Ambonnezen weigeren woningen Hulde voor COASTER marme Overval „Van hart tot hart -met tonnen prijzen - vandaag begonnen Automonteur ontvoerd - waarom is raadsel Prijs Kunstenaarsverzet voor Alfred Kossmann RANS er RANG op staat r 'Antisemitische uitingen niet georganiseerd' Verrijn Stuart opgenomen in ziekenhuis Frisia-beiizine in februari Eigenaar of boer? HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 JANUARI 1961 PAGINA S Kapilein Ludwig: Feestprogramma op Margriet* jaardag „NOG EVEN" rtftStiSÜG Door duizeligheid chauffeur 3 doden: boete geëist 99 (Van een onzer verslaggeefsters) Tot 15 februari zal een beroep op uw goede hart en uw beurs worden gedaan in de grootscheepse nationale actie 'Van hart tot hart'. De opbrengst van de actie, die vandaag begon, is be stemd voor het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfu siedienst van het Nederlandse Rode Kruis en de Stichting Lij ders aan Oogtuberculose in De Bilt. B loedgroepenarch i v (Van een onzer verslaggevers) In Tegelen Is dezer dagen een man ontvoerd. Drie onbekenden hebben hem in een auto geduwd en hem een prop watten met een bedwelmende stof onder de neus geduwd, waardoor de man het- bewustzijn verloor. Uren later hebben ze hem uit de wagen gezet. Ma «mm Gezonde berglucht en sportief vermaak. Dat versterkende gevoel vindt U terug in Rang Menthol. 19 ct. per rol. een proobkt ww SM9- nu iwnwm»*»#*!*»» w*. stfesa aar er Is meer. De zetelvasfc- heid verdraagt zich slecht met bedrijfssplitstngen. Herver kavelingen zouden niet meer on gedaan gemaakt mogen worden. Er zouden vrij stringente maat regelen nodig zijn om de bedrijfs- grootte in overeenstemming te houden met de ontwikkeling van. de techniek. Maar het rapport denkt die richting niet uit. Hek wil de deur openhouden om ge lukkig met inschakeling van <te Grondkamer van een herrer- kavelingsindeling weer af te wijken. Van een bewuste sanering va» de boerenbedrijven wil het niet weten. Daar blijft het rapport hek vrije spel van de koude sanering aanvaarden. Een radicale Ingreep zou niet te overzlene gevolgen hebben en veel menselijk leed veroorzaken, zegt het rapport. En het treedt niet in een beoordeling van het menselijk leed, nu kleine bedrijfjes, die zich niet kunnen specialiseren, een zo onvoldoen de bestaan bieden dat velen na jaren ploeteren de strijd moeten opgeven. Uerlijk gezegd treft ons in dit rapport het accent dat op de eigendom wordt gelegd. De eige naar lijkt meer te tellen dan de boer. Dikwijls zijn zij In-één per soon verenigd. Maar heel Vaak ia de eigenaar verpachter. Soms ver pachter in het groot. Soms ver pachter aan kinderen, die later de plaats hopen te erven. Bij herverkavelingen moeten d* eigenaars meer invloed hebben. Waarom niet de grondgebruikers? Waarom, nu de ruilverkavelingen steeds meer streek-reorganisaties worden, niet de bewoners van de streek? De grond in de IJselmeerpol- ders dient verkocht te wórden. Waarom? Nu woont er een krach tige zelfstandige boerenstand op goed verkavelde moderne bedrij ven. Waarom wil men de-moge lijkheid scheppen om door ver erving en verkoop op den duurde situatie minder gunstig te ma ken? Het rapport koppelt het subsi diebeleid wel aan een structuur beleid. Maar het bevat geen plan om tot een economisch verant woorde structuur van onze land bouw te komen. Daarvan wordt de structuurcommissie afgehou- sden door op beslissende ogenblik ken de eigendom en het recht van 'de eigenaar boven de belangen van de boer en de grondgebruiker te stellen. T-Tet is moeilijk om voor de laad- bouw een deugdelijk perspec tief te