NEDERLAND MAG MET 12 MAN NAAR RONDE VAN FRANKRIJK I Puttershoek vraagt snel dijkherstel Joop Z. blijft op vrije voeten -e&e*t ézéée» f Weggelopen meisje in Keulen gepakt Meisje door twee auto's aangereden en gedood Opnieuw brand in chem. fabriek Vondelingenpiaat Verkorte Tour van de toekomst voor amateurs Dorp in alarmtoestand W erkloosheid iets hoger JEUGDBENDE OPGEROLD 5My Fair Lady5- plaat 5beschaafd bijgeschaafd' Baby verdrinkt na stranding - «KW» I Minon komt Carina gaat... ZONDER COMMENTAAR Eankgeheim Schot Classificeerder in vooronder gevallen Jongen krijgt kogel in oog HET VRIJB VOLK DONDERDAG 3 NOVEMBER 1960 PACHNft S SCHOKKEND NIEUWS MET BUSSEN VOORUIT VAN ECK VERHEUGD *t helpt en;;..-: 't li lékker APPEL VAM OvJ VERWORPEN •1 MatS MET HEERLIJKE ROOMCARAMEL MutS MET VERS GEBRANDE HAZELNOTEN 3~ Deuk in samenwerking De 17-jarige Anne Marie de Vries uit de Eendrachtstraat te Koog aan de Zaan is vanmor gen op de Provincialeweg te Zaandam door twee auto's aan gereden en dodelijk gewond. Het meisje werd geschept door een auto, bestuurd door de 19-jarige H. D, uit Zaandam. Door de slag sloeg zij over de drukke weg heen tegen een te gemoetkomende auto aan. Met een schedelbasisfractuur en een gat in haar schedel werd zij in het gemeentelijke ziekend- huis opgenomen, waar zij an derhall uur later is overleden. De politie beeft nog grote moeite moeten doen om uit te vinden wie de bestuurder van de aanrijdende auto was. Er zaten vier personen uit bet woonwagenkamp in de auto, die geen van allen een rijbe wijs hadden. Een van hen slaagde erin een ka meraad te halen, die wel een rijbe wijs had, maar deze schrok er voor terug, toen hij in de gaten kreeg, dat hij bij een dodelijk ongeluk zou worden betrokken om zich als be stuurder op te geven. Toen kreeg de politie voldoende aanwijzingen dat die dat steeds had ontkend, de bestuurder was ge weest. De auto is in beslag genomen. (Van een onzer verslaggevers) Terwijl in Vlaardingen de vlam men hoog oplaaiden waren aan de overzijde van de Nieuwe Wa terweg, op de Vondelingenplaat, brandweerlieden in een moeilijke strijd gewikkeld met een brand in de droogafdeling van de N.V. Fabriek van Chemische Produk- ten. Door onbekende oorzaak was daar een chemisch poeder gaan smeulen, waarbij zich een verstikkende, ge vaarlijke rook ontwikkelde. De be- drijfsbr3nweer en de brandweer van Botterdam moesten maskers gebrui ken om de vuurhaard te kunnen lo kaliseren en te blussen. Toch werd een van de brandweerlieden door d- rook onwel. Zes stralen werden bij de blussing gebruikt. Binnen een uur na de mel ding konden de slangen worden op gerold. Er was schade aan enige stortko- kers in het drooggebouw, terwijl voorts een hoeveelheid van het che misch poeder (een middel voor be strijden van planteziekten) verloren was gegaan. Het bedrijf ral door de brand geen stagnatie ondervinden. Vijf maanden geleden was in de fabriek een soortgelijke brand, toen in de maalderij. (Van een onzer verslaggevers) De vondst van wat beschreven pa piersnippers bij een school in Amster dam-Zuid. waar was ingebroken, heeft geleid tot een opsporing van een jeugdbende van vijf jongens van 15 tot IS jaar. Vier van de jongens zijn gisteren gearresteerd, op een vijfde wordt nog jacht gemaakt. Zij hebben verschei dene diefstallen uit ziekenhuizen en auto's gepleegd, er. enkele malen joy. riding. Een geduldige rechercheur die de papiersnippers verzamelde, paste ze aan elkaar en vond de naam van een der bendeleden. De jongen bekende vlot en noemde de namen van zijn medeplichtigen. (Van onze kunstredactie) Het foutje in de grammo- toonplaat van ,My Fair La dy", die zaterdag op de markt is gebracht en die wij maan dag bespraken, zal worden hersteld. Philipsdie de plaat in aUenjl en in kleine oplage heeft uitgebracht, zal in de volgende serie het liedje, dat Elisa in het tweede gedeelte zingt (de herhaling van Wacht maar aj, Henry Hig- gins") laten vervallen. Zij had dit liedje de tweede keer in ..beschaafd Nederlands" moe ten