~Wens van .Eigen Bouwers5: Schiedam heeft in de toekomst wel werk voor bouwbedrijven Vlaardingen nog derde havenstad Geen Schiedams succes bij bil j artkampioenschap Vijfdaagse werkweek bij huisvrouwen besproken EEN A I Schiedam: meer buitenlanders Kampioenschap 2e klas libre M 4 Bevredigende resultaten van visserij Hotels 'genaast5 Auto over kop op Maasdijk Maassluis telt 13.443 zielen Weer spanning aan de kop chiedammers elkaar onder Woningproduktie in I960:-83.800 Klaverj ascompetitie Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK WOENSDAG 18 JANUARI 1961 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Met een enthousiaste kreet heeft gistermorgen een van de delvers van de oudheidkundige werkgroep Helinium in een stuk weiland nabij Kethei een eerste paal uit de bodem gehaald, die aan een van de uiteinden tot een punt was geslepen. „Nog een paar van die palen en we hebben zekerheid, dat het werk belangrijk genoeg is ermee verder te kunnen gaan," ver zuchtte de gelukkige vinder. Scherven Advertentie Ui. (Van een onzer verslaggevers) Voor de bouwnijverheid is I960 over het algemeen een gun stig jaar geweest, zo blijkt uit het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas te Vlaardingen. De bouwbedrijven hebben alle nog behoorlijk werk onder handen. Zoals elders is het aantal werknemers betrekkelijk schaars, zodat een „drang naar boven tot een hoger loon" merkbaar wordt. Behalve de loonwijziging van april, die voor de bouwbe drijven zonder meer een belangrijke verliespost was, aldus het overzicht, staat thans de verkorte werkweek voor de deur, die echter evenmin doorberekend mag worden. Niet meegegroeid Sporthuis TER BRAAK ONBETWIST SCHAATSEN- SPECIALIST (Van een onzer verslaggevers) f> 1km-ÏÏL. IR'IJPStfAasifE'. ft. r 2-tff Vlaardingen neemt nog steeds zijn plaats in als derde haven stad van ons land. Dat blijkt uit de cijfers over 't scheepvaart en havenverkecr over het afgelopen jaar. De voorlopige cijfers van de havenmeesters geven het volgende beeld voor Schie dam, Vlaardingen en Maassluis. Amateur-archeologen halen eerste palen uit de bodem Inderdaad: van die andere palen hing het werk af. Men was namelijk overeengekomen, dat de opgravin gen woensdag niet zouden worden voortgezet, als er dinsdag geen re sultaten waren. Maar resultaten kwamen er: pot scherven in grote hoeveelheden, een steen, die om zijn vorm en zijn ver kleuring door de amateur-archeo logen ais slijpsteen werd bestempeld en bovendien een zestal palen. En daarmee was dus beslist, dat er woensdag verder zou worden ge graven. Door Vlaardingse en Schiedanise leden van Helinium, die een dagje vrij namen of die zich na en tussen hun werk door. Van de Groningse Schiedammers, verenigd in Gruno, kregen we het volgende schrijven: „Gruno het zien Neijoarsvlzide hollen in 't Volksge bouw. Veurzitter H H. J. Hol opende de feestelijke bieainkomst, haifcte de le den en in 't bizunder het bestuur en de toneelclub van de zusterafdeling Delft hartelijk welkom en wenste aaimoal „veul zegen!" tou. „De Liesters" zongen onder lalden van mej. D. Vennik weer een stuk of wat verskes en 't was in ain woord mooi! Wie binnen ook ja nait aan- ders went van heur. Eevn tied d'r of nemen veur 'n kopke koffie mit Grunnlnger kouk en olie wieven, dat mag ja nooit mit Neijqar achterwege blieven Hiernao kwani Delft mit „Is voaders wil wet?", 'n toneelspul in drel bedrieven. 'n Hail mooi stuk en 't wier meroakel goud speuit deur aaimoal. 't Is mit 'n lach en 'n troan, d'r waren hall wat under de indruk. Tot sloetensuur bleef 't gezellig mit daansen en muziek onder laiden van meneer Van de Wiel. 