Amsterdams protest na spannend basketball in mm Vlaardingen maakt thans studie van LO.M.-school 3! H. Kasteel nam na vele dienst jaren afscheid WALDO TAXI Auto bijna te water Aan onze adverteerders Rustige iveek voor Juliana Weer inbraak in kantoor 64.65.0 (3 lijnen) Berry Kievits in revue voor Kath. Kring Dood gevolg van aanrijding"? Kleine buit bij diefstal Reeks inbraken in Vlaardingen dinsdag tot en met zaterdag één dag tevoren vóór twee uur maandagkrant uiterlijk vrijdagmiddag 2 uut Rem blokkeert voorwiel: met fiets over kop Jongen rijdt tegen wandelaars op ma GEVONDEN Bromfietser slipt: naar Gasthuis Espe ranto-agendo Auto duikt in Kattensingel HET VRIJE VOLK MAANDAG 23 JANUARI 1961 PAGINA 4 .iiiliiiiummiutjiiiüüiiiKiiitmiitiiiinitiiNJtiiiiivütiiiiiiiluiiHiiitiiit ms&k msami Hl verband met het steeds stijgende aantal advertenties dat onze zetterij te verwerken krijgt en het vele daaraan verbonden werk, zijn wij genoodzaakt het tijdstip van inlevering van advertentie-opdrachten te vervroegen Wij verzoeken u derhalve uw te plaatsen advertenties mor de krant van in ons bezit te doen zijn en die voor de Opdrachten die na de gestelde tijd in ons bezit komen zullen wij proberen nog uit te voerep; te dien aanzien sunnen wij echter geen enkele garantie geven Eén en ander geldt zowel voor de gewone advertenties als vooi de Zaalertjes. DE DIRECTIE (Van onze basketballmede werker) Spanning voor en na afloop hebben de wedstrijden in De Vijf- sluizen te Vlaardingen tussen de basketballteams (heren) van ROVS en AMJV gekenmerkt. Tijdens de wedstrijd door het steeds wisselende scoreverloop, na de wedstrijd door een protest van de Amsterdammers omdat zij een onregelmatigheid bij de Vlaardingers hadden geconstateerd. De Vlaardingers waren, volgens de Amsterdammers, met een speler binnen de lijnen gekomen, die niet in het bezit is van een 'bondskaart'. Daarnaast werd naar voren gebracht dat deze speler onder een andere naam op het wedstrijdformulier was ingeschreven. Wanneer al deze feiten juist zijn, en de commissie komt eveneens tot deze conclusie, dan zuilen de Vlaardingers deze wedstrijd moeten overspelen. Jamnier voor de thuisclub, die een moeizame 4442-overwinning wist te behalen. Een overwinning, die bij rust allesbehalve in het vooruitzicht lag, want toen hadden de Amsterdammers een geringe 2618-voorsprong. Maar voor het eerst sedert lange tijd hadden de Vlaardingers de be schikking over een kundige coach en deze wist bekwaam de moeilijke (Am sterdamse) klippen te omzeilen. Niet voor een gering deel was het aan hem te danken dat de twee winst punten voorlopig in Vlaardingen blijven. AMJV speelt een hard spelletje. Dit kleef-aan spel ligt ROVS aller minst, maar toch wisten de gast-' heren zich uitstekend aan te passen. Met nog dertig seconden to spelen, was de stand 4241 voor de Shell- mensen. Op dit moment kreeg de Amsterdamse ploeg twee strafwor- pen toegewezen. Door hét nemen van een time-out Het Is de afgelopen week rustig geweest voor de Schiedamse volley ballers. Van de wedstrijden werden er slechts twee gespeeld. De heren wedstrijd Juliana 2Rang werd door Juliana zonder slag of stoot gewon nen, want de Rotterdammers lieten verstek gaan. De belangrijke heren- wedstrijd Juliana 3Hou Stand 2 werd uitgesteld. Heren 4 verrichtte een mooie pres tatie door het sterkere Jong Pen- drecht een gelijk spel af te dwingen. Enthousiasme en een goede verstand houding waren de sterkste wapens van de Schiedammers. De totale uit slag werd ten slotte: Juliana 4—Jong Fendrecht 22. Setstanden: 15—6, 12—15, 8—15, 15—5. Het Juniorenteam verloor met 3—0 van SVC a. Technisch deden beide ploegen weinig voor elkaar onder. De SVC'ers waren echter veel langer, waardoor zij aan het net meestal in het voordeel waren. Het