wending in civiele procedure over miljoenenerfenis Metaal-c.a.o ook verdeeld Ambonnezen ontruimen kamp toch SHS met faillisement bedreigd BETAALDE SOCRATES NIMMER BELASTING Den Besten: 'Aandelen Cinerama ontvreemd' Zutphense woning gevorderd, maar deur nog dicht Twee Duitsers in de Waal verdronken Sam de Wolff 1 Géén surseance voor 'Socrates' AANKLACHT TEGEN NOTARISSEN EN ADVOCAAT Sam de Wolff overleden ZONDER COMMENTAAR tweede viool Duur cadeautje Tabletten terecht 5 Zwarte Kippen bewaren. 2,46 BESPAREN ÊSmmwm i lets voor de door ir. H. Vos Bezits vorm ing Begrafenissen slachtoffers Welsrijp vrijdag Goes heeft weer wethouders Geld SEEP Pionier HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Bij de commissaris van politie te Venlo zijn vanmorgen schriftelijke aanklachten ingediend tegen twee notarissen en een advocaat te Venlo. De 55-jarige groente-exporteur V. VV. van W. beschuldigt de notarissen van valsheid in geschrifte of medeplichtigheid daaraan, uitlokking daarvan en schending van het ambtsgeheim. De advocaat heeft zijns inziens willens en wetens een valselijk opgesteld stuk, dat bovendien nog zou zijn geantedateerd, gebruikt in een civiele procedure over de verdeling van een miljoenenerfenis. Draai WENDING r (Van een onzer verslaggevers) Hoe is het mogelijk geweest, dat Nicolaas den Besten tegen ;ijn wil een groot pakket Cinerama-aandelen is kwijtgeraakt? Aandelen, die (mogelijk) ongeveer een. half miljoen waard zijn. Of-heeft zij ze, zoals anderen beweren, nooit bezeten? Ziehier opnieuw een verhaal vol raadselachtige Liechten steinse firma's, vreemde aandelen en opmerkelijke bankverkla ringen rond de Socrates-zaak. Een half miljoen Getuigen De heer P. W. van W. heeft vijf zusters, die allen gehuwd rijn of wa ren met vooraanstaande personen. Toen zeven jaar geleden dc heer W. H. H. van W. overleed en diens echt genote twee jaar nadien, kwam de ge hele nalatenschap ter beschikking van de zes kindera Toen begon echter een misère, die leidde tot een reeks processen. Men werd het namelijk niet eens over de verdeling. De totale inzet was zeven miljoen gulden, althans de waarde daarvan, want het vermogen bestond uit roerende en onroerende goederen. Alleen in Duitsland heeft deze fa milie n.v. reeds vijftien dochteronder nemingen en voorts zijn er bezittin gen in andere landen, o.a. in Italië. Een zeer voornaam onderdeel van de hele kwestie vormt de taxatie van aandelen, woonhuizen, een bouwon derneming, boerderijen, landerijen en een zeer kostbare inboedel met een aantal schilderstukken van oude mees ters, o.a. een Rubens. In 1957 ontstond er tussen de fa milieleden van de erflater hooglo pend meningsverschil en tot vandaag is er van een verdeling van het ver mogen nog steeds geen sprake ge weest. (Van onze parlementsredactie) De metaal-c.a.o. gaat nu met een driedelig advies van de Stichting van de Arbeid naar het College van Rijksbemidde- laa^ Het lot van deze una niem door de Vakraad Metaal getroffen en verdedigde over eenkomst hangt nu geheel af van het college en van de rege ring-De Quay. In een urenlange vergadering van de Stichting bleken de drie stand punten, die reeds in de looncommus- sie waren ingenomen, niet nader tot elkaar te komen. Iedere groep hield volledig vast aan de inzichten, die zijn vertegen woordiging in de looncomniissie had naar voren gebracht. De menings verschillen betreffen zowel de voor gestelde verhoging van de c.a.o.