Orpheus en Excelsior hard en enthousiast aan het werk voor kerstconcert Vereniging christelijk is tachtig jaar Danny Kaye zei 't al maar Eengezinshuis voldoet er zijn toch wel klachten Isolement door tekort aan voorzieningen m mooie Rapport over bevindingen Meeuwenplaat Auto rijdt van kade op schip Affaire met koffiemolens nu afgedaan? Trekker van NS op bietenwagen Jongen botste tegen oplegger Meisje maakt val met fiets Hulp maakte misbruik van vertrouwen Van clochard tot president mm HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 PAGINA 4 Jpf arbeiderssan£ivereniging Excelsior en het Koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus fieVben gisteravond opnieuw gezamenlijk gerepeteerd voor het grote Schiedamse muziekge- beuren van dit jaar: de uitvoering van Georg Friedrich Handei's oratorium The Messiah" op tweede kerstdag in de Grote Kerk, LUXE POSTPAPIER chiedammers onder elkaar PANTALON? De Broekenspecialist Wmm Burgerlijke Stand ;"A-S Wisselkoersen mmm miïM v I ®f& Het smalle type Onvoldoende verbinding Groter dan de klachten die men oppert tegen de woning, zün die welke zich tegen de wijk richten. Bijna algemeen werd geklaagd over de onvoldoende geachte verbinding met de stad, waardoor men zich ernstig gedupeerd voelt door het te kort aan winkels (met te hoog ge achte prijzen) het ontbreken van al gemene voorzieningen als apotheek, postkantoor, telefooncel, medische htilp en ontspanningsmogelijkheden. Advertentie I.M. SCHIEDAM lÜ ID -.HOLL.ANOSCHE KANTOORBOEK H A NOEL Een familie B. uit de P.K.O.-laan maakt zich zorgen naar aanleiding van een berichtje uit de krant van donderdag 17 november over het echtpaar A. van Beek, dat uit een woning aan de Hagastraat is gezet, waar de heer en mevrouw Van Beek zonder vergunning In. waren getrok ken. „De heer en mevrouw Van Beek hebben, naar zij ons vertelden, een tijdlang ingewoond, maar zij konden het slecht vinden met de hoofd bewoners," schreven wij toen. De hoofdbewoner nu was de familie B uit de PJC.O.-Iaan, die bezorgd is, dat zij door dit bericht in een kwaad daglicht komt te staan. „Ze zijn wij willig en zonder ruzie of iets dergelijks bij ons weggegaan," schrijft ons deheer B. En hoewel dus uit het betreffende berichtje al duidelijk is gebleken, dat de uit spraak van de familie Van Beek kwam en voor rekening van de fa- I milie Van Beek bleef, ruimden we toch nog een plaatsje in deze rubriek in, opdat de heer B. zijn standpunt kon bekendmaken. Aan dit voor Schiedam unieke con cert zullen bekende solisten meewer ken, Gijsbert Nieuwland, de dirigent van Orpheus, die de leiding van het geheel heeft, vertelde ons dat hij bij zonder trots is op het feit dat de be kende Engelse sopraan Jennifer Vyvyan medewerking heeft toegezegd. De andere solisten Cornells Kalk mantenor en Sybille Raaphorst, alt, heiden uit Hilversum en de Amster dammer Leon Combé, bas, zijn be kende figuren uit de Nederlandse muziekwereld. Overigens: alle medewerkenden zyn heei enthousiast en werken vlijtig; we hebben dit gisteravond kunnen constateren en kregen de indruk, dat het kerstconcert zelf in de stemmige omgeving van de Gro te Kerk en met medewerking van een orkest van radio-musici, zeer indrukwekkend zal worden. De dirigent van Excelsior, de heer L. Smit, vertelde ons dat Jong Orpheus het programma op 26 de cember zal openen met de liederen „Stille Nacht", „Komt, verwondert u hier" en „Ere zij God". Dit om de kerstsfeer te verhogen. Over de akoestiek van de grote zaal van Ar cade waar gerepeteerd wordt had de heer Smit niet dan