brengt Duitse Conti-lotto in ons slag land toe VenJkaêc VLIEGLAWAAI 'Minder last van ons dan van de Rus' 7k zag de kiel als X 0 J I MERKTEKENS ZONDER COMMENTAAR Formulieren en inleggeld in beslag genomen Eén katholieke vakcentrale Bejaarde man verongelukt Het Vrije Volk 5&a Gasvergiftiging na clandestiene aansluiting Drie jaar voor steken met mes 't Gaat goed bij Verschure en Co. Vaag spoor leidt naar Dorst 5 Zmtk Kippen bewaren..! Breken Spaarbank moet meer bank zijn Voorzitter ARKA: Confessionele partijen Toxopeus antwoordt over opening brug WÈËÈ MILITAIRE JEEP BOTST OP AUTO: ÉÉN DODE Hogere omzet bij Jansen-Sutorius HET VRIJE VOLK DINSDAG 8 NOVEMBER 1960 PAGINA 2 het échte Zweedse KNACKEBRÖD (Van sen onzer verslaggevers) Zeker achtduizend, maar misschien meer dan tienduizend Nederlanders hebben de afgelopen weken en maanden regel matig gespeeld in de Duitse Conti-lotto. De meesten van hen zetten per week 1,25 in, sommigen meer, anderen minder. Alien hoopten ze een flink deel uit de wekelijkse prljzenpot van meer dan een miljoen gulden te win nen. DOOR ONBEKENDE AGENTEN POSTEN DRUK ONDERZOEK YERVOLG VAN PAG. -Dominee Gietema heeft ooi de bezwaren van de Jelsamers toegelicht. 'Het heeft in onze dorpen kwaad bloed gezet,' zei hij, 'dat de piloten van deze basis niet in Jelsum of Marssum wonen, maar in Hardegarijp, Heeren veen of Harlingen. We protesteren niet tegen bewapening. Maar waarom heeft de overheid niet eerst eens een onderzoek ingesteld? Niet laatste cAeh ecAeéej Ik zag de kiel Meisjes in paniek iPi AA mëifê (Van onze parlementsredactïe) De marechaussee had gaster- avond de drie radioactieve merktekens van de land macht nog niet teruggevon den. Wel had men de aanwijzing, dat het zinvol was in de om geving van Dorst (bij Breda) te zoeken. Maar ook daar heeft men nog geen succes geboekt. Yrij zorgeloos TTet NW en het CNV willen het openbreken van collectieve arbeidscontracten tot een nor male bezigheid maken. Althans onder omstandigheden die voor de arbeiders gunstig zijn, In slechtere tijden ook? Met deze vraag meent de Volks krant blijkbaar op een heel Intel ligente manier de opvattingen van het NVV aan te vallen. In het nummer van zaterdag wordt het beleid van het NW besproken onder de titel 'Weinig nieuws'. De Volkskrant meent dat het NW met zijn voorliefde voor openbre ken erop uit is een algemene loon- ronde te forceren. En daar voelt het blad niets voor, want zo'n loonronde zouden wij ons econo misch niet kunnen veroorloven. En zo'n loonronde past niet bij de vrijere loonpolitiek die thans wordt gevoerd. TTet komt ons voor dat de Volks- J"1 krant de zaken duisterder maakt dan zij zijn. Daarop wijst haar vraag of het NW in moei lijke tijden ook voor openbreken is. Deze vraag wekt de indruk als of het NW collectieve arbeids overeenkomsten openbreekt. Dat is een verkeerde indruk. Het NW breekt geen contracten open. Dat kan het NW niet. Het NW tracht evenals het CNV, waar de bedrijfsresultaten daar toe aanleiding geven, met de on dernemersorganisaties tot over eenstemming te komen om geza menlijk de c.a.o. te wijzigen vóór dat zij is afgelopen. Uitgaande van de juiste gedachte,' dat twee partijen die een contract sluiten, ook het recht hebben dat con tract verandering te brengen zo dra zij het over die verandering eens zijn. Die verandering behoeft dan de goedkeuring van de over heid. Bij de neergaande conjunctuur zou het ook denkbaar zijn dat werkgevers en werknemers elkaar vinden voor een tussentijdse wij ziging van