Enorme vuurbal vliegt ;s Waddeneilanden Scherpere controle op tb.c. bij keuring van dienstplichtigen 98 Auto arts in gracht: en vrouw verdrinken met hun kinderen Wederzijds vertrouwen regering-bedrijfsleven wankelt thans Automobilisten onder invloed maken brokken Mr. Lambooy iemeester Den Bosch Van Tilburg voor NVV-kader: Spijtoptanten :s: 20 arrestaties GSliaast met streekplannen Wêmmm ■ËIM I Begrafenis van drs. Hazenbosch Overeenstemming loonpolitiek ScSiiMersjen terecht Drie mannen slaan een beverrat dood Minister Visser beantwoordt vragen HET VRIJE VOLK MAANDAG 16 JANUARI 1961 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Op Texel, Vlieland, Terschelling en zelfs in West- Friesland heeft men gisteravond een enorme vuurbal gezien. Het gevaarte vloog volgens ooggetuigen onge veer vijftien mijl uit de kust van Terschelling vrij snel pal in noordelijke richting. Meteoor? Geen vUegtuig Bolbliksem Thailands vorstenpaar even in ons land êmmm. -< (Van een onzer verslaggevers) Een scherpere controle op mogelijke t.b.c.-haarden zal voort aan plaats hebben bij de keuring van dienstplichtigen. Dit blijkt uit het antwoord, dat minister Visser heeft gegeven op vragen die het Tweede-Kamerlid Lamberts (p.v.d.a.) schrifte lijk had gesteld naar aanleiding van de t.b.c.-besmetting ln het marinierskamp te Doorn. Ook over deze infectie heeft minister Visser in zijn antwoord uitvoerige informatie verstrekt. Iedereen noemt ze de mooiste waterprinsessen van Cypress Gardens in Florida. En niet ten on rechte, want al voeren deze zeven dames op de water sides niet de halsbrekende toeren uit die de laatste tijd in de mode zijn, toch glijden zij op één been, hand in de zij, door het water. En dat is reden ge noeg om, de vlag in top te voeren. Positieve reactie jyyys Tussen regering en bedrijfsleven is een loonpolitiek samen spel alleen maar mogelijk bij wederzijds vertrouwen. Dat ver trouwen wankelt thans. Wij staan daarmede voor de vraag: 'Hoe moet ons standpunt zijn tegenover de beslissingsmacht over de lonen en arbeidsvoorwaarden in handen van een rege ring, waarin wij geen vertrouwen meer zouden hebben.' Tot deze ernstige uitspraken kwam de heer WT. F. van Til burg, verbondsbestuurder van het NVV in een zaterdag voor circa 600 NVV-kaderleden uit Zuid-Holland bezochte vergade ring te Rotterdam. Een andere belangrijke uitspraak was daaraan reeds voorafgegaan. Rampzalig „Zelfbedienbjg" (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmorgen in de Utrechtse binnenstad: man, vrouw en hun twee jonge kin deren vinden een verschrikke lijke dood in de modder van een kleine gracht. Om even over half elf rijdt de Opel Rekord van de Utrechtse tandarts Jan Henri Louis Beeude (36 jaar), be stuurd door echtgenote Hen- drika Becude-van Beest (31) na een te ruim genomen bocht in het water van de Plompeto- rengracht. Kind op schoot Dwars door hek De bal had, volgens vuurtorenwachter De Jong van de Rran- daris, een doorsnee van vijftig tot honderd meter. De heer Dek ker van het radiopeilstation Terschelling Gonio rekende uit, dat het vreemde voorwerp met een snelheid van 43 kilometer per uur op ongeveer duizend meter boven de zeespiegel recht naar het noorden schoot, waar het achter de k?m verdween. Prof. dr. C. de Jager van de Rijks sterrenwacht dacht aan een mete oor. hoewel een snelheid van 43 ki lometer hem daarvoor onaannemelijk voorkwam. Het KNMI in De Bilt tastte van nacht nog in het duister: 'We we ten niet wat het geweest kan zijn.' 'Ik heb geen idee wat het kan zijn geweest,' verklaarde de heer De Jong ons gisteravond. Volgens deze vuurtorenwachter had de bai een da lende beweging gemaakt tot hij ach ter de kim verdween.' 