Tehuizen in Schiedam wat zij kunnen panta 'f smaakt fantastisch straat Hqogstra-', Boeiende lezing van dr. J. M. Lodewijks en ernstig beschadigd 1 van judoka's SCS-Maasstad Jubilarissen bij St. Eloy m. Tachtigjarige onder brommer Kerstavond van NV V-vrouwen Spaartegoed is weer toegenomen VT-team is nu uitgespeeld chiedammers onder Vanavond: PvdA- vergadering Burgerlijke Stand Verordening Emaus ligt ter inzage Visafslag Wisselkoersen Veemarkt Rotterdam HET VKUE VOLK DINSDAG 13 DECEMBER 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Het ETI stelt in Schiedam een onderzoek naar de situatie van de beiaarden in, zo diepgaand als het voor zover wij weten in geen enkele andere Nederlandse stad nog is gebeurd. Schiedam heeft er een zeer groot bedrag voor over om aan de weet te komen, wat precies de behoeften van zijn bejaarden zijn en men gaat er daarbij zonder twijfel van uit, dat die behoeften bekend moeten zijn om doeltreffende voorzieningen te kunnen treffen. Verpleeghuis En dan kent Schiedam nog het rust- en verpleeghuis van zuster Van de Bout aan de Lange Nieuw- straat En het is dat huis, dat de aanleiding vormde tot dit artikel. Het begon met een klacht, geuit door de familie van een bejaarde, die in het huls Is overleden. Zwaar Bewondering Ik heb er persooniyk de grootste bewondering voor, hoe de heer en mevrouw Van de Bout de zaak op een prachtige manier draaiende hou den, hoe ze aandacht hebben voor alle mensen, hoe ze alle bejaarden, die de ziekenhuizen moeten verlaten, zo goed mogeiyk proberen te helpen." Tot zover zuster Burger. EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! (Van een. onzer verslaggevers) Op de Vlaardingerdijk zijn maandagmiddag- tegen half een twee personenauto's op elkaar gevlogen. Een van de auto's een leswagen, werd ernstig beschadigd. eist veel aandacht Als het omvangrijke onderzoek dus is afgesloten, begint de aanpak van de problemen. Hoe leven de bejaarden in onze stad? Kunnen zij zichzelf redden? Hoe zijn hun woonomstandigheden? En hoe zit het met de vele bejaarden, die zonder in een ziekenhuis thuis te horen, toch een geregelde verzorging of verpleging nodig hebben? Al die vragen wachten op antwoor den, maar we kunnen er intussen van verzekerd zijn, dat de moeilijk heden van de bejaarden alle aan dacht hebben van .et stadsbestuur. En ook van andere zijde werden er vele initiatieven genomen, die inmid dels tot concrete plannen zijn uitge groeid. De Sint-Liduina Stichting Is begonnen met het bouwen van 34 bejaardenwoningen, de hervormde kerken In Kethel en Schiedam willen komen tot een bejaardencentrum van ongeveer driehonderd plaatsen en de Ned. Protestantenbond hoopt binnen niet al te lange tijd te star ten met de uitvoering van zijn plan nen. Maar voldoende zal dat al les niet zijn. Men mag aannemen, dat ongeveer acht percent van de Schiedamse burgerij boven de 65 jaar oud is en dat komt neer op bijna 6500 inwoners. Hun aantal zal In 1970, als de stad 90.000 in woners telt, zijn meegegroeid tot 9000. Op grond van bekende cyters mag men er van uitgaan, dat 15 tot 16 percent van de bejaarden behoefte heeft aan verzorging, terwyi drie tot vier percent in een verpleeghuis moei worden opgenomen. Op het ogenblik zouden er dus 1000 Schiedamse bejaarden in een verzor- gingshuis en 225 in een verpleeghuis moeten wonen. En omdat er naar schatting niet meer dan 375 rust huisplaatsen