Werk op Broersvest komt straks tot derde fase Ir. S. Moesker - directeur van Gemeentewerken - overleden Grote slippartijen op rijksweg Delft B Stormvogels wint na hard duel met 2-1 van Fortuna Naaldwijk kampt met grote woningnood ochtendblad iië WALDO-TAXI Scheidsrechter fluit vijf minuten te vroeg af Koningin in 't Westlancl 64.65.0 (3 lijnen) Automobilist wordt achter stuur onwel Jongen schiet zijn kleding inbrand Het yrije Volk Protest tegen zwakke leiding KvK belegt buitengewone vergadering Sunlight viert 35e verjaardag Na aanrijding overleden ff mtm chiedammers j elkaar onder Voetballer krijgt bal tegen hoofd: hersenschudding Esperanto-agendo Scooter geslipt, meisje breekt arm Veilingnieuws HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 JANUARI 1961 PAGINA 4 iiniiiiimaniiniiiiwaiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiiiiuiiiwitiiiuiimwiiiiiiiiit til - mm, Advertentie I.M. Op de Rotterdamsedük te Schie dam is zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven de 42-jarige wijn handelaar C. Th. Blok uit Rotter dam achter het stuur van zijn auto onwel geworden. Hij stopte de wa gen en is door de GG en GD naar de Dr. Noletstichting gebracht, waar nij later op de avond overleed. De heer Blok was hartpatiënt. Opnieuw is de gemeente Schiedam getroffen door een groot verlies. Nadat enkele maanden geleden de stedebouwkundïge J. M. Horvath op jeugdige leeftijd heenging, is op nieuwjaarsdag 's morgens om 9 uur ir. Simon Moesker, directeur van de dienst gemeentewerken in onze stad, overleden. Hij werd 56 jaar oud. De heer Moesker werd op 13 mei houden. Hij had een belangrijk aan- 1904 in 's Hertogenbosch geboren, deel in de totstandkoming van het zyn eerste werkkring was Rijks- grote rioolgemaal Marconistraat en waterstaat in Noord-Holland, van- hield zich verder onder meer bezig waar hij op 1 mei 1940 naar Schie- met de bruggenbouw, de werken in dam kwam. Op 2 februari 1946 werd Nleuwland en de Industrieterreinen de heer Moesker benoemd tot ad- junct-directeur en op 1 juni 1959 volgde zijn benoeming tot directeur. De naam van ir. Moesker is aan vele werken in onze stad verbonden. Ais ingenieur afkomstig van Rijks waterstaat, heeft hij zich in het bij zonder met de rioleringen bezigge- Een zestigtal leien van de CJV heeft er dit jaar voor gezorgd dat duizenden Rotterdammers van hun oliebollen konden genieten. De tra ditionele oliebollenactie werd een enorm, succes. Was tot nog toe een aantal van 28.000 oliebollen een re cord het is ditmaal geslagen; de CJV'ers brachten, het tot 35.000 stuks. Om dat te bereiken, hebben zij 24 uur achtereen gewerkt, grote hoe veelheden van de verschillende in grediënten zijn verwerkt: 16 grote balen bloem, 350 liter slaolie, 640 liter melk en 275 kilogrammen kren ten en ■•rozijnen. En dat hele karwei is opgeknapt in een utistekende stemming, want het ging immers om twee jubilea. In de eerste plaats was daar het 75-jarig jubileumvan de CJV, waarop de actie een inleiding vormde de opbrengst komt ten goede aan de feestelijkheden in het voorjaar en bovendien teas het de tiende maal, dat de CJV, ajdeling Schiedam, een oliebollenactie hield- Er is al een schatting gemaakt ten aanzien van de opbrengst en die luidt: zestienhonderd gulden. Dege nen, die urenlang de 35 bakpannen hebben bediend, krijgen terecht veel pluimpjes. De vijftienjarige scholier J, D. wil de zondagmiddag op de Veldenseweg in Venlo een passerend meisje aan het schrikken maken. Hij had daar toe een geladen alarmpistool In zijn broekzak gestoken. Toen het meisje passeerde, schoot hij het pistool in zijn broekzak af. Het meisje schrok inderdaad, maar de scholier veel er ger. De kleding van de jongen stond meteen in brand, omdat kort tevo ren zijn pantalon met wasbenzine was gereinigd. Gelukkig voor de knaap was zijn „slachtoffer" zeer bijdehand. Zij rolde de jongen over een stoep en wist op deze manier de vlammen te doven. Op het terrein van Schiedam in het Hargasportpark heeft de heer Chr. Koo tijdens een vriendschap