- schalen als de plannen voor een winstdeling. In de eerste plaats is er de groep van NW en CNV. die zich volledig stelt achter de Vakraad Metaal: 3 pet. loonsverhoging per 1 januari, 5 pet. pel-1 juli 1961 en 1,5 pet. winst deling zowel in het laatste kwartaal 1960 als in het eerste halfjaar 1961. Lijnrecht daartegenover staan de KAB en de protestant-christelijke en katholieke werkgeverscentrales, Zij wijzen elke loonsverhoging voor 1 juli 1961 af op grond van het verbod van de regering tot openbreken der c.a.o.'s, dat onlangs aan de richtlijnen is toe gevoegd.. Ook willen deze organisaties de winstdeling in de nodige voorschrif ten en beperkende bepalingen hullen. Het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond. de liberale werkgeversorga nisatie, handhaaft in de Stichting de draai die het in de looncommissiè al nam. Tot dat moment had het CSWV zich samen met NW en CNV achter de voorstellen van de metaal ge schaard Maar in de looncommissiè kwam men met een eigen voorstel. Dit voorstel houdt in, dat de loons verhogingen, die de Vakraad heeft voorgesteld, met drie maanden wor den verschoven, dus naar 1 apri! en 1 oktober. Daarenboven wil het CSWV ook nog 2 pet. afknabbelen van het totaalpercentage, dat werkgevers en werknemers in de Vakraad zijn overeengekomen. (Vervolg van pag. 1) Na moeilijke jaren, waarin hij on der meer te Londen werkzaam was, vestigde hij zich in 1906 als accoun tant te Amsterdam. Hij publiceerde al vroeg artikelen in De Kroniek, die onder leiding stond van P. L. Tak, in De Nieuwe Tijd en in Het Volk. Later was hij redacteur van de So cialistische Gids, het wetenschappe lijk maandblad van de SDAP. Nadat De Wolff al jaren de con junctuur had bestudeerd en erover had geschreven, publiceerde hij in 1929 zijn opzienbarende boek „Het economische getij". Daarin ontwik kelde hij een theorie van lange en korte conjunctuurgolven en als goed marxist liet hij de economische fa zen begeleid gaan van een ideolo gische bovenbouw. Op deze wijze kwam hij tot voorspellingen, niet al leen op economisch, maar ook op technisch en maatschappelijk gebied. Dat was een hachelijke onderne ming en'herhaaldelijk zijn de voor spellingen niet uitgekomen. Maar Sam de Wolff heeft steeds staande gehouden, dat zijn theorieën fun damenteel juist waren. Van 1930 tot 1940 is hij privaat docent geweest aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Na de oorlog was hij korte tijd professor aan de hogeschool voor recht en eco nomie te Tel-Aviv in Israël. Tijdens de bezetting viel De Wolff, die er steeds trots op was een jood te zijn, in handen van de Duitsers. Na enige tijd in de kampen Westerbork en Bergen-Belsen kwam hij in Palesti na: Daar had hij willen blijven, maar hij keerde na korte tijd naar Neder land terug. Toen zich in de PvdA een oppo sitionele groep, het Sociaal-Demo cratisch Centrum, vormde, was Sam de Woiff daarvan dc man. Het is (Van een onzer verslaggevers) Het bouwvallige Ambonnezenkamp 'De witte paal' in Kotstcrhaule (Fr.) wordt toch ontruimd door de bewo ners. Na een hele dag onderhandelen hebben de enkele tientallen Ambon nezen die weigerden te verhuizen naar het veel modernere kamp ïben- hear bij Appelscha, erin toegestemd maandag te vertrekken. Toen gistermorgen de verhuiswa gens voorreden, hadden maar vijf gezinnen gepakt. De overige rier ge zinnen en enkele vrijgezellen weiger den te vertrekken. De 65 Ambonnezen uit kamp Witte Paal waren al enkele maanden op de hoogte van de opheffing van het I woonoord. Vorige week werd de ver huisdatum vastgesteld. De oorzaak van de weigerachtigheid lag voorna melijk in het feit dat de Ambonnezen