Bergen op Zoom krijgt toch katholiek ziekenhuis Burgemeester: 'Minister gaf slechts een advies' Dierenbescherm ing: bezwaren in senaat Gemeentesecretaris van Zoetermeer van blaam gezuiverd Den Bosch zong zijn burgemeester vaarwel mm Amsterdam geeft unieke draai aan tunnelmisère Moet u horen! NILLMU Nederlanders lieten roulette draaien in Antwerpen Drink ZONDER COMMENTAAR Aanklacht uit lucht gegrepen ABASIN WSSÊm I Smidsleerling 'teruggevonden' mm Onbehoorlijk HET VRIJE VOLK ZATERDAG 1 OKTOBER I960 pagina r~ Uitzetverze keringen 'Slechts verklaringen' de enige echte Sedert 1912 twee HAARDEN VAN BECKING BONGERS ULFT kalmeert zondier slaap te verwekken Drie ziekenhuizen! W aar schuivingen modeshow DE LANGE-3ëc~<& HUID (Van een onzer verslaggevers) De meerderheid van de raad van Bergen op Zoom heeft zich gisteravond niet bereid getoond te voldoen aan de nadrukke lijke wens van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid: één algemeen ziekenhuis voor deze Brabantse stad. Of men zou de omschrijving moeten aanvaarden die de frac tievoorzitter van de KVP in deze raad, drs. P. M. J. C. Assel- bergs, aan een dergelijke instelling gaf: 'Een algemeen rooms- katholiek ziekenhuis'. Advertentie I.M. een eeuw levensverzekering (Van onze Brusselse correspondent) Zes Nederlanders zyn gisteren door de rechtbank in Antwerpen veroor deeld tot gevangenisstraffen en geld boeten wegens het organiseren van roulettespel in de Sinjorenstad. De heren H. A G. S. en R. Z. kregen een maand gevangenisstraf en een boete van 10.000 frank, drie andere Nederlanders kregen een voorwaardelijke straf. Het roulette consortium had in Antwerpen een kamer gehuurd boven een café. De heren waren goed op de hoogte van de Belgische wetgeving: na 9 uur 's avonds mag de politie geen huis zoekingen meer doen. Precies om 9 uur begon dan ook steeds de roulette te draaien. Het middel van de politie: een inval om twee minuten voor ne gen, waarbij zij de roulette geheel gereed vonden om te gaan draaien. Men trad bijzonder brutaal op. Briefjes werden tussen de ruitenwis sers van auto's gestopt, men liet zelfs bij verschillende mensen fol ders thuisbezorgen en men haaide de cliënten per autobussen en taxi's op verschUlende plaatsen in Neder land.' i De zaak kwam aan het licht door dat een vrouw die op een avond een bedrag van f500 kwijtraakte ging klagen bij de politie. Twee Belgen zaten ook in het com plot. Een van hen kreeg een voor waardelijke gevangenisstraf, de twee de werd vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. Het voorstel van de raadsmmder- heid (gezamenlijke besprekingen over de bouw van een. ziekenhuis met aparte vleugels voor de verschillende geloofsgroeperingen) dat de wens van de minister waarschijnlijk het meest nabijkomt, maakte geen kans. Met 1" tegen 5 stemmen (deze laatste van tic drie FvdA-leden. het enige protestants-christelijke lid en de YV IMvethoud erverleende de raad, op voo-slel van B. en W. een definitieve garantie voor een geld lening van elf miljoen gulden, waar mee een rooms-katholiek Sint Elisabeth-ziekenhuis moet worden ge realiseerd. Het merkwaardige is dat de voor- en tegenstanders in deze kwestie de jongste brief van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan het stichtingsbestuur geheel ver schillend hebben geïnterpreteerd. De heer Asselbergs zei: 'De mi nister heeft zijn principiële bereid verklaring voor dit nieuwe ziekenhuis niet afhankelijk gesteld van de resul taten van een eventueel overleg. Hij heeft zonder meer zijn verklaringen gegeven.' Door de heer Chr. van Doom (p.v.d.a.), de man die over het in gewikkelde ziekenhuisprobleem in Bergen op Zoom