de c.a.o. Vermindering Van werktijd om meer mensen in dienst te kunnen houden en werknemers voor volledige werk loosheid te behoeden, is meer dan eens tussentijds overeengekomen. De vraag van de Volkskrant kan dus gemakkelijk met ja worden beantwoord. Ook in moeilijke tij den is het mogelijk tussentijds een contract te wijzigen. Maar al leen als beide partijen het daar over eens worden. En anders niet. Net zoals dat nu het geval is. He moeilijkheid zit dus helemaal niet bij het zogenaamde open breken van c.a.o.'s. De moei lijkheid zit op een -heel ander punt.' Als werknemer en werkge ver het erover eéns worden, dat een tussentijdse loonsverhoging er wel af kan omdat de produkti- viteit sneller is gestegen dan werd verwacht, zou volgens de regels van de vrijere loonpolitiek de tussentijdse loonsverhoging, goedgekeurd moeten worden. De regering wil echter die goedkeu ring niet. En daarom heeft zij de regels veranderd. Dóórop lopen werkgevers- en werknemersorga nisaties vast. Tkit Is een pijnlijke zaak voor de u regering. Want dit n 1 e t toe passen van de in 1959 gestelde regels bewijst dat die regels niet te hanteren zijn. Daar wringt de schoen. En daarom zit de huidige loonpolitiek in het slop. Als de Volkskrant zo uitweidt over het openbreken van c.a.o.'s richt zij de schijnwerper op een onbelang rijk punt. De tussentijdse wijzi ging van de spelregels van de vrijere loonpolitiek Is de grote steen des aanstoots. Met die regels is gebroken. (Van onze sociaal-economische redactie) De spaarbanken moeten méér service gaan bieden aan de spaarders. Advertentie LM. (Van onze soc.-econ. redactie) Het hoofdbestuur van de ARKA acht het mogelijk en gewenst, dat er één katholieke vakcentrale voor alle katholieke werknemers wordt ge vormd. Aldus de voorzitter van de enige jaren geleden uit de KAB getreden Algemene Rooms-Katholieke Ambte- narenvereniging, mr. G. a. A. M. Boot, op het congres van deze orga nisatie te Utrecht. De heer Boot sprak de hoop uit, dat de Katholieke Bond van Over heidspersoneel en de ARKA in on derlinge harmonie het huis van de ene vakcentrale zouden kunnen be wonen. „Ze moeten niet tegenover elkaar blijven staan, zoals nu al drie jaar het geval, is." Over hel resultaat van de gediffe rentieerde loonvorming hangt een sluier van teleurstelling, zei de AKKA-voorzitter. Hij sprak in dit verband over de onbevredigende situatie bjj de lagere en middelbare ambtenaren. De heer Boot hield zich ook bezig met de aangekondigde belastingver laging. Hij merkte op. dat degenen die daarvan gaan profiteren, wel een wrange bijsmaak moeten hebben als zij zich realiseren, dat de vijfhonderd miljoen gulden die hiermee zijn ge moeid. mede worden gefinancierd uit de „winst", die een voortgezette on rechtvaardige bezolding van de amb tenaren oplevert. De Conti-spelers in West-Nederland, Brabant en Limburg behoeven deze week niet uit te kijken naar de uitslag van de loterij. Hun formulieren en hun inleggeld zijn namelijk door de Rotterdamse recherche in beslag ge nomen. veie weken hebben Rotterdamse politiemannen onder aanvoeling van hoofdinspecteur R. B. T. Perdijk van de centrale recherche gewacht op een kans om de topfiguren van de Conti- lotto in Nederland te grijpen. Reeds maanden geleden begon de jacht op de Nederlanders, die voor de verspreiding van de formulieren, het doorzenden naar Duitsland en ■de uitbetalingen van de prijzen zorgden. Die jacht was des te moeilijker, omdat deze topfiguren er zeer nauw gezet voor hadden gezorgd, dat