Slaap is voor velen onnatuurlijke zaak Experimentelen in verzet tegen uitgeverspraktij ken Schroothandelaren in ongelijk gesteld Burgemeester mag medailles houden Nieuwste DAF Burg. Kolfschoten legt verklaring af in zaak-Wim Scholte KAB veroordeelt staking in België kou gevat? Opa financierdegastvrij en gezelligzusterpaar i ZONDER COMMENTAAR Partij morfine gestolen uit apotheek Eén dode, vier gewonden bij ontploffing in fabriek Bomen te snel omboog auto gegrepen In procedure tegen K. Voskuil: Merak N in moeilij klieden Fietser gedood bij oversteken Jongen in oog geschoten met kurkpistool Hulp ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN PROF. DR. C. G. VAN ARKEL: Geen politiezaak 'Blijf streven naar uitvoering motie- Van Eibergen' mêm 'Geforceerd' HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 JANUARI 1961 PAGINA 3 nu:..beduïdend goedkoper (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de negen, vroe ger tot een kartel behorende schroothandelaren, die een civiel" procedure tegen de heer K. Voskuil en de VARA hebben aan gespannen, in het ongelijk gesteld Schade Partijraad verzoekt fractie: (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester Kolfschoten van Den Haag heeft naar aanlei ding van het incident, waarbij de 16-jarige Wim Scholte om het leven kwam, tijdens de raadsvergadering van gisteren een korte verklaring afgelegd. «e»« Gebruik geneesmiddelen stijgt onrustbarend Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggever») Een grote voorraad verdo rrende middelen, in hoofdzaak morJfinefabletten en poeder en lUorfinehondende preparaten is zondag tussen 1 en 23 uur gestolen uit een apotheek op de hoek van de Van Baerle- straat en de Van Eeglienstraat in Amsterdam. JDe dief, die langs de achterzijde van de apotheek binnenkwam, na over een muur te zijn geklommen en een achterdeur te hebben geforceerd, heeft juist deze gevaarlijke verdoven de middelen uit de gifkastea gehaald ea meegenomen. De waarde van het gestolene be draagt ongeveer 1400 gulden.. Dat betekent dat de gevaarlijke buit op de zwarte markt vele duizenden gul dens op zal kunnen brengen. De inbraak werd ontdekt door de apotheker, dr. G. de Haas die in Am stelveen woont. De heer De Haas kwam zondagavond omstreeks elf uur voor controle in de apotheek. Hij zag toen onmiddellijk dat er iemand ge weest wat. De Inbreker moet welhaast deskun dig zijn geweest op het gebied van verdovende middelen, omdat hij blijkbaar nergens anders naar heeft gezocht. Alleen de gifkasten zijn opengebroken, terwijl verder geen wanorde is aangericht. De recherche neemt aan dat de in breker langs de weg waarlangs hij gekomen was met zijn buit weer ver trokken is. Tot nu toe heeft de po litie nog geen spoor kunnen vinden. 1 De gestolen verdovende middelen kijn verpakt in dozen en blikken, die jalle voorzien, zijn van blauwe etiket ten met een oranjerode streep erdoor :of een oranjerode punt erop. De re cherche van het bureau Leidseplein E schuwt ieder die met verdacht er of verdachte tabletten te ma- krijgt, dat de inhoud zeer gevaar, dijk kan zijn. De 61-jarige Raymond Gorman, die na de hotelbrand van vrijdag te San Francisco in hechtenis was ge nomen, is maandag op vrije voeten gesteld. Het onderzoek naar het feit of hy al of niet aansprakelijk voor de brand, waarbij twintig mensen het leven verloren, kan worden ge steld, wordt voortgezet. De politie zei dat er niet voldoende bewijsmate riaal was om Gorman uog langer vast te houden. (Van een onzer verslaggevers) "Het aantal geneesmiddelen is de laatste jaren onrustbarend toegenomen. Ook het gebruik is enorm gestegen. Het genees middel is tot de dagelijkse consumptie gaan behoren. Tiendui zenden geneesmiddelen en geneesmiddelencombinaties zijn de j laatste jaren met veel fanfares op de markt gebracht en de stroom gaat nog steeds door. Voor de medicus is het haast on doenlijk een verantwoorde keus te maken.' Deze verontrustende woorden sprak gistermiddag prof. dr. C. G. van Arkel, hoogleraar in de farmacie, in een openbare vergadering van de Acade mische Senaat van de Universiteit ter gelegenheid van de 329ste dies natalis der hogeschool. Ook het gebruik van pijnstillende en kalmerende middelen is enorm toegenomen, aldus prof. Vsn Arkel. Voor velen is rust en slaap blijkbaar niet meer een natuurlijke zaak. In een land als Denemarken (vier en een half miljoen inwoners) wor- 'den per maand een miljoen kalme- rende tabletten gebruikt, in de Ver enigde Staten worden, per jaar vijf miljard doses kalmerende en active rende pillen gemaakt. De hoogleraar waarschuwde de medicus niet de dupe te worden van do geneesmiddelenreclame. 