achter zelfgemaakte omheining: foei, onzedelijk! Minder vorst Multatuli in V eenendaal gehekeld He Vol ?ÏIc TTli&an Gastvrijheid beloond met diefstal: 1 jaar gezin Toch ziekengeld voor gestoken Hagenaar Yri Meters lang Vehhcu&e, Bedrijfspand een puinhoop: 3 gewonden Voorman met ijzer Gasthuis ingeslagen Dronken aclïtër stuur: tien jaar rijverbod Russisch circus in Rotterdam Dief bezorgt accordeon bij Mooten terug Buurvrouw redt gezin van dood KEURIG OUDERKERK CONTRA BOUWKUNDIGE: BESCHUIT! Verschil van mening over ingangsdatum Rem-Saus Conflicten HET VRIJE VOLK DONDERDAG 19 JANUARI 1961 PAGINA 3 Zacht-bros Vonk in olietank: KORTER WERKEN BIJ NS: Ontsierend Jongen overleden na klap met stok Advertentie I.M. Wat geniet ik van (Van een onzer verslaggevers» Drie gewonden, een totaal ver nield bedrijfspand-met-woning, een sabade van minstens een en een kwart miljoen gulen en een angstig uurtje voor tal van mensen in het centrum van Winschoten: dat waren de resultaten van een uitslaande brand aan de Venne, die gistermid dag de Oostgroningse stad in rep en roer bracht. De brand ontstond na het vullen van een ondergrondse olietank in de werkplaats van de N.V. Nema, een elektrotechnisch importbedrijf. Zeer waarschijnlijk is hierbij olie terechtgekomen op een brandende kachel. Er volgde een explosie en een enorme steekvlam. De vlammen waren hierna niet meer te stuiten: de kantoren, het archief, het magazijn en de accu- reparatieafdeling veranderden in anderhalf uur tijds in een rokende puinhoop. Honderdduizenden batte rijen, 250.000 gloeilampen, 150 TV- toestellen, 500 wasmachines en 300 radio's waren toen onder meer door het vuur vernield. De steekvlam trof de Shell-maga- zijnmeester, die de tankwagen be diende, A. Epping. Met brandwoorden aan gezicht en armen werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Twee personen liepen eveneens zij het lichte brandwonden op. Het bedrijf is verzekerd brand- en bedrijfsschade. tegen (Van een onzer verslaggevers) Wegens zware mishandeling is gis teravond de 26-jarige fabrieksarbei der C. K. uit Delft aangehouden en Ingesloten. Tijdens een hooglopende ruzie met zijn voorman de 46-jarige A. v. M. eveneens uit Delft heeft hij deze zaterdag in het bedrijf van de Verenigde Glasfabrieken aan de Haagweg met een zwaar stuk ijzer een slag in de rug toe gebracht, waar bij de voorman enkele ribben brak. In het Gasthuis werd bovendien ge constateerd dat een van de ribben een long had reperforeerd. Opera tief ingrijpen bleek noodzakelijk. De ruzie was ontstaan om een aanrijding die C. K. met iemand anders had gehad. De voorman wil de bemiddelend optreden. C. K. maakte zich hierop echter zo driftig dat hij A. v. H. met het eerste het este stuk ijzer dat hem onder han den kwam te lijf ging. (Van onze sociaal-economische redactie) De bonden van werknemers bij de spoorwegen willen met ingang van de zomerdienst een arbeidstijdver korting voor het NS-personeel. De directie van de NS is bereid mee te werken aan een arbeidstijdverkor ting, die met de winterdienst ingaat. De regering vindt arbeidstijdver korting bij de spoorwegen best als het personeel maar niet behoeft te wor den uitgebreid, de tarieven niet be hoeven te worden verhoogd en het dienstbetoon hetzelfde blijft. Aldus het laatste nieuws over streven naar een kortere werkweek voor de spoormannen. Omdat er een duidelijke afwijking zit in de standpunten van de vakbonden en de directie van de NS over het tijdstip van invoering wordt thans in interne kring van de vakbonden beraad gehouden over de te nemen stappen. Samen met de bedrijfsleiding van de NS wordt echter reeds onderzocht welke gevolgen de arbeidstijdverkor ting zal hebben en welke technische en organisatorische maatregelen ge nomen moeten worden