Binnenkort gaat tweede fase Koemarkt van start IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN David Niver en Doris Day in een aardige Amerikaanse komedie Jeugdgemeenteraad over gebouw NVSH Raad Scheepvaart straft officieren Kantonrechter gaat situatie bij eindpunt lijn 3 bestuderen I Antoon Geesink zondag op mat in Schiedam Grasveld en banken bij museum: Kerstviering NVV-vrouwen Gymnasiasten actief in kerstvakantie In Julianakerk iveer dienst in de kerstnacht Paal liing uren lang op vallen Schilder door auto gegrepen en gedood Sterrekundigen over onweer chiedammers i j elkaar onder Doktersdiensten Jubilarissen WF Wisselkoersen Predikbeurten Visafslag Lichte schade bij scheepsbotsiiig Braziliaanse liulde voor C. Verolme Bromfietser ernstig gewond na val HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 PAGINA 4 David Nlven is in de aardige Amerikaanse komedie „Please don't eat hte daisies" toneelcriticus. Tenminste, hij wordt het kort nadat de film begonnen is en zijn eerste kritiek veroor zaakt meteen een fraai schandaal. Hij" kraakt een voorstelling en het optreden van de hoofdrolspeelster. Deze geeft hem de volgende dag in een restaurant een draai om zijn oren. Niei snugger Ouders «sSSl De huiswouwen zouden geen. huis vrouwen zijn, als ze zich niet bezorgd, maakten over de kerstboom: staat-ie wel stevig en kunnen we geen brand krijgen? Bn de Ned. Ver. van Huisvrouwen zou de Ned. Ver. van Huisvrouwen niet zijn, ate ze In haar contactor gaan niet een aantal wenken gaf voor diezelfde kerstboom. Als die raadgevingen worden opgevolgd kun nen de hulsvrouwen hun zorgen la ten varen en volop genieten van hun mooi opgetuigde boom. Die boom dan moet stevig staan, aan de onderkant een houten kruis en in een bak met nat zand, zodat de boom niet snel uitdroogt en dus minder brandgevaarlijk: is. Elektrische leidingen, stopcontac ten en stekkers moeten goed zijn <dat moeten ze trouwens altijd). De licht jes in de kerstboom kunnen weinig kwaad, als de aansluiting en heit ma teriaal goed zfja. Gebruiken we echte kaarsen en dat is toch altijd nog het sfeervolst dan moeten we een emmer water en een dweil by de hand hebben. De kerstboom raag niet te dicht by de gordijnen staan en by het versieren kunnen we het best veilig „klimma- teriaal" gebruiken. En kleine kinderen in de omgeving van een kerstboom vragen natuur- lUk een extra goed toeziend oog. Ais al deze wenken nauwkeurig worden opgevolgd, kunnen wellicht ook onze brandweermannen rustig kerstfeest vieren. een. huweiyksconflict, dat komisch wordt opgelost. De intrige is w&ariyk niet byzon- der indrukwekkend, bevat echter al lerlei zeer vermakeiyke details. De dialoog is geestig en verrassend, het spel voortreffelijk. En daardoor werd .Please don't, eat the daisies" een zeer aanbevelenswaardige komedie. „Pa krygt de klappen" is de Neder landse titel. (Passage). De Schiedamse jeugdgemeenteraad komt donderdagavond in het stadhuis bijeen om een aantal voorstellen te behandelen onder lei ding van de heer C. Schulze (J. F. PvdA). Het reeds eerder bespro ken voorstel tot wijziging van de buslijnen is herzien. Het Politiek Jongeren Contact „Schiedam" heeft bovendien twee nieuwe voorstellen het licht doen zien. In de eerste plaats wordt een verzoek behandeld van de NVSH voor tegemoetkoming in de bouw kosten van een consultatiebureau voor geslachtskunde. Of het werk op het Koemarktplein nu