m 'Verbreding brengt altijd narigheid' Hoofdstad krijgt melk slechtst thuis bezorgd B. en W. klagen raadslid aan Vrachtauto slingert over weg: dode en zeven gewonden joen voor schoonheidsactie Toto: Drie winnaars ZONDER COMMENTAAR Studentenlied je in Delft exit Discipline natuurzuiver SANOSTOL Renkums wethouder had auto-ongeluk Verslaggeving over een proces -t- HET VRIJE VOLK DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 PAGINA 3 JiAl HOEK VAN HOLLAND MAASSLUIS VLAARDIN&EN ZwarteW)V^l (Van een onzer verslaggevers) Rijkswaterstaat verwacht bin nenkort het antwoord te kun nen geven op de vraag, hoe Europoort met de zee verbon den moet worden: via een aparte monding voor de kust, van Rozenburg of via een door leidammen iets verlengde Nieuwe Waterweg. Hoewel de keus nog niet ge maakt is staat één ding wel vast. Voor het toegankelijk maken van Europoort voor de grootste tankers is het volgens de deskundigen noodzakelijk dat de voor de kust van Ro zenburg gelegen Maasvlakte wordt ingedamd. Proeven Behouden? (Van onze landbouwredaeteur) Ongeveer zestig percent van de melkhandeiaren in Amster dam bezorgt de melk niet zoals het behoort. Dat is deze zomer gebleken bij een onderzoek in de hoofdstad. Vergeleken met vorig jaar zijn dit nog bijzonder gunstige cijfers, want in juni 1959 schoot meer dan 70 pet van de melkhandelaren te kort. Corruptie in Senemuiden? Voorne Men wees ons er met nadruk op, dat het nog geenszins zeker is, dat deze plannen zullen worden gereali seerd. Volgens de deskundigen zal hij het nemen van de beslissing niet alleen de toekomst van de Maasvlak te, maar ook het belang van Voorne in het geding zijn. (Van een onzer verslaggevers) Een dode en zeven ernstig gewonden, dat is de balans van het ongeluk dat gisteravond omstreeks 6 uur op de rijksweg Meppel-Smilde-Assen ter hoogte van Uffelte gebeurde. Een vrachtauto met aanhanger van de firma Haukes uit Kerken- dam maakte door onbekende oorzaak een slinger, raakte een boom' en kwam dwars over de weg te staan. Een deel van de aanhanger kwam in de Drentse Hoofdvaart terecht. Een uit de richting Meppel komende personenauto vloog in volle vaart tegen de vrachtauto op. Een tweede personenauto botste tegen zijn voorganger. Vrouw gedood aiKis Er komt een grootscheepse actie tegen de toenemende ver vuiling van ons land, die niet ni: an een miljoen gulden zal i/.menDe Stichting Re creatie zet deze actie op touw onder het motto 'Opgeruimd staat netjesf. Verbinding van Europoort met TEKENING- HET VRIJE volk Roe? De keus gaat namelijk tussen een aparte, in dammen gevatte Euro- poortmond ten zuiden van de Water weg en een, ook door dammen om vatte, gemeenschappelijke toegang naar Europoort en de andere havens ïn het Waterweggebied. De deskun digen verwachten, dat de leidammen die hiervoor nodig zijn, enkele kilo meters in zee zullen reiken. Het is nog te vroeg om te voor spellen welke oplossing straks vol gens Rijkswaterstaat de beste zal zijn. In het Waterloopkundig Labo ratorium te Delft is men nog druk bezig met proefnemingen en boven dien moeten, in de Noordoostpolder nog proeven op grotere schaal wor den genomen. Het eerste onderzoek naar de mogelijkheden van een gescheiden monding voor Europoort en de an dere Rotterdamse havens is al enige tijd geleden in Delft voor lopig beëindigd. Men kwam tot de conclusie, dat de dam rondom ut Maasvlakke om twee redenen vrij ver in zee moest worden gelegd. Enerzijds om de grote schepen bij het binnenvaren