om de ruimte te scheppen, waaruit die meerdere vrije tijd dan tevoorschijn kan ko men. (Van een onzer verslaggevers) De in Ouderkerk aan de Amstel levende opvattingen om trent de ethica en de esthetica, reeds eerder onderwerp van een geruchtmakend kort geding rondom een naaktportret van de schilder Cees Bantzinger, zullen vrijdag opnieuw onder het oog van de president der Amsterdamse rechtbank worden ge bracht. Ditmaal zal de magistraat voor zijn. rechterstoel ontmoeten: de Amsterdamse advocaat en ex-minister mr. dr. P. J. Witte- man en de Amsterdamse advocaat mr. J. M. Levenbach, die zullen pleiten in het kort geding betreffende de schutting van de te Ouderkerk wonende bouwkundige F. H. Ruppert. De onderhavige moeilijkheden scho ten wortel toen de bouwkundige zich ergerende aan het feit dat pas santen vrijelijk in zijn tuintje kon den kijken in de lente van dit jaar het plan opvatte om zijn tuin een rieten schutting te bouwen. Vol gens zijn zeggen verkreeg de heer Ruppert hiertoe toestemming van de directeur der Openbare Werken van de gemeente Ouder-Amstel, waarna hij de geprojecteerde schutting snel voltooide. Reeds korte tijd later kreeg hij een telefoontje van een anonymus, die vroeg of hij 'nog nieuwe leden opnam in de nudistenclub". Onmiddellijk daarop deelde de informant mede dat hij met zijn (cynische) vraag doelde op het feit dat de familie Ruppert wei een in badkostuum een zonnebad nam in de afgeschutte ruimte, het geen hij in krachtige termen afkeurde. Weer korte tijd later nam het 'Ouderkerksch Weekblad' een inge zonden stuk op van een buurman, die 'sprekende namens meerdere buurt genoten' het groot verleden van Ouderkerk als 'oase van rust' in her innering bracht en vervolgens de om heining verwierp als 'onsmakelijk en voor deze woonwijk zeker minder waardig'. In de afgelopen nacht is vermoe delijk het hoogtepunt van de vorst bereikt. Twente kreeg 7 graden vorst, tal van andere plaatsen in het oosten, noorden en westen 6 of 5 graden. Den Haag meldde omstreeks middernacht -5, vanmorgen om 6 uur -6 graden Celsius. Viissingen deed het met -2 graden kalmer aan. In de komende nachten is over het algemeen minder vorst te verwach ten in verband met het opdringen van zachtere lucht uit het zuidwes ten en westen. In West-Duitsland vroor het meer dan bij ons. Bremen gaf -8 graden op, Hamburg -9, Hannover -10 gra den Celsius. In Denemarken zonk het kwik tot -9 en Berlijn meldde om half tien vanmorgen nog steeds -11 graden. Een diepvrieswaarde werd gerapporteerd uit Thüringen, waar het kwik tot -18 graden daalde. In Erfurt nam men vlak boven de grond zelfs -24 graden waar. Aan de andere kant nam plaatse lijk in Zuid-Duitsland de kou af on der invloed van een föhnwind van de Alpen. Op plaatsen waar het gis termorgen. 10 graden vroor, werd vanmorgen -5 graden Celsius waar genomen. Het Oosteuropese hogedrukgebied neemt langzaam in betekenis af, maar in Nederland blijft het weer vandaag en gedeeltelijk ook morgen nog wel vorstig op de meeste plaat sen. Tijdens het weekeinde wordt de positie van de winter meer precair, in het bijzonder in de westelijke helft van ons land. J. H. RUPPERT ..op de bres achter zijn schutting... Schrijver gaf de autoriteiten in overweging een einde te maken aan dergelijke afsluitingen, die niet alleen de wijk ontsierden, 'maar bovendien aanleiding gaven het zonnebaden te ver door te voeren'. Ongeveer twee weken later kreeg de heer Ruppert een aanzegging van net gemeentebestuur de omheining binnen tien dagen af te breken. De bouwkundige wendde zich ver volgens met een rekest tot de ge meenteraad, wie hij verzocht hem toe te staan de omheining te handhaven. Tijdens een informele behandeling van dit verzoek stelde de raad als- tussenoplossing voor dat de heer