KABINET Vliegramp bij Biak: 5 doden Het Vrije Volk Schrooikasbeheerders zitten Worms na met vordering van f 2000 Mr. Burger: geen probleem durft men aan te pakke n Geen lagere PTT-tarieven TROUW: Slachtoffers Beschentr tceel Economische Zaken: Pas op voor overbesteding Toezeggingen achter schermen Per auto naar b ank-balie Commentaar met RDTERSEPT Meisje bedreigd in slaapkamer AngeS Ziekenfondspremie De Dakota ha(1 opdracht v,,or ccn bejaarden hoger HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 JANUARI 1961 VERVOLG VAN PAG. 1 OOK VAN RIEL GH U-BEZWAAR GEEN BREEKPUNT Broedertwist Tevreden KVP PAGINA 3 Prof. ir. Bast: Verontwaardigd GOEDKOPE RETOURS HOEK YAN HOLLAND - HARWICH Hoek van Holland-Harwich maar s (Van onze parlementsredacteur) Een vreemde kabinetscrisis, misschien wel de allervreemdste en in elk geval een der vreemdste uit de geschiedenis is tot een oplossing gebracht. Een oplossing die geen oplosing is, overi gens. Er is namelijk niets veranderd sinds de 22ste december, toen minister Van Aartsen in de aanvaarding door de Tweede Kamer van de motie-Van Eibergen (a.r.) wantrouwen zag uit gesproken in zijn beleid en sinds de dag daarop, toen het kabi net-De Quay zijn ontslag aanbood. Slechts heeft men elkaar gevonden op een nieuwe formule over de woningbouw. Omdat er niets veranderd is. is de politieke situatie dus even labiel ge bleven als zij is geweest sinds het optreden van het kabinet-De Quay in mei 1959. Misschien moeten \vy nog verder teruggaan in de geschiedenis en zeg gen: sinds de Tweede Kamer op H december 1958 het kabinet-Drees naar huis stuurde. Toen namelijk is de basis aan de positieve samenwerking van een aantal politieke partijen ontvallen en hebben wy een coalitie gekregen die berust op negatieve, namelijk antisocialistische overwegingen en der halve onstabiel is. DR. BRUI SS SLOT verliezer Men had er weinig moeite mee. Alle fracties waren het met de in houd eens en dus konden de voorzit ters prof. De Gaay Fortman mee delen, dat liet kabinet kon rekenen op alle (of nagenoeg alle) stemmen. Dr. Bruins Slot, de voorzitter van de a.r. fractie, heeft bovendien nog een gesprek gehad met prof. De Quay. Hij heeft hem zeker de bood schap overgebracht, dat de antirevo lutionairen het echt niet- zo kwaad hebben bedoeld en dat zfj, na gewe tensonderzoek. graag de spons over de lei willen halen. Bij de VVD was in de vergadering van de Tweede-Kamerfractie ook de voorzitter van de liberale fractie in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel. aanwezig. Men mag hierin een be vestiging zien van de belangrijke plaats die de heer Van Hiel in de VVD is gaan innemen. Prof. Oud achtte het nuttig, hem te betrekken in een overleg dat de Eerste Kamer in het geheel niet rechtstreeks aangaat. Prof. Oud heeft blijkbaar geen behoefte aan een nieuwe botsing met mr. Van Riel c.s., zoals bij de behandeling van de spontolo. Alles scheen dus koek en ei. Maar op het laatste ogenblik leek de Chïis- telijk-Historische Unie. die zich zo wel in de Kamer als in de sedert de kerstdagen buiten het parlement ge voerde besprekingen tamelijk buiten schot heeft gehouden, toch moeilijk heden te willen veroorzaken. Hoewel aan de houding van de christelijk-historische fractie in de Tweede Kamer bij de verdere be handeling van de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid niet behoeft te worden getwijfeld, was dr. Tiianus niet in staat. prof. De Gaay Fortman de verklaring van onvoorwaardelijke trouw te geven. 