voldoende uitioop- iengte te geven, anderzijds om een verzanding van de nieuwe mond te voorkomen. De proefnemingen met een model voor de gecombineerde mond voor derpier. Aan de andere kant wordt heel benut voor een verdere uitbrei- Europoort en de andere havens de 800 tot 1000 meter breed te ma- toonden aan, dat ook dan eenafshu- ken mond begrensd door de bij de ting van de Maasvlakte noodzake- zuiderpier beginnende dam rondom lijk is. De gemeenschappelijke mon- de Maasvlakte. De schepen voor ding in dit model ligt ongeveer drie Europoort varen volgens dit model kilometer uit de kust, in het verleng- het nieuwe havenbekken binnen via de van de Nieuwe Waterweg. een °P de noordwestpunt van Hozen- burg geprojecteerde verbinding met In het noorden wordt deze mond de Waterweg, begrensd door een verlengde noor- (Van een onzer verslaggevers) In de wijkraad voor Hoek van Hol land zei maandagavond voorzitter B. Kleywegt over de eventuele ver breding van de Waterweg-mond onder meer: „Zelfs ai gaat men maar tweehonderd meter naar het noorden met de pier, dan is dat onprettig voor Hoek van Holland en de toeristen. Een „verschuiving" van het strand- gebieci naar het noorden is niet mogelijk, omdat de militaire in stanties niet bereid zijn ook maar iets van hun grond ten noorden van de Schelpweg af te staan." „Ook al zou de nieuwe monding geen Hoekse grond kosten, dan nog zal het werk narigheid geven. Rijks waterstaat moet voor de verleng- ging van de Noorderpier (een werk van vier of vijf jaar) werkterrein hebben en dat zal wel in de Hoek gezocht moeten worden," aldus de heer Kleywegt, die ten slotte nog zei, dat' Hoek van Holland zal plei ten voor die Waterwegmonding, die het behoud van de Hoek betekent, ook al zal dat de duurdere oplos sing zijn. De situatie, die op en voor Rozenburg ontstaat, als Rijkswaterstaat kiest voor een gecombineerde monding voor Europoort en de andere Rotterdamse havens. Rondom de Maasvlakte de van kust tot kust lopende dam, ten noorden daarvan de ongeveer drie kilometer ver lengde noorderpier. Dam en pier begrenzen de nieuwe, gemeenschap pelijke monding, (1), welke achthonderd tot duizend meter breed kan worden. Waar bij deze oplossing de dam rondom de Maasvlakte in het zuiden de kust zal bereiken, is nog niet uitgemaakt. Rotterdam is er bij het voorlopig ontwerpen van de nieuwe havens op de Maasvlakte van uitgegaan, dat de dam tot Voorne zal lopen. Als voor de gecom bineerde monding wordt gekozen en de dam zou in het zuiden maar tot de zuidwestpunt van Rozenburg lopen, dan moeten de nieuwe havens uiteraard anders worden geprojecteerd. De tekening geeft ook aan hoe Rotterdam zich b(j een gecombi neerde monding de ontwikkeling van Oost-Rozenburg voorstelt Tus sen het thans in ontwikkeling zijnde Europoort-complex en het Bot lek-gebied zijn aan het geprojecteerde zeevaartkanaal twee nieuwe, grote havenbekkens ontworpen, (2). Ten zuiden daarvan is een tweede kanaal geprojecteerd. Waar dit de Brielsche Maas snijdt, wil men aan de noordzijde ervan een kleine strook droogmaken (3) en aan de zuidzijde een brede dam leggen. Om de Brielsche Maas ook verder van het Rozenburgse havengebied af te sluiten, is ten oosten van Zwartewaal nog een dam geprojecteerd, W- In het geval dat Rijkswaterstaat kiest voor een aparte monding voor Europoort, zal alleen aan de kust de situatie anders worden. Ook dan is afdamming van de Maasvlake onvermijdelijk, maar de op de tekening nu gesloten dam krijgt