Vele suggesties van PvdA overgenomen Kunst- en filmavond van Ned. Blindenbond Luxe Post Foto-albums Wellicht premie A-woningen met gemeentelijke garantie gebrek aan inzicht in de woningnood ,Elke openbare school is opleidingsschoo5 J ANSE Hoek gaat strijken met twee prijzen ABC Mercurius Prijsuitreiking em- Babberspolder Tractor blijft steken achter spoorboom Volleybal bij Juliana7 NVSH nu met twee jeugdfilms Mevr. Hilden nu 101 jaar Jaarvergadering Singelkwartier Kledingmagazijn Geld gestolen uit sigaret tenautomaa t Kerklaan afgesloten Jongen vindt stengunpatronen in lege woning GEVONDEN Meisjesmanfeis - Meisjescoais - Jongenscoais Jongensparka's - Jongensdemi's IN GROTE KEUZE VOORRADIG Wielerontmoeting HET VRIJE VOLK DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 PAGINA i (Van een onzer verslaggevers) In de begrotingsbehandeling kwamen gisteravond burge meester en wethouders aan het woord. De Partij van de Arbeid is daarbij goed aan haar trekken gekomen. Vrijwel alle sugges ties, namens de PvdA-fractie naar voren gebracht door mr. H. B. Engelsman, werden door het college van B. en W. over genomen. Zo zal er een speciale commissie uit de raad worden samen gesteld, die de werkwijze van het bureau huisvesting gaat be studeren. Ook zal het gemeentebestuur de mogelijkheid onder zoeken om als het contingent woningwetwoningen tegenvalt premie A-woningen te doen bouwen met gemeentelijke garantie. Postkantoor Hy sprak verder onder meer over het nieuwe postkantoor, waarvoor de plannen juist zijn ingediend en dat zal verrijzen aan de Tulnlaan in het complex, waarin ook de nieuwe Rotterdamse Bank Is opgenomen. Station Ook voor Uw St-Nicolaasinkopen HERENMODES De zaak naar uw smaak. Overhemden Sjaals Vesten Pullovers Zelfbinders Korte en lange Kamerjassen Handschoenen enz. HOOGSTRAAT 93 Telefoon 67679. Luxe verpakking gratis! In Musis Sacrum is gisteravond een kunst- en filmavond ge houden voor Schiedammersdie daadwerkelijke steun verlenen aan de Nederlandse Blindenbond, en voor andere belangstellen den. (Van een onzer verslaggeefsters) Mr. M. J. M. van Kinderen heeft er bij de beantwoording van de algemene beschouwingen op gewezen, dat Schiedam, nu het vijfjarencontract ten einde loopt, weer in het normale rijtje komt te staan van de gegadigden bij de toewijzing van bouwcontingenten. Zaken als sanering en vestigingsoverschot spelen daarbij een rol. Maar wethouder Van Kinderen merkte op, dat dat vesti gingsoverschot voor Schiedam een negatieve uitwerking zou hebben. Het is immers in de jaren tussen 1950 en 1960 slechts eenmaal positief uitgevallen, in 1959 en het overschot bedroeg toen nog maar zestien. Rusthuis Commissie De heer Van Kinderen weerlegde, dat de commissie, die zich met de problemen rond het gas had bezig gehouden, slechts had geluisterd en instemmend geknikt. Hy was temeer verontwaardigd, omdat de heer Van Woerkom met zyn kritiek de vroege re directeur van de Technische Be dryven, Ir. Adriaansen, trof, die In middels naar Groningen Is vertrok ken. Broersvest 111 - Tel. 67416 (Van een onzer verslaggevers) In verband met ziekte van wethouder Sabel heeft wethouder mr. P. van Bochove gisteren ook de beantwoording van opmerkingen betreffende het onderwijs op zich genomen. Hij ging daarbij onder meer In op een betoog van de heer P. J, Beekman (k.v,p.), waarin deze de zogenaamde opleidingsscholen „standenscholen" had ge noemd. Bureau huisvesting: speciale commissie Wethouder Th. J. L. van den Berg voor de mogelijkheden om te bouwen op verschillende punten. Volgens wethouder van de Berg was de tijd nu gunstig om öe