'Luister wat ik in mijn journaal heb geschreven: Om 20.40 uur een grote, zeer heldere lichtbal boven Vlieland. Gaat langzaam boven de noord. Verdween 21.20 uur achter de kim. In peiling 257 graden," ver telt do heer De Jong. meteorologische of echoballon. "Trou wens, het kon zo'n ballon niet zijn geweest ook.' Noodseinen van een schip? Uitge sloten,' aldus de heer Dekker, wie het was opgevallen, dat het gevaarte zich aanvankelijk zeker vijf tot tien minu ten lang^vrijwel volkomen horizon taal door de lucht spoedde. Het meest voor de hand liggend is dat de gisteravond waargenomen vuurbol een meteoor is geweest. De klem-wisseling die kon worden opge merkt, wijst ook in deze richting. ',Deze houdt verband met de aard van het gas waar de bolide in de «ie hoge luchtlagen In gloeiende toestand doorheen snelt. Een vuurbol komt. zli het aonra.. disch, ook voor bij onweerstoestan den. Bij de huidige drukverdeüng (op de Noordaee bevindt zich een hogedrukgebied) tg daarvan geen sprake. Het is niet de eerste maal dat een vuurbol in het noorden van ons land het helderst is waargenomen. Op 9 oktober 1948 was dat ook het ge val toen er boven de Noordzee een meteoor explodeerde. Als kleuren werden toen opgegeven wit, blauw, groen,- rood en paars. Sommige waarnemers hoorden een donder slag. Maar gisteren zou het wel een buitengewoon grote bolbliksem zijn geweest. Zulke bolbliksems zijn uiterst zeldzaam. Nog qeldzamer zijn de grootste exemplaren, die een door snede van enkele meters kunnen hebben. Maar de waarnemers van gisteravond spreken over afmetingen die ook met het- bolbliksemverschijn- sel moeilijk te rijmen zijn. Een zeer opvallend lichtverschijn sel heeft zich enkele maanden ge leden ook voorgedaan boven Zuid- Afrika. In dat geval kon later wor den vastgesteld, dat op dat ogenblik brokstukken van een mislukte Ame rikaanse maanraket in de atmosfeer waren binnengedrongen en ver brand, Enkele herkenbare en niet verbrande onderdelen heeft men toen later op aarde gevonden. Het lichtverschijnsel op de Noord zee doet hieraan denken, behoudens dat de tijdsduur volstrekt niet klopt. Advertentie I.M. WAXI NE'-LICHTEN. ..ZOge&llig (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten willen haast gaan maken met de behandeling van de verschillende streekplannen. In hun-memorie van antwoord schrijven zij, dat het de bedoeling is om er, in dien enigszins mogelijk, elk zittings jaar van Provinciale Staten twee te behandelen. Het betreft hier niet alleen de streekplannen voor IJsselmonde en Voorne-Putten-Rozenburg, maar ook die voor het westelijk deel van het middengebied der provincie, de Krimpenerwaard en de Rechter Maasoever. Bij de voorbereiding van de streekplannen willen GS de ge meentebesturen zo vroeg mogelijk in schakelen. Over het streekplan voor de Krim penerwaard zeggen GS, dat dit nog slechts in de eerste fase van voorbe reiding verkeert. Er is alleen nog op ambtelijk niveau over gesproken, ter informatie van de provinciale plano logen. "Ook de vuurtorenwachters in Vlie land en Eierland op Texel hebben deze bal gezien. Ook zij waren er erg verwonderd over, dat de bal niet hoog vloog. Zó sterk was het licht, dat het weerkaatst werd in het wa ter.' De heer Dekker van het peilsta- tion Gonio op Terschelling vertel de: 'Ik zag een enorme vuurbal op een afstand van ongeveer vijftien mijl. Ik heb hem witgloeiend in de kijker gehad. Ik schat, dat de bai op dui zend meter hoogte vloog. Nee, een .brandend vliegtuig kan het niet zijn {geweest. Anders had men wel snel- ller van de vliegbasis Leeuwarden opgebeld.' Van de Luchtmachtvoorlichtings- •dienst vernemen wij, wat er gisteren geen vliegtuigen van de luchtmacht ■hebben geoefend. Ook zijn er geen schietoefeningen op de Vliehors ge- Ihouden. 'Het was een egaal object. Het brandde niet. We konden dat dui delijk zien, want het was onbe wolkt. Het gaf een hel licht, dat ln de Noordzee weerkaatste," ver klaart de heer Dekker. Kustwachter De Jong heeft direct de vliegbasis Leeuwarden gebeld. Nee, /voo v W9o r\nlr wierg 'nft'trpr et qVSÏ- c"" (Van een onzer verslaggevers)' Mr. R. J. J. Lambooy, burgemees ter van Hengelo, is benoemd tot burgemeester van 's-Hertogenbosch, met ingang van 5 februari. De heer Lambooy is vandaag 57 jaar geworden. Hij is lid van de KVF. Bijna tien jaar is hij Hengelo's eer ste burger geweest. Mr. Lambooy is een zoon van de oud-minister J. M. J. H. Lambooy. Hij werd geboren op 16 januari 1904 te Dfet Haag en doorliep het stede lijk gymnasium te 's-Hertogenbosch. 