en 50 verpleegbedden zijn. is het duidelijk, dat er een groot tekort is. Sommige van die bejaarden kun nen thuis worden verzorgd en ze zijn dan beslist niet aan hun lot overge leverd. Integendeel het sociaal ad viesbureau voor gezinsmoeilijkheden staat ook klaar voor eenzame bejaar den, die zelf iemand mogen aanwij zen, die zij graag om zich heen heb ben. Sociale Zaken geeft als het no dig is een vergoeding aan vrouwen en meisjes, die een bejaarde geregeld wat opfleuren en verzorgen. We zyn daarop naar mensen ge stapt, die het huls kennen omdat hun werk hen ermee in aanraking brengt, omdat hun familieleden er verblijven of omdat ze er zelf wonen. En het werden even zovele warme pleidooien voor de liefde en de toe wijding, die het beleid van de heer en mevrouw Van de Bout kenmer ken. Hoe dergelijke klachten dan in de wereld komen? Wij hebben het 'ons ook afgevraagd en zuster G. Burger, socialistisch raadslid, heeft het ant- komen JT woord gegeven:,, .Klachten kon elftaar overal voor. Ook' in ziekenhuizen. verbleef voor een groot deel juist in die weken In het huls, onder de zor gen dus van haar vervangster, zy heeft hem zelf de laatste weken meegemaakt: „Hij had heimwee naar zijn huis en zijn familie," zegt ze, „en natuurlijk voelde hij zich daardoor ongelukkig. Be denk, dat dat de oor zaak was van de klachten." Ze vertelt over de maatregelen, die zijn genomen om de bejaarden een leven in een prettige, goede sfeer te bieden. Wat betreft de stervenden: zij worden altijd geïsoleerd. Er is ja ren geleden de heer en mevrouw Van de Bout hebben dit huis ai 26 jaar overwogen om een lijkenhuis je In de tuin te zetten. „Het is ons afgeraden, omdat de mensen er altjjd met onplezierige ge dachten tegenaan zitten te kijken. De begrafenisonderneming is ons nu zeer ter wille, door de overledenen enkele uren na hun sterven al te ha len." Over de taak van de verpleeg hulpen: „Men heeft er geen idee van, hoe zwaar deze taak voor de meisjes Is. Hoe moeilijk het is dit alles geesteiyk te verwerken. Ik ben ervan overtuigd, dat ze stellig nooit met opzet onvriendelijk zyn," Ze heeft ons ook door haar huls rondgeleid. Er werken zes verpleeg hulpen en twee werkmeisjes, aardige, frisse types met geduld voor de pa tiënten, onder wie er zyn, die zeer veel aandacht vragen. Sommige patiënten ook parti culiere wonen al langer dan acht jaar in het huis. Het huis maakt op een bezoeker in de eerste ogenblikken een wat tries te indruk: het donkere behang, de donkere meubelen, de kleedjes op de tafel en de grond het Is allemaal nogal somber. Maar.voelen deze bejaarden zich niet het best In een omgeving, die nog aansluit bij de interieurs van htm eigen woningen? Zouden ze zich even goed op hun gemak voelen in een kamer met moderne, lichte meu belen? Er zijn 35 patiënten, die op slaap- zaaltjes In éénpersoons- of meerper- soonskamers liggen. Onder hen rijn er van boven de negentig, die ver trouwelijk zeggen: „Als zuster Van de Bout 's morgens vroeg niet even langs komt, voel ik my niet op mijn gemak." Elke morgen wandelt ze dus haar patiënten langs, ze kookt zelf, ze her kent 's nachts de mensen aan hun manier van hoesten Maar, zoals ook zuster Burger met nadruk zei:. Klachten komen overal voor, juist waar mensen min of meer afhankeiyk zijn, in ziekenhuizen dus. De afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid komt van avond in het Volksgebouw