in hun nieuwe kamp nogal ver van hun werk komen te zitten. Zij zullen blijven pendelen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Laten we ons niet vergissen. De meeste dingen die we moeten doen om de kwaliteit van onze samenle ving aan te tonen, zullen geld kos ten geld uit de staatskas. De bereidheid zowel om een zaak te verdedigen als om er voor te beta len is de toetssteen voor de vraag of het iemand ernst is. Als we nog niet geleerd hebben om de man te wantrouwen, ja zelfs te negeren, die over verheven nationale doeleinden spreekt en dan de prijs daarvoor in het geheel niet noemt of misschien aandringt op strenge zuinigheid bij openbare uitgaven als een van zijn meer verheven doelein den dan zou het er slecht met ons voorstaan. Uit 'The liberal hour1 van J. K. Galbraith. (Van onze sportredactie) De eigenaar van het sportpark Duinhorst, de zetel van de semie- profclub SHS, mr. H. Jochems, heeft het bestuur van die vereniging schrif telijk doen weten, dat hij voor maan dag aanstaande aflosing wenst van de schuld, die SHS nog aan hem heeft. De schuld bedraagt volgens de raadsman van mr. Jochems, mr. dr. W. F. van Leeuwen, rond een ton. Van SHS-zijde is men bereid de 100.000 te voldoen, maar men is niet bereid verdere consequenties te aanvaarden. Die verdere consequenties zijn een vordering van de fiscus te grootte van anderhalve ton. Het SHS-be- stuur is niet van plan deze schuld over te nemen, het geen automatisch zou gebeuren wanneer men de schuld aan mr. Jochems zou accepteren en aflossen. Mr. dr. Van Leeuwen bedreigs Schev. Holland Sport met sluiting van het park Duinhorst, hetgeen echter voornamelijk zou betekenen, dat de lagere lef tallen en dus ook de amateurs niet meer zouden kunnen spelen. De semiprofs van SHS spelen hun thuiswedstrijden immers op Houtrust. Volgens mededelingen van de voor zitter van SHS, de heer C. A. de Bruyn. heeft hij na zijn Intrede in SHS een geheim contract ontdekt tussen SHS en mr. Jochems, waarin de spelers volledig aan mr. Jochems worden gebonden en waaruit zou blijken, dat er in SHS-kringen ver scheidene betalingen zouden zijn ge daan aan bestuurleden van vroeger en nu. De KNVB stelt hiernaar reeds een onderzoek in. AMERICAN ENKA, de grote Amerikaanse dochteronderneming van de Algemene Kunstzijde linie is van plan de nylonproduktie sterk te vergroten. De installaties voor de productie van nylongarens voor ban den, technische toepassingen, tapij ten etc., zullen belangrijk, uitgebreid worden. De produktiecapaciteit zal met zeventig percent stijgen. De civiele rechter wordt er herhaal delijk in gemoeid, doch het werd een niet gemakkelijke zaak. Het zou de heer P. W. van W. niet goed zinnen, dat zijn zusters, die allen buiten ge meenschap van goederen zijn gehuwd of gehuwd waren, zich ter zake van hun belangen laten vervangen door bun echtgenoten Hierdoor zou de enige zoon uit het huwelijk van de efrlater een tweede viool spelen. Eenmaal scheen er een voorlopige en tijdelijke onderhandse regeling mo gelijk. Er was toen een soort minne lijke schikking getroffen, doch onmid dellijk daarna werd beslag gelegd op diverse goederen, o.a, op het ouderlijk huis van de familie Van W. aan de Spoorstraat te Venlo. Dit zou reeds van heel vroeger af aan de enige zoon zijn toegewezen, doch desondanks werd er beslag op gelegd wegens een vordering, die een van de Duitse doch terondernemingen in Frankfort zou hebben in verband met een particu liere geldopneming van de heer P. W van W. Openbare verkoop van andere hui zen, die de heer