B. en W. antwoorden raadsleden: mets Ook in Schiedam nu een jongerengroep van JG PvdA in toekomst: kritische hegeleider Kruispunt bij tweede tramhalte Rotterdamse dijk wordt gewijzigd Yele plannen voor sanering worden ontwikkeld Voorbereiding bouw van bruggen volop in gang Aantal collectanten t succes van Vragen van raad over 't nieuwe ziekenhuis J. Schuitevoerder over drankmisbruik voor NV Sint-Nicolaas komtNW-jeugd iveer bezoeken SYC-teams zijn weer bezig met competitie Vergadering „Aqua Fauna" Verontreiniging van cle lucht Ijldacteua. HET VRIJE VOLK DINSDAG 8 NOVEMBER I960 PAGINA 4 in de afdelingen van de gemeenteraad. Bij het Ministerie is een plan ingediend voor de bouw van 490 woningen. Het college stelt zich voor dit plan in 1961, voor zover het contingent dat toelaat, te verwezenlijken. In 1962 zal het dan resterende deel van het plan worden uitgevoerd. Bovendien zullen de woningbouwverenigingen in dat jaar beginnen met de bouw van 400 woningen, uiteraard binnen de grenzen van het contingent. (Van een onzer verslaggevers) Over de vooruitzichten van Schiedam wat betreft bouwcon- tingenten in de toekomst, is niets bekend, zo deien burge meester en wethouders mee in hun memorie van antwoord op het verslag van het onderzoek der gemeentebegroting in 1961 niet mo|liTk de^eraltrno^besto1 Alleenstaanden Ook de alleenstaande krijgen de aandacht. Zij worden als regel als woningbehoevende ingeschreven wan neer zij ten minste 30 jaar oud zijn. Mogelijkheden zijn dan bijvoorbeeld de tweekamerwoningen in de toren flats, die indertijd door omstandighe den niet uitsluitend voor de alleen staanden konden worden bestemd. In 't plan voor 490 woningen in Nieuw- land zijn er ongeveer veertig voor alleenstaanden bestemd, chiedammers onder elkaar De oprichting van de jongerengroep van de Partij van de Arbeid in Schiedam is gisteravond in het gebouwtje van Ruimte een feit geworden. Een dergelijke groep komt voor in vele Nederlandse gemeen ten en er is in Zuid-Holland zelfs al een gewestelijk federatief bestuur gevormd. De JG PvdA zal naast de JO PvdA bestaan en ziclj niet slechts met politiek bezighouden. (Van een onzer verslaggevers) De ontwikkeling en de sanering -van de stad was aanleiding tot vele vragen in het onderzoek van de begroting 1961 in de afdelingen van de gemeenteraad. Vele plannen en problemen tegen, zodat svc 1 er een erg; zijn daarbij aangestipt. Het college'van B, en W. heeft toege zegd, dat het het 'plan in hoofdzaak Kethel' aan de raad ter beoordeling zal worden voorgelegd. Rotterdamsedijk Vlaardingerdijk Parkeren Minder reserve De Party zal de jongeren en hun kritiek moeten kunnen verdragen en begrip voor hun gedachten tonen. De JG PvdA zal vermoedelijk een ander temperament hebben als de Party en minder gereserveerdheid aan de dag Judo-examens De Klaproosweek is in volle gang. En of de actie dit jaar ook in onze stad een succes zal worden, hangt voor het grootste deel af van het aantal stadgenoten, dat zich beschikbaar zal stellen om met lijsten rond te gaan of om zaterdag deel te ne men aan de collecte. Verlichting Naar de mening van de raadsleden voldoet de verlichting van de Burge meester Knappertlaan-Rotterdamse- dijk nog steeds niet aan de eisen, die het moderne verkeer stelt. Lucht Waarheen? Sectie Jazz van Scopulus gestart Verpozing Nog aantal kaarten voor „Jaloezie" De blauwe maand is ook in Schiedam begonnen. In het wijk centrum heeft gisteravond de Nederlandse Vereniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken, afdeling Schiedam, haar