Meer dan honderd tafeltennissers op groot toernooi Afvalmakers L l tan feer tï@ 'M8 EHBQ'ers naar erewedstrijd 64.65.0 (3 lijnen) Brand ontdekt door kinderen Lenie Rob art scoorde twee doelpunten Maya Bouma bij j ubileumavond van Wilton-F. Toneelspel voor Groningers in Schiedam Utrechts Orkest voor Toonkunst Om gewestelijk kampioenschap 3e klas libre Film voor leden van ANBB m Altijd meer Leven korter Bij het ontbijt Teleurstellend Zinvol 'Maar' vier maal HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 JANUARI 1951 PAGINA 4 /laardinge In sporthal De Vijfsluizen te Vlaardingen zijn van zaterdag middag twee uur tot 's avonds tien uur de tafeltennissers in de weer geweest. De Vlaardingse tafeltenniscommissie organiseer de er namelijk een groot toernooi, waaraan 56 teams deelna men. De meeste deelnemers kwamen uit Vlaardingen. De ove rigen uit Schiedam, Maassluis en Rotterdam. De tafeltenniscommissie, bestaande uit de heren K. de Graaf, P. Nieuwpoort en J. Veldman, die beoogt de activiteiten in de Vlaardingse tafeltenniswereld te bevorderen, achtte dit toer nooi een primeur voor Nederland. Het was een experiment, want men week af van het Davis-Cupsysteem, waarbij per team drie spelers uitkomen. Niet in de prijzen ~\TANCE PACKARD, de succesvolle schrijver van De Verborgen Verlei ders (over liet reclamewezen) en De Sta tus Zoeker (over standsverschillen in de Verenigde Staten) heeft een nieuw werk gepubliceerdThe Waste Makers (De Afvalmakers), een boek gewijd aan de in Packard® ogen gevaarlijke ontwikke ling van de Amerikaanse economie. Die economie, 20 betoogt hij, is gebaseerd op een steeds groter verbruik. Het gehele bedrijfsleven kan zich alleen handhaven als de afzet steeds groter wordt. Blijft die afzet- stijging achterwege, dan stagneert alles. „centrifiiga van Bach... De teen-agers vormen een markt, die niet te versmaden is. Er zijn al reclamebureaus, die zich op deze markt speci aliseren. Reeds bestaan 'kre diet-kaarten' voor tieners, want het is goed om de kin deren snel aan het kopen op afbetaling te wennen. En de ervaring leert, dat ouders de schulden van de kinderen wel betalen, als dat nodig zou zijn. 1&L Wat Packard na al deze jeremiades aan positieve aan bevelingen doet, is vrij te leurstellend. Het boek van Packard is géén briljante analyse. In wezen biedt hij né. Galbraith, die wel briljant is, wéinig nieuws. Het antwoord heeft Packard niet gegeven. Maar het is al een verdienste, dat hij het zijne hééft bijgedragen om de probleemstelling te populari seren. richting richting nemtn ROTTER richting T< kogfnorkti brekm richting Buitenhovarweg -richting VLAARDINGEM De belde fasen van het werk aan de Koemarkt zün gestart. Vanmor gen stapelden de eerste stenen zich op, nu wordt het deel van de Rot- terdamsedijk voor de Passage opgebroken. Voor het verkeer heeft dat weer geheel nieuwe consequenties. Het verkeer VlaardlngenRotterdam volgt nu weer de normale route. Weggebruikers uit Vlaardingen, die richting Lange Kerkstraat of sta tion willen, kunnen op de Koemarkt nog niet linksaf slaan, zij nemen de Singel. Het verkeer RotterdamVlaardingen gebruikt de beide fasen. Ket middenpad over de Koemarkt linksaf slaan naar de Buitenhaven weg is niet mogelijk. Men moet dus doorrijden tot de Oranjebrug en dan, rond de rotonde terug en rechtsaf naar de Buitenhavenweg. Een andere én betere mogelijkheid is om al eerder af te slaan naar de Van Devcn- terstraat. Vooral