Champagne uit de koers, bijltje in tweeën... NACHT SHOW INTUS CHIN SKI JUDY GARLAND windt publiek om vinger twee vast op de Westplaat Twee Rembrandt-etsen uit het Haarlems museum gestolen GOLVEN BREKEN V LOGGER Wie GOLDSTM PvdA-sprekers hekelen beleid van regering Massa-ontslag op Oranje in Singapore Dochtermi j en Socrates nog niet failliet Lijk van zeeman aangespoeld Administrateur verduisterde ruim een ton Directeur van zuivelbureau neemt ontslag EST VISJE VOLK MAANDAG 12 DECEMBER 1960 PAGINA 3 - De kleine, ronde Judy Garland heeft in Amsterdam haar bij naam Miss Show Business waar gemaakt. Zij heeft het volle Tuschinski om haar vinger gewonden in een nachtshow met een lawone van songs, op effect berekende 'nonchalance' en voortref felijk getimede toespelingen op haar figuur. Judy hipt Te lang werk Stenograaf Sal S. blijft in hechtenis Prinses Beatrix en bur gemeester A. L. C. Brink man van Hardinxveld- Giessendam wuiven de Prinses Margriet na op de korte glijtocht naar het water van de Merwede. Nederland matig j niet alcohol 1 Verkeerde oever In sneeuw geslipt: bestuurder dood VERVOLG VAN PAGINA 1 EvertEvert KING SIZE CIGARETTES Arrestant is politie te vlug af 'De heer Bruins Slot is'bezig politiek protestant Nederland monddood te maken. Hij klampt zich krampachtig vast aan de KVP, die van die een zijdige samenwerking graog de voordelen incasseert. De AR- fractie treedt op als huurploeg voor de Katholieke Volkspartij. In Friesland Loonbeleid Zeeland 1V\et het puntje van haar tong - uit de jnond gooide zater dag prinses Beatrix op de werf De Merwede in Hardinxveld- Giessendam met een brede armzwaai een jraai versierde fles champagne kapot tegen de boeg van het motorvracht- en passagiersschip Prinses Mar griet. De champagne sproeide tot over het podium met de ge nodigden en „doopte" tegelij kertijd enkele arbeiders van de werfdie bezig waren de laatste beletselen voor de stapelloop bij de kiel van het schip weg te nemen. De allerlaatste beletselen moest de Prinses traditiege trouw wegnemen door met een zilveren bijltje een touw door te hakken. Prinses Beatrix hakte echter zo verwoed op het touw, dat het ziveren blad van de steel vloogGelukkig was met die laatste slag ook het touw doorgehakt en kon een hartelijk lachende Prinses het statig van de helling lo pende schip nawuiven. De Prinses Margriet is het twaalfde schip, dat op deze werf voor de Oranjelijn te wa ter is gelaten. Men moet deze vrouw, die voor de pauze gekleed leek te gaan in een twee kleurige positiejapon, beslist niet beoordelen als vocaliste alléén. Dan zou zij de vergelijking met tal van Amerikaanse collega's niet kunnen doorstaan. Haar stem knalt soms dl te rauw uit het versterkingssysteem. Maar zij geeft elke song haar per soonlijkheid mee. Met een paar dans pasjes. een schaterlach, een vreemd keelgeluid, of een houding waarin zij de loopmicrofoon als een zoute haring i dreigt in te slikken, forceert zij sfeer en kan zich ten slotte élles veroor loven. Het publiek kent haar levensge schiedenis en schenkt haar een over- I maat van sympathie vóór zij nog maar een woord heeft gezegd. Als en- 1 kele maten klinken van Harold Arlens beroemde Over the rainbow, golft het applaus reeds op haar aan. Dan zingt zij. Haar hoge hakken zijn misschien een kwelling voor haar. Des te groter is de krachttoer dte volgt Nu nog. in 1960. weet zij in Over the rainbow al zingende de illusie op te roepen van het jonge meisje Dorothy uit Do tovenaar van oz, een van haar vooroorlogse films. Als 'tragédienne* wekt zij reminis centies van meer recente aard in een andere Arlen-song, The man that got away uit A star is born. Judy Garland hipt over het toneel, prijst Amsterdam, zingt langzaam, zingt vlug, koketteert met ademnood, vergeetachtigheid, omvang