iï 5? Allerlei snufjes "FT (Van onze correspondent in West-Duitsland) toMna°l960 fotoaPWratenbeiirs van de wereld, de Pho- hele wereld hiïktnïlt» 6 Wfek ftoHderdeu firma's uit de L J°.Sle!len demonstreren, zich door de ogenver- Z™oZlrs?PM^f?%eUde hoe™elf»*d kiekjesdozeti heeft neengeworsteld, Knjgt de neiging zijn eigen apparaat op te ber- ntetZeZScnZZTerai U k0T>enMaar daZeettXch nog Tdeaal Wkt. tmlpw fe7'le?l- \üant het aantal camera's, dat lueacti ujict, is op ae PhotoEuia, met gcTing. Advertentie l.M. Een opkomende pijn, gevatte kou of griep zet niet door, bij tijdig gebruik van de veelzijdig samen gestelde SanopirintMijnhordt)Koker90en 60 ct Aanvaarding van de voorwaarden van <Je minister komt er in de prak tijk op neer. dat. vrijwel alles bi.i het oude blijft. Eens in de vier weken moet weliswaar op de sporttoto-for- rr.ulieren worden vermeid, dat de netto-opbrengst geheel ten goede komt aan de liefdadigheid, maar het ligt- in de bedoeling intern voor een zodanige spreiding van de winst te zorgen, dat hiervan naar buiten niets blijkt. Een dergelijke gang van zaken wordt_ ook gewenst geacht voor het comité Sportprijs vragen. Indien de sportverenigingen, na drie weken het volte pond te hebben gekregen, in de vierde week zender beloning geen activiteit aan* de dag zouden leggen, zou het er voor de charitatieve en culturele instellingen maar slecht uitzien. In de theoretisch gewijzigde opzet zal er ook voor de ciubs niets veran deren. Zij blijven hun 20 pet. plus 4 pet. onkosten behouden. Het gewenste nieuweprijien systeem hondt wél correcties in. Het ont neemt de winnaars de mogelijkheid om de bedragen geheel of ten dele rast te zetten op een bankrekening en van de rente in contanten te pro fiteren. Reisjes kunnen ook niet meer uit de winst gefinancierd worden. Evenmin zal men in dc toekomst nog oude schulden, die niet voortvloeien uit de aankoop van goederen, mogen inlossen. Het za! uitsluitend zijn toegestaan de prijzen maximaal ƒ50.000 per persoon om te zetten in vaste en roerende goederen. Dit moet ooven- dien gebeuren binnen een nader te bepalen termijn. Zes deelnemers met 14 punten de len de eerste prijs uit de Sporttoto. Zij ontvangen elk ruim 18.000 Het aantal winnaars van de tweede prijs bleef beperkt tot 45. waardoor voor ieder van hen nu 2400 op de bank staat. De eerste prijswinnaars zijn: H. Hennephof, Bonairestraat 81 II, Am sterdam (Animo); Joh. F. Krul, Am- bonstraat 11. Dsvdrecht (ODS): L. A. van Delft. Vliet 49. Rijnsburg (Rijnsburgse Boys): j. Snijders. Ko- ningveldstraat 13a. Rotterdam (Spar ta); J. H. Bos, Prinses Irenestraat 26. Zeist (zwemclub Laga> en G. J. Huber H, Nijhoffstraat 50, Weesp (MOK, Hilversum). De Photokina brengt: 1. Volautomatische of bijna volautomatische camera's, waarmee geen opname kan mislukken 2. Filmmateriaal dat een gro tere gevoeligheid heeft dan vroeger en betere vergrotin gen toelaat; 3. Kleurenfilms, waarmee men ook onder slechte lichtom standigheden goede kleuren foto's kan maken; 4. Betere projectoren voor dia positieven 5. Filmcamera's, dié ook uit een smallere beurs te beta len zijn; 6. Dito filmprojectors. Daarnaast, zijn er bijvoorliee'd ca meralenzen, die zowat aile wensen van de gevorderde fotoamateur en de vakman vervullen. Om met het laatste te beginnen: Japan brengt cameralenzen, die een lichtsterkte nebben van 0.9, Voorts maken de Japanners nu in serie cameralenzen, die meer zien dan liet menselijk