lof. De voorverkoop voor het kerstcon cert is inmiddels in' volle gang en ver loopt vlot. Wie op 26 december ze ker wil zijn van een plaats in de Grote Kerk dient zich snel van een plaatsbewijs te voorzien. Een voorproefje van de uitvoering krygt men maandag 28 november als de beide koren meewerken aan de in gebouw Musis Sacrum te houden kunst- en filmavond, die uitgaat van de Nederlandse Blindenbond. Op deze avond zullen onder leiding van de heer Gijsbert Nieuwland enige koren uit „The Messiah" gezongen worden. Bij het achteruit rijden op de Oost- havenkade te Vlaardingen reed de 49-jarige bestuurder van een vracht auto. W. V., woensdag met de ach terwielen over de kademuun_en kwam op het daariiggende kustvaartuig „Goeree" terecht. Op het schip ont stond schade aan de railing. Ook de auto liep schade op. Een kraanwagen bracht de wagen weer op het goede pad. De directie van de Russische scheepvaartmaatschappij voor de Zwarte Zee heeft besloten een lijn te openen tussen Odessa en Venetië met haar schip Litwa. Het schip zal on derweg Constanza (Roemenië), War- na (Bulgarije), Istanbul (Turkije) en Rijeka (Zuidsiavië) aandoen. Advertentie i.M HOOGSTRAAT 86 TELEFOON 68981 Men mag aannemen, dat ook alle gepensioneerde Delftse ambtenaren in verband met het 50-jarig jubileum van het Gemeentelijk Energiebedrijf een elektrische koffiemolen wordt aangeboden. De Delftse koffiemolen affaire is hiermede waarschijnlijk ten einde. Zoals men weet is er dinsdag 15 november aan 1300 leden van het gemeentepersoneel zo'n koffiemolen uitgereikt. De gepensioneerden, die aanvankelijk vergeten waren, hebben hun teleurstelling kenbaar gemaakt. Bij monde van dr. ir. W. Verhoe ven (p.v.d.a.) is het college van B. en W. op deze discriminatie attent gemaakt. De heer W. Verhoeven merkte op, dat de moderne perso- neelsverhoudingen eisen, dat contact wordt gehouden met de gepensio neerden. Dit geldt ook als er een jhbileum gevierd wordt. In totaal zijn hier ongeveer 400 nieuwe koffie molens mee gemoeid. Circa 100 voor gepensioneerd personeel van het GEB en 300 van andeer diensten. De klacht van de Delftse midden stand, dat zijvan deae gift schade zouden ondervinden en hun eisen om schadevergoeding zijn niet be handeld. (Van een onzer verslaggeefsters) Tijdens een feestelijke bijeenkomst met veie sprekers heeft gis termiddag in gebouw Irene de Vereniging tot Bevordering van Chris telijk Onderwijs te Schiedam haar tachtigjarig bestaan gevierd. Voor een zaal, gevuld met talloze belangstellenden heeft de voor zitter, mr. H. Snoep, uitvoerig herinneringen opgehaald aan deze tachtig jaren en aardige bijzonderheden verteld. Geboren: Judith d.v. Th. J van der Knaap en E de Man; Johanna M d.v. C P A A van Leeuwen en A van Os; Johannes A z.v. C J G Vink en H M M Tromp; Monique J J d. v. H C J A Ph Seelen en L W H van de Pas. Overleden; L Verkuijl, 67 jr echtg. van A G Arkesteijn; M G G de Vries 58 jr; J G de Bus 83 jr. J Karreman 85 jr. DONDERDAG Bioscopen: MONOFOLE: De Indische Grattempel, 2, 7 en 4.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Een nieuw huls, een nieuw hart". 1017 uur. Diversen. MUSIS SACRUM: Wllton-Fljenoord, De Schouwspelers brengen „O, o, d.le vrouwtjes", 13.30 en 20 uur. PASSAGE: Kath. Kring, cabaret De Vuurpijl, 20 uur. WIJKCENTRUM: NVSH, voorlich tingsavond voor Jongeren, 20 uur. JEUGDHAVEN: Wijk 3, ds. G. Julius 6preekt voor de jonge lidmaten over spirituals, 20 uur. GEREF. JEUGDHUIS: NCVB, afdeling Centrum, ds. J. Nawljn spreekt, 20 uur. ARCADE: Kath. Bond van Bejaarden, toneel. 