Rup pert zijn schutting éérst enkele deci meters lager zou maken en in 1961, wanneer zijn plantenhaag hoog ge noeg is uitgeschoten, tot de afbraak van de rieten omheining zou over gaan. Ook hiertegen verzette de bouw kundige zich: de correspondentie om trent de zaak groeide en ten slotte Het de gemeente enkele weken gele den weten dat zij de schutting zou doen slopen. De heer Ruppert eist nu bij kort geding dat de gemeente zich ont houdt van het afbreken of verlagen zijner schutting, op grond van zijn stelling dat zij daartoe niet is gerech tigd, welke opvatting zal worden ver dedigd door zijn raadsman mr. Le venbach. De zaak. die in Ouderkerk aan de Amstel uiteraard een onderwerp van vele debatten uitmaakt, dient vrijdag om kwart over tien. Conform de eis van de officier van Justitie veroordeelde de rechtbank te Roermond gisteren de Lottumse koopman W. B. tot een gevangenis straf van acht maanden en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van tien jaar. De koopman had op de avond van 16 oktober van het vorige jaar onder invloed van sterke drank te Tegelen een aanrijding veroorzaakt, waarbij verscheidene personen werden ge wond en in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. B. was zo dronken, dat hij later niet eens meer wist dat hij in de auto had gereden. Aan de militair H. B., wiens wa gen hij had aangereden, had hij als schadevergoeding zijn eigen zwaar beschadigde auto aangeboden. Het vehikel had slechts tachtig gulden opgebracht, terwijl de schade 3500 gulden bedroeg. Het is de derde maal in korte tijd, dat de rechtbank te Roermond voor het rijden onder invloed als bij komende straf de maximumtyd van tien-jaar intrekking van het rijbewijs uitspreekt. (Van een onzer verslaggevers) In de woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering van Vee- nendaal heeft het voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan een aantal straten en blokken etagewo ningen in het complex de Schrijvers- wijk aanleiding gegeven tot felle dis cussies. Voorgesteld was o.a., de blokken etagewoningen namen te geven van bekende schrijvers, zoais Vondelflat, Jacob Catsflat en Mnlta- tuliflat. Deze laatste naam nu vormde voor de heer Scholten (c.h.) aanlei ding zijn bezwaar kenbaar, te maken, gebaseerd op het feit, dat Multatuli (pseudoniem voor E.Douwes Dekker) in hart en nieren atheïst was. Om in een overwegend christelijke ge meente als Veenendaal, de naam van een dergelijk godloochenaar te te eren door een blok woningen naar hem te noemen, is verwerpelijk, al dus de heer Scholten. Hij diende dan ook een voorste! in. het desbetreffende blok een andere naam te geven. De PvdA-fractie bij motiüe van de heer Verkuijl en wethouder Van Hardeveld trachtten het CHU-Iid van een andere mening te overtuigen, uitgaande van het feit, dat Multatuli tot de groten gerekend moet worden op literair gebied en dat dit alieen al voldoende was, de voorgestelde naam goed te keuren. In het verder verloop mengden zich tal van leden in het debat, waarbij bleek, dat de stemming in de raad nogal verdeeld was. Tot stem ming werd ten slotte besloten, waar aan voorafgaande wethouder "Van Hardeveld z(jn verontwaardiging uitte over het standpunt van ver schillende raadsleden, die het niveau van de vergadering drukten tot kleine dorpspolitiek. De stemmen bleken te staken (9 voor en 9 tegen) wat tot gevolg had, dat over de Multatuli-kwestie in de volgende vergadering opnieuw ge stemd zal worden. De filmproducent Joseph Kauf man is in New York aan een 'hart aanval overleden. Hij is 49 jaar ge worden. Zijn laatste film was de in Parijs vervaardigde balletfilm "Black Tights'. Advertentie I.M. :ls lichter 'én '.in vele gevallen nóg fijner dan mayonaise. -.Slechts f 1.20 per grote pot. Verse, fijne Remouladesaus (Van een onzer verslaggevers) De komst ,van het Russische circus naar ons land in februari staat nu vast. De vergunningen daarvoor zijn verleend. Het circus zal uitsluitend in Rotterdam "voorstellingen geven." Het blijft daar acht dagen. Vijftig duizend toeschouwers zullen per voor stelling het optreden van de artiesten kunnen volgen. 