Brandweertoren werd Alp voor bergbeklimmers Hervormde kerk denkt over wijziging van t financieel beleid CONTACTBIJEENKOMSTEN K. v. d. Meer: „Ook arbiter is allereerst sportsman" Slechts enkelen weten de top te hereiken Goedkope en geslaagde SPORTFILMS KLUCHTEN SPEELFILMS DOCUMENTAIRES TEKENFILMS MUZIEKFILMS KINDERPROGRAMMA'S Het Vrije Vollt Inwonertal van Schiedam neemt gestadig toe Schipper en z'n vrouw te water Cursus voor NV V-leden Eclatant succes voor Schiedam Insluiper in woning van totowinnaar mannelijk en vrouwelijk PERSONEEL Vsisa. Nelle „Dilettantjes spelen voor de jeugd chiedammers ondeflkaa* Burgerlijke Stand Wisselkoersen Opbrengst van Anti Honger Actie Veemarkt Rotterdam Visafslag HET VRIJE VOLK DINSDAG 1 NOVEMBER 1960 PAGINA 4 - kunnen voor verenigingen verzorgd worden door filmdienst P- HetVrijeVoIè presenteert nieuwe programma's seizoen 1960-1961 Keuze uii: GEEN FILMHUUR l ALLEEN PROJECTIEKOSTEN I De nieuwe uitgebreide filmprospectus wordt gaarne door FILMDIENST HET VRIJE VOLK, Postbus 1162, Rotterdam, telefoon 11.10.30, toestel 20, op schriftelijke of telefonische aanvraag aan verenigingen toegestuurd. DIRECTIE „HET VRIJE VOLK" (Van onze sportredactie) „De sport en maatschappij moeten wij zien in een groot raam. Uiteraard zijn er tussen beide tegenstellingen, maar er bestaat tevens een nauw verband tussen deze twee verschijnselen." Dit was een van de meest markante uitspraken van de bekende oud-scheidsrechter Karei v. d. Meer, die gisteravond de gast was van de Vlaardingse scheldsrechtersvereniging in de boven zaal van de Harmonie. TABAKFABRIEK Voldoende Wat de theorie betreft, deze mag beslist voldoende genoemd worden in ons land. Hoewel men altijd moet zorgen de regels niet alleen te leren, maar ook juist te interpreteren. Door het sneller worden van het spel moet tegenwoordig grote aandacht ge schonken worden aan de lichamelijke conditie. Tweemaal per week trainen is dan ook beslist een vereiste. De Schiedamse brandweertorcn is sinds enkele maanden voor fantasierijke Rotterdamse en Schiedamsc bergbeklimmers ver anderd in een moeilijk te bestijgen Alp. Eens in de veertien dagen ontmoeten zij elkaar aan de voet van de toren, gewapend met touwen en, hangend tegen de muren van dit stevige Schiedamse bouwwerk, verdiepen ze zich in de touwtechnieken. Ze brengen de theorie in toepassing, die hun is bijgebracht op de Kletterschule. De deelnemers zijn leden van de Rotterdamse afdeling der „Oster- reichischer Alpenverein, Sektion Holland", waarbij vele enthousiaste bergbeklimmers zich hebben aange sloten, Ze zyn allemaal al verschil lende malen in dat Oostenrijkse berg land geweest en dan niet om een paar weken rustig in een hotel te bivak keren. Nee, deze reizigers trekken van dal tot dal, of wel ze klimmen van berg hut aaar berghut. De österreichi- scher Alpenverein onderhoudt deze hutten uit de eontributlegelden. En als tegenprestatie krijgen de leden tegen een zeer gereduceerde prijs onderdak in de berghutten. In vele landen zijn afdelingen op gericht van de Alpenverein en ook uit deze contributieopbrengsten wor den nieuwe hutten bekostigd en an dere hutten onderhouden, terwijl voorts de wegen en paden er heen r** Iedere morgen in Schiedam verkrijgbaar: Station (ca. 7.15 uur)Broersvest bij de HennaKiosk, Broersvest; lla-Kiosk, Getril V&rboonstraat. AP-kantoor Passage. PRIJS 15 CENT Naast het maandelijks verschijnen