start Kinderen leren vooral met begrip luisteren Vereniging OLB eindigt bestaan na veertig jaar Eén lid stemt tegen opheffingsbesluit Duivenliefhebbers krijgen wi de nieuwbouw De Postduif hield met succes expositie Mr. Engelsman over situatie Rijzende en vallende sterren als echtpaar Van Harmeien maakte een fraaie serie driebanden DIRECTEUR JAAP HILLEN (37): Voorlichting over toekomst van Pemis Succes voor SVC Ti jdens jaarvergadering PvdA ludy Garlands ,A Star Is Born' Bromfietser tegen auto VGBb versloeg Standaard b chiedammers onder elkaar Kerstverzilvering ANMB bespreekt de lonen in metaal Uitslagen in SBKC HET VRIJE VOLK WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) De Toonkunst-muziekschool heeft een nieuwe directeur. Het is de 37-jarige Jaap Hillen. Op 1 oktober begon de heer Hill en zijn nieuwe werk en nu al kondigt hij de. start aan van een „afdeling volksmuziekschool", hetgeen wil zeggen, dat op drie openbare scholen klassen worden gevormd voor volksmuziek- schoolonderwijs na schooltijd. -. Het zijn de schelen op het Frans Halsplein, het Lorentzplein en de Zwartewaalsestraat, die de eerste volksmuziekschool- klassen binnen hun muren krijgen. Inspecteur kamp van hef onderwijs heeft zich hier helemaal achter gesteld en een „fantastische medewerking" verleend, zoals de heer Hillen ge tuigde. Amateurs De klassen staan open voor kin deren van zeven tot en met tien jaar en beoogt de opleiding van amateuristische muziekbeoefenaren. De kinderen leren zingen ,een in strument bespelen maar vooral ook: met begrip luisteren naar muziek. Demonstraties Om de ouders van de scholieren kennis te laten maken met het mu ziekonderwijs geeft mejuffrouw Riet Tïnke met een van haar klassen de monstraties op de scholen: maandag middag om half vflf aan de Zwarte, waalsestraat, dinsdag ook om half vijf op het Frans Halsplein en woens dag om kwart voor twee op het Lorentzplein. SUCCES Agents (Van een onzer verslaggevers) EEN BIJZONDERE ledenvergadering van de Vereniging nbare Leeszaal en Bibliotheek te Vlaardingen is dinsdag avond besloten de vereniging op te heffen en de bezittingen over te dragen aan de gemeente Vlaardingen. Het bestuur blijft nog enkele maanden aan, om de lopende zaken af te handelen, Is dat eenmaal geschied, dan is er definitief een einde aan het leven van de vereniging gekomen. VEEL LEDEN zullen daar niet om treuren, als men althans mag afgaan op de belangstelling die deze bijeenkomst trok. Buiten het bestuur waren zeven leden ter vergadering gekomen. „Een talrijke opkomst", vond de voorzitter, ir. A. van Buijsen", 'want het Is vaak genoeg voorgekomen, dat er maar één of hele maal geen leden waren." (Van onze duivensportmedewerker) Nu het vliegseizoen weer achter de rug is, houden de plaatse* verzamelaars? lïjke postduivenverenigingen hun jaarlijkse tentoonstellingen. De by de Rotterdamse Bond aangesloten SCV „De Postduif' heeft er ditmaal een tweedaagse expositie van gemaakt in het inkorflokaal aan de Broersvest, Vorige week zondag vielen hier totaal 210 doffers te bewon deren terwijl nu de duivinnen, 194 in getal, hun gratie tentoon spreiden. Problemen Hoewel het verlies van duiven de liefhebbers vaak zwaar treft zyn er thans problemen die de liefhebber ernstiger bezighouden. Deze proble men heten „stadssaneringen" en „ge dwongen verhuizing". Verhuizing Afslaggebouw De eerste behuizing van de biblio theek was het afslaggebouw, dat op de Westha venkade tegenover de Dayer stond als een geduchte sta-in- de-weg voor het toen nog niet