een uitvoerige en gedocumenteerde nota samenstelde en tal van morele en zakelijke argu- yienten voor een gezamenlijk vleugel- ziekenhuis aandroeg, zei: 'Neen. de minister is bereid te zijner tijd zijn goedkeuring te ver lenen aan een nieuw rooms- katholiek ziekenhuis van 250 bed den, maar geeft duidelijk de voor keur aan een nieuw en algemeen ziekenhuis met 400 bedden cji daar om wenst hij overleg tussen de ver schillende partijen.' (Dit overleg heeft nog niet plaatsgevonden. B. en W. hebben er kennelijk ook niet op willen wachten. Bed. CVV. De heer Van Doom herinnerde aan een mededeling van. de burge meester, die een jaar geleden de vol gende uitspraak van de voorzitta van de Zaandamse ziekenhuiscom missie, het adviescollege van de mi nister, had aangehaald: •Bergen op Zoom hoeft er de eerste twintig jaar niet op te rekenen dat de regering er twee ziekenhuizen za! kunnen tolereren.' (de consequentie van de bouw van een nieuw rooms- katholiek ziekenhuis). De heer J. v. Leeuwen (prot.-chr.) vond het ook wel vreemd, dat de St.-Elisabethstichting denkt al dade lijk te kunnen bouwen en stelde de vraag: 'Waar is de machtiging van de minister?' 'Hoeft niet,' zei burgemeester ir. In de raad van Bergen op Zoom wordt een brief van de minister van Sociale Zaken en volksgezond heid op tweeërlei wijze uitgelegd. Is een toestemming-in-beginsei ook definitief? Ja, zeggen de voorstanders van het nieuwe r.-k. ziekenhuis. Neen. zei onder meer de heer J. van Leeuwen (prot.-christelijk) de raad levert zelf het bewijs. Destijds hebben wij 'in begin sel" besloten het r.-k. ziekenhuis een garantie te verlenen voor een geldlening maar dat was niet vol doende. Vanavond immers praten wij over een nieuw voorstel van B. en W-, waarin het beginselbe sluit in een definitief besluit wordt omgezet...! Advertentie I.M. Een blad uit Kanton heeft mel ding gemaakt van eer. reeks dood vonnissen en gevangenisstraffen die onlangs over misdadigers en tegen- revolutionairen in de Chinese pro vincie Kwangtoeng zijn uitgesproken Advertentie l.M in deze rubriek vermeldt Het Vrtjt Volk tonder comr-entaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd Terwijl zelfs vierkante tegenstan ders van dit kabinet de troonrede prijzen, begeven Vrije Volk en (zelfs) oud-minister Suurhoff, trouw bijge staan door Vrij Nederland, zich op het pad der onbehoorlijkheden. Veie bladen hebben de afgelopen week de twee uitersten terecht op de vingers getikt. Wij doen dit niet: er is geen beginner» aan.' Maar één voorbeeld uit Vrij Nederland is te duidelijk om het onze lezers te onthouden. Té duidelijk en daardoor gelukkig tê'dom om kwaad te doen, behalve bij de dweepzieke lieden die ais 'onparle mentair redacteur' de feiten als hun ner onwaardig achter zich laten en zich met hun inbeeldingen op de politiek storten! Voskuil zou het in ieder geval slimmer aanleggen. Uit het Limburgs Dagblad van 24 september 1960. (Van een onzer verslaggevers) Advertentie (I.M.) In een korte bijzondere raadsvergadering is gisteravond de ge meentesecretaris van Zoetermeer, de heer F. J. Hermsen, van alle blaam gezuiverd, door een officiële verklaring van de procureur- generaal mr. J. van Gilse. De verklaring werd aan het einde van de vergadering voorgelezen door burgemeester J. Vernèdde. Twee inwoners der gemeente, de architect C. H. D. J. Beekman en de heer J, J. N. Duinisveld, die voor de KVP zitting in de raad heeft, maar door zijn drie andere fractiegenoten niet wordt erkend, hadden bij de procureur-generaal een officiële aan klacht ingediend. De gemeentesecre taris, adj. Postma var» de rijkspolitie en nog een ambtenaar wiens naam niet bekend is, werden