de blad ,j)e Schiedamse Gemeen schap" en de agenda van vereni gingsmanifestaties in onze stad geeft de SG tegenwoordig ook een mededelingenblad vit, aai contacten, met de besturen en in het bijeonder met de secretarissen van verenigingen, legt of die contacten versterkt. In dat SG-mededelingenblad las Ik enkele gegevens over de toneel wedstrijd, die straks weer gaat draai en. „Geron" zal de rij op 14 decem ber openen. Dan is II januari de beurt aan Tot Steun in de Strijd", 25 januari volgt „Utile Dulci", 22 februari „Brederode", 8 maart .Schiedams Toneel" en 22 maart „Othello". Dat SG-mededelingenblad schijnt overigens wel te zijn ingeslagen, want sinds de verschijning van het eerste nummer, vorige maand, heb ben zich meer dan een dozijn nieuwe verenigingen als lid van de SG aan gemeld. Dat vinden we een prachtig resultaat. JeugcLsociëteit Scopitlus, zo hoor ik, heeft er weer een onderafdeling bij. Naast de cabaretgroep Karam- bóol en de amusementskring is er nu een jazzgroep. Zondag komt Henk van Buul met zijn bekende kwartet naar Schieda. De laatste zondag hebben de soos- leden een nieuwe combinatie onder, leiding van Lou Biesebron kunnen beluisteren. Geboren: Anke d.v. F M Schuit en W K Appelo; Maart je d.v. J A Ossev/aarde eri G J de Jager: Ever- tje d.v, G C Blom en Th M van Gogh; Johanna M d.y. N W Kruis- beek en P Bouman: Albert E z.y- A Soomra en A Rmterveid; Cornells z.v. H Dorsman en C den Dunnen: Rudolph J J z.v. F H J Th Verlin- den en E E M Becker; Robert P C z.v. C Kroos en M Eggeïmeijer. Overleden: A A Looy, 79 jr; E van Warneten, 56 jaar, echt. van J C van Souweien. Geboren: Angela M d.v. C L Schoof en W L Rietbergen; Jan A z.v. B H Rispens en W J A Agerbeek; Ber- nadetta H M d.v. A de Jong en E E de Vette; Petra A d.v. P D lieesbeen en D A Schaap; Richard z.v. CAP Woermeijer en S A J Jongeneel; Michael "H Tn z.v. R J F Laf leur enEHM Timmermans. Overleden: M J Winterswijk, 7 m; E M Poolman 64 jr. wed van J van Wieringen: J J M Trouwborst, 82 jr: M A Beukers 86 jr, wed van J P H Jansen. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Artists sad Models. 2 uur. De Boekenlers, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Maltresse, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: werken van Krsto Hegeduslc, 1017 uur. Diversen. VOLKSOEBOUW; Ned Bond v*n Vervoerspertoneel, muziek- e» filmavond, 20 uur. CHrt SOC. BELANGEN: Arjos, „Eenheid en Aktlc', door de heer J. van Katwijk. 20 uur. WIJKCENTRUM: Onder ons, con tactavond, 20 uur. MUSIS SACRUM: VPHO. „Extra Editie", 20 uur. WOENSDAG Bioscopen: J.IONOPOLE. Artists and Models. 2 uur. Dc Boekaniers, 7 en 0.15 uur. PASSAGE: Maitrcsse. 2 en 8.15 uur. Ten toonstellingen STEDELIJK MUSEUM: verken van K. ,to Hegeduslc, 10—17 uur. Dn r»en. VC. .vaGEBOUW: ANMB-klndcnnld- cri». 14 u. N V V-Bestuurdersb., cur- 14 uur NVV-Bestuurdersbocd, cur susavond over het onderwerp „De overheid neemt en de overheid geeft", 20 uur. IRENE: Chr, Bestuurdersbond, toe spraak en toneel. 19.45 uur. NED. PROT. BOND: orgelconcert door Addie de Jong, tweede orga nist van de St.-Laurenakerk. 