geven. En wij voor ons vinden het beste criterium: een behoorlijk bestaan op een sociaal en economisch verantwoord', be drijf. Want dat is de hoofdtaak. Maar om dat te bereiken moet «te aandacht op de boer en niet óp de eigenaar geconcentreerd zijn. Om dat te bereiken saler voor vele kleine boeren en hun kinderen een aanvaardbare, oplos sing moeten worden gezocht. Vin dit zoeken vonden wij in het VVD-rapport niet genoeg terug. Het is ons. als we het zeggen mogen, te dogmatisch. (Van een onzer verslaggevers) Ambonnese gezinnen hebben ge weigerd de 24 speciaal voor hen ge bouwde flatwoningen op het zoge naamde EUand in Vlissingen in de onmiddellijke nabijheid van de zee- eiuljen te betrekken, Zü motiveren dew afwijzing op de aanwezigheid van 'veel water' en het grote risico van verdrinken, dat hun kinderen *ouden lopen. Het ministerie van maatschappe lijk "Werk heeft vorig jaar na lang durige besprekingen met het gemeen tebestuur en met vertegenwoordigers der Ambonnezen deze plaats voor flatbouw aangewezen. De zeer moderne woningen werden in opdracht van dit ministerie ge bouwd zonder dat de contingentering in gevaar kwam en de woningen wa- jen bestemd voor permanente huis vesting van Ambonnese gezinnen, die nog verblijven in woonoorden in Vlis- singen of West-Zeeuws-Vlaanderen. De kostwinners werken echter alien in Vlissingen. Het ministerie geeft de 24 flatwoningen, die kort geleden zijn gereedgekomen, thans in huurover- dracht aan de gemeente Vlissingen. Zij worden betrokken door personeel van de Waterstaat en de provinciale stoombootdiensten. Op haar beurt heeft de gemeente zich bereid verklaard in de naaste toekomst woningwetwoningen, ver spreid in de gemeente, beschikbaar te zullen stellen voor huisvesting van Ambonnezen, die te kennen geven (verspreid te willen wonen. Acht van de twaaif opvarenden van de Cornelia B II werden door helikopters opgepikt. Zij vonden na per auto van Valken burg naar Rotterdam te zijn ge bracht een onderdak in het zee manshuis Stella Maris. NEW YORK (Reuter, AP) „De uitingen van antisemitisme die zich hebben voorgedaan in AVest-Duits- iand kunnen niet worden beschouwd als georganiseerde en tevoren be raamde daden", zo heeft de West- du it.se regering gerapporteerd aan de VN-commissie voor de Rechten van de Mens in New York. „In vrijwel alle gevallen handelden de overtreders individueel en waren hun motieven zeer verschillend. Het aantal overtreders die beïnvloed wer den door politieke motieven, is onge veer een derde deel van liet aantal behandelde gevallen. Van de 73 be handelde gevallen is slechts een vier de deel toe te schrijven aan antise mitische inzichten."' (Van een onzer verslaggevers) Op de achttiende verjaardag van prinses Margriet (19 januari) wordt door de AVRO en de Wereldomroep in samenwerking met de Konink lijke Nederlandsche Reedersvereen:- ging een feestprogramma uitgezon den. Hieraan werken mee de Mari- nierskapei, het Haags Matrozenkoor en de Hotcha's. De opnamen voor dit programma worden op zaterdag 14 januari gemaakt in het Kurhaus te Scheveningen. (Vervolg van voorpagina) Even na 3 uur haaide de helikop ter twee bemanningsleden van boord en bracht ze naar Valkenburg. Nog een man sleepte men van het zwal kende schip. Een tweede helikopter haalde daarop vijf man omhoog. Vier man bleven aan boord: vier scheepsofficieren. De Huniber drong erop aan een tros uit te brengen. 'Nog even', zei de kapitein. De vlie gende noordwester beukte de dui- zendtormer. Schotten braken, de hel ling werd groter. Aan de wal luisterde men gespan nen en geboeid naar de stem van de kapitein, die door de boordradio klonk. Vast en helder. Totdat hij de reddingboot verzocht om in de buurt te blijven. 