hun namen zelfs niet bij de hoofdagenten bekend waren, laat staan bij de ge wone agenten, de sub-agenten en de formulieren-verkopende winkeliers. Reeds in mei'werd een Delftenaar gearresteerd, die in het bezit was van blanco Conti-lotto-formulieren. Hij vertelde, dat hij door een onbe kende was opgebeld, die hem had gevraagd voor de verspreiding te zor gen. De formulieren moesten in ont vangst genomen worden van iemand, die volgens afspraak bij het Delftse station stond. De politiemannen geloofden dat verhaal aanvankelijk niet. Maar al vrij spoedig werd duidelijk, dat de Nederlandse topfiguren uitstekend de kunst verstonden om zich schuil te houden voor de politie. Na de aanhouding van de Delftse agent werden ze zelfs zo voorzich tig, dat ze niet alleen him mede werkers, maar ook de deelnemers aan de lotto een codenummer gaven. Er werd op gelet, dat de ene verkoper de naam van de an dere en van de agent niet wist. Toch ontdekte de Rotterdams» politie na verloop van tijd, dat een der hoofdfiguren een adres in de Rotterdamse wijk 'het Brabantse dorp' had. Twee weken lang postten daar telkens twee rechercheurs. Vrij dag Jl. werd de volharding beloond. Er arriveerde een auto, die zich Advertentie I.M. zoekend door de straten van het Bra bantse dorp bewoog. Naar later bleek, zat in deze wagen de 34-jarige Rot terdamse chauffeur A. de K„ die een groot pak met ingevulde formulieren en circa tien mille moest overdragen aan de Haagse koopman C. P. U. jr. Deze had zich echter verlaat. Toen hij kwam, vond hij De K. niet óp de afgesproken plaats. Ook hij toerde toen door de straten van die wijk. Na verloop van tijd zagen de twee mannen elkaar, er werd gestopt en de lading zou worden overgedragen. Op dat moment grepen de politie mannen in. U., De K., diens schoonvader (bij wie de formulieren steeds in een schuurtje werden bewaard) en een schoonzusje van de Rotterdammer werden meegenomen naar het bureau. De Rotterdamse recherche is nog druk bezig met het onderzoek in deze xotto-zaaK. xvien zoent, onaer meer uit, wat er precies met het geld gebeurde wie nog meer meehielpen bij de ver- Spreiding van de formulieren, waar de lottoformulieren (met Nederlandse tekst) werden gedrukt en hoe het Stond met de uitbetaling van even tuele prijzen. Degenen, die de lotto in Nederland hebben verspreid, zijn strafbaar vol gens de Loterijwet. De deelnemers zijn dat niet. In deze rubriek vermeldt Bet Vrije Volk sonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Nederland heeft in de AR en de CHU zijn confessionele partijen. Het Is bekend hoe grote theologen van onze tijd als Karl Barth en Reinhold Niebuhr dit als christenen veroor delen. Eenzelfde opvatting wordt gevon den in het rapport van de studiecon ferentie van de Wereldraad van Ker ken, die in augustus 1939 in Saloniki bijeen was. Het rapport is afgedrukt in het Zeitschrift für Evangelische Ethik van september 1960. Het rap port roept de individuele christen op om in religieus ge mengde partijen in verbanden mede te werken, omdat christenen en niet- christenen voor dezelfde levensnood- zakelijkheid staan (pag. 282). Wat betreft christelijke par tijen is het standpunt dat zij meer nadeel dan voordcel brengen. Daar voor worden drie argumenten gege ven: le. christelijke partijen leiden tot misverstanden omtrent het chris tendom, daar zij het christendom met een politiek program gelijk stellen; christelijke partijen miskennen christelijke elementen in andere partijen; christelijke partijen leiden