het verkeer dat uit de richting Singel cn Lange Kerk straat komt, kan moeilijkheden ondervinden, men kan tot bakkerij Vlug rijden cn moet dan naar links, het verkeer naar Rotterdam dient dan niet rechtsaf de Singel te nemen, want aan het eind van de Singel Is een verbod voor linksaf slaan naar de Rottcrdamsedijk; het beste is naar het Stationsplein te rijden en vandaar vla PKO Laan cn Lorentzlaan naar het Marconiplein. Voor het verkeer vanaf het station of de Lange Kerkstraat richting Vlaardingen is met bordjes een vlugge verbinding aangegeven, die door de Oolevaarsteeg over de Nieuwe brug naar de Burgemeester Honnerlage Gretelaan leidt en vandaar naar de Vlaar- dingerdijk. Koop 'ri boek bij de ARBEIDERSPERS Door het winnen van de tweede kringwedstryd is de EHBO-ploeg van Vlaardingen afgevaardigd naar de erewedstrijd van de kring Schiedam. Deze wedstrijd wordt op 11 maart te Maasdijk gehouden. Behalve Vlaar dingen zullen de ploegen van Capelle aan den IJssel, Schiedam en Maas sluis eveneens aan deze ontmoeting deelnemen. Deze vier ploegen hebben zich na twee wedstrijden weten te klasseren voor de uiteindelijke wedstrijd te Maasdijk.-waarbij de winnaar als af gevaardigde van het district Schie dam van de EHBO sa! deelnemen aan de verdere wedstrijden. De tweede kringwedstrijd was geor ganiseerd door de Vlaardingers en werd zaterdagmiddag in zaal Excel sior gehouden. In de eerste afde ling legden de Vlaardingers met ruim verschil beslag op de eerste plaats voor Rozenburg. Aangezien de Vlaardingse ploeg eveneens de eerste kringwedstrijd had gewonnen, was het duidelijk dat de Vlaardingers overgingen naar de erewedstrijd. Maar uit deze afdeling moest nog een ploeg worden afgevaardigd. En hoewel Rozenburg de tweede plaats bezette, waren de resultaten van de pleeg uit Capelle aan den IJssel over beide ontmoetingen beter en werd deze geklasseerd. De leidersprijs ging eveneens naar het succesvolle teani van Vlaardin gen, Schiedam werd eerste in de tweede afdeling. Eveneens met een behoor lijk verschil in punten. Tweede werd hier Maassluis. En aangezien de bei de ploegen in de voorgaande wed strijd eveneens goed voor de dag wa ren gekomen, -werden de beide teams ook afgevaardigd. De leidersprijs van deze afdeling viel in handen van de Schiedammers. Advertentie I.M. In de keuken van het pand B.K.- laan 176, bewoond door de weduwe W. W.-S. is zaterdag brand uitge broken, doordat een pan olie op een gasstel oververhit raakte en in brand vloog. Het vuur sloeg over op de gordijnen en richtte vrij ernstige schade aan. Kinderen van de adjudant van de politie. Schuitman, ontdekten de brand. Zij waren met hun vader op bezoek bij de benedenburen van me vrouw W. De adjudant heeft me vrouw W. geholpen het vuur met natte doeken te blussen. Tijdens de zaterdagavond in Delft gespeelde selectiewedstrijd zaalhand bal dames tussen een team van het Nederlands Handbal Verbond en landskampioen Zeeburg uit Amster dam. scoorde Lenie Robart die met haar zuster Nel deel uitmaakte van dit team, twee doelpunten. Eerst in dc tweede speeltijd kwa men onze stadgenoten bir.nen dc lijnen bij een stand 32 in het voor deel van de selectieploeg. De wed strijd eindigde in een 74 zege voor de toekomstige nationale ploeg. Tijdens een büeenkomst In het Passage-theater op donderdag 19 ja nuari zullen aan 96 jubilarissen van Wilton-Fijenoord de getuigschriften van de Mij. voor Nijverheid en Han del worden