'Als het mis gaat, springen we Kort daarop kwamen zijn bood schappen weer heider en kalm door Dan wordt het stil: de Cornelia B II is bezig aan een kritieke manoeuvre. Ze moet 'rond', draaien op een ruwe zee. Tegen zeven uur kraken de luid sprekers opnieuw. De Comeiïa B II ligt voor de Waterweg. Op eigen kracht gekort "n. Met aan boord vier van de twaaif man. Om zeven uur schuift zij de pieren binnen. Als de vage schim tiè Europoort binnen draait, zegt Radso-Scheveningen: 'De Cornelia B II is binnengekomen. Het noodverkeer is beëindigd.' Bijna ge lijk vaart de Humber binnen..De premie was haar ontvallen. 'Prachtwerk.' zeiden ze er later zelf van, in de ziekenboeg van het Marinevliegveld Valkenburg bij Leiden. De doorweekte zeelui kre gen een hete douche en droge kle ren. Daarbij grote mokken dam pende koffie. Matroos H. van Buuren (22) uit IJmuiden dacht op dat moment, dat zijn schip wel 'naar de haaien' zou gaan. 'Wat was ik blij toen we hier veilig en we! op de grond ston den.' Kok W.H-Miilder (21) uit Zeist had al meer van dit soort 'akkefiet jes' meegemaakt. 'Maar,' zei hij met een, 'dit was het ergste tot nu toe.' Derde machinist L. Jansen (17) uit Ede vertelde, dat hij nog had ge probeerd een sloep te strijken. 'Maar dat kon niet die aan stuurboord was stukgeslagen door de zeeën en die aan bakboord hing ongeveer in het water vanwege die slagzij.' Tweede machinist P. E. van dei- Brink (20) uit Diemen heeft van dit alles niet veel gemerkt. 'Ik had wacht en stond dus beneden. Die slagzij had ik wel in de gaten natuurlijk, maar het leek minder erg. Ze moes ten me gewoon komen halen toen de helikopter klaar hing.' Matroos Th. van der Blaak (17) uit. Den Haag wist ook niet vee! te vertellen. Hij had 'lekker liggen sla- Pen.' Zijn maat H. Dijkland (22) uit Til burg deelde nog mee, dat de motor was gestopt maar nog 'ïiad kunnen draaien'. Volgens hem kon het schip nog worden behouden. Hij heeft dus gelijk gekregen. Twee mensen in dit gezelschap van geredden zeiden intussen geen woord. Ze zaten zwijgend in hun veel te wijde pyjama's huiverend bij de ver warming en verstonden niets van wat er om hen heen werd gezegd. Dat waren namelijk de twee Spaanse bemanningsleden Jesus Manuel (30) en Elias La go (22), beiden uit Muros de Santa Pedru, (Van een onzer verslaggevers) „Alle hulde voor die jongens van de marine. Wat zij n\et hun helikop ters gedaan hebben, is bewonde renswaardig. En -het girig zo vlug! - Prima'-wérk.;; Ayr Deze warme woorden van lof komen uit de mond van kapitein- J. W. Ludwig van de coaster Cornelia B 2, op welk schip men gisteren zulk een bange uren beleefde. De coaster ligt nog steeds met enige slagzij aan de kop van de Parkha ven in Rotterdam. Op het. schuin oplopende dek vertelt de kapitein ons dat het met de schade geluk kig nogal is meegevallen. Hl) wijst zijn reddingsboten heeft gehangen: „Die boot is weg, foetsie!" De heer Ludwig is benieuwd hoe zijn motor uit de strijd is gekomen. Overigens: „heel beste motor, heeft zich goed gehouden." Wat er nu gaat gebeuren? Kapitein Ludwig meent dat het nodig zal zijn de lading te lossen en dan op nieuw te stuwen. Hij vei'zekerd het ons: „Zó kan ik er niet mee naar Zweden." De 39-jarige kapitein zegt. dat dit niet zijn eerste avontuur is met de Cornelia B 2. In 1953 liep hij met het schip bij Ameland op een mijn. Maar ook toen is alles betrekkelijk goed afgelopen. Het gevecht met de elementen is spannend geweest. Daarna