in ledenvergadering bijeen. Op de agenda staan jaarverslagen, de begroting, een bestuursverkiezing (alle bestuursleden periodiek af tredend en herkiesbaar), voor stellen voor het Partijcongres en vaststelling van het huishoudelijk reglement van de afdeling. De heer H. B. Engelsman zal tot be sluit de politieke situatie bespre ken. Sen stijlvol programma van de jeugdscciëteit Scopulus is vanmor gen door -onze brievenbus gevallen: een lichtgroene kaft, waarin een oudejaarsavondshow wordt aange kondigd voor IS december. De Millers onder leiding van Ab de Molenaar komen ook en daarbij zin gen Suzy Möller en Eddy Doorenbos. .Thomasvaer en Pieternel spieden een nieuwjaarswens uit die gevolgd wordt door een optreden van Frans Poptie and his Swing Specials met John de Mol, zang. Bovendien ver zorgt Kapsalon Lilian een kapshow. GTB heeft het dit jaar niet ge makkelijk. Voor de derde maal gaan de zaterdagvoetballers uit de afdeling Rotterdam van de KN VB naar een ander veld. De Havendyk moest GTB verlaten voor de nieuwe flats. Ze gingen naar Spieringshoek, maar daar bleek het terrein onbruikbaar. Het oude Her- mes-DVS-terrein zou vervolgens de oplossing brengen, maar ook dat ging niet door. Ook daar echter moesten zovee! voorzieningen worden getrof fen, dat men er vanaf heeft gezien. Nu zal GTB gaan spelen op een SW-terrein in het sportpark Harga. De voetballers vinden er geen kleed lokaal, maar daartoe zal voorlopig een directiekeet (vrij ver van het veld) dienen. DINSDAG Bloseopen: MONOFOLL2: De pelsjager van ds Ülangenrivler, 2 uur: The Bramble Bush, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Nonnen voor het vuur peloton, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MÜSEUM: Een nieuw huis een nieuw hart, 10—17 uur. Diversen: CHR. SOC.. BELANGEN. Ned. Bond van Oud-Strijders en dragers van het Mobllisatiekruis, contactavond, 20 uur, VOLKSGEBOUWklaverjasvei eniging Ds Vriendschap, vrij hoppelcon- cours ter gelegenheid van het eerste Lustrum. 20 uur. MUSIS SACRUM. SG-toncelwedstrijd, Geron brengt „In de schaduw van de twijfel", 20 uur. VOLKSGEBOUW: Partij van de Ar beid, jaarvergadering, 20 uur, IRENE: SEC, feestayond, 20 uur. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan. WOENSDAG Bioscopen: MONOFOLE; De pelsjager van de Slangenrivler, 2 uur: The" Bramble Bush, 7 en S.15 uur. PASSAGE: Nonnen voor het vuur peloton, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Een nieuw huis een nieuw hart, 10—17 uur. Diversen: CHR. SOC. BELANGEN: Chrv Be drijfsgroepen Centrale, jaarvergade ring, spreker G. v. d. Wal, 20 uur. SINGEL 5: Comeniusschool B, klasse- ouderavond, 20 uur. CHR. SOC. BELANGEN: SB-fUm- avond, 20 uur. VOLKSGEBOUW: ANMB, ledenverga dering, 20 uur; Alg. Ned. Eouwbe- drijfsbond, ledenvergadering, 20 u. OPENBARE LEESZAAL: Alfred Koss- mann spreekt over Anna Biaman, 20 uur. Hoe is de situatie in dit huis? Er wonen mensen, die niet in het zie kenhuis .kunnen verblijden, waar lan ge wachtlijsten zyn, maar die nog wel verpleegd en verzorgd moeten worden. Sommigen kunnen de kosten zelf betalen; voor,- anderen betaalt' Sociale Zaken, Nu heeft zuster "Van de Bout zelf jaren geleden het initiatief genomen tot een soort toezicht. In samenwer king met de rijksinspectie ben ik toen aangesteld om. verschillende rusthuizen in Rotterdam, Hillegers- berg, Vlaardingen en Schiedam te bezoeken." Zuster Burger