7,i"m fractie achtte dit met in over eenstemming met het- extraparlemen taire karakter van het kabinet en de gescheiden verantwoordelijkheid van volksvertegenwoordiging en regering. Daar zat prof. De Gaay Portman dus opnieuw. Zouden de christelijk- historische bewindslieden genoegen nemen met- dit slandDunt van hun fractie in de Tweed Kamer? De informateur siocg aan het tele foneren. het kabinet zette zijn be sprekingen tijdens do maaltijd voort en het eind van het liedje was. dat iirt kabinet besloot van de houding van de ehrislplifk-historische fractie geen breekpunt meer te maken. Op dat moment was de zaak beke ken. Prof'. De Gaay Fortman kon eerst naar prof. De Quay en vervol- eens naar Soestdiik gaan en ten slotte volgde de ontvangst door de Koninein van Ce minister-president. Na afloop van een wedstrijd wil men weten wie winnaar is en wie de verliezer. Bij de oplossing van de kabinetscrisis zijn er. geloven wij, geen winnaars aan te wijzen, alleen verliezers. De grootste verliezer is de parle mentaire democratie, die door het ge stuntel van de laatste weken op nieuw aan aanzien heeft verloren. Het proces was al bezig sinds het kabinet-De Quay en do daarin sa menwerkende partijen in en buiten de volksvertegenwoordiging de dienst probeerden uit te maken. Het verlies is nu het spijt ons het te moeten zeggen nog groter geworden Een verdere verliezer is het kabinet zelf. Het had in dc loop van negen tien maanden telkens reeds een stuk je van zijn gezag in binnen- en buitenland verspeeld, het heeft het laatste beetje nu verloren. Wi.i zeggen «at niet uit leedver maak. Ais de meerderheid van de politieke partijen een kabinet zonder socialisten wil, heeft men dat te aan vaarden, ook al kan men het betreu ren. En wanneer dan deze niet-' socialistische meerderheid een kabi net weet op te leveren, dat toont de kunst van regeren meester te zijn, kan men er zelfs vrede mee hebben, ook ai zal men de daden misschien stuk voor stuk moeten aanvallen. Het kabinet-De Quay echter is geen sterk kabinet, het is ook niet het sterkste kabinet dat de rechtse MIN. VAN AARTSEN part-yen zouden kunnen opleveren. Het is het resultaat van wat confes sionele en liberale groeperingen hebben kunnen opbrengen in een overspannen en ontijdige poging om de Party van de Arbeid te wippen. Een verdere verliezer is de Anti- Revolutionaire Party. De openlijk ge demonstreerde broedertwist tussen twee kampen, die wij gemakshalve maar zuilen aanduiden ais de groep- Zijlstra en de groep-Bruins Slot. kan deze partij geen goed hebben gedaan. Oppervlakkig gezien heeft de groep- Zijlstra gewonnen. Deze groep is ech ter in dit geval zo heterogeen, dat wij niet zouden durven zeggen dat 'de denkbcelden-Zijlstra' aan het langste eind hebben gutrokken. Binnen de Anti-Revolutionaire Par tij is de Tweede-Kamerfractie de grootste verliezer, en binnen deze fractie liaar voorzitter, dr. Bruins Slot. De nederlaag is zo volkomen, dat. men haast zou kunnen spreken van een uitschakeling van de .ut- fractie voor de rest van dc vierjarige parlementaire periode, De rol van de Chr. Hist. Unie in dit conflict is naar buiten zo onop vallend geweest, dat een oordeel over haar positie veel moeilijker is. Zij heeft de Anti-Revolutionairen dapper aangemoedigd in het conflict met het kabinet vasthoudend te zijn. maar voor het overige heeft ?.b zich alt ge bruikelijk zo wazig gedragen, dat een oordeel moeilijk, zo niet onmogelijk is. Dc CHU is even schimmig geble ven als altijd. De VVD is er beter afgekomen. Prol'. Oud c.s. hebben natuurlijk niet de kant van de Anti-Revoiutionairen gekozen, want zij vinden woningbouw zo weinig aantrekkelijk dat zi.i aan bevordering van deze bouw eenvoudig niet denken. Maar nog "net- op tijd hebben zij zicli aan de zijde van de KVP geschaard, om zich aldus een •sociaal aiibi' te verwerven. Overigens zuilen de liberalen, met al hun angst voor het uiteenvallen van P" hrnprlprtAvict in het Anti-Revolutionaire huis met ge noegen hebben gezien. Het interne conflict daar, leidde dc aandacht af van het nog steeds levensgroot aanwezige geschil in eigen kring, het geschil dat men zou kun nen aanduiden ais hel conflict tussen Eerste- en