In kerstweekeinde 3 doden bij branden Ven ha Drukke kerstdagen voor Leen Smit Nederlandse bussen bij Brussel door stakers bekogeld Eerst gered, daarna toch verdronken Dr. Berghuis Inbrekers zien f 15.000 over het hoofd Comité huldigt redders Sch. 21 JOAN op Nederlands ijs Griek in last bij de Hoek NS heffm dienst op Dode bij ongeluk te Vreeland Automobilist rijdt door na ernstig ongeluk v^-r -.im ®T VRUE VOLK DINSDAG 27 DECEMBER 1960 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) Drie mensen zijn bij branden tijdens het kerstweekeinde om het leven gekomen. In rook gestikt Hoe sou dit sierlijke bogenpaar betitelen als u er een naam voor moest bedenken? De gespreide vleugels van een zwaan op het water? De wenkbrauwbogen van een schoon gelaat? Lyriek genoeg. Toch betrejt het een nuchtere staalconstructie: de nieuwe brug over de Boven-Merwede beneden Gorkum. Iedere hoot dover spanning is 170 meter lang. Bovendien zijn er aan iedere kant vier zij-over spanning en van 45 m en aan de noord zijde is een beweegbaar deel. De bogen rusten op. rubber. Be gin volgend jaar wordt de brug voor het verkeer geopend. Daar mee ontstaat de snelste verbinding van Midden-Nederland met Brussel en Parijs, die denkbaar is, de Europaweg 37. 'Zacht-bros' BESCHUIT verrukkelijk Jongetje verdrinkt in kanaal Intelligentie-tests voor Papoea's Koningin Juliana: „Wij mensen zijn één broederschap" Auto tegen boom: twee gewonden ARP-mening over subsidiepolitiek (Van een onzer verslaggevers) Stakers in België hebben Nederlandse bussen met stenen be kogeld. Dat gebeurde ten zuiden van Brussel. Het waren bussen in de dienst die de Nederlandse Spoorwegen met medewerking van de Stoomtrammaatsehappij Walcheren onderhield tussen Roosendaal en Noord-Frankrijk (grens)Zij reden zonder stop pen door België. De incidenten ln België leidden ertoe, dat deze busdienst zaterdag werd opgeheven. Drukte in Nederland Advocaat weer op vrije voeten 25=t Vijf dagen werken in vleeswarenindustrie ,-*. '.- -'-^ In het bejaardentehuis Sint-Joseph te Geruit by Nijmegen moet op de avond van eerste kerstdag een 83-jarige vrouw enige kaarsen van haar kerstboompje hebben aangestoken. Ondanks 't verbod van de moeder-overste om lucifers te hebben. Gevolg: De gehele zuidwestelijke vleugel, waarin een tientallen bejaarden sliep, werd een prooi der vlammen. De 82-jarige weduwe H, F. S. de Waterde Lima de Prado kwam jammerlijk In de vlammen om. 0 In Drachten, aan de Klokhnislaan 37, hing op de avond van eerste kerstdag een deken te dicht bij de kachel. Moeder De Jong bracht haar beide zoontjes naar bed. Toen zij terugkwam: Brand! Haar bijna tweejarig zoontje die op de zolder sliep, stikte in de rook. Zijn vierjarig broertje kon, overdekt met ernstige brandwonden, worden gered. Brand ook in Den Haag, waar zaterdagavond de 23-jarige steward van de Willem Ruys A. W. de Graaf {Boekhorststraat 34) in de rook is gestikt. Oorzaak: Een brandende sigaret terwijl hjj sliep. Bij de brand in het bejaardencen trum te Gendt, dat pas in het begin van dit jaar in gebruik is genomen, konden alle andere bewoners zich in veiligheid brengen. Zij zijn later over gebracht naar het ontspanningsge bouw Frovidentia, Om vier uur maandagmorgen had een bejaarde vrouw, die op een kamer beneden sliep, wel een bons gehoord, maar wie let daar nu op? Een uur later werd de brandweer gealarmeerd. Pogingen om door te dringen tot de kamer van de oude vrouw moesten wel falen. Later werd zü verbrand op het toilet gevonden. De deur was op slot. In Drachten brandde de woning van de familie J, de Jong aan de Klokhuislaan maandagavond in nauwelijks een half uur geheel uit. De brandweer van Drachten, die spoedig ter plaatse was, stond machteloos tegenover de vuurzee. En steeds ver der greep het vuur om zich heen. De brandweer, kon op het nippertje de aangrenzende woning behouden. In de huiskamer, waar de deken by de kachel hing, was het begonnen. Maar boven op de zolderverdieping lagen, nog twee kinderen. Een kon ei worden gered door