heeft daarbij in het huis van zuster Van de Bout nooit moeilijkheden ontmoet en maar zel den aanwyzingen behoeven te geven. In bet algemeen hebben de rust huizen met een groot tekort aan per soneel te kampen, aan personeel met scholing vooral. „Verpleegsters gaan er in het aigemeen niet werken, om dat hen het werk in ziekenhuizen meer trekt. In 99 van de 100 rusthuizen heeft men problemen met het personeel, maar men moet de taak van de ver pleeghulpen ook niet- onderschatten. Dat ze wel eens onhartelijk optreden het is best mogelijk," aldus mej. Burger. Onhartelijkheid, liefdeloosheid zelfs, was een van dé klachten, die wij kre gen. „Maar ze hebben moeilijke pa tiënten," verzekerde zuster Burger. „Dat in andere huizen in Schiedam de problemen gemakkelijker liggen, komt vooral omdat men daar alleen gezonde bejaarden opneemt. Er is dan een zaaltje, waar degenen, die ziek worden, een uitstekende verple ging krijgen. De klachten van de Schiedamse fa milie, wier broer en zwager in het verpleeghuis is overleden, kwamen neer op: ,X>e verpleeghulpen zyn liefdeloos en de verpleging is onvol doende." En we zyn dus, na de me ningen van zuster Burger, van de sociale zuster in het gemeentezieken huis. zuster Van der Leek, en ande ren te hebben gehoord zelf naar het rusthuis van mevrouw Van de Bout gegaan. Een oud gebouw aan de Lange Nieuwstraat, dichtbij het politiebu reau. Buiten het drukke verkeer, het af- en aanrijden van politiewagens en -motoren, binnen achter de grote groene deur een volkomen andere wereld. Brede gangen en trappen, donkere kamers, waarin de bejaarde gasten bijeenzitten, de mannen veelal zwij gend, de vrouwen druk pratend. Sommigen omringd door stapels boe ken, anderen aan een radiotoestel, weer anderen met de speelkaarten in de hand. In een kleine ontvangkamer, de enige moderne kamer van het huls, heeft zuster Van de Bout haar me ning gezegd. Ook over dat perso neelstekort: „Ik tob er we! eens mee. Maar op het ogenblik heb ik voldoende personeel, dat bijzonder zijn best doet. En hoeveel meer moet dat nog gel den voor rust- en verpleeghuizen voor bejaarden, waar onder uiterst moeilijke omstandigheden met dik- Verschillende jubilerende leden van de Ned. Kath. Metaalbewerkers- bond „St, Eloy" zijn maandagavond in Arcade gehuldigd. Een Schiedam mer was vijftig jaar lid, 26 leden waren ruim veertig jaar aangesloten en vier 25 jaar. De geesteiyk adviseur van de bond, kapelaan G. J. van Dyk, drong aan op een nauwe samenwerking met andere metaal bewerkersbonden. Eer bied voor eikaars werk en opvattin gen is een eerste vereiste, aldus de kapelaan. Evenals voorzitter J. Schoo zei dis trictsbestuurders P. L. Berbée maar weinig over de laatste onrustige we ken in de metaalindustrie. Binnen kort zal hiertoe een speciale leden vergadering worden belegd. De echtgenoten van de jubilarissen speldden de insignes op. Na de hul diging heeft men kunnen kijken naar het fleurige ensemble van de Schie damse beiaardier Cor Don. Geboren Ronald zv J. Bleyer- veld en A- Noorlander; Albert J. zv A. J. Blokland en J. Tetteiaar; Jaco bus A. zv A. J. Blokland en J. Tet telaar;' Johannis zv J. van Mourik en G. Bekkema; Robin zv J.C. War merdam en W. C. Mariesteijn; Ruben zv P. de Rover en E. den Haan; Pe trus H. J. z v J. J. van Helden en M. M. van der Poort; Michael F. z v M. A. J. van Mil en C. M. van Alphen; Judith A. d v W Loch en