ïr. de politiek tot religieuze verbittering en tot onnodig diepe tegenstel lingen, f Het is voor de voorstanders van de doorbraak een verheugende gedachte te weten, dat hun medechristenen in de Wereldraad de doorbraakgedachte zijn toegedaan. De AR en CHU mogen het weten: hun standpunt en niet het onze Is uitzonderlijk. Uit Doorbraak, oktober 1960, (Van een onzer verslaggevers) „Zolang wij hier vliegen hébben de mensen minder last dan icanneer de Rus hier vliegt." Dat was het commentaar van de vliegbasiscommandant kolonel Bosch. Wat wil men toch, zei hij, we doen alles om hinder te voorkomen. Het proefdraaien doen we zo ver mogelijk 2e. 8e. Maandagmiddag om tien voor vijf is de 81-jarige heer A van Oosterhout, Dennenstraat 6 te Eindhoven, ver ongelukt toen hij op de hoek van'de Kastanjelaan en de Berkenstraat, dicht bij zijn woning, met zijn fiets plotseling linksaf sloeg en door een bestelauto werd overreden. De bejaarde wielrijder werd bij het ongeval op slag gedood. Niet zonder reden zei deze predi kant dit. Want in feite protesteer! men hier volkomen tevergeefs. De uitbreiding van de vliegbasis s er aL Op de grond, die tot militair terrein is verklaard, 1 i g t de verlengde start baan reeds op enkele honderden meters vanaf het dorp Jelsum récht naar de school toe. Toen men die baan aanlegde heefi men daar niet eens aan gedacht, zeg' de dominee. KOLONEL BOSCH ...wat wil men toch... van de bewoonde wereld af, we vlie gen ook zo weinig mogelijk na mid dernacht en stoppen zelfs als er be grafenissen. zijn. Enfin, volgens ds. Gietema heeft Waar blijft de nieuwe school, vroeg een huisvrouw uit Jelsum. Ze heb ben ons die al een jaar geleden be loofd. Een schoolhoofd uit Marssum schetste de schade die het onder wijs ondervindt. Lesgeven is niet mogelijk meer. De kinderen zijn zenuwachtig, onrustig en rumoerig en er ontstaan situaties waartegen onderwijzers niet meer zijn opge wassen. De heer Nijboer heeft de bezwaren nog eens samengevat. Het gaat alleen om het gevaar en het lawaai, over de defensie-politieke aspecten van de ligging der basis wil men niet oor delen. Maar mocht in het kader van een reorganisatie der luchtmacht een of meer vliegvelden worden opgehe ven laat de basis Leeuwarden dan niet een der laatsten zijn, zei hij. de actie ook aangekondigd als .Makkers staakt uw wild geraas" toch al succes gehad. „Ze vliegen nu toch lang zo laag niet meer," zei hij niet ontevreden. MASCOIA 4711 "CARAT Et» de Cologne 4711 "RHEINGOCD" Eau de Cologne 4711 "MASCOTA" Eau de Cologne 4711 "TOSCA* Eau de Cologne 4711 TROIKA" Eau de Cologne EAU OE COLOGNE ËAÜDE KömsSCH TROIKA i Een clandestiene gasaanslaiting met een rubberslang buiten de gas meter om is de 32-jarige bewoonster van een woning in de Doubletstraat in Den Haag bijna noodlottig gewor den. In de sla-g was een lek ont- •taan. Door het uitstromend» ga* werd Ae bewoonster, J. J. R.S. onwel. Zij moest in het ziekenhuis Zuid wal eer observatie worden opgenomen. In antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer C. J. van Lienden (p.v.d.a.), heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeusmeegedeeld, dat de burgemeesters van Breda en Gorkum tot overeenstemming zijn gekomen over de organisatie van de feestelijk heden, die verband zullen houden met de openstelling van de brug Gorkum—-Sleeuwijk. Voor de organisatie hiervan is in Breda een officieel comité gevormd. In Gorkum is een comité gevormd uit de burgerij. (Vervolg van pagina 1) Het racebootje voer ter hoogte