f! Modern gebouw dicht aan Wïlhelminahaven Knap studentenconcert in Schiedams Museum zen voor tekenaars in Kruis-jeugdactie Krenz geeft met RPhO enoot van GELUK i SCHAAK SIMULTAANSEANCES Ds. Nawijn over kortere belijdenis in de kerken Samenwerking bouwt weer Amateurvoetbal a Toneelmeester is plotseling overleden Loop niet op rijweg als er voetpad is Kees de Boer over Masereel Leesclubavond Vrouwengroep 1 chiedammevs „Bramble Bush! in Mo no pole Doktersdiensten J Predikbeurten Oecumenische Raad van Kerken Accordeonexamens in Schiedam Commandant Palstra naar Vlaardingen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 PAGINA 4 f 395. De Vereniging van Vrienden van het Schiedams Stedelijk Museum heeft voor de derde maal het waagstuk aangedurfd, om het Deiftsch Studenten Muziek Gezelschap 'Apollo' te laten concerteren in de aula van het museum. Want een waagstuk is het elke keer opnieuw. Immers, het wisselend karakter van dit ensemble maakt de whdste sprongen in het muzikale ge halte van zulk een concert niet alleen mogelijk, maar zelfs waarschijnlijk. Onder leiding van mevrouw M. M. van Latenstein-van der Graaf, hoofd van de sectie Jeugd Rode Kruis zijn gisteravond jongens en meisjes in het Rode-Kruisgebouw aan de Warande bijeengekomen. Zij allen hadden meegewerkt aan een vriend schapsactie van het Jeugd Rode Kruis. In samenwerking met de ROTTERDAMSE SCHAAK BOND organiseert HET VRIJE VOLK op MAANDAG AVOND 19 DECEMBER aanstaande (Speciaal voor hulsschakers) Deze seances worden gehouden in het gebouw van Het Vrije Volk, Slaak 34 te Rotterdam. De deelname aan deze seances is GRATIS Tijdens een bijeenkomst van de plaatselijke Oecumenische Raad van Kerken heeft de gereformeerde predikant ds. J. Nawijn gesproken over het onderwerp „Kan een nieuwe en kortere (geconcentreerde) belijdenis ons dichter bij de eenheid brengen?" Een boek met dit merk ls een waardevol werk «S'%™ Zuiderkerk komt nog op Kerst in gebruik (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe gereformeerde Zuiderkerk aan de rand van Schie dam zal nog met de kerstdagen in gebruik zijn. Het fraaie kerkgebouw, vlak aan de Wïlhelminahaven, wordt woensdag 21 december officieel geopend, een jaar nadat ds. W. Krijger in een felle koude de eerste paal de grond indreef. Dat gebeurde ook op een woensdag, de zestiende december 1959, op een uitstulping aan de Westfrankelandsedijk, die speciaal voor de kerkbouw was ontworpen door de stedebouw- kundige dienst van Schiedam. De nieuwe kerk staat op een prach tig punt, Iets lager dan het dyk- niveau, maar degenen, die zich de afgelopen week hebben afgevraagd of het hoge water de kerk, zo dicht aan de haven, niet zou bereiken, behoeven zich geen zorgen te maken. Het ge bouw ligt altijd nog 4 meter boven AP. Met deze 'nieuwe gereformeerde kerk komen ook ruimten beschik baar voor het Jeugdwerk, het zoge naamde „instuif'-werk. Hiervoor zijn onder de kerkzaak lokalen gereser veerd. Ook de kerkeraadskamer, een catechisatielokaal, een zaaltje voor ruim 120 personen, garderobes, keu ken, enz. zijn hier ondergebracht. De kerkzaal zelf telt 460 plaatsen. De inrichting heeft nog enige pro blemen opgeleverd, zodat het geheel niet, zoals men aanvankelijk had ge hoopt, deze week reeds klaar is ge komen. Maar de kerstdiensten zullen dus toch in het nieuwe gebouw kun- nen plaatsvinden. "Voor Schiedam is de kerk onge twijfeld een belangrijke aanwinst, in het bijzonder voor de Maas boulevard, waarvan de Zuiderkerk tezamen met Europoort de weste lijke hoekstenen vormen. Monopole vertoont deze weekin de avondvoorstellingen-de film „The Bramble Bush" naar de bekende roman van Charles Morgendahl. In deze rolprent vervuUen Richard Bur ton en Barbara Rush de hoofdrollen. 