zingen, zoals in de dage lijkse voorstellingen gebeurt; erg de plaat liet men het haar precies even. plat als de eerste keer zingen. (Van onze sportredactie) Nederland zal het volgend jaar met een volledige ploeg van 12 renners aan de Tour de France mogen deelne men. Daarmee is geheel voldaan aan de wens, die wij het vorige jaar al te kennen hebben gegeven, toen Neder land met een kleine ploeg van acht renners niet kon wedijveren met de landen, die over twaalf renners be schikten. Wel won Nederland het vorige jaar het zgn. kleineploegenklassement, maar dat nam toch het verlangen niet weg, In het vervolg weer bij de groten te worden gerangschikt. Dit was het grote nieuws, dat de organi satoren van de Ronde van Frankrijk gister avond in Parijs hebben bekend gemaakt en waaruit dus afgeleid kan worden, dat ook het volgend jaar weer met landenploegen en dus niet met fabrieksploegen gereden zal worden. Nog schokkender was echter het nieuws, dat dit jaar voor het eerst gedurende de grote Tour, een kleine Tour voor amateurs en on afhankelijker! zal worden gehouden. De orga nisatoren noemen deze amateur-tour, de 'Tour de France de Vaveniri, de Tour van de toekomst, waarmee men dus te kennen wil geven, dat In deze amateurtour de renners zullen meedoen, die in de toekomst in de prof-toer zullen starten. De grote Tour start op zondag 25 juni te Rouaan en zal op zondag 16 juli in het Pare des Princes te Parijs eindigen. De amateur-tour waaraan alleen renners beneden de 25 jaar mogen deelnemen, start precies een week later. De aankomst is even eens op 16 juli te Parijs. Het is de bedoeling, dat de amateur^ elke dag een groot deel van de etappe per bus zullen rijden. Ze gaan dan ongever 21 uur aan de profs vooruit. De bergetappes zul len voor de amateurs aanmerkelijk gemak kelijker zijn. Er zullen 10 of 12 landenploe gen van acht renners kunnen deelnemen. Aan de grote profronde zullen elf ploegen van twaalf renners deelnemen, al. Italië, Bel gië. Nederland. Spanje, Frankrijk, Engeland, West-Duitsiand, Zwitserland gecombineerd met Luxemburg en drie Frans regionale ploe gen. Evenals het vorige jaar worden 21 etappes gereden en is er weer één rustdag. John van Eek, de secretaris van de sport- commissie van de KNVVÜ toonde zich zeer verheugd over het bericht, dat Nederland weer met een 12-mansploeg zal mogen rijden. We kunnen gemakkelijk een grote ploeg op de been brengen, was z(jn commentaar. We hebben op het ogenblik 6 tot 8 goede Tour- rijders en er zijn zeker nog zes rijders van het tweede plan die meekunnen. Ook van de deelneming van Nederland aan de amateurronde was John van Eek een groot voorstander. (Van een onzer verslaggevers) De inwoners van Puttershoek raken door de slechte toestand, waarin de waterkerende dijk langs hun dorp verkeert lang zamerhand in alarmtoestand. Dit blijkt uit een vrij scherp gestelde brief die B. en W. van deze gemeente dezer dagen hebben gestuurd aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Daarin wordt aangedrongen op een zeer snelle verbetering van de dijk langs de Oude Maas welke het grootste deel van het dorp tegen het water beveiligt. Verleden week schreven wij reeds dat het waterschap de Dijkring Hoekschewaard een gedeelte van de zeer slechte dijk met zakken cement had verzwaard. Deze noodmaatregel heeft de ongerustheid in Puttershoek alleen maar doen toenemen, schrij ven B. en W. nu aan de minister. Zij wijzen de bewindsman erop, dat zij hem in augustus ook al op de onhoudbaarheid van de toestand hebben gewezen. Op deze brief heb ben zij nimmer antwoord gekregen, maar wel verklaarde minister Kort hals onlangs dat heel Zuid-Holland thans veilig achter de dijken ligt. Hoe zeer deze mededeling in strijd was met de werkelijkheid, maken B. en W. van Puttershoek de minister in hun nieuwe brief duidelijk. Door dat de dijkring en de gemeente al jaren wachten op medewerking aan een afdoende verbeterig is er al die tijd aan onderhoud of vernieuwing van de dijk niets meer gedaan. Het verval van het dijklichaam is daar door zo versneld, dat de Putterhoe- kers bij iedere storm het hart vast houden. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Het eenjarig kind van de schipper t. de Bruine is verdronken, toen het ms. Elma in de nacht van dinsdag op woensdag zonk in de havengenl te Kamperland. Het 280 ton metende schip, dat was geladen met bieten, was dinsdag aan de grond gelopen. Een sleepboot zou trachten het vlot te trekken. De schipper was met vrouw en kind In de sloep gegaan. Toen zij wilden overstappen op de sleepboot is de baby te water geraakt. (Van een onzer verslaggevers) De 47-jarige Amstelveense drukker- publicist Joop Z. blijft in elk geval tot 15 november, de dag waarop hi; voor de Amsterdamse rechtbank moei verschijnen, onder verdenking valse identiteitskaarten voor het Algerijnse bevrijdingsfront te hebben vervaar digd. op vrije voeten. Het Amsterdamse gerechtshof heefl gistermiddag namelijk het appel dat de officier van Justitie, mr. H. A. vanRenesse, hééft ingesteld tegen de vrijlating van Joop Z. door de Am sterdamse rechtbank, verworpen. De officier had reeds eerder en toen met succes app?l tegen het op vrije voeten stellen van Joop Z. aangetekend. De rechtbank verlengde daarna het voorarrest, doch schorste dit op 21 oktober nadat de raadsman, mr. J. G. Petersen, daartoe een ver zoekschrift had ingediend. Gister middag verwierp het Hof de nieuwe poging van de officier, de drukker in voorlopige hechtenis te nemen. B. en IV, van Puttershoek hebben de minister nu gevraagd alle onge rustheid weg te nemen door het ver lenen van financiële medewerking aan het dijkherstel. Zonder een rijks bijdrage kan het waterschap name lijk niets beginnen. Er is voorts aangedrongen op de goedkeuring van een reeds lang ge- j leden opgestelde schaderegeling voor de ruim 100 gezinnen, wier woningen in verband met de ophoging van de dijk moeten worden afgebroken. Het gemeentebestuur heeft G. S. gevraagd direct vervangende woon ruimte voor deze gezinnen beschik baar te stellen. (Van onze soc.-econ. redactie) Het aantal bij de arbeidsbureaus ingeschreven werkloze mannen is in oktober iets gestegen, namelijk van 27.097 tot 27.847. De vraag naar mannelijk personeel is afgenomen. Begin oktober waren er 66.473 openstaande aanvragen, eind oktober 63.371. Voor vrouwelijk personeel waren deze aantallen resp. 37.658 en 36.555. Advertentie UI (Van een onzer verslaggevers) De twaalfjarige Yvonne van Loon, uit Goirle, die veertien dagen geleden van huis wegliep, zit al enkele dagen in een cel op het hoofdbureau van politie te Keulen- Het kind werd daar verleden week zaterdagavond zwervend aangetrof fen op de Rijnkade. Yvonne van Loon had geen cent meer op zak. De Keulse recherche is nog bezig met een onderzoek naar de gedragingen van het meisje gedurende haar clan destien verblijf in Duitsland. Giste ren pas werd de Nederlandse politie op de hoogte gebracht van haar aan wezigheid in Keulen. Telefonisch deelde de Keulse poli tie ons vanmorgen mee, dat net kind op transport zal worden gesteld zo dra het onderzoek tegen haar zal zijn beëindigd. Men kon ons niet zeggen hoe lang dat nog zou duren. Volgens de letter van de wet zou zij eerst terecht moeten staan wegens land loperij, maar gezien de bijzondere aard van dit geval zou het meisje wellicht rechtstreeks worden overge dragen aan de Nederlandse Justitie. Yvonne van Loon verdween op 20 oktober. Enkele dagen later werd zij gesignaleerd in Heer bij Maastricht. Ze had daar gesolliciteerd als dienst bode, maar kreeg argwaan toen de werkgeefster aankondigde informaties j te zullen inwinnen. Het meisje ver- cl veen weer en is er in geslaagd clan- j destien de grens te passeren. Zij had het paspoort van haar va der bjj .zich, maar kon daarmee na tuurlijk niet aankomen bjj de (ge waarschuwde) douane. Waarschijnlijk is zij gelift naar Keulen. Bij haar arrestatie verklaar de zij zeventien jaar oud te zijn. „Ze kon daar best voor doorgaan," zei ons de politie daar. DE jeugdige Franse dichteres Minou I Drouet, die met haar veel omstre den verzen al meer dan eens in het nieuws is geweest, arriveerde gis termiddag in Amsterdam. Vanavond draagt z(j in het Inter nationaal Cultureel Centrum in de hoofdstad voor uit eigen werk, waarbij zij zich zelf op de gitaar begeleidt. Bij haar aankomst op het Centraal Station werd zij begroet door- ICC- directeur J. Elsendoom. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Reeds in het vorige nummer van 'De Gids' hebben wij melding ge maakt van het standpunt van de re gering. Het is duidelijk, dat we het daarmee niet eens zijn. Trouwens, het wijkt ook ai van het standpunt, dat door het andere deel van de Stichting van de Arbeid werd inge nomen. Er zou over de tot nu toe gevolgde procedure wel het een en ander te zeggen zijn, We merken slechts op, dat het ons leed heeft gedaan, dat de regering gemeend heeft per brief en nog wel op die datum, namelijk vlak voor de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer, haar definitieve standpunt aan de Stichting van de Arbeid kenbaar te moeten maken. De brief van de Stichting van de Arbeid bood nog alle mogelijkheden voor een verder overleg tussen regering en bedrijfs leven. Wij betreuren het, dat de regering dit overleg niet meer heeft gewenst. Hierdoor is deze aangelegenheid ge- j heel ia de politieke sfeer gekomen, is 1 er maatschappelijk niets opgelost en j heeft de zozeer noodzakelijke en ge- i wenste samenwerking tossen regering en georganiseerd bedrijfsleven een Jeuk gekregen. Uit De Gids van het Christelijk Nationaal Vakverbond van S9 oktober 1960. Een vreemde wereld, die bank wereld. Een mijnheer die min of meer fantastische zaken drijft, die er een n.v. met meer dan tien. dochterondernemingen op na houdt, maar wiens boekhouding, naar achteraf blijkt, enorme lacunes vertoont, slaagt erin mil joenen guldens krediet te krijgen bij de allergrootste bankinstelling die ons land kent. Dat is vreemd. Een doodgewoon Nederlander die ergens een kleine lening wil opnemen, moet met z'n boekhouding op tafel komen, moet belastingpapieren tonen, moet referenties opgeven. Er worden informaties getrokken. Desnoods wordt een sociale werkster op hem afgestuurd om hem voor ondoordachte daden te behoeden. Zou het dan toch waar zijn, dat het voor een gewoon mens moei lijker is honderd gulden te lenen dan voor een fantast om een mil joen op te nemen? De verklaring die de president commissaris van de Amster damse Bank in februari op de aandeelhoudersvergadering heeft afgelegd, maakt de zaak weinig of niets duidelijker. Er was één onderdirecteur die zijn boekje te buiten ging, die eigenmachtig veel te grote kredieten gaf. Die man heeft nu ontslag gevraagd en gekregen. Zo. En kon één enkele man ook al was dat een baan uit de topleiding dan op zijn eentje tientallen miljoenen aan kredie ten geven zonder dat dat in de gaten liep? Waren dan niet méér handtekeningen nodig dan deze ene voor het afsluiten van derge lijke transacties? Werden de ver klaringen en papieren, op grond waarvan die kredieten werden ge geven, dan alleen door die ene man gecontroleerd? En hoe lang heeft dat allemaal wel geduurd? Was er geen interne controle die dergelijke overschrijding van be voegdheden toch onmiddellijk aan het liebt behoort te brengen? Maar goed, dat is dan allemaal gebeurd. 'Voor eventuele verlie zen die uit deze transacties kun nen voortvloeien, zijn ruime voor zieningen getroffen,' heette het in februari. En in een communi qué dat de directie van de Am sterdamse Bank dinsdag heeft uitgegeven, wordt daarbij gezegd: 'De resultaten van het tot nu toe verstreken boekjaar, die niet ach terblijven bij de overeenkomstige periode van 1959, ondervinden dan ook geen nadelige invloed van de transacties bedoeld in de boven aangehaalde verklaring.' Tfreemd alweer. De strop voor de Amsterdamse Bank wordt op vele miljoenen geraamd. De schattingen variëren tussen 13 en 17 miljoen. Als men nu weet, dat het gehele enorme AB-con- cem in de eerste