i iisSÉ Jongen verdrinkt na wilde tractorrit vrouwen uit auto: 'ervan 'tjaar' Dit jaar begin van indijking Lauwerszee |nen gaan nieuwe brandstof in handel brengen Poging tot verzoening: 1 gewonde.. ËÜ- 1960record aan regen Yedekimg Jeugd zief zijn centrum afbranden BÉ Vrouw gedood onderweg met kinderwagen Mr. J. O. de Rijke bevoegdheden ontnomen CPN-er verlaat raad Hoogezand Tim koeien bij brand gedood Protest Delftse bioscopen tegen belastingen Parkeerhekjes: goede rem Gewonden door ontploffing van gasfles Wereldreis van Rotterdam Schepen zinken Ontsporinkje in Staveren Winkel totaal uitgebrand: schade f 30.000 üS Triest oud en nieuw Wegenwachter krijgt dank van minister Twee jonge gezinnen dakloos door brand HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 JANUARI 1961 1S|-,j PAGINA 3 (Van onze sociaal-economische redactie) De Staatsmijnen zullen dit jaar een nieuw soort brandstof, een soort verbeterd synthraciet, in de handel brengen. Zij heb ben grote belangstelling voor de aardgasvondsten in Groningen en willen een positieve bijdrage tot de ontwikkeling daarvan leveren. ZÜ hebben ten slotte een alleszins bevredigend jaar achter de rug, waarvan ondanks prijsdalingen ten bedrage van vele mil joenen guldens, de resultaten gunstiger zijn dan die van 1959. Eggo Dodde is uitgeroepen tot Schipper van het Jaar door het weekblad Schuttevaer. Hy dankt dit predikaat aan een snelle reactie, waardoor twee vrouwen van de verdrinkings dood werden gered. Overvaring Wl« (Van een onzer verslaggevers) De zestienjarige M. Stolk nit Dirks- iand is in de oudejaarsnacht dodelijk verongelukt. Hij was oud en nieuw gaan vieren in de buurtgemeente Melissant. Als vervoermiddel gebruik te hij een tractor van zijn vader, waaraan nog een ploeg was beves tigd. Samen met een vriendje had de Jongen veel pret gehad, mede door de belangstelling, die zijn bijzondere voertuig in Melissant trok. Direct na de jaarwisseling reed hij alleen terug naar Dirksland en daar is hij op de Boezemweg om het leven gekomen. Hij moet met hèt rechtervoorwiel van de tractor een zware lantaarn paal hebben geraakt, waardoor hij de macht over het stuur kwijtraakte en met de tractor de vol water staande boezem inreed. Doordat hij met een der ledematen onder.de zware machi ne bekneld lag. kon hij zich niet be vrijden. Omwonenden, die de klap van de aanrijding hadden gehoord, waren spoedig ter plaatse, maar het duurde enige tijd voordat men de jonge Stolk had bevrijd. Hij was inmiddels ver dronken. Geruime tijd is men bezig geweest niet kunstmatige ademhaling. De voorzitter van de interprovin ciale commissie inzake de Lauwers zee, de heer H. M. Gerbrandy, lid van Gedeputeerde Staten van. Fries land, verwacht dat in de loop van 1961 een begin zal worden gemaakt met de geprojecteerde werbhaven voor de indijking van de Lauwerszee. Hij grondt deze verwachting op een schrijven van de minister van Verkeer en Waterstaat aan de noor delijke colleges van Gedeputeerde Staten. De heer Gerbrandy zei dit in het binnenlands jaaroverzicht van het NTS-joumaal. Er is overleg gaande, zei hij. over de bijdrage die de streek moet leveren. Wat het rijk vraagt: 25 miijoen gulden, plus het onder houd van vrij veel werken, leek hem een onevenredig zware druk voor de belanghebbenden. Gesloten seizoen of niet, de Haarlemse zwemclub NjORD wilde het nieuwe jaar goed be ginnen. Een aantal leden dook in Zandvoort vlak bij de Rotonde in de koude golven. Een moedige daad, maar lek ker? Nee, daar geloven we niet in. De schaarse wandelaars doken nog eens extra diep in hun win terjassen. Laten we hopen, dat we over een half jaar in een lek ker warme zee kunnen duiken... Zondagavond zijn vijf Ameri kanen gedood toen hun auto in Oizoemi, t ennoordwesten van To kio, in botsing kwam met een trein. Vier van