Tweede-Kamerfractie van de VVD, toegespitst in de tegenstel ling Oud-Van Kiel. Deze liberale ruzie is de laatste weken tilt dc open baarheid verdwenen, maar zij be staat nog steeds. In politiek opzicht zal van de coa litiegenoten alleen de KVP een beetje tevreden zijn. Zij is er in het bin- neaskamerse overleg in geslaagd, van het kabinet een kleine concessie los te krijgen, tcrwi.il de naaste geest verwanten van de ministers Van Aartsen en Zijistra op een botte wei gering stuitten. Dit heeft de onderlinge verhou dingen niet verbeterd, maar wel ge leid tot een versterking van de positie van de KVP. Deze kon eer. dergelijk succesje wel gebruiken, nu zij als gevolg van de ziekte van prof. Romrce. om een woord van de Volkskrant te gebruiken, 'ner gens' meer is. Zo staan de zaken ervoor, vlak voor een nieuwe periode van iiet kabinet- De Quay, Ondanks alie bemoeiingen van alle fracties en partijbesturen, openlijk en in liet geheim, "blijft het 'extra-parlementair' lieten, is er over het program geen overleg gepleegd en zijn er geen afspraken gemaakt. Iedereen weet beter, maar deson danks wordt de schijn gehandhaafd. Waarom? Wij hebben maar één verklaring kunnen vinden: men wil van alle kanten de handen vrij houden om, als zich een soortgelijke situatie voor doet als aan de vooravond van Kerst mis, het kabinet-De Quay weer naar huis te kunnen zenden zonder de be schuldiging van schending van af spraken uit te lokken. De ministers zullen dat even goed beseffen als wie ook. Geen prettig vooruitzicht. earn fimm. (Van onze luchtvaartredacteur) Vijf leden van. de Marincluchtvaartdienst hebben het leven verloren, toen gisteravond bij Biak om kwart over acht plaat selijke tijd een Dakota in zee stortte. Drie stoffelijke over schotten zijn tot dusver geborgen. Het onderzoek, dat onmiddellijk na het ongeluk begon, heeft in eerste instantie tot de conclusie geleid, dat een voor een oefening afgeworpen parachutefakkel in de staart van het vliegtuig is verward geraakt. De besturing van de machine zou daardoor onklaar zijn geraakt. is.cuii'a voer tic hiüiic Vü;;r vuur* jaar en zomer 1961. Nou ja, u dankt misschien alleen nog aan dikke truien en regenjassen. Maar in Parijs denken ze u een heel eind vooruit en daar mogen me dc. troost uit futten dal dc tijd tdus ook de winter) niet stilstaat. Hor. vaal: de mode ook veran dert. marineblauw blijft een mo dekleur. In deze detlx-pièce. nu eens niet gecombineerd met wit, maar beige. De stof is wollen jersey. Simmie Robin in Parijs heeft de japon ontworpen. J De premie van de ziekenfonds verzekering voor bejaarden is voor 1961 vastgesteld op 0.97 per week voor de verzekerden met een inkomen tot 2.790 en op 1.94 per week voor de verzekerden met een inkomen van 2.790 tot 3.800. In 1960 bedroegen deze premies resp. 0.92 en 1.84. De Nutsspaarbank in Den Haag gaat het de automobilisten gemak kelijk maken. Zij kunnen, als over twee jaar aan de Jan Hendrikstraat een groot nieuw kantoor staat, per auto voorrijden bij de balie hun financiën regelen zonder uit tc stap pen en weer wegrijden. Een ..drive- in bank" naar het voorbeeld van drive-iu bioscopen in Amerika. De Haagse architect Lucas heeft bij het ontwerp voor het nieuwe kantoor voor de Nutsspaarbank be halve twee poorten, die naar fietsen- keiders leiden, een derde poort ge projecteerd, die rechtstreeks bij een van de zijden van een grote repre sentative ontvangstha! uitkomt. Daar rijdt men voor dc loketten. Twee automobilisten kunnen tege lijk worden afgehandeld, een derde moet wachten. Na regeling van de zaken rijden de automobilisten ver der om aan de achterzijde weer de straat te bereiken. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eris Louw. is na een operatie aan een dubbele hernia maandag uit het ziekenhuis van Kaapstad ontslagen. Hij zal nog enige tijd rust moeten houden. (Van onze sociaal-economische redactie) 'Een ongehoord schandaal,' zegt schroothandelaar L.Worms. 