een buurman: Hei vierjarige jongetje, overdekt mei brandwonden, werd naar het zieken huis overgebracht. Zijn bijna twee jarig broertje was toen ai dood; ge stikt in de rook van de hoog oplaaien de vlammen in de huiskamer. Een brandweerman, die, gewapend met een zuurstofapparaat, de woning bin nendrong, trof het kind levenloos aan. Vader De Jong busschauffeur was net even weg toen brand uitbrak. Minder fel was de brand in Den Haag. Eigenlijk was bet maar een brandje In de Boekhorststraat 34 (Van een onzer verslaggevers)' De inbrekers, die in de nacht van zaterdag op zondag een bezoek brach ten aan een levensmiddelenwinkel in de YVeimarstraat in Den Haag, heb ben zoals de politie het uitdrukte de kans van hun leven gemist. Zij verschaften zich door een raam toegang tot de winkel en haalden uit een muurkc-t een kistje met een be drag van ƒ4000 gulden, waarmee zij er vandoor gingen. Zij hadden echter niet in de gaten, dat naast het kistje, verpakt in vetvrije papiertjes, een bedrag voor het grijpen lag. dat een veelvoud was van hun buit: ongeveer 15.000 gulden. De politie heeft de daders nog niet kunnen grijpen. De Etna is weer actief. Ieder uur stoot de vulkaan twaalf zwarte rookwolken uit, hetgeen gepaard gaat met een roodachtig schijnsel. Advertentie IM. stak de steward A. W. de Graaf een sigaret op. Hij moet voorover op zijn bed in slaap zijn gevallen. De brandende sigaret viel in de stoel, waarop hij zat. De stoffering begon te smeulen. Gevolg: veel, héél veel rook in ,de kamer, waar de steward, die de avond alleen had doorgebracht, woonde. Bij aan komst bleek hij reeds te zijn over leden. De brandweer, die het vuur in en kele minuten met een nevelstraal bluste, moest gebruik van maskers maken. Alleen de stoel was verbrand. Brand nummer vier woedde in Heerlen, in de stal van Bethlehem in de St. Anthonidskerk aan de Sittar- derweg. Het was Tweede Kerstdag 's middags drie uur toen Frans Swie- rlnga (8), die in de buurt van de kerk woont, toevallig voorbijkwam. Hij zag wat vlammetjes dansen achter de gebrandschilderde ra men. Frans holde de kerk in, zag de kerststal in brand staan en trok meteen zo hard hij kon aan de pastoriebel. De Heerlense brandwecT kwam net op tijd, want het houten kerkplafond boven de kerststal was al bijna door gebrand en het vuur had lucht ge kregen doordat enkele gebrandschil derde ramen door de hitte waren ge sprongen. Met de kerststal en de bijzonder fraaie, nog byna nieuwe beelden groep, verbrandde ook een ikoon, voorstellende de Moeder Gods. Hoe de brand is ontstaan? Mis schien door een omgevallen kaars. De schade bedraagt enkele duizen den guldens. Na de brand in Drachten in het huis, waar kort tevoren nog een 'dekentje bij de kachel hing. Eerste kerstdag Is de tweejarige Johannes Hof uit Alkmaar verdron ken toen een auto met zes inzitten den In het Koordhollandsch Kanaal reed. Do v'jf anderen allen vol wassenen hebben zich kunnen red den. Even voorbij de Koedijker vlotbrug sprong de linkerachterband van de auto waarna deze van de dijk af het kanaal inreed. De wagen heeft waar schijnlijk nog even gedreven maar na het openen van de portieren zonk hij snel. Alleen de jongen zat toen nog in de auto. HOLLANDIA (AP) Toekomstige Papoea-leiders en intellectuelen zul len door middel van een nieuwe intelligentietest geselecteerd worden om middelbaar en hoger onderwijs te volgen. Drs. H. P. M. van den Hout, psy choloog bU de dienst van Culturele Zaken in Hollandia, heeft drie 'cul tuurvree' tests ontworpen, tezamen met een collega van de Queensland University in Brisbane. Van den Hout wil deze tests toe passen op zevenhonderd Papoea's van verschillende leeftijd en ontwikke ling. Met deze gegevens hoopt hij tot standaardisatie van de proeven te ko men. De heer Van den Hout vertelde dat het bepaald onjuist if aan te'ne men dat Papoea-kinderen minder in telligent .zouden zyn dan Europese. Sommige geteste Papoea's wit uitge sproken primitieve gebieden bleken wel eens een veel hogere score te be halen dan mensen