^lle Boete van f75,- geëist Terspenning is mede-schuldige in zaak-Brakel ADVOCATEN GAAN PLEITEN IN GEFINGEERDE ZAAK Kamer voelt weinig voor modernisering van twee kruisers 8) Strijd weer geheel open Broodfabrieken weer in offensief Bezwaren tegen gang van zaken Jaarbeurs Pier bouwers ook 's nachts aan 't werk y \ol Eredoctoraat kroon op zelfstudie Kienzle SCHILDERIJEN TERECHT Uniek jubileum in Gouda: 50 jaar rijfuigkeurder Nij Utrechtse Appie twee maal gevonnist Schelde gaat korter werken Geen jeuk Laat de schilder St. Nicólaas zijn! Hii voordelig voor m «Jitln dit seiasqen Kapitaals vlucht JJET VRIJE VOLK ZATERDAG 12 NOVEMBER I960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Tegen de Volkskrant-verslaggever A. Brakel, die zich op 3 april van dit jaar in een hotelletje aan de Oudezijds Achter burgwal te Amsterdam met behulp van een perspenning zou hebben voorgedaan als rechercheur, is gisteren 75 gulden boete geëist. De journalist was destijds bezig met een onderzoek naar de achtergrond van een vermeende poging tot moord. Voor de rechtbank erkende hij zich niet als journalist aangediend te hebben; hij ontkende echter het woord 'recherche' in de mond te hebben genomen. De officier van Justitie achtte echter het bewijs geleverd. Hij concludeerde bovendien dat het tijd wordt dat de perspenningen worden afgeschaft. (Van onze parlementsredactie) Minister Visser moet maar afzien van zijn plannen om twee kruisers te moderniseren en met geleide projectielen uit te rusten. Vele Tweede-Kamerleden dringen hierop hij de be windsman aan, omdat zij vrezen dat het rendement van deze kruisers maar zeer gering zal zijn. 5 Zwarte Kippen bewarenk 2,46 BESPAREN Advies r -aagd aan SER premie voor ziekenfondsen (Van onze sociaal-economische redactie) De strijd om het brood tussen de zelfstandige bakkers en de broodfabrieken is weer helemaal open. Na een bedenktijd, waarin vergeefs geprobeerd is tot over eenstemming te komen, hebben de broodfabrieken gisteren met een persconferentie in Den Haag het offensief hernomen. Periode ten einde Achterstand betaling? Uitermate practisch.. KEUKENKLOKKEN Aiieen bij de vakhandel Zandauto tegen paard en wagen: voerman gedood -i-ld JÉÊJ '<Wr VERF GEEFT FLEUR (Van een onzer verslaggevers) Het Utrechts Pleitgezelsehap 'Justitia' organiseert donderdag in het Universi teitshuis te Utrecht een zogenaamde pleitavond, waarbij een interessant onder werp wordt behandeld. De zaak die het Pleitgezelsehap advoca ten hiervoor heeft gekozen is een gefingeerd geval van verduistering: De heer Verdwijn heeft een bromfiets ge huurd van de heer Knalknots, maar 'op dezelf de dag deze bromfiets verkocht aan de heer Koopal. Na verloop van tijd wordt in een rechts zitting de heer Verdwijn veroordeeld wegens verduistering en de bromfiets wordt terugge geven aan de heer Knalknots, De keer Koopal vertelt aan een student in de rechten dat hij toen hij de bromfiets kocht niet met het feit op de hoogte was, dat deze geen eigendom was van de heer Verdwijn, De student zegt, dat de heer Koopal de bromfiets terug kan vorderen, omdat hij hem te goeder trouw heeft gekocht. Het proces over de terugvordering zal nu ge houden worden op een verenigingsavond van het Pleitgezelsehap. Mr. A. W. J. T. Marres. secretaris van het gezelschap, en mr. C. H. W. Jansen zullen het woord voeren voor heide par tyen. De leiding heeft prof. mr. S. N. van Opstal. Advertentie I.M. mei de öriginel&f.