P, W. van W. waren toegewezen, kon alleen worden voor komen door betaling van een som, die met de kosten enz. een bedrag van-j bijna twee ton beliep. •Ondanks het feit, dat ik eigen lijk miljonair ben.' zo heeft de heer P. van W. eens geklaagd, 'ben ik nu zo arm als een kerkrat." Hij blijft echter procederen en wil de strijd onder geen beding opgeven. Thans, door de aanklachten tegen de twee notarissen en de advocaat, welke laatste een tijdlang de belan gen van de heer P. van IV. heeft be hartigd, is in de miljoenenerfenis een opzienbarende wending gekomen. Tegelijk met deze aanklacht bij de Venlose politie, heeft de heer P. van W. een klacht ingediend bij de Kamer van Toezicht op de notarissen te Roermond. Zeven en een half miljoen gul den kost deze diamant. Hij ligt op een tentoonstelling in Geneve, waarvan de entreegelden bestemd zijn voor het Internationale Hode Kruis. De stem heet Ae Jubilee. Hij werd in 1S9S in de Oranje Vrij staat gevonden en telt 245.335 karaat. Iets voor Sinterklaas* (Van een onzer verslaggevers) Het Tweede-Kamerlid Lankhorst (p.s.p.) heeft de minister van Finan ciën schriftelijk gevraagd of de N.V. Socrates c.s. over een groot aantal jaren nimmer belastingaangiften heeft gedaan, terwijl aanslagen ook nooit zijn voldaan. Zo ja, worden er d&n geen pogingen gedaan de steeds groter wordende be lastingschuld in te vorderen? En hebben meer ondernemingen belastingschuld over een groot aantal jaren? De gevaarlijke tabletten, die een Amersfoorts jongetje had verloren, zoals vrij gisteren berichtten, zijn. te recht. Hij bleek ze verloren te heb ben bij de Kwkersweg. Intensief zoeken had tot resultaat, dat het jongetje gisteren zelf de tabletjes weer op straat ontdekte. Advertentie iUM.) WIJN ADVOKAAT LIMONADE TOT 1'JAN.VOOR 5 KIPPEN: t literfles Monaco én 1 fles Orana limo nade voor de halve prijs» heeft dan een reductie van 2.46 en... ""Z~nTeu we^Tcïppen (Van een onzer verslaggevers) Hoewel de gemeente Zutphen in- üddels het huis heeft gevorderd, moest de familie Rossel in Zutphen gisteravond tvog per ladder haar bo venwoning binnenklimmen. Om zes uur gisteravond heeft de gemeente het hele bovenhuis en de trap gevorderd, maar de eigenares van het huis, mevrouw Helders, ook bekend als de Amsterdamse helder ziende madame Leonie, oefende op dat moment haar beroep in de hoofdstad uit. De dichtgespijkerde deur blijft dus dicht. 'Ik weet nog van niets zei de hel derziende, toen wij haar enkele uren later vroegen wat zij nu dacht te doen. 'Mijn advocaat heeft mij nog niets verteld. Maar als het huis ge vorderd is, zal ik wel moeten toe- geven.' 'Er is een vreemd spel gespeeld net de aandelen in The Belgian 1 ixhibitors, de maatschappij die de •ertoningsrechten heeft van het Rotterdamse Cinerama-theater.' Ze ijn ontvreemd zegt Den Besten en '.jn advocaat, mr. J. B. Wieringa, van mening, dat deze verklaring s waarheid berust Het gaat om 900 gewone aandelen n elk 1000 Belgische franken en 300 instbewijzen. Den Besten heeft ze, dus zijn raadsman, destijds ge poneerd bij een in Liechenstein geschreven maatschappij, de Ca- !o-Trust, Deze Calldo. die grotendeels een iderneming van Den Besten was, id als trustmaatschappij niet het :cht de aandelen te verkopen. 