Vliegveld Soesterberg vervult G.S. met zorg OOK T.6.C. BIJ LANDMACHT Besmetting loopt terug Tekwnka Den Bestens droomhal brengt 35 mille op Twee Hollandse "jongens van -stavast' toeren autootje door Afrika Kwaad bloed in Limburg: uano kruideniert M V i fa Frof. dr. G. van dep Bergh betwist geldigheid wet Gratificatie voor bijna hele PTT Voor beambten in metaal ook anderhalf pet. 48-urige week voor bepaalde kantoren HOEST UW KIND...? Een i jaar voor verduistering Marvo deelt mede: Lijk aangespoeld van opvarende logger Sch 21 Een witte KERST in SCALA KENMORE Speciale Kerstaanbieding Italiaanse ltriporfdasseninzuiver ztyte enpolgter mm Bondsraad ANMB achter bestuur HET VRIJE VOLK VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 PAGINA 3 VERVOLG VAN PAGINA I DOORGELICHT TWEE VLEKKEN In geval van oorlog nu... 'beduidend goedkoper? Ook regering WnWfRWnTuTRHBTBIIHr rAm 's Maandags na zijn ontslag int het hospitaal te Rotterdam keerde Paul terug naar zijn onderdeel. De zelfde middag nam hij deel aan een alarmoefening. Na die oefening voelde hij zich weer niet goed. De dokter gaf hem poeders en zei hem gewoon dienst te blijven doen. Korte tijd later werd soldaat Brou wer met de andere leden van zijn compagnie doorgelicht, waarschijnlijk omdat bij twee van zijn dienstmak- kers fcb.c. was geconstateerd. Er werd geen t.b.c. bij Brouwer gevonden, maar wel achtte men het noodzake lijk, dat hij na enige tijd zou terug komen voor een nieuwe controle. Er werd een datum voor die nieu we doorlichting vastgesteld, maar in middels vertrok soldaat Brouwer op 12 september met-zijn onderdeel naar La Courtine. Van de doorlichting kwam niets, Begin november kwamen de mili tairen terug in De Wittenberg. Op de 15de werd soldaat Brouwer met een groepje dienstmakkers ten slotte doorgelicht. Men constateerde, dat hij twee vlekken op de rechterlong had. Hij werd naar het militair hospi taal te Amersfoort gebracht, waar men hem vertelde, dat hij er op moest rekenen, dat hij een jaar zou moeten kuren. Op 3 februari a.s. zou hij de dienst zijn uitgegaan... De ouders van de jongeman kregen pas op 30 november bericht, dat ook zij en hun twaalfjarig dochtertje moesten worden doorgelicht. Dat ge beurde pas op 6 december, dus ruim drie weken, nadat bij de soldaat t.b.c. was geconstateerd. Gelukkig bleken de familieleden niet besmet. Behalve soldaat Brouwer en zijn twee kamergenoten zijn volgens de heer en mevrouw Van Wijngen deze zomer nog drie militairen van De Wittenberg met t-b.e. in een sanato rium opgenomen. Na de opname van Brouwer in Amersfoort zijn zijn ka mergenoten in De Wittenberg door gelicht, terwijl zij tevens Injecties hebben gekregen. (Van een onzer verslaggevers) De Marinevoorlichtingsdienst deel! ons naar aanleiding van onze publi- katie over de t.b.c.-besmetting in het marinierskamp te Doorn deze pu- blikatie verscheen reeds in onz< edities van donderdagochtend het volgende mee: Bij röntgendoorlichting van de borstorganen begin april in de Van Braam Houckgeestkazeme te Doorn werd bij een marinier-zeemüicien een infectueuze longtuberculose aan getroffen. Onmiddellijk na deze constatering werden conform de voorschriften de nodige maatregelen genomen om na te gaan welke mariniers die met betrokkene in aanraking waren ge komen aan besmetting zouden zijn blootgesteld. Doorlichting en andere medische onderzoekingen brachten bij sommi gen van deze mariniers verdachte longafwijkingen aan het licht. Een geregelde controle van het ge hele personeel van de marinierska zerne te Doorn, waarbij diverse malen de reactie van Mantoux werd toegepast, bracht tot op heden 25 be smette gevallen aan het licht, waar van slechts twee infectueus. Dit wa ren bovengenoemde zeemilicien en de marinier Baas. Genoemde be smette gevallen werden opgenomen in het sanatorium te Amersfoort en In het Marine-hospitaai te Overveen. In de loop van de maanden xs het aantal besmettingsgevalien terugge lopen (Van een onzer verslaggevers) De aanwezigheid van het