vele plannen door te zetten. De heer van de Berg vond de ge dachte van de heer Engelsman om tussen Plantage en Oranjestraat het nieuwe consultatiebureau voor zui gelingen te projecteren, de moeite van he* overwegen waard. I kwam tegemoet aan een van de wen sen van de heer Engelsman door een uitvoerig overzicht te geven van de werkzaamheden, die in Schiedam op korte en langere termijn staan te ge beuren. De wethouder kon de verleiding blijkbaar niet weerstaan om alvast iets weer te geven van zijn visie op de stadhuisplannen en hij sprak in het bijzonder zijn bewondering uit voor het gebruik van de omgeving, zoals dat door de onlangs overleden stedebouwkundgie, de heer Horvath, is uitgebracht. Maar wethouder Van de Berg liet zich zeer pessimistisch uit over de raming van de kosten, die zijns in ziens veel en veel te laag lag. Zestien miljoen voor het geoouw alleen en voor het geheel 24 miljoen, schatte hen, en dat betekent dus het dubbele van de raming door de architecten en de dienst van gemeentewerken. De heer Engelsman vroeg een op gave van de op handen zijnde werk zaamheden met het oogmerk de bur gerij daarvan kennis te laten ne men. opdat men met meer begrip en overtuigingskracht de ongemakken, die met de werken samenhangen, zou kunnen accepteren. "Het ongerief op de Koemarkt', al dus wethouder Van de Berg, 'is de voorbereiding van de asfaltering van de Rotterdamsedyk. Er zal helaas een termijn van vijf tot tien jaar nodig zijn voor het doortrekken van de eindpunten van tranis en bussen. Wat betreft het Stationsplein: bü de Nederlandse Spoorwegen bestaat een grote drang ora zo spoedig mo gelijk met de bouw van het station te beginnen. De tweede fase laat dan niet lang meer op zich wachten. Deze tweede fase omvat het door trekken van de Burgemeester Van Haarenlaan naar de oude spoorbaan met een brug op dezelfde hoogte als de spoorbrug. Hier komt dus de nieuwe verbinding met Rotterdam, waaraan ook de Maasstad met grote voortvarendheid werkt", vertelde de beer Van den Berg, Hij vervolgde: „Het voorstel tot uitvoering van de tweede fase kan de raad in de tweede helft van 1961 ver- Hij betreurde het ,dat de goedkeu ring van Rijkswaterstaat van de plannen voor de buitenwaterkering no steeds uitblijft. Hij zette uiteen, hoe de gang van zaken is geweest bij het overleg over de bouw van de Beneluxtunnel. Rot terdam, Vlaardingen en Schiedam hebben voor een op te richten N.V, elk f 100.000,gestort voor het ver richten van de grondboringen. Wat betreft de bouw van torenflats sloot hij zich aan by de heer Engels man die hoge flats verantwoord acht als aan verschillende eisen wordt voldaan: ze moeen alleen staan of in kleine groepen, met grote tussen ruimten en liefst als randeffect by parken, steden, verkeerswegen. Ook wethouder mr. M J M van Kinderen zou deze redenering later op de avond tot de zyne maken. Met een aantel losse opmerkingen besloot de heer Van de Berg zyn be antwoording. „De stadssanering gaat regelmatig door", vertelde hy, „Er zal worden gereserveerd voor de bouw van 17 bungalows en een klein aantal bescheiden herenhuizen. „De vy vers van het Beatrtxpark" - en dit zei de wethouder nogal heftig en met grote nadruk - „zyn uiterst geschikt voor schaatssport. Er is een watervlakte van een paal boven de verlichting. Maar de vereniging moet zélf ook iets doen. Als er stevige vorst is, kr(jgen we hier een gelegenheid om te schaatsen, als er nooit tevoren is geweest. WU zullen dan ook niet ver der zoeken naar een terrein voor de ysvereniging". ,BU de toewijzing van industrieter rein treden we streng selecterend op. De