pelijke wedstrijd tussen veteranen en junioren een bal tegen zijn rech terslaap gekregen. De GGD werd ge waarschuwd, die de heer Koo naar het gemeenteziekenhuis vervoerde, waar hij met een hersenschudding werd opgenomen. Merkredon, la 4an de januaro Klubvespero. Konversacio ce kino v. Gink Ploegstraat 19. Montru vian intereson pro via miuigo kaj komencu la regulan vizi- tadon de la klubvesperoj. MAANDAG Bioscopen: MONO POLE: The Proud Ones, 2 uur. The Big Circus, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Ailes de lucht in, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Van Jongkind tot Jorn, 1017 uur. Diversen: ZANDVLAKTE: Schied. Gemeenschap, nleuwjaarsvuur, 20 uur. Apotheek: Rembrandt-Apotheek, Rembrandtl. 5. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE: The Proud Ones, 2 uur. The Big Circus. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Alles de lucht in, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Van Jongkind tot Jorn, 10—17 uur. Diversen: CHR. SOC. BELANGEN: Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het MobUlsatlekruls, contactavond. 20 u. Apotheek: Rembrandt-Apotheek. Rembrandtl. 5. Aan de Broersvest voor dc Iïema zijn de rioleringen gelegd. Voor de voetgangers betekende dat wandelen over een breed plankier en het snelverkeer on dervindt er veel hinder van. De bushalten zijn zo lang verplaatst naar de overkant, voor Bervocts en Aljo. Het trottoir en het rijwielpad bij de eindhalte van de tram op de Broersvest worden zo spoedig mogelijk weer geheel in orde ge bracht. Het snelverkeer uit de richtingen Vlaardingen en Rot terdam moet nu nog door de Sin gel worden geperst, hetgeen niet altijd zonder moeilijkheden gaat. Binnen afzienbare tijd begint de derde fase van het werk, waar bij de Broersvest en de Koemarkt aan de kant van de Passage een beurt zullen krijgen. Dat brengt voor het probleem weer geheel nieuwe problemen met zich, die intussen door de verkeersspecia- lislen bij de Schiedamse politie uitvoerig onder de loep zijn ge nomen. Inmiddels is wel gebleken, dat het moeilijk is het aanvankelijk opgestelde schema geheel te vol gen. In bet algemeen is het be ter zich wat betreft verkeersre gelingen er. dergelijke voordu rend aan te passen aan de vor deringen van het werk. Een groot aantal levensgevaar lijke aanrijdingen heeft zondag op de Rijksweg plaatsgehad ten gevolge van opvriezen van de weg. Bij ai deze halsbrekende ongeluk ken deden zich echter geen per soonlijke ongelukken voor. IVel werd aanzienlijke materieëie schade aangericht. Omstreeks acht uur 's morgens sloeg de 28-jarige binnenhuisarchitect Th. Schneider uit Utrecht met zijn personenwagen over de kop en kwam ter hoogte van het wegenwachtsta tion met een zwaar beschadigde auto in de middenberm van de weg te recht. Om kwart over negen sloeg de marine-officie. K. Determeijer uit Schiedam, eeens ter hoogte van het wegenwachtstation, met zijn slip pende wagen tegen een lichtmast en sloeg vervolgens om. De heer Th. Hofstede uit Rotter dam maakte om half tien met zijn personenwagen een duikeling, waar bij hij eveneens ongedeerd zijn zwaar beschadigde auto kon verlaten. In 2 loop van de morgen werd ook de 22- jarige H, Tuyl uit Den Haag nog slachtoffer van de gladheid, toen hij op de rijksweg ter hoogte van de Brasserskade met zijn auto slipte. Zijn ernstig, beschadigde wagen moest met een kraanwagen worden wegge sleept. 's Avonds was de gladheid oorzaak van een gecompliceerde stranding waarbij drie wagens waren betrokken. Een vishandelaar uit IJmuiden de heer P. Visser, sloeg met zijn bestel auto links de rijksweg af, daarbij de achter hem rijdende automobilist K. Benthuizen, hoofdconsulent uit Voor burg, scherp snijdend. De bestelauto kantelde en de afremmende heer Benthuizen kwam dwars over de weg te staan met zijn auto. De naderende autobestuurder A. Hoepeke uit Am sterdam gleed tussen de wagens door en kwam met een ernstig beschadigde auto in de heg tot stilstand. Het mag werkelijk een wonder he ten, dat bij geen