daarin van corrupte handelingen beschuldigd. De zaak tegen de laatste twee is nog in onderzoek maar aangenomen mag worden, dat zij eveneens onschuldig zijn. Bij het onderzoek, dat op last van de procureur-generaal werd ingesteld door de rijksrecherche en geleid door adj. Medema (onder meer bekend uit de zaak tegen de Berkelse arts O.) is gebleken dat de klachten tegen de gemeenteseertaris volkomen uit de lucht waren gegrepen. Hij werd er onder meer van beschuldigd opdracht te hebben gegeven tot het doen ont ruimen van een woning om op die plaats een huis voor zich zelf te laten bouwen. Voordat de burgemeester de offi ciële verklaring voorlas hadden de raadsleden met 9 stemmen voor en 1 stem tegen, een motie aangenomen waarin men het volste vertrouwen in de heer Van Hermsen uitsprak en het gedrag van de heer Van Duinis veld ten zeerste afkeurde. De enige tegenstemmer was de heer Duinis veld. (Van een onzer verslaggevers) 's-Hertogenbosch is een gelukkige stad. Het heeft ^fagavond aan zijn burgemeester, mr. H. J. M. s^oeff, aan de voo.avondI an diens afscheid in de Casino Schouwburg een culturele manifestatie aangeboden var; uitstekend gehalte en voor een zeer groot deel van eigen bodem. „Boschage, een stad in de seizoe nen" is vervaardigd op teksten van de Bosschenaren Harrie Kapteijns en Jan van Sleeuwen, die ook voor een in de puntjes kloppende regie zorg den. Het ..muzische spel" stelde in dit opzicht hoge eisen, .vant het Sca- pino Baliet werd afgewisseld en soms begeleid door vocale solisten, decla matie. de gezamenlijke Bossche ko ren en het Brabants Orkest. De auteurs hadden een reeks een voudige, maar zeker verantwoorde gedichten asn dit spel ten grondslag gelegd De componist Henna; Strate- gier heeft van dit omvangrijke gele genheidswerk geen groot meester werk gemaakt, maar wel een knap stuk muziek, uit soms wat erg voor de hand liggende elementen opgebouwd, maar in een klare, eerlijke en zeer doeltreffende taal geschreven. Trees van der Donck en Albert Vogel declameerden, Scapino danste met gratie de ook al eenvoudig ge houden choreografieën van Hans Snoek en Jan Rebel. De vocale solis ten waren (in volgorde van voortref felijkheid) Annette de la Bye, Ber nard Kruysen en Wilma Driessen Met beheerste ontroering dankte burgemester Loeff voor dit kostbare »n kostelijke afscheidsgeschenk. Bui- .r-»>chtte hem nog een serenade, waai-voor ondanks het late uur enke le duizenden zich iri de regen hadden opgesteld. Een stad van de grootte van 's-Hertogenbosch, die een veel zijdige manifestatie van dit allooi weet op te brengen, geeft blijkt van. een cultureel leven, zoals wij dat ons voor iedere Nederlandse stad zouden wensen. RIEN OUWERKERK Advertentie I.M. A. H. Beiers, die zich verre hield van de principiële kanten van het debat. Volgens hem liet dc brief van de autoriteit aan duidelijkheid niets te wensen over. 'Zijn verklaring van geen bezwaar is gelijk te stellen met l een machtiging. jïij moet niet conditioneel worden gezien. Slechts nevenschikkend heeft hij de raad geadviseerd, overleg te plegen over één groter ziekenhuis. Maar nogmaals: hij heeft dit bepaald niet als voorwaarde gesteld.' 'Het is waar,' zei de burgemees ter, 'dat ik een jaar geleden de mening van de voorzitter van de ziekenhuiscommissie heb geciteerd. Die mening is blijkbaar achter haald. Het blijkt nj), dat de minis ter wél rekening houdt met de mo gelijkheid dat er twee ziekenhuizen komen.' Voorop moet nu staan, dat in Ber gen op Zoom thans al niet meer over éea ziekenhuis, maar over dried!!) ziekenhuizen wordt gesproken, name lijk over het huidige: het Algemeen Burger Gasthuis, dat onlangs vergeefs heeft getracht de r.