Schiedamse bedryven hebben voorrang. De speelgelegenheden in de stad hebben de volle aandacht van B. en W." Ongecorrigeerd Advertentie I.M. Het bestuur van de Algemene Bedrijfsvoetbalcompetltie heef! gisteravond in gebouw Arcade de prijzen uitgereikt, die voor di competitie in het afgelopen seizoen beschikbaar waren gesteld Voor en na deze prijsuitreiking verzorgde de filmdienst van Hel Vrije Volk een aardig filmprogramma. Advertentie I.M. KANTOORBOEKHANDEL BANGE HAVEN 77—79 TEL. 6881266489. De wethouder deelde mee, dat uien in 1961 in Nieuwland verder zal bou wen aan de Dura Coignetwoningen. In 1962 wordt alles afgebouwd en dan gaan de woningbouwverenigin gen in Kethel een complex bouwen. In 1963 wordt dit laatste complex afgebouwd en voor 1964 moeten er dus nieuwe plannen komen van de woningbouwverenigingen of de ge meente, In de bovenzaal van het Wykcen- „ik stel mij voor onmiddeliyk na wachten. Hieraan vooraf gaat een i trum heeft de Schiedamse Volkstuin- 1 slutting van de begrotingsdebatten voorstel tot verbinding van Rotter dam met de oude spoorbaan". De wethouder verbond aan deze mededeling de suggestie om de be langrijke weg, die hier met een brug over de DeUshavense Sehie zal ont staan, straks de naam van de over- keuringen uitgereikt. Hieraan vooraf ging een korte najaarsvergadering. De pryzen voor de beste nutstuinen zijn uitgereikt aan de heren W. Kara (le prijs met 81 pnt) en W. P, van Rijswijk (le prijs met 71 pnt). By de leden siedebouwkundige Horvath tegemengde tuinen kreeg de heer O. geven: Kars de eerste prys met SI punten. I Bij de recreatietuinen kregen de dersvereniging 'Klein-Babberspolder' j contact op te nemen met de woning maandagavond de pryzen voor tuin- bouwverenigingen om de mogeiyk- „Met aan zekerheid grenzende waar- schijnUjkheid", zei hy voorts „is voor het bouwen van de torenflat annex station een gegadigde gevonden. De voltooiing van de tweede fase zal wel licht eind 1963 vallen Het college zou reeds spoedig met de uitvoeringsplannen voor het Stad huisplein in de raad willen komen. De uitvoering zal een belangrijke ver lichting van het verkeersvraagstuk betekenen". De heer Van de Berg wees er echter op. dat hier nog veel aan vooraf moet gaan. Met het slopen aan het eind van de Broersvest is men inmiddels begon nen. Binnenkort vindt de aanbeste ding van de onderbouw voor de nieu we brug plaats, die in mei 1962 ge reed zou moeten zyn. „Het gemeentebestuur bestudeert op het ogenblik de mogelykheid om te kunnen voldoen aan het verzoek van het hervormd rusthuis, dat aan de overzijde van de Schie, rechts van de weg een modern gebouw wil laten verrijzen," aldus de wethouder. „Links over de brug is vraag naar een winkelgalerij met er boven een goed type woningen. Voor deze rech- terzyde is verder nog geen bebou wing vastgesteld. Met al deze plan nen verdwynen veel oude woningen rond de Broersvest. En de vernieuwing zet zich ook op de Broesvest voort. De putten zuilen tot het verleden gaan behoren en er zfjn reeds gegadigden voor de bebou wing van deze stukken grond". De wethouder vertelde overigens, dab de tentoonseliing in het Stedelyk Museum van stadhuis en maquettes een grote belangstelling had veroor- heren D. J. Streuding, M. G. Kars, en H. Zandwyk met 81 punten de medaille van Klein-Babberspolder, de heer J. Cino eveneens met 81 punten de medaille van de gemeente. Een bestuurslid van de landelijke organi satie heeft de pryzen uitgereikt. Zowel sportclub Hillegersberg als SVC 2 hebben bet eerste heren-team van de volleybalvereniging Juliana het onderspit moeten delven. Bij de Hillegersbergers, die