20 u. CHR. SOC. BELANGEN: ftannen- vcr. calvljn. Jaarvergadering, 20 u. Apotheek. Gouka en Co. Groenelaan 127. «fc to 31 OKTOBER Engels pond 10,611—16,615 Amerik, dollar 3,76f|3.77A Franse frank 76,93—76,98 Belgische frank 7,593—7,591 Zwitserse frank 875587,60 Zweedse kroon 73,074—73,124 Duitse mark 9038—90,43 Deense kroon 54,79—5434 Noorse kroon52,94:—52,99j Canada 3,85fï—3,85fg Italiaanse lire 60,74*60,794 Oostenrijkse schilling 14511—14,523 door de Alpenvereniging worden aan gelegd. De Sektion Holland telt ongeveer 650C leden, verdeeld over plaatselijke afdelingen. Nadat begin juni de heer P. J. Carpentier, schrijver onder andere van de teksten m een aantal Prisma- fotoboeken, voor de afdeling Rotter dam een cursus heeft verzorgd, be sloot een groepje om de stoute schoe nen aan te trekken en een oud plan te verwezenlijken: de Kletterschule. In Amsterdam was men daar al een jaar of drie mee aan het werk. Tien man startten de Rotterdamse Kletterschule en nu, na vier maan den, is deze groep uitgegroeid tot dertig man, die geregeld oefenen by de Schiedamse brandweer. Op de laatste oefenmiddag waren de voorzitter e» de vicc-voorzittcr van dc Sektion Holland van de partij. Toen het te schemerig was geworden voor het bergbeklimmen, hebben de Alpinisten in de kantine van de brandweerkazerne tijdens een kopje koffie de bestuurders uitvoerig ver teld over htm Kletterschule. De voorzitter, de heer E. Th. J. Cornelisse uit Eindhoven, heeft daar bij zijn waardering uitgesproken voor de energie van de Schiedammers en de Rotterdammers, die de Kletter schule hadden opgericht. Een opleiding aan een dergelijke school is zeer nuttig, omdat jr.en er straks, tijdens de vakantie in de ber gen, ongelukken door kan voorkomen. Vice-vooratter A. H. Ronsdorf uit Amsterdam lichtte de vele variaties toe, die in de opleiding kunnen wor den toegepast. Er vierden vele plannen besproken om de activiteiten nog uit te breiden door bij voorbeeld het organiseren van dia-avonden, lezingen, enz. over onderwerpen, die op het bergklimmen betrekking hebben. Ervaren klimmers maar ook be ginners zijn nog hartelijk welkom in de afdeling en degenen, die Iets meer over deze vereniging willen weten, kunnen daarvoor terecht by de heer H. Segers, Westfranke- landsestraat 87 in Schiedam. De bevolking van Schiedam is ir. de maand september met 16 gegroeid. Het aantal inwoners bedroeg daar door op 36 september 80.514. waar van 39.874 mannen en 40.640 vrou wen. Er werden in totaal 133 kinderen geboren in deze maand, terwijl 44 personen overleden. 304 personen vestigden zich hier en 377 vertrok ken naar elders. Er zyn in september 53 huwelijken voltrokken en elf echtscheidingen uitgesproken. Binnen de gemeente verhuisden 551 personen. De 33-jarige schipper C. M. en rijn vrouw zijn te water geraakt, toen zij maandagavond omstreeks half elf aan boord van hun ,m.s. Lolo wilden gaan, dat ter hoogte van Gusto aan de Buiteuharenweg ligt. Daarvoor moesten zij over een twee meter lange vurehouten loopplank, die zij als noodplank gebruikten, om dat de eigenlijke loopplank verdwe nen was. Toen de man halverwege stond, reikte hij de vrouw de hand om haar veilig over de smalle plank heen ie helpen, maar op dat ogen blik brak de plank, waardoor het echtpaar tussen wal en schip in het water viel. j Een voorbijganger, de elektrisch lasser C. Jansen, snelde te hulp en wist de vrouw boven water te hou- den. De schipper krabbelde zelf aan i wal en samen hebben zij toen de vrouw op bet droge gebracht. Zij was enigszins overstuur fin is naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Nader hand vond men de oude loopplank even verderop terug. Als voorlopig resultaat van de