de slachtoffers behoorden tot één gezin. De toestand van de enige overlevende is kritiek. (Van een onzer verslaggevers) De 24-jarige vrouw A. Haken Is zaterdag, toen zij in Winschoten met haar kinderwagen liep te wandelen, door een vrachtauto met aanhang wagen aangereden en korte tijd later aan* haar verwondingen overleden. Het was mistig op het Oosteinde en het wegdek was glad. Toen de vrachtauto de kinderwagen wilde pas seren, doemde plotseling een tegen ligger op. De zware wagen slipte bij het remmen, de aanhanger veegde de vrouw en de kinderwagen van de straat. De baby (negen maanden oud) jkwam in de berm terecht maar bleef 'ongedeerd. De moeder echter werd 'zo zwaar gewond, dat zij al voor aankomst in het ziekenhuis overleed. (Van onze correspondent ia Hoilandia) Met ingang van 30 december jl. Is aan mr. J. O. de Rijke de bevoegd heid ontnomen om als gemachtigde of raadsman zowel in burgerlijke als in strafzaken voor het Hof van Jus titie in Hoilandia en het Landgerecht op te treden. De ontheffing geldt voor een jaar. Deze maatregel is ge nomen op grond van 'onbetamelijke uitdrukkingen tegen het openbare gezag' in ingezonden artikelen in de Nieuw-Guinea Koerier. Bij besluit van 22 februari van het afgelopen jaar was rnr. de Rijke reeds afgezet als advocaat en procureur bij het Hof van Justitie in verband met een veroordeling wegens valsheid in geschrifte. Thans heeft de gehele rechterlijke macht van Hoilandia zich achter de procureur-generaal, mr. Von Meyen- ■feldt, en de advocaat-generaal Van Vliet geschaard. (Van een onzer verslaggevers) Het CPN-raadsliü A. Ball erna uit Hoogezand-Sappemeer heeft het raadslidmaatschap van die gemeente neergelegd. Hij is uit de CPN getre den. Naar verluidt is er in de Hoo- gezandse CPN verschil van mening geweest tussen de heer Ballema en de_overige CPN-ers. ue opvolgster op de lijst van de heer Ballema, mevrouw BosDan- tuma, voelt niets voor het raadslid maatschap. De demissionaire minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, zal binnenkort persoon lijk zijn grote dank betuigen aan we genwachter H. Schut uit Haren (Gr.), voor wat deze vrijdag Jl., met ver onachtzaming voor eigen veiligheid en lijfsbehoud, heeft gedaan; hij red de de 23-jarige leerling-vlieger M, J. W. Stassen uit het brandende wrak van het lesvliegtulg van do Rijks luchtvaartschool. Dit zijn enkele hoofdpunten uit de nieuwjaarsrede, die de president-di recteur van de staatsmijnen, ir. Wemmers, vandaag heeft gehouden. „Voor pessimisme ten aanzien van de toekomst van onze onderneming bestaat geen enkele reden", zei ir. Wemmers. Ondanks prijsdalingen voor alle belangrijke produkten on danks verbeteringen van de arbeids voorwaarden zijn de resultaten gun stiger. Met minder mensen werd een hogere produktie verkregen, zowel in de chemische sector als in de kolen- sector. Wat het aardgas betreft: De Staatsmijnen beheersen alle fecetten van de gashuishouding.. „Daarom zullen wij zeer zeker een positieve bijdrage kunnen leveren opdat aan het aardgas een zodanige bestem ming wordt gegeven, dat er natlo- naal-economisch gezien het best mo- Ijjke profijt van zal worden betrok ken en te grote verstoringen zullen worden vermeden", aldus de heer Wemmers. De heer Wemmers meent dat de vaste brandstoffen een belangrijke plaats in de energievoorziening kun nen handhaven, maar hij had wel zorgen over de olieaanbiedingen te gen prijzen, die ver beneden een ook voor de oliemaatschappijen aan vaardbaar peil liggen en tegen de import van Engelse kolen tegen dumpingprijzen. Wumöoag Sfaa$ 4» banden de prpmtère vcft «en nieuw ballet van Kenneth Macmlllarx, 'De Invitatiedoor het Royal Ballet in het Royal Opera House. Lynn Seymour, een jeugdige Canadese ballerina, danst de hoofdrol van een jong meisje, dat wordt ver leid door een