'Tiet is gewoon een sprookjezegt de accordeonist Harry Mooten. 'Ik heb mijn accordeon terug.' De kost bare speciale accordeon, die zondag in een kof ter uit de in de Tesselschade- straat geparkeerde auto was gestolen. De dief heeft het instrument na een telefonisch c ntact met de eige naar woensdagavond, omstreeks 6 uur teruggebracht in de woning van de artiest aan de Admiralengracht (Van een onzer verslaggevers) 'Dit is een van de beschamendste voorbeelden van het misbruik maken van gastvrijheid, die ik in mijn loop baan heb meegemaakt,' zo consta teerde de fiscaal bij de Zeekrijgsraad in Den Haag gisteren in zijn requisi toir in de zaak tegen de 21-jarige (beroeps) hofmeester tweede klasse der Koninklijke Marine R. II. B. In augustus van het afgelopen Jaar wilde B. met vakantie naar Frank rijk. Hij had echter bijna geen geld en bracht toen in Antwerpen een be zoek aan een Belgische familie, die hem eens zeer gastvrij bad onthaald tijdens een vlootbezock. Het bezoek van B. kwam de Bel gische familie echter niet erg ge legen, zij stond op het punt met va kantie te gaan. B. vertelde dat hij erg weinig geld had en hij kreeg toen tweehonderd Belgische franken, waarmee hij in elk geval door Bel gië kon komen. In Frankrijk moest hij dan maar verder zien. Tijdens zijn bezoek liet B. echter ten reservehuisslcutel die in een ko- sijn lag in zijn zak glijden. Toen dc Familie vertrokken was, ging hij het huis binnen en nam een enveloppe net 40.000 franken (ongeveer ƒ3000) mee. Hij ging vervolgens naar Parijs, vaar hij de bloemetjes buiten zette. Bij zijn terugkeer in ons land was rel spel meteen uit, want de verden- dng was al spoedig op hem gevallen. De psychiater die hem onderzocht leeft, heeft een bedenkelijk normbe- lef, een gestoord gevoelsleven en na- (enoeg geen berouw geconstateerd. -Hij acht B. verminderd toerekenings vatbaar. De eis tegen B. luidde een jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. Na afloop van de zitting veroordeel de de Zeekrijgsraad B. tot een gevan genisstraf van een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie Jaar en ontslag uit de militaire dienst. Zweven over de dansvloer in jurken van meters lange tule is nog iets anders dan gewoon op een stoel zitten. De kampioen danseres Patricia Thompson (Groot-Brittannic) heeft in Duitsland een titel gewonnen, samen met haar partner. Maar bij het plaatsnemen aan de feestdis kwamen er heel wat meer mensen aan te.pas voordat haar sleep elegant (en gemakke lijk) over de stoelleuning was ge drapeerd. VJ ontkomt aan verdrinking (Van een onzer verslaggevers) Aan de dood ontsnapt is vannacht het gezin van schipper Martinus Saman uit Papendrecht toen hun schip, de Andrea Gilman op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Utrecht werd over varen door de Nova Cura. Slechts gekleed in hun dunne nachtgoed zijn man, vrouw en drie kinderen van het zinkende schip dat aan de wal lag ge meerd ter hoogte van het Elinkwijkterrein de wal opgevlucht. Zij zijn door een ander schippersgezin opgenomen. Hoe de aanvaring zich precies heeft toegedragen was vanmorgen nog niet bekend. Schipper D. Gou- driaan van het aanvarende schip, de Nova Cura uit Krimpen aan den IJssel, Is door de politie te Utrecht gehoord. - oanK zij de tegenwoordigheid van Uit zyn verklaringen valt op te geest vaa ge buurvrouw van de fa- (Van een onzer verslaggevers) De Haagse schilder C. J. van