-k. medische mo raal in te voeren en welks toekom stige bestemming nog geenszins vast staat, het nieuwe r.-k. ziekenhuis en. het prot.-christelijke ziekenhuis; dat deze groepering als antwoord op het katholieke initiatief zal gaan voorbe reiden... Opmerkelijk genoeg hield juist de heer Asselbergs de prot.-christelijke groepering waarschuwend voor: Als u ook een ziekenhuis wilt, zult u zich er terdege van bewust moeten zijn, dat het moeilijk zal worden een me dische staf aan te trekken. Hij wilde daarmee geenszins bewe ren, dat dezelfde meerderheid van de raad deze groepering dan een stro breed in de weg zal leggen. Burgemeester Peters stelde toe passing van het principe 'gelijke monniken, gelijke kappen', nu a! in het vooruitzicht en de heer As selbergs viel hem joviaal bij: (Na tuurlijk, natuurlijk burgemeester.' Wat hen betreft is de weg voor twee afzonderlijke ziekenhuizen in Bergen op IJ oom dus. toch geëffend. Hoe wel de heer Asselbergs liever een. 'al gemeen r.-k. ziekenhuis" ziet, waarin de belangen van de overige groeperin gen 'volkomen' zullen worden behar tigd. De heer Van Doorn leverde uiter aard een pleidooi voor een vleugel- ziekenhuis, 'en monument van de vaste wil om samen te werken in dienst van de lijdende mens een mogelijkheid voor ieder om te wer ken in de eigen sfeer en baas te zijn in eigen huis." Maar noch zijn stem. noch die van de VVD-wethouder E. Noorman (een zaam in het college) noch de waar schuwingen van de heer J. Ratsma (p.v.dav.i en J. van Leeuwen (prot.- chr.) legden genoeg gewicht in de schaal. De van de KVP afgescheiden R.- K. Stadspartij die destijds de r.-k. moraal, ia net Algemeen Ziekenhuis afstemde, liet zich, opmerkelijk ge noeg, niet horen. En de heer Van Doorn restte niets anders dan de constatering en de verzuchting: 'Wij moeten nu maar afwachten of de minister werkelijk zijn toestemming zal geven.' (Van onze parlementsredactie) Zal de Eerste Kamer na het torpederen van het ontwerp- archïefwet en het ontwerp- loterijwet (voetbaltoto) nu voor de derde maal in korte tijd een beslissing; van de Tweede Kamer ongedaan ma ken? Ditmaal lopen de senatoren storm tegen de dierenbescher mingswet. In hun .voorlopig verslag spreken zij aanvankelijk wel vriendelijke woor den over de noodzaak tot vernieu wing van de oude dierenbescher mingswet, maar dan oppert men als om beurt ernstige bezwaren. Bezwaren tegen het feit, dat de Tweede Kamer het snijden van paar- destaarten wél, en het couperen van honde- en schapestaarten niét heeft tegengehouden. Bezwaren ook tegen het aniende- ment van het Tweede-Kamerlid Die penhorst (a.r.), waardoor minder streng tegen loslopende honden en katten kan worden opgetreden. Bezwaren ten siotte tegen de hele behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, waardoor volgens Advertentie I.M. BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING D® vakbeurs voor het gezin Bijzondere manifestaties o.a. vrije-iijds-bestedrng tg g3zfa interieurverzorging •k Femlna-dneroa Elke dag uitreiking v.e, aan tal waardevolle geschenken Geopend van 10-I 7 en 19-23 u i Zondags gesloten AHOU GEBOUW ROTTERDAM t/m 12 oer. HOE kunt U zien op -detflHUl in de 5 stands van Qr (Van een onzer verslaggevers) Een pas geperste grammo foonplaat vonden de leden van de Staten Generaal en de mi nisters van het kabinet-De Quay gisteren In hun brieven bus. 