en veegt zich het voorhoofd met grote zakdoe ken, die zij in het colbert van orkest leider Norrie Paramor laat verdwij nen. Zij is meesteres -van elke situa tie. Bijna alle liedjes uit haar show zijn oud, maar modern van arrange ment. Na de pauze keert zij terug zonder hoge hakken, in een strakke pantalon en een blouse die met stra lende kerstboomballen. versierd lijkt. Met San Francisco, Swannee, The trolley song, A great day for the Irish, is er icerveiende actie en hoog tempo. Bij alles blijkt hoezeer Norrie Para- mor op haar is ingespeeld, maar ook de grote allure van het versterkte Cosmopolitain-orkest. Zonder zo'n or kest lijkt haar show onmogelijk. Dat zij met relatieve tederheid enkele liedjes zingt bij Dave Lee's vleugel, is slechts een berekend contrast. H. DE JONGE SINGAPORE (AFP) Meer dan zes tig zeelieden uit Singapore die tot de bemanning van de 'Oranje' behoor den, zijn zaterdag, toen het schip in Singapore lag, ontslagen en van boord gestuurd. Zij waren ongehoorzaam en onrus tig geweest en hadden herhaaldelijk met elkaar gevochten, zo verklaarde een van de officieren van de 'Oranje'. In aansluiting op dit ontslag heb ben honderd andere zeelieden uit Sin gapore vrijwillig afgemonsterd. Ne gentien die weer wilden monsteren, kregen op het laatste ogenblik te horen, dat ook zij het schip moesten veriaten. Zaterdagavond zijn 150 an dere zeelieden aan boord gegaan. Enkele zeelieden die vrijwillig had den afgemonsterd, zeiden, dat zij lang moesten werken en dat zij niet lang genoeg aan wal mochten blijven Zij konden maar één uur passagieren in elke haven die de 'Oranje' aan deed. .zo verklaarden zij. Nadat op 25 september 220 Indone sische zeelieden waren weggelopen uit. zoals zij het noemden "Sympathie voor het standpunt van hun regering in het geschil met Nederlands Nieuw- Guinea' was de bemanning met in totaal 198 zeelieden uit Singapore aangevuld. (Van een onzer verslaggevers) De door de Amsterdamse Bank aangevraagde faillissementen van de' N.V. Interdus en de N.V. Néodus, dochterondernemingen van de bouw en handelmaatschappij Socrates, zjjn zaterdag nog niet door de Amster damse rechtbank uitgesproken. Het college heeft de beslissingen veertien dagen aangehouden. Inmiddels heeft de rechtbank wei! de sub-N.V. Intersales, een banden coverbedrijf, failliet verklaard. AMSTERDAM (ANP) De raadka. mer van de Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de Amsterdamse redactiestenograaf Sal S. opnieuw met dertig dagen ver lengd. S. werd medio juni'gearres teerd onder verdenking van het ver lenen van illegale steun aan het Al- gerijnse bevrijdingsfront o.m. doca het drukken van valse franken DEN BURG (ANP) Op Texel fa zondag het stoffelijk overschot aan gespoeld van een zeeman, waar schijnlijk van de heer O. Starren- burg (62), die overboord raakte van een sloep, welke het Terschellinger bergihgsvaartuig Stortemelk op 17 januari had uitgezet bij pogingen de gestrande Hclderse viskoticr Drie Gebroders te bergen. De schipper van de Drie Gebroe ders is vorige week veroordeeld door de Raad voor de Scheepvaart, die de stranding aan grove nalatigheid heeft toegeschreven. Hij mag een jaar niet als gezagvoerder optreden. (Van een onzer verslaggevers) Langs de haven van het Brabantse dorpje Moerdijk keek men zaterdagavond tevergeefs uit naar de kotter van binnenvisser J. P. de Rooy, een van de beste vangers van de Delta. Terwijl men zich in Moerdijk verbaasde, werden schipper De Rooy (61) en zijn knecht Hendrik Brandt (34) in Hoek van Holland door het Rode Kruis van droge kleren en warme koffie voorzien en begrepen er allemaal niets van A (Van een onzer verslaggevers) De Haagse recherche heeft vrijdag de 57-jarige Haagse administrateur P. C. W. aangehouden, die ervan ver dacht wordt in tien jaar