Schiedamse jeugd geeft uitstekende declamatie-avond ter; Voor Jerry Lewis geen succes als goochelaar h. Geen bezwaar tegen grote lijn In Schiedams bioscopen: Eerste tiental Schiedam wint van Rotterdam Competitie ook voor korfbal traag verloop NKFwijziging in de statuten KFC bezoekt Hermes-DVS UTRECHTS STEDELIJK ORKEST HET VRIJE VOLK ZATj RDAG 7 JANUARI 1961 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Rond enkele hoofdpunten heeft burgemeester mr, J. W. Peek de traditionele nieuwjaarsrede opgebouwd, die hij gisteravond, voorafgaande aan de behandeling van uitsprak. Die punten betroffen de situatie in de woningbouw, de wijzi gingen in de binnenstad en in samenhang daarmee de ver plaatsing van bedrijven naar het industrieterrein, het nieuwe stadhuis en de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat. De burgemeester nam de gebeurtenissen in Schiedam over een tijdperk van tien jaar onder de loep. In die tien jaar is ruim 250.000 m2 industrieterrein uitgegeven, waarop zich onge veer tachtig nieuwe bedrijven hebben gevestigd, die voor het grootste deel van buiten Schiedam afkomstig zijn. raadsagenda Ondoenlijk Reorganisatie PAUL HUPPERTS Been gebroken door val met bromfiets Predikbeurten Van een onzer verslaggevers) Schiedam krijgt z'n nieuwe stadhuis: een lage vleugel, hoog bouw en een tussenstuk met bovendien een groot Stadhuisplein dit alles volgens het ontwerp van de Gebr, Kraaijvanger, dat tijdens een expositie in het Stedelijk Museum al door duizenden burgers is bezichtigd. Het besluit is gevallen in deraadsvergadering van gister avond. Zonder hoofdelijke stemming en zonder dat de opmer kingen en bezwaren van de raadsleden de hoofdlijnen van het ontwerp aantastten. (Van onze filmredactie) In Monopole kan men Jerry Lewis leuk zien doen. Wat minder leuk overigens dan in vroegere films, toen hij, akelige geluiden uitstotend, poogde de indruk van een krankzinnige te maken, wat hem erg goed gelukte. Nu is hij tussen rare scènes door een vrij knappe, goed gebouwde er, jeklede jongeman, die de aandacht van de meisjes trekt. Sophia Loren Lasten Passage Overleg Ornament Geen heil De burgemeester zag weinig heil in het verminderen van het bouwvolume met dertig percent. „Men moet nu eenmaal met een bepaalde reserve rekenen, opdat de moeilijkheden van ruimtegebrek straks niet weer op nieuw beginnen. Lij nkoekschilf ers vliegen in brand Avondgebed januari Burgerlijke Stand Doktersdiensten nam tien jaar onder de Advertenties nieuwjaarstoespraak loep m Vijftien hectare industriegrond ligt voor uitgifte gereed en in een verder verwijderde toekomst zal daaraan nog 70 hectare worden toegevoegd. Dat wil echter niet zeggen, dat al deze grond inderdaad voor uitgifte in aan merking komt. Immers: gewoonlijk moet veertig tot vijftig percent wel worden benut voor openbare voorzieningen, zoals ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: The Geisha Boy, 2 uur. Gij zult niet begeren, 7 en ,9.15 uur. PASSAGE: De held van Marathon, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Van Jongkind tot Jorn, 1017 uur. Diversen: OKR. SOC. BELANGEN: Advent Ge meenschap, bijeenkomst, 19 uur. IRENE: Chr. Pllmactle, „De Inspec teur slaat toe", \0 uur. .MUSIS SACRUM. R.-K. toneelver. Alberdingk Thijm brengt „Je moet er niet mee spelen", 20 uur. Apotheek: Rembrandt-Apotheek, Rembr&ndtl. j. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: The Geisha Boy. 2 en. 4.15 uur. Gij zult niet begeren, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De held van Marathon, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ten toonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Van Jongkind tot Jorn, 12—17 uur. ROTXERDAiYISB BIOSCOPEN WEEKEND-PROGRAMMA ARENA: Ben Hur 1.30 en 7.30 uur. CAPITOL: De held van 'Marathon (14 jr.), 2, 4,30, 7 en 9.15 uur. CENTRAAL: Zet 'm op, Tommy! (a.l.). 