zo drukke verkeer. Twee bespannen wa gens konden elkaar daar nauwelijks passeren, zo verhaalt de overlevering. Halve krachten' Karakter blijft bewaard Een serie van 9 in het driebandenspel is zeer hoog en moei lijk te verbeteren. Deze prestatie leverde de heer v. Harmeien gisteren in zijn partij tegen de heer y. Diggelen. Een partij van 140 beurten daarentegen is veel te lang. Dat overkwam de heren Poot en v. Gerven. Judy Garland heeft zaterdagnacht het Amsterdamse Tuschtaski- theater stormenderhand veroverd. En Monopole .sluit daar heel actueel op aan met een vertoning van „A Star Is Born" in'de don derdagcyclus. We zien Judy Garland in deze film terug met als tegenspeler James Mason. Het is de geschiedenis van een meisje, dat ais zangeres by een band begint en zich door een aftake lende filmster laat inspireren tot een 'succesvolle greep naaf de roem. Wanneer ook de kinderen van bij zondere scholen in de gelegenheid zullen worden gesteld om' dit muziek- cnderricht te volgen, hangt af van de belangstelling op de lagere scho len. Immers: het geringe aantal beschikbare leerkrachten staat de vorming toe van vier, hoogstens' vyf klassen. Dit is bij de benoeming van Jaap Hillen zi)n spéciale opdracht geweest: het stimuleren van de volksmuziek school. Maar ook het privé-instru- mentaal onderwijs blijft in het leerplan passen. ,Want", zegt Jaap Hillen, „bij het algemeen vormend muziekonderwijs leren de kinderen de instrumenten kennen. Als ze strakt viool of violoncel willen gaan spelen, dan kennen ze het instru ment van hun keuze tenminste. Alleen zeer begaafde leerlingen kunnen direct aan een instrument- beginnen. in andere gevallen zal men De vierde ruilbeurs van de Neder landse vereniging De Verzamelaar in zaal Liberty heeft onze verbazing ge wekt. Verbazing om de enorme be-, langstelling en het grote enthousias me van de verzamelaars. Honderd vijf tig Schiedammers met hun verza melde curiositeiten zijn ook maan dag weer „In de markt" geweest, zo- ais ze zeggen. En dat is een aantal, dat zelfs in Rotterdam niet wordt gehaald. \'jj Penningmeester ep waarnemend' voorzitter: van .de afdeling Rotter-, dam, G. Kleffer, vertelde dat de kans groot is. dat Schiedam in 1961 een eigen afdeling krijgt. In Vlaardingen, waar tot dusver ook de Rotterdamse afdeling opereerde, is het op I janua ri al zover. Laten we niet teveel bij die buurstadachterblijven, want de mogelijkheden zijn er in Schiedam stellig ook. Alleen heeft men daar behoefte aan nog wat volwassen leden. Want de jeugd toont belangstel ling te over. De verhouding tussen oudere en jongere „Uitstekend," verzekerde de heer Kieffer en ook met het ruilen- gaat het goed. Bij toetreding tot de ver eniging overigens moet men een loyaliteitsverklaring tekenen, opdat er geen moeilijkheden komen bij het ruilen. Er is trouwens de hele avond toezicht. We hebben wel kunnen cohstate- teren. dat ervéél wordt geruild. Postzegels, suikerzakjes, lucifermer- ken, munten, prentbriefkaarten, soms in hoeveelheden van zestig en meer, gaan van hand tot hand, van eigenaar tot eigenaar. Wist u overigens dat de vereniging „Be Verzamelaar" ook' nog zijn in vloed heeft op de fabrikanten? Bij uitgifte van speciale luciferdoosjes i er de ouders toe trachten te bewegen hun kinderen eerst het algemeen vormend onderricht te laten volgen. Daartoe bezit de volksmuziekschool A- en B-klassen en een afdeling in strumentaal onderwijs. In de belde klassen wordt gewerkt -aan ontwik keling van het gehoor, ontwikkeling van het gevoel voor maat