van deze slippartijen een persoonlijk ongeluk viel te be treuren. Op de benoeming van ir. Moesker tot directeur van gemeentewerken volgde zijn af schied als commandant van de brandweer, waarvan hij ech ter altijd adviseur bleef. De heer Moesker was steeds nauw verbon den met de brandweer in onze stad. Op de le met 1941 werd hij brand meester, vervolgens op I januari 1946 commandant. De heer Moesker was een zeer ge waardeerd andant, die bijzon der veel bet -sonde voor de men selijke moeilijkheden van zijn hel pers en die' van de brandweer een goed team wist te maken. Zelf was hi) by grote branden al tijd op de juiste plaats te vinden. Hoe men hem waardeerde, bleek elk jaar opnieuw tijdens de grote brand weeravond. Ir. Moesker maakte deel uit van het hoofdbestuur van de Neder landse bond van Brandweercom mandanten, sectie buitenland. Hy had zich door zyn belangstelling 'oor alle problemen, die samen- Stormvogels het wat kalmer aan te kunnen doen. Dat is tegen een nooit opgevende ploeg als Fort. niet aan te bevelen. Toen Van der Borden tién minuten voor de rust met een houd baar schot De Graaf passeerde, ver dween de rust uit het IJmuider spel eu konden de Vlaardingers het ini tiatief naar zich toe trekken. Stormvogels moest terug, maar wist de kostbare voorsprong te be houden. De tweede helft werd ge- (Van een onzer verslaggevers) Tweemaal is scheidsrechter J. M. Godding zondagmiddag onder politiegeleide van het IJmuider sportpark Schoonen- berg gegaan. De eerste maal geschiedde dit vijf minuten voor het verstrijken van de officiële speeltijd. De heer Godding had afgefloten, omdat zijn horloge de negentig minuten had weg getikt. Later bleek, dat dit precisie-instrument kuren had ver toond, zodat de spelers weer werden opgetrommeld om de laatste vijf minuten vol te maken. Dit alles speelde zich af onder gejoel van de IJmuider suppor ters, die allerminst met de leiding van de heer Godding tevre den waren geweest. Daarom werd de scheidsrechter door de Heilige Hermandad geëscorteerd op zijn weg naar de veilige kleedkamer. De schade bleef nu beperkt tot wat zitkussens, die om de oren van de heer Godding vlogen. De ontstem ming, O*» de gehele middag al la tent haa gesluimerd, baande zich een weg, even voordat de heer God ding voor de eerste maal inrukken blies en de Stormvogels-linksbinnen Van der Waal op de bon slingerde nadat deze wel wat hard, maar ze ker niet gemeen een tegenstander van de bal had gezet. De stemming op het veld werd be paald grimmig. Spelers van beide ploegen schaarden zich om de scheidsrechter, waarbü druk werd ge gesticuleerd. Maar de heer Godding bleef bü zijn beslissing. Opdat ogen blik was de stand 2—1 voor de thuis ploeg, die erin slaagde deze voor sprong in het niet verwachte staar tje te handhaven. Overigens stonden de IJmuidena- ren bij de rust al met 2—1 voor. Vol komen verdiend, want de voorhoede had met intelligent aanvaisspel voor menig gevaarlijk ogenblikje voor het Vlaardingse doel gezorgd. Fortuna werkte kwistig met de buitenspelval, maar toen de thuisclub zich hierop had ingesteld, werkte deze taktiek als een boemerang. Dat bleek in de twintigste mi nuut Van der Waal lanceerde een verre pass, die Snoeks volkomen vry voor doelman Kramer bracht. De Vlaardingse achterhoede wachtte op het fluitje van de heer Godding, maar dat kwam pas, nadat Snoeks de bal met een eenvoudige voetbewe ging in het net had gedeponeerd. Vijf minuten later loste linkshalf Doomeveld een wel hard, maar ze ker niet onhoudbaar schot, dat Kra mer echter door zyn armen liet giy- den. Met deze 2—«-voorsprong dacht kenmerkt door een steeds veelvul- diger gefluit van de heer Godding, die de daarby gemaakte fouten eer lijk over beide ploegen verdeelde. Maar van goed voetbal kon hier door geen sprake meer zijn. Toen de heer Godding meer en meer het bekende boekje te voor- schyn begon te halen en daarin be halve de naam van Van der Waal ook die van dc Vlaardingse rechts buiten Bouman noteerde, was de aar digheid er helemaal af. Er werd meer