van 's Gravendeel op de druk bevaren rivier toen plotseling de motor af sloeg. Schipper Hensens deed ver geefse pogingen de motor weer op gang te brengen en hij kon intussen niet voorkomen dat het ranke scheepje dwars op de rivier kwam te liggen. Op dat moment naderde de Zagri 12 al, een nieuw zandsefhp, dat van Dor drecht onderweg was naar het Hol- landsch Diep. De opvarenden van andere in de nabijheid varende schepen zagen het gevaar ook, maar hoewel ze on middellijk alarmsignalen gaven, be merkte men aan boord van de hoog boven het water liggende Zagri 12 het stuurloos ronddrijvende scheep je niet. Met een enorme klap werd hek ranke bootje door het zandsehip ge-! ramd. Aan boord van de andere sche den zag men dat de vier opvarenden- met het bootje onder de boeg van de Zagri 12 verdwenen. 'Ik verlies niet zo gauw. mijn posi tieven,vertelde schipper Hensens ons gisteravond, 'maar toen ik onder dat' grote schip werd gesleurd, dacht ik dat dat mijn eindje wel eens kon be tekenen. Ik zag de kiel van het schip ais een donkere schim boven me en het duurde een eeuwigheid voordat ik weer licht zag.' Toen de Numansdorper, die als een ervaren schipper erkend staat, boven water kwam, was zijn eerste gedachte om te proberen de meisjes te hulp te komen. Ze kwamen gelukkig allemaal vlak bij elkaar aan de oppervlakte en onmiddellijk werden van de sleepboot en van enkele andere schepen red dingboeien naar hen geworpen. Elk van de drenkelingen kreeg er snel een te pakken, maar door de snelle stroom was het gevaar toen nog allerminst geweken. De twee meisjes die niet kunnen zwemmen, verkeer den in paniek en voordat schipper Hensens, die zelf geen zwemgordel droeg, aan zijn eigen veiligheid dacht; ging hij hen te hulp. Hij wist hen vast te houden en werd met de meisjes aan boord van de sleepboot getrokken, Mej, Bos had zich intussen zelf zwemmend in vei ligheid gebracht. Het racebootje werd onderste bo ven drijvend door de Terneuzen 27 geborgen nadat de drenkelingen aan boord van dit schip waren gebracht en wat op verhaal waren gekomen werden ze met een aut» naar huis ge bracht. mm Veilig aan wal na een bang avontuur: mej. J. Bos (links) en mej. R. van der Sluis. (Van een onzer verslaggevers) De rechtbank te Maastricht heeft gisteren de 40-jarige bouwvakarbei der K. B. uit Aken, wegens doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. B. had op 8 mei van dit jaar in de woning van zijn zustereen wedu we te Kerkrade haar kostganger J. Coumans met een broodmes gesto ken tijdens een ruzie, omdat het slachtoffer in handgemeen was ge raakt met de zuster van verdachte. De rechtbank verwierp het beroep op noodweer en veroordeelde B. tot de helft van de gevraagde straf. (De :officier van Justitie had aes jaar ge- eist). (Van onze soc.-econ. redactie) De directie van Verschure en Co's Scheepswerf cn Machinefabriek N.V. in Amsterdam zegt dat de gang van zaken in het lopende jaar bevredi gend is geweest, In een aantal ge vallen werd de productiecapaciteit geremd door een tekort aan werk krachten. Met uitzondering van de afdeling scheepsbouw is het bedrijf ruim van orders voorzien en de directie ver wacht dat de resultaten over 1960 niet zullen achterbleven bij die over 1959, Waarschijnlijk zal aan het ein de van het jaar worden -begonnen met de seriebouw van polyester- Jachten. (Van een onzer verslaggever») Op bet gevaarlijke kruispunt aan de Bosscheweg te Best (N.