militaire vliegveld Soesterberg ver vult het Utrechtse college van Gedeputeerde Staten met grote zorg. Zozeer zelfs, dat dit college aan Provinciale Staten voor stelt bij de minister van Defensie schriftelijke bezwaren in te dienen tegen diens voornemen Soesterberg opnieuw aan te wlizen als terrein voor de militaire luchtvaart. in een uitgebreide nota aan de Sta ten wijzen Ged. Staten er op, dat vele omwonenden dagelijks lijden onder de geluidshinder van de straal vliegtuigen. Men denkt daarbij vooral ook a»:n de geesteszieke patiënten in de Wil lem Amtsz Hoeve te Den Dolder, die steeds maar weer uit hun zo hoog nodige rust worden opgeschrikt. En dat is natuurlijk niet minder het geval met de verpleegden In de talrij ke andere sanatoria en rusthuizen in deze omgeving. Gedeputeerde Staten signaleren verder het gevaar van het neerstor ten van vliegtuigen ten gevolge van motorstoring bij start of landing. Een schril beeld hangt het dage lijks bestuur van de provincie op van de ontzaglijke gevaren voor de Advertentie I.M. Natuurlijk Is er door de mo derne fiats en nieuwbouw min der belangstelling voor trap- en gangiopers. Dat zal dan ook de oorzaak zijn dit onze magazijnen van de mooiste Moquette lopers over vol bleven. Maar zijn er dan geen huizen meer in Rotterdam meetrappen, waar zo'n Moquette loper een lust voor het oog is? Wij hebben geen magazijnen om goederen lang te bewaren, neen, die duizenden meters moeten verkocht worden tot de laatste meter toe. Morgen begint de verkoop van onze hele voorraad zuiver wollen Moquette lopers, 30 tot 10% goedkoper dan normaal. n hoge pool zuiver Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze hoogpotige Moquette lopers in warmgetinte klassieke dessins en kleuren, voor hen die op hun trap of gang de Mooiste lopers willen hebben, die maar denk baar zijn. Als de minister van Binnenlandse Zaken daaraan zijn goedkeuring geeft, zal dit jaar het overgrote deel van het PTT-persoaeel, zowel maand- ais weekloners, een gratificatie ont vangen. Dit in tegenstelling tot ver leden jaar. toen slechts 10 percent van de maandloners in aanmerking kwam. Na de aanzienlijke verbetering, die in de saiarispositie van het personeel op weekloon kon worden aange bracht, heeft de vakbeweging er met succes bij de leiding van PTT op aangedrongen ook voor de maand loners een verbetering te bewerkstel ligen. Verleden jaar ontving 90 percent van de weekloners en 10 percent van de maandloners een gratificatie. Deze bedroeg een week ioon of een kwart maand salaris voor hen, die a'.s goed. en twee weken loon of een halve maand salaris voor hen die als zeer goed werden beoordeeld. Met de ongunstige behandeling van de maandloners kon de vakbeweging niet langer akkoord gaan. Ten gevolge van de invoering der werkclassificatie en een algemeen systeem voor verdienstebeloning zal voor de weekloners de gratificatie dit jaer voor het laatst gegeven worden Na de goedkeuring van de regerin- ,.ai de gratificatie zo spoedig moge lijk worden uitbetaald. Het is echter onwaarschijnlijk, dat de uitbetalinfc nog voor het eind van het jaar kan plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) Op het strand bij Monster is gis termiddag het stoffelijk overschot jevonden van de zeventienjarige Evert Spaans, die werd vermist sedert in de nacht van zaterdag op 'ondag de logger Sch 21 'Arie van ier Zwan' bij Scheveningen strandde. Inmiddels is gistermiddag het Dcr- gingsvaartuig Bruinvis van Van der Tak naar Scheveningen gekomen om het wrak te verankeren en van ver lichting te voorzien. Dit in opdracht van Rijkswaterstaat. De eigenaars en assuradeuren van het schip hebben namelijk besloten af te zien van oergmg. De gestrande logger is vrijwel doormidden gebroken en het gevaar was niet denkbeeldig dat een gedeel te van het verongelukte vaartuig de havenmond in zou worden geslagen, waardoor het scheepvaartverkeer zou worden gestremd. Intern beraad bij de Noord- en Zuidhollandse Redtiiriginij. heeft tot de conclusie