'In Leiden aan de Rijksuniversiteit behaalde de heer Lambooy in decem- iber 1925 het doctoraal examen rech- Iten. Na een stage op een advocaten- jkantoor in de hofstad vestigde hij izich te Hulst als advocaat. In 1929 werd hij burgemeester van Honte- 'nlsse, in 1939 van Deurne en in 1946 van Waalwijk. De heer Lambooy, die 20 jaar van zijn leven heeft doorgebracht in de provincie Noord-Brabant, staat bekend ais een eminent ju rist en een beminnelijk man. Hij heeft bijzondere belangstelling voor de foiklore en heeft zich in Twente beijverd voor vestiging van een technische hogere school. Koning Bhoemipol en koningin Sirikit van Thailand die in oktober een bezoek aan ons land brachten, zijn zaterdagochtend een half uur op Schiphol geweest. De Koning en de Koningin op weg naar Brussel bleven in het vliegtuig. Een tekort aan immuniteit, bij bijna 90 percent van de opgekomen mili tairen, vermindering van het weerstandsvermogen door het veelvuldig voor komen van griep, de miUeuverandering en de lichamelijke en psychische inspanning door de eerste oefening zijn er de voornaamste oorzaken van, dat de t.b.c.-lnfectie begin 1960 in het marinierskamp te Doorn zich zo heeft kunnen uitbreiden, dat 25 militairen ter verpleging moesten worden onaenomen. Invloed op de uitbreiding van de besmetting heeft ook gehad het in tensief contact in een nauwe samen leving en de omstandigheid, dat ge durende enige tijd een marinier, die lijdende was aan een open longtu- bercuiose in het kamp heeft verble ven. Uit het antwoord van de minister blijkt, dat een marinier, die reeds 8 februari 1960 zich met klachten over hoesten bij de dokter had ge meld, eerst op 5 april een röntgeno- logisch onderzoek op tuberculose onderging. Toen werd een uitgebrei de open longtuberculose geconsta teerd. Op 6 januari een dag na zijn opkomst werd bij deze marinier een positieve tubercuiine-reactie van Mantoux geconstateerd. Op 8 febru ari werd hij na klachten over hoes ten in de ziekenboeg opgenomen. De verschijnselen en het ziekteproces zelf werd aangeduid ais 'griep'. Op 13 februari werd de marinier uit de ziekenboeg ontslagen. Bij routine controle op 16 februari hoestte de marinier nog wat, maar aan de lon gen werden, antwoordt de minister, 'geen afwijkingen van betekenis' ge- contateerd. Op 30 maart meldde de marinier zich weer met hoestklachten op het ziekenrapport. Omdat hij bovendien wat kortademig was geworden, werd hij 5 april röntgenologisch onder zocht. Toen bleek de t.b.c.-infectie. De marinier kwam niet uit een tu berculeus milieu. Dit laatste geldt ook voor de militair van de Landmacht, bij wie eind maart 1960 in het kamp 'De Wittenberg' een tuberculeuze infectie werd geconstateerd. Ook over dit geval elf militairen uit De Wittenberg moesten ter verple ging worden opgenomen had de heer Lamberts vragen gesteld. Minister Visser heeft ten slotte in antwoord op ae vragen van de heer i-amoeris meegedeeld,, dat voortaan bij de keuring van aanstaande rekru ten voor de drie krijgsmachtonderde- len dienstplichtigen uit een - gezin, waarin meer dan een geval van ac tieve tuberculose voorkomt of is voorgekomen, door een militaire longarts worden beoordeeld. Ook zui len aan de betrokken consultatiebu reaus inlichtingen worden gevraagd. Deze gevallen zullen door de voor zitters van de keuringscommissies worden aangehouden voor een be spreking met de inspecteur Keurings commissies en zonodig ook met het Hoofd Sectie Geneeskundige aange legenheden van de Inspectie Militair Geneeskundige Dienst De beoordeling of het al dan niet noodzakelijk is vrijstelling te verle nen van militaire dienst geschiedt van geval tot