Ee uit de De Baenstraat, die op oude jaarsavond tijdens of na een poli- tiecharge werd gewond, krijgt nu toch uitkering van de ziektewet. Daartoe heeft de Bedrijfsvereni ging voor de Bouwnijverheid, Ri sicogroep Schildersbedrijf, beslo ten na contact met de Haagse po litie. De inlichtingen, die de po litie daarbij verstrekte, waren van die aard, dat men tot de conclu sie is-gekomen dat uitkering vol gens de ziektewet niet langer ge weigerd kon worden. De ziektewet bepaalt, dat geen uit kering wordt gegeven wanneer blijkt dat het slachtoffer, buiten het be drijf waarin hij werkt, verwondingen heeft opgelopen door strafbare ge dragingen of door het uit eigen be weging deelnemen aan een rel of vechtpartij. De heer Van Ee en zijn buren hebben steeds verklaard, dat hij bij de charge een sabelsteek had opgelopen op het moment dat hij reeds de ouderlijke woning binnen trad. De politie daarentegen houdt, hangende het onderzoek, vast aan haar mening, dat de man niet tijdens de charge maar daarna, bij een me ningsverschil met een burger een messteek moet hebben gekregen. Uit de beslissing van de bedrijfs vereniging blijkt nu in elk geval dat men daar de heer Van Ee niet scnul- dig acht aan het gebeurde. maken, dat de gezonken boot door een voor de Nova Cura varend schip is losgevaren. De achterkabel van de Andrea Gilman is in elk geval ge broken. waardoor het schip dwars in het vaarwater kwam te liggen. De Nova Cura, die onmiddellijk daarachter voer, kon de zwaaiende Andrea Gilman niet meer ontwijken en boorde het schip, dat met zand steen was geladen, de grond in. Ook een daarachter varend, nog onbekend gebleven schip is over de reeds half gezonken Andrea Cura gevaren, waardoor het schade aan de schroef opliep. Intussen kon het gezin Goudriaan langs de voor steven het schip op het nippertje verlaten. De politie en Rijkswaterstaat heb ben alle maatregelen genomen om het scheepvaartverkeer stii te leg gen. De gemeentepolitie van Utrecht heeft door middel van lichtsignalen uit radiowagens aan beide kanten van het kanaal het waterverkeer tijdelijk weten op te houden. Het gezin Goudriaan bestaat uit man. vrouw en drie kinderen: twee meisjes van respectievelijk 11 jaar en twee jaar en een jongen van 13 jaar. De Deense minister van Defen sie, Hansen, gaat binnenkort met zijn Westduitse ambtgenoot praten over samenwerking bij de produktie van defensiegoederen. miiie Lammer* aan de Lange Nieuw- straat 99 te Tilburg, zijn twee klei ne kinderen en hun moeder aan een verstikking»- of nog erger, verbran- dingsdood ontsnapt. De buurvrouw zag woensdagmor gen vroeg rook uit de woning komen en wekte met behulp van andere buren door luid geroep en gebons de moeder van het gezin Lammers. Bo vendien alarmeerde zij de brandweer die spoedig ter plaatse was. Mevrouw Lammers ging direct naar de slaapkamer van de beide kinderen (3 en 5 jaar), waar kleding lag te branden. De kinderen lagen bewusteloos op de grond en ook de moeder, die in de dichte rook even moest zoeken, geraakte buiten bewustzijn. Op dat kritieke moment drong de brandweer binnen en kon moeder en kinderen in veiligheid brengen. (Van een onzer verslaggevers) De tienjarige .jongen J. M. Platvoet uit Lonneker (gemeente Enschede) kreeg vorige week woensdag bjj het spelen met een andere jongen een klap met een stok tegen het hoofd. Hij werd naai' het r.