snel of traag verloopt, is in Schie dam een veelomstreden punt. Een tramconducteur verzekerde dezer dagen aan een van zyn passagiers, dat men de straat opbrak om er een oude buis uit te halen, nadat de straat gisteren opgebroken was ge weest om er een nieuwe buis in te leggen Hy had gelukkig ongelijk, maar verward is de toestand enige dagen lang wel geweest. Merkwaardig ge noeg zat er juist toen schot in. Want de eerste fase is nu vrijwel beëindigd. Straks zal het gehele verkeer van de Oranjebrug naar de Roiterdamsedük zijn oude route weer kunnen volgen, De oversteekplaatsen by De Kroon zijn gewijzigd. Maandag volgt de j tweede fase, waarbij het deel van de I Koemarkt voor de Hema is betrokken, j De NVV-Vrouwenbond in Schiedam komt woensdagavond in het Volks gebouw, Tuinïaan 50, bijeen voor een kerstviering. Ook hun echtge noten zijn daarbij hartelijk wel kom. Mevrouw P. Kranenburg-Klein zal spreken en vertier verzorgen de da mes R. Sprong en W. v. d. Loos declamatie. Samenzang staat ook op het programma. De kerstbyeen- komst begint om acht uur. Doktersdiensten: L. H. Geerdes, Veenlantstraat 2, tel, 63357; L. B. E. van Hoogenhuyze, Nassaulaan 59, tel. 68067; G. in 't Veld, W. de Zwijger- laan 23, tel. 68599. Traditioneel zal de Schiedamse Gymnasiastenband ook dit jaar in de kerstvakantie verscheidene acti viteiten op touw zetten. Als datum werd woensdag 28 december geko zen. Die dag nadat de gasten uit het gehele land, in het gymnasium aan de Lange Nieuwstraat verwelkomd zullen zyn wordt opgetrokken naar het Sportcentrum van Beinier Hulsker aan de Westvest, dat aan de schoolvereniging gratis beschikbaar is gesteld voor het verwerken van een tafeltennistoernooi en de schaak wedstrijden, In het Schiedamse tafeltennis- team zullen wel opgesteld worden Bené Timmer van SCS, Jan van Ameyde van TSF en Janwillen Tulling, een team dat zonder meer als sterk kan worden aangeduid. ,s Avonds vindt in Musis Sacrum de prysuitreiking plaats met het Kerstbal, waarby de muziek ver zorgd zal worden door de Stork Town Dixy Kids. En daarmee begint David Ntven's succes als journalist. By is al spoe dig een groot en gevreesd man, om wie de sterren, de auteurs en de pro ducers zich verdringen. Zyn vrouw, Doris Day, vindt deze ontwikkeling niet zo byzonder pret tig, zy wil bovendien graag de New- Yorkse flat verlaten en buiten gaan wonen. De familie trekt naar een heel raar buitenhuis in het plaatsje Hooton. De familie bestaat behalve uit Doris Day en David Niven uit vier kleine jongetjes, leuke monstertjes die zich op vermakelijke wyze onmo- geiyk gedragen. De film verhaalt vriendeiyk en slagvaardig over allerlei moeilijk heden in dit gezin, over David Ni- ven's al te grote pretenties en over Conny Froboess, de Duitse bakvis die in het geheel niet zingen kan, maar dat toch moet doen, is in Monopole present met „Hopla Conny", uitsluitend verteerbaar voor haar ieeftydgenootjes. Ze krygt een logé uit Amerika op bezoek en moet dan doorgaan voor een jongen. Die logé wil er wel in geloven, maar erg snugger is hfj dan ook niet. „Als ouders slapen" („Die Früh- reifen" ofwel „De vroegrypen") heet Josef von Baky's film, waarin met felgekleurde effecten het probleem van de moderne jeugd over- en over- duideiyk wordt aangesneden. Byke en minder ryke jongens en meisjes doen allerlei dingen, die zy niet moeten doen, maar het is hele maal de schuld van domme ouders, zo wil deze film vertellen. Sterk overdreven en daardoor al lerminst overtuigend deze film. Het jeugdprobleem, dat men hier wil stellen, wordt als in een lachspiegel vertoond. Niet ernstig nemen! Apothekers: straat 58. Backer, St.