oudere, gehuwde (de ZuidafrOcaonse danser Dbylé). J (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van zondag op maan dag is in Oostvoorne een boerderij, eigendom van B. Weijerse, afgebrand. De tien melkkoeien die op stal stonden, kwamen in de vlammen om. Dank zij de brandweren van Tlnte en Oostvoorne bleef het woonhuis gespaard. (Van een onzer verslaggevers) Een wilde vechtpartij tussen twee families die at jarenlang grote on enigheid met elkaar hadden heeft tijdens de oudejaarsnacht Holland- scheveld opgeschrikt. Een vrouw werd gewond door een mes. Haar toestand is niet ernstig. De aanleiding tot het handgemeen was een verzoeningspoging van een der families. De familie P. (vier per sonen) vergezeld van de heren B. en S„ besloot de familie K. de vrien denhand te reiken. De heer K.. negeerde demonstratief met de handen to de zakken dit ge baar. De vriendenhand werd een 'vuile hand', toen er opeens klappen vielen. De weer opgelaaide vete werd uitgevochten. Behalve het mes kwamen er ook een bezem en een hamer aan te pas. De woede zakte toen de vrouw door het mes werd getroffen. In het Hoo- geveense ziekenhuis kreeg ze een bloedtranfusie. De politie was er vanmorgen nog niet in geslaagd de identiteit van de messteker vaat te stellen. De Delffeae bioscoopexploitanten z(jn van plan een protestactie ie on dernemen tegen Ae vermakelijkheids- beUating. De exploitanten zijn het niet eens met de omstandigheid dat Delft een van de weinige gemeenten In Neder land is waar nog 35 pet. vermake lijkheidsbelasting wordt geheven op de vertoning van films. Men wil door deze actie trachten te bereiken, dat het gemeentebestuur tot een verlaging van deze belasting overgaat. Waarschijnlijk zullen in enkele theaters enige tijd géén films wor den VI De ontwikkeling van het chemische bedrijf gaat snel: hy noemde omzet stijgingen van 50% voor belangrijke kunststoffen als caprolactam en po lyethyleen, met 22 percent van de kunstmeststof ureum en van 9 per cent van gas en van 6 percent van stikstof. Toch is volgens de heer Wemmers de omvang en expansie van de che mische activiteit der Staatsmijnen bescheiden in vergelijking met an dere grote chemische industrieën in West-Europa en de Verenigde Sta ten. Schipper Dodde (43) voer enkele i maanden geleden met zijn 'Avon-; tuur* door het Amsterdam-Rijnka naal. Bij Zeeburg zag hij toen een auto dwars op de weg langs bet wa ter staan, die kennelijk bezig was met keren. Deze manoeuvre mislukte, hoewel, een jongeman aanwijzingen stond te geven. De wagen reed iets te ver ach teruit en gleed 'in de plomp'. Gisteravond heeft de Schipper van het Jaar ons nog eens verteidwathy toen op de oktobermiddag heeft ge daan, Zijn rijnaak ligt nu toevallig voor de wal in de Coenhaven van Amsterdam. '33c riep mijn vrouw en vroeg haar het roer over te nemen. De motor sloeg intussen al volle kracht achter uit. Ik liet onze sloep zakken en roeide uit alle macht naar de auto. die nog even was blijven drijven. Met mijn vuist heb ik toen een raam in geslagen. Onmiddellijk staken «r vier han den door naar buiten- Twee ervan heb ik beetgepakt. Maar ik kon nog niet gaan trekken. De twee lichamen spartelden voor het kleine gat. Eén van de dames moest ik onder duwen om de ander vrij te krijgen. Ze zaten nog maar net bjj me in de boot allebei of de auto zonk. Het was net op tijd geweest.' Intussen passeerde een jacht. De opvarenden riepen iets ze vroegen waarschijnlijk of er nog meer hulp nodig was. Maar opeens herkende één van hen zijn vrouw in de roei boot van schipper Dodde... De dames uit de verdronken auto bleken de echtgenoten te zijn van beide sportvissers op het jacht. 