en ritme, muzikale reacties 'en improvisatie, Zo bewaart men zoveel mogelijk het spelelement,, in de lessen. Een tafel met een gevarieerd instrumen tarium vormt daarvan het bewijs: claves om ritme aan te geven, voet blokken, belletjes, een triangel en klankstaven. Vijftien tot twintig kinderen in een 1 klas met elk één van die instrumen- j ten in de handen'kunnen een leven- dig muziekje voortbrengen. Het algemeen vormend muziek onderwijs wordt voortgezet in de B- klas. maar daar kan men tevens een instrument bespelen. De inschrijving van tweede- en derde klassers staat open voor de Al- klas. De vierde en vijfde klassers van de scholen zuilen voorlopig in de de zogenaamde Aa-klas worden onder gebracht, waarin ze de stof van het eerste jaar met spoed zullen be handelen, omdat die stof Immers nogal nauw is afgesteld op de leeftijd van zeven en acht jaar, op kinderen uit de lagere klassen dus. Voor de Al-klas bedraagt bet les geld 28 per jaar. De leerlingen krijgen eenmaal per week les. Voor de A II- en. Aa-klassen bedragen de kosten ƒ40 en daar is dan de aan schaffing van een blokfluit bij in begrepen. De heer Hillen. gelooft, dat het er bij dat volksmuzlekschoolonderwijs op uit zal draalen, dat het ten slotte onder schooltijd door daartoe bevoeg de onderwijskrachten gegeven wordt. Naar zijn mening groeien we lang zaam naar die situatie toe. De jonge directeur van de muziek school heeft aan het Utrechtse con servatorium gestudeerd. Hy begon met orgel by prof. Hendrik Andries- sea en studeerde vervolgens koor directie. Hij leerde by Gehrels in Doom en nam privé-directieles by Jaap Spaanderman in Amsterdam. In 1949 vestigde hy zich in Breda, waar hy organist werd van de Grote Kerk. .Van hieruit ontwikkelde hy ook zijn dirigentenpraktyk. Jaap Hillen dirigeert nu de ko ninklijke zangvereniging Middel burg, het Utrechts Studentenkoor en -orkest, het Toonkunstkoor in Arnhem en de Chr. Oratorium- verenigingen tn Scheveningen en Heemstede. Al deze koren hebben Advertentie LM. LANGE HAVEN 77 (Van een onzer verslaggevers) Over de ontwikkeling van Pernis en omgeving doen veel geruchten de ronde. Om aan de onzekerheid een einde te maken, heelt het wi jkraad - bestuur, zo deelde voorzitter H. Bue- slnk op de gisteren gehouden verga dering mee een bijeenkomst be legd op woensdagavond 11 januari in gebouw Rehoboth, Dan zal wethou der mr. H. Bavinck de belangstellen den voorlichten over de toekomstige ontwikkelingen. Voorts werd gisteren een schrijven behandeld van hoofden van lagere en kleuterscholen, die hun veront rusting uitspraken over het drukke verkeer op de Burgemeester van Es- straat. Vee! schoolkinderen steken hier dageiyks over. Een gevaariyke situatie, aldus de brief. De wykraad zal contact opnemen met het gemeentebestuur over deze kwestie en de aanleg van enkele ze brapaden voorstellen. Tevens doet men de suggestie in Perrtis verkeers- brigadiertjes te gaan inschakelen. In een onderhoud met RET-func- tionarissen kreeg het wijkraadsbe- stuur de toezegging, dat krachtig ge streefd zal worden naar beter en gro ter materieel op buslijn 36. Tevens denkt men aan een enigszins andere route: vanaf de burgemeester Van Esstraat zouden de bussen via de Schuytstraat, de burgemeester Ver- duynstraat, Osingastraat en verder de oude. route kunnen ryden. De RET zal trachten op zaterdagmidda gen en in de week op de spitsuren beter materieel In te zetten. Over een wachtkamer Voor de be graafplaats kon de voorzitter helaas nog geen definitieve mededelingen doeö. De onderhandelingen laten zich echter niet ongunstig aanzien. Ook de slechte verlichting in oud- I Pernis kwam in deze vergadering ter sprake. Men zal B. en W. attenderen op het feit. dat voortdurend lampen defect zijn. Ten slotte besprak men de onvol- belangryke werken op hun reper- doende lozing van rp/enwater in de toire. 