geleid, dat het wen selijk is reddingmaterialen op te staan op de Sehevenlngse zuiderpier. De Whipperploeg zal worden uitge breid. De heer T. Th. de Booy, directeur van de NZHRM. deelde mee dat de paraatheid van de motorreddingboot Dorus Rijkers aan alle eisen heeft voldaan. Schipper en bemannings leden hebben het uiterste gedaan om hulp te bieden, maar de positie van de Sch. 21 maakte dat onmogelijk. De NZHRM zal niet alleen red dingmaterialen aanbrengen op de zuiderpier, zij zal ook nog een kist deponeren op een veilige plaats in de directe omgeving. In die kist zul len zich ook magnesiumfakkels be vinden om in nachtelijke noodgeval len over verlichting te kunnen be schikken. Vanmorgen werd bekend, dat Rijks waterstaat de Rotterdamse bergings maatschappij Van dger Tak opdracht heeft gegeven het wrak van de'Sch 21 te lichten. De onderneming treft voorbereidingen enkele bokken naar Scheveningen te dirigeren. En zal alleen bij een zeer susfige nee ge werkt kunnen worden. bevolking bij het uitbreken van een oorlog. Binnen een straal van 12 tot 15 km zijn bij het vliegveld gelegen de ge meenten Amersfoort, Soest, Zeist, De Bilt en niet te vergeten Utrecht. Hier wonen of werken niet minder dan 450.000 personen. Bij een vijan delijke aanval zal er naar men aan neemt geen schijn van kans zijn ae bevolking te evacueren en zullen er tienduizenden slachtoffers vallen. Uit de nota over de ruimtelijke ordening, die de regering op 27 sep tember aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, blijkt dat de regering zelf ook overtuigd is van de hinder, die in de omgeving van Soesterberg van het intensief gebruik van straal jagers wordt ondervonden. In deze nota wordt onder meer ge sproken van de onwenselijkheid van de aanwezigheid van vliegvelden bij bevolkingscentra. Als Voorbeeld noemt de regering ook Soesterberg. Het is deze nota, die Ged. Staten als uitgangspunt voor hun bezwaren willen gebruiken. Op 31 januari 1961 zal de burgerij in het Provinciehuis bij een com missie, bestaande uit het lid van Ged. Staten ir. F. N, Sikkes en de bur gemeesters van Zeist en Soest, mon delinge bezwaren kunnen inbrengen tegen de voorgenomen maatregel van de minister. Advertentie IM. exclusief PtC merfcshirt tiet shirt met de blauwe ster De Bondsraad van de Metaalbe- drijfsbond van het NW (de ANMB) heeft gisteren volledig ingestemd met het beleid dat het bestuur heeft ge voerd. Op 19 januari zal de Bondsraad oprueuw bijeenkomen om zich te be raden over verdere stappen die de ANMB kan ondernemen. AMSTERDAM (ANP) Het Cfne- raroa-theater dat op de Brusselse wereldtentoonstelling tot de grote trekpleisters behoorde en dat aan bouw en inrichting ongeveer drie kwart miljoen gulden kostte, Is gis teren (in 152 onderdelen) geveild voor 35.150. De failliet verklaarde Nicolaas den Besten nam de demontabele hal com pleet met inventaris na de Expo over voor bijna f230.000. in ojxiracht van de Amsterdamse Bank. de eerste hypotheekhouder van de aan de N.V. Socrates verstrekte kredieten, werd het thans gedemon teerde gebouw met inventaris geveild. Een vertegenwoordiger van de Am sterdamse Bank was over de op brengst tevreden. "Het heeft meer op gebracht dan wij hadden gedacht.' zei hij. De veilingbezoekers, meest kleine opkopers, hadden een andere mening. "In gecombineerde veiling had de bioscoop wel 50 of 60 mille kunnen opbrengen," meenden enkele opkopers. Dat er weinig belangstelling was, verklaarde men door het feit, dat alle goederen op 30 december verwijderd moeten zijn van het terrein van de NV Intersales in Diemen. Er waren op de veiling spotkoop jes: ruim 1100 bioscoopstoelen (ze kostten 60 per stuk) met kunstleder jekleed voor ƒ3720zeven houten tafels met formicabïad voor 60, en een partij doeken en decors voor ƒ2. Het sanitair ging weg voor ƒ214 en sen brandkast voor ƒ50 ('zonder sieutel heren, de eventuele mhoud is voor de koper.' zei makelaar Stuyt. waarop enkele bieders vroegen of daarin wellicht de Socrates-miijoenen eaten (Van een onzer verslaggevers) ("Van onze soc.