4,30, 7 en 9.30 uur. CINEAC (Bijenkorf): Journaal van 9 tot 24 uur. CINEAC (Beurs): Die Brücke (18 Jr.), Zaterdag 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9..30 uur, zondag vanaf 1.30 uur; zondagmorgen 11 uur; In de schaduw van de Himalaya (a.l.). COLOSSEUM: Tussen nacht en mor gen (18 Jr.), 2, 7 en 9.15 uur. Zater dag- en zondagmiddag 2 uur: Star- lift (a.l.) CINERAMA: Dit ls Cinerama (a.l.), Zaterdag 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zondag 2.30, 5 en 8.15 uur. HARMONIE: Mein Kampf (18 Jr.), zaterdag 3.30, 7'en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LUMIERE: Katja (14 Jr.), 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. METRO: Waarover men niet spreekt (18 jr.), zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. PRINSES: De zwarte sergeant (18 jr.), zaterdag 7 en 9.30 uur, zondag 4.30, 7 en 9.30 uur. Zaterdag en zondag middag 2 uur: De mislukte bank roof (a.l.). Zaterdagnacht 24 uur: De maniak (18 Jr.) REX: Het laatste gevecht (14 jr.), 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. THALIA: In de -schaduw der nazi's (14 jr.), 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. 't VENSTER: Le Clochard (aJ.)t zat. 7 uur, zondag 1.30, 4.15, 7 en 9.15 u. VICTORIA: De zaak M.P. (a.l.). zat. 2. 7 en 9.30 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. wegen, pa-'eerplaatsen, loskaden, enz. Inmit' is er toch wel vol doende gelegenheid voor de industrie om zich in Schiedam te vestigen. „In de laatste tien jaren", aldus de burgemeester, „begint zich een schei ding af te tekenen tussen woonwijk en werkwijk, hetgeen gepaard gaat met éen sanering van de binnenstad. Weliswaar treedt deze ontwikkeling nog niet ten volle aan het licht; dé leeggekomen ruimten van de ver plaatste bedrijven zijn ten dele be trokken door andere bedrijfjes, die hun panden moesten veriaten wegens de uitvoering van stedebouwkundige plannen". Burgemeester Peek noemde de Breedstraafc, Zijlstraat, Zwaaikom en Broersvest. Het grote verschil is ech ter, dat vele bedrijfsruimten in de binnenstad nu eigendom van de ge meente zijn, zodat de saneringsplan nen te zijner tijd zonder veel bezwa ren kunnen worden uitgevoerd. Omdat in verband met deze toe komst niet meer zorg dan noodzake lijk is aan de bedrijven wordt besteed, komt ao binnenstad steeds meer in "en nadelige positie tegenover de at- ti„etieve. nieuwe woonwijken en in dustriecomplexen. Hieraan valt echter niet te ont komen. Alleen een totale vernieu wing en dat werk is niet in een bepaalde tijd te voltooien, maar eist een lange ontwikkeling kan hier in verandering brengen. Woningbouiv Over de woningbouw zei de burge meester onder meer: „Het aantal hu welijken en dus nieuwe woningbe- hoevenden in Schiedam was in i960 groter dan het aantal gereedgekomen woningen. Aan de loketten van het bureau huisvesting, waar de ambte naren met .deze werkelijkheid worden geconfronteerd, heeft men maar één wens: vele woningen, op korte ter mijn. De woningbouw heeft dit jaar on geveer 5T0 nieuwe woningen ter be schikking gebracht en daarmee is zes hectare toegevoegd aan de bebouwde oppervlakte van de stad". De heer Peek somde de werken op, die gereed kwamen of nog in uitvoering zijn. „De bebouwing in Nieuwland be gint haar voltooiing te naderen". De burgemeester gewaagde van de tot standkoming van nieuwe oeverver bindingen: de Spoelingbrug en de Sportparkbrug. „Het Spinhuispad is een brede verkeersweg geworden, waarvan de bebouwing zich in de ko mende jaren zal aanpassen aan het nieuwe karakter van de straat". Ook de Gedempte Broersvest wordt een belangrijke verkeersader. In het voorjaar van 1962 zal de Proveniers- brug