bijeenkomst gehouden. Het mandoline-ensemble La Mati- nata en het Dubbel Mannenkwartet hebben daarbij een zeer geslaagd programma verzorgd. De raadsleden wezen op het on gerief, dat de bewoners van nieuwe woningen ondervinden, doordat de straten en tuinen gewoonlijk nog in een desolate toestand verkeren, ais de woningen al lang in gebruik zijn genomen. B. en W. antwoorden daarop: „In verband met de woningnood en mede om huurverlies te voorkomen, worden de woningen niet per gereedgekomen blok, maar per gereedgekomen por tiek uitgegeven. Doorgaans is het dan ting op te halen en de definitieve bestrating te leggen. De gemeente zal trachten aan de bezwaren tegemoet te komen door provisorische tegelpa den aan te laten brengen. „Is het mogelijk de achterzijde van de torenflats wat vrolijker te ma ken?" vragen de raadsleden en ze voegen er nog aan toe, dat de flat Spieringshoek en de belde flats aan de Vlaardingerdijk een somber aan zicht bieden. Burgemeester, en wethouders zijn het er mee eens, maar maatregelen zullen voorlopig nog achterwege blij ven: „De financiële middelen ontbre ken." Op een vraag of in de toekomst aan jonge paren een grotere kans op een woning zal worden gegeven, luidt het antwoord: „Als de woningnood dit toelaat, wordt thans reeds in be perkte mate aan jonge echtparen een woning toegewezen." In verband met het vertrekover- schot in Schiedam delen B. en W. mee, dat het tot nu toe gevoerde wo- ningbeleld, waarbij, aan de belang rijkste werknemers een woning wordt toegewezen, voorlopig gehandhaafd zal blijven. Ook de alleenstaanden krijgen de aandacht. Zij worden als regel als wo- nlngbehoevenden ingeschreven wan- meenten al is gebeurd, wordt gezegd, dat voor in de vrije sectoren en met premie te bouwen woningen vrije vestiging wordt toegestaan; niet ech ter voor de woningwetbouw. Het restant van deze 400 woningen zal dan in 1963 worden verwezenlijkt. In 1963 ook begint men met de uit voering van nieuwe, nog te ontwer pen plannen, al dan niet met mede werking van woningbouwverenigin gen. Het college is er, gezien vroegere resultaten van overtuigd, dat de voortgang in de woningbouw alleen kan worden verzekerd, wanneer de ontwerpen voor grotere complexen, uit te voeren door één aannemer, tij dig gereed zijn. Tijcens het onderzoek hebben raads leden ook geïnformeerd naar de - plannen voor de bouw van zoge naamde A-premiewoningen. B. en W. antwoorden daarop: „Er ls een plan voor 75 A-woningen in behandeling. Het bouwen van A-wo- ningen door woningbc, /verenigingen is als regel niet aanu-ekkelijk van wege de hogere huurultkomsten." Het verslag vermeldt ook een vraag naar de mogelijkheid om de woning- Al eerder maakten we melding van de glorieuze intocht van sinterklaas in onze stad, dit jaar op zaterdag 26 november. Van de Schiedamse Middenstands centrale, die in 1960 voor het laatst de organisator van dit festijn ls (vol gend jaar neemt de Schiedamse Ge meenschap d!e taak over) horen we nog, dat de winkels ook nu weer vijf avonden openblijven en wel van dins dag 29 november tot en met zaterdag 3 december. bouwverenigingen weer gelegenheid te geven om te gaan bouwen, nu het vijfjarencontract ten einde loopt. B. en W. delen mee, dat onlangs een bespreking is gehouden met ver tegenwoordigers van een der bouw verenigingen, die plannen hebben om in Kethel te bouwen. Men was daar bij eenstemmig van oordeel, dat men in 1962 kan beginnen met de uitvoe ring van plannen, die de verenigin gen inmiddels gereed zouden maken. B. en W. stemmen in met een op