's Middags staat op het program ma: „De Pelsjagër van de Slangenri vier", een Indianenfilm van de goede ouderwetse stempel. Sioux en blan ken zien er aanvankelijk absoluut niet tegen op elkander te scalperen of op andere wijze een kopje kleiner te maken. De dappere pelsjager Clint Walker, vindt dat er aan de. gevech ten maar eens een eind moet komen. Hij brengt een verzoening tot stand, die resulteert in het terugtrekken op „eigen" gebied van én bleekgezichten én roodhuiden. De liefhebber van het genre komt met deze film ongetwij feld aan sijn trekken. De film „Nonnen voor het vuur peloton", die behalve in Passage ook in Thalia draait, wordt elders besproken. Advertentie LM. Wc zien het al jaren achter elkaar en elk jaar is het opnieuw verba zingwekkend: de snelheid, waarmee de middenstand, en wij mét hen, overschakelen van Sint-Nicoiaas op Kerstmis. Want de laatste sinterklaasfeesten zijn nog niet achter de rug en za terdag zal de Sint nog op vele plaat sen in Schiedam zijn opwachting ma ken. Maar in de Passage zijn de eer ste dennetakken al aan de winkel puien bevestigd en op de markt staan kerstbomen en liggen flonkerende ballen naast dozen vol engelenhaar. Je hoort veel gemopper over dat vlugge overschakelen en velen vinden, dat men met die voorbereidingen te vroeg begint maar gezellig is het wel: En in plaats van zo'n hiaat tus sen Sint-Nicoiaas en Kerstmis vinden wij de voortzetting van de feestelijke stemming en daarmee de feestelijke aankleding van' de stad helemaal niet zo gek. Dr. W. H. P. Meijer, Swammerdam- singel 43, tel. 69696. Dr. P. Jungerius, Catslaan 8, tel. 67355. Dr. P. J. W. Beukers, Burg. Knap- pertlaan 76, tel. 68004. Apotheek: Oouka Co. Groenenlaan 127. De heer L. A. de Korte, het oudste bestuurslid van de wo ningbouwvereniging Samenwer king, heeft vrijdagmorgen in de Zutdbuurt te Vlaardingen de eer ste paal geslagen voor een .com plex van 96 portiekwoningen. Dit is het eerste project, dat Samen werking na de oorlog ter hand neemt.. Het gehele plan, dat ontworpen ia door de Vlaardlngse architecten A, D. de Vos en G. Geluk, omvat ver der nog 64 galerij woningen en dertig eengezinshuizen. Naar men verwacht, zal de ministeriële goedkeuring voor de galerijwoningen ook niet lang meer uitblijven. De bouw daarvan zal dan kunnen aansluiten op die van de portiekwoningen. Wat de goedkeuring voor de een gezinswoningen betreft is men minder optimistisch gestemd. De portiekwoningen worden ge bouwd in zes blokken van elk zestien woningen. Onder elk blok zullen 27 betonnen palen worden geheid. Het werk wordt uitgevoerd door aannemersbedrijf B. en P. Both te Vlaardingen. De firma v.h. J. Ned er- veen te Rotterdam verricht het hei werk. Dank zij de nieuwe vol-otomatische koppeling rfidl de Soiex-olo U gelijkmatig en ge makkelijk naar huif. En als U stopt voor verkeerslichten .