'De gewoonste zaak van de wereld,' zegt zijn tegenpartij. Die tegenpartij is het OCCF, de vereniging van Europese staalfabrikan ten, die indertijd de schrootkas in de KSG (de bekende bestolen kas) heeft beheerd. Het OCCF heeft ƒ2000 van de heer Worms te vorderen en is vast besloten dit bedrag te innen ook. Dit zelfs ondanks een üuideiük verzoek van de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer D. Spierenburg, om het niet te doen. De heer Worms weigert te betalen. Reeds heeft het OCCF het vonnis bö de heer Worms laten betekenen. Uffl De heer Worms heeft in 1958 bij het Europese Gerechtshof een. proces aanhangig willen maken tegen hel OCCF. omdat hij naar hij zei door deze vereniging werd geboycot i I 4 1 en geen zaken meer kon doen. Hij IQ VGGL LIVGV kosteloos (Van een onzer verslaggevers' 'De schijn is teruggekeerd. Niet een van de veie problemen noch wat de persoonlijke samenstelling van het kabinet noch wat de zake lijke kwesties zoals dc Mammoet wet en de Algemene Kinderbijslag wet betreft heeft men durven aanpakken.' Dat verklaarde de voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfrac- (Van een onzer verslaggevers) Er vallen bij PTT geen grote tariefsverlagingen ie verwachten. Dat iieeft de directeur van PTT, prof. ir. G. H. Bast gisteren iu zijn nieuw jaarstoespraak zeer duidelijk gesteld Het zou.' zei hij, 'onverstandig zijn op grond van de hoge winsten van enkeie jaren daartoe te besluiten.' 'De grote investeringsbehoefte, het naderbij komen van mogelijke ver korting van de arbeidstijd, dat voor at de loonintensieve bedrijfsonderde len voor aanzienlijk hogere lasten kan brengen, laten tariefsverlagin gen niet toe. Slechts daar, waar een meer blij vend uiteenlopen van baten en las ten in gunstige zin te verwachten is, kan aan verlaging worden gedacht, waarbij de zekerheid inoet bestaan dat de gevolgen voldoende kunnen worden opgevangen." aldus de direc teur van PTT. tie, mr. J. A. W. Burger, ons van nacht nadat hij kennis had geno men van het communiqué van het kabinet der Koningin. •Heel Nederland heeft nu gezien wat het kabinet-De Quay waard is: Als men even een probleem aanraakt zakt het in elkaar. Dat is de zuive rende werking van de kabinetscrisis geweest." 'Héél Nederland,' aldus mr. Burger, •heeft nu dwars door de schijn heen gezien. De schijn als zou partijpolitiek geen rol hebben gespeeld bij de kabi netsformatie. Even is de werkelijkheid om dc hoek komen kijken. Even maar, want de schijn is terug. Maar een aantal mensen, die vóór dc kabinetscrisis niet door deze schijn heen keken, hebben de schijnvertoning nu wel dóór', aldus mr. Burger. Overigens toonde hij er zich niet verbaasd over, dat prof. Dc Quay de ontslagaanvrage van het kabinet heeft ingetrokken: 'Ik had niets anders verwacht: het zat erin na de reacties uit de Anti- Revolutionaire Partij. Ik begrijp best, dat dc a.r. straks weer zullen zeggen, dat ze achter hel kabinet staan", zo besloot mr. Burger. MR. J. .-1. IV. BURGER ...schijn keert terug diende een aanvraag in om kosteloos te mogen procederen Korte tijd later lieefi. de lieer Worms déze aanvraag ingetrokken. Hem was gebleken, dat aliecn een gespecialiseerd jurist met kans op succes een dergelijke procedure kan voeren. (Een nieuw proces is inmid dels aanhangig.)' Het OCCP heeft daarna het Hof gevraagd, de.lieer Worms te veroor delen tot betaling van de kosten van de advocaat, die zij inmiddels iiad aangetrokken en het Hof besliste, dat de heer Worms een bedrag van 25.000 Belgische franken, een kleine 2000. moet beiaien. Pas enkele maanden geleden zijn de liquiditeurs van liet OCCF 'de vereniging wordt ombonden: ertoe overgegaan, de heer Worms te ver zoeken dit bedrag te betalen. Maar de heer Worms is