dan zo ver mogelijk uit de kust uiteraard een opening, (5). Ook de havens op de Maasvlakte zullen dan vanzelfsprekend anders moeten worden geprojecteerd. ding van het Europoortgebied. Het is gebleken, dat de gemeen te Rotterdam veel voelt voor deze tweede mogelijkheid. Zonder daar mee vooruit te willen lopen op de straks te maken keus. heeft zij een. eventuele uitbreiding van Euro poort buiten de huidige kustlijn reeds in studie genomen. Advertentie I.M. Geef üw kind het'heerlijke yitarriine-leyertraanproduct De totale wateroppervlakte, die voor havenaanleg op de Maasvlakte In het stadium waarin het onder- beschikbaar zou kunnrn omen, is zoek thans verkeert zijn uiteraard ongeveer duizend her tterdam nog wijzigingen mogelijk. Dat de heeft er voorlopig r - havens Maasvlakte in haar huidig» staat aan één grote dwars op gepro- behouden kan blijven, acht men jecteerd. Deze beslaan mn maar on- met 6 belangrijke rriaximaal-actieye vitaminen welhaast uitgesloten. Over de vraag wat er dan met de ingedamde Maasvlakte moet gebeu ren, is uiteraard nog geen beslissing genomen. Er zijn volgens de deskun digen twee mogelijkheden. De Maas vlakte wordt gedeeltelijk bestemd voor recreatie, voor welke oplossing het provinciaal bestuur sterk gepor teerd is, of de Maasvlakte wordt ge- Deze cijfers, slechter dan in welke grote stad van ons land ook, zijn maan dag in Ede meegedeeld op de eerste van twee technische dagen, die het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek (NÏZO) organiseert. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Genemuiden hebben bij de officier van Justitie te Zwolle een aanklacht ingediend tegen de heer K. B. Bakker, raadslid voor de vrije Clir. De heer Bakker zou zich in een op schrift gesteld: rede. die hij wilde uitspreken in de laatste gemeente raadsvergadering, beledigend over het coUege van burgemeester en wethou ders hebben uitgelaten. Hij beschul digde B. en W. onder meer van "vals heid in geschrifte,' 'diefstal uit de jgemeentekas' en 'corruptie'. De heer Bakker, die dacht dat zijn Interpellatie zou doorgaan, reikte zijn gestencilde rede vóór de vergadering uit aan journalisten. Hij kreeg echter gen gelegenheid te'spreken, daar tijdens de vergade ring een raadscommissie werd be noemd. welke werd belast met het instelieif van een onderzoek naar de '-moeilijkheden tussen het college ener- izijds en de heer Bakker anderzijds. In 1959 heeft men ook een onder zoek ingesteld naar de manier waar op de melk door de handel wordt bewaard. Toen waren de uitkomsten enigszins beter: meer dan de helft van de handelaren deed het goed. Maar het was .en vrij krappe meer derheid. De tekortkomingen kunnen voor al betrekking hebben op het in de zon setten en laten staan van melk zonder afdekking, het vervoer met open wagen en bergruimte zonder koeling. Op deze punten heeft de keuringsdienst voor wa ren geen bindende regeling. Ook de bruine melkflessen zijn weer ter sprake gekomen. Gebleken is, dat een bruine melkfles alleen maar zin heeft wanneer ook de rest van de verzorging in orde is. Gezien de resultaten van het on derzoek in Amsterdam is het duide lijk, dat de bruine fles daar geen schjjn van kans heeft gemaakt. Slechts één bedrijf maakt een uit zondering. Bij dat bedrijf is de omzet van gepasteuriseerde melk dank zij de bruine flessen gestegen. De klanten zijn meer melk gaan drinken, omdat zij de verrassende ontdekking deden, dat melk ook lekker kan zijn... Landelijk heeft dit