-Br.) id maandagmiddag omstreeks vier uur een personenauto, die uit de richting Eindhoven kwam, aangereden door een Engelse jeep, bemand met twee militairen. De boising was zo hevig, dat zowel de twee inzittenden van de personenwagen als de Engelsen wer den gewond. De personenauto werd bestuurd door de 32-jarige heer Van Nistelrooy uit Boxtel, Zijn ongeveer zestigjarige vader, die naast hem in de auto had gezeten, bleek er het ergst aan toe te zijn. Hij overleed nog voor de aan komst in het Blnnenziekenhiüs te Eindhoven. Advertentie (IM.) A W$N - ADVOCAAT - LMONAOC TOT-VmVODR 5KIPPEN: 1 literfles MonaiCo en 1 fles. Orana limo nade voor de halve prifS4-.Uheeftdan.een- reductie van 2.46 en... 2 nieuwe kippen. Inmiddels is gebleken, dat de merk tekens door de genie zijn uitgege ven aan de 41ste intendance-com pagnie en aan de 112de intendance- BOS-compagnie. Het eerste onder deel is gelegerd te Ermelo, het twee de in de legerplaats De Witten berg. De drie merktekens worden vermis' bij de 112de intendance BOS-com pagnie. De aanwijzing dat men moet zoeken bij Dorst omvat eigenlijk niet meer dan dat is komen vast te staan, dal er tijdens het bivak in de omgeving van deze plaats vrij zorgeloos is om gesprongen met de merktekens. Daarbij moet men uiteraard wel in aanmerking nemen, dat de betrok ken intendance-militairen niet wis ten gevaarlijk materiaal in handen te hebben. Men ziet overigens ook nog niet a; van de mogelijkheid, dat de merk tekens nog ten onrechte in het bezit zijn van militairen van de 112de in- tendance-BOS-compagnie. Ooi daar net men het onderzoek voort. De LegervooriiohtlngsdleiMrt heeft In tussen een wat scherper signaie ment van de merktekens gegeven. Het zijn ronde doosjes met een mid dellijn van 54» centimeter (5J cm) en een dikte van minder dan een centimeter. Aan de voorkant zit er een stuk glas op van ongeveer 45 cm in doorsnee, aan de achterkant een lip om het doosje te openen. het doosje bevindt zich een vrij geringe hoeveelheid grijs-groen poeder, dat in lichte mate radio actief is. Het kan echter gevaarlijk zijn, lange tijd aan de straling van het poeder bloot te staan. De Lerervoerliehtingsdienst heeft in- mfddels ook een foto van een merk. ieken vrijgegeven. Zij dienen de mogelijkheden om via de spaarbank speciaal perio dieke girale overschrijvingen te doen, te verruimen. Zij zouden kun nen bemiddelen bij de aan- en ver koop van effecten, kunnen overgaan tot het verstrekken van voorschotten en gaan bemiddelen bij het sluiten van volks- en andere kleine verzeke ringen. Dit pleidooi is opgenomen in het officiële orgaan van de Nederlandse Spaarbankbond cn het is van het hoofd van de afdeling voorlichting van de Spaarbankbond, de heer F S. Zuydwijk. Waarom zouden de spaarbanken de enige instellingen moeten zijn. die zich van de raaatscliappelijke om wikkeling afzijdig moeten houden? vraagt de heer Zuydwijk in een arti kel waarin hij onder meer wijst op het opdringen van de handelsbanken op spaarbankgebied. Waarom zouden de spaarbanken zich beperken tot de ene vorm van dienstverlening, die indertijd het mo tief voor hun oprichting is geweest De verruiming van de financiële be langstellingssfeer van de spaarder moet bepalend zijn voor de taakuit oefening van de spaarbank. (Van onze soc.-econ. redactie) B(j de N.V. Machinefabriek Jansen en Sutorius in Utrecht is de omzet in het afgelopen jaar flink gestegen. In oktober zat mer. reeds boven her jaartotaal van 1959 Een verdere stijging van de omzet wordt, fo deelt de directie mee, verwacht.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2