1 Labrynstraat en de "/lielandstraat. Het was voor de keurmeesters geen eenvoudige aak om uit de inzendin gen het beste vlieg- en kweekmateri- aal aan te wijzen, met het gevolg dat het puntenvedschil in de meeste ge vallen zeer gering was. De leden van „De Postduif" lever den met hun'inzendingen het be- by voorbeeld raadpleegt men de ver- j wijs. dat duiven houden meer is dan eniging dikwijls. Als de vereniging fen gokje by de seizoen-wedvluch- in augustus 1961 tien jaar bestaat,tea- wordt dat gevierd met een tiendaag- j 7 se internationale tentoonstelling in I Geen goéd seizoen de Haagse Houtrusthallen. Het* Rode Kruis, de KLM, de Unesco behoren tot de inzenders voor die expositie En na tien jaar kunnen de verza melaars met meer overtuiging dan ooit zeggen: „Wat de ANWB is voor het verkeer, is „De Verzamelaar" voor de verzamelaar." WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: De pelsjager, van de Slangenrivier, 2 uur: Tbe Bramble Bush, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Nonnen voor het vuur peloton, 2 en 8.15 uur. ren toonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Een nieuw buis een nieuw hart, 1017 uur Diversen: MUSIS SACBUM.'SG-toneelwedstrlJd Geron brengt „In* de schaduw van de twijfel", 20 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Chr. Be drijfsgroepen. Centrale, jaarvergade ring, spreker G, v. d. Wal, ZO uur. SINGEL 5: Comeniusschool B, klasse ouderavond, 20 uur. CHR. SOC. BELANGEN: BB-film- avond, .20 uur. VOLKSGEBOUW: ANSEB. ledenverga dering, 20 uur; Alg. Ned. Bouwbe- drijfsbond, ledenvergadering, 20 u. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127 en Evers, Lange Haven 81. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: A Star Is Born, 2 en 8 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Een nieuw hul® een nieuw hart. 10—17 uur Diversen: PASSAGE: Schiedamse Kustkring, Rotterdams Toneel breügt „Specie Semln. speels gewin". 20 uur. MUSIS SACRUM: Geron brengt ;,In de schaduw van de twijfel". 20 u. WIJKCENTRUM: NCVB, afdeling Nleuwland, bijeenkomst, 20 uur. Apotheek: Gcuka en Co., Groenelaan 127. en Evere, Lange Haven 81. Zoals alle verenigingen heeft „De Postduif" het afgelopen seizoen niet voordelig gevlogen. Het slechte vlieg weer is een der voornaamste oorza ken. Bij de vyfde vlucht Zuid, van uit Queyie, die een ware rampvlucht werd, gingen veel goede vogels verlo ren: De jonge-duivenstand werd gede cimeerd tydens een wedvlucht van uit ditzelfde Belgische plaatsje. Het gevolg van dit alles is geweest, dat het aantal ter wedvlucht meegege ven duiven veel kleiner was dar, in voorgaande jaren. Het enige grote succes kwam op naam van de liefhebber Koos Ver beek, wiens vogel eerste werd, zowel ih de vereniging als in de Bond, in de wedvlucht vanuit Bordeaux over de fenomenale afstand van 868 km. Het fokmateriaal dat nu geëxpo seerd werd, wettigt echter het ver trouwen, dat als eenmaal de broed tijd is aangebroken, de diverse hok ken weer een bevredigend aantal flats moet men zjjn hobby dikwijls laten varen. Toch is het houden van postduiven een vrijetijdsbesteding waarvan de waarde niet hoog genoeg aangeslagen kan worden. Duiven houden gaat meestal het gehele