20 uur. IRENE: Schiedams Toneel, uitvoering 20 uur. Apotheek. Rembrandt-Apoth., Rembrandtlaan 5. VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: De inspecteur-generaal, 2 uur. Voetstappen in de nacht, 7 en 3.15 uur. PASSAGE: Fotomodellen en chantage, 2 en S.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Een nieuw huls. een nieuw hart", 1017 uur Diversen. MUSIS SARUM: HBS-ver. Onder Ons. toneel, 20 uur, WIJKCENTRUM: Ned. Jeugdbond Natuurstudie, uitvoering. 20 uur Apotheek. Rembrandt-Apoth., Rembrandtlaan 5. ,JDe onderscheiding neutrale school- confessicnele school is ongeveer an derhalve eeuw oud," aldus de heer Snoep. Het bijbels onderwijs was destijds zo'n gewone zaak, dat men de nood zaak van verdediging door vernieu wing niet inzag. Deze ontwikkeling leidde tot de schoolwet van 1806. Deze wet ging uit van een onder wijs, dat moest leiden tot alle maat schappelijke en christelijke deugden, waardoor het christelijk karakter van de school opging in een vaag alge meen christendom boven de geloofs verdeeldheid. Ten slotte is óp '2 januari 1842 be paald, dat het openbaar onderwijs; louter burgerlijk-maatschappelijk zou zijn ingesteld. Het gevolg was de schoolstrijd, die aanvankelijk in Schiedam weinig stof deed opwaaien. In de jaren zestig verminderde het aantal op particuliere basis opge richte scholen, terwijl de bijzondere confessionele scholen toenamen. In 1861 is aan de Tuinlaan een christelijke school geopend onder hoofdonderwijzer B. Gangel. Uit de ze school is ten slotte de Vereniging tot Bevordering van Christelijk On derwijs in Schiedam voortgekomen. Het samengaan van Hervormden en Chr. Gereformeerden is in 1882 spaak gelopen. De financiën zijn jarenlang een moeilijk punt gebleven. De jaar lijkse Unie-collecte was aanvankelijk een goede bron van inkomsten. Het schoolgeld kon niet te laag worden gesteld en daarom nam de christe lijke school een ongunstige positie in tegenover de openbare school. Collectanten, moesten later de school aan het nodige geld helpen. Zo passeerde de lange en veelbe wogen, geschiedenis van de vereniging de revue. De heer Snoep sprak over de oprichting van nieuwe scholen, voor en na de Tweede Wereldoorlog, over de kleuterscholen en het ulo- onderwijs.' Hij sprak ook over de toekomst plannen en wees erop, dat het ge meentebestuur zich zowel voor het lager onderwijs als voor het kleuter onderwijs evenzeer beijvert om,bouw volume te krijgen voor de eigen scho len als voor die van de verschillende schoolverenigingen. „Is dat niet een bewijs, dat de oude schoolstrijd begraven is?" De toespraak van burgemeester J. W. Peek oogstte veel applaus. De bur gemeester putte namelijk uit een ge schrift van Marnix van Sint-Alde- gonde, waarin deze allerlei wijsheid ten beste geeft over het onderwijs. Bij voorbeeld: „De onderwijzer moet de kinderen opgewekt hou den, want dat is goed voor de ge zondheid." En: „Slechts als alle an dere middelen niet meer baten, mag men gebruik maken van plak of rietje." En, terwijl alle onderwijzers en on derwijzeressen in de zaal, hun bijval duidelijk lieten blijken: „Elke onder wijzer zou niet meer dan twintig kin deren onder zijn. hóede mogen heb ben." - De burgemeester sprak hartelijke woorden van waardering aan het adres van de vereniging. „U mag met •voldoening terugzien op, hetgeen in Schiedam is gepresteerd door uw ver eniging en uw scholen." De heer A. B. H, Barten van de Rijksinspectie., lager onderwijs ge waagde van een „enigszins vermoeid christendom" in deze tijd. In verband ook hiermee wenste