-econ. redactie) De Federatie van Werkgeversvak- verenigingen in de Metaalindustrie zal de aangesloten ondernemingen verzoeken ook aan de beambten in de metaalindustrie, voor zover dat nog niet is geschied, een extras gratificatie van anderhalf percent van het jaarloon toe te kennen. De centrale commissie voor de be ambten in de metaalindustrie had de federatie verzocht deze voor de handarbeiders getroffen regeling ook voor de beambten toe te passen. De Bondsraad van de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalttijver- heid heeft zich in een gisteren ge houden vergadering achter het be leid van de Vakraad geplaatst. In een aangenomen resolutie wordt onder meer gezegd, dat de Bonds raad het betreurt, dat de regering nog voordat er een voorstel van de Vak- raad tot stand was gekomen, stappen heeft ondernomen, waardoor bij de beoordeling van de vakraadsvoorstel len door de daartoe bevoegde instan ties niet alleen economische maar ook politieke overwegingen een rol hebben gespeeld. (Van onze soc.-econ. redactie) Op een aantal kantoren van rederijen e.d. waar de werktijd van het personeel van achttien jaar en ouder tot nu toe niet aan wettelijke voorschriften was gebonden, zal op 1 januari de 48-urige werkweek wor den ingevoerd. Dit geschiedt door een wijziging van het werktijdenbe sluit voor kantoren. Administratief werk voor de over zeese export, het vliegtuigtransport en het reisbemiddelingsbednjf mag, met het oog op de periodieke drukte, gedurende 26 weken per jaar tien uur per dag en 55 uur per week wor den verricht. Uitsluitend mannen mogen voor spoedeisend werk inci denteel langer werken, maar dan mag over een periode van vier weken de werktijd gemiddeld slechts 48 uur per week bedragen. Voor deze kantoren wordt ook een nieuwe regeling voor de zondags- arbeid Van kracht. Slechts om de andere week mag op zondag worden gewerkt. In die week moet op een andere dag een ononderbroken rust tijd van 36 uur worden gegeven. Van een onzer verslaggevers) Ad Raves (23) uit Utrecht en Joop Notrot (33) uit Deventer zijn per Landrover eventjes vanuit Kaapstad naar Deventer komen rijden. In 4j maand hebben zij 20.000 km afgelegd en in zestien landen een kijkje ge nomen. In de Sahara stonden zij met auto pech dne dagen in de grote zand woestijn, terwijl de meegenomen 60 liter water stilaan slonk. Toen zij de hoop al hadden opgegeven, ontmoet ten zij een militaire colonne, die hen veilig naar de 100 km verder ge legen bewoonde wereld bracht. In de Engelse Soedan verdween hun wagen tot aan het portier in een dikke laag modder. Kilometers heb ben zij door metershoog riet gereden, dat achter de rover weer steil omhoog rees. Zij hebber, toen op het kompas moeten rijden. In achttien uur hebben zij 175 km moerasachtig gebied overgestoken. Om beurten moesten de avonturiers voor de auto uit lopen, om de draag kracht van de grond te testen. Ook in de Soedan verslond de mo tor er was door het mulle zand haast geen doorkomen aan «en liter benzine per 1500 meter. Egypte sloot de grenzen voor de twee Nederlanders, omdat zij een vi sum voor Israël bij zich hadden en m Algerié werden zij van top tot teen gefouilleerd op wapens. Overal hiel den tot de tanden gewapende solda ten de wacht m de roerige bergen. Eindelijk kwamen zij op de boot naar Marseille, maar toen zij dachten dat de moeilijkheden nu wel waren geklaard.' kwamen zii bedrogen uit. Een geweldige storm kreeg het schip te verduren, het had een volle dag vertraging. Zij' hadden zich voorgenomen nog even een kijkje te gaan nemen in Pa rijs en Brussel, maar de eerste sneeuw daalde toen uit de hemel, een vinnige koude wind woei over Euro pa. Zij zijn in één ruk doorgereden naar Deventer, waar zij nu behaag lijk bij de kachel zitten om op adem te komen van de verre reis, maar ook otn te acclimatiseren. Joop en Ad hebben een schat aan documentatiemateriaal meegenomen. Films en kleurendia's bij tientallen) De Nederlandse Televisie Stichting, iieeft al interesse getoond en binnen kort gaan zij aan een boek beginnen) om van hun avontuurlijke wereldreis te verhalen. r<?