gezin aan en men moet zoiets gezien hebben om te kunnen besef fen hoe vader en moeder, maar ook de kinderen aan de koerende vogels gehecht kunnen Taken. Wij weten, dat met de jacht- en de hengelsport ook de duivensport tegenstanders kent. Evenals dit by alle takken van sport het geval is, zijn er uitwassen en zelfs excessen, doch dit is in de meeste gevallen toe te schrijven aan de mentaliteit van de beoefenaar. Eveneens is er nog geen antwoord gegeven op de vraag, of het houden van wedvluchten met duiven, als sport gezien moet worden of niet. Zc niet. dan is de duivenhoudery toch een bezigheid die de mensen thuis houdt, terwyi de verzorging van hun duiven en het onderhoud van de hok ken, en vluchten tot activiteit dwingt. Moet het wel als een tak van sport gezien wórden, dan hebben de lief hebbers toch zeer zeker recht op steun en zodanig voorspraak van de plaatselijke sportraad. Zo zou men moeten trachten de mogeiykheid te scheppen dat de lief hebbers ook in de nieuwbouw zyn sport kan biyven beoefenen. Wat be treft de gemeentewoningen is zo hier en daar een meer-welwillende hou- goede vliegers zullen voortbrengen. dins merkbaar. De duivenliefhebbers van hun kant De situatie is in vele gevallen zo, dat wanneer een liefhebber door de stadssanering gedwongen wordt om te verhuizen, dit tevens het einde be tekent van het houden van postdui ven om de eenvoudige reden, dat het hem verboden wordt in de hem toe gewezen woning duiven te houden, In de oude binnenstad en in Zuid knutselden de liefhebbers vaak dui venhokken en platjes die architecto nisch niet direct verantwoord waren. Men' zocht het meer in het prak tische met als grondgedachten: goe de huisvesting en gunstig gelegen valplank. Andere liefhebbers, die goed met gereedschap weten om te gaan, bouw den kleine en zelfs grote duivenpa- lelzen maar allen hadden bij hun bouw slechts één ding voor ogen en dit was het beoefenen van hun dui vensport. Bij het betrekken van moderne huizenblokken en zeker van woon- moeten alles in het werk stellen om d^ ïactpjifi,overlast" geen bestaansr. récht té geven. Individueel' kunnen de dui venhouders natuurlijk sin dezen niets bereiken. Zelfs een vereniging op zich kan weinig uitrichten. Zaak is dat de lief hebbers zich aaneensluiten. Bestu ren zouden vaker moeten optreden en op die wijze kunnen bereiken, dat de overheid begrip krjjgt voor hun problemen en verlangens. Gelegenheid tot het verzilveren van vakantiezegels voor de loonder ving over 2e kerstdag bestaat op: Maandag 19'en dinsdag 20 dec. 1960 des avonds van 730- tot 10 uur to Het Volksgebouw, Tuinlaan 50 Schiedam. De z'<"els dienen ingepakt te' zyn in de v voor bestemde boekjes. Losse «orden niet aangenomen. en bezuiniging moesten de christelij ke en de openbare bibliotheek samen met één subsidie doen. Toen is een overkoepelende vereniging opgericht, die voor een eeriyke verdeling van de subsidiegelden moest zorgen. Inmiddels moest het afslaggebouw worden afgebroken en de bibliotheek verhuisde naar het pand naast Hol- landia, waarin de christeiyke biblio- De heer Van Buijsen schetste de geschiedenis van de vereniging, die een tijdperk van ruim veertig jaren bestrijkt. Kort na de eerste wereld oorlog, op 9 juli 1920, is d* vereniging opgericht. De basis van de bibliotheek, werd gevormd door de bibliotheken van de Protestantenbond en van het depar tement Vlaardingen van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen. Rykssubsidle kreeg men 'niet want de pas-opgerichte christeiyke leeszaal was net even