óf wat dan ook, blijft bot pittige motortje lopen, startklaar om op te trekken, zon der dat U trapt. nu wegrijden zonder trappenI ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De pelsjager van de ülaugenrivier, 2 uur. Tas Bramble Bush. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Nonnen voor het vuur peloton, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Een nieuw huls een nieuw hart, 11)17 uur. Diversen: MUSIS SACRUM: Personeelsver. Vlug. cabaret. 20 uur. WIJKCENTRUM: Soc. Nleuwland. 20 uur. SFOH rCENTRUM, Slnt-Nlcolaaslees- ten 17 en 20 uur. Driehoek, Illnittvond. 20 uur. SURSUM CORDA: SmaUllmclub De IRENE: Chr. Tuneelver. Het Zuiden, toneel, 20 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. ZONDAG Bioscopen; MONOPOLE: De pelsjager van de Siangenrivier, 2, en 4.15 uur; The Bramble Bush, 7 en 9,15 uur. PASSAGE: Nonnen voor het vuur peloton 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Een nieuw huls een nieuw hart, 1217 uur. S.' Veteranen-toer- Scopulus, Diversen: SPORTCENTRUM: nool, 14 uur. MUSIS SACRUM: Soc. Jazzmlddag, 14.30 uur. WIJKCENTRUM: R.-K. Instuif, dans avond, 20 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND-PROGRAMMA ARENA: Ben Hur (14 Jr.), 1.30 en 7.30 uur. CAPITOL: Xtlraa, kind van de wilder nis (14 Jr.), 2. 4.30. 7 en 9.15 uur. CENTRAAL: De brulden van Dracula (14 Jr.), 2. 4.30, 7 en 9.30 uur, CINEAC - (Bijenkorf).: Journaal van 9 tot 24 uur. CINEAC (Beursgebouw): Dc prijs der zonde (14 Jr.). 9.30. 11.30. 130. 3.30, 5.30,-7.30 en 9.30 uur, zondag vanaf 1.30 uur. Zondagmorgen 11 uur: Paradijs onder de horizon (a.l.) CINERAMA: Dit Is Cinerama (ad.), 2.15, <>.45 en 9.15 uur. COLOSSEUM: De zoon van de Maha- radja (14 Jr.), 2, 7 en 9.15 uur. HARMONIE: De onzichtbare spion slaat toe (18 Jr.), zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LUM1ÊRE: Het gezicht achter de spiegel (18 Jr.), 2, 4.30, 7 en 9.30 u. METRO: Sing baby slng (a-1.), zater dag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. PRINSES. Frankenstein 1970 (18 Jr.), zaterdag 7 en 9.30 uur, zondag 4.30. 7 en 9.30 uur; zaterdag- en zondag middag 2 u.: De wilde witte hengst (aJ.) Zaterdagnacht 24 uur; Zwij gend heldendom. (18 jr.) REX: De zoon van de ShelK (14 Jr.), 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. THALIA: Nonnen vcior het vuurpelo ton (14 Jr.). 2, 4.30, 7 en 8.30 uur. 't VENTER: Le clochard laj.), zat- 3, 7 en 9.15 uur, zondag 130, 4.15, 7 en 9.15 uur. VICTORIA: Doctor In love (18 Jr.). 7 en 930 uur, zaterdag 2 uur en zondag 2 en 4.30 uur: jongensranch Ned. herv. gem.: Grote Kerk 10 uur ds. A Hoffman(HA.)5 uur ds. A Hoffman. Bethelkerk 10 uur ds. J A Hebly; 5 uur ds J D Smids. Opstandlngskerk 10 uur ds. J E L Brummelkamp; 7 uur ds. J G Jansen, ds. v. d. Haagen. Oecum. Dienst. Vredeskerk 9 en 10.45 uur dr, D J Spaling, 7 uur ds. J J Stam Rotter dam (Opendeurdienst). Ned. Prot. Bond. 10.3Q uur prof. dr. G J Hoenderdaal, Leiden; 19 uur ds. J B Schouwink, wijkdienst o.l.s, Lo- rentzplein 23. Baptisten Gem. 10 en 19 uur ds. Reiling. Oud-Kath. Kerk 10 uur H. Mis (3e zondag van de Advent, bezoek van de jonge lidmatengroep van de Ned. herv. kerk uit Kethel). Jehovah's Getuigen "Volksgebouw 6 uur wachttorenstudie: woensdag 7.30 uur dienstvergadering en theocra tische bedieningsschool. Deze sectie houdt zich zoals be kend, bezig met gezondheidszorg acties, hulpvaardigheids- en