niet tegen de Schiedamse aanvalskracht opkonden, werd het een vry gemakkeiyke over winning. De set-standen waren hier 15—7 15—3 en 15—5. De uitslag werd daardoor 3—0 in het voordeel van JuUitna. Tegen SVC 2 ging het lang niet zo gemakkelijk. De eerste set ging gelijk op tot de stand 7—7. Dank zy enkele serieus opgezette aanvallen eindigde deze eerste set in een 15—U-over winning. De tweede set ging echter verloren met 157. Teveel set-ups mislukten, zodat de aanval zich niet voldoende kon ontplooien. Pas na enkele wissels kwam de aanval weer een beetje op gang, waardoor de der de en vierde set in een overwinning eindigden. De standen waren 15—7 en 15—11. De eindstand werd daar door 31. De dames deden het iets minder goed, maar haalden toch twee gelijke spelen uit de stryd. Hoewel de ont moeting met Hermandad voldoende kansen op winst bracht kwamen de Schiedamse dames niet verder dan een gelijk spel. Een volkomen geiyke stryd was die tegen SVC 3, waarin zelfs tijdens het spel met geen mo gelijkheid kon worden vastgesteld wie de sterkste was. Een gelyk spel was dan ook de enige en bevredigen de oplossing. Heren 2 had geen geluk met de leiding van de ontmoeting tegen DVO, Technisch lag het overwicht duideiyk bij onze stadsgenoten, maar het werd dank zy enkele vreemde beslissngen een 30 nederlaag, waarin uitsluitend het grotere ent housiasme van DVO was weerspie geld. De junioren liepen een nederlaag op tegen Libanon 50 A. Hoewel een heid te bespreken premie A-wonin- gen te bouwen met gemeentelijke garantie, als het contingent woning wetwoningen tegenvalt", aldus de heer Van Kinderen in antwoord op een suggestie van de PvdA-fractie. Dit laatste zou misschien in Kethel gerealiseerd kunnen worden. Wat betreft het verder bouwen van Dura Coignetwoningen: de mo gelijkheid daartoe bestaat, maar B. en W. willen eerst de resultaten af wachten. „De Volksmuziekschool", zo sprak de heer Van Kinderen met grote na druk tot de heer W. Kok (cJi.), die de muziekschool in de particuliere sfeer had willen verplaatsen, .onoet de burgerij in al haar geledingen kunnen bereiken. Men hoopt in ja nuari met dependances in het Wes ten en misschien in het Zuiden te kunnen beginnen. De leerlingen krijgen daar grond- onderwljs, totdat ze rijp zyn voor in- Mevrouw M. Ch, Schroot-Droog- leever Fortuyn leidde de avond in. zy kondigde onder meer de vertoning aan van een boeiende propaganda film „De stoute schoenen". Dit is het verhaal van een hard werkende student in de medicynen, die door een auto-ongeluk blind wordt. Hy was juist met een bos bloemen op weg naar zyn meisje. De film verhaalt, hoe hy na een lange inneriyke strijd tot de ontdek king komt, dat er voor een blinde nog allerlei mogeiykheden zyn. Hij doet zijn examen heilgymnastiek en massage en trekt op een dag de stoute schoenen aan: hy vraagt.het meisje ten huwelyk. De blinde propagandist van de Blindenbond. de heer Joh, van den Berg, sprak daarna een bewogen rede uit, waarin hy onder meer vertelde over het leven van de blinde Frans man Louis Braille. Hij wees op de noodzaak om de Blindenbond finan cieel te steunen, opdat alle blinden in ons land kunnen worden geholpen. "Na zijn korte toespraak gaf hij een demonstratie in brailleschrift. Aan deze propaganöa-avond van de Ned. Blindenbond hebben leden van de koren Orpheus en. Excelsior meege werkt, onder leiding van de heer Gysbert Nieuwland. zy zongen delen uit The Messiah, waarvan met Kerstmis een volledige uitvoering wordt gegeven. Joh. van den Berg besloot de byeenkomst met declamatie vn verzen van Annie M. G. Schmidt. Voorzitter