uitgereikt. In het programma voor deze avond heeft de harmonie Wilton-Fijenoord onder leiding van dirigent L. Th. Jansen een groot aandeel Er worden werken uitgevoerd van Eric Coates, Joh. F. Pala en anderen. Na de pauze vormt het optreden van Maya Bouma de hoofdschotel van het. programma. Verder werken Les Marchants, The Three Rethlems en het trio Wiliy Ré mee. De bijeen komst wordt besloten met de verto ning van 'Rotterdamse mijmeringen', een filmbeeld van Rotterdam, dat is samengesteld door Alex de Haas en Piet Meerburg en muzikaal geïllus treerd door Joop de Leur, die ook voor het overige programma de mu ziek verzorgt. De Grunncgerveralnen 'Gruno' in Schiedam heeft weer een feestavond' aangekondigd, waaraan ditmaal de zustervereniging uit Delft medewer king zal verlenen. De bijeenkomst wordt zaterdagavond 14 januari ge houden in het Yplksgebouw. Na de opening door de voorzitter volgt het Grunnenslaid en zang door De Liesters. De Delftse Groningers geven een opvoering van het. toneel spel „Is voaders wil.*..wet?" In het Passage-theater wordt donderdag 12 januari weer oen Toonkunstconcert verzorgd ditmaal door het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Hupperts De pianist Gerard Hengevcld ver leent solistische medewerking. Op het programma staan de ou verture T,ucto Silla, K.V 135 van W. A. Mozart, het Tweede Piano concert van L. Beethoven en de Vierde Symfonie van A. Dvorak MAANDAG Bioscopen: MONOPOLE: The Geisha boy 2 uur GIJ zult niet begeren, 7 en 8.15 uur! PASSAGE: De held van Marathon 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Van Jongkind tot Jorn, 10—17 uur. Diversen. WUKCENTRUM:' Kath. Kring, Jaar vergadering. 20 uur. IRENE: Personeelsver. Gueto, „De Barbier", 20 uur. Aqua Fauna, bijeenkomst, 20 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. DINSDAG Bioscopen: MONOFOLE: The Geisha boy 2 uur. Gij zult niet begeren. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De held van Marathon, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Van Jongkind tot Jorn. 10—17 uur. Diversen: CHR. SOC. BELANGEN: Advent .Ge meenschap, lezing, 20 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. De teams bestanden nu uit twee deelnemers, hetgeen de speeltijd aan zienlijk bekortte. Bij een massale deelname als In Vlaardingen zou men daarmee nog niet zo vergekomen Vorig jaar werd de heer M. V. Kempen van LEV dislricfskampioen 3e klasse libre, zodat hij nu meteen in de eindstrijd wordt geplaatst, In de voorsvedstrijden zijn de heren A. v. d. Kooü (HVO) met 3.07 en de heer K. v, Dorp (HVO) met 3.12 ge promoveerd naar de 2e klasse libre. Uit de voorwedstrijden werden in de finale geplaatst: De Winter. Sunl. 12 600 206 21 2.91 Zeebregts, HVO 10 562 203 24 2.76 Warmerdam, E. N. 10 578 213 24 2.71 Schellebeek E. N. 10 578 213 24 2.71 v. Haasteren. RES 10 581 226 20 2.57 Liebrechts, HVO 10 587 291 13 2.01 Suurmond, Bellev. 8 596 219 20 2.72 In café De Moriaan aan de Haven 29 te Maassluis wordt de eindstrijd gespeeld op 9, 10, 11, 17, 18, 24 en 25 januari. Alle spelers zullen stellig hun uiterste best doen het districtskam pioenschap te behalen, want dit jaar zal het district Schiedam het Ge westelijk kampioenschap organiseren, dat op 4 en 5 februari zal worden ge houden in café De Griffioen, Bin nensingel 206 te Vlaardingen, waar de BV Het Oosten met de leiding is belast. Aan de strijd om het districtskam pioenschap cadre 38/2 wordt deelge nomen