merking uit de raad, als zou het steeds vaker voorkomen, dat bewoners van woningwetwoningen heel goed in staat zijn een hogere huur te betalen, „Als zjj echter om die reden niet als gegadigden voor dergelijke wo ningen waren aanvaard, zouden zij dikwijls in het geheel niet voor een woning in aanmerking zijn gekomen. Immers, er zijn in deze gemeente maar heel weinig woningen voor deze categorie," Het zou niet redelijk zijn, zo vervolgen B, en W„ hen geheel uit te sluiten van woningtoewijzingen. In de toekomst zou de bouw van Coignet-woningen eventueel kunnen worden voortgezet, hoewel daartoe nog geen concrete plannen bestaan. Torenflat Er ls nog geen besluit genomen over de totstandkoming van een tweede torenflat op de oude ijsbaan aan de Burgemeester van Haarenlaan. Bij het projecteren van de complexen eengezinswoningen op dat terrein is rekening gehouden met de eventuele bouw van een tweede torenflat. Bij de NW-Vrouwenbond In Schie dam is men alweer druk bezig met de voorbereiding van het Sint-Ni- colaasfeest voor de jeugd. Sinterklaas wordt ditmaal ingehaald op woensdagmiddag 30 november. Kinderen van vier tot acht jaar kunnen het feest meevieren. Om dat de belangstelling ook dit jaar wei weer groot zal zijn, worden er twee bijeenkomsten gehouden, die om twee en om vier uur beginnen. Sint-Nicolaas zal beide feesten bij wonen en voorts treedt er een pop pentheater voor de kinderen op. Kaarten a 35 cent zijn verkrijgbaar bjj de dames ZagwijnVan Lith, Gordonstraat 48b; Veld—Van Eden. Dr. Kuijperlaan 169; "Weergang- De Ouden, Dr. Boslaan 18; Chaig- neauVan Os, Prof. Treublasn 27; A. v. d. Hoekv. d. Horst, West- frankelandsestraat 91a; J. Speijer, Van Leeuwenhoekstraat 20; G. Bosv. Bingen, IJsselmondsestraat 90; G. v. d. VeldWlersma, Zwar- De heer P. Thysse heeft gisteravond tewaalsestraat 26 en eventueel bij een inleidend woord gesproken en de de bodes van de bond. 1 voorzitter van de Partij van de Ar- (Van een onzer verslaggevers) Ook aan bet verkeer is bij het afdelingsonderzoek van de begroting 1961 door de raadsleden veel aandacht besteed. Er zijn onder meer vragen gerezen over de tramhalte aan de Rotterdamsedijk tussen de Grensflat en' de Koemarkt. Van deze halte wordt weinig gebruik gemaakt en het oversteken is er voor de trampassagiers gevaarlijk, terwijl de trams het uitzicht voor het overige verkeer belemmeren. In antwoord hierop deelt het col lege van burgemeester en wethouders mee, dat bij de asfaltering van de Rotterdamsedijk In 1961 ook dit kruispunt belangrijk gewijzigd zal worden. De y-kruising (gevormd door de Rotterdamsedijk bovendfjks en bene- dendijks) zal worden veranderd in een zogenaamde vierkante kruising, Daarbij komt de afrit naar de be- nedendijkse Rotterdamsedijk tegen over de Nieuw-Mathenesserstraat, loodrecht op de Rotterdamsedijk bo- venóijks. Er komen bovendien over steekplaatsen, ook ten behoeve van Bij de aanleg van de nieuwe rij de overstekende trampassagiers, wielpaden zal men, in overeenstem ming met 'n suggestie in 't afdelings onderzoek rekening houden met de toeneming van het bromfietsverkeer, dat bredere rijwielpaden vraagt, des noods ten koste van de trottoirs. 