-Liduina- Bij Wilton-Fijenoord zyn vanmor gen de volgende jubilarissen gehul digd: L, van den Boogert, ijzerwer- ker-aftekenaar (25 dienstjaren) Vlaardingen; J. van Kooten. voor- man-yzerwerker (25 jaar), Rotter dam; D. H. van Leeuwen, ijzerwerker (25 jaar), Botterdam. (Van een onzer verslaggevers) Antoon Geesink vertrekt binnenkort naar Japan, maar voor die tyd zal hy nog eenmaal te zien zyn en wel zondagmiddag in het Sportcen trum van Reinier Hulsker in Schiedam, waar het nationaal judotoernooi om kerstbout wordt gehouden. Engelse pond 10,581—10,583 Amerik. dollar 3,76ï3,771 Franse frank76.761—76.814 Belgische frank 7,5917,593 Zwitserse frank 87,55187,604 Zweedse kroon 72,8972,94 Duitse mark 90,3690,41 Deense kroon 54,70454,754 Noorse kroon 52,35152,904 Canada 3,851—3,854 Italiaanse lire 60,724—60,774 Verder komt een voorstel tot ver fraaiing van het exterieur van het museum aan de orde. Ten aanzien van de NVSH doen (een fictieve) B. en W. het (fictieve) voorstel om een bepaald bedrag be schikbaar te stellen voor de bouw plannen. En de toelichting daarop zegt: ,De vereniging is sinds enige jaren- in het bezit van een perceel grond aan de Aleidastraat, -dat ge schikt kan worden gemaakt voor de bouw van- het bureau."- De bouwkosten, inclusief grondwer ken, worden geraamd op een bepaald bedrag en het grootste deel daarvan Advertentie I.M. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLS: Hopla Conny. 2 uur; Als ouders slapen, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Pa krijgt de klappen, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Diversen: SURSÜM CORDA: Korfbalver. Succes, contactavond, 20 uur. WIJKCENTRUM; Oranje Garde, 20 u. ARCADE: Postduivenver. De Vrijheid, duivententoonstelling, 1623 uur. MUSIS SACRUM; C&ltex, gezellig samenzijn, 23.30 uur. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: Hopla, Conny!, 2 en 4T5 uur. Als oudera slapen, 7 en 9.15 uur. PASSAGE. Pa krijgt de klappen, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Diversen: ARCADE: Postduiveaver. De Vrijheid, tentoonstelling, 10—17 uur. SPORTCENTRUM: Kerstbouttoernool met Antoon Geesink, 14 uur. MUSIS SACRUM: Sociëteit Scopulus» Ba! met medewerking van de Mil lers en Frans Poptle and bis Swing Specials, 20 uur. WIJKCENTRUM: R.-K, Instuif, kerstviering, 20 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND-PROGRAMMA arena: Ben Hur: (14 jr.), 1.30 en 7.20 uur. CAPITOL: Zedenpolitie contra blond (IS jr.). 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CENTRAAL; De atoom reus (14 Jr.), 2. 4.30, 7 en 8.30 uur. CINEAC (Bijenkorf): Journaal van 9 tot 24 uur (ai.) CINEAC (Beursgebouw): Na de ex tase (14 Jr.), 9.30. 11.30, 1.30. 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zondag vanaf 1.30 uur. Zondagmorgen 11 uur: Paradijs onder de borizon (8.1.) COLOSSEUM: De laatste dagen van Pompei (13 jr.). 