'U draait NUL 20' (het kengetal van Amsterdam) is de titel van deze unieke grammo foonplaat, die het hoofdstede lijke gemeentebestuur de lands bestuurders heeft aangeboden. Door deze plaat vraagt Amsterdam aandacht voor een vitaal probleem: de IJ-tunnel. De hoofdstad heeft deze oorspron kelijke wijze van voorlichting ge kozen. omdat kamerleden en minis ters bij voortduring bedolven -worden onder "brieven, adressen en gedrukte stukken. Zij moeten lezen, lezen, lezen... Misschien valt hun het luisteren gemakkelijker, dachten, ze in Amsterdam. De IJ-tunnel is vele keren al het onderwerp geweest van gortdroge ver togen. gelardeerd roe indrukwek kende, doch vermoeiende cijfers én van kwinkslagerige conférences. 'Tussen deze twee uitersten laveert het Amsterdamse plaatje behendig door. Het is luchtig, maar op een verrassend moment niet gespeend van de onvermijdelijke ernst. Er zit muziek in. Veel zelfs. Er is een lichtvoetige, woordspelige tekst van. Alexander Fola (in deze tijd, waarin iedereen om leningen vraagt, vragen wjj: leent ons uw oor...). Daarnaast klinken er ook opgewekte melodieen als 'Aan de Amsterdamse grachten' door Wim Sonneveld en 'Mokum is de stad voor mij' door Edmundo Ross. Het laat de toehoor- O dors iets van d* Amsterdamse sfeer proeven. De ernst komt bijna onopgemerkt voor de dag. Burgemeester Van Hall zegt, dat het een ongebruikelijke manjer ia om de Staten-Generaa! met problemen te benaderen. Alleen de ernst van de zaak heeft hem ertot gebracht. Hij legt uit, dat Amsterdam de IJ-tunnel zélf wil betalen. Amster dam vraagt niets extra. Het wil de bouw binnen het kader van zijn eigen investeringsprogramma be kostigen. Het kost anderen gele noch arbeidskrachten. 'Met grote bitterheid volgen vi; thans het naar aller mening onrede lijke, eindeloze uitstellen van de IJ- verbinding,' zo zegt de Amsterdamse burgemeester op dit 45-toerenplaatje de senatoren geen evenwichtig re sultaat werd bereikt. Gelukkig voor de bewindslieden zijn de meningen in de senaat ook sterk verdeeld. Maar weinig ver schil mn mening bestaat ir over dc juistheid van artikel 455, dat handelt over 'een koe met overvolle uiers'. De Serste-Kamerleden ne men aan, dat de bewindslieden het feit over het hoofd hebben gezien, dat een koe slechts één uier heeft. Op dit punt moeten de ministers Beerman, Toxopeus, Korthals, Ma- rijnen en Van Rooy en de staatsse cretarissen Scholten en Veldkamp in hun memorie van antwoord de Eer ste Kamer minstens welwillend te gemoet treden Advertentie I.M. ZEEP en CREME' Harold Thomas, de zeventienjarige Hengclose smidslecrling, is 'terecht'. De jongen, die donderdag 15 septem ber voor het laatst op de Hengelose kermis was gezien, heeft zijn oude» een brief geschreven pit midden- Frankrijk. Hij heeft zich aangesloten bij een reizend circusgezelscliap. Harold heeft zijn ouders verzocht zijn paspoort op te sturen, daar hij enige tijd in dienst van het circus wil blijven. Harold bezocht tegen de zin van zijn ouders een circus te Hengelo en verzuimde daarvoor de lessen van het Stedelijk Avondiyceum. In samenwerking met de politie overweegt de heer Thomas nu om zijn zoon terug te halen. Het gebeurt niet Iedere dag, dat je tegen een keiharde za kenman aanloopt, die meent dat hij het paradijs op aarde gevonden heeft. De heer B. A. J. (Joop) Wittkampf, direc teur-oprichter van de 11 Jaar oude ENAVO-autoveilingen in. Amsterdam, Den Haag en Rot terdam, is er rotsvast van overtuigd. Zijn paradijs heet Usquert, een dorp van 1600 zielen (en 42 verenigingen) in de kop van Groningen;* en hij wil er gaan boeren. Wie Joop Witt kampf kent, zal begrijpen dat deze veertigjarige robuuste doordouwer beslist geen keu terboertje wil worden. 