'Hij wordt gemakkelijk in de war ge bracht door nieuwe namen voor reeds bekende stoffen. Hij merkt dikwijls niet, dat de samenstelling van zgn. uitgebalanceerde genees middelmengsels geruisloos wordt gewijzigd en dat de samenstelling soms anders is dam op het etiket staat vermeld'. De goede farmaceutische indus trieën hebben hun controle in de la boratoria, maar de ervaring heeft volgens prof. Van Arkel geleerd, dat de meest bona, fide groothandel, dat •ten maakt. Een systematische con- Urole is noodzakelijk. j Krachtig waarschuwde spreekster took tegen hét gebruik van moderne Igeneesmiddelen geheel buiten het. 1 medische vlak, waarbij uitsluitend j zakelijke doeleinden worden nage- streefd. Zij noemde in dit verband het injecteren van slachtvee voor een rustig vervoer en het gebruik van stoffen om de groei te bevorderen. 'Ik geloof, dat ik alleen nog de soepkip kan aanbevelen,' zo zei zij, 'want die vindt men niet de moeite waard om er vee! Heeft U ooit de laatste jaren een werkelijk mooie japonstof kunnen kopen voor nog géén twee gulden per meter' Morgen gaat dat gebeuren, want dan begint de verkoop van drie series mousseline voor moderne japonnen en blouses in vele kleuren en dessins voor deze ongekend lage prijs. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze drie van onze meest verkochte series mousseline. 90 cm breed, door elkaar voor één prijs per meter voor (Van een onzer verslaggevers) Vyt personeelsleden van de Neder landse thermo-chemische fabriek te Bergum (FrI.) zjjn gistermiddag, omstreeks kwart over vier. Izïj een ontploffing in de maalafdeling van het bedrijf gewond. De 22-jarige J, Vos uit Bergum is in zorgwekkende toestand naar het Diakonessenhuis tc Leeuwarden overgebracht, waar hij later is over leden. Eveneens in liet ziekenhuis opge nomen zü'n de 49-jarige H. aZndstra uit Oostermeer, die verbrandingen aan gezicht en handen heeft opge iopen en de 21-jarige O. Tjepkema uit Suameer, die minder ernstig aan handen en gezicht is gewond. Licht gewond werden de 35-jarige IJ. Hoekstra uit Bergum en de 20- jarige S. Wagenaar uit Nyega, Smallingerland. zy zijn niet naar een ziekenhuis overgebracht. Door de ontploffing zyn enkele muren van de fabriek ontzet en is grote schade aangericht. Er brak brand uit. die echter door de be drijfsbrandweer en de brandweer van Bergum spoedig kon worden geblust. De oorzaak van de explosie is niet bekend. De hegr Vis zou las-werk- zaamheden verrichten, maar het is niet zeker of hij hier al mee begon nen was. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) Op een beveiligde spoorwegover gang, naby de Bossche gasfabriek in de lün Den Bosch—Vught, is gister avond omstreeks half negen een vrachtauto door een goederentrein gegrepen. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De overwegwachter deed na het passeren van de trein EindhovenDen Bosch de bomen weer omhoog. Hij vergat daarby. dat een goederentrein in aantocht was. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vry. (Van onze kunstredactie) •Vier experimentele dichters zijn in verzet gekomen tegen de praktijken van sommige uitgevers om hun ge dichten op te nemen in bloemlezingen, zonder dat daarvoor toestemming Is gevraagd. Het sijn Hans Andreus, Remco Campert, Sybren Polet en Si mon Vinkenoog. zy hebben de Amsterdamse advo caat mr. M. A. Verdaasdonk verzocht, een kort geding aan te spannen tegen de Haarlemse uitgever J, H. Gottmer. Zij eisen intrekking van een tweetal onlangs verschenen bloemlezingen. i 'De dichter en ae stad' en T>e dieneer en de dingen'. In deze boekjes zijn, zo stellen zij, gedichten van hun hand opgenomen zonder dat daarvoor hun toestemming was gevraagd. Wel had de uitgever na het verschenen van de boekjes aan de Stichting 'De Beuk', die de gedichten het eerst in afzonderlijke bundels bad gepubliceerd, een bedrag overgemaakt dat neerkwam op een honorarium van 1,25 psr pagina, volgens de dichters een belacheiyk laag bedrag. Sybren Polet, die ook gisteravond in het VARA-programma Marimba optrad als woordvoerder van de op standige dichters, ziet de bloemlezin gen als een euvel dat steeds verder- om zich heen grypt, 'De mensen kopen liever een paar bloemlezingen dan de oorspronkelijke bundels. We hebben er dus regelrecht schade van. Bovendien kom je in die Do rechtbank overwoog onder meer dat het socialistisch Commen taar dat de radiocommentator op 2 juli heeft uitgesproken en waarin hy de schroothandel 'in hoge mate door corruptie en fraude aangevre ten' had genoemd geen onrecht matige daad Inhield. De rechtbank stelde voorop, dat het commentaar betrekking had op toestanden in het gehele gebied van de KSO. Het was duidelijk, za con cludeerde het college, dat de ge wraakte woorden 'het kartel" niet sloegen op de negen Nederlandse handelaren of hun ontbonden kartel immers in geen enkel verband zy» hun namen genoemd maar betrek king moesten hebben op eventuele congsl's van schroothandelaren in de landen van de KSG. Gedaagde conslusies dat de schroothandel door 'corruptie en fraude is aangevreten', kan aldus de rechtbank, in het midden wor den gelaten. In dit verband werd nog opgemerkt, dat een socialis tisch commentator eerder verband zal leggen tussen fraude en k? ar tels. De handelaren hadden gesteld dat zü schade van het radiopraatje had den geleden en de rechtbank ge vraagd het commentaar als onrecht matige daad te kwalificeren. Boven dien wilden zy dat de rechtbank de gedaagden gebood dit vonnis in een eerstvolgend Socialistisch Commen- aar voor te lezen. De schade zou dan later moeten worden vastgesteld. Eisers werden veroordeeld in de kasten van de procedure, in totaal begroot op 900 gulden. (Van een onzer verslaggevers) De coaster Merak N van Van Nie- velt Goudriaan en Co. te Rotterdam heeft bijna twee dagen met machi- neschade in de Golf van Biseaye gedreven. Het schip vroeg in de nacht van zaterdag op zondag om sleepboothulp, vannacht is het door de Duitse sleepboot Atlantic op sleeptouw genomen. De Merak N was toen zestig mijl verwyderd van Ferrol, waar getracht zou worden de schade te herstellen. Het schip was onderweg van Rotter dam naar Zuid-Amerika. Voor de kust van de Philippijnse provincie Camarines, zuidoost Luzon, is een motorboot in brand gevlogen en gezonken. Negen mensen verdron ken, elf werden er gered en 29 op varenden worden nog vermist. bloemlezingen steevast dezelfde ge- dichten tegen. We willen ons vooral gaan verzetten tegen de rechteloosheid. Voor een uitgever is het toch het minste, dat j hy overleg pleegt als hy een vers van ;je wil opnemen. Bovendien moet een dichter het recht hebben zijn toe- stemming te weigeren, juist om het teveel aan bloemlezingen tegen te gaan', zo zei hy ons. Te Franeker is gisteren de 66- jarige P. Keuning, toen hy op zijn fiets de weg overstak zonder voldoen de op het verkeer te letten, door een auto gegrepen. Hü liep een zware schedelbasisfractuur op en was vrij wel op slag dood. (Van een onzer verslaggevers) De Leeuwarder politie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar een ongeluk dat in de oudejaarsnacht is gebeurd en waarbij een jongen zo danig aan het rechteroog is gewond dat hij het waarschijnlijk zal moe ten missen. De politie is pas giste ren door buitenstaanders op dc hoog te gesteld van dit ongeluk; er was geen aangifte gedaan. Het slachtoffer is de dertienjarige Gerrit van der Veen. uit de F.aus- broecstraat in Leeuwarden. Hij werd in de oudejaarsdrukte op straat door een eveneens dertienjarige