door: J. H. v. Dutjl (Rem brandt), B. L. v. Soelen (E. Nous), G. v. Gendt (Bellevue), J. v, Eijk (Sun light), E. Hekman, K. Dijkshoorn, L. v. d. Lee (Oosten). J. v. d. Valk (Flardlnga) en J. v. d. Velde (LEV) Alle spelers maken 250 caramboles, uitgezonderd J. H. v. Duiil die 300 caramboles moet maken en bulten mededinging meespeelt. De wedstrijden vinden plaats in ca fé Mes, Schiedamseweg 17 te Vlaar dingen op de volgende data: 9, 16, 23, 30 januari, 6, 13, 20, 27 februari en 6 en 13 maart. De kampioen zal worden afge vaardigd naar het jubileurakam- pioenschap ter gelegenheid van het gouden jubileum van de KNBB, dat ln september in Amsterdam zal wor den gehouden. De heer A. A. Spronkers uit Vlaar dingen heeft hiervoor een wisselprijs beschikbaar gesteld. Het is te hopen dat er nu meer cadrespelers uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis in de toekomst aan deze wedstrijden zullen gaan deelnemen. zijn, als men niet had bepaald, dat volgens afvaisysteem zo worden ge speeld. Een team, dat een party ver loor. werd dus uitgeschakeld. Dit gold echter niet voor de spelers uit de eer ste klasse. In de eerste klasse werd een vier kamp gespeeld, waaraan deelnamen Noad 2, Reflex, Milksteamers en Shell. Nummer een werd Shell met 6 punten. Het Shell-team bestond uit A Edenburg en A. Vrijbloed. De tweede plaats was voor Reflex met 4 punten. Dit team werd gevormd door Braak en Hoogendijk. De derde en vierde plaats vielen niet meer ln de prijzen. Zij werden resp. bezet door Noad 2 met 2 pun ten en Milksteamers met 0 punten. In de tweede klasse werden Wilton en Dc Holiandiaan finalisten. Het Hollandiaan-team bestaande uit Schilperoort en Top, bereikte met 3X de eerste plaats. In de derde klasse kwamen Reflex en TSF 1 in de finale en TSF 1 ein digde met 32 als eerste. Dit team werd gevormd door v. d. Wiel en Lin deman. In de vierde klasse verschenen De Holiandiaan 3 en Intiem 7 in de fi nale. Deze match werd beslist in het voordeel van De Holiandiaan met een 3i-zege. Voor De Holiandiaan tra den Pattiapon en Eggemont in het krijt. Finalisten in de vijfde klasse wa ren Hudig en De Holiandiaan 5. Hu- dig werd met een 3—0-overwinning eerste. Het Hudig-team bestond uit mevr. Vermaat, de enige speelster, en Penning. De Algemene Ned. Bouwbedrijfs- bond, afdeling Schiedam, verzorgt donderdag 19 januari in het Volks gebouw twee filmvoorstellingen. Een daarvan is bestemd voor de Jeugd en begint om half vi)f Ver toond worden het tekenfilmpje Schoonheidswedstrijden", „Hond als baby-sitter", „Uitstapje van Chim de aap" en als hoofdfilm „Boemelstudenten'' met Stan Lau rel en Oliver Hardy. Voor de leden en hun vrouwen fs er 's avonds een voorstelling, waarbij als voorfilm Heest ln Israël" en als hoofdfilm de zeer geslaagde rolprent „Lopen of liften" worden vertoond. Gene Kelly, Barbara Laage en Mi chael Redgrave vervullen daarin de hoofdrollen. De elfjarige wielrijder B. v. Noort uit de Van Oidenbameveltstraat ln Schiedam is zaterdagmorgen tegen kwart voor 8, toen hy om cc rotonde bij de Oranjebrug reed. geslipt. Hij brak het linkerbovenbeen en is door de CO en OD naar het Gemeente ziekenhuis gebracht. Het ls allang niet meer* zo, dat men produceert om bestaande be hoeften te bevredigen. Integendeel: om het economisch apparaat op gang te houden produceert men steeds nieuwe artikelen en om die artikelen te kunnen verkopen, creëert men de behoeften. Wij leven in het gooi-maar-weg- ttjdperk