vlugger ge weest met de aarvraag en ten de- partemente achtte men twee sub*' - dies voor Vlaardingen wel wat eel. Veel ruimte had ook de bibliotheek niet. Noodgedwongen moesten de boekenkasten tot aan de plafonds worden opgetrokken en de hoogste planken warén bereikbaar door mid del van kilmstaven. Op dé'zolder was een vertrekje, dat als bestuurskamer dienst deed. Na verloop van tyd kreeg" ook de openbare bibliotheek rykssubsidie,. maar in de dertiger jaren was dat weer afgelopen. In die tyd van crisis Koot» n boek bij do De twee enige teams van de Séhle- damse Volleybalclub, die deze week in het strijdperk traden, heben mooie resultaten bereikt. Dames 1 nog ongeslagen, kreeg ri vale DOS 1 te bekampen. De Rot terdamse meisjes vielen bijzonder te gen, zodat SVC onverwacht een ge- makkeiyke 3-I-zege in de. wacht wist te slepen. Setstanden 5—15; 1513; 515 en weuerom 5—15. Dames 2 ging op bezoek by het Vlaardingse Shell 1 en boekte een aardig succes, door hier een 22 ge- lykspei te behalen. Voor de komende dagen luidt het programma; Dames; Vrijdag 7.30 IJ. SVC 1—Shell; 830 u. SVC 2— Spcl-H'berg. Oude Kerkhof. Heren: zaterdag DRL 1SVC 1 E-hal. Don derdag WIK 1—SVC 2 E-hal. theek in de linkervleugel onderdak had gevonden. Hetrechtergedeelte was voor de openbare bibliotheek be stemd. Later verhuisde men nog eens, na melijk van rechts beneden naar links boven. Er was toen maar een klein hoekje voor de jeugdbibliotheek, zo dat de jongens en meisjes vaak op de trap zaten te wachten, tot ze aan de beurt zouden zijn. Het was een moeilijke situatie en in de loop der jaren Is verscheidene malen gepoogd om tot samengaan met de christelijke openbare, leeszaal en bibliotheek te komen. De christelijke zustervereniging wilde echter niet verder gaan dan een gezamenlük gebouw, met een afdeling algerr' ->e boeken, een af deling voor christehjke lezers on aanvaardbare boeken en een afde ling specifiek christelijke boeken en bovendien zouden beide verenigin gen hun eigen personeel moeten hebben. Men kwam dus niet tot overeen stemming. Het overkoepelend orgaan is toen ook opgeheven en elke ver eniging ging haar eigen weg. Jarenlang heeft de openbare ver-, eniging het toen met „halve krach ten" moeten stellen, want men vol deed niet aan de eisen die voor het toekennen van een subsidie werden gesteld. Twee jaar geleden was mej, M. C. Edelman bereid om als directrice in dienst te treden. „Een strijdbare fl- guuri, zo noemde de heer Van Buij sen haar.Zij haalde (de leeszaal en bibliotheek uit de put. Toen kwam als een donderslag uit heldere hemel de mededeling (in 1858), dat er geen rijkssubsidie meer zou worden toegekend (men had die inmiddels weer gekregen)omdat nog steeds niet aan de eisen kon worden voldaan. Met zonder moeite verkreeg het bestuur uitstel tot l januari 1059. Desgevraagd zegde de gemeente hulp toe. De volgende klap kwam van Hol- landia, dat de huur van het pand opzegde. Dit bedryf wilde echter enig respijt toestaan. De gemeente zorgde toen voor een noodoplossing aan de Westhavenplaats en de jeugdbibliotheek werd onderge bracht in een leegstaande winkel aan de Schiedamseweg. Destyds gaf het bestuur de ge meenteraad tn overweging om op de openbare leeszaal en bibliotheek de ruime middelen te verschaffen die nodig zouden zijn om de bibliotheek in ëen passend gebouw onder te brengen of om zelf tot de bouw over te gaan en daarna de exploitatie ter hand te nemen. Zoals men weet, heeft de gemeenteraad onlangs tot het laatste besloten, zy het, dat dit In andere