gepraat dan gevoetbald en het was dan ook een verademing, toen de scheidsrechteriyke fluit voor de laatste maal weerklonk. i* v Iedere morgen in Schiedam verkrygbaar: Station (ca. 7.15 uur)Broersvest bfj de Hema; Kiosk, Broersvest; Ha-Kiosk, Gerrlt Verboonstraat. AP-kantoor Passage. PRIJS 15 CENT (Van een onzer verslaggevers) Na afloop van de voetbalwedstryd StormvogelsFortuna hebben de besturen van de beide verenigingen besloten by de KNVB te protesteren tegen de huns inziens slechte lei ding van de scheidsrechter, de heer J. M. Godding. Zy stellen zich op het standpunt, dat de heer Godding de fluit wel veel, maar niet deskun dig hanteerde, waardoor de wed strijd een weinig bevredigend ver loop kreeg. Ook zal worden gepro testeerd tegen de waarschuwing, die de heer Godding linksbinnen Van der Waal van Stormvogels en rechts buiten Bouman van Fortuna presen teerde. Weliswaar zyn de besturen het erover eens. dat de betrokken spelers 'een overtreding begingen, maai' deze waren niet zodanig om het te voorschijn halen van het be kende boekje te rechtvaardigen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen belegt op maandag 16 Januari in zaal Harmonie aan de Schiedamseweg een buitengewone vergadering. Voorzitter C. H. Buschmann zal in deze vergadering zyn nieuwjaars rede houden. Daarna spreekt ir. J. P. Josephus Jltta, oud-hoofdinge- nieur-directeur van Rijkswaterstaat, over „Een stormvloedkering in een druk bevaren benedenrivier". Deze bijeenkomst begint om kwart over drie. NAALDWIJK De totale woning behoefte in de gemeente Naaldwijk bedraagt 777. Er zijn namelijk 181 aanvragen van gezinnen binnen dc gemeente, 48 van gezinnen bulten de gemeente, 155 aanvragen van huwen den binnen en 15 van huwenden buiten de gemeente. Bovendien 236 gevallen van samenwonen, 86 van mensen die in noodwoningen hulzen en 58 van gezinnen die ingeschreven staan omdat ze in woonwagens, woonschepen of onbewoonbaar ver klaarde woningen wonen. B. en W. van Naaldwijk achten de vooruitzichten voor de woningbouw weinig hoopvol. In het bijzonder voor wat betreft de rijkssteun bij de eigen-wonlngbouw is de situatie moeiiyk geworden. Hetzelfde geidt ook voor de woningwetsector. Het zegt wel iets, dat premie- aanvragen die in juni 1959 werden ingediend, een jaar later nog niet waren gehonoreerd. In april 1960 werden premieaanvragen voor eigen- woningbouw In de categorie A inge diend, waaronder aanvragen voor 35 woningen naby de Hendrik van Naaldwijkstraat en 36 woningen aan de EndeldUk. Op deze aanvragen is tot op heden niet beschikt. Een poging tot bouw van huur woningen in het complex Geestweg is niet geslaagd. Ook is nog geen toe stemming verleend voor de bouw van de 28 woningwetwoningen aan de Koningin Juliana is, zoals is gemeld, voornemens op 27 janua ri een bezoek aan het Westland te brengen. Voor dit bezoek is thans het programma samengesteld. In Den Hoorn wordt aan de Ko ningin een algemene toelichting ge geven, verband houdend met het streekbezoek. In Maasland zal het accent vallen op het Westlandse wei- c' gebied. In de dom van De Lier zal de vorstin een expositie van kerke- ïyke kunst uit de streek bezoeken. Te Naaldwijk stelt de Koningin een carillon in werking. Tijdens een lunch zal zij een aantal leidingge vende figuren op het gebied van de tuinbouw uit het Westland ontmoe ten. In 's-Gravenzande presenteert de Westlandse jeugd zich aan de Koningin. In Monster komen de pro blemen over zeewering en de water huishouding ter sprake. Ten slotte zullen in Wateringen enkele facetten van het artistieke kunnen van de streek worden ge toond, terwijl de Koningin by een ontmoeting met vertegenwoordigsters kennis zal nemen van activiteiten van vrouwenorganisaties in het Westland. Personeelsvereniging Sunlight te Vlaardingen viert op zaterdag 28 Ja nuari haar 35-jarlg bestaan. Ter ge legenheid daarvan wordt op die dag 's middags van drie tot vijf uur een receptie gehouden in de nieuwe res- tauratle-Westervleugel op het ter rein van Lever's Zeep Maatschappy te