't Was weer olierwets! Vier meert is d'r weer 'n oavenö." telkens richting Kèthel haasten om van dit koifje-naar-hun-hand maar zo weinig mogelijk te mis sen. Het winterse zonnetje doet aan de scherpe kou weinig af. Onder de be langstellende blikken van de Rijks- waterstaatmensen waden de ama teur-archeologen in grote laarzen door de uitgegraven modder, terwijl een waterpomp voortdurend water wegzuigt. Overal bemoeilijken kleine bevro ren meertjes het. werken. Als het water onder de ijslaag is weggezogen, wordt het ijs ingetrapt en dan kan de schop er weer bij. De spanning ligt "op de gezichten. Met vlugge bewegingen halen de gravers telkens kleine brokjes mod der weg, schrappen nu en dan wat over de grond om te voelen of er mogelijk iets onder zit en soms lijkt het voor het publiek, dat op en rond de modderhopen toekijkt, alsof dat bijzondere inderdaad op komst is. Dan verstrakken de gezichten van de gravers, ze worden nog voorzichtiger, halen een potscherf uit de modder. Er is al een heel voorraadje van die oude scherven uit een Keltische nederzetting van voor Christus' ge boorte. Werd de Keltische bewoning in Vlaardingen bepaald op 150 jaar voor Chr., in Schiedam was zij er waarschijnlijk nog vroeger. Sommige scherven zijn glad en dun, andere zijn dikker en vertonen een soort „versiering", die duidelijk door de vingertoppen en nagels is aangebracht. Zoals bekend zijn er al eerder in het tracé van de rijks weg 20 belangrijke vondsten gedaan. Men trof de resten aan van een boerderij uit de Fries-Bataafse pe riode. Deze overblijfselen van een Kelti sche bewoning zijn te meer een ver rassing, omdat men aannam, dat de veengrond in Schiedam te slap was geweest voor een vroege bewoning. De laag echter, waarin de Keltische woonresten worden gevonden, schijnt 'steviger en bovendien Jigt deze laag gedeeltelijk op klei. De jonge Schiedammers Leen Kaal en Chris de Roo hebben de overblijf selen tijdens een speurtocht ontdekt en zijn de volgende morgen verge zeld van een groep geestdriftige He- linium-leden teruggekomen. Sinds dien wordt er. met veel medewerking van Rijkswaterstaat, op volle kracht gewerkt. Het gaat erom de huisplattegrond te bepalen. De mensen van Helinium wilden daartoe een stuk grond in de vorm van een kruis afgraven in de zekerheid, dat zij dan ergens op een houvast moesten stuiten. Vertegenwoordigers van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek echter, die gisteren een kijkje kwamen nemen, waren ervoor om de bodem op de vindplaats ge heel af te graven. Dit zeer omvangrijke karwei stuit te weer op de bezwaren, dat Heli nium niet genoeg mensen met vol doende tijd beschikbaar had. Zodat men ten slotte is overeengekomen, dat er een rechthoek zal worden af gegraven. Voorzichtig graajt een der archeo logen in de harde grond naar resten uit een ver verleden, Het vreemdelingenverkeer te Schie dam heeft in 1960 een kleine achter uitgang ondergaan, ais het bezoek aan net inlichtingenkantoor van ue VVV. ais maatstaf wordt genomen. De „Vacht Holidays Ltd." vervoerd weer 2.000 Engelsen vanuit Schiedam per boot over de Rijn. De jachthaven van Schiedam bleek een grote aantrekkingskracht •uit te oefenen op toeristen die per boot het Waterweggebied bezoeken. Het bezoek aan het openluchtzwem bad Groenoord werd sterk beïnvloed door de slechte zomer. gespeelde wedstrü- Griffioen te Vlaar- 150 44 26 2 3.41 131 44 16 0 2.98 150 48 20 2 3.12 143 48 24 0 2.98 150 56 24 2 2.68 146 56 39 0 2.61 150 38 15 2 4.16 107 38 15 0 2.80 150 30 25 2 5.00 108 30 16 0 3.60 150 46 16 2 3.36 86 46 12 0 1.87 Ultsiagen van den in café De dingen: v. d. Veer Klos v. Dorp De Koning Heinsbroek Klos Den Hartog v. Dorp Den Hartog De Koning v. d. Veer Heinsbroek In poule V van het driebanden- toernooi moet nog één uitgestelde wedstrijd gespeeld worden. Hier heeft v. Duijl de leiding met 2 verloren partijen, Ruggenberg, Sterenborg, v. Hameien