A. Ch. Selier; Antonius B. z v A. J. v. Gerven en A. M. Hölseher. Ina d v J. H. Werkman en G. G. Ruster. Overleden: C. H. Holleman 68, J. Advertentie LM. wees fris e Fontc is een zuivere verkwikking met een verrukkelijk zacht ci troen oromo. Fanta smookt licht en tinte lend. Fanta is een troctotie voor ieder een! Erlcênd bottelaor van Jxjnta" en .Coca-Colo": Bcttelo N.V. Schiedam - Van Deventeratroaf 23 - TeL Ö1Ö-69230 Op de afdeling stadsuitbreiding van de gemeentesecretarie te Vlaar dingen ligt tot en met 26 december voor een ieder ter inzage de verorde ning Emaus. Deze verordening heeft betrekking op het saneringsgebied, dat wordt be grensd door de Schiedamsedijk, de Westlandseweg. de Vlaardingse Vaart, de watering De zyi, de Ke- theiweg, het Burgemeester de Bor desplein en de Asterstraat. Belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de raad hebben gewend, kunnen binnen zes weken na afloop van de termijn van terinzagelegging Het Sport Centrum van Reinier Hulsker was zondagmorgen 11 december de plaats waar de junioren van SCS de jeugd van De Maasstad uit Rotterdam ontving, jïo'n 50 knapen in de leef tijden van 12 tot 17 jaar hebben eerst een training onder lei ding van de heer Hulsker gemaakt om tot slot wat partijen te maken. wijls geringe middelen moet worden bij Gedeputeerde Staten van Zuid- gewerkt. I Holland bezwaren indienen. De clubontmoeting tussen 2 teams van 13 man werd wel een zware ne derlaag voor de knapen van de heer Hulsker, omdat er in de groep van 14 tot 16 jaar velen ontbraken. Mo- geiyk zat het St.-Nieolaasfeest van zaterdagmiddag hun nog in de benen. Nu werd er met 103 verloren. Enkele „competitie-speciaals" wer den gemaakt. De sterkste judoka's ï'/Zg'A van De Maasstad brachten verrassin gen. doordat Lagrand al zijn eerste party verloor van de witte bander Visser van SCS. De Ridder deed het beter en versloeg 11 SCS'ers in 6 min. 23 sec. Toen de beurt was aan de sterk ste knapen van SCS werd er geducht revanche genomen. Stoker (groene band) versloeg 18 man van De Maas stad, ook Lagrand en De Ridder, in 6 'min. 16 sec. Adrie v. d. Veer deed het toen nog eens dunnetjes over en deze blauwe bander versloeg 30 ju doka's van SCS en De Maasstad te zamen in 10 min. en 34 sec. Jan Heinsbroek, 13 jaar en groe ne band versloeg 6 man van De Maasstad maar verloor van de laat ste man, de 7e, een oranje band van 14 jaar in 7 min. en 15 sec. Rotterdam, 12 december. Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De pryzen waren: schol midd. 65 tot ƒ70; schol klein ƒ38 tot ƒ44; kabeljauw midd. ƒ50 tot ƒ52; kabeljauw klein ƒ35 tot ƒ38; makreel ƒ15 tot 17; wyting 25 tot ƒ29; haring verse ƒ20 tot 25. Alles per kist. Kuit 1,25 tot 1,30; lever ƒ0,85 tot 0,95 per kg. Engels pond 10,584—10,581; Amerik. dollar 3,76ï3,77è; Franse frank 76,8576,90; Belgische frank 7,59 7,591; Zwitserse frank 87,541—87,591; Zweedse kroon 72,8772,92; Duitse mark 90,35190,401; Deense kroon 54,69154,741; Noorse kroon 52,834 881; Canada 3,851—3,851; Italiaanse lire 60,71160,761; Oostenrykse schil ling 14,50414,511. In het Volksgebouw, Schiedamse- weg 12 te Vlaardingen organiseert de klaverjasvereniging DOM elke vrij dagavond prysklaverjassen. De hoofd prijs bestaat uit zes kippen. De wed strijd begint om acht uur. Do Schiedamse vrienden van het aquarium, verenigd in Aqua Fauna, hebben gisteravond in Irene een boeiende lezing gehoord van dr. J. M. Lodewyks over de aquariutnbiologie. Ze hebben allemaal een paar jaar verpleegstersopleiding, zyn dan ten slotte voor hun laatste examen ge zakt en gaven toen de voorkeur aan de praktijk boven nog eens een jaar studie."