7 en 9.15 uur; zaterdag en zondag 2 uur: Vogelvrij verklaard (14 Jr.) CINERAMA: Dit la Cinerama (al.), 2.15, 6.45 en 9.15 uur. HARMONIE: Schietof s:crf! (14 Jr.). zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LUMIERE: Hannibal (14 Jr.), 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. METRO; Kinderen die niet gewenst zijn (13 jr.), zaterdag 3.30, 7 c-n 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u. PRINSES: De worgers van Bombay (18 Jr.), zaterdag 7 en 9.30 uur, zondag 4.30, 7 en 9.30 uur, zaterdag en zondag 2 uur; Rln Tin Tin, de wolfshond (a.l.) Zaterdagnacht 24 uur: Havenwijk (18 jr.) HEX: Het duel van Gunsight Ridge (14 Jr.), 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. THALIA: Nonnen voor het vuur peloton (14 jr.), 2, 4.30, 7 en 9.30 u. t VENSTER: Le Clochard (aX), Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur, zondag 1.30, 4.15, 7 en 9.15 uur. VICTORIA: Babette op het oorlogs pad (14 Jr.), 7 en 9.30 uur, zaterdag 2 uur en zondag 2 en 430 uur: Rusty en de vluchtelingen (aX) is uit eigen middelen verkregen en voorts uit enkele onderhandse lenin gen.- Als de gemeente het ontbrekende bedrag verstrekt kan men binnen kort met de bouw beginnen. Het college is van mening, dat de NVSH zeer belangrijk werk verricht dat alle steun verdient. De afdeling Schiedam van de NVSH telt op het ogenblik 2250 leden. Voor adviezen moet de Schiedamse vereniging haar leden telkens naar Botterdam ver- wyzen. De verfraaiing van het museum zou inhouden, dat de ingang aan de aula-zijde tot hoofdingang moest worden verbouwd. Het middenliek zou moeten worden hersteld, zodat het overdag normaal in gebruik kan worden gesteld. Het college stelt ook voor op het middenplein een grasveld mee zit banken te doen aanleggen en Schiedamse beeldhouwers in de ge legenheid te stellen een beeldhouw werk voor dat plantsoen te maken. Twee vitrines buiten met een bloemlezing uit bijzondere exposities of met een deel van eigen Schiedams kunstbezit zouden dan het bezoek aan 't museum stimuleren. Voorts moeten de buitenmuren worden schoonge maakt en afgekrabd, tenviji ,S. en W." ten slotte voorstellen een flood- light-verlichting aan te brengen, op dat het museum ook 's avonds een integrerend deel van het stadsbeeld vormt. '"'ÏW'S-S ivc-. Heit toernooi is door de deelneming van Antoon Geesink wel zeesr inte ressant geworden. Hy vertrekt in januari naar het Verre Oosten en zal door zyn verblijf daar aan geen enkel persoonlijk kampioenschap van Nederland kunnen deelnemen. De laatste mogeiykheid om aan een wedstryd te kunnen deelnemen, heeft hy daarom met twee handen aangegrepen. En zondag kan men de Utrechtse reus dus nog in actie zien. Met Geesink komen verscheidene judoka's van zijn school mee, waar bij verschillende mensen uit het team, dat in september in Frank- ryk het Europese clubkampioen schap wist te behalen. Hoewel de inschrijvingen nog niet binnen zijn, staat wel vast. dat Jan van Ierland uit Tilburg, de kampioen van Duitsland In „open wedstrijden" op de mat zal komen. Daarnaast zul len een groot aantal gekleurde ban den strijd leveren. Zaterdagavond 24 december zal in de Julianakerk aan de Burg. Knap- pertlaan-hoek Jul. v. Stolberglaan de traditionele kerstnachtdienst worden gehouden. Van half tien tot tien uur zullen met begeleiding van de chr. Mu ziekvereniging „Harpe Davids" be kende kerstliederen worden gezongen waarna om tien uur de eigenlijke dienst een aanvang neemt. Medewerking aan deze dienst ver leent het bekende Vlaardings Jon genskoor onder leiding van mevr. Kath. Verhoeff-Torn. Wie zich het optreden van dit koor van enkele jaren terug herin nert, zal ook dit keer de serene zang van deze jongelui willen beluisteren. Dit