'Gelijktijdig met de herbestrating van het Koemarktplein zullen aan de Nieuwe Haven tegenover het Koe- De teams van de Schiedamse Vol leybal Club. die in de eerste klasse uitkomen, hebben hun eerste compe titiewedstrijden alweer achter de rug. Dames 1 moest de strijd aanbin den met het tweede dames-zestal. Het tweede team viel ditmaal nogal zacht eitje aan had. Het eerste team won met 3—0; de set-standen waren 15—0, 15—10 en 15—9. Heren 1 ging op bezoek bij zijn In verband met de plannen voor het nieuwe stadhuis is in de jeerste plaats een stedebouwkundig ontwikkelingsplan gemaakt voor de Rotterdammers. Het duur- j voor de omgeving van het nieuwe stadhuis, voor de Broersvest, de even te lang voor SVC de goede KreUpeistraat, Lange Kerkstraat, Broersveld, enz. cadans te pakken kreeg, anders was i 1 misschien een gelijk spel bereikt. Hier waren de set-standen: 159, 15—11 en 19—17. I Voor de komende dagen staan op het programma: Dames:. DRL 1 SVC 1, ZVC 3—SVC 2, Wico 1— SVC 3.- Heren: Phoenix 1—SVC 1, Liba non 3SVC 2. DINSDAG: Bioscopen: MÓNOPOLE: Comanche Todd, de blanke Indiaan, 2 uur, In liefde en oorlog, T en 9.15 uur. PASSAGE: Kolanel Hyde contra Scot land Yard, 2 eti 8.15 uur. lentuonsteJiinKen STEDELIJK MUSEUM'tijdelijk ge sloten. Diversen; CHR. SOC. BELANGEN: Ned. Bond van Gudstrljders en dragers van het Mubiiisaliekruls, contactavond, 20 u. VOLKSGEBOUWABVA, feestavond 20 uur. ARCADE: Schiedams Vrouwenkoor, concert. 20 uur. Apotheek. Backer, St.-iUdulnastr&at 58. WOENSDAG Bioscopen: MONOi'OLE: Comanche Todd, de blanke Indiaan, 2 uur. In Uefde en oorlog. I en 9.15 uur. PAoAAGE: Kolonel Hyde contra Scot land Yard, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: IRENE: Schaakver. Schiedam, schaak- instuif, 20 uur. WIJKCENTRUM: Kath. Vrouwen gilde afd. Nieuwland-Kethel. bij eenkomst, 20 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Geref. Zon dagsschool, bijéénkomst, 20 uur. Arjos, „Eenheid en actie" door de heer .1. van Katwijk, 20 uur. Alg. Fotokring Schiedam, werk- avond. 20 uur. IRENE: Ned. Herv. Geref. Evang„ bij- eénkomst. 20 uur. Apotheek. Backer, St.-Ltdulnastraat 58. ff ff 2 Nu dit plan wat meer vaste vorm heeft aangenomen, kan men begin nen met de studie van de,gewenste ontwikkeling van de rest, van de oude' binnenstad. Als gevolg van de vele andere plannen, die nog onder handen zijn, zal daarmee nog wel geruime tjjd gemoeid zijn. Ook van een saneringsplan voor Sehiedam-Zuid, afgestemd op de plannen voor een nieuwe water kering, de nieuwe bultensluis en de nieuwe brug over deze sluis, zijn reeds voorstudies gemaakt. Het .voortzetten van deze studies heeft echter weinig zin, zolang het basisplan- voor de nieuwe waterke ring nog niet door het Rjjk is goed gekeurd. Bij de studies is ook ge dacht aan de bouw van nieuwe scho len ter vervanging van enkele ver ouderde gebouwen. Wat betreft de pleinvorming in tuindorp Kethelop de hoek van Perenlaan en Iepeniaan zal nog voor het eind van dit jaar een sierbestrating worden aangebracht Het college doet pogingen een stedebouwkundige aan te trekken, tot dusver echter zonder resultaat. Als het niet mogelijk is een geschik te kracht te vinden, zal men samen werken met een particuliere archi tect. De Rijksweg 20, zo delen B. en W. mee, zal pas omstreeks 1965 In ge bruik worden genomen. Het ligt in de bedoeling, dat de aansluitende wegen, met name de Nieuwe Dam- laan en de 's-Gr&velandseweg reeds In gebouw Irene belegt de aqua- riumvereniging „Aqua Fauna" van avond een vergadering. De heer A. van den Nieuwenhuizen uit Heem stede zal een lezing houden over „De gedragingen van tropische vissen tij- ripnc Ha Ifwppk". - - Daarin zal het paringsgedrag van verschillende aquariumvissen worden behandeld. Het onderwerp wordt verduidelijkt met kleurendia's. lang voor die tijd gereed zullen zijn. Hoe staat het met de verbetering van het uitbreldlngsplan-Nieuwland de