omdat de industrie nieu we afzet moet hebben. Verkopen, verkopen! Reeds heb ben negen van de tien Ameri kaanse gezinnen een koelkast, een TV-apparaat en een elektrisch of gasfornuis. Er zijn al jneer per sonenauto's dan gezinnen tn' de Verenigde Staten. Is ledereen voor zien? Zorg dan dat men voortaan twéé exemplaren van alles wil hebben. Opticiens zijn met campagnes begonnen om de mensen ervan te overtuigen, dat een brildrager toch eigenlijk meer dan één bril moet hebben. De preslden van Servel Inc. hééft aangekondigd, dat de 'Amerikaanse levensstandaard mee brengt, dat ln elke woning twee koelkasten staan. Volgens een andere organisatie behoort ieder gezinslid zijn eigen closet te hebben. Er ls altijd plaats voor meer. Reeds is de leuze: 'Elk gezin heeft twee woningen nodig" aangeheven. Bn dat Is een mooie leuze, want twee woningen betekent ook: meer koelkasten, meer badkamers, meer TV-apparaten, meer radio's, meer auto's. Op de commerciële televisie kun. nen de boeren zich reeds op mee warige toon horen toespreken: 'Arme drommels, die maar één auto bezitten, je bent aan het Und ge bonden als horigen ln de Middel eeuwen." Men kaa de afzet ook opvoeren door de mensen aan te raden hun oude spullen vlugger weg te gooien. Bij verpakking is dat trouwens al heel gewoon, hoewel de verpakking van vele produkten ettelijke malen duurder is dan het produkt zelf. Reeds betaalt het gemiddelde Ame rikaanse gezin 500 dollar (1900 gul den) per jaar van zijn inkomen aan verpakking. Men heeft de afzet van aard appelmesje); opgevoerd door ze zo- veel mogelijk in de kleur van de aardappelen te brengen. Dan is de kans het grootst, dat ze mét de schillen worden weggegooid. Natuurlijk zien aardappelkleuri- gö mesjes er niet zo gezellig uit. Daarom worden ze op gezellig ge kleurde kaarten verkocht. Het gemak dient dé mens.., De tuintjes worden steeds kleiner, maar desondanks worden steeds meer machinale grasmaaiers aan particulieren verkocht. Het felst gaat Packard te keer tegen die fabrikanten, die welbe wust de gebruiksduur van hun ar tikelen beperken om dc kopers snel tot vervanging te dwingen De kwaliteit van duurzame gebruiks goederen gaat hollend achteruit. 'Een duurzaam consumptiegoed is nog slechts een artikel, dat langer leeft dan de afbetaling duurt,' citeert Packard bitter. Een heel goede manier om de ge bruiksduur te beperken, is het in voeren van een nieuwe mode, 'Het is onze taak de vrouwen ongeluk kig te maken met wat ze hebben', zei de president van een groot winkelbedrijf. Mode dus: in kle ding, in auto's, in huisraad, in kèukenuitrusting. Elke omzwaai, verstandig of onzinnig, bevordert de afzet. Dê Grote Drie (autofabrikanten) In Detroit besteden meer dan een miljard dollar per jaar om hun produkten een ander uiterlijk 'te geven. Desondanks is de levens duur van auto's in vijftien jaar tijd niet groter geworden, zegt Packard. Integendeel, de wagens roesten sneller, de banden zijn eer der versleten (volgens een onder zoek van de Amerikaanse Consu mers Union). Fabrikanten leggen zich er op toe steeds meer tierelantijnen aan hun produkten te maken met ver waarlozing van de echte gebruiks- kwaliteit. Op verwarmingsappara ten en wasmachines worden steeds meer knopjes en meters gemon teerd Je zou denken, zegt Packard dat je met die apparaten een ruim tereis zou kunnen maken. Op een bepaald gasfornuis telde de auteur 35 knoppen en wijzers. Bij onderzoek bleek, dat