waarschijnlijk gereed komen. De burgemeester merkte op, nog steeds de hoop te koesteren, dat met de uitvoering van het nieuwe zieken huis dit jaar kan worden begonnen. „Wijzigingen vinden evenzeer plaats in het zuiden", vervolgde mr. Peek. „De noordelijke oever van de Wilhelminahaven is nu geheel in erf pacht uitgegeven. Na de verplaatsing van het SVV-terrein zal ook deze grond in de industriële sfeer worden getrokken. Een opleving in de bedrijvigheid verwachten wij van de verkoop van de industriegrond aan de „Nieuwe Waterweg", welke transactie in het afgelopen jaar haar beslag heeft ge kregen". Overal in Schiedam zijn de bouwers aan het werk en de schaduw van de bebouwing strekt steeds verder. Bur gemeester Peek zei zich goed te kun nen indenken, dat het voor de bur gerij vrijwel ondoenlijk is een over zicht van de bebouwing te krijgen en zich daarover een oordeel te vormen. Hij veronderstelde, dat het daarom voor de plaatselijke pers wellicht van belang zou kunnen zijn, als men ken nis zou kunnen nemen van de studies, die aan de totstandkoming van ver schillende plannen voorafgaan. De burgemeester meende, dat een meer geordend en doeltreffend con tact tussen gemeentelijke overheid en pers alleen meer goede vruchten zou kunnen afwerpen. Hoewel over het nieuwe stadhuis al veel is gezegd," wilde de burge meester dit belangrijke punt in zijn nieuwjaarstoespraak niet passeren. Hij zei onder meer: „Men zou de vraag kunnen opwerpen of de ver toonde schetsen nog wel de gedachte oproepen aan een stadhuis. Is dit nu hèt huis van de gemeente, de zetel van het plaatselijke gezag?" Maar ook in dit opzicht is er veel veranderd, want, vervolgde de burge meester „het is niet meer zo, dat de taak van het bestuur opgaat in het gezagse'-.ment en in de representatie. Het arbeidselement staat verre op de voorgrond en de honderden wer kers in gemeentelijk verband vragen geen andere omstandigheden dan de werkers van de grote ondernemingen, terwijl de eisen van organisatie en efficiency eveneens in hetzelfde vlak liggen. Het is dus eigenlijk vanzelfsprekend dat het werkgedeelte van het nieuwe stadhuis het uiterlijk vertoont van een modern ingericht en goed ge outilleerd kantoorgebouw. Ten aanzien van de wijzigingen in het gemeentelijk apparaat merkte de burgemeester op, dat de reorganisatie in de komende jaren zal voortgaan. „Een bezwarende omstandigheid is, 'dat niet kan. worden gezegd, dat dit alles zal worden verwezenlijkt onder de beproefde leiding van goed inge werkte diensthoofden, In 1961 zal voor niet minder dan vijf gemeente lijke diensten het vraagstuk van de leiding moeten worden opgelost". De directeur van dé Technische Bedrijven is naar Groningen vertrok ken, de directeuren van de Woning- dienst en de Dienst van Sociale Za ken gaan dit jaar met pensioen, ter wijl ook gemeentesecretaris mr. Post de 65-jarige leeftijd bereikt. Aan de dienst van gemeentewerken is bovendien enkele dagen geleden met het overlijden van ir. S. Moesker zijn directeur onftvallen. Burgemeester Peek herdacht de overledene met enkele woorden: „Zijn verscheiden heeft ons allen diep getroffen; wij missen in hem een bekwaam ingenieur, een integer directeur en een humaan mens en denken met gevoelens van waar dering en vriendschap aan zijn per soon en werk terug". PASSAGETHEATER SCHIEDAM donderdag 12 januari. 