tijds ruim honderdduizend gulden verduisterd te hebben ten nadele van de handels vereniging en stichting, waarbij hij als administrateur in dienst was. Deze fraude is de vorige maand aan het licht gekomen bij een accoun tantscontrole van de boekhouding van de handelsvereniging en de stichting W. heeft volgens de politie verschil lende keren cheques uitgeschreven voor bepaalde doeleinden. Steeds stak hij het geld in eigen zak. Ook zag hij kans gelden op te nemen, waarvoor in de boekhouding een fictieve bestemming werd ver meld. Hij heeft van het geld vol gens een voorlopig onderzoek ruim een ton goede sier gemaakt. (Van een onzer verslaggevers)' Nederland is, wat alcoholgebruik betreft, zeer matig. Althans In verge lijking tot andere landen. Nederland gebruikte in 1959 per hoofd der be volking 4,86. liter, omgerekend tot vijftig percent alcoholsterkte. Dat blijkt uit de verbruikscijfers die het Centraal Gedistilleerd Bu reau heeft verzameld. Met deze hoeveelheid was Neder land in 1959 het matigste land van de ongeveer 25 staten, waarvan deze gegevens bekend zijn. Frankrijk het land van de wijn spant de kroon met ruim 36 liter per hoofd der bevolking. Ook onze Beneluxpartners dronken meer dan wij: Luxemburg 16,4 Titer en België 11,77 liter. De Noren en Finnen blijken mati ge alcoholgebruikers met respectieve lijk 5,05 en 5,16 Titer. Voor West- Düitsland- bedraagt het cijfer 15,18, voor de Verenigde Staten 10,81 en voor Engeland 11,61 liter. (Van een onzer verslaggevers) Vrijdag of zaterdagmorgen zijn twee etsen van Rembrandt ter waarde van ƒ25.000 en 6000 uit het Teylermuseum te Haarlem verdwenen. De ontvreemding van de niet ver zekerde kunstwerken werd zaterdag middag om een uur bU de routine- rondgang door de conservator ont dekt. De etsen waren onder glasplaten geëxposeerd in de eerste schilderijen- zaal van het museum en gevat in wit kartonnen passepartouts ter grootte van 42» bij 30 cm. Door de verwijde ring van de glasplaten van de vitrine heeft de dief de kunstschatten weten te bemachtigen. Het kostbaarste werk. uit 1650. is 20 bij 30 cm groot. Het stelt een land schap voor met drie huizen langs een weg en een boom rechts op de voorgrond. Het andere, ter grootte van 12bij 32 cm, werd gemaakt in 1614. Het stelt eveneens een land- 3641. Het stelt eveneens een land- boom links op de voorgrond. Beide etsen zijn door Rembrandt gesig neerd. De adiuaot-conservator van het museum, de heer J. H. van Borsum Buisman, gaf ons als zijn mening te kennen dat beide etsen, hoewel niet uniek, toch bijzonder moeilijk te ver kopen zijn. Bij een eventuele aan bieding worden de kenmerken van het papier door de inmiddels op de hoogte gestelde kunstwereld direct herkend. De Haarlemse politie, die onmid dellijk na de ontdekking van de dief stal werd gewaarschuwd, is thans met een uitgebreid onderzo sk bezig. Tot dusver bleven de nas.xjrlngen nog zonder resultaat. Zij konden het niet geloven: hun scheepje zat onwrikbaar vast op een plaat, ja, maar dat kon onmogelijk de Westplaat zijn in de mond van de (afgedamde) Brielse Maas. Die Westplaat ligt in zee: „Wat zou ik daar moeten doen? Ik ben mijn leven nog niet buitengaats geweest met mijn schuit", zei visser De Rooy, die aanvankelijk dacht dat men hem voor de gek hield. Het huikje werd zaterdagmiddag omstreeks half vier vanaf de wal op de Westplaat ge signaleerd. Ofschoon het scheepje niet om hulp verzocht voeren in Hoek van Holland de reddingboot President Jan Leis en de reddingvlet A. J. M. Goudriaan onmiddellijk uit. De Moerdijkse vissers waren zeer verheugd mensen te zien.maar be seften hun benarde positie in het geheel niet. Na een week op het wa ter te zijn geweest wilden zij zater dagmiddag met de vangst naar Moerdijk terugkeren. Zy hadden ge vist in de monding