vele van die knoppennergens op waren aangesloten. Ze dienden alleen om te Imponeren. Maar ja, zegt Louis Cheskin van het Kleuren Onderzoekings Insti tuut, waarom zou men kopjes en schoteltjes maken, die een leven lang meegaan? De vrouwen zijn veel te blij, dat de bordjes wel breken, zodat ze een excuus het: bén om nieuw te kopen. W ie wil er nu gebruiksvoorwerpen hebben, die onverslijtbaar zijn? Men wil moderne, geen ouderwetse dingen. Het paradijs van de reparateur, heet een hoofdstuk: Steeds vaker moeten belangrijke gebruiksgoede ren als TV en wasmachines gere pareerd worden. De onderdelen ■'orden steeds duurder. De gebro ken delen, steeds moeilijker bereik baar. Soms zijn reserve-onderdelen helemaal niet meer te krijgen En waarom? Men moedigt kopers aan liever nieuw te kopen dan zich al die soesa van reparatie aan te halen. Steeds onoverzichtelijker worden de prijzen. Het verband tussen prijs en kwaliteit is vaak ver te zoeken. Volgens dc president van de Consumers Union (de Ameri kaanse Consumentenbond) kan men inferieure margarine kopen voor elke prijs tussen 22 en 44 (dollar)cent per .Engels) pond. En de beste kwaliteit voor... 23, 27 of 40 cent. In 1958 bood Firestone drie soor ten banden aan: Super Champion. Deluxe Champion en Deluxe Super Champion. De beste was de twee de. de slechtste de laatstgenoemde. Kosmetica moeten in ieder geval duur zijn: vrouwen zouden zich doodschamen als zij zouden moe ten bekennen, dat zij goedkope schoonheidsmiddelen gebruiken. In een bepaald geval bood een maatschapp:j twee soorten lip stick aan De tweede was twee maal zo duur als de eerste. Maar beide waren volgens precies de zelfde formule gemaakt. Zeepmaatschappijen brengen drie maal hetzelfde produkt, alleen in verschillende verpakking en on der verschillende merken in de handel, omdat ze zodoende een groter aandeel ln de markt krijgen dan met één merk. Een champagnefirma moet toch óók iets doen om zijn produkten kwijt te raken. Hij adviseert jong gehuwden per advertentie om 's morgens bij het ontbijt cham pagne te drinken, omdat de tijd van het ontbijt de kritieke tijd is in elk huwelijk.' Zo klaagt Packard als een mo derne Prediker zijn tijd aan: IJdel heid der ijdelheden, het »s «1 ijdelheid ij kwelling des geestes. De gevolgen van deze economie van de verspilling zijn ernstig ge noeg. Het Amerikaanse landschaps- schoon is bedekt met papierafval en lege blikken. De steden groeien naar elkaar toe en bestaan uit eindeloze vlakten van huizen met tuintjes en,., krotten. Chemische afvalstoffen vervuilen het luchtruim, de drinkwaterbron nen .aken vergiftigd van de in dustriële afvalstoffen en... de grondstoffenreserves worden ln re cordtempo opgebruikt. 'Wij Amerikanen hebben in de afgelopen veertig jaar meer van de wereldgrondstoffenvoorraden ver- projectoren ontwikkeld, die ge bruikt kunnen worden om recla meboodschappen op de wolken te projecteren. Waarschijnlijk zal men er binnenkort in slagen de wolken zo nodig zelf te produceren. Protesteer, als ge slechte waar geleverd krijgt. Ge hebt er geen idee van, hoezeer men uw protest vreest. Reeds bij twee klaagbrieven ontstaat een paniek. Let op, dat je deugdelijke dingen koopt en geen modegrillen, koop het oude model tegen een zacht prijsje op het mo ment, dat weer een nieuw model van een artikel uitkomt, steun de Consumers Union, enz. De hoofdstrekking van het boek komt overeen met die van John Kenneth Galbraith's The Affluent