veront waardigd: 'Het OCCF is door mil er op geattendeerd, dat het voor miljoe nen dollars werd opgelicht bij de be taling van de xerevening op schroot. Het OCCF paste daarom op zijn minst enige erkentelijkheid tegen over mij. Maar men weet. welke hou ding dit OCCF van het begin af heeft aangenomen.' En de heer Worms betoogt verder: 'Ik kan dit dan ook niet anders zien dan als een wraakoefening, want liet OCCF heeft nog steeds niet aangedrongen op bestraffing van de schrooifraudeurs en terug betaling van ten onrechte uitge keerde verpveningsbedrageh, welke in de tientallen miljoenen lopen.' Maar mr, J. A. Wal ka te. een hoge functionaris bij Hoogovens en een dei- iiquidateuren van itet OCCF, zei ons: "De heer Worms is een pro ces begonnen en heeft het ook weer afgebroken. In zo'n geval is het iieel normaal, dat de kosten, die hel OCCF indertijd in verband met het proces heeft gemaakt, aan hem wor den gedeclareerd. De vicc-voorziltcr van dc Hoge Autoriteit heeft hiep niets mee te maken, want het proces is gevoerd tegen het OCCF als particuliere ver eniging. Als het Hol de invordering toestaat, dan zie ik niet in waarom het OCCF dat zou nalaten.' ®Wij vinden de houding van het OCCF wel heel vreemd, zeker, juridisch is het zonder twijfel ge rechtigd, zijn f2000 t.c innen. For meel heeft het dus gelijk. Maar daar is in dit geval niet alles mee ge zegd. Want de heer Worms hééft, dan toch maar de stoot gegeven tot een onderzoek, waarbij ook'de Euro-, pese staalindustrie teas gebaat. En men is hem ondanks de lelijke woorden, dia hij ook aan het adres ran het OCCF heeft gericht be slist enige dank verschuldigd. Die erkenning heeft Worms van het OCCF nooit gehad, tn plaats daar van loopt men hem twee jaar na dato met een zuiver formele vor dering van. 2000 na. Wij vinden het merkwaardigdai het. OCCF (.dal zich. zacht gezegd, niet zo erg voort varend. heeft getoond toen hei cr om ging miljoenen terug te vorderen van, lieden die. veel boter op hun hoof tl hebben) thans met zoveel ijver 2000 tracht te innen. nachlverkcnningsvlueht. Hoewel na dere berichten uit Nieuw-Guinea gis teravond laat nog uitbleven, doet het tijdstip en de plaats van het ongeluk vyf mijl ten zuiden van liet ma rinevliegkamp Biak vermoeden, dat het toestel kort na de start is ge vallen. Sinds kort vliegt de Marinelucht- vaartdienst in Nieuw-Guinea met Dakota's. De machines hebben vroe ger in Nederland by de Transport afdeling van de Koninklijke Lucht macht gevlogen. De vier Dakota's, die thans door de MLD worden gebruikt waren door de Luchtmacht ai terug gegeven aan de Verenigde Staten, van welk land ze in bruikleen waren ontvangen. In 'de zomer van I960 heeft de Ma rine deze vier Dakota's gekocht van de VS ter tijdelijke vervanging van de Martin Mariners, die na enkeie ernstige ongevallen buiten gebruik moesten worden gesteld. Onlangs besloot de regering tot aankoop van Neptunes voor de dienst In Nieuw-Guinea. Tot de komst van deze nieuwe toestellen zouden de Da- kota's worden gebruikt. De Dakota's werden in Nieuw- Guinea- uitsluitend gebruikt voor ver kenning. De thans verongelukte ma chine had de daarvoor gebruikelijke bemanning aan boord: twee vliegers en drie vliegtuigmakers. (Van onze luchtvaartredacteur) De Dakota van de Marine- luchtvaartdienst, die gisteren bij Biak is verongelukt, had de volgende bemanning aan boord Luitenant ter zee der tweede klasse oudste categorie B, Smits uit Biak I' (29 jaar en gehuwd) sergeant-vlieger K. Mulder uit Biak (30 jaar. gehuwd en twee kinderen) sergeant-vliegtuigntaker algemeen G. H. Bonlius uit Rijnsburg (32 jaar, gehuwd en drie kinderen) korporaal-vliegtuigmaker constabel M. H. van de Wiel uit Katwijk (28 jaar en gehuwd); korporaal-vliegtuigmaker-vliegtuig- monteur G, F. G. Immers uit Kat wijk (31 jaar, gehuwd cn twee kin deren). Gisteravond waren de