van het Haring vliet, niet ver van de werkput, waarin een enorme stuw wordt gebouwd. Visser De Rooy raakte de weg kwijt en nam de verkeerde oever. In plaats van naar binnen te varen ging hij de Noordzee op, de kop van Voorne voorbij en liep vast in het Brielse Gat. De reddingboten slaagden er al gauw in het scheepje vlot te trekken. Afgesproken werd dat men gezamen lijk naar Hellevoetsluis zou gaan. De President Jan Leis voorop om de weg te wijzen. De reis was echter nauwelijks begonnen of de visser man liep met hoog toerental de President Jan Leis voorbij en op nieuw zo vast dat hü er met geen mogelijkheid meer af was te krijgen. Daarop namen de reddingboten de schipper en zijn knecht aan boord en leverden hen 's avonds om half tien in Hoek van Holland af. Het heeft de politie niet weinig moeite gekost precies na te gaan wat er in de mond van het Haring vliet precies was gebeurd. Zy vond De eerste sneeuw heeft zaterdag Ui Drente het leven gekost aan de 31-jarige accountant G. W. Geurts uit Hoogeveen. Zijn wagen slipte tus sen De Klencke en Oosterhesselen op de met sneeuw bedekte weg en vloog tegen een boom. Zijn assistent werd gewond. In Den Haag fa zaterdagavond de 71-jarige mevrouw H. van Driel Hofmam op de Koninginnegracht tegen een tram gelopen. Zij overleed ln het ziekenhuis. De tram had vlok voor een halte vaart geminderd, maar teen bleek dat er geen passagiers wilden uit stappen. trok de bestuurder, de 42- Jarige A. B., weer op. Mevrouw Van Driel moet hierop niet verdacht zijn geweest. In Alphen aan den Rijn werd zater dagavond de 36-jarige mej. M. van Arkel bij een botsing van de duo van een brommer onder een vrachtauto geslingerd. Ze kreeg een wiel over liet hoofd. De vrachtauto, van de fir ma Broekhuizen uit Aarlanderveen had voorrang moeten verlenen. Bij hetongeluk op het vliegveld van Lissabon zijn zeven personen gewond, alle zes leden van de be manning en een van de drie passa giers.'" het eerst buitengaats Schipper De liooy: voor in haar reconstructie echter geen aanleiding tot het opmaken van een proces-verbaal tegen de Moerdykse vissers, die het overigens zondagmid dag, toen het onderzoek werd be ëindigd, nog niet helemaal hadden verwerkt Een Rotterdams bergingsbedrijf zal vandaag trachten het scheepje vlot te trekken. ,s Zij hebben gezamenlijk een staaltje van zeer moedig reddlngwerk ten beste gegeven. Terwijl hoge zeeën over het schip sloegen zagen zij kans een lijnverbinding met de logger, die zich op enige tientallen meters af stand bevond, tot stand te brengen. Staande op de glibberige basalt blokken, terwijl de golven over hen heen sloegen, hielden zij de lijn vast, die op de logger was vastge maakt. Zestien bemanningsleden van het gestrande schip gleden langs deze lijn naar de wal toe. De laatste van de zestien was schip per Jacob Pronk. „Evert, Evert..." schreeuwde hij. Maar het was ver geefs: de 17-jarige Evert Spaans, wiens vader tot de geredden behoort, was er niet bij. Enkele bemanningsleden hebben de vermiste knaap het laatst gezien in het vooronder waar hij klaarstond met de waltros. „Ga daar weg," rie pen zij hem toe, maar het had er veel van dat hij niet durfde. Het ver moeden bestaat dan ook dat hij in het vooronder is verdronken. Enkele van de geredde beman ningsleden hadden water binnen gekregen. Zij werden naar het Rode Kruis-ziekenhuis vervoerd, van waar zij echter al spoedig weer naar hun woningen konden terugkeren. Overigens zijn de Scheveningers, die 's nachts het reddingswerk gade sloegen, zeer ontevreden over de offi ciële reddingsdiensten aan de wal. Politie en burgers hebben het moeten opknappen, zo stelden zij vast. Weliswaar is de reddingsboot uit gevaren na het noodsein van de Sch. 21. maar deze mannen hebben ken nelijk vanuit zee weinig kunnen