geval door of namens de inspecteur van de Militair Genees kundige Dienst. Advertentie IJVL Morgen begint de verkoop van handweef-tafelkleden geen restanten of enkele stuks, neen, een complete fabrieksvoorraad van de mooiste- handweef-tafel kleden uit de serie van 9.25, in moderne dessins. Werkelijk leuke handweef-tafel kleden In gezellige kleuren, met een mooie wicte franje, koopt U nu voor nog géén zes gulden. MIN6 Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze handweef- tafelkleden, 120x150 cm, voor BILTHOVEN (ANP). Op de be graafplaats Den en Rust in Biithoven is zaterdagmiddag onder overweldi gende belangstelling het stoffelijk overschot van het in óe afgelopen week in België verongelukte Tweede- Kamerlid, drs. C. P. Hazenbosch, ter aarde besteld. In de aula is een korte rouwdienst gehouden. Velen woonden deze korte plechtigheid bij. Onder hen bevon den zich de ministers Van Aarlsen en Klompé, vertegenwoordigers van Europese organen waarin drs. Ha zenbosch een belangrijke rol vervul de: de president van de Hoge Raad, prof. Donner, voorzitters en leden van verschillende kamerfracties, hoofdbe stuursleden van de Anti-Revolutio- naire Partij, hoofdbestuursleden van het Christelijk NationaalVakver bond en vertegenwoordigers van tal van organen op sociaal-economisch gebied. (Van een onzer verslaggevers) Nadat zij alcohol hadden gebruikt hebben dit weekeinde in Rotterdam twee mannen met auto's beiden een reeks ongelukken veroorzaakt. De eerste, de 23-jarige machine bankwerker H. V., zaaide schrik en ontsteltenis onder de bezoekers en de kooplui van de zaterdagmarkt aan de Hilielaan. Hij maakte in de pas gerepareerde auto van zijn broer een proefritje. Toen hij van de Brede Hilledijk op de Hilielaan kwam kon hij de wagen niet op de rijweg houden. De auto kwam op het middengedeelte van de laan, waar de markt werd gehouden. Daar werd eerst een geparkeerde be stelauto geramd en daarna werd een marktkraam geraakt. De wagen schoot vervolgens naar rechts, reed dwars over de rijweg het trottoir op en vernielde de etalageruit van de slagerij Goed en Goedkoop. Nog was bet niet genoeg: de auto ging naar links, vernielde een fiets en kwam ten slotte tegen een geparkeerde auto tot stilstand. Een. geluk bfj deze ongelukken- reeks was, dat niemand van de tal rijke marktbezoekers werd geraakt. De bestuurder van de ongelukswagen had geen autorijbewijs. A.utomobilist-onder-inv!oed num mer twee was de 36-jarige koppel baas J. P. S. Hij kwam zondagavond op de Goudsesingel bij de Mariniers weg met zijn wagen in botsing met een andere auto. S. stapte niet uit om de (overigens geringe) scha de op te nemen, maar reed meteen door. Hij had zoveel haast om weg te komen, dat hy te snel reed. Op het Weena bij het Groothandelsgebouw sloeg hij met zün auto over de kop. Voorbijgangers die van de aanrijding even tevoren uiteraard niets wis-' ten, hielpen om de auto overeind te zetten en weer ging de koppelbaas ervandoor. Een vriend die naast hem had ge zeten, bleef echter maar liever op het Weena achter. Inmiddels was een radiowagen van de politie ge alarmeerd, die op zoek g'iing naar de vluchtende automobilist. Zonder succes, omdat hij zonder licht reed werd de koppelbaas toch aangehou den door een andere politieauto. De agenten van deze wagen ontdekten al gauw dat de man meer op zijn ge weten had dan alleen zonder licht te rijden. (Van een onzer verslaggevers) 'In de metaalindustrie hebben zich spontane reacties voorgedaan, waar uit blijkt, dat het regeringsstand punt niet leeft in het rechtsbewust zijn van de mensen. Toch moet het NVV zich tegen zulke stakingen uit spreken, omdat dit regeringsstand punt tenslotte is gedekt, zij het ook op onzakelijke gronden, door een rneerderheidsuitsprfeak van het par lement.' "Een staking tegen zulk een be slissing zou dus een staking zijn tegen de regering. Wy moeten dus oris tegen een dergelijke politieke staking uitspreken. Zij is gevaar lijk voor