stoffelijke overschotten van de luitenant ter zee Smits, sergeant Bontiïis en kor poraal Van de Wiel geborgen. De twee andere bemanningsleden zijn officieel nog als vermist opgegeven. Aangenomen moet worden dat ook zij om het leven zijn gekomen. Advertentie l M. PHMmautisoiE r»esuK kuïemuh (Van onze sociaal-econ. redactie) Een behoedzaam beleid is noodza kelijk om een. overbesteding in de Nederlandse economie in het komen de jaar te vermijden, zo wordt be toogd iii een algemeen overzicht dat het ministerie van Economische Za ken heeft uitgegeven. Tot nu toe is intussen ondanks de sterke groei van de binnenlandse be stedingen een redelijk evenwicht in de Nederlandse economie bewaard. De stijging van de kosten van ie- (Van een onzer verslaggevers) In het anti-revolutionaire dagblad Trouw van vanmorgen wordt onl- huld, dat 'door toezeggingen van de regering duidelijk geworden in het overleg achter de schermen het de a.r.-fraciie mogelijk is gemaakt een stap terug te doen.' Deze 'toezeggingen' houden vol gens Trouw in. dat de regering zal uitvoeren wat de motie-Andriessen vraagt, maar bovenal, dat 'de minis terraad in de regeringsverklaring een passage zou willen wijden aan het gelijktijdig afremmen van alle sec toren van de bouw. wanneer in de loop van 1961 mocht blijken, dat er op de bouwmarkt een overspanning dreigt.' En dit aldus Trouw was het voornaamste bezwaar van de ARP tegen het regeringsbeleid. Deze toe zegging maakte dë stap terug moge lijk. In 's lands belang aldus weer Trouw heeft de a.r.-fractie genoegen genomen met het mindere, omdat her, meerdere, neergelegd in de motie-Eibergen, voorshands niet te krijgen is. Gisternacht omstreeks ltalf vier is een onbekend gebleven man dc slaap kamer binnengedrongen van de 19- jarige Betty Bouma in dc le Koe straat tc Leeuwarden. Hij legde een hand op haar mond om haar het schreeuwen te beletten. Het meisje slaagde er echter in luid keels om hulp te roepen. Daarop ver dween de indringer haastig, op de zelfde manier waarop hij gekomen was, via raam en dakgoot. Vermoedelijk was hij bij een regen pijp. enige huizen verder, omhoog (ge klommen en heeft hij zich daar ook weer laten zakken. Buren hebben, hem door een steeg zien vluchten. De poitie stelde onmiddellijk een onderzoek in, echter nog zonder resu! taat. vensonderhoud is ondanks de huur verhoging en de afschaffing van de consumentensubsiclie op melk be perkt gebleven tot 10/0. In het afgelopen jaar hebben zich weer een aantal buitenlandse be drijven in Nederland gevestigd. Het aantal dochterondernemingen van buitenlandse bedrijven steeg met 22. het aantal buitenlandse deelnemin gen in Nederlandse bedrijven met 18. Intussen is het tekort aan arbeids krachten thans, afgezien van de structuele werkloosheid in de pro bleemgebieden. vrijwel algemeen. Maar ook in de probleemgebieden is de werkloosheid gedaald. De structuunverkloosheid daalde in de drie noordelyke provincies met 30 pehcent. in de overige probleemge bieden niet ongeveer 40 percent. LTet is een hele opgave voor de J subsidiepolitiek grote lijnen aan te geven. In ons land worden subsidies gegeven door verschei dene overheidsorganen. Door de regering, de Provinciale Staten en de gemeenteraden om de belang rijkste te normen. Het aantal ver enigingen dat wordt gesubsidieerd is groot. De motieven waarmee subsidie wordt gerechtvaardigd, zijn talrijk. Het werk dat wordt gesteund is van allerlei aard. Het College van Advies van de Antirevolutionaire Partij heeft aan dit moeilijke onderwerp een rapport gewijd. Het draagt de titel: Subsidiepolitiek. In dit rap port is gepoogd een aantal grond slagen voor deze politiek aan te geven. net rapport gaat uit van de gedachte dat de maatschappij een eigen leven moet leiden. Staat en maatschappij vallen niet samen. Wel heeft de staat het algemeen belang te behartigen. En