< tiSfri sloten op het Duitse overgegeven aan de Ne iichtnet. Zij bes.yten in derlandse marechaussee hun onschuld eens met die hen overbracht naar Drie landbouwers uit de technici te gaan pra- de Frederik Hendrik-ka- het vlakbij de Duitse ten over een aansluiting rerne te Blerick. Daar grens liggende gehucht up de krachtstroomlei- werd eveneens proces- 't Hanik ten noorden van ding. verbaal opgemaakt. Venlo zijn bijzonder Hoewel de bewoners Inmiddels was het Biecht te spreken over de van het gehucht 't Ha- drietal al van 's morgens Duitse douane. nik zowel bij Duitse als tien uur tot "s avonds De 55-jarige Pierre van ^eriandse douane be- zes uur van huis geweest, Wijlicli, de 35-jarige ^,m! 71{n e" herhaalde- zij kregen zelfs niet de Martin Spreeuwenberg zonder formaliteiten gelegenheid om hun en de 32-iarige G Trie- <niet aangegeven) huisgenoten telefonisch n ekens waren od hun grenslijn overschrijden, te waarschuwen. Iets te akkers Tan het werk, jroeg een douanebeamb- eten of te drinken kon toen ze besloten even te ,tmaa! om een pas* er voor de drie 'illegale' 'aan de overkant" te gaan "T'V? grensoversehrijders even- kijken waar Duitse tech- ™.n J1"* drietal mm vanaf, nici bezig waren met de ^d.d Lb:IJ l,ch' waarop Dl' vervelend avon- aanleg van een tot de fie douan!er hen meenam (uurtje heeft nogal grens lopende kracht- daa' J?*,L^enshan£00,r }™aad blotd gezet, in stroomleiding. !n vervolgens naar Kal- t Hanik en omgeving, denkirchen. waar men nu de anders Ue boerderijen van de- Er volgde een proces- zo gemoedelijke douane ze drie Limburgers zijn verbaai, waarop de drie 'Pruisisch' optreden ver tind* «nu* tiSJ uw»- landbouwers werden wijt Als bij de interpellatie-Suurhoff over de lonen in de metaal industrie één ding duidelijk is ge worden. is het wel, dat de rege ring zelf de hele gedifferentieerde loonpolitiek nu overboord heeft gezet. Noch de belde ministers, Van Rooy en De Pous, noch staatsse cretaris Roolvink hebben gezegd, dat de toestand in het metaal bedrijf een tussentijdse loonsver hoging ongewenst of onmogelijk maakt. Wel hebben zij zich uit geput in betogen, dat het land in gevaar zou komen, als na het openbreken van de c.a.o. ln de metaalindustrie een golf van loonsverhogingen het land zou overspoelen. Maar dat zou in de vrijere loon politiek van deze regering hele maal geen rol mogen spelen. Vol gens deze politiek ligt immers de verantwoordelijkheid voor de loonsverhogingen in een bedrijfs tak bij de bedrijfsgenoten in die bedrijfstak. Het College van Rijksbemiddelaars moet dan nog zijn goedkeuring geven, maar als er aan alle voorwaarden uit de aanwijzingen is voldaan, zal de goedkeuring niet uitblijven. En elke volgende bedrijfstak die komt aankloppen om een loonsverho ging, hetzij door openbreking of na afloop van een contract, moet weer opnieuw aan de gestelde voorwaarden voldoen. ïïr is dus geen kwestie van, dat na de metaalindustrie alle an dere bedrijfstakken automatisch een loonsverhoging kunnen ver langen. Dat staaf 'n elk afzonder lijk geval ter beoorat^ng aan het College van Rijksbemiddelaars. Het is dus bij een strakke, goed uitgevoerde loonpolitiek volgens het systeem, dat de regering zelf ontworpen en uitgewerkt heeft, niet ndhig, dat er ongelukken ge beuren. Maar de regering weet blijkbaar heel goed, dat dit op papier alle maal waar mag zijn, maar dat de werkelijkheid anders is. In de werkelijkheid gaat de befaamde magneet werken. Dat is geen ont dekking van de regering, dat is al veel eerder gezegd door de men sen die de regering wilden waar schuwen. Onder meer door de voorzitter van het NW in mei 1959. Maar de regering wist het toen beter. l\Tu echter schijnt de regering 1 toch te begrijpen, dat de mag neet machtiger is dan zij zelf. De redenering van minister De Pous leent zich uitnemend voor iemand die in een systeem van geleide loonpolitiek een