buurjongen met een knalkurkpistooï in zijn rechteroog geschoten. Do jongen werd direct naar het Diaconessenhuis overgebracht, waar hij nog steeds wordt verpleegd. Naar wij vernemen is het oog zodanig be schadigd dat het ais verloren moet worden beschouwd. De vader van Gerrit van der Veen heeft geen aangifte gedaan omdat de vader van de jongen met het knal pistool, zelf een oud-politieman, zou hebben geadviseerd om de politie er buiten te houden en de zaak onder ling te regelen. Volgens het Duitse Instituut voor de Industrie is de bevolking van West-Duitsland sinds 1950 met vijf miljoen personen, toegenomen tot 55.5 miljoen. Die in Oost-Duitsland is daarentegen met 1.1 miljoen terug gelopen tot 1".3 miljoen personen. De Partijraad van de Party van de Arbeid, maandagmiddag in Utrecht in vergadering byeen, besprak de ge beurtenissen rondom de kabinetscri sis en het wederoptreden van het ka binet-De Quay. De Partijraad stemde in met het door de kamerfractie gevoerde be leid. Hy zag in het feit, dat zelfs geen poging tot versterking van het in zyn samenstelling zwakke kabinet- De Quay is ondernomen, een bewys van de krampachtigheid waarmee aan het voortbestaan van dit kabinet wordt vastgehouden. De Partijraad verzocht de fractie ten behoeve van de minder draag krachtige woningzoekenden met alle kracht te biyven streven naar volle dige uitvoering van de door de Kamer aanvaard-! motie-Van Eibergen. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester Steger van Oirschot mag zijn onderscheidingen kouden. De Federatie van Nederlandse oud- strijders stelt er geen prijs meer op dat hij de tien jaar vergeten ere tekenen voor orde en vrijheid uit reikt aan plaatselijke oud-strijders die in Indonesië hebben gediend. De oud-strydera zijn zeer verbol-j gen op de burgemeester van Oir-t schot. De minister heeft de kwestie) nog in beraad. j TTe vakbeweging in Engeland. Nederland, West-Duitsland en Oostenrijk: heeft aan het Bel gisch Vakverbond leningen ver strekt om de financiële gevolgen van de staking op te vangen. Daarop is kritiek uitgeoefend, in het bijzonder in Engeland en Ne derland. In Engeland zijn stem men opgegaan die betoogden, dat de uitvoer van het geld moet wor den verboden, in Engeland en Nederland is de verstrekking van deze leningen voorgesteld als steun aan de staking.' De Londense Times heeft zich tegen de kritiek op de Engelse vakbeweging gekeerd en zich ver zet tegen een verbod van het overmaken van geld uit Engeland aan het Belgische Vakverbond. In ons land heeft het NW de be schuldiging. dat het zich met zijn lening achter de staking zou plaatsen, afgewezen. jVaar onze mening terecht. De door het NW verstrekte iening heeft een duidelijke be stemming. Na het einde van de staking zal de Belgische vakbewe ging uiteraard over middelen moeten beschikken om de finan ciële gevolgen van een zo grote actie op te vangen. Dat het Bel gische Vakverbond van de toezeg gingen gebruik zou kunnen ma ken om de staking zelve te finan cieren is een veronderstelling, die de verdenking inhoudt, dat het vakverbond misbruik zou kunnen maken van gelden die voor dat doel niet beschikbaar worden ge- steld. Het NW heeft dat immers uit drukkelijk niet bedoeld, en de gelden zullen pas na afloop van •'de staking worden overgemaakt. ;Wat het wel heeft bedoeld is een /vorm van bijstand in het liquide- Ten van de gevolgen ener grote /actie, waartegen niemand be- j zwaar kan maken, ja een daad ivan solidariteit waartoe bevrien de organisaties zich op goede /gronden verplicht kunnen ach ten. SYBREN POLET regelrecht schade Van Doornes Automobiel fabriek te Eindhoven brengt een nieuwe wagen op de markt: de DAF-Pick Up. Dit bestelwagen, (.je, dat een nutttige last van 300 kg, zal kunnen vervoeren, Is de lichtste bedrijfsauto, die de fabriek nu maakt. De laadbak Is verrassend ruim, er kan een huif overheen worden gebouwd. De lengte van de bak is 1,42 m, de breedte 1,11 m. De prijs van de Pick Up is j> 3,975, Mechanisch is de wagen geheei gelijk aan de DAF 600 personen wagen. H(j Is dus ook uitgerust met de Variomatic, die schake len en koppelen overbodig maakt. (Van een onzer verslaggevers') Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Katholieke Arbeiders Beweging veroordeelt de staking in België. Het adviseert de KAB-leden zich van iedere steun aan deze staking te onthouden. .ft-,,.