hij het bestuur succes tóe in de toekomst. Onder de andere sprekers was ds. J. G. Jansen, die wees op de bijzon dere taak van de onderwijskrachten bij het christelijk onderwijs. Een druk bezochte receptie besloot de middag. Y~ 1 Ter hoogte van Delft is gistermid dag om tien voor half vier een post- trekker van de Ned. Spoorwegen op de particuliere overweg bij De Kan delaar tegen een bietenauto gereden. De trein kreeg enige schade en on dervond twintig minuten vertraging. Er deden zich geen persoonlijke on- 51 gelukken voor. 23 november Engels pond 10,62110,621 Amerik, dollar 3,7783,77» Franse frank v 77,0677,11 Belgische frank 7,6017,608 Zwitserse frank 87,68587,731 Zweedse kroon 73,0173.06 Duitse mark 90,5590,60 Deense kroon 54,8254,87 Noorse kroon52,9953,04 Canada 3,85^—3.8613» Italiaanse lire 60,83160,881 Oostenrijkse schilling 14,52114,531 Van clochard naar president, il n'y a qu' un pas maar een. klein stapje voor de beroemde film speler Jean Gabin. De deftige heer op de foto is namelijk Jean Gabin in zijn nieuwe rol van De President, in de gelijknamige film. De rolprent is gebaseerd op het boek van de niet minder bekende Georges Simenon. Overigens speelt Jean Gabin een gewezen Presidentdie nog steeds een be- lovr'ik pol'i'cm.if. Een van geluk stralend paar, dat ziet u wel. Maarzijn dat niet filmregisseur Roger Vadim en actrice Annette jg Stroyberg, die een maand of wat geleden zijn gescheiden? Inderdaad, en nadat de schei- g ding in Parijs was uitgespro- m ken zeiden Roger en Annette met kldm dat het helemaal g afgelopen was, voorgoed. - s Een paar weken geleden s reisde Annette naar Kopen- hagen, om uit te rusten. Een s paar dagen later vloog Roger |g haar achterna en, gescheiden g of niet, ze zijn weer bij elkaar! js Om met Danny Kaye te spre- ken: Wonderful Copenhagen, g Op de Industrieweg te Vlaardingen is maandagmorgen de 15-jarige leer ling-bankwerker W.A. tegen een stilstaande oplegger 'gereden. Dei jon gen verklaaTde dg auto niet te heb ben opgemerkt en moést met een hersenschudding en een gekneusde neus en kaak naar het Algemeen ziekenhuis worden vervoerd. Op de- Wateringsevest' te Delft is gistermorgen de 15-jarige hulp in de huishouding J. Verhaar met haar fiets komen te vallen en met een hersenschdding in het. Hypolituszie- kenhuis opgenomen. Het meisje ver voerde aan haar stuur twee hengsel manden en raakte met haar knie in de knel. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel, 68798 (Van een onzer verslaggevers) De concentratie van eengezinshuizen in afzonderlijke com plexen op de Meeuwenplaat wordt door de bewoners gewaar deerd. Men verklaarde er de voorkeur aan te geven boven af wisselend hoog- en laagbouw in één buurt. Ook de tuinen wor den zeer op prijs gesteld, al acht men een grotere mate van privacy zeer gewenst. Deze uitspraak staat als voornaamste algemene conclusie in het rapport, waarin de Rotterdamse Dienst van' Volkshuisves ting de resultaten hééft neergelegd, van een onderzoeknaar het wonen in de eenvoudige eengezinshuizen op de Meeuwenplaat. Men vindt op de Meeuwenplaat dit eengezmshuis in twee typen; het smalle voor zes, het brede voor negen bedden. Van het eerste werden er hier 236, van het tweede 156 gebouwd. Bij de onder de bewoners gehouden énquëte werden er 97, ongeveer een kwart van het totaal, opgezocht. Meestal werden de gesprekken met de huisvrouw gevoerd, een enkele maal met man en vrouw samen. Daarbij werd niet alleen naar de bevindingen met het huis gevraagd, maar ook naar het oordeel over de directe woonomgeving, de