en Vnlkestyn hebben elk drie verloren partijen. Dit bewijst wel hoe fe! alle spelers elkaar be- kampt hebben om een plaats in de finale te bemachtigen. De laatste uitslagen zijn: v. Duij! 48 48 86 4 2 0.558 Eggelmeifer 36 31 86 3 0 0.360 Ruggenberg 36 36 78 4 2 0.462 Sterenborg 36 30 78 3 0 0.385 Valkestyn 36 36 64 5 2 0.562 v. Diggelen 36 32 64 5 0 0.500 m De haringvisserij heeft in het af gelopen seizoen bevredigende resul taten opgeleverd. Dit geldt zowel voor de drijfnet- als voor de trawl- vïsserij. De aanvoeren de zomer maanden waren kleiner, maar In het najaar verbeterden de vangsten. De aanvoeren waren daardoor veel be ter op de afzetmogelijkheden afge stemd, dan gedurende het seizoen 1959. Het resultaat daarvan Is, dat er het gehele seizoen door eén goede vraag was. Dit leidde tot een hogere gemiddelde prijs dan in het vooraf gaande jaar. In de loop van het jaar werd in Vlaardingen een nieuwe trawler m dienst gesteld en twee stoomloggers werden voor de sloop verkocht. De voor export geschikte haring van de vangst 1959 was bij de aanvang van seizoen I960 vrijwei geheel ge luimd. In tegenstelling met vorig jaar was de aanvoer van maatjesharing in 1960 zeer beperkt. Vlotte afzet, hoge prij zen en bijna geen opslag in de koel huizen waren hiervan het gevolg. De in het begin van het seizoen gesloten contracten met Oost-Duitsland voor ongeveer 30.000 vaten en met Israël voor ongeveer 23.000 vaten waren door de verhoudingsgewijs hoge prijs zen tijdens het seizoen beide verlies gevend. Hoewel de afzet van zoute haring niet onbevredigend was, is het illu stratief voor de zich wijzigende ver houdingen, dat een totaal-aanvoer van ongeveer 2/3 deel van die in de periode 1950-'55 thans niet zonder moeite geplaatst kon worden. De vers aangevoerde haring heeft een groot deel van de afzetmogelijkheid voor gezouten haring overgenomen. Dank zij de nieuwe voi-otomatische koppeling rijdt de Solex-otö U gelijkmatig en ge makkelijk naar huis. cn als U stopt voor verkeerslichten of wat dan ook, blijft hot pittige motortje lopen, startklaar om op te trekken, zon der dat U trapt. f 395, nu wegrijden zonder trappen Uit bouwkringen wordt vernomen, dat de capaciteit per bedrijf dooreen betere organisatie van deaanwezige produktiefactoren en meer mechani satie de laatste jaren opmerkelijk lijkt vergroot, terwijl de omvang van de bouwobjecten de tendens heeft af te nemen, zodat reeds thans merk baar wordt, dat een werk eerst op een aanbesteding kan worden ver kregen als men voor de kostprijs of lager inschrijft. Schiedam heeft, zo vervolgt het Het gewestelijk kampioenschap, dat op 14 en 15 januari in café De Kroon te Gouda door het district Gouda werd georganiseerd, heeft geen succes opgeleverd voor de vertegenwoordig- van het district Schiedam, de heer J. van Dorp. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: The story of Buth, 2 uur China Gate, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Psycho, 2 en 8.15 uur. Ten toonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Van Jongkind tot Jorn, 1017 uur. Diversen: VOLKSGEBOUW: Vrouwengroep Partij van de Arbeid, lezing over Algerië, 20 uur. CHR. SOO. BELANGEN: Lasclub Schiedam, filmavond, 20 uur. VOLKSGEBOUW: Ambtenarenbond, filmavond. 20 uur. WIJKCENTRUM: Humanistisch Ver bond. lezing. 20 uur. OFSTANDINGSKERK, WUkgemeente II, wljk&vond met spreker en dia's, 20 uur. Apotheek: Gouka en Co.. Groenelaïn 127. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Nathalie (14 jr.). 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Van Jongkind tot Jorn. 1017 uur. Diversen: IRENE: Prinses Marsrietfonds, ds. Kebly vertelt over Israël, 14 uur. VOLKSGEBOUW: ANBB, fümmlddag en -avond. 16.30 en 20 uur. PASSAGE: Wllton-Fijenoord. feest avond Jubilerende werknemers. 