- Zuster Van de Bout is weken ach tereen ziek geweest. De bejaarde man, wiens familie klachten uitte, Apotheek: Gouka en .Co,, Groenelaan, De vlaggen waren uitgestoken, maandag in de Jacob van Dijk- straat. In een van de oudste Vlaardingse straten was het feest omdat een echtpaar, dat er al zestig jaar op nummer 20 woont, zijn zestigjarige echtverbintenis herdacht. Maardagmiddag kwa men loco-burgemeester H. K. van Minnen en zijn echtgenote het diamanten paar Jacob van Boon (84) en Maria de Lange (81) met de gelukwensen van het gemeen tebestuur de gemeentelijke taart brengen. Tevreden, getooid met een grote witte bloem, onderging het bruids paar de feesteiykheden. En met de heer Van Minnen pratend over het oude Vlaardingen, is menige herin nering opgehaald. „Ik heb het niet met op mijn stoel zitten verdiend," merkte de heer Van Voorzitter W. J. Scheffers vestigde in zijn openingswoord de aandacht op de kalender, die de vereniging uit. geeft. Dr. Lodewijks liet de aanwezi gen eerst eens nadenken over de vraag „Wat is leveri(d)?" Voor de meeste levende wezens is water 'on misbaar. De mens zelf bestaat bij voorbeeld uit 60 percent water. Men heeft eens een raderdiertje, een hoog ontwikkelt diertje va-n on geveer een halve mlllmeter grootte, dat gemiddeld veertien dagen leeft, uit laten drogen. Veertig jaar later werd de overgebleven stof weer in water gedompeld enhet diertje leefde normaal verder. Is het .nu dood geweest of leeft het nog steeds voor de eerste maal? Een rat, die normaal twee en een half jaar leeft, is eens bevroren. Jaren later leefde het dier na ontdooiing weer normaal verder. Dr. Lodewyks filosofeerde nog even over de vraag, of iets dergeiyks in de toekomst nog eens met de mens zou kunnen gebeuren. Hy onderbrak zjjn De tachtigjarige mevrouw J. E. van Wygerden-van de Wetering uit de Boerhavelaan 43, is gistermiddag om 5 uur. toen ze het kruispunt Rotter- datnsedykBoerhavelaan voor een personenauto langs wilde oversteken, gegrepen door een bromfiets. Ze is naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht met een gebroken rechter- bovenarm en linkeronderbeen. Roon op. Tot zijn zestigste jaar heeft hij op loggers gevaren. Toen moest hy een broodwinning aan de wal zoeken, want zün gezichtsvermogen liet hem in de steek. Nu is hy al geruime tyd blind, maar blijmoedig draagt hy die last. Menig Vlaardinger zal zich hem nog wel herinneren, ventend met bokking en sprot. Voor de oorlog kostte een bokking vijf cent, zo her innert hy zich. De heer Van Roon is een echte Vlaardinger, die onder zjjn voorva deren tal van vissers telt. Mevr. Van Roon-de Lange is in Oostvoorne ge boren, maar kwam op twaalfjarige ifeeftyd naar Vlaardingen. Het echtpaar heeft negen kinde ren, 27 kleinkinderen en dertien achterkleinkinderen. ROTTERD. 12 dec. Aanvoer. 