'Dat bben we ook niet gedaan,' zegt de irectie. Maar... intussen is volgens een lededeling in de Belgische staats- .ourant een heel andere maatschap lij in het bezit gekomen van deze aandelen, de Amaco, die in augus tus jl. in Liechtenstein als N.V. zou zijn ingeschreven. De aandelen zouden rijn gekocht /oor ongeveer een half miljoen gul- Jen (DM 540.000). Blijkens de Belgische staatscou rant stonden van deze aandelen 194 op naam van Amaco, ét*n op >aam van de heer Ilmer, de huidige directeur van Cinerama, die inder- ijd een conflict met Den Besten heeft gehad, één op naam van me vrouw Ilmer, een op naam van de heer Mare Spiegel, een mededirec teur van Cinerama en drie op naam van andere particulieren. 'Het is een volkomen rechtmatige zaak geweest," zegt Cinerama-direc- teur limer, 'Den Besten kan nu wel zeggen dat hij die aandelen heeft bezeten, maar dat moet hij dan eerst maar eens waar maken.' Bovendien, aldus de heer IUner, waarom heeft Den Besten geen aan gifte gedaan bi) de politie van de ontvreemding van aandelen. Volgens mij is zijn verhaal een verzinsel achteraf. Intussen ligt in de kluis van Cine rama de kopie van een brief van de Handelsbank in Zurich, waarin deze de Duitse Gemeinwirtschaftsbank meedeelt: alleen mag beschikken over het Calido-depot aandelen. De Gemeinwirtschaftsbank heeft dat dan ook gedaan. Zij is het. die de aandelen heeft verkocht aan de Amaco voor DM 540.000, een bedrag dat overeenkomt met de vordering die de Gemeinwirtschaftsbank op Den Besten had. De raadsman van Den Besten staat echter op het standpunt, dat de Zürichse Handelsbank niet het recht had deze mededeling te doen. Hij betwijfelt of alle transacties met deze aandelen legaal ztjn geweest. (Van een onzer verslaggevers) De NV Socrates van Nicolaas den Besten heeft geen sursean ce van betaling gekregen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gistermiddag het recht- bankvonnls, waarbij de n.v. failliet was verklaard, be vestigd. Tijdens de, niet openbare, ritting die twee uur duurde, heeft Nicolaas den Besten verklaard dat cr 'iemand' was die met de Amsterdamse Bank besprekingen wilde voeren om tot een compromis te komen en dat de bank daarvoor wel interesse had. De curator in het faillissement, mr. D. C. van Vliet, dacht er anders over. 'Met zulke vuige offertes buiten de rechtszaal om heb ik niets te maken, positieve zekerheid op deze plaats is het enige wat ik verlang.' Het Hof overweegt in zijn vonnis, dat niet voldoende aannemelijk was gemaakt dat er vooruitzicht was voor oevrediging van de crediteuren bin nen redelijke termijn. Verder was het Hof tot zijn beslissing gekomen 'om dat er niet van een behoorlijke boek houding kan worden gesproken'. ■■liiiijiHiiitiitiiiiiiiiiiiiliiHiliitiiiiiiiiifiilliliiiinKiinüiiiiiiüniuiii'iuiicilli (Van een onzer verslaggevers) Bij het dreggen naar een ver loren anker op de Waal onder Tiel zijn gisteravond omstreeks 7 uur twee opvarenden van de Duitse duwboot Wasserbüffcl de 25-jarige stuurman Klaus Bromund uit Duisburg en de 27-jarige matroos Heinz Asch- mann uit Dusseldorp van een motorvlet geslagen en naar alle waarschijnlijkheid verdronken. Da rivierpolitie, later geassisteerd door een militair vaartuig, heeft nog enkele uren naar de slachtoffers ge dregd., maar zonder resultasat. Advertentie L M ■a-).! De laatste keer, dat ik een langer gesprek voerde met De Wolff met Sam de Woiff, zoals elkeen hem in onderlinge gesprekken noemde was bij de opening van de tentoonstelling over leven en werken van Frans van der Goes, welke opening plaatsvond tijdens het congres van de Partij van duidelijk, dat zün invloed op de gang <je Arbeid. De Woiff zelf een stuk van zaken in de Partij van de Ar- socialistische geschiedenis vertegen- beid, die zo geheel verschilde van de woordigend wilde daarbij zijn, SDAP in de eerste jaren