öndërdelen (Van een onzer verslaggevers) Utrechtse Appie, bij de Burgerlijke Stand bekend ais de 32-jarige A. G. B„ is gisteren door de Amsterdamse rechtbank tweemaal gevonnist: we gens souteneurschap, en wegens mis handeling van de Italiaanse film regisseur Luciano Emmer. Vervolgens stond hij terecht nadat de rechtbank de zaak tegen de Volkskrant-verslaggever Brakel had behandeld - voor mishandeling van deze journalist. Met hem moest- de ho elhouder P, zich voor eenzelfde tenlastelegging verantwoorden. Utrechtse Appie ontkende, maar de officier eiste tegen hem een boete van 40 gulden, op grond van de ver klaringen der beide verslaggevers van Het Vrije Volk- De hotelhouder gaf toe de journalist twee maal tegen de grand te hebben geslagen, tegen hem werd 50 gulden boete geëist. Utrechtse Appie en de hotelhouder horen de uitspraak eveneens op 25 november. Wegens souteneurschap was Ut-echtse Appie kort daarvoor twaalf óagenhechtenis met aftrek van twaalf dagen preventief alsmede twee jaar plaatsing in een rijks werkinrichting opgelegd. Daarna veroordeelde de rechtbank hem tot een maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf wegens mishan deling van de Italiaanse filmregis seur Luciano Emmer, die door B. in het water was getrapt tijdens op namen op de O.Z. Achterburgwal voor de film 'Meisjes achter het ven ster' 7 juli van dit jaar. Verdachte zou toen boos zijn ge weest over de vergoedingen die de regisseur de publieke vrouwen gaf voor haar medewerking aan de film. B. heeft inmiddels by het Amster damse Gerechtshof hoger beroep aan getekend tegen de straf die de recht bank hem wegens mishandeling van de Italiaanse filmregisseur heeft op gelegd en heeft in de souteneurs affaire cassatie bij de Hoge Raad aangevraagd. De affaire-Brakel, bekend gewor den doordat de pers en de TV er rui me aandacht aan hebben geschonken, werd door de officier afgedaan in een requisitoir van twintig minuten, na urenlange verhoren door de recht bank. Getuigen waren twee verslag gevers van Het Vrije Volk, de agent Van der Meent, de hotelhouder en de bekende vechtersbaas Utrechtse Ap pie'. De twee laatsten zouden de verslag gever hebben afgetuigd na zy'n optre den als 'rechercheur', de agent had Brakel op 'ruwe wijze* (volgens de kranteverslagen) als verdachte mee naar het bureau genomen. Agent Van der Meent was namelijk al geruime tijd op zoek naar een, man die zich sinds veertien dagen op de Walletjes voor rechercheur uitgaf. De agent had de reeds deerlijk toe getakelde verslaggever voor déze overigens nimmer gevonden boos doener aangezien. De barhulp van het hotel stond er voor in dat de verslaggever zien als rechercheur had uitgegeven. De beide collega's van de verdachte had den daarvan echter niets gehoord. Bezwarende verklaringen voor ver dachte waren voorts die van enkele agenten van het bureau Warmoes- straat. waar de heer Brakel na de vechtpartij was gehoord. Volgens hen zou de verslaggever daar hebben toegegeven: 'Ik ben fout geweest' en 'Het is dom, het is ver keerd, het is fout.' Zowel de officier als de raadsman van de verdachte waren van menmg dat het. tijd wordt, de perspenning af te schaffen. De verdediger zei in zijn pleidooi: 'Hier staat niet alleen de verdachte Brakel terecht, maar ook een beetje de perspenning.' De recht bank zal op 25 november uitspraak doen. De modernisering kan Immers pas in 1963 voltooid zijn, zodat de levens duur van helde schepen tot 1970 wordt verlengd. Laat de minister deze schepbn van de sterkte afvoeren, adviseren zij in het voorlopig verslag op de begroting van Defensie. Advertentie I.M. Het eredoctoraat van dc Leidse universiteit vormde gisteren voor de Engelse heer W. T. Stearn de bekroning van tientallen jaren zelfstudie. De heer Stearn (49) is hoofd ambtenaar aan de botanische af deling ran liet Brits Museum te Londen. Het eredoctoraat (in de