vriend schapsacties. Dit keer betrof het een vriendschapsactie, waaraan bijna alle Schiedamse scholen hebben meege werkt. De leerlingen van huishoud- en industriescholen tekenden kalen ders, die bestemd zijn voor bejaar denhuizen. De meeste lagere scho len verzorgden een internationale briefkaartenactie. De nationale briefkaartenactie ten slotte is gevoerd door de leerlingen van het middelbaar onderwijs, de ulo scholen, de technische scholen en het v.g.l.o. De briefkaarten werden naar kin derhuizen en sanatoria gestuurd en voor de beste resultaten waren prij zen toegekend. De gelukkige winnaars en winna ressen namen die prijzen gisteren in ontvangst. Voor de meisjes waren er boekendennen en naaidozen, voor de jongens verfdozen en gereedschapssets De jongelui kregen een consumptie aangeboden en zij keken met veel pleizier naar een aantal aardige films. Alle amateurvoetbal voor beden en morgen is wederom afgelast in ver band met de gesteldheid van de ter reinen. Dit geldt zowel voor de KNVB als voor de diverse afdelingen. De toestand van de terreinen was in de loop van deze week iets ver beterd, maar de natte sneeuw die de afgelopen nacht gestadig begon te vallen heeft de doorslag gegeven. Wat de afdeling Rotterdam betreft is dit de zesde week, dat het gehele programma afgelast wordt. Kort en goed, het concert van gis teravond toonde een wilde sprong in gehalte, maar het was een sprong omhoog, een sprong naar muzikale diepgang en beleving, naar techni sche perfectie en homogene klank. Voor een groot deel was het Deiftsch Studenten Zangkoor hieraan debet, dat met zijn debuut in deze concer ten meteen zijn grote kwaliteiten be wees. Dit koor is op zich zelf een unicum. Het bestaat uit een klein aantal, uitsluitend jonge mensen, met goed geschoolde, stemmen en begrip voor koorzang. Alten en bassen zouden wat meer volume kunnen gebruiken, maar als geheel vormde dit koor een fraaie eenheid en een ideaal medium voor, de muziek van Purcell en Haydn. Ex* werd zuiver, geïntoneerd, pianissimi bleven warm van klank en toon vast, inzetten waren feilloos en de tekst bleef woord voor woord verstaanbaar. Het orkest liet zich blijkbaar door 'de prettige akoestiek inspireren en kreeg ai spoedig, de frisse attack, die in het concerto grosso op. 6 no. 5 van Handel nog ontbrak. Daar viel overigens wel op, dat de samenstelling van hèt ensemble dit jaar bijzonder goed is. Een prachtige groep celli en bassen, accuraat en trefzeker spelende eerste en tweede violen en alten vormen een homogeen ensemble, dat de moeilijkheden van. de ge speelde werken uitstekend aankon: In Purceis 'Sing unto the Lord' zochten de vier solisten wat moei-. zaam hun weg door de noten. Met de neus in de partituur gedoken lie ten zij van het evenwicht in de kwar tetten weinig heel, ondanks verwoede pogingen van dirigent Johan van Gooi om hen in het gareel te hou den. Beter was dit in Haydns Nel son-mis. Hier vielen van de vier jon ge conservatoriumleerlingen de so praan Machteld Poldervaart en de tenor Frans van Daalen in het bij zonder op. De eerste bezit een prachtige steui en knappe techniek, die voor de toe komst gïote beloften inhoudt. Van Daalen zorgde met zijn heldere, be heerste tenor voor een prachtig evenwicht. Piet Cuperus speelde met het orkest het vierde -orgelconcert van Handel met een