wei is de activiteit van de staat verwe ven met allerlei activiteiten van de maatschappij. Maar er blijft een zekere afstand. Er zijn activi teiten die de overheid wel aan gaan en er zijn er waar zij niet mee van doen heeft. Met het kerkelijk ieven heeft de overheid niet van doen. Zeker, de overheid is naar antirevolutionair gezichtspunt geroepen om de christelijke grondslagen van onze samenleving te bewaren. Maar dat betekent dat de overheid waakt voor het handhaven van de goede zeden zoals wij in Neder land dat begrip hanteren. Het uit het christendom voortgekomen humanisme in ons land aan vaardt die goede zeden als richt snoer net zo goed als de christen van verschillende richting. Binnen die zeer ruime kring mag de overheid bij haar subsi diepolitiek niet discrimineren, volgens dat rapport. De overheid heeft niet tot taak het waarheids gehalte van de verschillende reli gieuze en levensbeschouwelijke opvattingen vast te stellen. Juist naar christelijke opvatting be hoort de overheid de soevereini teit in eigen kring te ontzien. Juist naar deze opvatting mag de overheid geen discriminatie toe passen naar geloofs- en levensbe schouwelijk standpunt van de zich om financiële overheidssteun aanmeldende organisaties. Want discriminatie zou de deur openen voor een willekeur, die niet de eis der verdelende gerechtigheid in een christelijk bestuursbeleid in flagrante strijd zou komen, zegt het rapport. De overheid mag bij de uitvoe ring van haar steunende taak aan geen enkel geloofs- en levens beschouwelijk standpunt als zo danig financiële voor- en nadeien verbinden. De geestelijke strijd mag slechts met geestelijke wa rdens worden gevoerd. De positie van het christelijk particulier ini tiatief zou in deze strijd juist principieel verzwakt worden, wan neer de overheid hierbij zou in grijpen door in haar subsidiebe leid het wapen der levensbeschou welijke discriminatie té hanteren. Met deze gedaehtengang. die door de hele commissie op één lid na wordt onderschreven, wordt de deur geopend voor een subsidie beleid, waarin de verschillende levensbeschouwelijke groeperin gen eikaar kunnen vinden. Over de uitgangspunten van dit heider geschreven en goed doordachte rapport zou nog heei wat zijn te zeggen wellicht ook binnen de Antirevolutionaire Partij de uitkomst biedt een gelukkig per spectief. Immers, de Partij van de Arbeid heeft zich krachtens haar opvat ting over de verantwoordelijkheid die wij jegens elkander en eikaars geestelijke ontplooiing dragen, steeds op het standpunt gesteld, dat de overheid op levensbeschou welijk terrein niet mag discrimi neren. Verleden jaar heeft !n de Tweede Kamer mag. Stokman, ais vooraanstaande parlementariër van de KVP. zich tegen discrimi natie uitgesproken. En nu voegen een aantal vooraanstaande leden van de Antirevolutionaire Partij zich bij degenen die discriminatie in het. overheids-subsidiebeleid principieel afwijzen. ij weten wel dat deze geziehts- punten nog niet een, twee, drie zijn doorgedrongen tot alie leden van onze confessionele par tijen en dat er met name In een aantal gemeenteraden nog wel eens een onverkwikkelijke ge- daehtenwisseiing zal zijn. Maar met deze uitspraken, hoe verschil lend ook gefundeerd, wordt een grondslag gelegd om elkaar in Nederland op het terrein van de subsidiepolitiek te vinden, door elke discriminatie af te wijzen. Daarmee wordt één van de angels rit het politieke vlees getrokken. Een angel die vee! pijn heeft ge- laan Advertentie LM. met de Dagdienst van de Stoomvaart Mij Zeeland f. 70.- Vertrek op 14 en 28 januari 11 en 2S februari 18 en 31 maart terugreis op 2e of 3e zondag na vertrek Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij dc reisbureaus: Ussanc-Lindcman N.V. Wm H. Muller Co. N.V. Nederlandsche Reisvcrecniging

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2