uit meer ontwik kelde gebieden. In een nationaal programma over de beide zenders Hilversum heeft ko ningin Juliana op eerste kerstdag 's middags om één uur een kerstrede uitgesproken. Sprekende over de be zinning in de kersttijd zei de Konin gin, dat wij mogen denken aan onze verantwoordelijkheid in groot ver band en een antwoord vinden op de vraag of wen, al zorgende voor ons zelf en voor ons gezin, niet andere mensen of volkeren laten verkom meren. Doorgaand op dit thema, zei de Koningin o.a,: „Er is anderzijds ook zoveel aan het verouderen. Sommige oude instellingen blijken vermolmde stukken te zyn van een vloer waarop een levende maatschappij met haar nieuwe generatie niet meer kan staan en bewegen. Er worden dingen nog voor levend aangezien, die spoken uit het verleden zijn geworden. Laten we ook nooit vergeten," zo voegde de vorstin hieraan toe, „dat wij mensen één grote broederschap zijn en wat een schandelijk waandenkbeeld het is, zich daarnaar niet te gedra gen," (Van een onzer verslagevers) •Een grotere ramp kon worden voorkomen door uw manmoedig op treden, waarbij u gebruik maakte van de primitiefste hulpmiddelen als uw armen en benen, uw uithoudings vermogen, uw menslievendheid, dit alles gebundeld door uw geestkracht en wilskracht.' r Dit zei mr, A A. Goekoop, voor zitter van het comité dat de huldi ging van de redders van de opvaren den van de twee weken geleden ge strande Sch. 21 'Arie van der Zwan' heeft voorbereid, tot de redders die zaterdag in Den Haag hartelijk zijn gehuldigd. De heer Goekoop dankte de red ders politiemannen en burgers namens de Haagse burgerij voor hun moedig optreden en getuigde van zijn trots en bewondering. De Haag se burgerij heeft in een week ruim f 2000 bijeengebracht. Hij bood ieder van de veertien redders een symboli sche waardecheque san. Op de Heinsbergerweg te Roer mond reed gistermiddag om kwart voor drie door nog onbekende oor zaak een auto tegen een boom. De bestuurder J. K. uit Roermond b'eef ongedeerd. Zijn naast hem zittende echtgenote en elfjarig dochtertje moesten echter ernstig gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. De overheid mag bij haar subsidie politiek aan geen enkel geloofs- of levensbeschouwelijk standpunt als zodanig financiële voor- of nadelen verbinden. Dit Is een van de conclusies, waar-: toe de centrale commissie van het College van Advies der Antirevolu-j tionaire Partij is gekomen in een' rapport over subsidiepolitiek. j Volgens het rapport is de overheid tot het geven van subsidies niet ver-! plicht. Subsidie moet gericht zijn op! de aanvulling van het particulier; initiatief. Het is een ondersteuning; van de zwakke sectoren in de samen-' leving 'en mag nimmer uitgroeien tot, de grondslag, waarop de ganse s&J menleving is opgebouwd.' De voorwaarden voor de subsidie»' verlening mogen zich nimmer zover, uitstrekken, dat hierdoor het eigene van de gesubsidieerde instellingen wordt aangetast. De grens van elke subsidievoorwaarde wordt gevonden in de beperkte taak van de overheid zelf en in het eigen karakter van de gesubsidieerde instelling. Inbrekers in een Komeinse villa hebben bont en juwelen ter waarde van zeven miljoen lire buit gemaakt. Hun gebrek aan deskundigheid heeft hun echter verscheidene honderden miljoenen lire gekost. Zij lieten na melijk verscheidene kosthare werken van Rembrandt, Van Gogh en Modi- gliani hangen. f (Van een onzer verslaggevers) Leen Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst heeft drukke kerstdagen gehad. Vier sleepboten, de Tasman Zee, Elbe, Mississippi en Humber, zjjn in actie gekomen om hulp te bieden dan in moeilijkheden verkerende schepen. Daarvan heeft de Tasman Zee op de Adriatische Zee de Ameri kaanse olieboot Wang Importer overgenomen van de in. brand geraakte Franse sleepboot AbeUle 10. Thans lopen nog slechts Incidenteel treinen uit Nederland naar Antwerpen en Brnssel, aldus de Nederlandse Spoorwegen. Omgekeerd wordt aan Ne derlandse zijde maar afgewacht wanneer er een trein uit het zuiden