de vakbeweging en ge vaarlijk voor de democratie.' In dat verband wees Van Tilburg op de rampzalige gevolgen van de staking in België, waar de verhou dingen zoveel scherper en anders liggen dan in ons land. Ais nu het NW een lening van ƒ500.000 aan de Belgische vakbewe ging zal verstrekken, wordt daarmee in het geheel niet een oordeel over staking bij de zuiderburen gegeven. Maar wel zei spreker de sabo.tgae- daden bij die staking te veroordelen want deze horen niet thuis in een ordelijke staking. Uitvoerig had Van Tilburg in het eerste deel van zijn rede over twee belangrijke zaken gesproken: over de woningbouw en de huren en over de zogenaamde vrijere loonpolitiek. Hij noemde het woningbouwbeleid van de regering onsociaal. Dat is ook nu nog. na het weder optreden van het kabinet-De Quay, het standpunt van de meerderheid der Tweede Kamer. Het huurbeleid hangt met dat wo ningbouwbeleid ten nauwste samen. In werkgeverskringen meent men dat er voor 1965 nogmaals twee huurverhogingen van 15 a 20 pCt. moeten komen. „Het NVV Is het vol strekt oneens met die opvatting," al dus Van Tilburg, „want," zo betoogde spreker, „huurverhogingen kunnen de stijging der bouwkosten nauwelijks bijhouden. En daardoor zei de af stand tussen vraaghuur en kostprijs- huur niet worden verkleind, hetgeen toch de bedoeling is. Huren moeten sociaal aanvaard baar blijven en daarbij moet volgens spreker, de verhouding tussen inko men en huur uitgangspunt zijn. Bij te hoge kostprijshuur zal de subsidie verhoogd, de te betalen huur verlaagd moeten worden. Zou de huur beneden die relatie- grens liggen, dan zou wellicht met een matige huurberhoging kunnen worden ingestemd zonder aantasting van de welvaartspositie der werk nemers. Over dit moeilijke vraagstuk zal de SER waarschijnlijk nog deze maand advies aan de regering uitbrengen, zo deelde Van Tilburg mee. Scherpe verwijten over de bedil- NVV, CNV en KAB hebben in beginsel vergaande over eenstemming. bereikt over een andere in de toekomst te voe ren loonpolitiek. Dat zou dan tevens het begin van een her nieuwd eensgezind optreden der drie vakcentrales kunnen zijn. Deze mededeling deed de heer Van Tilburg in de te Rotterda mgehouden NW- kadervergadering. zucht en de overtrokken pessimisti sche voorstelling van de monetair - economische situatie van Nederland ln verband met de loonpolitiek richt te Van Tilburg tot de regering. „Zo nauw is het rcgeringskeurslijf voor de nieuwe loonpolitiek gewor den, dat sommige werkgevers tot een ongekende 'zelfbediening' zijn over gegaan," aldus Van Tilburg. ,„De regering is zowel op de stoel van het College van Rijksbemiddelaars als op die van de Stichting van de Arbeid gaan zitten. Het bedrijfsleven heeft minder in- plaats van meer eigen verantwoor delijkheid gekregen. Er is een irrite rende bedilzucht van de regering. Ons vergaat zo langzamerhand de lust om ons zelf maar steeds aan te praten dat wij onze verantwoorde lijkheid bewust moeten zijn, als wy regelmatig ontijdig door de regering tussen de benen worden gelopen," zo sprak de secretaris van het- NVV verontrust. Het NVV gaat het jaar 1961 in. met een versterkt ledental, besloot spreker, maar met een eigenzinnige regering, die de sociale vrede in het land ondermijnt. Hjj bevindt zich naast haar op de voorbank, zü houdt achter het stuur zoontje Jan Henri Louis (1 jaar) op de schoot; zoontje Johan Henri George (3) zit achterin. Voor driekwart boort de wagen zich verticaal In de modder en valt enige seconden later enigszins achterover met de wielen omhoog. De na twee eerste melding 10.33 uur minuten gearriveerde brandweer doet er veertien minu ten over om de Opel op de kant te hijsen. Het gezin ligt dus 17 minuten in het water. Gelet op de omstandigheden gaat de brandweer snel en deskundig te werk. Op straat, terwijl de auto nog in de takels hangt, opent men de portieren ch worden de vier slachtoffers be vrijd. De GG en GD brengt hen nog naar het