20.00 uur 3e toonkunstconcert onder leiding van Mozart Ouv. „IiUcio Silla" Beethoven 2e pianoconcert Dvorak 4e symfonie >Dc jeugci van tegenwoordig? Mij is ze beslist niet afgevallen." Dit zei vrijdagavond de heer C. A. Kamp, inspecteur l.o. in de aula van GERARD HENGEVELD het Stedelijk Museum te Schiedam. De heer Kamp was enthousiast over de declamatiewedstrijd, die de Schiedamse Gemeenschap daar H""»" I voor het eerst voor leerlingen van het voortgezet onderwijs orgam- Toegangskaartcn verkrijgbaar aan het j seerde. Passagetheater, dagelijks van 10 tot Gedichten en prozafragmenten werden op een zeer goed peil voor gedragen, Slechts een enkeling raakte even de kluts kwijt, maar dit deed aan de kwaliteit van het geheel niets af. De jongens en meisjes die op het podium verschenen, gaven blijk de inhoud van de voor te dragen werken goed aan te voelen. De heer Kamp verklaarde aan het bracht: Groep A (ulo en huishoud- 18 uur, behalve des zondags. Door krachtig remmen van een auto bij de kruising Groenenlaan— Puttershoeksestraat kwam de brom fietser T. F. de J. uit Maassluis te vallen. Hij brak zijn rechterbeen en is door de GG en GD naar de Dr. Noletstichting overgebracht, waarin hij is opgenomen. De autobestuurder A. G. uit Schie dam kwam met de schrik vrij De bromfiets was zeer ernstig bescha digd. Hervormde Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds, J. G. Jansen H. Doop. 5 uur ds. H. F. Meijer, Maassluis. Bethelkerk 10 uur ds. L. van Har- tingsveld Maassluis, 5 urn- ds. E. van Bruggen Rotterdam. Open-deurdienst Opstandingskerk j uur ds. L. J. Ca- zemier, 7 uur ds. D. J. Spaling. Vredeskerk 9 en 10.45 uur ds. J. D. Smids, H. Doop, 7 uur dr. L. J. Ca- zemier, Ned. Prot. Bond: 10.30 uur prof. dr. G. J. Hoenderdaal, Leiden; 19 uur ds. J. B. Schouwink, wijkdienst oos ten, Lorentzschool. Oud-Kath. Kerk; 10.30 uur H. mis. Jehovah's Getuigen. Volksgebomv 6 uur "wachttorenstudie woensdag 7.30 uur dienstvergadering en theocrati sche bedieningsschool. einde van de wedstrijd, dat hij werke lijk onder de indruk was gekomen van de prestaties, die op deze avond geleverd zijn. Maar niet alleen de jonge decia- matrices en declamators kregen (fi guurlijk) een vaderlijk schouderklop je, ook de toehoorders, grotendeels idasgenoten, deelden in deze lof, „Zelden," aldus de inspecteur, „heb ik een avond beleefd metzo'n heerlijk rustige, ongedwongen sfeer. De wisselwerking tussen toneel en publiek was prima." Het aanvankelijk scepticisme van de heer Kamp was omgeslagen in een dusdanige geestdrift, dat hij hoopte, dat deze goede start aanlei ding zou zijn tot een jaarlijks weer kerend declamatie-festijn. De leeftijden der deelnemers liepen vrij sterk uiteen. Daarom waren zij inde volgende groepen onderge- Die opmerkingen waren dikwijls gericht op het representatieve gedeelte van het stadhuis, de laagbouw dus, die naar de mening van verschillende sprekers door middel van bij voorbeeld een ornament meer de allure van een stadhuisgevel zou kunnen krijgen. Hij ls dit keer een goochelaar zon der succes, die voor de troepen in Japan gaat werker, om eens wat te verdienen. In het vliegtuig al raakt hjj door onhandigheid in conflict met een beroemde ster (Marie McDo nald) die hij bij het verlaten van het vliegtuig opwindend ten val brengt tot vermaak van de fotografen en van een klein Japans jongetje, die voor het eerst na de dood van zijn ouders weer lacht. Zijn jonge en mooie tante (Nobu McCarthy) is Jarry zo dankbaar, dat er een pret tige relatie gaat ontstaan. Zo gaat het verhaaltje door, van klucht naar gevoeligheid en van ge voeligheid naar klucht. Er zijn ge slaagde vondsten in de film; onver wachte grapjes, die van fantasie ge tuigen. Frank Tashlin heeft The Geishaboy geregisseerd. Heeft Eugene O'Neill bij net schrij ven van „Desire under the elms" werkelijk zo'n Noorse Gulbranssen- trilogiesfeer voor ogen gehad als wat er in de verfilming GU zult niet be geren,van ls terechtgekomen? Sophia Loren is 'n fatale vrouw, die een 76-jarige boerderijdespoot trouwt en deze man in plaats var het ge hoopte zoontje een kif .nzoontje schenkt. De jongste zool /an de ti ran is immers veel aantrekkelijker dan de