20 u. WIJKCENTRUM: De Blauwe N.V.. vergadering, 20 uur. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127, Wel kreeg hij de grootste neder laag te incasseren van de heer De Vroedt uit Rotterdam, die in 11 beurten zijn partij uitmaakte en daarmede met een moyenne van 7,50 had gespeeld. Van Dorp haalde 17 caramboles. Met slechts één verloren party en één remise ging het kampioenschap naar de vertegenwoordiger uit Krini- penerwaard, de heer A. v. d. Linden, die met een moyenne van 2„39 pro moveerde naar de 3e klasse, evenals de heer De Vroedt uit Rotterdam die 2,44 had gespeeld. De heer v. d. Linden mag nu proberen het lands kampioenschap te behaien. 1. A. v. d. Linden, Kr.tvaard 11-498- 208-21-2,39;-2. J. de Wit, Delft 10- 470 274-18-1,71; 3. G. Meijer, Gouda 9-497-264-13-1,88; 4. J. de Vroedt, Rotterdam 8-506-207-17-2,44; 5. L. Uytterwaal, Leiden 8-489-263-14-1,85: 6.' Th. Diemei, Bollenstr. 6-437-276- 12-1,58: 7. J. v. Dorp, Schiedam 4- 387-202-12-1,91; 8. G. A, Otto, Den Haag 0-409-265-8-1,58. Het cadretoernooi 38/2 in café restaurant Mes in Vlaardingen le verde een verrassing op, doordat de Sunlightspeler Van Ejjk verloor van de Entre Nous-speler B. L. v. Soelen. Van Ejjk liep hard van stapel en al spoedig keek Van Soelen tegen een achterstand aan, maar zoals het in de biljartsport vaak gaat ni. dat In het begin van een partij de een sterk speelt en aan het einde de ander, zo ging het ook nu. Van Soelen greep de zege toen hij de kans schoon zag. Het was de beste partij van de avond. Van Diijjl Dijkshoorn v. d. Valk v. d. Velde v. Soelen v. Eijk 300 31 32 112 31 14 250 38 46 223 38 27 2 9,67 0 3,61 2 6,57 0 5,86 •250 25 31 2 10,- 241 25 41 0 9,64 DJAKARTA (AFP). Legerautori- teiten in Makassar hebben vier Ne derlandse hotels overgenomen, nadat er „bepaalde fouten in de admini stratie" waren ontdekt, zo wordt in Djakarta vernomen. "(Van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse leden van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen hebben dinsdagmorgen met grote belangstelling naar hun hoofd bestuursier, mevrouw A. Hamaker-Willink, geluisterd. Zij sprak over het onderwerp: „De huisvrouw en de vijfdaagse werkweek". Dat de belangstelling van de huis vrouwen ook .voor een studie-onder- werp vrij behoorlijk was verheugde de presidente van de afdèiing Schie dam, mevrouw Schroot-Droogleever Fortuyn. De spreekster bekende zelf nog maar sinds korte tijd te zijn doordrongen van het beiang. dat de behandeling van een studie-onder werp heeft. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen legt dit jaar aan zijn leder» het probleem van de vijfdaagse werkweek voor. Hoe kan de huisvrouw ertoe bijdragen, dat de vrije zaterdag van haar man zoveel mogelijk aan zijn doel beantwoordt. De Schiedamse huisvrouwen heb ben daar geanimeerd over gediscus sieerd. Tevoren hield mevrouw Ha makereen inleiding, waarin zij onder meer een historisch overzicht gaf van de werktijden. De gilden kenden zelfs al vaste werktijden, maar het begrip arbeids tijd zoals wij dat kennen, ctamt uit de vorige eeuw, toen in 1841 de men sen in de glasindustrie nog van half zes 's morgens tot tien uur 's avonds werkten, terwijl in 1886 in de metaal nog twaalf tot dertien uur per dag werd gewerkt en dikwijls in elk geval eens per veertien dagen op zondag. Was omstreeks 1900 een zestigurige werkweek normaal, in 1920 werd dat internationaal op 48 uur gebracht en nu ons land na de Tweede Wereld oorlog economisch belangrijk is vooruitgegaan denkt men dus aan verdere werktijdverkorting. Mevrouw Hamaker vond, dat dit voor de huisvrouw in de eerste plaats betekent, dat zij zich opnieuw moet bezinnen op haar taken en vooral op de verdeling daarvan. Elke keer, dat