faculteit der wis- en natuurkunde) is liem toegekend op grond van rijn grote wetenschappelijke ver diensten op botanisch gebied, en meer speciaal voor een bewerking van zijn hand van Linnaeus' 'Spe cies Plantarum". Hiervoor was een grondige kennis van botanie, La tijn, Grieks en Zweeds vereist, die geen andere botanicus in deze tijd bezit. Op de foto wenst de promotor, prof. Van Steenis, de Engelsman (rechts) geluk. -J (Van een onzer verslaggevers De N.V. Koninklijke Mij De Schelde te Vlissingen heeft gisteren een nieu we werktijdenregeling bekendge maakt aan haar ongeveer 3800 arbei ders, die zal ingaan zodra de vergun ning voor het instellen van een werk week van 5 dagen (45 uur) is verkre gen. Volgens deze regeling zal de scheeps werf op zaterdag niet geheel stillig gen. De reparaties voor derden zullen ook op diè dag worden uitgevoerd, omdat de het bedrijf omringende be drijven ook op zaterdag werken. De :e afdeling werken, vrye (Van onze soc.-econ. redactie) De regering heeft aan de SER advies gevraagd over de hoogte van de ziekenfondsverzekering in 1961. De aanvraag is in handen gesteld van een commissie, die bij eenstem migheid zelfstandig advies zal uit brengen. Het zwaarste geschut dat zy daar gebruikten was een voorstel om een sociaal saneringsfonds op te richten, waarmee men de gevolgen van de concurrentie kan opvangen. arbeiders die in deze zullen ter compensatie .een maandagmorgen krijgén. De nieuwe regeling houdt voorts een kortere middagpauze in. Tot nu toe was deze 5 kwartier, bij wordt teruggebracht op 40 minuten. De aanvraag voor een kortere werk week is vergezeld gegaan van een twintigtal maatregelen die bij invoe ring van de vrije zaterdag zullen wor den genomen om produktieverlies te voorkomen. Eisenbouwer heeft vrijdag een telegram gestuurd naar de bekende filmacteur Ciark Gable, aie wegens een hartaandoening in het zieken huis bij Hoillwood is opgenomen. De Nederlandse Vereniging van Werkgevers m het Bakkersbedrijf, waarbij de meeste broodfabrikanten rijn aangesloten, wil invoering van de oloegenavbeid in het bakfeersoedrijf en de mogelijkheid het brood veel vroeger dan tien uur te verkopen. De kleine zelfstandige bakkers voe len daar niet veel voor. 'Op die ma nier gaan wij de nacht weer m, zeg gen zij. 'Dat is nu toch al het geval.' zegt de tegenpartij. 'Er wordt nu ook "s nachts gewerkt en dan zonder goed keuring van de Arbeidsinspectie.' De Sociaal-Economische Raad heeft de regering vorig jaar geadviseerd -jJoegenarbeid in de bakkerijen moge lijk 'te maken en het verkoopuur van brood te vervroegen. Na dit advies is de strijd tussen gx'ote en de kleine bakkers arsten. De regering grne echter (Van onze sociaal- economische redactie) De voorzitters en enkele le den van de Commissies van Advies van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs hebben na een bijeenkomst te Amersfoort uitdrukking gegeven aan hun ernstige ongerustheid over de gang van zaken bij dit insti tuut. In een telegram aan het Algemeen Bestuur vragen deze vertegenwoor digers van de standhouders af te sien van de definitieve benoeming van de heer J. H. D. van der Kwast tot algemeen directeur. Haar de mening van de commissies, aldus het telegram, dient eerst met advies van de vertegenwoordigers van de deelnemers een grondige wijziging van de verouderde jaarbeursorgani- satie tot stand te worden gebracht. De ernst van de toestand, aldus het slot van het telegram, «aagt onver- wijlde formulering van de desbetref fende voorstellen van het algemeen bestuur van de jaarbeurs. Het Algemeen Bestuur van de Jaar beurs komt zaterdag 19 november m Utrecht bijeen om een definitieve beslissing te nemen over bet door de Raad van Beheer reeds aanvaarde ontslag van twee directeuren en de voorgestelde benoeming van een nieu we algemene directeur. nog niet m op het advies van de SER, maar stelde een afkoelings periode voor. Daar is nu een eind aan gekomen. De broodfabrikanten vinden, dat de overheid snel een beslissing moet nemen. 