man zelf houdt. Zonderlinge gedachten hou den sommige filmkarakters er toch op na. Anthony Perkins en Bury Ives spe len de verliefde zoon en de getrouw de vader in deze geschiedenis uit het Amerika van ongeveer 70 jaar geleden. (In M o n o p o 1 e, 's avonds) Mevrouw A. Moll-Lips (v.v.d.) zei: „Wij hebben grote waardering en be wondering voor het ontwerp. Het Hjkt ons juist een raadscommissie te benoemen, waarin alle fracties ver tegenwoordigd zijn. Deze commissie zou geregeld bijeen moeten komen om de uitvoering van de plannen voortdurend te volgen." Vanuit deze VVD-fractie ook werd nog eens aangedrongen op de instel ling van schuilkelders enbovendien van een zogenaamde „raadskelder". Mevrouw Moll was teleurgesteld, dat niet meer gemeentediensten in het nieuwe stadhuis kunnen worden ondergebracht; „Waarom de wo- ningdienst niet?" vroeg hij zich af. Ook de chr.-historische heer W. Kok zag die wonlngdienst graag op genomen in het stadhuis. „Al veel te lang," vond hij, „houdt de vraag of de realisering van het plan wel verantwoord is het gemeentebestuur bezig. Het staat vast, dat er noodzake lijk een nieuw stadhuis moet ko men. Waarom wijst men dan al leen op de financiële lasten? Wat denkt men van de financiële na delen, verbonden aan een situatie waarbij de gemeentediensten als zoekplaatjes in alle hoeken en ga ten van de stad zijn onderge bracht?" De heer Kok was overigens niet zeker van de rarhing der bouwkosten. „In dergelijke ramingen speelt al tijd een verrassingselement een rol. Insiders menen, dat de begroting aan de lage kant is!" aldus het chr.-historische raadslid. Hij drong ook aan op spoed: „Elk jaar uitstel betekent verhoging van de kostprijs." Voor ir. A. J. Dominions en zijn antirevolutionaire fractiegenoten j was de stedebouwkundige ontwikke- n Itag. aangegeven bij het Stadhuis- wordt het eerst recht, wanneer zu piari; zeer aanvaardbaar. Volgens de baby ombrengt om de zoon te hem kon de realisering van de twee bewijzen da.t zij echt van hem flatgebouwen, die in de omgeving zijn gepland gerust wat worden op geschoven naar later datum. Over het stadhuis zelf zei de heer Dominicus: „Hoewel wij de grote kwaliteiten erkennen, zijn we niet enthousiast over het ontwerp. Het is eigentijds, ja. En het heeft inder daad de typische kenmerken van deze tijd; zakelijkheid en geestelijke vervlakking. De hoogbouw zou een gewoon kantoor kunnen herbergen- het geheel maakt niet de indruk van een stadhuis. Passage vertoont, evenals het Rotterdamse Capitol-theater, de film „De held van Marathon". Een kri tiek vindt men elders in dit blad. De premier van Katanga, Moise Tsjombe, en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Kimba komen dins dagavond voor een bezoek aan Ca nada in Montreal aan. Dat het college er blijkbaar van doordrongen was. dat de verwerkelij king van het plan nog veel overleg en studie zou behoeven, verheugde de ar. fractieleider. HU -zag daarin de mogelijkheid tot een uitweg voor zijn beswaren.' Ook de heer Dominicus toonde zich voorstander van een raadscommissie, speciaal voor de bestudering van de realisering der stadhuisplannen. Hij vroeg zich voorts af of het bouwvolume niet met dertig pereent kon worden verminderd: ,De ar chitecten spreken over een nict-luxe- Interleur. Naar hun mening ligt de luxe in de ruimte, in de contouren. Wij vinden het een nogal kostbare luxe." De antirevolutionaire fractie aanvaardde het voorstel van B. en W. overigens in principe, doch onder voorbehoud. De KVP'er, de heer J. B. Schueler zat ook tegen die gevel aan te kij ken; „Ik wil geen stijl uit vervlogen tijden. Maar is iets meer sierlijkheid niet mogelijk?" Hij drong aan op het gebruik van goed materiaal, opdat het stadhuis niet de grauwgrijze kleur krUgt van vele moderne