'Ze zijn de volgende zondag met z'n al len bij my aan boord geweest om me te bedanken. Ik vind het wel wat overdreven dat ze me daarvoor zo'n onderscheiding gever 'k had 't voor u net zo gedaan hom wie niet?' Maar schipper Dodde vindt deze gang van zaken beter ('we hebben een heerlijke taart gekregen') dan de afwikkeling van een vorige redding, enkele jaren geleden op de Rijn in Duitsland. Toen kwam een zellkano voor zijn vijftig meter lange schip met twee jongens erin. Door een hoge golf van een 'snelloper" brak het minieme vaartuig en de twee knapen werden met veel moeite uit het Ijskoude wa ter getrokken. Maanden daarna kreeg schipper Dodde een brief van de verzekerings maatschappij; of hij maar een twee- honderdzoveel gulden wou overma ken dan zou de zaak van deze 'overvaring' zijn geregeld... 'Nooit iets meer van gehoord,* zei schipper Dodde. Hij deelt overigens zyn predikaat met twee 'schipperin- nen'. De dames Lenie en Miep Faas- se uit St. Fhilipsland werden uitver koren, omdat zij het commando over het schip van hun vader hadden overgenomen nadat hij zelf een on geluk had gekregen en door zijn dochters van de dood werd gered. Eggo Dodde is uitgeroepen tot Schipper van liet jaar voor zijn redding van twee vrouwen uit een zinkende auto. Ir. Bijlaari van de dienst Publieke Werken te Amsterdam heeft zater dagavond, in het NTS-jmirnaal mee gedeeld, dat in 1961 langs de Am sterdamse grachten zeven kilometer parkeerhekjes zullen worden geplaatst. In 7962 wordt het project afgerond. In totaal zal er..dan 20,km aan par keerhekjes in Amsterdam zijn. De hekjes langs de grachten bevallen goed, vertelde hij. Waar ze zijn ge plaatst, zijn tot nu toe geen auto's m het water terechtgekomen. (Van een onzer verslaggevers) Een hevige ontploffing en een ster ke stofontwikkeling hebben zaterdag-; middag groto opschudding verwekt! onder het winkelende publiek in de Noordstraat te Terneuzen. Een aan tal mensen is gewond. De oorzaak bleek een exploderende gasfles te zijn, die men in een achter de winkel gelegen kamer van het le- vonsmiddelenbedryf G. op een ver warmingskachel wilde aansluiten. Vermoedelijk als gevolg van een constructiefout kwam bij het open draaien van de fles het gas tot ont ploffing, waarna een grote steekvlam ontstond. Hierdoor liepen G„ een van zyn dochters en een bediende brand wonden op aan gelaat en armen. De brandweer kon de brand spoe-, dig blussen. Door de geweldige lucht druk zyn de etalageruiten van de winkel en van de aangrenzende zaak vernield. Ook aan de Inventaris en de inboedel van het levensmiddelen-; bedryf werd belangrijke schade toe gebracht. Van het winkelende publiek! is een aantal mensen door rondvlie-i gende glasscherven gewond. (Van onze weerkundige medewerker) 1960 was een bijzonder jaar en dat was het. Er viel meer regen dan se dert 1850 en bovendien was er be paald wel een wolkje aan de lucht, want een kwart eeuw moeten we te ruggaan om een donkerder jaar aan te treffen. Gemiddeld viel er in ons land in het kalenderjaar 940 mm neerslag (normaal 719), waarmee het nu tien jaar oude record van 1950 (901 mm) om zeep ging. Nog nooit sedert het begin van de regelmatige neerslag waarnemingen in 1840 leverde een jaar zoveel neerslag op. 1960 was ook zeer somber, met in De Bilt 1355 zon-uren tegen 1595 normaal. Sinds 1937 was een kalen derjaar niet meer zo somber geweest. Het westen van het land kreeg meer zon dan het oosten: er was een ver schil van plus minus 100 uren. De temperatuur was gemiddeld een halve graad boven normaal, wat vrijwel uitsluitend een gevolg is geweest van de warme nachten. Van de 366 dagen die het jaar telde, waren er 185 aan de warme kant. 1961 begint met wisselvallig de pressie weer: Er staat een stormach tige wind, (in bet zeegebied ten wes ten van onze kust heerst een volle storm) en de temperatuur biyft voorlopig vooral overdag, een boven normale waarde aanwijzen. Door oververhitting van een verwarmingsbuis ontstond