algemene voorzieningen en de wijk in zijn ge heel. Het brede type In het algemeen valt het oordeel over het huis, vooral over het brede type, gunstig uit. De bewoners zijn er unaniem zeer tevreden over. De eetkeuken wordt zeer op prijs gesteld, al moesten enkele vrouwen, die al tijd in de stad hadden gewoond, er eerst wel even aan wennen. Klach ten waren er wel over het wasem kanaal, dat niet boven het gasstel maar aan de andere kant van de keuken gelegen is. Ook met de ver warming sukkelt men wei, vooral in de gezinnen voor wie het financieel bezwaarlijk is twee kachels te stoken. De badwascel wordt door het me rendeel der bewoners niet aanvaard (Van een mzer verslaggevers) 'Het gcstolene is nu wei niet van zo grote waarde, maar verdachte heeft zich in ernstige mate schuldig gemaakt aan misbruik van vertrou- wen,' zei vanochtend de officier van Justitie voor de Rotterdamse recht bank in de zaak tegen de 24-jarige hulp in de huishouding C. R., tegen wie hU vier maanden met aftrek eiste. Verdachte is ai twee maal wegens diefstal veroordeeld. Het laatste von nis werd in februari van dit jaar uitgesproken en zij loopt nog in een proeftijd van het voorwaardelijk deel van de haar daarbij opgelegde straf. Nadat zij op vrije voeten kwam, vond zij werk in het Centraal Tehuis voor Israëlieten te Rotterdam, waar zij van de bewoonsters geldsbedra gen van 100, 35 en 15 en bo vendien een zilveren collier met han ger en een damesvest wegnam. "Dat geld hebt u in nachtclubs en bars opgemaakt?' vroeg de presi dent. 'Daar kwam ik nooit,' antwoordde verdachte, 'wel in dancings.' Uit het verhoor bleek, dat zy ai sinds haar elfde jaar weg is uit het ouderlijk huis en dat het al mis ging toen zy zestien was. De verdedigster, mej. N. M. Traas, zei dat iedereen in het huis van ver- dachtes verleden op de hoogte was en dat zij er daarom met alle geweld weg wilde. Van vrijwillig contact met èen so ciale werkster. die zich daartoe be reid verklaard heeft, verwacht pleitster meer baat dan van het of ficiële toezicht van een reclasserings- vpreniging. Uitspraak over veertien dagen. op grond van de ondoelmatige inrich ting; de verbinding keuken-badwas- cel wordt niet volledig geaccepteerd, het type met verbinding keuken berging wel. Het rapport beveelt aan meer woningen van dat laatste type. Aan bergruimte is gebrek, o.a. voor wintervoorraad, waarvoor nu vaak noodgedwongen ruimte onder de vloer gebruikt wordt. De hal wordt op prijs gesteld en slechts by uitzondering gebruikt om er een fiets of kinderwagen te plaatsen. De smalle woning bevalt goed bij alle gezinnen met niet meer dan twee kinderen, hoewel de behoefte aan ruimte ook dan gedeeltelijk blijft be staan. Ook hier blijkt de verbinding keuken-badwasruimte op den duur niet geheel te voldoen. Tegen het schuurtje, de fietsen- en de kolen- berging worden de meeste bezwaren geuit, ook tegen kou en tocht, maar dat is sterk afhankelijk van de lig ging van de woning. De combinatie hal-fietsenberging wordt niet geac cepteerd; met tegenzin zet ongeveer de helft der bewoners er fietsen neer. Vele bewoners zouden ook in deze smalle woning graag een eetkeuken zien, ook al omdat dit type slechts gedeeltelijk voldoet aan de behoefte aan leefruimte. Voor beide typen geldt dat men de kolenberging te klein acht en be zwaar heeft tegen de vlakke bodem. In de algemene conclusie van het rapport wordt geconstateerd dat er een grote behoefte bestaat aan een orgaan dat zou kunnen opkomen voor de belangen der bewoners die, hoewel zij er nu ruim een jaar wo nen, door