'De voordelen die wij beha len met de nieuwe produküemetho- den warden aan de andere kant weg gesmeten.' zeggen zij. 'Als wij op deze manier doorgaan, kan er van een verbetering van de sociale positie van ons personeel niets komen en de kans Is groot, dat door de stijgende kosten het brood duurder wordt.' Zij voelen zich bovendien gesterkt door een onder zoek dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft ingesteld naar het broodVerbruik in Nederland. Uit dit onderzoek kan de conclusie worden getrokken, dat de verbruikers het brood vroeger in huis willen heb ben dat er weinig'vei-schil in waar dering bestaat tussen fabrieksbropd en dat van de kleine bakker en dat twintig percent van de verbruikers oud brood op prijs stelt. Het sociaal saneringsfonds waar in alle bakkers zouden moeten bij dragen moet. zo vindt de Neder landse Vereniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, de mogelijk heid openen jonge patroons en aan staande bakkers die het bedrijf willen verlaten, om te scholen. Er zouden kredieten moeten wor den verstrekt aan kleinere bedrijven die tot concentratie willen overgaan Verder zouden kredieten moeten worden gegeven aan kleine onder nemingen die machines en dergelijke aanschaffen voor een doelmatiger produktie. Ten slotte zouden uit dit fonas af koopsommen moeten worden betaald aan bedrijven, die gesloten worden. (Van een' onzer verslaggevers) De bouwers van de nieuwe Sche- veningse pier zullen met ingang van maandag ook 's avonds en rs nachts gaan werken. Door deze maatregel wil men trachten het enkele malen gestoorde werk (o.m. door stormschade) nog tijdig voor het nieuwe seizoen op te leveren. Op de pier worden nu schijnwer pers aangebracht, langs de open stukken komen houten leuningen om de arbeiders tegen misstappen te beschermen. De bezwaren van deze kamerleden richten zich voorts tegen de verzwak king van de defensie door het uit zenden van strijdkrachten naar Niguw-Guinea. Het- tempo van de mechanisering van het legerkorps achten zij te traag: sedert 1951 zijn wij bezig aan de opbouw van het leger. Waarom zouden er nu nog zes jaar nodig zijn? Wat de luchtmacht betreft, deze wordt naar de mening van de kamer leden vervangen door een geheel nieu we. Dit geldt niet aiieen voor het materieel (Star Fighters), maar ook voor het personeel, dat immers geheel herschoold moet worden? Verscheidene kamerleden menen, dat in legerkringen de gedachte leeft om de vliegvelden Ypenburg, Soester- berg, Leeuwarden, Eindhoven en Val kenburg als dummy-vélden te laten voortbestaan. Minister Visser doet te weinig aan standaardisatie van het mate rieel en, de logistiek binnen de NAVO en de WEU., menen vele ka merleden. In dit verband wijzen zij op de bouw van twee onderzeebo ten. twee fregatten en een atoom onderzeeboot volgens eigen, steeds weer andere ontwerpen, zodat van standaardisatie binnen het NAVO- verband niets terechtkomt. 'Ia het gerucht juist, dat de Ne derlandse achterstand bij de NAVO- eisen een half miljard gulden be draagt?' wordt vanuit de Kamer ge vraagd. Naar het inzicht van vele kamer leden kan de taak van de Marine Luchtvaart Dienst evengoed worden vervuld binnen het kader van de Koninklijke Luchtmacht. Binnen af zienbare tijd. is ons vliegkampschip immers verouderd en vervanging gaat onze draagkracht te boven. Het zou daarom juist zijn om nu reeds tot samensmelting van de waiorganisatie: van MLD en de luchtmacht over te gaan. Advertentie LM. Met minutenwekker reeds vanaf f55.