zater dagmiddag brand in het jeugd centrum Don Bosco te Rijswijk, waar juist 150 jongens onder lei ding van geestelijken een «pel- middag hielden. Het centrum werd geheel verwoest. Schade: dertig mille. De jeugd volgt de (rook)ontwlkkelingen met aan dacht. (Van een ooaer verslaggevers) Het es. Rotterdam van de Holland- Amerika I4jn vertrekt 28 januari uit de Maasstad voor zyn eerste reis om de wereld. Omdat het schip al maan den voor de vertrekdatum geheel was volgeboekt, zal het in 1962 nog zoto reis maken. De Rotterdam zal op deze reis 21 havens in zeventien verschillende landen aandien. Voor dit jaar staan voor het vlaggeschip van de Neder landse koopvaandyvloot bovendien nog drie reizen naar de Careïblsehe Zee op het programma. Zaterdagmorgen zijn kort na el kaar twee vrachtschepen in de Pius- haven te Tilburg gezonken. Langs de kade logen twee schepen tegen elkaar gemeerd, een zolderschuit en een oud afgetuigd zeilschip. Beide werden ge bruikt door de firma Van Raak groothandel in oud ijzer. Bij het laden van de zolderschuit maakte deze bij een overhelling, zo veel water, dat het schip met lading en al onder water verdween. Tijdens pogingen om de schuit te lichten, werd het oude zeilschip on der de waterlijn lekgestoten waar door het vlak naast de zolderschuit zonk. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De gehele dag was men doende het materiaal uit de schepen te halen. 's Avonds zijn rode bakenlichten uitgezet. Vandaag zal men proberen de twee schepen met een hijskraan te lichten. (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag is te Staveren een ein ontspoord; op ongeveer 300 eter van de halte raakte het sch orste deel van de trein (die om 12.27 i.rriveert) uit de rails. Onmiddellijk echter konden de wagons tot stilstand worden gebracht. De reizigers moesten verder lopen, zij die om 13.28 moesten vertrekken, zijn met een bus naar Sneek ver- yoert. Zaterdagmiddag is in het buurt schap Haarle gem. Hellendoorn een winkel in kruidenierswaren van de heer B, G. Wargcmans totaal uitge brand. De schade wordt geschat op ƒ25.000 a ƒ30.000. Het 11-jarig zoontje van de kruide nier stak op het gegeven moment in de overvolle winkel een sdbrretje van een voorraad vuurwerk aan, Het sterretje stak een grote hoeveelheid vuurwerk aan, waarop aan alle kan ten brand uitbrak. Mevr. Wargemans snelde naar buiten, terwijl de klan ten een goed heenkomen zochten. Met veel geknal schoot de ene par tij vuurwerk na de andere de lucht in. Er ontstond een enorme rookont wikkeling. De vrijwillige brandweer van Haarle, spoedig geassisteerd door hun collega's uit Nijverdai bestreden het uur. Zij konden echter ook niet verhinderen, dat het vuur zich een weg zocht naar de bovenverdieping van het pand, waardoor een grote tielgoederen in de vlammen opging. Het café aan de overzijde van de straat kreeg veel waterschade. De verzekering dekt de schade. De nog jonge gezinnen Brink en De Graaf aan de Herenweg 176 te Heiloo begonnen het nieuwe jaar bij zonder slecht. Terwijl zij het nieu we jaar was nog maar een uur oud b(j de respectieve ouders de jaarwisseling vierden, werd in hun woning een flinke brand ontdekt. Het was geen uitslaande brand, doch in het huis smeulde het zodanig, dat binnen de muren vrijwel niets voor het vuur gespaard bleef. De schade wordt geschat op 15 tot 20.000 gul den. De brandweer stond voor een zware taak, maar slaagde er in, dank zij de enkels maanden geleden in ge bruik genomen auto met hogedruk spuit, die voor het eerst dienst deed, de brand in ongeveer drie kwartier te blussen. De Libanese artsen zyn voor on bepaalde tyd in staking gegaan om hun eisen voor hogere honoraria kracht by te zetten. Slechts spoed eisende gevallen zullen worden'be handeld.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2