Society (De economie van de over vloed), maar Packards analyse gaat aanzienlijk minder diep. Ook hij constateert (overigens Das te gen het eind van zijn boek Gal- braith citerend), dat de publieke sector de voorzieningen, die via de overheidskas moeten worden be taald» er bij inschiet. Bij alle overvloed aan vrijwel nutteloze dingen bestas,» schreeuwende te korten aan alles wat via de belas ting door de overheid moet worden betaald. "Auto's," zegt Galbraith, 'worden als belangrijker beschouwd dan de wegen, waar ze op rijden, stof zuigers om huizen schoon te ma ken worden aangeprezen, maar voor machines om de straten schoon te maken is niet genoeg geld beschikbaar.' Er zijn voor de kinderen te weinig schoien en te weinig parken. Maar er is een over vloed aan TV-toestellen. waar ze niets goeds van leren. Het krottenprobleem in de Ver enigde Staten is nijpender dan ooit en er is een afgrijselijk te kort aan ziekenhuisbedden. Waarlijk, er ls nog genoeg te doen: hele streken ln de Verenigde Staten én daarbuiten kunnen nog vruchtbaar gemaakt worden door de aanleg van waterwerken. Meer dan honderdduizend jonge mensèn, die begaafd genoeg zijn om hoger onderwijs te volgen, blijven van die opleiding verstoken, omdat ze niet genoeg geld hebben. En ten slotte de grootste* uitda ging. waar de VS voor staan hulp aan onderontwikkelde gebieden andere landen te helpen ook iets te genieten van de fabelachtige overvloed, die de Amerikanen heb ben bereikt. Het is voortdurend hetzelfde thema, eindeloos gevarieerd, met een overvloed aan voorbeelden, maar... meer berustend op vele honderden citaten dan op eigen onderzoek en eigen bewijs. Packard draaft niet zelden door, haalt er in. zijn ijver dingen bij. die met zijn onderwerp weinig te maken hebben, enz. bruikt dan de gehele mensheid ln de 4000 jaar voor 1914,' citeert Packard de schrver Fairfield Os- bom. Ieder Amerikaans gezin gooit jaarlijks ongeveer 750 blikjes weg. Reeds moeten dunnere ijzerertsla- gen in exploitatie worden genomen. De lood- en zinkreserves van de Verenigde Staten zijn zo klein ge worden dat ze; weldra niet meer economisch geëxploiteerd kunnen worden. Het gehele Amerikaanse ieven raakt in de bommerciële sfeer. Scherp trekt Packard van leer te gen, de commerciële televisie. Hij benijdt Nederland en Frankrijk, die daarvan verschoond zijn ge bleven. Garry Moore behaalde een enorme overwinning toen nlj ge daan kreeg, dat zijn show. die een uur pleegt te duren, in het vervolg 'maar' vier maal door re clameboodschappen zou worden onderbroken in plaats van zoals tot nu J;oe zeven maal. Maar we zijn er neg niet: er zijn Maar dat neemt niet weg, dat hij op zijn eigen manier een van de ernstigste problemen heeft aangesneden van de Verenigde Sta ten en van de gehele westerse eco nomie: wie behéérst de ontwikke ling nog. Hoe houden we de race naar zinloze produktierecords ln de hand en hoe vervangen we hem door een zinvolle produktie, die w e r k e 1 ij k e en geen s c h ij n- behoeiten bevredigt. w. POLAK 'The Waste Makers' is versche nen bij David McKay Corp, in New York. Het gal in mei" in Nederlandse vertaling verschijnen bij de uitgeversmaatschappij Paris. The Affluant Society door J. K. Galbraith is (in Engeland) verschenen bij Hamish Hamilton, Een Nederlandse vertaling onaer de titel 'De economie van de over vloed" verschijnt binnenkort bij De Arbeiderspers,

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2