ik bedenk, hoe ik mijn werk beter kan indelen, elke keer, dat ik na ga of ik misschien iets kan achterwege laten, ontdek ik nog, dat ik teveel doe. Dat ik inderdaad dingen doe, die niet nodig zijn. En vooral op die vrije zaterdagen moeten we er aan denken de mannen niet het huis uit te boenen of te poetsen. Over de manier, waarop de tijd dan wei kan worden besteed en over de wijze ook, waarop de vrouw tot het succes van de vrije dag kan bij dragen, is met animo gesproken. (Van onze sociaal-econom. redactie) Volgens een voorlopige opgave van het Ministerie van Volkshuisvesting zijn het vorig jaar 83.800 woningen gereed gekomen. Dit aantal ligt iets hoger dan de woningproduktie in 1959 toen 83.632 woningen zijn ge bouwd. MAASSLUIS Toen H. de Zeeuw (21) uit Naaldwijk, zondag omstreeks 12.00 uur met een gehuurde auto door een bocht van de Maasdijk bin nen' de gemeente Maassluis reed, raakte hij wellicht door te grote snelheid de macht over het stuur kwijt. Het gevolg was, dat de auto aan de linkerkant van de weg terecht kwam, daar een paaltje raakte, weer naar de rechterkant schoof, over de kop sloeg en in de berm van de weg weer op de wielen kwam te staan. De auto werd zwaar beschadigd, maar de bestuurder en zijn drie pas sagiers liepen geen letsel op. overzicht, met zijn stadhuisplan op een bijzonder fraaie maquette laten zien hoe men zich de toekomstige uitbreidingen denkt. Zonder twijfel is deze uitbreiding van allure. Met de uitbreidingen in het in dustriegebied, de toekomstige ves tigingen aldaar en de voorgeno men uitbreiding over de spoorlijn nabij Spieringhoek, lijkt er voor de bouwbedrijven in Schiedam in de toekomst nog wel werk te zijn, zowel op het terrein van de wa terbouw en de utiliteitsbouw als van de woningbouw. De zogenaamde „eigen bouwers" te Vlaardingen hebben in het afge lopen jaar veel moeilijkheden onder vonden bij het verkrijgen van grond voor hun werk. Zij hopen, dat 1961 hun meer zal kunnen bieden, zodat zij meer woningen, ook in de vrije sector, kunnen bouwen. In het nieuwe uitbreidingsplan (plan Holy, red.), zouden zij, even tueel in combinatie, een midden standswijk, waaraan zo'n grote be hoefte is, willen bouwen. Hoewel het inwonertal van Vlaar dingen in de laatste vijftien jaar meer dan verdubbeld is, heeft de plaatselijke bouwindustrie niet mee kunnen groeien, aldus nog steeds het overzicht van de Kamer van Koop handel. De oorzaak: het aantal werkne mers in de bouwindustrie is eerder afgenomen dan toegenomen door de I aantrekkingskracht van andere in dustrieën. Daarom vestigen de aan nemers te Vlaardingen de aandacht op het beschikbaar stellen van wo ningen voor bij de bouwnijverheid betrokken arbeiders. Dit zou dan geheel Vlaardingen ten goede komen. Voor de bedrijven, die zich veel bezighouden met onderhoudswer ken zijn de omstandigheden gun stig te noemen. De hoeveelheid werk in deze sector stijgt met het aantal gereedgekomen woningen en gebouwen, zonder dat van een toename van het aantal bedrijven sprake is. Nieuwe vestigingen in deze secter zijn betrekkelijk schaars, daar vak manschap hiervoor noodzakelijk is, aldus hst overzicht. Ook hier doet het personeelsgebrek zich voelen, zodat steeds meer onderhoudswerk door patroons van buiten de eigen gemeente wordt uitgevoerd. Met nog zes wedstrijdavonden voor de boeg is er nog steeds volop spanning in de Schiedamse Bedrijfs- klavcrjascompetitie. met tegen Standaard a gelijk te Maandagavond liet leider G. W. a spelen (33) een steekje vallen. De bezetter van de tweede plaats, V.G.B. a maakte daarentegen geen fout en wees Excelsior a met 42 terug. Het verschil tussen deze twee leiders bedraagt nu nog slechts één puntje. Overige uitslagen: V.G.B.aG.W. b 24O.G.W.O.V.D. 3—3; V.D.B.