A. Verlinde opende de avond. Hij zei onder meer dat de samenwerking met de verschillende Schiedamse voetbalverenigingen een stygende iyn vertoont. De bestaande verenigingen stonden aanvankelyk zeer sceptisch tegenover het zomer avondvoetbal, En dat is begrypeiyk: de ABC gebruikt ten slotte voor een deel het materiaal van deze vereni gingen. Naar de mening van de heer Ver linde is echter het zomeravondvoet bal als vorm van ontspanning in Schiedam onmisbaar. Nu de compe titie het derde jaar ingaat heeft zij langzamerhand enige vaste grond onder de voeten gekregen. Een speciaal woord van waarde ring richtte de heer Verlinde tot de scheidsrechters, die ook deze zomer hun tijd weer beschikbaar hebben gesteld. Er werden een sportfilm on een klucht vertoond, die by de talryke aanwezigen zeer in de smaak vielen. Na de pauze vond de prysuitrei- klng plaats. De heren L. van Syll en W. Nieuwstraten lieten de resultaten van de afgelopen zomer nog eens de revue passeren. Er waren prachtige bekers beschikbaar gesteld. De voetballers van de firma Hoek gingen in dc klasse A én in de klasse voor de reserve-elftallen «net dc eerste prys, een wisselbcker, strijken. De prys voor het sportiefste elftal was voor Roda. Met de aardige speelfilm „Goede morgen olifant" werd het program ma besloten. I strumentaal onderwijs, dat zij dan I weer op de muziekschool zelf ont vangen". De wethouder deelde mee, dat spoedig zal worden begonnen met de herziening van de verlichting van de Rotterdamsedyk, waarop die van de BK.-laan volgt-— dit J De scheepskok B. K. A. L. en de In antwoord op een opmerking van lichtmatroos K. J. zijn op het Schle- de heer W. van Schooneveld <a.r.), damse politiebureau ingesloten. Zij die het college op dit punt gebrek worden verdacht van diefstal van aan durf had verweten. j een bromfiets in Vlaardingen. Zeer fel was wethouder Van Kin- derens verweer tegen een aanval van de heer, J. -J, van Woerkom (v.y;d.) die kritiek; hacl'jgeuit op de .gasnota en de gebeurtenissen daaromheen. Naar de mening van de heer Van Woerkom was aan een kostbaar, plan veel. tyd besteed,' terwyl een andere oplossing eenvoudiger en veel goed koper was gebleken. Volgens de wethouder heeft de heer Adriaansen het probleem jaren lang bestudeerd. Er Is destyds nog een goedkope mogelykheid voor de wlj7>rng in de gasvaorziening besfru- V2ra, maar die bleek op dat ogen blik niet toe te passen. De heer Van Kinderen vertelde, dat men eerst later op de (goedkope) oplossing door middel van katalysa toren Is gekomen, waarna de inmid dels verschenen gasnota voorlopig buiten behandeling is gelaten. Verschillende hoofden van scholen, leerkrachten en jeugdleiders hebben gisteravond in de benedenzaal van de Opstandingskerk twee films gezien, die onlangs door de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming in ons land in de roulatie zijn gebracht. Het betreft twee filmpjes voor jon geren boven de veertien jaar, die eenvoudig en verhelderend kunnen werken op het gebied van de seksuele voorlichting. De eerste film beide zijn van Amerikaanse makelij is getiteld 'Het menselijk lichaam de voort planting'. Aan de hand van schema's en tekeningen worden de functies van verschillende organen in beeld gebracht. Er wordt een eenvoudige en duidelyke tekst by gesproken. De tweede film Kinderen worden groot' brengt het verschil tussen de wyze van groeien van jongens en meisjes in de puberteit in beeld. De oorzaken worden alweer eenvoudig en duideiyk verteld. In dit laatste werk heeft men getracht iets meer van de 'speelfilm te brengen. De steeds groeiende NVSH heeft deze films