-.'- By de 'raadsleden zal ongetwyfeld ongerustheid zyn ontstaan over de droevige gebeurtenis van een week geleden, waarby het optreden van de politie tot een noodlottig inci dent heeft geleid. In de eerste plaats betuigde de burgemeester zyn oprecht leedwezen over het onherstelbare feit, dat een jeugdig leven aan de actie van de politie ten slachtoffer is gevallen. 'Zo zeer is dit feit van menseiyk droef heid vervuld, dat ik de. ongelukkige ouders niet in twijfel wil laten om trent myn persooniyk medeleven en medeiyden.' Burgemeester Kolfschoten sprak vervolgens over het commnuniqué, dat de officier van Justitie aan de pers heeft verstrekt. Uit dit com muniqué over de feiten blijkt, dat het slachtoffer door de sabel, ge hanteerd door een agent van politie, dodelijk is getroffen. Tevens biykt, dat het onderzoek nog niet is voltooid en dat de Justi tie over de strafbaarheid van het ge beurde eerst zal oordelen zodra daar van een volledig beeld is verkregen. •In dit stadium van het onderzoek, aldus de burgemeester, is het trek ken van conclusies met betrekking tdt het optreden van de politie onder dergelyke uiterst moeiiyke om standigheden nog niet mogeiyk. De burgemeester sprak het ver trouwen uit, dat in een verder sta dlum het feitelijk beeld van het voorgevallene tot voldoende klaar heid zal komen om de vraag te kun nen beantwoorden of onder om standigheden als deze, de orde kan worden gehandhaafd het uitschake ling van het onevenredig risico, dat men thans moet betreuren. Aan de raad zegde de burgemees ter toe de uitkomst van dit onder zoek te zullen voorleggen. De burgemeesters hield zich ver zekerd van het vertrouwen van de raad i n zijn „gewetensvol streven om dergelijke tragische consequenties van een politieactie", waarvan op zich zelf geen van de raadsleden de noodzaak in twijfel zal trekken, tot het uiterste te voorkomen. 'De door het Belgisch socialistisch vakverbond uitgeroepen en door de Belgische socialistische partij onder steunde algemene werkstaking heeft niets of weinig te maken met een werkstaking in de normale zin van het woord.' Het KAB-bestuur is van oordeel, dat hier sprake is van een zuiver politieke staking. Bovendien, aldus het KAB-bestuur. gaat deze steking zódanig, met zinloze gewelddaden gepaard, dat van een behoorlijke actie in geen enkel opzicht kan wor den gesproken. Volgens het KAB-bestuur heeft het Algemeen Christelijk Vakverbond zich terecht van deze actie gedistan tieerd. De KAB acht het mogelijk, dat hier en daar in ons land zal worden getracht steun te vragen voor deze staking. In verband hiermee ver klaart het nadrukkelijk, dat het werkstakingen met een politiek doel steeds heeft veroordeeld en nog ver oordeelt. 'Door stakingen als deze wordt de democratie die in een beschaafde staat moet functioneren in het be- ■2%, Yan, 8!!e burgera,' volgens het KAB-bestuur, 'volkomen ondergra ven.' Advertentie LM. 19 cent per rol In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hm die worden geciteerd. PARAMARIBO (ANP) Het dag blad 'Suriname' levert onder de kop 'geforceerd' commentaar op de op lossing van de kabinetscrisis: 'Men heeft ten koste vanywat ook dit con servatieve kabinet in het zadel wil len houden waardoor gemanoeu vreerd werd op een wijze die aan het belachelijke grenst. Zonder dat er verder iets gebeurt, trekken de minis ters hun ontslag in alsof het de ge woonste zaak ter wereld is. Wie nu zou verwachten dat na de rijke lijk late ontdekking dat het eigen lijk niet nodig was geweest af te tre den, aangezien de kritiek niet was gericht tegen het kabinetsbeleid in; het algemeen, in elk geval Van) Aartser» om wiens beleid het ging,: xön ontslagaanvrage zou handha ven, vergist zich lelijk.' De klap- op de vuurpijl vindt 'Su-i riname' de verklaring, dat men dei minister niet de gelegenheid had ge-; geven te vertellen waartoe'hü bereid' was. 