doe. Het duurde echter lang voordat een lichtagregaat aanwezig was en ook ontbrak het aan redding materiaal aan de wal. Zondagmiddag verdrongen zich vele honderden bij de Sscheveningse haven om het gestaarnde schip te zien. De logger maakte toen zwaar slagzij en brak later doormidden. De logger was voortdurend in be weging en het was niet mogelijk zon der levensgevaar op het schip te gaan zoeken naar de verdronken jongen. De golven sloegen voort durend over de logger heen, terwijl de scheepsbel aanhoudend rinkelde. Advertentie IM. GOLD STAR (Van een cmzer verslaggevers) In Soest fa een arrestant de 38- jarige C. J. nlt Amersfoort tijdens het verhoor uit bet politiebureau ge vlucht. Hij rende de spoorlijn op, het bos in en van hem werd nadien ondanks speurwerk niets meer vernomen. De politie had dezelfde vrijdag avond reeds veel last met de man gehad die uit café De Viersprong aan de Birkfltraat een busje van het Blindengeleldehondenfonds wegnam. Een dienster en enkele bezoekers wisten de man op straat te pakken te krijgen en waarschuwden de poli tie. Deze kon hem echter niet in de auto krijgen. Men besloot daarom J. maar een tijdje op te sluiten in een cel achter de politiewoning op de Bifkitoftti. Met deze woorden heeft de voor zitter van de Partij van de Arbeid- fractie in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, te Utrecht op de jaarvergadering van het gewest de houding van de, ARP ten opzichte van de KVP gehekeld. 'Het loonbéleld heeft aan de ver wachtingen beantwoord,' zegt de re gering. Van deze uitspraak was mr. Burger geschrokken: 'Zij kan toch niet de vernietiging van de arbeids- vrede hebben beoogd.' schamperde hij, 'nee, het kabinet moet dit resul taat ongewild hebben bereikt. De regering is namelijk wel onnozel, maar zeker niet kwaadaardig.' In een motie heeft de PvdA gewest Friesland uitdrukking gegeven aan zijn bezorgdheid over de rege- ringspolitiek. In deze motie is ge steld, dat de toeneming van het ver- trekoverschot het optimisme van de minister van Economische Zaken be treffende de voortgang van de regio nale industrialisatie logenstraft. Het beleid ten aanzien van deze indus trialisatie wordt dan ook onvoldoen de krachtig geacht. Hoogst gevaarlijk noemde mr. Tans, sprekende te Maastricht, de situatie die is ontstaan op het gebied van de lonen nu de regering in de metaalsector geen loonsverhoging wil toestaan. 'Deze legering zondigt tegen haar eigen spelregels voor een vrijere loonpolitiek,' zei dr. Tans. 'In het be drijfsleven groeien spanningen die zeker tot een explosie zullen leiden.' Op de gewestelijke Jaarvergadering van de Partij van de Arbeid te Goes is een resolutie aangenomen waarin wordt geprotesteerd tegen de "na drukkelijke achterstand' die de PvdA heeft bij de benoeming van burge- meesters in Zeeland. De resolutie zal worden toegezon den aan de minister, van Binnenland se Zaken. De resolutie werd inge diend door de afdeling St. Maartens dijk. De afdeling Vlissingen vroeg om een studie over de gemeenteclassifi catie. Besloten werd in overleg met de Dr. Wiardi Beckmanstichting en het partijbestuur een commissie te vormen voor het bestuderen van de problemen van dit onderwerp. (Van onze landbouwredacteur) De heer B. H. M. Bothe, directeur van het Nederlands Zuivelbureau (van Met Melk Meer Mans) heeft otnslag genomen. Het is hem eer vol verleend. De directeur van het Zuivelbureau heeft een functie aanvaard in de verpakikngswereld. Voor hij bij het zuivelbureau kwam werkte hij ook al in die branche. Aangenomen mag worden dat' de tegenstellingen en het verschil van inzicht tussen de directeur en het bestuur van het Nederlands Zuiyel- bureau mede aanleiding zijn geweest tot het heengaan van de heer Bóthe.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2