al In enkele plaatsen in ons land vertoond. De vertoning daar mag over het algemeen ge slaagd genoemd worden. Tydens de vertoning is altyd een arts aanwezig om vragen te beantwoorden. Een nog altijd opgewekte en vrolijke mevrouw Francina. Uil- den-Donker heeft gisteren in Schiedam haar 101ste verjaar dag gevierd. En in het Sint- Jacobs Gasthuis op de zaal van mevrouw Hilden is het ter ere van die verjaardag feestelijk toegegaan. De jarige is er de laatste tijd wat haar gezondheid betreft wat op vooruitgegaan en nu en dan mag ze het bed verlaten. En, liefst met haar verpleeg ster, zuster J. Middelhuis, als luisteraarster naast zichver telt mevrouw Uilden nog graag lange verhalen uit vroeger ja ren, (Van een onzer verslaggevers) Er zal een commissie uit de raad worden samengesteld, die -;ich in het bijzonder gaat verdiepen in de gang van zaken op het bureau huisvesting, een onderwerp, waarin bet voor buitenstaanders bij zonder moeilijk is enig inzicht te verkrijgen. De vereniging Het Singelkwartier heeft gisteravond in zaal Marijke haar jaarvergadering gehouden. Voorzitter J H F Fredriks sprak een welkomstwoord waarna vele pro grammapunten vlot werden afge handeld. Van de zyde van de talrijke be langstellenden werden nogal wat op merkingen gemaakt, maar de voor zitter wist alle kritiek op een pret tige wyze te weerleggen. Oud-voorzit, A. Teerds infor meerde wederom waarom Jeugd en Jolijt niet meer naar buiten optrad. De heer Fredriks zei, dat hiervoor deze zomer nog te weinig medewer king was ontvangen. Het Singel- kwartier zal er aanstaande zomer weer van alles aan proberen te doen en zal contact opnemen met de Schiedamse Gemeenschap. De eerste penningmeester E. van Rossen de tweede voorzitter M. v. d. Steen en de tweeoe secretaris C. van Hagten werden herkozen, terwijl de heer J. Jeup tot lid van de Kascon. trolecommissie werd benoemd. In drie sigarettenautomaten zijn zondagnacht de geidbakjes openge broken. De automaten behoren toe aan G. O. aan de Boerhavenlaan D. C. V. G. aan de Lorentzlaan en A, E. v. L. aan de Edisonstraat. De opbrengst bedroeg in totaal ƒ120.— Een van de geidbakjes was juist geleegd. By geschikte weersgesteldheid zal op woensdag 30 november van 730 tot en met 17 uur de Kerklaan tus sen de Polderweg en de Poldervaart zyn afgesloten voor alle ryverkeer in verband met de uitvoering van herstel werkzaamheden. Ook burgemeester mr. J. W. Peek was die mening toegedaan en sloot zich daarom aan by de suggestie van de heer Engelsman (de heren Van Schooneveld en Willemse ge, tuigden in hun algemene beschou wingen al van hun instemming met deze suggestie). De burgemeester zag dat gebrek? aan een juist inzicht duideiyk weer spiegeld in de woorden van de heer Advertentie LM. Mevrouw J. B. aan de Parallelweg meldde gisteren aan de politie dat haar elfjarig kleinzoontje Theo P. in een onbewoonde woning aan de Parallelweg dertig stengunpatronen had gevonden de politie onderzoekt of zich in de woning nog meer pa tronen bevinden. Ben landbouwtractoT met een schaft- en aanhangwagen van de Scbiedaimse plantsoenendienst is maandagmorgen tegen elf uur op de spoorwegovergang in de Nieuwedam- laaa blyven steken. De tractor pas seerde op het ogenblik dat de waar- schuwingsfcel rinkelde. De bom daal- gelijk spel meer in het vooruitzicnt de en bleef haken achter de schoor- j lag. bleek de kracht van Libanon zo steen van de schaftwagen. De boom groot dat een nederlaag niet te ont brak af 2'Odat de tractor langzaam lopen was. Het werd tenslotte 3—1 verder kon ryden en de spoorbaan voor Libanon z verlaten. Eten wachter met een rode. Woensdag 14 december speelt he- •clasr waarschuwt nu by de gebroken iren 1 een wedstrijd tegen SPSv. Het Dan, Mariastmat 119b; icnoudertaa met is de laatste wedstrijd van 1960. Te bevragen aan het hoofdbureau v. politie te Schiedam tussen 12.30 u. en 26 uur: aktenta» met Inhoud; rol schaats. Te bevragen bij vinders: achterklep van auto, portier opslagplaats Straat- makerewerf, Nw. Hathenesserstr.; een paar zwemvliezen, Wasman, Geervliet- str. 15; spons. v. d. Hulst, Marconistr. 