bedrijf, dat een naar verhouding kleine omzet in Amsterdam heeft, een omzetstijging n gepasteuriseerde melk geboekt met !7 percent. Ondanks dit zijn er nog taf van melkinrichtingen in het westen, die niets zien in de invoering van de bruine melkflessen. geveer de helft van de totaal in te dammen oppervlakte. Hoewel nog niet precies is uitge maakt waar de dam rondom de Maasvlakte in het zuiden de kust zal bereiken, is het niet onmogelijk dat hij zal moeten doorlopen tot de noordwestpunt van Voorne. Ook als zou kunnen worden volstaan met een dam, die alleen de kust van Rozen burg omvat, verwachten de deskun digen, voor Voorne gevolgen van een eventuele industrialisatie op de Maasvlakte. In dit verband zijn, hoewel in mindere mate, ook de verdere Rot terdamse plannen voor Oost-Ro zenburg van betekenis. Waren daar aanvankelijk benoorden Zwarte waal en Geervliet slechts twee ha vens aan het geprojecteerde zee vaartkanaal ontworpen. thans heeft men westelijk daarvan aan hetzelfde kanaal nog twee grote havens geprojecteerd. Uitviering van al deze plannen zal dus betekenen, dat heel Rozenburg één groot haven- en industriegebied wordt. Burgemeester Van Walsum heeft daar zaterdag voor de Buiten landse Persvereniging reeds over ge sproken. Van groot belang voor "de ontwikkeling van Rozenburg is, dat al deze havens zowel via een aparte Europoortmond als via een gecom bineerde monding gemakkelijk be reikbaar zullen zijn. Welke consequenties een gecombi neerde monding voor Hoek van Hol land zou hebben, staat nog niet vol ledig vast. Mogelijk zal bij het ma ken van een dergelijke mond de si tuatie bij Hock van Holland enige verandering verlangen. Er wordt ech ter niet verwacht, dat hierdoor de strandbeiangen van deze plaats zul len worden geschaad. De 28-jarige landbouwer O. de Jong uit Oranje (gem. Bellen), die de eer ste personenauto bestuurde, was op slag dood. De vijf mede-inzittenden, zijn 25- jarige echtgenote H. J. de Jong- Koops, het echtpaar H. Koops (bei den 60 jaar), eveneens uit Bellen af komstig en de in Canada wonende maar voor vakantie in Nederland ver toevende landbouwer P. Slomp (35 jaar) en zijn echtgenote G. Slomp Koops werden ernstig gewond. Vier van hen werden in het ziekenhuis te Meppel opgenomen, terwijl de heer Koops naar Zwolle werd vervoerd. De inzittenden van de vrachtauto, de 25-jarige chauffeur M. Zegers en zijn 21-jarige bijrijder W. Driessen, werden eveneens ernstig gewond in het ziekenhuis te Meppfl opgenomen. De inzittende van de andere per sonenauto, een vertegenwoordiger uit Groningen, werd slechts licht ge wond. Het verkeer was vier uur lang gestremd. Op de rijksweg bij culemborg werd gistermiddag de 47-jarige mevrouw L. de Vaal uit deze stad dodelijk ge wond toen zij zonder op te letten overstak en door een auto werd ge grepen. Zij werd naar de andere kant van de weg geslingerd en kreeg de wielen van een zware trailer over zich heen. Zü overleed in het zieken huis. Ten gevolge van de grote verkeers- (Van een onzer verslaggevers) Renkums wethouder van Openba re V/erken, de heer D. Dorrestijn Is maandagavond gewond bij een auto- botsing op de Utrechtseweg te Oos terbeek. Hij werd uit zijn auto ge slingerd en met hoofdwonden en een hersenschudding naar het Diacones- senziekenhuis te Arnhem w*voerd. De Centrale Commissie vpor Stu- diebelangen in Delft vestigt er de aandacht op, dal sinds twee weken het stu&enlenliedje, destijds samen gesteld naar aanleiding van de voor stellen van minister Cals, niet meer voor de telefoon ten gehore wordt gebracht. Om over/ast voor de be zitter van het telefoonnummer te voorkomen, wordt verzocht het num mer niet meer te draaien. opstopping reden nog enkele auto's op elkaar. Vier personen werden daarbij licht gewond. In deze ruortek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen clie worden geciteerd. 