oog. hetgeen be tekent. dat wat voor een mens al niet goed meer zichtbaar is, door zo'n lens toch nog herkend wordt. Dit is ove rigens geen speelgoed voor een ama teurfotograaf, want die kan er niet- mee omgaan Maar voor de vakman kan deze lens buitengewoon belang rijk zijn. Er is nog meer op tenzengebied. Er zijn camera's met wat men gummi- lenzen noemt en dat betekent, dat men met een en dezelfde lens met zijn camera portretopnamen kan maken en opnamen van ververwij- derde dingen. Portretlens en tele lens in één: men hoeft, er maar aan te draaien. Voor de gewone camera is dat een handige aardigheid: voor de filmcamera een buitengewoon grote vooruitgang. Tot dusver kon alleen de vak operateur van film en televisie (en enkele bezitters van een heel dure smaifilmcamera) dat zogenaamde rij- effect bereiken, waarbij-het lijkt of de camera langzaam op een persoon uit een groep toerijdt en er dan ten siotte ven close-up van maakt. Nu zitten die 'zoom'-ienzen. zoals zi.i of- ficieei lieten, op de amateur-film camera's van de middenklasse- Maar dat is niet het voornaamste wat de Photokina ten toon stelt. De vakman en de gevorderde amateur zijn een belangrijk object voor de foto-industrie, doel) haar grootste af zetgebied ligt bij de gewone kiekjes maker. de vakantieganger Die wil ook góéde foto's maken en daarbij werd hij tot dusver gehinderd door het feit. dat er bij het fotograferen toch nog een hoeveelheid technische kennis werd vereist. Hij moest hiet buitenlicht schatten of meten, daarmee de tijd van opna me bepalen en daarna het diafragma instellen en dat moest gebeuren in verhouding tot de lichtsterkte van de film die in het toestel zat. Hiet de nieuwe apparaten wordt die techniek buitengewoon vereenvou digd cn dikwijls selfs helemaal uitge schakeld. De volautomatische, camera is er. De amateur ziet het object dat hij wil jotograje.ren. drukt op de knop en een prima joto is so goed als ge garandeerd. Dit kleine wonder der techniek is bereikt door de koppeling van een lichtmeter met de sluiter van het ap? Lichtsterker dan hel ■mense lijke oog is de lens, die gemon teerd is op deze Japanse klein- beeldcamera: de lichtsterkte is namelijk 1 0.95 bij een brand puntsafstand van 5 cm. Wat men met zo'n lens alle maal kan doen. valt nog niet te overzien. Wel zal het nog meer dan voorheen mogelijk, zijn om met minder lichtgevoe lige films toch snelle moment opnamen te maken. Heel plezierig bij het maken van vergrotingen omdat de storende 'liorrel' bh films met. de lichtgevoeligheid afneemt. Het toestel is tot 2 oktober te zien en tc bewonderen op de Phoio-Kitta te Keulen. Hek wordt al één derde van de ama teuropnamen in kleuren gemaakt brenat de Photokina goedkopere kleu renfilmsgoedkopere kleurenafdruk ken-en iaat. nog belangrijker is, een snellere kleurenfilm. Tot. nu toe had men nogal wat licht nodig voor een aoede kleurenfoto, maar nu zijn er al kleurenfilms van 20-10 din. Smalfiimcamera's met 'zoom'-len- zen, met doorkiikzoekers. waarbij het beeld tijdens de opname zichtbaar blijft, niet breedbeeidlenzen. Heel. dure filmcamera's en camera's, die niet meer kosten dan een gewone middenklasse-kiekjescamera. Goed kopere projectoren of projectoren voor dezelfde prijs als vroeger maar met meer snufjes eraan. Projectiedoeken in dozünen uitvoe ringen. nieuwe dia-projectoren, waar bij er een -Is. die zowel smalfilm als 6-6 dia's kan verwerken: de Photo kina in Keulen is een dorado