beademingsinsti'tuut van het Academisch Ziekenhuis. Helaas de levensgeesten zijn dan reeds lang ge weken. De hoek Van Asch van Wijckskade Plompetorengracht, die mevrouw Becude wilde nemen, is bijzonder scherp (ongeveer 60 graden) en het straatje naast het water zeer smal (4 meter). Ooggetuigen-fietsers die op de Van Asch van Wijckskade door de auto werden gepasseerd, verklaarden te hebben gedacht, dat de wagen ge woon rechtdoor zou rijden op deze kade. Omdat hü zo'n flinke vaart had. Plotseling zagen ze de wagen een beweging naar rechts maken en hoorden ze de ijzeren balustrade op de hoge kademuur afknappen. De Opel kwam door de vaart bijna aan do overkant van de gracht met de motorkap omlaag in het water. (Van een onzer verslaggevers) Een vete tussen twee groepen spijt optanten uit Delft en Kapellc a.d. IJssel is zaterdagavond uitgelopen op een massaie vechtpartij in het Haag se Zuiderpark. Niet minder dan 20 arrestanten verdwenen ten slotte naar het hoofdbureau van politie; de 18-Jarige R. K. uit IJsselmonde werd met hoofdwonden in het Zuidwal- ziekenhuis opgenomen. De politie vist nog steeds naar de werkelijke drijfveren van deze grote vechtpartij; de arrestanten zijn zeer zwijgzaam. Duidelijk is in elk geval, dat de groepen hadden afgesproken elkaar by het Zuiderpark te ontmoe ten. Maar deze ontmoeting vond gelukkig niet plaats. De groep uit Kapelle, twaalf man sterk, de jongste 18 en de oudste 30 jaar, begaf zich naar de ingang van het park op de hoek van de Vreeswljkstraat en de Woudenberg- straat. Toen de andere groep maar niet kwam opdagen, begon men aan een onderlinge kloppartij. De jongste van liet gezelschap, K. K„ moest naar het ziekenhuis. Intussen had de tweede groep, be staande uit Deiftenaren en ook en kele Kapellenaren zich via een an dere ingang van het park naar de rolschaatsbaan begeven. Al spoedig gingen de jongelui, in de leeftijd van 1630 jaar, met de bezoekers van de baan op de vuist. De politie wist negen man aan te houden. De Delftse groep werd zondag op vrije voeten gesteld, de Kapellenaren worden nog vastgehouden. De Amsterdamse politie heeft bij de Haarlemse kunstschilder W. A. van der Colk de drie schilderijen terugbezorgd die sinds februari van het vorig jaar waren vermist. De heer Van der Colk had toen met de drie werken deelgenomen aan de voorjaarstentoonstelling van de ver eniging St. Lucas in het Stedelijk Museum te Amsterdam. De schilderijen zijn teruggevonden in de kelder van een bodebedrijf in Den Bosch, dat gereorganiseerd werd. (Van een onzer verslaggevers) In een sloot langs de Ticndweg bij Lekker- kerk werd zaterdagmorgen een vrij groot ratachtig dier ontdekt. Een landarbeider en twee boeren, die dachten dat het misschien wel een gevaarlijk beest was, wapenden zich met een vaarboom en mestvorken en gingen de vreemdeling te lijf. Na een jachtpartij van een half uur wisten zy het dier dood te slaan. Het was een geheel ongevaarlijke be verrat. Het exemplaar had een lichaamslengte van 50 cm en een staart van 40 cm. Het woog zes kilogram. Voor een beverrat is dan nog niet eens veel; oude mannetjes van deze soort kunnen negen kilogram zwaar worden. De beverrat of nutria, een uit Zuid-Ame- rika afkomstig knaagdier, wordt in Neder land hier en daar gefokt om zijn pels. Het dier heeft sterke knaagtanden en het kan goed graven, zodat het uit niet doelmatige verblijven gemakkelijk ontsnapt. Vandaar, dat men in de natuur wel eens een verdil- derde beverrat aantreft. Dit was ook voor de oorlog al wel het geval. In ons land zyn deze verwilderde bever- ratten nergens talrijk geworden, omdat ze ons klimaat niet goed verdragen. Tegen een strenge winter zijn ze niet bestand. Gevaar lijk voor onze polderdijken zijn wel de mus kus- of bisamratten, die uit Belgische fok kerijen zijn ontsnapt en op enkeïe plaatsen in Brabant voorkomen. Deze soort wordt bestreden door de Plantenziektehkundige dienst.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2