van deze j10e moeilijk het hem lichamelijk ook eeuw. niet groot kon zijn. Dat heeft vjcj de Wolffs laatste levensjaren wel enigermate verbitterd, een verhitte- wetende hoe onafgebroken De Wolff ring, die doorklinkt in zijn boek, dat steeds bezig was, vroeg ik hem, waar de veelzeggende titel draagt: „En agn n0g werkte. Het antwoord toch..." luidde: „Aan een studie over de Snrr, de Wolff is niet de weten- joodse mystiek". Hij deelde mee, dat «channeliike en politieke leidsman hij meende wetten gevonden te heb- aeweest, die hij had willen zijn. Maar ben wetmatigheden die tot nu lui heeft als mens steeds grote waar- toe niet waren onderzocht. Omgeving derine: gevonden, ook bij hen die het en antwoord waren voor mi) meteen met hem oneens waren. een schets van De Wolff zelf. De Wolff was socialist. Hij heeft dit socialist-zijn nooit onder stoelen of banken gestoken niet in zijn jongste jaren, niet in zijn ouderdom. Zijn gehele werk en denken was er van doortrokken. Marxist en demo craat De Wolff zou stellen: Marxist dus democraat leverde hij fel kri tiek op het communistische pseudo- Marxisme. nooit onder stoelen of banken ge- Hij kon bok fel zijn in de kritiek stoken. Pionier van het zionisme. binnen de eigen partij, wanneer hij van oordeel was, dat de gekozen weg verkeerd was. Het woord so ciaal-democratie was bij hem een levend begrip gebleven, gevuld met een historische inhoud, die ook nu uog van betekenis is voor de socia listische strijd. Ook zijn jood-zijn heeft De Wolff volgde hij de ontwikkeling van Is raël met een intense, diep-bewogen belangstelling. In de zionistische be weging nam hij een grote plaats in ook daar een strijdbare geest. Een strijdbare van de geest het opsporen van feiten en gebeurtenis sen. het verzamelen en schiften van materiaal, het ordenen van de veel heid van gegevens en het daaruit afleiden ran wetenschappelijk houd bare wetmatigheden het was die methode, om te komen van denken tot weten, welke De Wolff rich in dag- en nachtwerk had eigen ge maakt om dan, met grote inner lijke bewogenheid, zich met dat ver worven weten te werpen in de strijd. De Wolff heeft tot zijn einde toe vele contacten met jongeren gehad. Zijn betekenis ligt in het aandeel, dat hij had in de socialistische en zionistische strijd en in het verdiepen van het inzicht in de maatschappe lijke wetmatigheden maar ook, in dat overdragen aan jongeren van zijn idealisme en zijn strijdbaarheid en van zijn methode om door analyse in nooit aflatende studie tot weten te geraken. Zij die De Wolff hebben verstaan, zullen hem door een strijdbaar weten eren. De Wasserbttffel. die op weg was naar Rotterdam, wilde omstreeks zeven uur onder Tiel opdraaien om voor anker te gaan, maar verloor daarbij het bakboordanker. Twee van de opvarenden stapten over op een •notorvlet om het anker op te dreg- ten. De vlet moet tegen de duwboot zijn gevaren, waardoor beide mannen overboord sloegen. Een van hen werd even later vlak bij de bak nog gezien, door de kapitein, die hem een red dingboei toewierp, maar de man was onmiddellijk daarop al onder de boot verdwenen. Hoewel beiden goed konden zwem men (een van hen had zelfs een diploma voor reddend wemmen) moeten zij door de sterke stroom zijn meegesleurd. De kapitein riep via zijn mobilo- fooninstailstie Scheveningen Radio op, die de rivierpolitie in Tiel alar meerde. Deze heeft nog uren met schijnwerpers gezocht, zonder resul taat evenwel. In Tunesië, waar sinds mei geen neerslag is gevallen, is eindelijk de regen gekomen, waarom wekenlang