volgorde zal geschieden. Moeilijkheden De voorzitter schetste dinsdag avond de moeilijkheden waarmee men te kampen heeft gehad; steeds meer overheidsbemoeiing, ontoerei kende financiën en vaak teveel werk voor de bestuursleden, die allen hun eigen dageiyks werk hebben. „Als we de middelen hadden gehad voor een nieuwe gebouw, dan zouden we niet mét een voorstel tot ophef fing van de vereniging gekomen zijn," aldus de voorzitter. De boeken vormen het voornaamste- deel van de bezittingen die aan de gemeente zullen overgaan. De heer Van Buysen wees er echter op, dat men dit boekenbezit nimmer had kunnen opbouwen zonder de subsi dies, die ook de gemeente verstrekte. Voornameiyk uit legaten heeft men een bouwfonds van ruim drie duizend gulden gekweekt. Hiervoor zullen populair-wetenschappeiyke werken voor de jeugdbibliotheek worden aangeschaft, zodat .deze bibliotheek op zo hoog mogeiyk peil staat als de overdracht plaatsvindt. By de overdracht zal het karakter van de bibliotheek volkomen bewaard blijven, verzekerde.de voorzitter, toen een enkel Ud daar enigszins onge rust over bleek te zijn. Ieder, onge acht zyn geloof of levensovertuiging zal er een goed boek naar zyn gading kunnen vinden. By. de stemming bleek zich onder de zeven leden één tegenstemmer te bevinden. Deze motiveerde zijn standpunt echter niet. Een der ieden bracht huldeaan de initiatiefnemers en de bestuursleden die hen in de loop van veertig jaar hebben opgevolgd, „Be ben niet bang. .voor. de toe komst," zei de heer Van JJuüsen. „Last de gemeente .er. echter, vooral Voor zorgen, dat het Wek by de men sen komt.Er zullen filialen in de diverse wijken moeten worden ge sticht". „Er is geen weemoed by het be stuur, nu het zijn taak neerlegt"," zo besloot de voorzitter. .„Ons werk wordt immers niet afgekapt. We we ten, dat het voortgezét zal worden tott groter bloei van het lees'zaalwe- zen in Vlaardingen. Onder leiding van voorzitter ,C. Boerman heeft gisteravond de afdeling Schiedam van de Party van de Arbeid in het Volksgebouw haar 72-ste ledenvergadering gehouden. De afwerking van de normale agenda vergde nogal wat tijd. Daarna sprak mr. H. B Engelsman, voorzitter van de raads fractie over de huidige binnenlandse politiek. Er kwamen echter veel pechdul- veltjes by, hetgeen nu eenmaal ook. b(j het driebandenspel thuis hoort. Poule IV in café Centrum-West, Rembrandtlaan 118, Schiedam; v Letten- v Rossen 36 36 77 4 2 0,462 Simons 30 18 77 3 0 0534 v Gerven 30 30 140 2 2 0515 Poot 30 27 140 2 0 0.192 Poule V in café Pleinzïcht, Singel 234, Schiedam: Sterenborg 36 36 71 5 2 0.507 v Duyi 48 42 71 5 0 0.591 Ruggenberg 36 36 46 5 2 0.783 Met het stügen van haar ster daalt die van haar inspirator, inmiddels haar echtgenoot geworden, nog ver der. Judy blijft haar echtgenoot ook in z}jn ongeluk trouw, hetgeen tot dramatische scènes leidt, waarin zij als actrice tegenover James Mason enigszins te kort schiet. Wel bewyst zij haar grote formaat als ze zingt of !n de „dolle" scènes. Eggelmeyer v Hameien v Diggelen Vaikestyn Eikenhroek 36 42 36 36 42 17 46 42 67 27 67 38 94 38 94 0569 0.627 0.403 0.383 0.404 Rembrandtlibrefeeber Pöulé I in café De Gouden Leeuw, Emaus 32, Vlaaxdingen: Komaat v d Roest Spronkers v d End v d Meyden Buddenberg 36 40 46 40 48 40 36 40 46 20 41 40 37 37 28 28 54 54 Poule II in café Heinsbroek, Vlaard.