-k. ziekenhuis te Enschede overgebracht, waar opera tief moest worden ingegrepen. Gister nacht is de jongen overleden. TTet is duidelijk, dat bij de antl- J-L revolutionairen nog lang niet alles weer koek en el is. Daarover laat de jongste rede van de vroe gere fractievoorzitter van deze partij. Schouten, geen twijfel. Met de Volkskrant van 11 januari kan worden vastgesteld, dat de crisis nog voortduurt. Crisis In die zin, dat in de Antirevolutio naire Partij het hele probleem van de verhouding tussen partij bestuur, kamerfractie en minis ters aan de orde is. Nu Is te verwachten, dat de anti's met het verstrijken van de tijd voor dit probleem wel tot een draaglijke oplossing zullen ko men. Al is er door de gebeurte nissen van de afgelopen maand wel eens het een en ander stuk gegaan van de antirevolutionaire theorieën over de verhouding tussen partijbestuur en kamer fractie, Theorieën die men zelf zeer ernstig heeft genomen. De ei^nlijke crisis zit echter dieper. En die crisis is niet een kwaal waaraan de anti's alleen lijden. De christelijk-hlstorischen en de KVP zijn er evenzeer door aangetast. Het is de crisis van de zo geheten chrlstelijk-sociale po litiek. Het is immers gebleken dat de confessionele partijen zo'n politiek niet kunnen voeren. Een rooms-katholiek blad als Het Noord-Hollands Dagblad is over het gevoerde beleid diep teleur gesteld. Niet alleen van protes tantse zijde, ook van de kant der KVP is het woningbouwbeleid van dit kabinet onaanvaardbaar genoemd. En het woningbouwbe leid is een van de belangrijkste stukken van het sociaal-econo mische beleid. T~\e werkelijke crisis is de voort- durende crisis van de confes sionele partijen die zich niet met een politiek program tot de kie zers richten, maar met een levensbeschouwelijk getuigenis. Wie dit bedenkt, staat vreemd te kijken als hij In hetzelfde Volks krantartikel over de crisis bij de antirevolutionairen leest, dat als de protestantse partijen door In nerlijke verdeeldheid verder zou den afbrokkelen, de vorming van een Nederlandse Christen-Demo cratische Partij wellicht het enige middel zou zijn om In de toekomst een chrlstelijk-sociale politiek te kunnen uitvoeren. Want als de crisis ligt, waar wij die zien, wat zou dan een chris ten-democratische partij voor uitkomst brengen? Zo'n partij zou derhalve dezelfde politieke conflicten kennen die de huidige confessionele partijen kwellen. En nog een aantal conflicten daarbij. Immers, wat. is de aan trekkingskracht van bij voor beeld de Christelljk-Hlstorlsche Unie? Dat zij haar kiezers voor houdt de grondtoon van de reformatie In ons volk te willen laten doorklinken. Dat zou ln een christen-democratische partij met een meerderheid van rooms- katholieken een vreemde zaak worden. En wat is ondanks alle programma's het hoofdthema van de KVP ln de verkiezings propaganda geweest? De vanzelf sprekendheid dat de rooms- katholiek, rooms-katholiek stemt, de rooms-katholieke politieke eenheid. Juist op levensbeschouwelijk terrein liggen de verschillen van Inzicht tussen de rooms-katho- lieken en de protestanten die zich als zodanig politiek organi seren, bij bosjes. Men dënke aan de zondagsheiliging, aan het pro cessieverbod, aan de toto. En daar komt nu nog bij: de organi satie en de positie van het bij zonder onderwijs. Eens het ce ment van de oude coalitie. Nu één van de onoverkomelijk lijken de verschillen van Inzicht. TToe komt dat? Dat komt, omdat J-J- de confessionele partijen er niet op uit zijn een verdraag zaamheid te scheppen die uit gaat van de gedachte dat men voor eikaars geestelijke ontplooi ing in zoverre verantwoordelijk is, dat men elkaar ln de gelegen heid moet stellen zich naar eigen beste weten geestelijk te ontwik kelen. De confessionele partijen hebben eerst beoogd eigen ge loofsgenoten de nodige vrijheid te verschaffen. En toen dat bij het beëindigen van de school strijd ln hoofdzaak bereikt was, hebben zij zich erop gericht Ne derland van eigen geloofsinzich ten te doordringen. Dat is een geestesgesteldheid die bij een samengaan in één christelijke partij tot een reeks van conflic ten moet leiden. Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2