- is vooral de ingebouwde minutenwekker. Geen „pech" meer bij koken, bakken of braden; het wekkertje waar schuwt u op het goede ogenblik! In West-Berlijn wordt van 18 tot 30 november een internationale boekententoonstelling gehouden waaraan twaalf landen, onder welke Nederland, en de Verenigde Na ties deelnemen. Zwitserland heeft de landen die hebben deelgenomen aan de werk zaamheden van de Europese studie groep voor samenwerking op het ge bied van ruimteonderzoek uitgeno digd voor een conferentie ter voorbe reiding van de vorming van een nieuwe Europese organisatie. Deze conferentie zal op 28 november in Genève worden gehouden. De deel nemende landen zijn West- Duits land, België, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Italië, Noorwegen, Neder land, Zweden en Zwitserland. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur is te Deii een dodelijk ongeval gebeurd, waarbij de 47-jarige landbouwer A. M. van As om het leven kwam. De heer v. As reed op de Deiiense- dijk met een tweewielig gespan, ge- iaden met suikerbieten, in de richting van de suikerfabriek te Geldermal- sen. In dezelfde richting reed een met zand geladen vrachtauto van de firma gebr. Van Maurik uit Waar denburg. De chauffeur, J. J. van L. uit Waardenburg, moest remmen voor een hem tegemoetkomende per sonenauto, bestuurd door de heer Van E. uit Deii. Of door te laat afremmen, óf door weigering van de remmen, reed de zandauto bovenop de bietenwagen. Het slachtoffer, dat bovenop de bie ten zat, sioeg door de schok achter over en kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht. Geneeskundige huïp mocht niet meer baten, want spoedig daarna stierf de heer Van As aan een hersenbloeding en een schedel- oasisfractuur. pMi TVegentig Nederlanders met Ieder een vermogen van meer dan een half miljoen zijn In de laatste jaren gevlucht naar landen waar een milder fiscaal klimaat h'-erst, heeft staatssecretaris Van den Berge in de Tweede Kamer ver teld. De mededeling klonk ons aanvankelijk nogal alarmerend in de oren, maar' gelukkig herinner den we ons bijtijds dat we in dit land nog een heleboel miljonairs over hebben. Volgens de statistieken neemt het aantal miljonairs zelfs vrij snel toe. Onze produktie is dus voorshands groter dan onze ex port en dat is een geruststelling, al is het natuurlijk wel bedenke lijk, dat het juist Nederland moest zijn, dat de problemen van het vluchtelingenjaar zo verzwaarde. W7at ons overigens opviel was de opmerking die de staats secretaris aan zijn mededeling heeft toegevoegd. Als namelijk bouwvakarbeiders in het buiten land gaan werken, omdat ze daar meer denken te kunnen verdie nen, dan leidt dat nog wel eens tot opmerkingen over lieden die de nationale woningbouw in de steek laten of iets van dien aard. Hier was de conclusie anders: 'We moeten bij voortduring be dacht ^lijven op een zo juist mo gelijke bepaling van het fiscale klimaat.' Dat klinkt natuurlijk ook mooi, al doet zo'n opmerking eigenaardig aan in een debat, waarin o.a. belastingvoorstellen aan de orde waren, die naar de regering zelf herhaaldelijk heeft betoogd juist gericht zijn op verlichting voor de kleine man. Wij vrezen trouwens, dat men met de kreet 'ander fiscaal kli maat' in deze zaak niet erg ver komt. De nieuwe vluchtelingen gaan namelijk veelal naar lan den waar zij voor elk fiscaal klimaat kunnen schuilen onder een bankgeheim, of wel naar mi- niatuurstaatjes waar de belas tingen zo laag zijn, dat