koor zal. aangevuld met man nenstemmen, de door ds. W. A. Krij ger gesproken tekst omlijsten, o. a. met enkele liederen welke als „Kan tore!" ten gehore zullen worden ge bracht. De kerkdeuren worden om kwart ever negen geopend. Gelet op de grote belangstelling, die telkenjare voor een bijeenkomst als deze be staat, is het raadzaam, vroegtydig te komen om van een zitplaats ver zekerd te zijn. Grote kerk: 10 uur ds. J. Spaling; 7 uur ds. A. A. Wildschut, Amster dam Opendeurdienst. Bethelkerk: 10 u. ds. H. W. Hem mes; 5 u. ds. D. J. Spaling. Opstandingskerk: 10 uur ds. L. J. Cazemier; 7 uur ds. B. van BartJe- ma Slikkerveer. Vredeskerk: 9 uur ds. Noordmans Vlaardingen; 10.46 u. ds, D. Broers Amsterdam jeugddienst. Baptisten gemeente10 en 19 u. ds. Reiling. Oud-Kath. Kerk: 10 u. H. Mis. Ned. Frot. Bond: 10.30 u. ds. J. B. Schouwink, opvoering VGJC „Ont heemden". Jehova's Getuigen: Volksgebouw 6u. wachttorenstudie; woensdag 7.30 u. dienstvergadering en theocra tische bedieningsschool. AMSTERDAM (ANP). De Raad voor de Scheepvaart heeft de 40- H. J. V. uit Amsterdam, kapitein van de Strabo, gestraft door hem de be- AMSTERDAM (ANP), De Raad voor de Scheepvaart heeft de 40-jarige voegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van een week te ontnemen. Naar het oordeel van de raad is het mede aan de schuld van de kapitein to wüten dat het Antilliaanse motorschip Strabo op 17 mei van het vorig jaar op de Noordzee in aanvaring is gekomen met het Zweedse motorschip Madeleine, tengevolge waarvan beide schepen schade hebben opgelopen. De Strabo. die ene inhoud heeft van 377.65 brt., behoort toe aan de West- Indische Scheepvaartmaatschappij te Curagao, Advertentie IM. OPTIEK /F* OftAMJECAUOtU J - SCHIEDAM - TEL, CH3I De kapitein heeft volgens de raad naar omstandigheden te snel geva ren. Daarin is zün schuld aan de aanvaring gelegen. Of hier van uit sluitende schuld of slechts van mede schuld sprake is kan de raad. nu ge gevens van het andere schip ont breken, evenwel niet beoordelen en de2e twyfel werkt ten gunste van de betrokken kapitein. De raad heeft voorts de 27-jarige stuurman K. S. uit De Bilt gestraft door hem de bevoegdheid om. als kapitein of als stuurman op zee schepen te varen voor de tijd van een maand te ontnemen. De raad is van mening dat het aan de grond lopen vn het motorschip Margriet Anja op 11 juli van het vo rige jaar in de Kleine Belt aan de schuld van de stuurman is te wijten De Margriet Anja is eigendom van E. Smid te Groningen en meet 498 brt. Na het vastlopen gelukte het weer vlot te komen en kon de reis worden voortgezet. Volgens deraad was stuurman S. verantwoordelijk voor de navigatie. Hij heeft met tijdig bemerkt dat do roerganger niet de juiste koers hield en dat het schip in een verkeerde sector van het licht verzeild geraak te. De kapitein van de Noorderlicht, de 53-jarige J. A. uit Rotterdam werd de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tyd van een week ontnomen. De raad is van mening dat de kapitein schuld heeft aan de aanvaring met het nis. Noorderlicht met het Franse binnen schip Maennestein op 16 juli van dit jaar In de Waalhaven. De Noorderlicht, toebehorende aan de wed. J. Hulsebosch-Bos te Meppel en 470 brt metend, werd door de aanvaring ernstig aan de boeg be schadigd. Volgens, de raad heeft kapitein A. versceidene fouten gemaakt. Hy heeft om. gevaren met een onvol doend bemande