fn- zameling kan een opbrengst van 7500 gemeld worden. Nadere bij zonderheden volgen nog. De Hervormde Gemeente te Schiedam overweegt, een Ingrij pende wijziging aan te brengen in haar financieel beleid. Zij zou bet plaatsengeld willen afschaffen en het aantal collectes i tijdens de eredienst willen verminderen. Zij zou bovendien de door de kerkvoogden vastgestelde kerkelijke bijdragen willen laten vervallen. Deze bijdragen zouden moeten worden vervan gen door bijdragen, waaryan de grootte door de leden zelf, vrijwillig, zou worden vastgesteld. Om 4e mening van de Schiedamse hervormden hierover te vernemen, zal dezer dagen een grootscheepse enquête worden gehouden. De uit komst van deze enquête zal beslis send zijn. Met spanning zien kerkvoogden, pre dikanten en kerkeraadsleden van Schiedam de uitslag van de enquête tegemoet. De voorgenomen beperking van het aantal geldinzamelingen zou, indien er niets tegenover stond, tot een jaarlijkse inkomstenvermindering van 25500 leiden. Dat geld kan uiteraard niet worden gemist. Integendeel, in deze groeien de stad neemt het aantal kerkelijke activiteiten steeds toe en elke nieuwe activiteit kost geld. Bovendien staat de hervormde Ge meente van Schiedam voor een aan tal grote extra uiigaven van aan zienlijk. belang. Er staan vijf kostbare projecten op het programma: de bouw van een nieuw kerkelijk cen trum in de omgeving van de Buys Ballotsingel; de bouw van een nieu we Vredeskerk met pastorie in Oud- Mathenesse; de bouw van een ker kelijk centrum in de Aleidastraat ter vervanging van de oude Westerkerk; ue bouw van clublokalen voor het jeugdwerk in Nieuwland en de res tauratie van het orgel in de Grote Kerk. Toch heeft men het plan, minder Morgenavond, woensdag, oi gRni- seeri de NVV-Bestuurdersbond Schiedam een cursusavond voor de leden, aangesloten bij het NVV. Op populaire wijze za! m deze cursus aandacht warden geschonken aan op welke wijze tie overheid het belas tinggeld besteedt en hoe zij dat m de toekomst zal gaan besteden. Zo als reeds gemeld, is de inleider voor deze avond de bondsbestuurder der ANMB. de heer C. de Hay. De bij eenkomst die om 8 uur zal aanvan gen is bovendien toegankelijk voor huisgenoten van leden. De plaats waar de cursusavond wordt gehouden, is de grote zaal van Het Volksgebouw, Tuinlaan 50. te collecteren en het vaststellen van de kerkelijke bijdrage over te laten aan de leden zelf. in overweging ge nomen, Men heeft begrip voor het bezwaar dat velen koesteren tegen de van boven af opgelegde verplichting, j een bepaald bedrag aan de kerk af j te staan. Dat lijkt teveel op een be- I lasting, en die is allerminst in over- eenstemming met het karakter van de kerk. Bij het enquêteformulier, dat allen zullen ontvangen die op enigerlei wijze in relatie tot de hervormde kerk staan, is een tabel gevoegd. Men heeft goede hoop dat de hervormden van Schiedam bereid zullen zijn, overeenkomstig die tabel, die steunt op redelijke en m het kader van de financiën van de kerk verantwoorde normen, hun formulier in te vullen. Die hoop wordt gewettigd door het verrassend goede- resultaat van de Hervormde kerkbouwactie in Schie dam. Als het plan doorgaat zullen dus alle plaatsen in de Schiedamse her vormde kerken vrij zyn. Er zal tij dens de dienst nog maar tweemaal worden gecollecteerd, namelyfe voor de diaconie en voor dc eredienst. Voor verschillende doeleinden zal by de