— Excelsior b 42; VincentStandaart b 3—3. Volgende week maandag worden de ontmoetingen tussen G.W.a en Ö.G.W.a en V,G.B.b en G.W.a wel de belangrijkste. Advertentie I.M. GROTE MARKT 3 Tel. 68770 MAASSLUIS Het afgelopen jaar is voor Maassluis, wat liet aantal in gezetenen aangaat, zeer gunstig ge weest. Op 1 januari 1960 beliep het aantal ingezetenen 12.871. In de loop van hef. jaar nam de bevolking toe met 572 zielen. Het geboorte overschot bedroeg 229 en het vestigingsoverschot 343 per sonen. Per 1 januari 1961 bedroeg het aantal inwoners derhalve 13.443. Het geboorte-overschot was groter dan het sedert de bijzondere geboor tegolf van 1946 is geweest. Het vesti gingsoverschot was nimmer zo groot als in 1960, hetgeen een verheugend, zichtbaar teken van de groei van de gemeente is. Er werden in 1960 85 huwelijken gesloten en 3 echtscheidingen inge schreven. Geboren: Lambertus A. z.v. L. H. Bout en H. M. W, de Groen; Aagje, dv G Pappers en J van Grootveld; Jolanda, d.v. Th, H. Nieuwets en A. M. Dijkstra: Yvonne, d.v. A. Koning en M. F. I. van Hees; Marchel z.v. J. M. Sehilperoord en L. A. Jansen; Ronald, z.v. H. de Goede en E. Ver- hcij: Arie C. z.v. N. Doelman en S. van Dorp; Adriaan, z.v. A, van Waas en A. B. var: Vliet: Willem C. z.v. L C Visser en J P Schoonakker; Jo hanna M. d.v. Ph. Olivier en H. M. van den Hoek. Overleden: M. Konijnenburg. 88 j. wed. van J. M. Oostlander, Advertentie l.M BBtmc séipcr r-~W'x- 'V.I - V.J vraag'h^'ö as&arjs.* In Schiedam liepen in 1960 binnen: 804 zeeschepen met een inhoud van 19.482,043 bruto m3 tegen In 1959 836 zeeschepen met een inhoud van 19.936.888 bruto m3. Binnenvaart i960: Naar binnen geschut door de Buitensluit 2610 schepen 'in 1959: 2790). Naar binnen geschut door de Binnensluis 727 schepen van de Schie. (in 1959: 663). Totaal 3.337 schepen (in 1959: 3.453). In Vlaardingen liepen in 1960 bihnen: (schatting op basis van 11 maanden) 1871 zeeschepen met een inhoud van 12.353.017 bruto m3. 1959: 1905 zeeschepen met een inhoud van 10.867.627 bruto ni3. 19.876 binnenschepen met een laadvermogen van 10.458.496 ton 1959: 18.068 binnenschepen met een laadvermogen van 9.195.531 ton. In Maassluis hepen in 1960 binnen: 730 zeeschepen met een inhoud van 640.000 bruto m3. 1959: 875 zeeschepen, met een inhoud van 808.337 bruto m3. (inclusiei sleepboten) 5270 binnenschepen met een laadvermogen van 1.065.000 ton. 1959: 5762 binnenschepen met een laadvermogen van 1.181.654 ton. De zojuist ontvangen statistiek van de N.V. Koninklijke Scheepsagentuur Dirkzwager geeft aan. dat in 1960 in totaal 27.600 schepen, metende 108.175.930 brt., de Nieuwe Waterweg binnenkwamen, waarvan rechtstreeks opstoomden naar: Vlaardingen 1000 schepen, metende 3.925.582 brt. Schiedam 303 schepen, metende 2.516.391 brt. Maassluis 428 schepen, metende 166.044 brt. Voor de beoordeling van de belangrijkheid van onze havens vermelden wij enkele cijfers van het goederenverkeer over de eerste tien maanden van 1960 (nadere gegevens zijn nog niet bekend), welke werden verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Rotterdam Amsterdam Vlaardingen Schiedam Maassluis Dordrecht Hoek van Holland 1960 (10 mnd) 68.653.000 ton 9.057.000 ton 4.368.000 ton 135.000 ton 53.000 ton 1.051.000 ton 75.000 ton 1959 (10 mnd) 59.098.700 ton 8.491.600 ton 3.302.400 ton 73.400 ton 67.800 ton 735.000 ton 77.000 ton Ook in het Rtjnvaartverkeer handhaafde Vlaardingen, met een overigens gestegen hoeveelheid verwerkte goederen, zijn derde plaats in de rJJ: Amsterdam Vlaardingen Dordrecht Schiedam Rotterdam 1960 (10 mnd) 1959 (10 mnd) 4.083.538 ton 3.321.200 ton 3.534.867 ton 2.613.400 ton 821.393 ton 513.400 ton 19.929 ton 15.800 ton 28.840.815 ton 22.690.000 ton

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1