- dyk 1, Schiedam: v Opstal Smit Koens Bos v Opstal Dirks Meyer Smit 50 36 40 34 50 24 44 36 50 30 37 34 50 22 22 36 46 46 46 46 36 36 30 30 Poule III in café 't Raadhuis, Grote Markt 2, Schiedam: D v ünen 40 31 31 5 0 Schwager- mann v d Most De Jonge D v Unen J v Unen Schwager- mann Bezemer 24 38 28 40 30 24 48 24 38 10 18 30 24 48 31 33 33 26 26 39 39 3e klasse ilbre Poule V in café Thaiia, Rott.öyk 54, Schiedam: 82 35 100 35 In zijn openingswoord vestigde de heer Boerman de aandacht op ver schijnselen, die zich het afgelopen jaar in de afdeling hebben voorge daan. In de eerste plaats was daar het streven naar modernisering van de propaganda. Dan was er het succes van verga deringen, die niet alleen voor PvdA- leden waren bestemd. Toch is men niet onverdeeld tevreden. Zo is er bö voorbeeld gesproken over het feit, dat oudere partyleden de laatste tyd zo weinig op de voor grond treden. De heer J. Weergang zocht de oorzaak daarvan in de snel le politieke ontwikkelingen in de laatste tjd. De heer Sabel dacht, dat de lage gemiddelde leeftyd van het afdë- lingsbestuur een grote rol speelde en een belangrijk deel van de aanwezi gen deelde die mening. Uit het jaarverslag van secretaris A. Algra bleek, dat het ledental op het ogenblik 1234 bedraagt. De klei ne teruggang met vorig jaar is Ce wyten aan het normale „zomerver- lies". "Vervolgens is de heer E. van Kos sem tot lid van de financiële com missie gekozen. Het gehele béstuur was aftredend en werd herkozen. Na de vaststelling van het hulshoudeiyk reglement was het woord aan de heer Engelsman, die een politieke analyse gaf van het kabinet met zyn veie zwakke plekken. Het kabinet draagt een uitgespro ken antisocialistisch karakter. Re gering en kamerleden moeten elkaar om beurten te hulp schieten om het schip dryvende te houden. Deze situatie spitst zich vooral toe by de actuele loonpolitiek. Naar de mening, van de heer Engelsman zal de Kamer zich wel aansluiten bü mi nister De Pous en staatssecretaris Roolvink, al zal het wellicht ,;contre- coeur" zyn. Vanzelfsprekend zullen de socialisten daar zoveel mogeiyk tegenin gaan. De ANMB, afdeling Schiedam, komt vanavond in het Volksge bouw in ledenvergadering bijeen. Er zullen mededelingen worden gedaan over het 75-jarige bestaan van de landeiyke bond. Daarna spreekt de districtsbestuurder W. Thijssen over de huidige loonsl- tuatie. Leermakers Frederiks Warmèrdam Frederiks v Haasteren Kooi 100 84 100 86 13 14 24 10 13 8 Op de hoek van de Voorstraat en H. Geestkerkhof te Delft z(jn gis termorgen een bromfietser en een be stelauto tegen elkaar gebotst. De 16-jarige bromfietser J. van Leeuwen kwam te vallen en is met een lichte hersenschudding naar het Gasthuis vervoerd. De bestelauto werd bestuurd door de 46-jarige chauffeur M. Des- sing. In de Schledamse bedrjfsklaverjas- competitie hebben de klaverjassers van VGB b een lastige klip omzeild door concurrent Standaard b met 4—2 te verslaan. Doordat GW a niet verder kwam dan een 3—3-geiyk spel tegen ÜVD hebben de VGB-ers nu weer beslag kunnen leggen op de eerste plaats. De uitslagen van de wedstrijden waren: Vincent—VGB a 2—4; GW aOVD 33GW b—Excelsior a 24: OGW—Excelsior b 42: VGB b—-Standaard b 4—2;.Standaard a— VDB 5—1. riet grote kerstklaverjasconcours niet 36- koppels ln de kantine van Excelsior aan de Buitenhavenweg heeft maandagavond a®. plaats. Om zekerheid te hebben dat het grote duel om half acht precies kan beginnen, verzoekt het bestuur alle deelnemers uiteriyk kwart over ze ven aanwezig te zyn, Verder wordt alle mogeiyke medewerking gevraagd om het concours, .dat zal worden ge kenmerkt door een gTote tolkte te laten slagen.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1