uitgang nog een collecte worden gehouden. De ontmoeting lussen de le tien tallen van de schaakvereniging „Schiedam" en Unilever, welke in eerste zitting in een voorlopige uit slag van 2—1 resulteerde, heeft een verrassend slot gekregen. Niettegenstaande het feit, dat on der de 7 afgebroken partijen er enige waren, waarin Unilever remise-kan sen bezat, toonde „Schiedam" wat het waard is door uit deze afgebroken partyen evenveel punten te scoren zodat de definitieve uitslag 9—1 is geworden. Met dit goede begin kan met enig optimisme a.s. donderdag in Irene de strijd worden aangebonden tegen liet 3e tiental van de schaakvereni ging Messcmaker! De 26-jarige kantoorbediende A. M. van T. uit Schiedam be leefde maandagmorgen enige, hachelijke ogenblikken toen hij,' komende van Schiedam op de Mr. L. A. Kespenveg tc VJair dingen ter hoogte van het flatgebouw bij bet passeren van een bestelauto zijn slippende auto niet meer in bedwang kon houden en over de kop sloeg. De auto kwam via het rijwielpad op het voetpad terecht Gelukkig was er weinig verkeer, zodat niemand letsel opliep. Ook de heer v. T. kwam met de schrik vrij. De auto werd zwaar bescha digd, De oorzaak van dit ongeval zou gelegen zijn in een hoeveel heid olie op bet wegdek. Hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. Toen de buurman van de totowin naar F, M. Peters uit de Westfranke- laudsestraat 74 tegen twaalf uur tnuiskwam, ontdekte hij boven aan de trap voor de deur van de heer Peters de benen van een onbekende man. De buurman, T. van E. pro beerde de man te grijpen, maar deze vluchtte door het dakraam het dak op, waarna Van E. de politie liet waarschuwen. Deze kon echter van de insluiper geen spoor meer ont dekken. Er wordt niets vermist. FILMDIENST HET VRIJE VOLK Hij heeft een bijzonder boeiende en in veel opzichten leerzame lezing ge houden. Hij begon met -te stellen dat de scheidsrechter zijn „werk" als een sport moet zien. Ook een scheidsrechter is in de eerste plaats sportsman. Maar het is een zware en moeilijke sport. Hieraan knoopte hij meteen een raadgeving vast voor de vele referees, die in d zaal aanwezig waren. Men moet- zich langzaam maar zeker geestelijk gedurende een periode voorbereiden op het afscheid nemen. Ook hij had dit gedaan. Zo voor komt men teleurstellingen. Een belangrijk jaar was het jaar 1889. Toen werd in Engeland officieel het instituut scheidsrechter erkend door de Engelse bond. Sindsdien heb- bqn talloze veranderingen zich vol trokken. Vooral na de oorlog heeft het voet- bal een sterke evolutie (of is het een revolutie doorgemaakt. Helaas heeft het Nederlandse voetbal te weinig geproefd van deze evolutie. Het voetbal ts sneller en de spelers Advertentie Voor onze vragen wij Er is werk in de bewerking en verpakking van onze tabakspro- dukten. Werkkleding wordt ver strekt. Prettige omgeving. Gratis koffie, thee en sigaretten of tabak. Aanmelding, dagelijks van 95 uur bij onze afdeling Personeels zaken. Als U buslijn 51 neemt (begin punt Stationsplein) stapt U bij ons voor de deur uit. zyn veel beweeglijker geworden. Hierdoor worden aan de scheids rechter zwaardere eisen gesteld. Hij moet voortdurend in beweging zijn, alle handelingen als het ware voor bereiden en voortdurend attent zijn. Dit stelt vooral de geestelijke ge steldheid op de proef. Vanzelf kwam hij zodoende op de punten, die hij van groot belang acht voor een