voor fotoamateur én. vakman. Het vertrek van de Grote Beer met een aantal hifanteriedetachementen, voor Nieuw-Guinea. dat aanvankelijk was vastgesteld op 24 september, is nu bepaald op 30 september. Het schip, waarvan het vertrek we gens reparaties moest worden, uitge steld. vaart, om 8 uur 's morgens van 'loek van Holland uit. (Van een onzer verslaggevers) Een groot deel van de margarine- moeilijkheden op „dolle zaterdag", 10 september, had voorkomen kunnen worden wanneer het Ministerie van Sociale Zaken eerder het Produkt- schap voor Margarine, Vetten en Oliën had ingeschakeld. Nu kon al leen met codenummers en niet met merken worden gewerkt. Dit ver- Advertentie 1 .Af. m fill garanderen U de gf ECHTE, geneeskrachtige. BLOEDWSJN 5pr"iale bloedvormende en leouwsterkende bestanddeten, die aon deze heerlijke wijn zijn toegevoegd, herstellen Uw ener gie, verhogen Uw weerstond. UIISLUITfNp '•■'•apotfiékef I»? 'i-Z (V klaarde de voorzitter G. H. Maassen vanmórgen In de vergadering van het produktschap. Hij legde cijfers ter-tafel van de totale margarineverkoop sedert de dag waarop liet verband tussen Planta en de jeukziekte aan het licht kwam. In de week van 22 tot 27 augustus werd nog 4880 ton verkocht. Dit daalde in de volgende week tot 4626 ton, in de week van 5 tot 10 september tot 4417 ton. Na „dolle zaterdag" kwam een week met een verkoop van 5515 ton. In de week van 19 tot 24 september lag de omzet op 3761 ton. De vertegenwoordiger van de Uni lever in het produktschap zei. dat zijn firma destijds geen eigen mer ken had kunnen geven, omdat zij niet de beschikking had over een duidelijke lijst van merken die door de ompakkers worden gebruikt. In antwoord op de vraag of het wellicht zin zou hebben maatregelen te nemen die de naam van de mar garine kan herstellen, zei de voorzit ter dat het verstandiger was eerst de ontwikkeling in de komende tijd af te wachten. De 22-iarige Britse matroos Den nis Alan Hill is woensdag door een krijgsraad tot anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij de radarinstnllatie van de torpe- dobootjager „Battleaxe" onklaar had gemaakt om te voorkomen dat het schip zou deelnemen san een NAVO- oefening. Hill zei dat hij voor zijn daad had gedronken. Waarom hij sabotage bad gepleegd wist hii niet. Hij werd oneervol uit de dienst ont slagen. (Van een onzer verslaggevers) 'Loterijprijs gewonnen: Kom on- Paraat. -at e9n._P.aai.;l. 9L 5; middellijk over', telegrafeerde de Ne derlandse emigrant Theo Kos dezer dagen naar zijn ouders in Castricum. Hoe groot die prijs was, wist de familie in Nederland toen nog met. Thans is bekend geworden, dat Theo Kos de eerste prijs heeft gewonnen in de loterij van Melbourne, een be drag van 10.000 pond, ongeveer 80.000. als volkomen nieuwigheid op de dure apparaten werd beproefd, is dit jaar ontdaan van de kinderziekten, op zo goed als alle camera's van de mid denklasse aangebracht. Voor de amateur die graag kleuren foto's maakt en volgens de statis- Advertenne l.M (Van een onzer verslaggevers) De dans der getallen om de fraude van Driesum is ten einde. De directeur van de Boazbank in dit Friese dorpje, de 59-jarige H. D. heeft gisteren voor de Leeuwarder rechtbank drie jaar en zes maanden met aftrek van een jaar voorarrest tegen zich horen eisen. Hij heeft bijna drie ton verduisterd, zo rekent de officier van Justitie, mr. M. H. Gelinck voor. Tegen de 63-jarige accountant Jelle S. uit Groningen, die