loonronde wil voorkomen, maar juist niet voor de verdediging van het beleid van vrijere-loonpolitici. De regering verloochent dus haar eigen politiek. Maar intussen heeft zij nu anderhalf jaar de verwachting gewekt, bij de werk nemers en bij de vakbeweging, dat de werknemers tijdiger en evenrediger zouden delen in de welvaart. Daar komt niet veel van terecht. Het tegendeel blijkt thans eerder het geval. En daarom heerst er teleurstelling. Dat is niet de schuld van de vakbewe ging of van de Vakraad Metaal, maar van de regering. Deze constatering zou de winst kunnen zijn van de debatten in de Tweede Kamer bij de inter pellatie-Suurhoff. Maar het ont moedigende feit doet zien voor, dat de aanhangers van de rege ring op een enkele uitzondering na net doen, of de vrijere loon politiek nog recht overeind staat en groeit en bloeit. Wij wezen er op dat het dagblad De Tijd- De Maasbode zo'n uitzondering vormt. TJet kluifje, dat staatssecretaris Roolvink dewerknemers heeft toegeworpen, namelijk 4 percent voor de achterblijvers en een arbeidstijdverkorting van een uur voor bedrijven, 'die anders in moeilijkheden zouden geraken' is nog meer geleide loonpolitiek. Daarmee zijn die maatregelen niet veroordeeld, maar het is goed. dat dit even wordt vast gesteld. Wij kunnen ons moeilijk voor stellen, dat er nog één vakbond is die met de opgedane ervarin gen nog bereid zal zijn een lang lopende arbeidsovereenkomst te sluiten. Dat heeft de regering be reikt. Zij heeft ook bereikt, dat het overleg in de Stichting van de Arbeid en ook daarbuiten, zwaar beschadigd is. Zou het niet beter zijn. als de regering na de zaak van de vrijere loonpolitiek nu ook de naam maar overboord zet? Nu vaart zij onder een valse vlag. De Landrover, icaarmee Joop en Ai op 19 augustus van dit jaar vit Kaapstad vertrokken, hadden zij in Port Elisabeth op geduikeld. Het was een open 'wagen, maar zelf hebben zij het nodige eraan bijgebouwd. Er zijn bedden in gemonteerd, een band recorder voor de interviews die zij onderweg hebben opgenomen, een radio en een ventilator. Enfin, het is een complete woonruimte. J Advertentie I.M. Talm niet langer, grijp dadelijk inBescrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ De Dordtse rechtbank heeft van morgen de 54-jarige belastingconsu lent-administrateur P. van T. uit Gorkum. die in acht jaar tijd onge veer 33.000 gulden verduisterde van twee woningbouwverenigingen m Gorkum, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftiid van twee jaar en ondertoezichtstel ling van de reclassering. De eis tegen hem was een jaar ge vangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk. DEN HAAG (ANP) Het ziet er naar uit dat prof. dr. G-, van den Bergh (oud-lid van de Tweede Kamer) die de geldigheid betwist van de wet die de korting van pensioen op cle AOW- uitkering mogelijk maakt, ook in hoogste instantie aan het kortste eind gaat trekken. Zijn eis om wat betreft deze kor ting op zijn pensioen als oud-Tweede- Kamerlid ongedaan te maken, is zo wel door de Haagse kantonrechter als door het Haagse gerechtshof afge wezen. Gisteren heeft ook de advocaat- jeneraal bij de Hoge Raad. mr. P. Eijssen. geconcludeerd dat de betref fende wet wettig tot stand is ge komen. Prof. Van den Bergh voert aan dat de wet niet overeenkomstig de eis van de Grondwet met de stemmen van twee derde van het aantal leden van elk van de Kamers zou zijn aan genomen, daar de aanneminy is ge schied zonder hoofdelijke stemming De advocaat-generaal is van me nmg dat indien geen van de Kamer leden hoofdelijke stemming verlangt die stemming niet nodig is, ook niei voor een besluit dat de stemmen van twee derde van de kamerledeD vereist. i?and van de presentie- t/wee derde van hel aantal kamerleden aanwezig is. meent advocaat-generaal, dan mag tol n zonder hoofdelijke oproe- rZ ^'"'gegaan en het voor- 5an ,s aangenomen worden ma^, twee derde van de stemmen van de kamerleden. arrest. 27 ianuar*

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2