brug. Vele keren reeds heeft de raad zich ertegen uit gesproken dat by in- en uitvaren van havens de kapitein zelf aan het roer niet in staat is de situatie goed te overzien, niet de navigatie leiden. Naar het oordeel van de raad heeft deze fout zich hier wederom gewro ken. Een paal van de bovenleiding van de tram dreigde vannacht omstreeks twintig minuten over drie te vallen, als gevolg van graafwerk van het peisoneel van het waterleidingsbe drijf. dat ter hoogte van het Bode Hek een oude leidingbuis moest ver vangen. Een takelwagen heeft de paai eni ge tyd overeind gehouden, maar blokkeerde daardoor het verkeer,, dat werd omgeleid over de Boerha- velaan. Om tien voor zes stond de paal weer stevig overeind en kon het verkeer weer normaal de Rotter damse djjk volgen. ROTTERDAM 16 december. Aan de visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis en 220 kg spiering aangevoerd. De pry zen waren: heilbot 2,00-2,20; schol midd. 65-67; schol klein 49-51; zeebot 23-26; schelvis midd. 65-67; schelvis klein 38-44; kabeljauw gr. 55-57; kabeljauw midd. 44-48; ka beljauw klein 33-36; makreel 25-28; wijting 25-27; verso haring 18-22 per kist. Kuit 1,25-1,45; Spiering 0,85- 0,90 per kg. De 27-jarige schilder Hendrik van de Ent uit de Nieuwe Maasstraat in Schiedam is gisteravond by een aan rijding voor de ingang van Wüton- I'eijenoord aan de Viaardingerdyk dodeiyk verongelukt. De schilder kwam fietsend aan uit de richting B. K. laan en stak plot seling over, Een naderende automo bilist, de oliehande'aar A, G. B. uit Naaldwyk, kon niet meer stoppen. De fietser werd gegrepen en een eind meegesleurd, Hy is door de G. G. en G.D, naar het gemeente-ziekenhuis gebracht, waar hy na aankomst bleek te zyn overleden De automobi list kreeg lichte verwondingen. (Van een onzer verslaggevers) Op de Nieuwe Waterweg ten oosten van Maassluis zyn vanmor gen om kwart voor acht het Neder landse schip Heiloo en de Duitse Svealand met elkaar in aanvaring gekomen. De Heiloo liep lichte schade op. Nadat beide schepen even ten anker waren geweest, zijn z* door gevaren naar Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) Ter zitting van de Rotterdamse kantonrechter Ls vrijdagmiddag uitvoeng gesproken over de verkeerssituatie in de Van Aersseniaan 5>iJ, «""'Punt van lijn 3. Aanleiding daartoe was de zaak tegen de tr^mbe?tuurder c- L van der S„ die op 28 juli de veiligheid van het verkeer in gevaar zou hebben gebracht. De van genoemd eindpunt ver trekkende trams rijden om het plant soen met het beeld van Fannie Blankers-Koen heen. voordat zy op de ook voor het autoverkeer bestem de ryweg komen. De trambaan langs het plantsoen zou gelyk te stellen zyn met een uitrit. Op grond van de uitritbepaiing 1959 moet de trambe stuurder dan voorrang geven aan de hem van achteren naderende auto's. Van der S. zou op 28 juli geen re kening hebben gehouden met een uit de richting Diergaardetunnel naderende auto, die een gevaarlijke manoeuvre moest maken om een aanrijding met de tram te voorko men en daarby schade opliep. Verdachte verklaarde, dat hy heel langzaam had gereden, zoals steeds op dit gedeelte van de Van Aerssen iaan. Meer dan vyf kilometer per uur was het niet. geweest. Hij zag. dat een van achteren komende auto op het vochtige wegdek slipte. Wat er verder met die auto gebeurde, kon hy niet meer zien. De officier van Justitie deelde mee, dat hij eens was gaan kijken 