volgens de tenlastelegging D. met valse boekingen heeft bijge staan, is vier en een half jaar met aftrek geëist. Hij was, zegt de officier, de man die op schandelijke wijze van zijn beroep als accountant misbruik heeft gemaakt en van D. heeft ge profiteerd. (grnt fomtas:) doos van 20 ituh Met één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot ormaat) zet u een flinke por heerlijke krachtige thee voor heel de famiJie! iiiiiilüllSlllll De hele dag tot 's avonds half elf heeft de rechtbank zich. met deze zaak beziggehouden. Directeur D. gaf alles toe. De ac countant. S. daarentegen beweeg lijk. steeds actief, soms fel inter rumperend schoof alles van zich af. Hij deed het zeer theatraal, met wijde armgebaren. Zo theatraal, dat president mr. H. J. van Maarten het niet kon nalaten te zeggen'Deze hartstochtelijke gebaren zou men eerder verwachten van een midder nachtzendeling Uit de zitting blijkt dat D.. die de bank van zijn vader overnam met een tekort van 60 milie, zelf nog 220 mille zoek. moet hebben gemaakt. Winst enige neus Hoe dit allemaal kon gebeuren? De officier schetst het. Het was een heilloze samenwerking tussen S. en D. Voor S. was hei een goedkope manier om aan geld te komen en D. kon geen kant meer op. Door het werk van deze frauderende Siamese tweeling, aldus de officier, hebben de inleggers een veer van tien percent moeten laten. En dan was daar het bestuur van de bank. Een soort familieclan, aldus mr. Gelinck. Sterk vergrijsd. Het jongste bestuurslid 72, het oudste 85. De raad van toezicht was niet voor zijn taak berekend. Men vertrouwde D. en niemand nam ook maar de moeite eens in de rekening-courantkaarten te kijken. Men had er zo de gefingeerde boe kingen kunnen vinden! Ten siotte zijn de hoge kredieten die alsmaar werden verleend, de oorzaak geweest van de controle door de Nederlandse Bank. Toen barstte de bom. De verdediger, mr. II. Schootstra, ais raadsman gevraagd door een kring vrienden die D. niet in de steek laten zoals liü verklaart belicht eerst de persoon D. Een man die door zijn vader naar dit baantje is gedreven, hoewel hij liever schil der had willen worden. Zo is hij erin geroid en hij heeft zich er niet meer uit los kunnen maken. Hij kwam onder de invloed van S. en het liep allemaal wel. Het dorp vertrouwde hem. Dat hü. hoe wel hij niet capabel was, toch weid gehandhaafd was, aldus de raads man, een raadsel van dorpsmagie. Mr. Schootstra kwam niet tot zo'n hoog bedrag als mr. Gelinck, En hü wees erop dat mede dank zij de overdracht van de bank alles nogal is meegevallen. De eis tegen wat hij noemde „deze misbruikte man die door anderen geleefd is" vond hü te hoog. Ik wist 't niet Met Jelle S. is de rechtbank niet zo vlug klaar. Er ontspinnen zich, vooral met de getuige-deskundige accountant D. van der Noord, inge wikkelde financiecl-teclinische de batten. Daaruit komt steeds naar voren: „Ik wist niet dat het zo'n chaos was. Hoe kon ik dat weten, ik kwam er maar eens per jaar een week kijken. Hij betoogt ook dat hij eigenlijk geen accountant was, maar meereen adviseur. Hy accepteerde van D. een aantal geldsbedragen tot een totaal van tien mille om een schuld af te betalen bij een n.v. in Amsterdam Een kwitantie hoefde hij niet te ge ven. „Ais ik geweten had dat het zo'n rotzooi was. had ik dat geid niet geaccepteerd," roept hij nu uit. De officier mompelt luidop: „Wie het gelooft. S. kreeg van de bank ook een ton ongedekt