'Wanneer iets soortgelijks zich/ In Suriname zou hebben afgespeeld,/ zou de Nederlandse pers vol staan) met terechtwijzigingen en opmerkin gen over onvolwassenheid en gebrek kige politieke ontwikkeling maar in Suriname springt men wei wat voor zichtiger om met kabinetten.' Het blad meent, dat Zijistra de enige winnaar Is wiens positie in het kabi net werd versterkt doch het meent' te betwijfelen of dit een winstpunt/ voor Suriname is. Een militaire rechtbank te Bag dad heeft 76 mensen tot gevange nisstraffen veroordeeld, variërend van twee jaar tot zes maanden, we gens deelneming aan een oproer van personeel in een cementfabriek te Bagdad. schaffing van nieuwe win- kelinventaris. Kortom, keer op keer telde de oude man geduldig de briefjes neer. Want ach, het was im mers zo gezellig. Ja, hij mocht zelfs een hele dag op het splinternieuwe TV-toe- (Van een onzer verslaggevers) „Opa" was vijfentachtig. Een landbouwer-in-ruste die in Alkmaar zün laatste dagen siyt in een bejaar dencentrum. Zoekend naar wat gezelligheid, teveel ver trouwend op bet mensdom is hU niet minder dan elf mille kwijtgeraakt. Een fors bedrag, dat echter In een half jaar tyd is opgesnoept door twee vrouwen, een Alkmaarse van 54 en een Amsterdamse van 58, twee zusters. Het begon by de Alk- had geleend en dat prompt maarse. zy ontmoette de had teruggekregen, ver- bejaarde man in een res- trouwde haar en gaf haar Jmin centen 21Jn "efift taurant", waar hij een kopje het geld. Toen kwam ook het niet laten merken, koffie dronk. Voor de ge- de Amsterdamse op de zeiligheid. En toen het op reuk af. En zo was ai spoe- een dag zo regende, nodig- dig beslist over het lot van „Opa's" geld. ven broer die in Arnhem zou worden begraven. En of Opa haar nu niet even 100 gulden kon lenen, opdat ze naar Arnhem kon gaan. Die ochtend van de be grafenis kreeg het drama op het politiebureau zijn de zy hem by zich thuis. Ook voor de gezelligheid. Voor een bakje koffie met een scheutje cognac, want daar hield hij zo van stel komen kijken naar het ontknoping. Beide vrouwen huweiyk va» koning Bou- waren inmiddels in hechte- dewyn, nis genomen. Opa werd En ais Opa toen gedacht door de recherche naar bü- heeft: „Zou dat niet van zonderheden gevraagd. Toen men hem voorstelde hem met de Alkmaarse te Nu is de bom toch ge- confronteren, schudde hii barsten. Want een kermis het hoofd: „Dat kau niet. Na dat ene bezoekje' volgde-een ander. En toen werd ook het offensief ge opend op opa's welgevulde portemonnaie. De Alkmaar- De zuster, een. weduwe, kon in Amsterdam een snoepwinkel kopen. Als ze die winkel had, kon ze in haar onderhoud voorzien. Zou Opa niet wat willen lenen? waarschuwde de oude baas: „Man, ga toch eens met de politie praten. Dat zit nooit goed." De bejaarde ging. Het was een zware gang. De recherche vond uit dat er van een winkel In Am sterdam geen sprake was. Inmiddels had „Opa" zijn Alkmaarse kennis weer ont moet. De vraag luidde of Ze is naar een begrafenis" Toen men de vrouw er echter toch bijhaalde vle ien hem de schellen van de ogen. De twee hebben inmid dels volledige bekentenis sen afgelegd. Vanochtend zijn ze voorgeleid. De elf En weer tastte Opa in moet. De vraag luidde of mille zyn verdwenen. Waar- se kon verhulzen, vertelde de beurs en leende haar hy weer eens langs kwam, aan? Aan nieuw meubilair, ze hem. Maar dat kostte niet minder dan vyf mille, dan konden ze over aflos- een TV-toestel, een centri- heel wat. Zou „Opa" haar Later kwam er weer geld op sing praten. Maar toen hy fuge en wat diés meer zij. niet wat kunnen lenen? tafel. Eerst voor betere kwam, werd er over aflos- En ja, aan tien rollades'die En de bejaarde man, die elektrische leidingen in het sing niet gesproken. Wel door de slager met kerst al eerder aan anderen geld winkelpand, dan voor aan- over een plotseling gestor- mis werden geleverd

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2