79: wieldop, D. v. d. Hoeven. Vondel laan 58: - handschoen (r), M. Stlgt Thans Lange Nleuwstr. 69; 1 p. blauwe klader wantjes, G. Lemmen, Pendrechtsestr. 8b; een vrft kinderwaatje, G, Konlnga, Seboolstr. 11: bruin glacé h.handschoen (1.) v. Munteren, Burg. van Haaren- laan 784; z.w glacé dameshandschoen (r.), H. BUI. Pr. Mauritsstr. 26a; geel kinderwantje, J. v. Beek, v. Swlnden- singel 14: tol. klnderwantje, A. Groot hulzen, Nic. Beetsstr. 18a: geldsbedrag. Boeren donk. Hoogstraat 150; gouden zegelring. A. Bensman. Prof. Kamer ling!! Onneslaan 164b; geldsbedrag, Dullaard, Sigarenmagazijn. Rotterd se- dijk; doublé herenpolshorloge, Visser, concierge Grensflat; wandelmedallle, v. Veen, Vrlendschapstr- 6b; plastic pop. v. d. Linden. Da Costastr. 11b; vulpen, Kottman, B'damsedljk 162a; schooltas Daalmeljer, HavendlJK 186a; aktentas, v Beer®, Laürens Costemr. 39; knippor- temonnale, L. Mouwens, Esdoomlaan 12 Kethel; een bruin knipbeursje, A. van lnh., Bellaars, Rijnstraat 5. De wethouder was het daarmee niet eens. Zijns inziens is elke openbare school een opleidingsschool. „Elke openbare school in Schiedam heeft de taak om de leerlingen daar te brengen, waar zy thuishoren. Dat dit een reële doelstelling is, biykfc uit de eb'fers van de Klaas de Vriesschooi in de Zwartewaslsestraat, in een „gewone" buurt dus. Deze school leverde vorig jaar zes leerlin gen af voor ulo, twee voor h.b,s. en één voor gymnasium." Voor een psychologische test van de schooljeugd voelt het gemeentebe stuur niet veel. Men houdt de ont wikkeling van deze wetenschap ech ter in het oog en zal als da tijd daar rijp voor is, zek' gaan maken. Naar aanleiding van de vragen over de sociale werkplaats betoogde de heer Van Bochove met nadruk, dat hier gehandicapte mensen wer ken. Het zakeiyk belang wordt ze ker nagestreefd, maar het doel van de werkplaats is vooral om de men sen werk, afleiding en op die wyze wat levensgeluk te bezorgen," Mr. Van Bochove hield een uitvoe rige uiteenzetting over de financiële toestand van de gemeente en zei ten aanzien van het nieuwe wetsontwerp voor de verhouding rijkgemeenten onder meer: „Men vergeet, dat de gemeenten niet voor de aardigheid met hun geld zitten te spelen, doch gebruik van een integrerend deel uitmaken van de samenleving." I Kok, die van mening was, dat Schie dam een groot deel van de woning nood al achter de rug had. Hoe groot de misère echter nog is, blijkt wel uit de volgende cijfers. Er zijn in Schiedam nog 1100 gezinnen, die in een te kleine woning wonen (gevallen, waarin vyf of meer per sonen een driekamerwoning hebben). 