meesterschap, dat niet deed vermoeden dat hier een student musiceerde, die de mu ziek slechts In vrije uren beoefent. Het orkest, zeer goed geleid door Johan van Gooi, speelde voortreffe lijk met hem samen. REEN FRÖLICH (Van een onzer verslaggevers) G. H. Guldemond eerste toneel meester van de Vlaardlngse Stads gehoorzaal Is vrijdag tijdens werk zaamheden op het toneel onwel ge worden en overleden. De heer Guldemond werd op 31 maart 1953 door B. en W. aange steld op arbeidscontract voor de tijd van een jaar in de rang van opzich ter tweede klasse. Mei 1953 kreeg hy zyn vaste aan stelling, terwijl hy tevens ging fun geren als elektricien-operateur, om dat eind juni 1953 met de bioscoop exploitatie in de Stadsgehoorzaal werd begonnen. Niet lang daarna werd een in structeur-operateur aangetrokken en besloot men een tweede toneel meester te benoemen. Guldemond werd toen de eerste toneelmeester van de Stadsgehoorzaal. MAASSLUIS Het wandelpad dat langs de Laan 1940-1945 is aan gebracht zal velen tot voldoening stemmen. Langs deze drukke en ge vaarlijke verkeersweg kan men nu rustig wandelen. Wanneer er een speciaal voetpad Is aangebracht' dienen wandelaars hiervan gebruik te maken en is het verboden de rijweg als voetpad te ge bruiken. Er zyn personen die kenne lijk met deze bepaling uit het We genverkeersreglement niet bekend zijn althans zij lopen blijkbaar lie ver op de rijweg dan op het veilige voetpad. De politie zal er binnenkort op toezien of vorenbedoelde bepaling wordt nagekomen. Ter voorkoming van een bekeuring wordt, iedere voetganger aangeraden van het voetpad gebruik te maken. De leden van het Vlaardlngse Kunstcentrum hebben gisteravond kennis gemaakt met enkele facetten van het Poolse muziekleven. De jonge dirigent Jan Krenz, die als gast bij het Rotterdams Phll- harmonisch Orkest enige concerten leidt, voerde in de Stads gehoorzaal een programma uit waarop het Concerto Giocoso van Michael Spisak de Poolse bijdrage vormde. Voorts klonk Tsjaikow- sky's Vierde Symfonie en vertolkte Willem Noske het Eerste Viool concert van Max Bruch. Poien is één van de weinige landen van het communistiche blok, waar de kunst niet aan banden is gelegd. Van een orthodoxe kunst in de zin van het Russissche staatsrealisme is geen sprake en zelfs tijdens de sta linistische periode tussen de Tweede Wereldoorlog en het tijdstip, dat Go- mulka een andere koers ging varen, is het Poolse muziekleven nauwelijks door het oosten beïnvloed. De jonge componistengeneratie wijdt zich vrijelijk aan de twaalftoonsmuziek en elektronische experimenten. Bij een wat oudere generatie is de invloed van de Franse muziek onmiskenbaar. Er wordt gespeeld tegen: Dr. K. M. BERGSMA Vele malen kampioen Rotterdamse Schaakbond. CHR. VLAGSMA Kampioen Schaakvereniging Spangen. Mevr. C. M. VREEKEN—BOUMAN Kampioene van Nederland 1960. H. VIJGEBOOM Schaakmedewerker van Het. Vrije Volk en snelschaakkampioen van Schaakvereniging Spangen. M.PLOEGER Schaakkampioen personeel Het Vrije Volk. Huisschakers onder onze lezers kunnen zich schriftelijk aanmelden tot en met woensdag 14 december bij de Directie van Het Vrije Volk, Slaak 31 tc Rotterdam of telefonisch: Het Vrije Volk, tele foon 11 10 30, toestel 45 (na 5 uur toestel 21). DIRECTIE N.V. DE ARBEIDERSPERS Ds. Nawijn ging daarbij in op een aanta! artikelen, die