'Een collega van me, een be kend automobielenhandelaar in Wassenaar, gaat er prat op dat hij van onder de koeien vandaan gekomen is. Nou, ik ga terug, van de auto's naar de koeien!' Zijn forse kop straalt en het is alsof alle hardheid op dat gezicht een onmiskenbaar stempel van de autohandel is weggewist. Door en door stadsmens, geen enkele band met het platte land. Maar door z'n huwelijk in het bezit gekomen van een kapitale boerderij. 'In de oase van Nederland! Man, ik zal je vertellen: Usquert is 'n mach tig mooi dorp. Ik kom er nu al elk weekeind en ik heb nog nooit in m'n leven zulke eer lijke, betrouwbare en stoere mensen ontmoet als de Bente- ma's, de Beukema's, de Biere ma's, de Boersema's, de Offe- ringa's en de Siertsema's in Usquert.' In het voorjaar van '62 wil 'boer' Wittkampf de leiding overnemen van de pachter die nu nog het bedrijf beheert. Hij wil zich omringen met een we tenschappelijk geschoolde staf en een reusachtig, geheel ge mechaniseerd bedrijf uit de grond stampen. 'Ik loop intussen al de no dige cursussen af, want dit is voor mij een geheel vreemd handwerk. Ik ga naar demon straties en tentoonstellingen en ik sluit nu al vriendschap met toekomstige relaties. Want boer worden in Usquert is boer met een grote B. Mijn schoonvader zaliger had 54 paarden staan om z'n landerijen te bewerken. Dank zij mijn motorische inslag en het schrikbarend tekort aan personeelkijk, ik loop al met de c.a.o. voor landarbei ders in m'n zak! komt er bij mij niet één paard. Alles me chanisch!' Groningers gaan door voor stug en gesloten. (Dat is zo,' zegt Joop Wittkampf, "maar vergeet niet, ik heb n' Elema getrouwd en dat betekent, dat de deuren al op 'n kiertje staan. De kunst is, ze verder open te drukken.' Wat Joop Wittkampf tot dusver heeft aan gepakt, is ook geen half werk. Als dealer in Amerikaanse automobielen in de Achterhoek kwam hem een jaar of twaalf geleden een ad vertentie onder ogen in de Engelse 'Daily Mirror'. 'Een enorme advertentie van een concern dat duizend auto's in de week veilde. Ik vond 't een aantrekkelijke zaak en ik heb contact gezocht met dié knaap. Het resultaat was, dat ik op zijn kosten werd uit genodigd voor een week ver blijf. Ik werd afgehaald in een Rolls Royce met privéchauf- feur en een week lang bezocht ik veilingen, kreeg ig inzage van zijn boeken en hoorde ik alle fijne trekjes van de bussi- ness.' Terug in Nederland zette Wittkampf in Zutphen de Eerste Nederlandse Autoveiling Organisatie op poten, aanvan kelijk op een ietwat stuntelige manier, later op een waarlijk grootscheepse wijze, compleet met rechtsgeldige keurings rapporten van objectieve, on afhankelijke experts. In elf jaar tij ds zijn meer dan 300.000 wagens door de ENAVO geveild. De omzet van de N.V.: bijna drie miljoen per jaar. Boer Wittkampf laat straks de ENAVO niet schieten. Hij blijft financieel geïnteresseerd en wil de wekelijkse Veiling op maandag in het Olympisch Stadion in Amsterdam zelf blijven afslaan. 'Ik rij nu ai 70.000 km per jaar, dus dat wekelijkse ritje van Usquert naar Holland doet me niks.' 'De Volkskrant' schrijft over de diplo- matieke activiteit in New York: '...waar in privégesprekken wegen ge zocht worden om de wereld problemen zoal niet op te los sen dan toch te .milderen.' Dat riekt naar verkracht- (er)en van onze moers taal. In Lunteren te koop: 'Twee pekingeesjes met stamboom, li jaar en negen weken, teefjes niet op zondag.' Op zondag zijn het reutjes. Uit 'de Groene': 'Represen tatieve jonge vrouw, gesch., 30 jaar, in bezit van rijbewijs, spreekt vloeiend Duits, iets Engels, heeft 2 rechterhanden en is bereid ALLES AAN TE PAKKEN in de avonduren. En dat in zo'n links week blad. Nog een tip: hou oudejaarsavond vrij! Hilversum fluistert, dat Wim Kan weer een uur lane voor de VARA-micro- foon komt WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2