kwamen de journalisten, de fotografen, de televisie. „Wat ze me allemaal niet gevraagd hebben, zelfs in het bui tenland wilden ze alles van me weten," lacht de kapitein. De avondklok die na de revo lutie van 14 juli 1959 "in Irak werd ingesteld, is met ingajig van vrij dagavond opgeheven. Tsjechische technici hebben een nieuw apparaat ontwikkeld voor het verscherpen van röntgenfoto's zodat deze bij daglicht kunnen worden be studeerd, gefilmd of per televisie uitgezonden. (Van een onzer verslaggevers) Steunend op krukken is vrijdag voor de rechtbank te Assen de veertig jarige kleermaker L. de H. uit Am sterdam verschenen, die op 28 augustus van het vorig jaar betrok ken was bij een afschuwelijk onge luk tussen Rolde en Deurze. Hierbij waren drie doden te betreuren, onder wie de echtgenote en een kind van De H. Terugkerend van een bezoek aan een kerkhof in Odoorn vras De H. met zijn auto uit de bocht gevlogen. De H. was beschuldigd van onvoor zichtig en ondeskundig rijden. Dé auto vertoonde geen gebreken, stelde de verkeerspolitie destijds vast. De verklaring van De H. luidde dat hij plotseling duizelig was ge worden. De officier van Justitie zei in zijn requisitoir dat de verdachte al zeer. zwaar getroffen was. Hij eiste een geldboete van 1300 of 30 dagen hechtemis met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De uitspraak is over 14 dagen. (Vervolg van voorpagina) Per auto ging in de richting van het oostelijk deel van de stad. Een maal in de wagen stompten en sloe gen de viji mannen de achttienjari ge jongen om hem te bewegen zijn geld af te geven. Daarop dreigden zijn hem te verdrinken door hem ergens in het water te gooien. Toen de jongen desondanks zijn geld bleef verdedigen en bovendien meer verkeer op de weg bleek dan verwacht werd wisten de vijf mannen niet anders te doen dan de jongen op de Oostelijke Handelskade uit" de wagen te gooien Buiten de wagen kreeg hü nog een laatste ferm pak slaag en daarna gingen de vijf mannen ér in de auto vandoor. Het hulpgeroep van de expeditieknecht werd gehoord door een seinhuïswaehter, die de politie waarschuwde. Een surveillanceauto slaagde erin binnen vijf minuten de bestelwagen met zijn vijf gevaarlijke inzittenden klem te rijden in de Czaar Peter straat. De vijf mannen zijn ingeslo ten, vehdacht van bedreiging tegen het leven, mishandeling en poging tot beroving. De expeditieknecht is door de po litie naar zijn woning overgebracht. Het voornaamste onderdeel is een loterij. Op 16,000 verkoopadressen in het heie land zullen loten a I wor den verkocht in vijf kleuren. Er zijn er in totaal 1.700.000. Er zijn 5.005 prijzen met een geldswaarde van '3C3.000 voor beschikbaar gesteld. De hoofdprijzen-winnende num mers worden op 15 februari door de radio bekend gemaakt. Boven dien zullen in de week van 20—2G januari 3.200.000 gratis kranten huis aan huis worden verspreid. Daarbij zijn er 1300 die recht ge ven op een prijs. Hiervoor is nog eens een totaalbedrag vnn 45.000 uitgetrokken. De bloedtransfusiedienst heeft voor de opbrengst diverse bestemmingen in gedachten. In de eerste plaats be staat er mi plan tot inrichting van een soort archief in Amsterdam, waarin alle Nederlandse donors per bloedgroep sijn geregistreerd, zodat men in een handomdraai weet waar een bepaalde bloedsoort te vinden is. Er ruin on het ogenblik namelijk ai veie verschillende bloedgroepen bekend, waarvan sommige zo zeld zaam zijn, dat ze maar bij een op de twee of drie miljoen mensen voor komen. Verder wordt in het centraal labo ratorium belangrijk wetenschappelijk speurwerk