Vellevestsingel? vroegen raads leden. Het antwoord: „Ter voltooiing van het uitbreidingsplan Nieuwland moeten we langzamerhand komen tot ontruiming van het gebied tus sen de Damlaan en de Nieuwe Dam- laan, zodat daar ook de nieuwe be bouwing tot stand kan komen. Het water van de Vellevest zal verbreed moeten worden, zodat de molen aan de Vlaardingerpoort meer tot zijn recht komt. Het verbrede water krijgt een nieuwe beschoeiing" Naar aanleiding van opmerkingen over het tempo van het werk aan de Rotterdamsedijk, zeggen B. en W., dat dit tempo volledig afhangt van de mogelijkheden van de technische bedrijven in Rotterdam en Schiedam die zich tot het uiterste inspannen om de wericzaamheden zo vlot mo gelijk te doen verlopen. Zonder ontoelaatbare hinder te veroorzaken voor het verkeer en de omwonenden zou het tempo niet kunnen worden opgevoerd. Met het herstraten van de Rozen- burgsestraat zal spoed worden be tracht. In 1961 zal men voortgaan met. het herstraten van de trottoirs der B.K.-laan. Rond de Hogenbanweg is een groot gebrek aan speelruimte voor de jeugd. De raadsleden verzoeken B. en W. te bevorderen, dat de jeugd op de groenstroken mag spelen en dat daar speelwerktulgen worden ge plaatst. Deze groenstrook ligt echter slechts voor twee meter op Schie dams grondgebied en het zuidelijke deel, dat aan Rotterdam toebehoort, schijnt te zijn bestemd voor de bouw van een kleuterschool. B. en W. merken bovendien op, dat er een be tegelde speelplaats met speelwerk- tuigen is tegenover het midden van de groenstrook op Rotterdams ge bied. In het begin van 1961 zal aan de raad een krediet worden aange vraagd voor de verbreding van de Vlaardingerdijk tussen de B.K.-laan en de Vijfsluizen. B. en W. hopen, uitvoe- dat daarop in de zomer de ring van het werk kan volgen. Men is reeds begonnen mpl het maken van de zwaaikom en de kade muren voor de Troveniersbrug. Voor de vervaardiging van de stalen bo venbouw is reeds opdracht gegeven, terwijl de onderbouw nog deze maand wordt aanbesteed. Zodra het voorbereidende werk voor deze brug gereed is, zal worden begonnen met het ontwerpen, van de Brandersbrug, waarvoor de plannen en de kredietaanvraag waarschijn lijk midden 1861 aan de raad zullen worden voorgelegd. Tijdens het afdelingsonderzoek in de raad zijn ook opmerkingen ge maakt over het uitstellen van de re paraties aan de kaden van Korte Haven en Lange Haven, die in een zeer slechte toestand verkeren. B, en W. dolen mee, dat bij Ge meentewerken een kuip in de maak is, waarmee naar men, verwacht, bij elke waterstand reparaties kunnen worden uitgevoerd. marktplein verkeerslichten worden aangebracht. De raadsleden spreken in het ver slag hun bezorgdheid uit over het parkeerprobleem rond de Koemarkt. B. en W. zeggen hierover: „Als de verbinding Lange Kerkstraat-Singel tot stand zal zijn gebracht, kan ook het parkeerterrein worden aangelegd, dat aansluit op de stadhuisplannen." B, en W. vertrouwen, dat dit terrein een oplossing zal brengen voor het parkeerprobleem rond de Koemarkt. Ook de brand bij J. J. Melchers, toen de oude Magirus-brandspuit op een kritiek moment geen water gaf, duikt weer op in het verslag. „Waarom is niet direct met modem materiaal uitgerukt?" wordt er ge vraagd en B. en W. antwoorden: „Behalve de oude Magirus-spuit zijn uitgerukt de moderne brandweer voertuigen: de hogedruknevelspult en de lagedrukspuit. De oude spuit zou niet zijn Ingezet, als de nieuwe spuit, aangeschaft ter vervanging van de oude, al ter beschikking was geweest." Is het in verband met de