aankomt. De Wang Importer werd gesleept naar Triest waar hy zal worden ge sloopt. Op tweede kerstdag, toen de sleep nog drie dagen varen van Triest verwijderd was. brak aan boord van- de Abeiile 10 brand uit. De brand kon worden geblust, maar de machines raakten onklaar. De Tasman Zee, die met een Ita liaanse sleepboot uit Brindisi vertrok, kreeg opdracht vast te maken en de Wang Importer naar Bari te slepen. Daar zou hU in de loop van de dag met de olieboot kunnen arriveren. De Abeiile 10 werd door twee Italiaanse sleepboten naar Bari gesleept. De Elbe van Leen Smit en Co. is onderweg naar het Griekse Cape Vamvakas, dat ten zuidwesten van de Azoren eveneens door brand machineschade heeft gekre gen. De Griek drijft stuurloos rond. Vannacht was de Elbe het schip tot op 340 myi genaderd. De Mississippi is van Kingston op Jamaica vertrokken naar San Antho- nio op Cuba, waar het Duitse m.s. Therese Horn is gestrand. De sleep boot zou vanmorgen beginnen mei. de poging het schip vlot te trekken. Bü Hoek van Holland moest giste ren ten slotte de Humber in actie komen. Het Griekse s.s. Aghios Sy- meon had ter hoogte van het zuider- hoofd roerschade gekregen en was door de zuidwesterstorm ln grote moeilijkheden geraakt. De Humber moest een vrij lange strijd leveren, maar slaagde erin de Griek de Wa terweg binnen te brengen en naar Rotterdam te slepen. Het Franse hoofdkwartier in Algiers heeft verklaard dat de afge lopen week 344 opstandelingen zijn gedood of gevangen genomen. Voorts 222 wapens zijn buitgemaakt. Het doorgaande internationale ver keer van Nederland naar het zuiden is helemaal over Duitsland geleid, omdat er geen treinen meer van Brussel naar het zuiden lopen. In het Viaamse deel van België loopt het treinverkeer nog wei enigszins, maar ten zuiden van de taalgrens is de staking volledig. Gisteravond is de laatste trein van Visé in Maastricht aangekomen. De NS hebben de dienst naar en van Visé nu gestaakt, omdat het Belgische baanvak niet meer veilig blijkt. De machinist van de laatste trein heeft op de rails verscheidene stenen ge signaleerd. ln eigen land hebben de NS heel wat passagiers te verwerken gekre gen. De kerstdrukte begon al zater dagochtend. De middagdrukte daags voor kerstmis was nog groter, vooral op de lijnen van Zwolle naar Gro ningen en Leeuwarden. Ook voor het vervoer ln het midden van het land bestond grote belangstelling. Eerste kerstdag was bijzonder stU. Tweede kerstdag leek aanvankelijk op een normale NS-dag. Later werd het echter drukker. Vooral in de omgeving van Rotterdam en Maastricht was het vervoer van pas sagiers buitengewoon groot. De Haarlemse advocaat en procu reur mr. R. K. P. K., die vorige week werd aangehouden, is door de offi cier van Justitie te Haarlem, mr. L. H. Feitsma op vrije voeten gesteld. De advocaat zou ten nadele van een cHëijt een gedrag van f -^DOP-hebbpn Advertentie IM. per blilcjt (Van een onzer verslaggevers) De 51-jarlge mevrouw A. Eikeien boomBrouwer uit Haarlem is maan dagmorgen tien uur om het» leven ge komen, toen de Volkswagen, die haar echtgenoot, de heer B, Eikelenboom uit de Grote Houtstraat te Haarlem had gehuurd voor een rtt naar Hil versum, onder Vreeland is geslipt. Een boom drong door het dak de auto binnen en verwondde mevrouw Eikelenboom dodelijk. Zij overleed ter plaatse. De heer Eikelen boom, die de auto bestuurde, kreeg een hersenschud ding. Zijn twintigjarige dochter, Jo hanna Geertruida, werd zwaar ge wond. Zij heeft een ruggewervelfrac- tuur en een zware hersenschudding ea voor haar leven wordt gevreesd. De drie slachtoffers zijn naar het Diaconessenhuis te Haarlem geb racht. Het ongeluk gebeurde op een reeds berucht deel van de Provinciale Weg tussen het AmsterdamRijnkanaal en de Wechtbrug te Vreeland. De Volkswagen had zeer gladde achter banden. In de uitverkochte Margriethal van de Utrechtse Jaarbeurs hebben 5000 verrukte toeschouwers gisteravond ge zien wat de Nederlandse en Olym pische sehaats-ster Joan Haanappel in een buitenlands