gebeden is. De olijfoogst werd door de voortdurende droogte in ernstige mate bedreigd. De Tweede Kamer heeft de be groting van Algemene Zaken, waaronder ook de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en de bezitsvorming vallen, zonder debat laten passeren. Blijkbaar hadden noch de rege ring noch de regeringspartijen er behoefte aan over deze aange legenheden iets te zeggen. Dat is opmerkelijk, want dit kabinet heeft de bezitsvorming tot een van de kernpunten van zijn beleid verheven. Vooral de KVP heeft van de bezitsvorming een soort fetisj gemaakt. De socialisten, die zich al met bezitsvorming bezighielden voor dat de katholieke politici zich bijzonder druk maakten over de bezitsvorming voor de bezitlozen, hebben zich steeds verzet tegen de manier waarop de KVP met de vlag van de bezitsvorming heeft gezwaaid. Nu blijkt langzamerhand, dat het kabinet zelf ook met zijn pro grammapunt geen raad weet. De hoeveelheid woi staat in geen verhouding tot het geblaat. T)e regering had dus weinig of •L/ niets te zeggen. De regerings partijen, die zo onafhankelijk zijn en zo weinig gebonden aan het kabinet, hebben zich bij monde van de christelijk-histori- sehe heer Kikkert gehaast te verklaren, dat ook zij geen be hoefte hebben aan gedachten- wisseling. Daarmee dienen zij de regering en zij ontgingen zelf de moeilijkheid te moeten spreken over de vele vogels in de lucht, die de regering nog maar steeds niet kan vangen. En als er al eens een gevangen wordt, moet men denken aan het woord van Vondel, die weliswaar nog niet het kabinet-De Quay, maar reeds wel de vogels kende: 'Zij zaaien noch zijn maaien niet.' (Van een onzer verslaggevers) Alle slachtoffers van de vliegramp te Welsrijp zullen vrijdag worden be graven. Het gezin Postma (vader, moeder en vier kinderen) wordt 's middags om twee uur te ruste ge legd op iiet kerkhof te Welsrijp. De omgekomen vlieger eerste lui tenant J. A. L. M. Snijders, wiens stoffelijk overschot is overgebracht naar de vliegbasis Leeuwarden, zal vrijdagmorgen in Geteen (L.) ter aarde worden besteld. De heer Snij der is in de zomer van dit jaar ge trouwd. Zijn jonge wouw verwacht haar eerste kind. De marechaussee heeft thans alle ooggetuigen van de ramp gehoord. Een van hen, de jeugdige kelner S. D. Bouma uit Franeker, die maan dagavond om kwart voor acht met zijn bromfiets reed in de buurt van Tzum (richting Welsrijp) heeft het ongeluk voor zijn ogen zien gebeuren. De heer Bouma hoorde het vlieg tuig met ratelende motor overko men. Vervolgens boorde hij een har de klap (vermoedelijk van de explo derende motor) en daarna zag hij een vuurgloed, die direct weer doof de. Enkele ogenblikken later stortte het vliegtuig neer, vlak naast de boerderij van de familie Postma. (Van een onzer verslaggevers) Goes heeft weer wethouders. De gemeenteraad heeft gisteravond in een rustige raadsvergadering mew. C, A. GriepDuinker (v.v.d.) en de heren J. S. Visscher (p.v.d.a.) en A. G. Heyboer (c.h.u.) gekozen. De heer Heyboer zal echter slechts zeer korte tijd wethouder zijn. Hij zal worden opgevolgd door drs. J. Dijkgraaf. Deze opvolging wordt mogelijk gemaakt doordat oud-wet- houder Van Melle (c.h.u.) ook als raadslid bedankte. Ook oud-wethou der Bouwman bedankte als raadslid. Oud-wethouder Roose (k.v.p.) heeft een loyale oppositie, waarin geen wraakgevoelens een rol zullen spelen, aangekondigd. Hij zei dat de KVP onder deze omstandigheden geen kandidaat voor een wethouderszetel wilde stellen.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2