groei van de stad niet aanbevelenswaardig om van de vrijwillige brandweer over te gaan op een beroepsbrandweer? Dit punt blijkt al lange tijd de aan- beid in Schiedam, de heer C. Boer man, besprak daarna de verhouding tussen de Partij en de jongerengroe pen. De heer Boerman vertelde, dat de Partij voornemens is om de jongeren alle mogelijke faciliteiten te "geven. „Men zou zelfs kunnen zeggen, dat er nauwelijks sprake is van een ver houding tussen Partij en jongeren groepen de groepen zuilen zoveel mo gelijk de ruimte krijgen en hun eigen gang kunnen gaan, los van de Partij van de Arbeid. Misschien zullen er in een later stadium meer contactpunten ont staan. bijvoorbeeld in geval van kritiek door jongeren op het beleid van de Partij van de Arbeid. Hierin ligt ook de waarde van de jongerengroep: de denkbeelden van mensen uit een jongere leeftijdsgroep treden ook eens aan het licht. leggen. Men hoopt, dat zU in de toe komst een kritische begeleiding zal gaan vormen van de Partij van de Arbeid". De heer Boerman legde er nog eens extra de klemtoon op. dat de JG PvdA overigens geheel op eigen benen zal staan en haar eigen lijnen en Ideeën zal volgen Een geanimeerd debat over het werk van de jongerengroep volgde op de inleiding van de heer Boer man. Daarbij bleek, dat men graag over Interessante, actuele proble men zou willen praten van maat schappelijke, culturele, sportieve, economische of politieke aard Ook contact met andere groepen, zoals de JO VD en de JO KVP zal zeer op prijs worden gesteld. Men wil bovendien de persoonlijke band tussen de leden niet verwaar lozen en denkt erover bijeenkom sten in de huiselijke kring te gaan houden Het voorlopige bestuur bestaat uit de heren P Thysse, voorztter; B. Ver- mey, secretaresse en W. Hoegée, pen ningmeester. Het is de bedoeling om ongeveer één maal per maand op woensdagavond bijeen te komen. Na een korte koffiepauze heeft de heer Cor Schulze nog het een en an der verteld over de Amerikaanse presidentsverkiezingen, waarbij hij de manier van stemmen, het kiesrecht in Amerika, de huidige kandidaten en de vooruitzichten de revue liet pas seren. In de maand oktober zijn de vol gende leerlingen van sportschool Bishoff voor hun examen geslaagd: Meisjes, gele slip, judo: Dora Die ters. Jongens: Frankün Janssens, Koos van Schendeien. Oranje slip: Paul Utens. Heren, jioe-jitsoe, tweede graad Th. Mali. Judo, gele band: A. Ballijns, J. van Ham. W. Kind, B. Verbeek. Oranje band: B. v. d. Raaf, G, v. Tricht. Het mooie doel van de Klaproos collecte is bekend: uit. de opbrengst zui'in de nabestaanden van do ge dacht te hebben. Een rapport hier- j allleerden. die in ons land hun omtrent ls In studie. Burgemeester en wethouders de len hierop mee, dat een gedeelte van deze hoofddoorgangsweg een nieuwe verlichting krijgt. Als deze gereed is. zal het college zich na der beraden. Men streeft ernaar de gaslantaarns voor 1 januari 1962 te vervangen door elektrische lantaarns. In verband met de personeelsschaarste kan men pas na die datum aandacht gaan beste den aan de slechte verlichting elders, zoals bijvoorbeeld aan de Jacob Cats- laan, de Nassaulaan, Troelstralaan, hoek Dr. de Visserlaan, enz. Omdat de Provinciale Waterstaat verbiedt een kabel door de weg te leggen, ls het niet mogelijk de Har- reweg en de Woudweg te verlichten, zo delen B. en W. mee. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens het onderzoek van de begroting 1961 hebben de raadsleden verschillende vragen gesteld over de plannen voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis. „Betekent het afstappen van het fasenplan voor de bouw van een nieuw ziekenhuis geen ernstige vertraging zo vragen zij zich af. En,'Moet men uit het feit, dat op de begroting 1961 slechts een memoriepost voor het ziekenhuis is opgenomen, afleiden, dat er nog steeds geen goedkeuring op de plannen is of dat er geen bouwvolume en/of kapitaal beschikbaar is?" B. en W. kunnen de raad op dit punt enigermate geruststellen. „Om dat thans nog niet bekend is, welk bedrag voor de ziekenhuispost in 1961 nodig zal zijn, is zoals gebruike lijk een memoriepost uitgetrokken. Zodra het juiste bedrag bekend is, zal aan de raad het nodige krediet worden aangevraagd." De minister heeft begin maart ver klaard, dat hij zich met de plannen kon verenigen en heeft verzocht de gegevens klaar te maken, ten einde de Rijksgoedkeuring ingevolge de We- deropfcxjuwwet te kunnen aanvragen. „De uitwerking van de plannen en het bespreken "en bestuderen van alle aspecten vragen tijd en de aard en omvang van het onderwerp laten een overhaaste behandeling niet toe." De architect zal de definitieve plan. nen niet eerder dan in mei 1961 be- stekklaar kunnen hebben, waarna zü aan de raad zullen worden voorge legd. Inmiddels is overleg gaande met het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over het beschik baar stellen van bouwvolume. In verband met het nieuwe zieken huis zal de kwekeri) moeten verhul zen. Ongeveer twee maanden geleden is aan de Oudedijk al begonnen met het grondwerk voor de nieuwe kwe- kery. Ook de,luchtverontreiniging als ge volg van de Industrie is by het onder zoek aan de orde gekomen, In aan wijsbare gevallen is het college tot overleg met de desbetreffende indus trie bereid, maar men verwacht wei nig resultaten van dat overleg, zolang de schepen op dit punt nog niet aan voorschriften 'zijn gebonden. Op de vraag wat liet college van B. en W. overigens doet ter bestrijding van de luchtverontreiniging in en buiten de gemeente Schiedam, wordt geantwoord, dat men het werk van de rijkscommissie, die zich hiermee bezighoudt, met aandacht volgt. Waar gaat in de toekomst het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters heen. nu het Rode Kruis liet gebouw aan de Lange Nieuwstraat al heeft verlaten? BU de verhuizing van het Rode Kruis kon het consultatiebureau niet mee verhuizen, omdat de daar be schikbare ruimte niet aan de door provincie en rijk gestelde eisen vol deed. De Vereniging tot Bescherming van Zuigelingen beeft nu met de Rotterdamsche Bank een overeen komst gesloten, dat men het gebouw- mag blijven gebruiken, totdat het wordt afgebroken. Burgemeester en wethouders zijn met d vragenstellers eens. dat het voor c' bewoners van het zuiden en het ce.-trum van belang is, dat het consultatiebureau in dezelfde omge ving blii.'t. Bepaalde plannen zijn er echter nog niet. laatste rustplaats hebben, in staat worden gesteld dé graven te bezoe ken. Duizenden familieleden van ge vallenen hebben in de afgelopen ja ren, dank zy de Klaprooscoliecte, de reis naar ons land kunnen maken. Maar vele anderen wachten nog op die mogelijkheid. Slechts by een flink aanta! medewerkers, die een lijst of een collectebus willen hanteren, kan de Klaprooscollecte in Schiedam een resultaat opleveren, dat in overeen stemming ls met dat geschenk van de vrijheid. De lysten kunnen worden afge haald by de heer F. Colllgnon, St.