het ontbreken van zulke voorzieningen nog altijd, in een be trekkelijk isolement leven. Om aan de wens naar een grotere beslotenheid van de woningen tege moet te komen, acht het rapport het aanbevelenswaardig bij de bouw reeds een grotere privacy te ver schaffen door de aanleg van heggen en glasschermen. De provisorische maatregelen die sommige bewoners nu zelf treffen, geven de buurt een rommelig aanzien. (Van een onzer verslaggevers) In zaal Harmonie is woensdagavond de veertiende vogelshow geopend, van de afdeling Vlaardingen van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. De zaal is aantrekkelijk ingericht en van alle kanten klinkt het gekwetter van de honderden vogels. Erdoor heen roepen enkele papegaaien hun schorre opmerkingen en in het midden van de zaal stappen flamingo's bedaard rond op een plantsoen, dat rondom een vijvertje is aangelegd. In dit plantsoen zijn ook enkele kooien opgesteld met de-betrekkelijk zeldzame en kostbare diertjes, die de exotische naam chinchilla dragen. Kalmpjespeuzelen ze wat van hun voer, of wentelen zich in een zand bad, zonder te weten,, dat hun grijze bont zo'n begeerd en duur artikel is. Het toneel is herschapen in een grote volière. Het lijkt dan ook, of men vanuit de zaal een tuin in kijkt. Kortom, voorzitter G. de Willigen kon met recht zeggen, dat de vereni ging er weer in is geslaagd om een bijzondere tentoonstelling in te rich ten. Hij verklaarde dit voor de ope ning van de show, toen hij de talrij ke genodigden, onder wie afgevaar digden van zusterverenigingen uit Den Haag en Schiedam, verwelkom de. Veel lof had hll voor de tentoon stellingscommissie. Een commissie is iets waarop men bouwt; deze commissie heeft opgebouwd. De gemeentelijke plantsoenendienst zorgde voor de aankleding van de zaal en de flamingo's komen uit Diergaarde Blijdorp. Verder dankte de voorzitter de heer Noordzij voor de bijzondere vogels die hy beschikbaar stelde en me vrouw M. de Vries—v. d. Spek voor de bekendheid die zij aan de ten toonstelling heeft gegeven. Loco-burgo.meester H. K. van Min nen, die de officiële opening zou ver richten kreeg, omdat hy niet rookt, ijzerkóekjes. zyn echtgenote ontving een boeket bloemen. Het was voor de heer Van Minnen al de dertiende keer, dat hij een ten toonstelling van deze vereniging opende. ,JHet is dus moeilijk," meen de hij„om nog iets nieuws te zeg gen. Maar elke keer opnieuw ben ik onder de indruk van wat u hier doet. Deze kleine diertjes vergen veel zorg en aandacht. Maar zij schenken ook genegenheid." Na deze openingswoorden stroom de de zaal vol. Het was druk op deze eerste avond. Tot en met 26 novem ber is de show elke dag van tien tot tien un geopend. Hieronder volgen de bekroonde in zendingen: Kampioen kanaries e.k. P. H. v. d. Berg met 90 punten, kampioen kana ries v.k. P. H. v. d. Borg met 89 pun ten, kampioen, trop e.k. met jap, meeuwen met 88 punten A. G. Bud- denbohmer, kampioen trop v. k. met blauw fazantjes met 90 punten G. Kruger, kampioen insectenetende vo gels e.k. jap. nachtegaal met 90 pun ten. A, v. R.y tevens kampioen van de gehele tentoonstelling, kampioen trop vogels v.k. insectenetende en vruchtenetende geel schouder tro- piaal met 90 punten P, Gort, kam pioen wildzang .putter met 89 pun ten J. v. d. Lugt, kampioen parkie ten pruimfcop met 90 punten P. Gort, kampioen trop x trop niet 85 punten A. v. Ry, kampioen Mozamb x kana rie (bastaard) met. 87 punten L. v. Dorp. kampioen Peru duifje met 86 punten T. v. d. Berg.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1