'Met de naam Algemeen ochtend blad wordt welbewust en opzettelijk verwarring gesticht met de naam Algemeen Dagblad. De Arbeiderspers heeft dit gedaan om te profiteren van de goodwill van het Algemeen Dagblad. Hier komt men op het terrein van de oneerlijke concurren- tie.* Aidus inr. J. J, Eokma, die gistermiddag voor de president van de Amsterdamse rechtbank namens de eiseres optrad in een kort geding tussen de NRC te Rotterdam (uit geefster van het Algemeen Dagblad) en dc Arbeiderspers te Amsterdam (uitgeefster van het Algemeen ochtendblad). Het kort geding werd aangespannen door de NRC, die van mening was, dat de Arbeiderspers een onrechtmatige daad had begaan door het uitgeven van een ochtend blad met een naam, die verwarring kan wekken onder het publiek. Zij had dc president verzocht, de Ar beiderspers tot naamsverandering te verplichten. Mr. Sthecman zal op donderdag 10 november om 10 uur uitspraak doen. Uit de Volkskrant van 4 november. Het Algemeen ochtendblad Het Vrije Volk behoeft zijn naam niet te wijzigen. Dit houdt in dat de N.V. Nieuwe Rotterdamse Courant in Rotterdam, uitgeefster van het Alge meen Dagblad, het kort geding tegen de' N.V. de Arbeiderspers, uitgeefster van het Algemeen ochtendblad HVV, heeft verloren. President mr. U. IV. II, Stheeman van de Amster damse rechtbank overwoog gister morgen In zijn vonnis, dat geen ver warring kan ontstaan over de beide ochtendbladen, welker namen op el kaar lijken. Uit de Volkskrant van 11 november. fret kwam er wat moeilijk uit. 1~t Maar wat de voorzitter van de Antirevolutionaire Partij zater dag aan het convent van zijn partij vertelde, kwam hierop neer: de antirevolutionaire ka merleden die voor de motie-Bur ger hebben gestemd, hebben de partijdiscipline verbroken en dat aadden ze niet mogen doen. Waarom niet? Omdat hun opvat ting over loonsverhoging tijdens de duur van een lopend contract fout was? Neen. Waarom dan? Omdat de motie van de oppositie kwam en omdat het kabinet-De Quay gesteund moet worden. 'Ik dacht,' zei dr. Berghuis, 'dat in gevallen als deze het volgen van een zekere discipline geen over dreven eis is.' Nu moet men weten, dat het openbreken van een c.a.o. voor het verlenen van een tussentijdse loonsverhoging juridisch mogelijk is, volgens de staatssecretaris, en dat zo'n verhoging geheel klopt met de oorspronkelijke richtlijnen van de regering over het loon- beleid, mits werkgevers en werk nemers het eens zijn en de ruimte voor een verhoging aanwezig is. TVfen moet verder weten, dat 1T-u staatssecretaris Roolvink de oorspronkelijke richtlijnen haas tig heeft veranderd toen bleek, dat naar die richtlijnen gehan deld werd, en men moet weten, dat de vakbeweging door deze haastige wijziging voor de groot ste moeilijkheden wordt ge plaatst. Men dient zich ook te herinne ren, dat de christelijke vakbewe ging aanvankelijk van het kabi net-De Quay niets wilde weten en dat geen christelijke vakbewe gingsman bereid was er zitting in te nemen. De heer Roolvink deed het toch en het Christelijk Na tionaal Vakverbond stak niet onder stoelen of banken wat het daarvan