Vlaardingen. Noorduynkade. ie Honselersdjjk. Er bestaat wel grote belangstelling voor de boaw van de premie-woningen in dit gedeelte van Honselersdjjk. maar er valt niets concreets te zeggen omtrent het tijdstip waarop de eerste premies zullen afkomen. Daardoor moet worden gevreesd, aldus B. en "VV., dat slechts een ge deelte van dc aanvragen op korte termijn zal kunnen worden gereali seerd. Al met al is het een triest beeld dat de woningbouw in Naaldwijk vertoont. Zodoende is de nood de laatste jaren helaas groter geworden. De suggesties van verschillende raadsleden om de bouw van goedkope huurwoningen beter mogeiyk te door de eisen In de bouwverordening lager te stellen, verwerpt het college. De bouwverordening van Naaldwijk bevat minimale eisen. Ook delen zy niet de mening, dat het bouwen van woningen met een plat dak goed koper zou zyn. Dergeiyke platte daken vereisen een redeiyke isolatie en zyn in het onderhoud duurder. hangen-met de brandweer en ais lid van de sectie buitenland, ook bulten Nederland vele vrienden verworven. Het overiyden van ir. Moesker heeft in de brandweerkringen grote indruk gemaakt. Ir. Moesker werd enkele weken geleden opgenomen in het gemeenteziekenhuis. Hy onder ging daar vorige week een maagope ratie en ging aanvankelijk goed vooruit. Zaterdagmiddag had burge meester Peek hem nog bezocht, maar zondagmorgen kwam er plotseling verandering ln zijn toestand. Om 9 uur overleed de heer Moesker. Ten gevolge van een aanrijding op de kruising van de Julianalaan en de Botaniestraat te Delft is zaterdag avond de 77-jarige heer W. Erkeiens uit Voorschoten in het Ellsabethzie- kenhuis te Lelden overleden. De aan rijding had plaats tussen twee perso nenauto's op de tweede kerstdag. De heer Erkeiens, die naast de bestuur ster, zyn kleindochter mej. Weer- meijer uit Delft zat, kwam met zijn hoofd tegen de voorruit terecht. Een gebroken arm was het gevolg van een slippartij, die zaterdagavond op de hoek Bodegraafsestraatweg Thorbeckclaan te Gouda plaatsvond. Een scooter, die omstreeks kwart over zeven uit de richting van Reeuwijk naderde, moest plotseling remmen voor een wielrijdster, die de weg over stak. Door het sterke remmen begon de scooter te slippen, waarbij de 14- Jarige Marie de Hertog uit Werkhove, die achter op de scooter zat, zo on gelukkig terecht kwam, dat zij haar rechterarm brak. ROTTERDAM Coöp. Tuinbouw veiling der Z-H.-EUanden GA.: Aardappelen gr, 5—12 p. kg; An dijvie 6892 p. kg; Sla 10—15 p. st,; Sla 43 p. kg; Spruiten IA 38—60 p. kg, HA 3237 p. kg, D 4056 p. kg; Witlof IA 62—74 p. kg, HA 42—62 p, kg, IIB 4856 p. kg; Rodekool 815 p. kg; Gelekool 713 p. kg; Groene- kooi 1425 p. kg; Boerenkool 3043 p. kg; Prei 2144 p. kg; Knolselde rij 1526 p. st.; Selderij 46—56 p. bos; Peterselie 19 p. bos; Dien 715 p. kg; Uien geschild 7 p. kg; Was- peen 17—31 p. kg; Grote peen 8 p. kg; Kroten 68 p. kg; Spruiten IB 37 p. kg. Cox's Or. Pippin IA 6180, IB 43, HA 43—59, HB 34, IIC 14; Golden Delicious IA 46—56. IB 4149, IIA 41—48, ÏÏB 30—41. HC 19—27; Jona than IA 37-47, IB 30—40, IC 21—23, HA 17—38, IIB 13—28. IIC 8—18; Goudreinette IA 28—41, IB 2324, HA 20—24. nB 19—24, IIC 17—20, alles per kg, GORKUM Coöp. Centrale Vei lingsvereniging G. A; Kropsla 1 100 st. 1100—1400. Kropsla 2 100 st. 700, Stoofsla kg. 30, Waspeen kg. 28, Prel kg. 24—31, Selderij bos 17, Andy vie kg. 6484, Groene kool kg. 824, Ro de kool kg. 1114, Knollen 68, Oien kg. 8—15, Winterpeen 48, Boerenkool kg. 1824, Witlof kg. 2869. Veldsla kg. 80—165, Spruiten kg. 15—53. Twee jaar geleden kende nie mand ze: Yama Saki, die in Pa rijs zang studeerde, en de Cana-- dese student Joseph Coylt, wiens vak metallurgie was. Maar nu I komt een plaatje van hun trouwe- i rij in de kranten, want Yama Saki is beroemd en heeft het zo druk, dat ze zich amper vrij kon maken om met haar Joseph te trouwen. Ze is de ster geworden van de musical Flower Drum Song, die in het Palace Theatre in Londen fu rore maakt. - 'WS t

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1