helft van dit jaar 11,4 miljoen nettowinst heeft behaald, dan is het wel aardig te horen, dat niemand iets van de strop zal bemerken. Die wordt wel geput uit de reserves (waarvan overigens bui ten de directie niemand weet hoe groot ze zijn). De aandeelhouders kunnen gerust zijn. Zij komen er niets aan te kort. En wie praat er dan nog over publieke verant woordingsplicht? Laten we liever alles met de sluier van het bankgeheim be dekken. (Van een onser verslaggevers) 'Word je wat dan heb je geluk. En word je niets dan heb je in ieder geval Londen gezien.' Met deze op merking stapte Carina Verbeek (IS jaar) in het vliegtuig naar Londen, waar zij op 9 november als Miss Holland zal deelnemen aan de Miss World verkiezing. "IS blijf tien da gen weg.' aldus Carina, r doen 62 meisjes mee. Wij moeten drie maal voor een jury verschij nen, een maai in avondkleding, een maal in badpak en nog een maal in nationale dracht. Ik heb hiervoor een echt Marker kostuum bij me en Klompen. Die heb ik ook gedragen in Amerika, waar ik van de zomer heb deelgenomen aan de Miss Universe-rerkiezing. Ik ben van beroep mannequin en fotomodel. Sinds een maand woon ik in Amsterdam. Ik ben vroeger op kantoor geweest, maar wilde al tijd al mannequin worden'. Voor de aardigheid begon ik vorig jaar mee te doen aan schoonheidswedstrij den en toen werd ik Miss Den Haag en Miss Tour. Mijn ouders voelden niet veel voor al*dat gedoe, maar toen ik succes had leefden zij wei met mij mee. Ik ben op balletles geweest en verder houd ik veel van modetekenen. Ik ontwerp mijn eigen kleding. Het wordt de eerste maal dat ik in Londen kom. Ik hoop dat ze mij er veel van laten zien. (Van een onzer verslaggevers) In het vooronder var> het sleep bootje Maria J., dat met arbeiders op weg was naar schepen op de ri vier en in de Waalhaven te Rotter dam, is woensdagavond tijdens de vaart een bewusteloze man gevon den. Het, was de 55-jarige classifi ceerder H. G. Antonjj uit de Atjeh- straat. Hij had kort tevoren tegen collega's gezegd, dat hij zich niet we! voelde en is toen vermoedelijk naar het vooronder gegaan en daarbij van een trapje getallen. Hij werd naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hij was overleden. lYTInlster Zü Istra's nieuwe staats- LTJ- lening is elf maal over- tekend. Dat wil zeggen, dat voor een bedrag van ongeveer 3850 miljoen gulden op de iening is in geschreven, terwijl maar 350 mil joen gulden gevraagd werd. Na tuurlijk is dit bedrag van 3850 miljoen gulden niet reëel. Velen hebben voor veel grotere bedra gen ingeschreven dan zij werke lijk ter beschikking wilden stel len, omdat zy er al van tevoren op rekenden, dat de lening sterk zou worden overbekend en dat slechts een deel van de inschrij vingen zou worden toegewezen. Het werkelijke aanbod was dus kleiner dan 3850 miljoen gulden,' maar men maakt zich toch lich telijk belachelijk als men nu-be weert, dat minister Zijlstra pre cies 'in de roos* heeft geschoten, zoals het Handelsblad dinsdag avond met veei tevredenheid be toogde. W/ant de minister heeft niet vv in de roos geschoten. Zijn schot heeft eerder de belasting betaler dan de roos geraakt. Want de minister heeft gewoon da voorwaarden voor de lening veel te gunstig gesteld en daardoor banken, speculanten en een aan tal beleggers gelegenheid gegeven jen extravoordeeltje binnen te halen op kosten van de schatkist. Wij zijn daar niet zo tevreden Dver als het Handelsblad blijk baar is. Wij zijn dat zeker niet als wij bedenken, dat door dit alles de in het belang van ge meenten en woningbouw zo wen selijke rentedaling wordt ver- iraagd. De 14-jarige Lambertus van Hart, wonende in de L(jsterb«sstraat in Waddinxveen, stapte dinsdag avond de ouderlijke woning uit en werd toen geraakt door een metalen kogeltje, dat vermoedelijk uit een windbuks werd afgeschoten. Het ko geltje trof de jongen nr.bij het oog. HU moest terstond naar het Van Itersonziekenhuis in Gouda worden overgebracht.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2