ge bouwen. Hij maakte verder een aantal losse opmerkingen: „De hoogbouw doet naar onze mening de toren van de Singelkerk in het niet verdwijnen!" En: „Wij hopen, dat het stadhuis niet in gedeelten, maar ineens in zijn geheel zal worden aangepakt." „Een stadhuis bouw jé voor hon derden jaren," zei mr. H. B. Engels man (p.v.d.a.) en onderstreepte daar mee het belang van de beslissing. „Wij aarzelen echter niet om ons achter dit voorstel te scharen. Juist met het oog op het feit, dat je een stadhuis bouwt voor een verre toe komst, mag zo'n gebouw gerust aan de ruime kant zijn," „Bovendien heeft men hier gekozen voor laagbouw en hoogbouw en de eigen functie, die beide delen heb ben, gebiedt, dat men ook bepaalde verhoudingen in de ruimte hand haaft." De heer Engelsman roemde de stedebouwkundige opzet van het geheel als „een grote prestatie van Horvath". Hij was er echter voor, de aanleg van het busstation aan het Emmaplantsoen uit dit voorstel te lichten; „Een oplossing van deze kwestie heeft niets uitstaande met 't stadhuis op zich zelf. Dit moet af zonderlijk worden bestudeerd." De socialistische fractieleider meen de, dat een enkel ornament de gevel van de laagbouw wellicht al een le vendiger accent zou geven. Hij was niet geestdriftig over het idee tot in- rieh en van een raadskelder. ,Ecn speciale raadscommissie voor dit stadhuisplan lijkt mij te zwaar." zei mr, Engelsman verder. „Het se niorenconvent, waarin alle fractie leiders dus zitten, is wellicht weer te licht. Ik zoek naar een tussenvorm, waarin geregeld overleg plaats heeft met de architecten. Want eerst als dit plan is aangenomen, begint het belangrijkste werk: de uitvoering met alle problemen van dien. Ook de heer B. E. Collé (c.p.n.) kon zich in grote lijnen verenigen met het voorstel. Hij meende, dat de beide flats in de omgeving wel spoe dig moeten worden gebouwd. „Zon der deze gebouwen is er immers geen sprake van het samenspel tussen de hoge punten, die gepland zijn in de ontwerpen." In zijn antwoord zei burgemeester Peek onder meer: „Ik ben er ver heugd over, dat geen bezwaren zjjn geuit tegen de grote lijnen. Ik geloof, dat we van de tijdrovende voorberei dingen eigenlijk geen fase hadden kunnen missen, omdat we daardoor als het ware naar dit plan zijn toe gegroeid." De burgemeester was bereid de kwestie van het busstation tot nadere bespreking te laten rusten. Ook aan de fasering zal nog de nodige aan dacht worden besteed. „Het is heel goed mogelijk, dat aan het represen tatieve gedeelte, de laagbouw dus, wat meer accent zal worden gegeven, dan aanvankelijk bij de opzet was bepaald. Ook een andere indeling van deze gevel, waardoor hjj meer gaat spre ken, zou misschien tot de mogelijk heden behoren. We mogen échter niets aan de stijl van het geheel ver anderen." Hjj wees op de zeer hoge uitgaven, die in de laatste jaren zijn gedaan voor bijvoorbeeld het rioolgemaal, de bruggen, de tunnels, het recreatiege bied. Deze uitgaven keren in de eerste tientallen jaren niet terug. „Het moet dus mogelijk zijn in tien jaar de veertien miljoen voor dit stadhuis uit te geven." „Niet te lang wachten met de uit voering", vond ook de burgemeester, ,,'t ijzer smeden als het heet is". Geen enkel groot gebouw mist tegenwoor dig een schuilkelder en ook het nieuwe stadhuis krijgt er een. Ver schillende andere suggesties zullen nog nader worden bekeken. Burgemeester Peek meende, dat de bouw van het stadhuis op zijn gun stigst zeven jaar zal vergen, waar schijnlijk echter meer. De andere voorstellen op de raads agenda gingen vlot onder de hamei- door. De heer Collé (c.pm.) stemde (egen een voorstel om een bedrag van 15.000 beschikbaar te stellen voor de voorbereiding van de bouw van een tunnel bij Vlaardingcn. Dit werk wordt