verricht, dat grote bedra gen vergt. Onder meer wordt gezocht naar betere methoden om bloed te conser veren. Men zou het jaren kunnen bewaren, als het kon worden opge borgen in een super-ijskast met een temperatuur van -195 graden. Waarom? Dat weet het slachtoffer, de 25-jarige automonteur Jo Comuth uit dj Calvaristraat ia Teerden zelf niet. Toen hij in de nacht van woens dag op donderdag omstreeks kwart voor één van zijn verloofde kwam, werd hij dicht bij zijn ouderlijk huis aangesproken door de bestuurder van een personenauto: 'Bent u de auto- naar de plaats waar eens een vaiü-dwtiiQieuv van garage Comuth in Tcge- len? Op het bevestigende antwoord zei de bestuurder: 'Wij kunnen niet ver der. Ik heb pech en ik wil graag door naar Amsterdam. Kunt u mij hel pen?' De heer Comuth vroeg waar de wagen stond. 'Op de grote weg', "„•r'-Me het antwoord. De monteur ze. j zijn fiets weg en stapte in de auto, waarvan de motor nog steeds cü-aaide. Op dat ogenblik werd hij vastge grepen door een man op de achter bank. die hem stevig omklemd hield en hem tegelijkertijd de prop watten onder de neus duwde. Omstreeks half vijf kwarn de mon teur weer bij. Hij merkte dat de auto stopte. Even later werd hij door twee mannen, waarv^i één naast de bestuurder zat. uit de wagen gezet op de Kruisberg' tussen Beek en Meers- sen in Zuid-Limburg. Daama reed de auto weg in de richting Maas tricht. De heer Comutli is, nadat hij in de buitenlucht weer geheel was op geknapt, te voet naar Maastricht ongeveer zes kilometer verder ge gaan, waar hij zijn belevenissen aan de politie heeft verteld. Hij had ongeveer twintig gulden bij zich De ontvoerders hebben daar geen hand naar uitgestoken. Ook lichamelijk heeft de heer Comuth het raadselachtige avontuur goed doorstaan. Hij bleek slechts een zere plek aan de hals te hebben. Gisteren is hij weer aan het werk gegaan. De politie in Tegelen staat vooreen raadsel. Zij verzoekt om inlichtingen. De auto. waarvan de bestuurder Ne derlands met een zuidelijk accent sprak, was een oud model van een zwarte Vauxhall. In het oogsanatorium worden even eens wetenschappelijke onderzoekin gen gedaan, om steeds sterker te staan in de strijd tegen chronische oogziekten en blindheid. In de toe komst zullen diverse apparaten moe ten worden aangeschaft en boven dien behoeft liet gebouw waarin de patiënten zijn ondergebracht, ver beteringen. De actie 'Van hart tot hart' is ge organiseerd door de Rotterdamse acMe-sper.inlist A. M. Bergeis. (Van een ouzer verslaggevers) Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart (67) uit Amsterdam, voorzit ter van de Sociaal-Economi- Raad, is gisteren na de nieuw jaarsreceptie voor het bedrijfs- wezen in het SER-gebouw in Den Haag onwel geworden. Hij is opgenomen in het Haagse ziekenhuis 'Bronovo', wij vernamen daar gisteravond dat zijn toestand geen reden tot ongerustheid geeft. Prof. Verrijn Stuart had gistermor gen In de eerste openbare, vergade ring van de raad in 1961 zijn nieuw jaarsrede uitgesproken. Daarbij voerde hij meer dan een uur staande het woord. Vervolgens heeft hij met de an dere leden van het dagelijks bestuur van de SER: dr, ir. F. Q, den Hol lander, drs. D. Roemers en drs. H. L. Jansen, gedurende bijna anderhalf uur staande gerecipieerd en tiental len hand'-drukt. De oorz, s van het plotselinge on wel worden van prof. Verrijn Stuart •wordt dan ook gezocht in te veel in spanning. Men meent dat hij over enkele dagen het ziekenhuis weer zal kunnen verlaten. T Iberale landbouwpolitiek is de JU titel van een rapport van het Studiecentrum