spelleider. Deze pun ten zijn theorie, lichamelijke con ditie. mentale gesteldheid, tactiek, milieu, persoonlijke eigenschappen en techniek. Op al deze punten is hij iets dieper ingegaan, waarbij hij tevens heeft geput uit zijn eigen ryke ervaring. Mentaal moet de scheidsrechter zich altijd voorbereiden op een wed strijd. Fnuikend is het wanneer een scheidsrechter laat blijken dat de wedstrijd hem eigenlijk niet interes seert. Om deze reden had hijzelf vrij wel nooit vriendschappelijke ont moetingen gefloten. Tevens moet niet vergeten worden dat iedereen geestelyke „dreunen' moet kunnen Incasseren. Iedere fout wordt je ingegrift. Maar tracht, nooit een fout goed te maken, want dan maakt men twee fouten. Een wedstrijd ordelijk en naar be horen fluiten moet de tactiek van iedere scheidsrechter zijn. En na de ontmoeting Is het tevens van groot belang hoe hij thuis ontvangen wordt. Na een moeüyk duel moet hij als het ware een ruggesteun ontvangen. De categorie scheidsrechters had hij verdeeld m vier groepen: de be ginners, de gevorderden, de meer ge vorderden en de top. Vooral het punt persoonlijke eigenschappen is beslis send tot welke groep men zal beho ren. tedere scheidsrechter kan de klasse van de meer gevorderden bereiken. Maar slechts weinigen weten tot de top door te dringen. Een feit is het dat het grootste gedeelte van de lop- schiedsrechter zijn positie heeft te danken aan zijn persoonlijkheid. ■Want de verschillen In theoreti sche kennis tussen de klassen van de top en de meer gevorderden zijn praktisch te verwaarlozen. Zelfs zal niet iedere top-scheidsrechter de meeste kennis bezitten van de re gels. Na afloop volgde er nog een gezellig samengesprek tussen de gesprek- leider en de aanwezigen. 55 De Schiedamse jeugdtoneelrereni- ging „De Dilettantji»" geeft zaterdag 5 november in de grote zaal van Ar cade aan de Lange Haven een opvoe ring van het toneelspel „De vrolijke schoenmaker" van J. Ba ma. Het is een sprookjesachtig, maar tegelijkertijd spannend en vermake lijk toneelstuk, waarvoor de jonge ac teurs en actrices van ,De Dilettant jes" maandenlang met veel toewij ding hebben gerepeteerd. Kaartjes voor de voorstelling zijn zaterdag ian de zaal verkrijgbaar. Volgens Amerikaanse officiële kringen hebben de Verenigde Sta ten en Guinea een overeenkomst in zake Amerikaanse steunverlening gesloten. Dit akkoord zon om. het zenden van Guinese studenten naar de VS en de levering van overtol lige Amerikaanse Jandbouwproduk- ten aan Guinea inhouden. Rotterdam 31 oktober. Aanvoer 1915 dieren. Hierbij waren 1147 vette koeien en 768 varkens. De prijzen waren: vette koeien le kw. 3.00—3.20. 2e kW, 2.60—2.95, 3e kw. 2.40—2.60. Varkens: 1.69, 167, 165. Overzicht: Vette koeien: aanvoer even korter, handel kalm, prijzen vooral niet ho ger in prijs, enkele prima's boven notering. Varkens (levend gewicht) aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen iets gedrukt, prima vlees varkens boven notering, slachtzeugen van 1,42 tot 1,45. Rotterdam 31 oktober. Aan de ywafslag alhier werden van IJmui- aen en elders 300 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: schol midd. ƒ45 ^/4»„SC^0i,klSto 25ƒ38; schel- Sri 63—65; schelvis klein i ^aheljauw midd. 49— f 53, kabeljauw klein ƒ35—ƒ44- mata-eel 18-/ 21: wijting 23-/34 haring verse 25—27, alles per kist Lever ƒ085—1.10 per kg.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1