gefinancierd door onder meer bankiers en de heer Collé vond, dat dit c«i taak voor het rijk was. Het eerste tiental van de schaak vereniging Schiedam heeft op over tuigende wijze van Kotterdam-5 gewonnen. De uitslag doet vermoe den, dat hier van een walk-over sprake is geweest; een feit ls ech ter, dat voor ieder punt bijzonder hard is gestreden. De mooiste partij van de avond ,werd ongetwijfeld gespeeld door het jongste lid. Van Baarle, die als in valler aan het tweede bord op su blieme wijze de tegenstander tot overgave dwong. Schiedam kreeg geen enkele nul te Incasseren, maar behaalde door overwinningen v. d. heren Den Uyl, V. Baarle, Haring, Planken, Hölzken en Kok, remises door Stahlie Van der Zee, Vrijland en Leerenveld het mooie resultaat 82. Deze vereniging blijf hierdoor hoge ogen gooien voor 't kampioen schap van de 2e klasse van de Rot terdamse schaakgond en'heeft dus de kans het volgende seizoen in de eerste klasse uit te komen Het competitieverloop is in jaren niet zo traag geweest als dit sei zoen. Telkens weer gooien de weer goden roet in het eten. Achteraf is het maar gelukkig geweest, dat geen wedstrijden waren vastgesteld voor de 2e kerstdag en nieuwjaarsdag, al zouden de compctilieleidcrs wel graag wat van hun achterstand afgeknabbeld willen zien. Maar dat zou de terrein- en weer gesteldheid op die dagen weer heb ben verhinderd. Ook voor het ko mende weekeinde ziet het er wei nig rooskleurig uit, maar nu is er uiteraard wel een volledig program ma vastgesteld. We zullen er maar het beste van hopen. Voor onze plaatselijke clubs staan aangekondigd RavenSchiedam, Succes-—Trekvogels, WION3Schie dam 2; Succes 2Ahoy 2 en junio ren SuccesDe Spartaan. Na een lange rustperiode komen er steeds verrassingen voor de dag. We wagen ons daarom maar niet aan voorspellingen,maar hopen slechts, dat die verrassingen voor onze clubs gunstig zullen zijn. school) leeftijd eif tot 15 jaar: groep B (ulo en huishoudschool) 16 jaar en ouder: groep C (middelbaar onder wijs) 12 tot 15 jaar: groep D (h.b.s. en gymnasium) 16 jaar en ouder. De uitslag was als volgt: Groep A: 1 Ineke van Dijk; 2 José Voncke; 3 Carla Prins. Groep B: I Ria Spermon; 2 Kees Penning. Groep C: 1 Jan W. Blankert; 2 Marianne Saagen. Groep D; 1 Ada Mekes; 2 Chris tine Sleege. De winnaars werden beloond met een boekenbon. Voor de twee scho len. waarvan de leerlingen het hoog ste aantal punten vergaarden, waren wisselprijzen, in de vorm van schil derijen beschikbaar gesteld. Deze gingen naar de h.b.s. en naar de Willem de Zwijger-ulo. De jury werd gevormd door een lerarer declamatie en enkele leraren Nederlands. In de pauzes tussen het optre den van de verschillende deelne mers genoten de aanwezigen van harpspel van mevr. Lea de Boer. Mevr. De Boer vertolkte diverse volksliederen en haar geestdrif tige publiek dwong haar tot drie- maal toe te bisseren. De heer Pleifer van de SG droeg op het organisatorische vlak veel bij tot het slagen van deze avond, Op de zeer korte vergadering van winstbewijshouders der N.V. Neder landse Kabelfabrieken in Scheve- ningen is bij acclamatie de voorge stelde statuutwijziging goedgekeurd. In de liquidatiesleutel is nu bepaald, dat tien percent van het nominaal bedrag aan uitstaande aandelen bij liquidatie aan winsibewijshouders zal worden uitgekeerd. Het bestuur krijgt uit het liquidatiesaldo geen vastge stelde uitkering meer, maar de iiqui- dateuren (waarschijnlijk het bestuur) zullen een billijke vergoeding van de aandeelhouders ontvangen. Deze tweede vergadering was nood zakelijk, omdat op de vorige (op 19 december) geen quorum werd bereikt. Thans waren zestien personen aan wezig, die te zamen 908 winstbewij zen vertegenwoordigden. Nu DFC in zijn laatste 2 wedstrij den 3 punten verspeelde, neemt