350 gezinnen hebben van de GG en GD de indicatie een andere „wo ning „zeer gewenst", .jioodzakeiyk" of „dringend noodzakeiyk" gekregen en de gevallen met een indicatie „ge wenst" zyn daarin dan nog niet eens begrepen. Dan zyn er 550 gevallen, waar gezinnen van drie of meer perso nen inwonend zijn. Bovendien wachten er 375 dringend noodzake- lyke vestigingen van buiten de stad, waarby de ingeschrevenen uit Vlaardingen en Rotterdam niet zyn begrepen. Samen dus 2375 ur gente gevallen. Voorts de 225 inwoningen van echtparen zonder kinderen, die sa men boven de 55 jaar oud zyn. En dan de noodzakelyke ontruimingen en de krotwoninggevallen. De burgemeester concludeerde, dat de toestand iets gunstiger is dan een tiental jaren geleden, maar dat het toch nog jaren zal duren, voordat de misère achter de rug Is. De burgemeester noemde de ver wachting van de heer Engelsman, dat het stadhuis over tien jaar ge reed zou zyn, reëel. „Als alles volgens de redelijke ver wachting zou verlopen, is de kortst denkbare termyn zeven jaar. Over drie jaar kan de nieuwe h.b.s. klaar zijn, de brandweerkazerne verplaatst en de onteigening van verschillende percelen beëindigd. Intussen kunnen bestek en teke ningen worden gemaakt en het stad huisplein aangelegd. In deze fase van voorbereiding zal een kapitaal van omstreeks vier miljoen gulden moeten worden opgebracht. Pas over drie jaar dan zal men moeten be sluiten tot de eigenlyke bouw, die elk jaar met 1 miljoen pp de begroting zal drukken," aldus burgemeester Peek. De instelling van een raadscom missie voor de stadhuisbouw, zoals de heer B. E. Collé (c.p.n.) had voor gesteld, werd door B. en W. nog niet noodzakelijk geacht. De burgemeester weerlegde een be wering van de heer J. Houtman (v.v.d.), die over de vertraging van het ziekenhuisplan had gesproken. Volgens de burgemeester was er geen sprake van vertraging. De plannen voor de fundering kunnen eind december besteksklaar zyn en het geheel in mei. In het clublokaal van De Coureur in Vlaardingen ontmoetten elkaar deze zondag Schiedam, Rotterdam, Sportief en De Coureur zelf. De uitslagen luiden als volgt: A-klasse, 2X750 meter: 1. J. van Rysoord 58.3 C; 2. A. v. d. Ley 595 R; 3. S, Bakker 60.8 C. B-klasse, 2x750 m: 1. J. Sloot 59.3 C; 2. H. Stolk 62.7 S; 3. P. Mosterd 62.8 S; 4. C. Duinweg 63 C; 5. A. Bakker 63.1 C; 6. T. Kranenburg 642 R; 7. Th. Cino 64.8 R. Veteranen, 2x500 meter: 1- P. Heyster 43.5; 2. J. v. d. Ende 45; 3 D. Duyvenbode 45.5; 4. B. Nulle 47.3; 5. L. Muilwijk 52, allen van Sportief. A-junioren, 2x375 meter; 1, W. Lepolder 36, 5 S; 2, W. Luijendyk 38.1 C: 3. Van Riemsdijk 39.9 S: 4. D. Valk 39.9 S; 5. J. Kambeel 40.9 S. B-junioren, 2x250 m: 1. W. Meyer 29.3 C; 2. W. Llebregts 29.8 C; 3. H. Hersbach 30.4 S; 4. J. Pelle 31.3 C; 5. W. Overbeeke 31.3 S: 6. N. Dal- myer 31.4 C; 7. C. Lepolder 31.5 S; 8. J. Malders 31.8 S; 9. P. Heijster jun. 32.4 C; 10. B. Kambeel 34.2 S; 11 R. van Deer 35.3 C. DINSDAG Bioscopen: MONOFOLE: De inspecteur-generaal. 2 uur. Voetstappen In de nBCht, a -7 en 9.15 uur. g PASSAGE: Fotomodellen en chantage. - 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Een nieuw huls een nieuw hart. 1017 uur, Diverseii. CHR. 5GC. BELANGEN: Werkende Jeugd, vergadering, 20 uur. WIJKCENTRUMThorbeckeschool. ouderavond. 20 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: De Inspecteur-generaal, 2 uur. Voetstappen ln do nacht, 7 en 9.15 uur. PASSAGE; Fotomodellen en chantage. 2 en 3.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM; Een nieuw huls een nieuw hart, 10—17 uur. Diversen: MUSIS SACRUM; Onderling Belang. St.-Nicolaasfeest, 14 uur. IRENE: Ver. Glasfabrieken, St.-Nico- laasfeest. 14 uur. VOLKSGEBOUW: NVV. Stnt-Nieö- laasfeest voor kinderen, 14 en 16 u* OPSTANDINGSKERK: Wljkgemeente II en VII, film „Unruhlge Nacht', 20 uur. ARCADE: Sectie Muziek van de SO, concert met medewerking van het jeugdorkest OBK, accordeonver. KDO, mondaccordeonver. Bravo, La Matlnata en jeugdorkest St.- Ambrosius. 20 uur. WIJKCENTRUM: Katli. gerepatrlecr- clen, contactavond. 20 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2