dacht. Fn ten slotte moet men beden- 1-f ken, dat het kabinet-De Quay is begroet als een regering zonder bindingen met de Kamer. En dan moet men lezen, dat antirevolutionaire kamerleden die met de christelijke vakbewe ging nauw verbonden zijn, haar opvattingen en haar zorgen delen, gekapitteld worden niet omdat hun opvattingen niet juist zijn of hun zorgen niet reëel, maar vanwege de verbondenheid met een kabinet dat ze niet be geerd hebben en dat'géén bin ding met de fracties in de Kamer heeft. En vanwege de discipline die nu eenmaal eist, dat alles wordt afgewezen wat de oppositie voorstelt. Ook als men. het ermee eens is. Advertentie (IM.) J* #4 «awaafai: KING, het beste dagelijkse rniddel ter opwekking en verkwikking. (Van een onzer verslaggevers: Haar zweven tehone et/a ter w grachten, pleinen en parken, stran den en een schone natuur voor ogen. Men hoopt dit te bereiken door te appelleren aan de burgerzin en de spreekwoordelijke netheid van ons volk. De Stichting beschikt over een startkapitaal van 10.000. bijeenge bracht door ANVV. ANWB, KNAC, KNVTO en het bedrijfschap Horeca. Minister-president De .Quay ia voor zitter van het comité van aanbeve ling, waarin tal van ministers en alle commissarissen van de Koningin zit ting hebben genomen. Er komen centraal en plaatselijk georganiseerde activiteiten. Centraal allereerst een nationale prijsvraag- mef-opvoedend-karakter. De hoofd prijs bestaat uit een week gratis ge bruik maken van de openbare ver voermiddelen, aile bioscopen, thea ters, tentoonstellingen en een aantal hotels. Gedurende de afwezigheid van de winnaar wordt zijn huiskamer ge verfd, behangen en van een nieuwe vloerbedekking voorzien. Om de zindelijkheidsidee in de huiskamer te introduceren woiat ook aan een speciale grammofoonplaat gedacht. Verder hoopt men op mede werking van radio, televisie en bio scoop en suggesties voor plaatselijke acties: fotowedstrijden, optochten, exposities. j Jhr. mr. A. Feitli, voorzitter van j de Stichting, noemde tijdens een I persconferentie, de graad van vervui- j ling in steden cn dorpen 'een schan- l de voor ons land'. De Stichting acht de oorzaken zeer verschillend .van aard. Voor reclame en verpakking bij voorbeeld, wordt steeds meer papier gebruikt. De men sen beschikken daardoor jaarlijks over een stijgende hoeveelheid van duizenden kilo's papier, die zij achte loos wegwerpen. Parkeren van auto's vlak langs de trottoirband bemoei lijkt het schoonhouden van de stra ten. Bovendien hebben de reinigings diensten constant te worstelen met een ernstig personeelstekort. Met de campagne 'Opgeruimd staat netjes' vertrouwt men door voorlich ting tal van verkeerde gewoonten var het publiek gunstig te kunnen oe invloeden. (Van een onzer verslaggevers) Het aantal toto-winnaars van de ze week is gestegen tot drie, doordat zich inmiddels ook de heer J. Bult huis te Hornhuizen bij Klooster buren) heeft aangemeld met 15 pan- ten. De heer Bulthuis is donateur van de VV Zeester te Ulrum. Deze ver eniging is wel zeer fortuinlijk, want nog drie leden hebben zich mét der tien punten kandidaat gesteld voor een derde prijs. De heer Bulthuis heeft een gezin met twee kinderen. Wanneer er geen anaerc inzenders met 15 punten u:c uj kes komen wordt hij ongeveer 38000 aan goederen rijker. Premier Nehroe van India heeft medegedeeld, dat tussen 1 juni en 15 oktober jl. 7.654 Tibetanen een toevlucht in India hebben gezocht.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2