2195 dieren. Hierby waren 1298 vette koeien en 897 varkens. De pryswaren vette koeien le kw. 2.90-320; 2e kw. 2.602.B0; 3e kw. 2.40-2.60; varkens 1.79-1.77-175 per kg.. Overzicht resp. aanvoer, handel, prijzen: Vette koeien aanvankeiyk groter, kalm, afloop traag, .prijshou dend, Enkele prima exemplaren bo ven notering; Varkens (levend ge wicht) wat ruimer, redeiyk, iets ge drukt in prys aanvankeiyk boven notering. Afloop met dalende pryzen, slachtzeugen 1,50-1.60 per kg. Uit de richting Vlaardingen reden een tankauto en twee personenauto's achter elkaar naar Vlaardingen. Op de Vijfsluizenbrug wilde de bestuur der van de achterste wagen, de Schiedammer W. H. K„ de beide an dere auto's gaan Inhalen, Juist toen hij ter hoogte van de tankauto reed, naderde uit tegenge stelde richting de leswagen. waarin mevrouw W. A. A.-S. achter het stuur zat naast Instructeur F. B. uit Maassluis. De leswagen remde geen vaart af, maar week uit naar de uiterste rech terkant van de weg. Een lichte aan raking was echter niet meer te ver mijden. De passerende auto kwam er met een deuk van af. De leswagen echter draaide een slag en kwam te gen een lantaarnpaal tot stilstand. De wagen werd zeer ernstig be schadigd. De instructeur kreeg ver wondingen aan het gelaat. Hy is ter plaatse verbonden. De bestuurster is met klachten over pyn in de maag streek voor onderzoek naar de Dr. Noletstichting vervoerd. De Vrouwenbond HTV, afdeling Vlaardingen, houdt op maandag 19 december een kerstavond in zaal Ex celsior, Oostha venkade 10, Aan deze byeenkomst wordt mee gewerkt door het. zanggroepje van de Vrouwenbond onder leiding van mevr. D. C. v. d, Heyden-Rjjlaars- dam, door mevr. L. v. Duyn-Spruyt met declamatie en door de heer J. J. Sleeboom, die een kerstvertelling brengt. De avond begint om acht uur. verhaal voor de vertoning van een instructieve film, getiteld: „The dog fish as a vertebrate". De inwendige bouw van de haai werd daarin duide lijk toegelicht. Met deze film kwam de heer Lodewyks toe aan de vissen, waarover hij nog vele belangwekken de dingen vertelde. (Van een onzer verslaggevers) In november is het tegoed van de spaarders by de Spaarbank Vlaar dingen van ƒ26.434.091,08 met ƒ82.654,63 toegenomen tot een totaal van 26.516.745.71. In totaal is er in de afgelopen maand 1.282.264,37 in gelegd en 1.199.609,74 terugbetaald. Het aantal boekjes, dat in omloop is, nam toe met 76, zodat eind no vember 37.930 boekjes in omloop wa ren. Op de scholen is voor ƒ4590,50 aan spaarzegels verkocht. Per 1 november waren 11.526 spaarbusjes in omloop, waarmee een bedrag van 2651053 is gespaard. MAASSLUIS In de bedryfskla- vcrjascompetilie te Maassluis gaat het spannen. Het team van de Ver. Touwfabrieken is uitgespeeld, en gaat met 191.890 punten aan de kop. In theorie is er echter nog een kans voor de teams van Witol en Fu- tura op het kampioenschap. Eerst genoemd team heeft met nog een wedstryd te spelen 173517 en Futu re, eveneens met nog een wedstrijd voor de boeg 173.102 punten. Momenteel staat Waliramit op de vierde plaats met 168.014 punten; 5e plaats De Neeff met 165.599 pt., 6e Verolme Elektra met 158.744 pt. en 7e Van der Lely met 153.401 punten. Het team van Witol speelt deze week tegen Van der Lely, en moet 18.673 punten spelen en Futura speelt tegen Waliramit en moet 18.788 pun ten behalen om het kampioenschap te behalen. De vierde plaats wordt vermoede lijk voor Waliramit of De Neeff. Eén van de2e verenigingen zal met Ver olme. Elektra en Van der Lely de verliezersronde spelen. In de afgelopen week werd ge speeld: Witol—De Neeff uitslag: 16.66014.040 en FuturaVer. Touw fabrieken 16.02014.660 en Verolme ElektraWaliramit 15.932—14.358.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1