programma voor de komende week, dat weer enkele belangrijke wedstrijden te zien geeft is als volgt: Heren: ZVC 2Juliana 1; Smash 3Juliana 2: Juliana 3DVG; Ag- gredior 3Juliana 4. Dames: Juliana 1Wico; Juliana 2—UVG. Junioren: Juliana a—Aggredior. In de nacht van vrijdag op zater dag is bij de firma Breeman aan de Nieuw Mathenesserstraat ingebroken. Men drong binnen door aan de ach terzijde een ruit in te drukken. In de kantoren werden de laden van bureau's en de deuren van kasten vernield. Er is een schade van ƒ445 aangericht. De inhoud van het bureau lag overal verspreid, een klokje en post zegels worden vermist. trachtte de bezoekende vereniging het initiatief te hernemen, maar van de twee strafworpen werd slechts een benut. De stand was dus 4242. Vijftien seconden nog en ROVS ondernam de laatste aanval. Tergend langzaam werd dc basket benaderd, bijna te langzaam voor de talrijke supporters langs de kant. Maar juist gezien door Fred Zonneveld, die en kele seconden voor tijd het beslis sende doelpunt scoorde en de Am sterdammers alle kans op de gelijk maker had ontnomen. De damesploegen van dezelfde ver enigingen hadden vooraf tegen el kaar gespeeld voor de eerste klasse. AMJV is lijstaanvoerder in deze af deling en het liet dc ROVS-dames duidelijk blijken niet voor niets aan de top te tronen. Ondanks de goede resultaten van de afgelopen weken van de Vlaar- dingse dames waren zij tegen de sterke Amsterdamse ploeg volslagen kansloos. Met de regelmaat van de klok werden de doelpunten gescoord, overigens aan beide zijden, maar uit eindelijk werd het verschil tussen beide ploegen voor de gastvrouwen onoverbrugbaar. De einduitslag werd 6144 voor AMVJ. De Vlaardingse dames blijven hierdoor een goede plaats achter de kopploegen innemen. De heren hebben zich goed her steld in de afgelopen weken èn zij beginnen aardig door te dringen tot de top van de eerste klasse. Hoewel de beide winstpunten van afgelopen zaterdag beslist aan een zijden draad je hangen en hoogstwaarschijnlijk rekent, men in ROVS-kringen niet al te vast op deze punten. Advertentie LM. De leden van de Katholieke Kring kunnen' donderdag 6 februari de traditionele revue-avond bijwonen, waaraan onder meer Berry Kievits, Gerard Walden, Pons Dankaart en Liesbeth Lunow, de Szögi's. de Mari- chica's, Frans Rafall, Dave Parker, Nol Kievits, Harry Boda, Sylvia de Leur, Mitzy Tieland en het KRO- orkest onder leiding van André van Wattingen meewerken. In de Bloemendaalseweg onder Waddlnxveen reed de vijftienjarige bromfietser N. Prinsenberg uit de Ridder van Catsweg in Gouda zon dagavond omstreeks kwart voor acht tegen een paar. wandelaars op. De jongen kwam le vallen en moest met een hoofdwond naar het St.-Jozefpa- viljocn worden gebracht. Vv "5y 'i V In de Farijse Rue Marbcuf beeft een vroegere vriendin van Marlon gf Brando ze noemt zich Rebecca een modezaak geopend. Haar jg, eerste vaste klant: Dawn Addams, de Engelse actrice die faam ver- wierf met haar rol in Chapüns 'Koning van New York'. 1: Voor de grap heeft Dawn postgevat in Rebecca's etalage, met een g bordje 'Soldcs' (Uitverkoop) voor de borst. En voor de grap is ze jg voor de deur schoenen gaan passen. Zulke reclamestuntjes zijn voor jjj een beginnende winkelierster onbetaalbaarg De Rotterdamse ir. N. H. M. B. is zaterdagmiddag met zijn auto, waarin vier kinderen zaten, bijna te water geraakt. HU reed op de Schie achter uit in de richting Noordvest en lette daarbU niet op de bocht. De auto schoof over de waterkant et) kwam voor tweederde boven het water te hangen. De heer B. wist de vier kinderen en zichzelf in vei ligheid te brengen. Zij kregen geen letsel. De auto is door een kraanwa gen op de kant gezet. SCHIEDAM Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 912.30 en 