krediet. Daarvan werd de helft niet geboekt. Hij zegt 'dat niet geweten te hebben. Mr. Gelinck haalt zijn schouders op. S. is, zo zegt hij in zijn requisitoir, een man met een scherp verstand. Hij wist dat hij in D. een uiterst domme man voor zich had en daar heeft hü misbruik van gemaakt. Hij heeft de allure van een heer, maar Is in wezen zeer corrupt. Mr. Gelinck acht daarom een zwaardere straf wel gewenst. Mr. A. H. Smit uit Groningen, de raadsman, spreekt daarentegen van vrüspraak. De officier, zegt hü. heeft vanaf de eerste dag zijn standpunt ai bepaald: S. is de grote dader. De officier zegt steeds dat S. geweten moet hebben dat de zaak fout zat. Maar een bewijs levert hij niet. S. is te kort geschoten, zegt de raadsman maar waarom zou hü de directeur wantrouwen als het hele dorp hem vertrouwde als „Meneer D., de di- rectur"? Uitspraak over veertien dagen. (Van onze' verkeersredacteur) Na tachtig jaar tramexploitatie, zal met ingang van de winterdienst op 9 oktober de grootste streefcver- vóersmaatscbappij in Nederland, de Noord-Zuidhoilandse Vervoer Maat- schappü te- Haarlem, op een na alle tramlijnen, die zij nog exploiteert, vervangen door bussen.: Het zün.de tramlijnen in het com plex Leiden, nl. van Leiden naar Noordwük en Katwijk, en de stads dienst van Leiden, die ook Oegst- geest met de, universiteitsstad ver bindt. e Overblijven zal, althans nog voor een jaar, de interlokale tram Lei den—Voorschoten Leidscliendam VoorburgDen Haag. In deze ruortek wrnietüt Het Vrije Volk zonder comrnentaai - trei lende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen ('ip worden geciteerd De heer Van de Veen Iaat zich door het socialisme op sleeptouw nemen en hij ziet blijkbaar niet in, dat de NCUV zich in een compromitterend gezel schap bevindt, wanneer men als strijdmakker en bondgenoot Burger uitkiest, die de VARA in dc eerste plaats ziet ais 'dienaresse van hot so cialisme,' en dat zou dan zijn terwille van de geestelijke en zedelijke be- angen van ons volk! Uit Het Nieuwe Weekblad TV van 18 september 1960. 'In augustus '45 kreeg ik een brief van een goede vriend en collega-predikant. Je zult wel gezien hebben, schreef hij, dat je op een drietal staat voor Amsterdam. Ik had het niet gezien. Kük, ik was toen al 55 jaar en dan wor-je niet meer zo gauw be roepen. Ik had drie gemeenten gediend: Goudswaard op de Zuidhollandse eilanden, Uit hoorn en Nüverdal. In Nijverdal als ik even mag aldwalen ligt zo'n beetje de middenmoot van mijn leven, daar heb ik zeven tien jaar gestaan. M'n ge meente bestond daar voorna melijk uit textielarbeiders en dat drukt een bepaald stempel op je werk. Ik heb me altijd veel beziggehouden met sociaal werk, ik was zo'n beetje, wat ze bij de roomsen noemen: geestelijk adviseur, een term die wij protestanten niet ken nen, maar daar komt 't wel op neer. Je staat op een drietal, schreef die vriend, maar In feite is het om jou te doen. Hij heeft gelijk gehad, want in fe bruari '46 werd ik beroepen als ziekenhuispredikant voor de (neutrale) ziekenhuizen ln Amsterdam, de eerste zieken huispredikant in Nederland:' Deze week heeft de bijna 71- jarige hervormd predikant ds. A. Hijmaas afscheid genomen in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam. Hartelijke woor den. die van een diep respect en een warme vriendschap ge tuigden. flitsten over en weer. De kleine, wat gedrongen fi guur in de donkere studeerka mer in Amsterdam-Zuid roert