gezelschap, de Wiener Eisrevue, presteert. Met Hanna Eigel, Norbert Felzin- ger, Inge en Willi Schilling, Heinz Kroel en andere fenomenen op de gladde ijzers glorieerde zij in de pre mière voor Nederland van 'lm land der Traunie'. In een der delen van dit romantische ballet, 'Matrosen- liebe', ziet men hier 'onze' Joan over het ijs zwieren. De revue draait nog tot en met 8 Januari in Utrecht; daarna komt waarschijnlijk Den Haag aan de beurt. (Van een onzer verslaggevers In de Vlaardlngse Vulcaanhaven ie een matroos door de duis ternis misleid twee maal te water geraakt en ten slotte verdronken. Het was de 23-jarige 1. P. Boer uit SUe- Irecht. Hij wilde zijn ouders bezoeken die wachtdienst hadden op Mn bagfeciafliMi die is deze haven ligt. De mo len kan alleen bereikt worden via het dek van enkele «an de bant lig gende schepen. De matroos is van een van deze schepen'in het water gevallen. Een schipper en diens vrouw hoorden zijn hulpge roep en slaagden erin hem aan boord te ha len. Bom vervolgde zijn weg naar de bag germolen. Hij was zijn bril echter kwijt ge raakt en daaraan is het vermoedelijk te wijten, dat hij nogmaals ln het water terecht kwam. Deze keer in de beon van de baggermolen, de opening waardoor dc baggeremmers gaan. Pas na enige tijd dreggen werd het stoffelijk over schot van de matroos toen gewaden. (Van een onzer verslaggevers) De politie te Brunssum heeft de hele eerste kerstdag gespeurd naar de automobilist, die op de vooravond van Kerstmis om half twaalf was [doorgereden na een aanrijding waar bij een 84-jarige bromfietser is omge komen. In de Akerstraaat, waar het onge luk gebeurde, was niet meer dan een beetje lak van een auto achtergeble ven, Bij een onderzoek in het woon wagenkamp van Heerlen vond de politie de auto. Dit leidde zondag avond tot de arrestatie van de veer tigjarige woonwagenbewoner C,, die ervan wordt verdacht, onder Invloed van alcohol het ongeluk te hebben veroorzaakt. Hij sloeg linksaf zonder voorrang te geven aan een bromfiets, die werd bereden door de 64-jarige J. Claessens uit Nieuw-Einde in de ge- neente Heerlen en zijn 59-jarige :chtgenote. De man overleed maandagavond in aet ziekenhuis te Brunssum aan zijn verwondingen. De toestand van zijn vrouw, die eveneens in het zieken huis la opgenomen, is «matig-maar {de* levensgevaar!#*. (Vervolg van voorpagina) Ook wanneer men in aanmerking neemt dat prof. Diepenhorst niet in de eerste plaats party figuur is in tegenstelling ot dr. Berghuis dan is er na zy'n ernstige kritiek toch geen andere conclusie mogeiyk dan deze; het beleid van dr. Bruins Slot heeft in anirevolutionaire gelederen ernstige ontstemming veroorzaakt. Het zou dan ook wel eens kunnen biyken dat de invloed van prof. zyi- stra in de party veel dieper gaat dan de fractieleider tevens hoofdredacteur van „Trouw", zich wellicht op het kritieke ogenblik is bewust geweest. De talloze contacten, die de afge lopen dagen in AR-kring op hoog niveau zyn onderhouden, vormen van deze ontstemming een tweede symp toom. Dat er reeds een soort geheime ver gadering van het moderamen zou zUn gehouden, zoals van bepaalde zijde is gesuggereerd, werd vanmorgen er be- voegder plaatse ontkend. Dit neemt niet weg dat veleAR-kamerleden en partijbestuurders sedert het aftreden van het kabinet vrijwel onafgebroken in de weer zijn geweest. Aan de vooravond van de formatie beleeft de antirevolutionaire party moeiiyke dagen. De brokken die dr. Bruins Slot in eigen kring heeft ge maakt, zyn naar verhouding kenne- ïyk niet minder ernstig dan die in het kabinet. Of dr. Berghuis en de zijnen erin zullen slagen ze zó deugdelijk te lymen dat er geen zichtbare scheur van overbiyft, zal men moeten af wachten. (Van onze soc.-econ. redactie) Op 7 januari kragen de werk nemers in de vleeswarenindustrie voor de eerste keer een vrye zater dag. Het college van ryksbemidde- laars heeft zyn goedkeuring gehecht aan de invoering van de vyfdaftgse werkweek in deze bedrijfstak.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2