26 uur: 1 paar herenhandschoenen. Te bevragen bij de vinders: plaat hardboard, Gemeenterelniging Schie dam, Buitenhavenweg; 2 witte sokken J. Bakker, v, DUckstraat 23c: sjaal, Vliegenthart, Eissenburgsingel 146a, Rotterdam; oorbel, De Haan, Albar- dastraat 17; horlogebandje, v. Ger- ven, Strijensestraat 58a; 1 paar da meshandschoenen, Gerding. Marco nistraat 69b; herenhandschoen (R.), Mevr. De Zeeuw. Fuitonstraat 30; 1 paar herenhandschoenen, C. Wieg man, 2e Tuinsingel 24; dameshand schoen (R.), mevr. Nefkens, Swam- merdamsingel 47herenhandschoen (L.), mevr. Govaart, Rozenburgse- straat 2; bos sleutels, mevr. Gouwe leeuw, Dr. Schaperlaan 73; vulpen, A. Guldemond, p/a Melchers. Lange Kaven 74; ring met sleutels, A. v. d. Waal, Stephensonstraat 2b; kinder tasje met inhoud, mevr. v. d. Berg, Talmalaan 49. Dc 64-jarige heer D. uit Delft Is zaterdagmiddag met een schaafwond aan het hoofd in zijn woning aan de Nassaulaan thuisgekomen en zondag middag overleden. Dc familieleden nemen vooralsnog aan, dat de dood is ingetreden ten gevolge van de aanrijding, die hü onderweg zou hebben gehad. De heer D. was zaterdagmiddag onderweg van de zaak van de heer J. v. Z. aan de Lange Geer en is op weg naar huis de Kapelsbrug gepasseerd. De politie verzoekt hen. die eventueel inlichtin gen kunnen verschaffen over een aanrijding zich op het bureau te mel den Koningin Elizabeth van Enge land en prins Phillipzijn met pracht en praal in India ontvan gen, toegejuicht door kleurrijke menigten onder de stralende Aziatische zon. Het koninklijke paar heejt echter ook een bezoek, gebracht aan het heiligdom ter nagedach tenis van de nederige Indiër Ma- ha tm a Gandhi, die zo'n groot aandeel heelt gehad in de stich ting van dc huidige staat India. Prins Phillip trekt hier zijn schoenen uit voor de plechtigheid op de gewijde grond. J Met wonden aan voorhoofd en ach terhoofd is in de nacht van zaterdag op zondag de 30-jarige J. Zwanen burg, fabrieksarbeider te Delft, na een slippartij met zijn bromfiets per GGD naar het Gasthuis vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. Het ongeluk gebeurde op de Wate- ringsevest bij de ingang van de Calvé-fabriek. De portier van deze fabriek verleende eerste hulp. (Van een onderwijsmedewerker) Tijdens dc behandeling van de Vlaardingse gemeentebegroting 1961 is door een aantal raadsleden aandacht gevraagd voor het speciale onderwijs dat tegenwoordig in tal van steden in ons land wordt gegeven aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. bureau werden geforceerd. De buit vooraj de laatste jaren is dit probleem in het middelpunt van de In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in liet slopersbe drijf van De Waard in de Goudse Ambachtstraat. De buitendeur en een bedroeg ƒ45, twee boekjes met va kantiezegels .en negen pakjes siga retten. V'i'wl w ii Ü1K eern' auto, geparkeerd op - de Nieuwe Markt, 'verdwenen twee over hemden. waarde'dertig gulden. Het veertienjarige meisje E. F. B. miste 'zondagmorgen in het sport- fondsenbad haar nylon regenjas en lederen handschoenen. belangstelling komen te staan. Men is zich gaan verdiepen in de diagnostiek, het. opsporen .van de o«"zaken der leermoeilijkheden en de manier waarop deze kin deren in schoolverband bijeen kunnen worden gebracht. Met dit doel voor ogeh' streeft men'er hoe langer hoe meer naar afzonder lijke scholen voor deze kinderen te stichten. Merkredon, la 25an de januaro Klubvespero, Ni kune legos la lastan "FD." de kino v. Glnk Ploegenstraat 19. Venu multope, vi estas bonvenaj. MAANDAG Bioscopen: MONOFOLE: Dat doen we nog eens over, 2 uur. De vijand was een gene raal. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Psycho, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Van Jongkind tot Jorn, 1017 uur. Diversen: SCHEEDAMSEWEG 65. Het Groene Krue, opening van de kleuterten toonstelling, 20 uur. WIJKCENTRUM. Kath. Vrouwengilde, de problematiek van het huwelijk en gezinsleven, 20 uur. SURSUM CORDA. Wijkgemeente XV, ontmoetingavond, 20 uur. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Dat doen we nog eens over, 2 uur. De vijand was een gene raal, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Psycho, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MU6EUM: Van Jongkind tot Jorn, 1017 uur. Diversen: DE ARK. Het Groene Kruis, mode show, 14.30 uur. SCHIEDAMSEWEG 65. Kleuterten- toonstelllng, 19—21.30 uur. GEREP. JEUGDHUIS. Ned. Ver. voor Hulsvrouwen: 'Schoonheid en bij geloof In Oost-Afrlka' door dr. A. Melehlor. 20 uur. VOLKSGEBOUW. NXVON: .'Kent gij uw provincie?'. 20 uur. w AMSTELBRON. JOVD. lezing, 20 uur. f. IRENE. Chr. school voor v.g.l.o., af- scheid L, Groeneweg sis schoolhoofd en installatie van W. Groeneweg, 20 uur. 3 WIJKCENTRUM. NVSH, gespreks- 2 avond, 20 uur. 3 CHR. SOC. BELANGEN. Adventsge- 2 maenschap, lèzlng, 20 uur. a Na 32 dienstjaren is de heer II. Kasteel, onderhoudsmonteur bij de Gulf met pensioen gegaan. Er is zaterdag in de kantine zeer hartelijk afscheid van hem genomen door onder meer de landelijk directeur, de heer E. T. H. I. de Veer. De heer Kasteel is in 1928 in dienst gekomen bij de Schelling Oliehandel. Deze firma is in. 1936 gewijzigd, in de Olienandeisvereniguig, die zich in 1959 aansloot bij de Gulf. Oil Neder land. De heer De Veer sprak de heer Kasteel hartelijk toe en verleide over zijn reacties, toen hij op z()n bureau een papiertje vond waarop met een paar wooraen werd aangekondigd, dat de heer ruisteel na 32 dienstjaren ais onaernouasüioiueur op scnepeu de pensioengerecnugde leertijd, nad bereikt. Men was het erover eens, dat deze geoeurtenis niet onopgemerkt voor- oii moent, gaan. De heer De Veer was naar Schieaam gekomen om de scheidende heer Kasteel .namens de maatschappijte huldigen. „Ik heb nooit iets anders dan goeds gehoord over de heer Kasteel", aldus de lan delijk directeur. „Hij wist altijd pre cies wat er gedaan moest women en wat nog meer zegt: hij deed het goed en met plezier". Bij ait afscheid kreeg de heer Kas teel een speldje, zoals dat ook in Amerika gebruikelijk is. In dit speld je zit een robijntje of diamantje al naar gelang de diensttijd van de ont vanger. De heer De Veer vertelde, dat het nogal wat voeten in de aarde In de afgelopen dagen zijn ln Vlaardingen vier inbraken gepleegd In de nacht van vrijdag op zaterdag waren het er al drie. Aan de Broek- weg kreeg het Caltex benzinestation ongewenst bezoek. Er is een klein be drag aan geid buitgemaakt. Ook een carrosseriefabriek aan de vijfde Insulindestraat en een schooi aan de Ciiragaolaan kregen ongenode gasten. Hier wordt niets vermist, maar er is wel schade aangericht, In de nacht van zondag op maan dag moest het Kolpabad het ontgel den. Er is ruw omgesprongen met de inrichting en er ziin vernielingen aangericht. Er wordt echter niets vermist. heeft gehad voordat ook aan mensen, die bij maatschappijen werkzaam waren die eerst later in de Guif overgingen, zo'n speldje mocht wor den uitgereikt. De heer De Veer was verheugd, dat de heer Kasteel als eerste van deze grote groeD in Nederland dit speldje mocht ontvangen. Hij overhandigde behalve het speld je en liet bijbehorende certificaat een geschenk onder couvert. Van het personeel van de Gulf Oil Neder land, depot Schiedam, kreeg de heer Kasteel een fraai televisietoestel. Na dit officiële gedeelte van de huldi gingsbijeenkomst kregen de aanwezi gen gelegenheid om de heer Kasteel geluk te wensen. Het pleidooi van de voorstanders van het stichten van een derge lijke school in Vlaardingen is niet tevergeefs gehouden. Zijn we goed ingelicht dan heeft de wethouder van Onderwijs, de heer H. K. van Minnen, ln gezelschap van de chef van de afdeling Onderwijs, mr. J. R. van WJJland, kortgeleden een bezoek gebracht aan de l.o.m.