- Liduinastraat 70a In Schiedam en het comité hoopt, dat er zéér veel lijsten nodig zullen zyn. De bussen kunnen vrydag II no vember van 18.30 tot 21.30 uur en zaterdag 12 november de gehele dag worden afgehaald in het voormalige Rode-Kruisgebouw aan de Lange Nieuwstraat 197. Men dient de bus sen hier ook weer in te leveren. In Kethel kan men zich melden by de heer Ijsselsteln, Spaarbank Anno 1820, Populierenlaan, waar men vrijdag 11 november bussen kan af halen, die zaterdag, ook ln het voor- De sectie Jazz van Sociëteit Sco pulus is gestart. Zondagmiddag heeft ze onder het mom van een thé-dansant zeer goede jazz laten horen. Het waren de bands van Aad Nijs, het „Blue Note Quartet" en het Quintet René Tirion. Het Quintet was sinds 1958 niet meer by elkaar geweest, maar het bracht prima mu ziek. Het nieuwe kwartet van Aad Nys was een. verrassing. Deze klarinet tist is overgestapt op de bariton-sax, en hy heeft hierop een geheel andere styi weten te ontwikelen. Evenals ex-Dlxieland-trompettist Henk van Nood speelt hy nu mo derne jazz. Voor de komende bijeenkomsten heeft de Sociëteit o.a. Thom Berns en saxofonist Plet Noordyk uitge nodigd. malige Rode-Kruisgebouw aan de Lange Nieuwstraat, worden Ingele verd. Op uitnodiging van The British Legion zullen dit jaar ook weer 22 personen een reis naar Londen mogen maken. Wie dat zullen zyn, wordt bepaald door trekking van de gebruikte legitimatiebewijzen. „Schiedammers onder elkaar" Za terdag 5 november werd onder dit kopje geschreven over het bezoek van Leidse studenten aan Schiedam. Dit in verband met het 15e lustrum van 'Aloud en Roemryk'. Het programma vermeldt een 'ver pozing' by distilleerdery de Erven Lucas Bols en een receptie in de distilleerderij van Joh. Kuiper en Zonen. Een gevaarlijke omgeving, voor een 'verpozing' en receptie. Er zyn in Schiedam toch wel andere gelegenheden te vinden, waar jonge ren hun vreugde kunnen uiten? Voor burgemeester Peek is het wel prettiger dat hij de 'feestvierende' studenten op het stadhuis ontvangt, voordat zy een bezoek hebben ge bracht aan bovengenoemde distll- leerderyen in Schiedam. Of het zin heeft 'onze studenten' een hartelijke belangstelling te to nen, betwyfel ik, omdat hun pro gramma fantasie- en smakeloos is. KAREL SCHOLTEN sr. Frans Halsplein 6b Schiedam Voor de voorstelling van Sachs Guitry's biyspel „Jaloezie", die de Haagse Comedie donderdagavond in het Passagetheater geeft voor de Schiedamse Kunstkring zyn nog kaarten verkrygbaar by de adminis tratie van de Kunstkring, Rotter- damsedyk 47 en aan de zaal. Maar het belangrijkste punt was toch wei de inleiding door de heer J. Schuitevoerder. secretaris van het hoofdbestuur, zyn toespraak was een korte, maar krachtige waarschuwing tegen overmatig alcohol verbruik. Veei mensen beginnen met een drankje op een familiefeestje, zo zei de heer Schuitevoerder, maar onge merkt raken zij verslaafd aan de drank. Hoewel ln de jaren voor de oorlog in het drankverbrulk een dieptepunt was gekomen is er, on der meer door de reclame, na de ja ren veertig weer een grote toene ming van het drankverbrulk ont staan. De heer Schuitevoerder haalde verschillende voorbeelden aan van ernstige verslaving. Het verbruik van bier in ons land ls sinds 1938 met 130 percent gestegen. Het totaalver- bruik van alcoholhoudende dranken is vanaf datzelfde Jaar met 45 per cent toegenomen. En nog is er bin nenkort een grote reclamecampagne te.venvachten voor het doen toene men van het cafébezoek. Daarom ls het, aldus de heer Schuitevoerder. van het grootste be lang, dat de Blauwe N.V. paraat ls om het drankverbrulk tegen te gaan.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1