hij in het Schie dams Kerkblad beeft doen verschij nen en waarin hij als zijn mening gaf, dat1 men zou kunnen volstaan met een kortere, geconcentreerde be lijdenis, 'die aanvaardbaar zou zijn voor allen en een basis zou vormen voor gemeenschappelijk handelen. Ds. Nawijn toonde zich een voor stander van een belijdenis, waarin de gezamenlijke kerken zich concen treren op de hoofdpunten, zoals die by voorbeeld ook in de basisformule van de Wereldraad zijn neergelegd. Hy maakte daarbij een nadrukke lijk onderscheid tussen concentratie en reductie. Bij concentratie gaat het- om een totale benadering. Re ductie is dat alles min iets, reductie is een aftreksom, aldus ds. Nawyn, die opmerkte, dat het antwoord op het probleem van de concentratie en reductie de mensen dichter bij de Wereldraad zal brengen, omdat de basis daarvan immers goed en voor allen aanvaardbaar is. Ds. Nawfjn ging uitvoerig in op de mogelijkheden om tot een kortere beiydenis te komen. Een geanimeer de discussie volgde op de toespraak van de gereformeerde predikant. Naast Lutoslawski is Michael Spisak degene, die by ons het meest bekend" is. In 1953 won hij "i.mefc zyn Serenade voor Orkest de eerste prijs op het Concours Ko- nlngin Elisabeth te Brussel en eni- ->ge jaren daarna herhaalde hy deze prestatie met het bovengenoemde Concerto Giocoso, een werk voor een strykersbezetting zonder celli. aangevuld met blazers, slaginstru menten. piano en harp; in totaal 28 solisten. Het werk vertoont een onmisken bare invloed van Stravinsky en ge tuigt in de instrumentatie van uit nemend vakmanschap. Spisak reali seert met zijn bezetting een fraai doorzichtig en soms uiterst geraffi neerd klankbeeld, dat voortreffeiyk aansluit by de licht getinte aard van zyn muziek. Jan Krenz heeft het werk van zijn landgenoot alle eer bewezen en het orkest reageerde alleszins soepel op zyn energieke gebaar. Ook in Tsjai- kowsm's Vierde Symfonie werd men geconfronteerd met een dirigent van wie een onbetwistbare autoriteit uit ging en wiens visie tot een hoogst expressief resultaat leidde. Dat de massale klank van 'ast ko per de strykers soms te veel over schaduwde kan men de dirigent nau welijks verwyten. De slechte akoes tiek was hier voornameiyk schuld aan. Het minst ondervond men dit bezwaar in het midendeel, dut' mot een fraai gewelfde spanning tot klinken werd gebracht. Willem Noske leverde met de ver tolking van het bekende Eerste Vioolconcert van Bruch een voor- treffeiyke prestatie, zyn toonvormig had byzonder ryke aspecten en Nos ke slaagde er bovendien in het. werk zodanig gestalte te geven, dat men het enigs2ïins sentimentele karakter van het werk nauweiyks ais een be zwaar e-.Hervond. Het niet zeer talryke publiek heeft zich jegens solist en dirigent bijzon der erkentaiyk getoond. EUGENE EBERLE Voor de leden van de afdeling Vlaardingen van het NIVON houdt de heer Kees de Boer maandagavond een lezing over de kunstenaar Frans Masereel. Masereel was een Vlaamse schilder en graficus, die zijn werk fel protesteerde tegen de onmenseiyk- heid van de oorlog. Deze byeenkomst wordt gehouden in zaal 5 van het Volksgebouw, Schiedamseweg .12 te Vlaardingen. Aanvang acht uur. Maandag 2 januari worden In Schiedam onder auspiciën van de Ned. Werkgemeenschap accordeon examens afgenomen. Men heeft be sloten deze