een nor maal functionerende moderne staat daar hoe dan ook niet mee kan concurreren. T)e roep om een 'zo juist moge- lijke bepaling van het fiscale klimaat' moge velen comfortabel in de oren klinken, hij heeft voor de oplossing van het probleem van de kapitaalviucht (dat men overigens ook niet moet over schatten) weinig betekenis. Het is nu eenmaal niet mogelijk een belastingpolitiek te ontwer pen, die én aan de verlangens van aspirant-vluchtelingen voldoet én tegelijk zoveel opbrengt, dat het de overheid mogelijk is haar taak in de huidige maatschappij te volbrengen. "Uerleden jaar heeft Unilever een tussentijds dividend uit gekeerd van 7 percent. Dit jaar kan er 8 percent interimdividend af. Zoals de aandeelhouders van de Amsterdamse Bank geen centje pijn hadden aan de miljoenen strop, die de Socrates-affaire waarschijnlijk voor de AB bete kende, zo zijn de aandeelhouders van Unilever voor zover ze geen verbruikers van eigen fabri kaat zijn zonder jeuk uit de P'anta-affaire gekomen. Er kan voor hen voorlopig zelfs nog een pereentje meer af. De moderne concerns zijn zo groot geworden, dat een schade van miljoenen ongemerkt aan de aandeelhouders voorbij kan gaan. Ziehier een van de redenen, waar om men zich voor de controle op het bedrijfsgebeuren niet meer op de activiteit van de aandeelhou ders kan verlaten. üij Unilever heeft men inmiddels een commissie benoemd, die in zekere zin als een groep van commissarissen-Algemeen Belang (maar dan achteraf benoemd) eens gaat uitzoeken hoe het al lemaal is misgegaan. Bij de Am sterdamse Bank is men zover nog niet. (Van onae Parijse correspondente) De schilderijen die zo «ehejmzin- üif verdwenen uit een autobus op weg naar het vliegveld Ori», zijn te recht. En hun eigenaar uit achter stet en grendel. Hij had. de 'diefstal' namelijk met enkele vnendea in elkaar gezet om zich meester te kunnen maken van de verzekeringsgelden De schilderijen zijn er dus weer: een Manet, een Rèmoir. een Rem brandt, een Dttfy... Maai- nu ver klaren experts dat ïij aliemaal vals i zijn. Hetgeen nieuws is voor hun on eerlijke eigenaar en een geheel on verwachte ontknoping. De 81-jarige Gouwenaar J. van Ze venhoven sr. heeft gisteren voor de vijftigste maal, in opdracht van de gemeente Gouda de rijtuigen in de stad aan een jaarlijkse keuring on derworpen. De heer Van Zevenhoven is de enige officiële tot rijtuigenkeu ring bekwame ambtenaar in Neder land. Vijftig jaar geleden werd 10a- genbouwer Van Zevenhoven door de gemeente Gouda aangezocht één dag in het jaar de rijtuigen te keuren voor 15,- per jaar. Dat duurt tot op de dag van van- Advertenties daag, „Ik heb echter mijn salaris la ten verlagen tot 10.- toen het aantal rijtuigen sterk begon terug te lopen. Vroeger keurde ik zo'n dikke honderd wagens op die dag, maar ik heb nog maar een klant over, dat is ook al tijd de beste geweest, de gebr. Dek ker, waar ik 26 rijtuigen heb gekeurd vandaag", zegt de heer Van Zeven hoven. De heer Van Zevenhoven is door deze unieke junctie, die hij overigens nog jaren hoopt waar te nemen, oudste en de goedkoopste ambtenaar van de gemeente Gouda en waar schijnlijk van Nederland. „Vroeger", zegt de heer Van Zven- hoven met weemoed, „voordat Ik de functie kreeg, deden een smid en een wagenmaker het altijd samen. Dat was een plechtige dag, beiden droegen dan een hoge hoed. Toen ik rijtuigenkeurder werd, kreeg ik altijd de directeur van Openbare Werken mee, maar de laatste jaren gaat de verkeerspolitie mee." Zelf schakelde de heer Van Zeven hoven vroegtijdig over van de rijtuig- fabricage naar de automobielen in '28.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2