-school van de gemeente Rotterdam. Het is bijzonder verheugend dat van gemeentewege dit Initiatief tot dit bezoek Is genomen. Ongetwijfeld zullen de heren Van Minnen en Van Wijland bij hun bezoek aan deze school hebben ervaren dat men de kinderen, die hier zijn ondergebracht en voor wie de gewone lagere school een ernstig struikelblok bleek te zijn, door middel van een speciale peda gogische en didactische manier van werken tracht te brengen tot het produktief maken van hun moge lijkheden. Ook zullen zij zonder twijfel heb ben kunnen vaststellen dat deze l.o.m.-school uitdrukkelijk niet be stemd is voor debielen en zwakbe- gaafden. die ten gevolge van hun lntei"';entietekort het normale on derwijs niet of slechts met moeite kunnen volgen. Voor deze kinderen is uiteraard een ander schooltype vereist. Ook kunnen kinderen met ern stige zintuigstoornissen of met een zeer disharmonisch gevoelsleven niet op een l.o.m.-school terecht. Welke kinderen ivel? Als leerlingen, bestemd voor de I.o.m.-school komen alleen die kin deren in aanmerking, die, ondanks een normale lichamelijke conditie, door een aantal omstandigheden niet het normale onderwijs op een g.l.o.- school kunnen volgen. Dit kunnen kinderen zijn bi) wie Advertentie Uil, lees- en/of rekenmoeilijkheden op de voorgrond treden, hoewel een vol doende intelligentie aanwezig kan zijn voor andere prestaties. Verder kinderen die een tekort aan concentratie vertonen, zonder dat hiervoor lichamelijk een oorzaak aanwezig is. Bij dergelijk voorkomen de gevallen constateert men dan vaak een grote mate van onzeker heid en angst voor alles wat nieuw is. Deze kinderen ontbreekt het dan in niet geringe mate aan doorzet tingsvermogen. En voorts is het niet uitgesloten dat zogenaamde „schijndebielen", 11a een uitvoerig onderzoek, op een l.o.m.-school met succes kunnen onderwezen. Niet schoolrijp Ten slotte is er dan nog een vierde groep kinderen die beter op een der gelijke school op zijn plaats is dan op een school voor gewoon lager on derwijs. Dit zijn de kinderen die ln ernstige mate niet schoolrijp zijn, zodat mag worden verwacht dat zij doorlopend moeilijkheden zullen krij gen met de schoolaanpassing. het geen van beslissende betekenis kan zijn voor hun verdere leven. Uiteraard mag alleen tot plaatsing op een l.o.m.-school worden overge gaan na een onderzoek door een team, bestaande uit het hoofd der l.o.m.-school en een kinderpsychia ter, terwijl ook overleg met school arts geboden is. WOERDEN Met een verwon ding aan het hoofd en vermoedelijk een beschadigdenekwervel moest de heer H. de \V. in het algemeen zie kenhuis worden opgenomen; toen hij cp de Parijse brug met een fiets over de kop sloeg. De W. had de fiets geleend om tven een boodschap te gaan doen. Bij het afdalen van de Parijse brug wilde hij afremmen. Hij meende hierbij te doen te hebben met een terugtraprem, de fiets was echter voorzien van handremmen. Toen De W. deze wilde bedienen, maakte hij wat te krachtig gebruik van de voor- rem, waardoor het voorwiel blok keerde. Met een witde boog belandde het slachtoffer op het wegdek. De 31-jarige M. Schoordijk uit Waddinxveen parkeerde zondagnacht om drie uur zijn auto langs de Kat tensingel in Gouda. Toen de wagen, die hy in de eerste versnelling had laten staan, wat dichter aan de kant wilde zet ten. schoot deze plotseling vooruit, sloeg over de kop en kwam rechtop 111 het water te staan. De heer Schoordijk kwam er met een nat pak af. Een kraanwagen zette de auto od het droge.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1