examens in Schiedam te houden In verband met het grote aantal kandidaten uit onze stad, dat zich heeft opgegeven. Inlichtingen omtrent de examens worden verstrekt door het bureau van de Ned. Werkgemeenschap, Hil- lelaan 42, Rotterdam, tel. 73069. De commandant van het Leger des Heils in Nederland commissioner W. F. Palstra, zal zondagmorgen om tien uur de samenkomst lelden, die gehouden wordt in dc zaal van het Leger des Heils aan de Baanstraat te Vlaardingen. Belangstellenden zyn hartelijk welkom. De Westduitse chemisch techni cus Hermann Mark heeft vryöag in Munchen een camera gedemon streerd, die in tien seconden een foto in wart?wit kant en klaar aflevert. Over zes maanden zou het volgens hem mogeiyk zijn, dit ook te doen met kleurenfoto's. De Vrouwengroep van de Party van de Arbeid te Vlaardingen houdt op dinsdag 23 december haar lees clubavond. Men komt bijeen ten huize van mevr. De-Graaf, Nassau- laan 30. Er zullen kleurendia's van De Bom worden vertoond. Aanvang acht uur. Koop 'a hoek bij d« arbbide*spbr* PASSAIC, NEW JERSEY de vraag zou kunnen vol- MP) worden aan een komiek. Ook arbeiders van che- ben Roland Krijgsman ge- met de Ndeerlandse Kameï «i boè^steunen en ^n ct luk aangebracht. Toen de- van Koophandel te New kleinere maten n mische fabrieken kopen ze, ze joviale Nederlander in York die hem een tost van nener pm^at de.zuren in zulke fa- december 1955 met zijn Nederlandse klompenpro- Laarpotten en speldenkuT' ele ^eken vrouw Lena en zijn zoon ducenten leverde. sens gemaakt speldenl5US- gewone schoenen stukvre- Adriaan van Goeree-Over- Hij plaatste een order en ten. Krijgsman heeft er an- flakkee naar de VS emi- sindsdien drijft hij een le- Maar Krirasman vr>rknn„t ei H"* greerde en zich te Clijton vendige handel in klompen ze het lie fst aan J artikelen bij genomen bij Passaic vestigde, droeg die evenwel niet allemaal itip an verkoopt nu om. Delfts hij klompen, waarmee hij als sc™el worden ge- eengeesT^Tver^Lr aardewerk, zilverwerk, pop- genoeglijk door de straten bruikt. b d% u wrtat Lt MnnZJj P ««KPertjen, sigaren, kl0tSte' Op een dag kreeg Krygs- u-arm, "Toog, Het vreemde schoeisel f.Z ?C6dfe0°P da muur ft^en °en trok onmiddellijk de aan- mebureau te New York, dat Een paar eewone v-i«m "°5 .wtl V, dingen dacht. Men staarde ernaar ze biykbaar overal in het pen ?an mJddelmitSë Sbrïkaat Nederlands en begon vervolgens vragen land wil gaan gebruiken ln grootte verkoopt hij fabrikaat. te stelten. De vragers wIL phoiocn» CYY^ur.. De„,rrage" Z[}- r„talaS« van Nederlandse 1,90 dollar (de dollar is on- paar van die dingen kry- snoepfabrikanten kopen ze pen voor 2.95 dollaf De kïlder en lmnï Vh' i gen konden. om er b.v. bonbons in te duurste gewone klomn'isdf en twee gehuurde Krygsman liet zyn ouders doen. Voorts zyn er men- enorme maat 14 d£ 7 75 ^S5f ieu-0lkl0mpen- =n hnlf rtf>7.(t„ Hnrn. -I .t" l maal 3.75 ZO vol. dat hti binneiiknrf een half dozyn paar klom- sen, die ze voeren met dollar kost Zonder" hiïf L" T" 'W pen uit Nederland opsturen bladaluminium of er een tenboordmotor en riëmen len T rutnie moet °"'- en toen hem duldeiyx werd, metalen bakje inschuiven zegt hy. Van deze schuiten nk n,7„m - dat hij daarmee niet aan om ze als bloempotten te heeft hy een paar vffi JtTw ffatuurm

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1