dit afscheid nauwelijks aan. De mens Hij mans gaat heen, maar het instituut dat hij ge schapen heeft, blijft. Zijn prachtige, duidelijk- articuierende stem. waarvan vonden. Maar als ziekenhuis predikant krijg je naast de pa storale zorg voor zieken ook nauwe contacten met de ver pleegsters en de artsen. Als je merkt dat je komst aan een bed niet gewenst is. vind ik dat Je moet weggaan. Je mag niet misbruik maken van een situatie, want een zie ke in bed is machteloos. Maar in deze veertien jaar is het me geen tien keer overkomen, dat ik moest heengaan. Over het algemeen is een patiënt gevoe lig voor belangstelling.' Met oneindig veel tact en geduld bouwde deze wijze pre dikant zijn pastorale contac ten op. Hü schiep een voor treffelijke samenwerking met de staf, "belegde contactkrin gen in verschillende ziekenhui zen {'...alles op de flets, aan een brommer ben ik niet toegekomen, want ik wou geen oud heertj'e op een brommer worden,..') en werkte in goede vriendschap samen met andere geestelijke verzorgers, die nè. zijn beroep al spoedig hun in tree deden, 'Aan zieltjeswinne- rij hebben we nooit gedaan. Bewust niet.' Er is een begin... "Mijn stu- diebelangsteiling.' zegt hij voorzichtig, 'is de laatste 15 jaar wat omgebogen. Ik heb allerlei boeken in m'n kast staan waarvan ik me twintig jaar geleden niet had kunnen voorstellen, dat ze ooit in m'n boekenkast terecht zouden ko men.' Boeken over psychologie, over psychiatrie/over de ver houding zielszorg en psychia trie. gebieden die hem na aan het hart liggen. 'Als ik aan de toekomst denk, vraag ik me af of wij, ziekenhuispredikanten, wel over voldoende geestelijke ba gage beschikken voor dit werk. Het hele probleem van het een opmerkelijke rust uitgaat, 'aziek-zijn op zichzelf is iets dat blijft by dit punt stilstaan. 'Ik heb het dankbare en bevredi gende gevoel, dat dit werk een eigen piaats gekregen heeft in de ziekenhuizen. Het werk van de ziekenhulspredtkant is niet meer los te denken van de zie kenhuisgemeenschap. Sterker nog:: ze zouden het de Kerk kwalijk nemen als men niet meer voor een dominee zorgde. Maar.' zegt hij nadrukkelijk, 'dit is nog maar een begin. We mogen niet gaan zitten met een gezicht van nou-hebben- we-het-fijn-voor-elkaar. Er is een begin...' .Het begin in februari '46 was al. niet eenvoudig. 'Mijn opdracht was een ex periment. Het, was voor mij natuurlijk een onmogelijkheid, alle ziekenhuizen te bezoeken. Ze hebben Öan ook tegen me gezegd: begin maar. beschouw het als een soort padvinderij! Nu heb ik het ziekenbezoek altijd een belangrijke taak ge- ons aangaat. Denkt u eens aan de enorme ontwikkeling van de psychologie en de psychia trie: er is in de laatste dertig jaar op dit terrein meer ge beurd dan in de afgelopen drie eeuwen. Alles is in beweging gekomen Dit probleem gaat óók ons aan. In Amerika hebben ze al Ingezien dat predikanten een klinische training nodig heb ben. Niet om nare dilettantjes of nare psychlatertjes van ze te maken. Mee. maar om een goed theoloog wat meer baga ge mee te geven, opdat hij zijn pastoraal werk met beter in zicht en meer begrip kan ver richten. Wij hier zoeken naar een eigen vorm. Aan de Utrechtse theologische faculteit is al een t.opcursus gestart voor predi kanten met een büzondere taak. Het is niet onmogelijk dat Leiden ook zoiets begint. We zoekenmaar er is 'n begin!' WILLY LEVIE Advertentie l.M.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2