van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. In dit rapport wordt de richting, aangegeven voor een landbouw beleid volgens liberale gezichts punten.. Het rapport aanvaardt de noodzaak van een landbouw- subsidlebeleid. Het aanvaardt ook het diep ingrijpen in de pachtverhoudingen. Maar het aanvaardt niet, dat het doel van het landbouwbeleid- erop gericht moet zijn aan de werkers op een sociaal en econo misch verantwoord bedrijf een behoorlijk inkomen te garande ren. De VVD zou liever met wijlen H. D. Louwes willen zeggen: de landbouwpolitiek dient erop Et- richt te zijn, dat de sociaal en economisch verantwoorde boer derij de zetel zal kunnen blijven van een boerengeslacht. Het verschil van opvatting tus sen socialisten en liberalen wordt met deze formulering niet erg duidelijk aangegeven. Geldt de uitspraak over 'de boerderij als zetel van een boerengeslacht' ook voor de pachtboeren? Als de libe ralen dat zouden willen, dan zou- den wij tot een veel verder gaan de bescherming van de pacht boeren moeten komen dan wij nu kennen. Maar daar is in het rap,- port geen sprake van," Aan d« pachtboer is dus waarschijnlijk, helemaal niet gedacht. Een hevige explosie liet zich gis termiddag horen in de Hengelose Achillesstraat. Enige h.b.s.-scholieren hadden geprobeerd een raket te „lan ceren", maar dat mislukte. De 15- jarige J. M, werd door êen rondvlie gende scherf aan zijn been gewond. De jongens hadden een buis van 30 cm lengte gevuld met een meng sel vart explosieve stoffen. Voor de ontsteking hadden zü een buis van 25 cm aangebracht. M. zou de lont aansteken, zijn schoolvrienden. D. L. en T. O. uit Hengelo maakten zich uit de voeten. (Van onze kunstredactie) De dichter en prozaschrijver Al fred Kossmann en de graficus Wally Eienbaas, beiden te Rotterdam, zijn onderscheiden met een prijs van de Stichting Kunstenaarsverzet 1942-45. Aan Kossmann is de letterkunde prijs I960 toegekend, op advies van een jury gevormd door J. W. Hois- bergen. Gerrit Kouwenaar en Ben Stroman. Eienbaas krijgt de prijs voor mo numentale kunst 1960, op advies van een jury waarin W. Couzijn, Jan van Heel en Chr. de Moor zitting hadden. Alfred Kossmann heeft verschei dene dichtbundels en een aantal ro mans. o.a. De nederlaag, De linker hand en De hondenplaag en essa yistische werk geschreven. Hij is kunstredacteur van Het Vrije Volk. Eienbaas is vooral bekend door zijn grafisch werk en zijn grote mozaïeken voor het Provinciehuis te Arnhem en het gebouw van de Unilever in. Rotterdam. De Stichting Kunstenaarsverzet beschikt over een in de illegaliteit bijeengebracht fonds. Bij de toeken ning van de prijs wordt ook reke ning gehouden met de mentaliteit van de kunstenaar in werk en levenshouding. ifj ALFRED KOSSMANN De prijzen worden 18 februari in het Concertgebouw te Amsterdam uitgereikt. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggever») In februari zal, naar aiit -Waar schijnlijkheid, de eerste Frisla-ban- zine in ons land worden verkocht. De prijs van deze superbensine aal niet hoger z(Jn dan 44,5 cent, vijf cent be neden de prijs voor andere merken superbenzine. In Emmen wordt dezer dagen be gonnen met de bouw van het eerst* dubbeltankstatipn, dat binnen enketi weken klaar kan afin. Twee tankt met elk een inhoud van 25.000 liter liggen gereed. De vestiging van Emmen ie de eer. ste in Nederland. Het zou moeilhji zijn om in andere plaatsen grond tel beschikking te krijgen. Bestaand! concerns zouden in verschillende t* meenten vrije terreinen In optie Heb ben genomen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2