de spanning in de afdeling, waarin Her mes-DVS uitkomt, nog steeds toe. Een brandje woedde vannacht bij de firma Windhorst op de Nieuwe Haven te Schiedam. Lijnkoekschilfers die in een oude oven werden ge droogd vatten vlam door vonken of oververhitting. Een surveilerende agent rook de brandlucht en ging er op af, hij gaf instructies aan het personeel en waarschuwde vervolgens de brandweer die snel ter plaatse was. De schade is gering. Na een onderbreking van twee weken in verband met de feestdagen zal het oecumenisch avondgebed in januari weer een aanvang nemen.. Het eerstvolgende avondgebed heeft plaats vanavond om half acht in de Lutherse kerk. Gedurende de maand januari zal het avondgebed worden geleid door pastoor C. P. v. d. Berg, dr. L, J. Cazemier, ds. J. A. Hebly en ds. J. Nawjjn. (alf. volgorde). De Oecumenische Raad ter plaatse doet een beroep op de Schiedamse christenen om door een geregeld be zoek aan het avondgebed getuigenis af te leggen van hun verlangen naai eenheid en verbondenheid in Christus. Een aanrijding ontstond vrij dagmiddag omstreeks 5 uur op de oversteekplaats bij hotel Do KJpon in Schiedam. Een trekker met be legger wilde een handwagen van afe. gemeentereiniging passeren, doch week te veel naar rechts uit en nam de handwagen 50 meter onder de Het is jammer, dat Hermes van deze j laadbak mee. Er ontstond geen scha- misstappen niet wist te profiteren, j de. hetgeen tevens het gevolg had, dat Volendam het puntenaanta! van Hermes-DVS bereikte, zodat onze stadgenoten thans met Volendam de 2e en 3e plaats delen met 2 punten achterstand op de leiders. En daar er nog meer kapers op de loer liggen, kan een nieuwe nederlaag een gróte tuimeling tot gevolg heb ben. Dit heeft KFC, de ploeg, die in het. begin van de competitie geruime tijd de leiding heeft gehad, reeds on- ten het terug in de middenmoot, ten haar terug in de middenmoot. KFC komt zondag op „Harga" en deze ploeg acht zich nog geenszins kansloos voor de ereplaatsen. Dit hebben de Koogers op nieuwjaars dag nog bewezen door een grote overwinning, Hermes-DVS staat dus een zware strijd te wachten, doch aangezien de jeugdige Schiedammers dit seizoen reeds hebben bewezen een nederlaag te kunnen opvangen, kunnen de punten in Schiedam blijven. Trou wens Hermes-DVS heeft op „Harga" nog geen nederlaag geleden. Het zal spannen. Aanvang 2 uur. GEHUWD; M. Rietveld 33 jr. en L. Lentz 24 jr.; G. A. H. M. Poeïs 28 jr. en Th. J. M. Jansen 22jr.; N. J. M. Vrcöebrcgt 28 jr. en A. C. P. M. Kleinekoort 22jr.. J. Wagner 22 jr. en M. Th. van Loenen 17 jr.; F. C. H. Ebbdinghaus ook wel genaamd Wir- xel 41 jr. en C. P. Swaerdens 48 jr.; II. G. U. Stoker 31 jr. en E. van den Bout 24 jr.; S. Timmermans 26 jr. c-n J. H. Wolthuis 23 jr.; E. Verkade 22 jr. en A. J. Meijer 20 jr. ONDERTROUWD; J. B. Altorf 24 jr. en A. L. M. Wijsbroek 21 jr.; Th, M. van den Berg 24 jr. en J. de Gorter 26 jr.; J. A, P. Dries 45 jr. en I. Krause 30 jr.; W. F. J. Hersbach 23 jr. en H. P. van Hees 21 jr.; C. Kerk- laan 26 jr. en J. M. van Overdam 23 jr.; M. J. Kuiters 23 jr. en P. A, Voshol 19 jr.: S. Th. Simons 24 jr. en E. M. Kloosterman 23 jr. GEBOREN: Johannes z.v. H W. Boekweit en W. J. Touw; Rudolf z.v W. Krommenhoek en J. M. Heins- broek; Sylvia N. C. d.v. M. D. Koen en A. E. Specker; Sylvia C. d.v. G Levens en E. S. L. Haesakkers; Cor nells J. z.v. C. J. van der Toorn en A. Droge; Ingrid C. d.v. A. W. Sakko en C. Mak. De volgende dokters hebben het weekeind dienst; D. Houthuysen jr., Swammerdam- smgel 43, tel. 68516. W. T. P. Nijenhuis. Burg. Knap- pcrliaau 154, tel. 69880. Ch. A. Poll, Tuinlaan 92. tel. 67856. De volgende apotheker is 's avonds na zes uur geopend: Gouka, Hoogstraat 29

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1