3 werkelijk zo langzaam Hy had geconstateerd, dat de snei- rydt op de baan om het plantsoen held in de regel minstens tien kilo meter per uur is. Voigens een hoofdagent van politie was het zelfs twintig tot dertig kilo meter per uur, ook nu het verkeer in de Van Aersseniaan veel drukker is dan voor het gereedkomen van de Diergaardetunnel. Volgens getuige letten de trambestuurders te weinig op de auto's. „1Voe„rdicht®,vocrde n°S aan- dat hy al 32 dienstjarp had en nog nooit een aanrijding ad veroorzaakt. „Als er iets ts is, bij voorbeeld een bezoek van Amsterdamse raads leden of van Zwitserse tramdirecteu ren, word ik gekozen als bestuurder van de tram die het gezelschap ver voert." ,.U bent dus een soort hofle/eran- cier,zei de kantonrechter Na overleg met de officier en de verdediger, besloot de kantonrechter de zaak tot 27 januari aan te hou- den. De heren zullen die dag naar de van Aersseniaan gaan om de situa te tebestuderen. De leden van de Nederlandse Ver eniging voor Weer- en Sterrenkunde afdeling Delft, kwamen donderdag avond in het gebouw voor Geodesie aan de Kanaalweg byeen voor een voordracht over onweders. De spreekbeurt werd gehouden -r?ecT p- J- Feteids van het KNMI. Hij uchtte zijn alleszins in teressante, maar vry technische le ring toe met lichtbeelden. De spre ker legde opvallend veel nadruk op het grote belang van de vrywillige onweerwaarnemers overal in den lande, die de meteorologische dienst grote diensten bewyzen. Hy stipte hierby aan dat in Ame rika voor de waarneming van onwe ders veelal de diensten van straal jagerpiloten worden benut. Na een uiteenzetting over de wol kenformaties, welke een hoogte van 8 tot 10 km kunnen bereiken, be sprak hjj het inwendige van de wol ken zelf. Aan de hand van de dia's schetste hy vervolgens het ontstaan van regen, hagel en sneeuw. In de aanwezigen, die voor een groot deel uit studenten bestonden, had de heer Feteris een dankbaar en en aandachtig gehoor. Voorzitter ir. L. R. Oldeman wekte de leden op de volgende ver gadering te bezoeken aangezien zowel de voorzitter als de secre taris hun functies neerleggen, ten einde vers bloed in het bestuur te laten stromen. De Braziliaanse regering heeft de Rotterdamse scheepsbouwer C. Ver olme de hoogste nationale onder scheiding toegekend, de Orden do Cruzeiros do Sul. Deze werd vrydag door president Kubitchek uitgereikt. Reeds eerder was de heer Verolme door de Braziliaanse marine onder scheiden met de Medalha de Services Distintos. Op de nieuwe werf van Verolme by Jacuacanga is vrydag In aanwezig heid van vele Braziliaanse autori- Aen de ^e' S®'eSd voor het eerste schip, dat op deze werf wordt ge bouwd, de Hennque Lage. De bouw geschiedt voor rekening van de Bra ziliaanse regering. Op het rijwielpad langs de Hene- gouwseweg te Waddinxveen is de bromfietser Z. A. H. uit Boskoop ernstig gewond, nadat hij in botsing was gekomen met de Moordrechts! voetganger G. M, De bromfietser kwam te vallen en moest met in wendige kneuzingen ln het Iterson- ziekenhuis te Gouds, worden opgeno men. aassltjis op het kruispunt Wip Haven—ZuiddUk zyn donder dagmorgen de personenauto's van R Ju Uer en van mejuffrouw J M. O. uit Schipluiden met elkaar in* oostmg gekomen. Beide voertuigen rijn ernstig beschadigd. De aanrij ding ontstond, doordat j. onvoldoen de voorrang verleende froutv O, aan mejuf-

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1