Voorstellen besproken op twee bijeenkomsten Trein ramt truck met een ine bij Nootdorp Na familievete drie „Rijn dicht op zondag" man in ziekenhuis Geheimzinnige klap in Leeuwarden Personeelshoot overvaren Twee doden bij branden In keuken door zuurstofgebrek overleden 'Man in ijs' geïdentificeerd met RÜTÉRDDN iC^pruilming Duitse waterpolitie: Bromfietser gedood ~iei¥8jgM* Accordeondieven aangehouden msmim HET VRIJE VOLK MAANDAG 30 JANUARI 1661 PAGJLNA 3 PHARMACEUT1SCKE FAB«JOf ((rdTEr)) HILVERSUM mBrJKSasM^tieasbaaiMLF'T. Advertentie IJK. Haven-vijfdaagse kan al in maart feit zijn (Van een onzer verslaggevers) Het ziet er naar uit, dat met ingang van de eerste loonweek in maart ook in het havenbedrijf de vijfdaagse werkweek een feit zal kunnen worden. Twee druk bezochte vergaderingen van leden der Bedrijfsgroep Havens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, zaterdagmiddag in Bellevue te Amster dam en zaterdagavond in het Groothandelsgebouw te Rotter dam gehouden, hebben het complex van voorstellen, dat met de invoering van de verder verkorte arbeidsweek verband houdt, goedgekeurd. Een andere goedkeuring is echter nog nodig, die van het Col lege van Rijksbemiddelaars. Een verzoek daartoe is inmiddels reeds aan dit college gedaan. (Vervolg van voorpagina) Het was daardoor voor de rivier, politie a anvankely k bijzonder-moei- lyk een goed overzicht te krijgen van de situatie: waren er nog men sen zoek of niet? Naarmate de uren verstreken en allerlei opgaven van geredden binnenkwamen, groeide de zekerheid, dat allen in veilig heid waren gebracht. Niettemin hield de politie vanmorgen om half zelf nog een slag om de arm en sprak van „voorlopige berichten". De geredden werden her en der aan land gezet. Politieboten brach ten drijfnatte mannen binnen op het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven. Andere schepen zetten mensen af in de warme portierslo ges van aan d.e Waterweg gevestigde bedrijven. In de wacht van het rivierpolitie- bureau troffen wjj zeven mensen, die allemaal van droge kleren cn siga retten waren voorzien en langzamer hand alweer een beetje op verhaal kwamen. De heren C. C. Klumpes en IV. G. A. van Lieshout hadden beiden ook in het vooronder gezeten. Ze wa ren op weg naar een vrachtschip op de Nieuwe Waterweg, dat schoon gemaakt moest worden. Maar eerst zouden bij de Heyplaal, even ten westen van de Waalhaven, een paar werkers worden afgezet. Vreselijke klap „De klap was vreselijk", vertel den de heren Klumkes en Van Lies hout. „Velen stonden en tuimelden over de zittenden- heen. De wilde schrik duurde maar even. De oude oliewerker J. van der Linden kwam het eerst bij zijn positieven. „Jon gens, rustig zijn, rustig", schreeuw de hij. Ze werden rustig, op slag. Drongen nog wel wat bij de uit gangen maar van een paniek was toch geen sprake". De laatsten die bovenkwamen, waadden al tot aan hun knieen door het water. Met bewondering spreken de ge redden over het optreden van de ka piteins van de beide schepen. De Ci- terna hield met zijn manoeuvre de Maria J. nog enige kostbare minuten boven water. De kapitein van de Ju- nius-boot trachtte nog zijn scheepje te redden door het met een tros op de kop van de tanker vast te maken. Maar die tros brak als een draadje garen. Onmiddellijk daarna verdween de Maria J. in de diepte. Er is van het scheepje niets meer te zien. De kapitein van de Maria J. heeft die pogingen bijna met de verdrinkingsdood bekocht. De heer Van Lieshout vertelt hoe hij hem op een gegeven moment zag drijven met zijn gezicht in het water. Hij sloeg hem aan een pik- haak en trok hem naar een veilig dek. De kapitein van de Maria J„ de heer J. van Gelderen, is met twee andere opvarenden van de sleepboot ter observatie in het Dykzigtzieken- huls opgenomen. De Citerna, afkomstig uit Antwer pen. is nauwelijks beschadigd en heeft ligplaats genomen aan de rechter-Maasoever. De heer Klumpes. evenals de heer Van Lieshout afkomstig uit Dordt had wel reden tot de ver zuchting, dat zyn tüd nog blijk baar niet gekomen is. Een week cf wat geleden overleefde hij in Am sterdam een ontploffing op een Noorse tanker Kapitein van de Citerna 46 is de heer J. van Laer uit Antwerpen. Hy kwam met zijn schip, eigendom van de rederij Plouvier uit. Antwerpen van Pemis. Naar de politie mee deelt heeft de Maria J. zich waar schijnlijk verrekend, de sleepboot wilde voor de tanker langs naar een aanlegsteiger op Heyplaat. De man aan het roer van de Maria J. heeft zich in de duisternis vermoedeiyk op de snelheid van de Belg verkeken. In Amsterdam bleek een minder heid der aanwezige leden tegen de voorstellen te zijn. In Rotterdam za gen alle circa 700 aanwezige NBVers in, welk een belangrijke sociale ver betering nu tijdens de duur van het bestaande contract (dat geldigheid heeft tot eind van dit jaar) zal kun nen worden gerealiseerd. De heer R., Laan jr., die namens de drie werknemersorganisaties als voorzitter van de NBV-Haven- bedrijfsgroep de besprekingen met de werkgeversorganisaties, de Scheepvaart Vereniging Noord (Am sterdam) en de Scheepvaart Ver eniging Zuid (Rotterdam) heeft ge leid, wees er in beide vergaderingen op, dat met deze principiële invoe ring der vijfdaagse werkweek in de havens een nieuwe belangrijke stap wordt gedaan om te komen tot gro tere regelmatigheid in de arbeids- tijden. Reeds is 1958, zo herinnerde de heer Laan zijn gehoor is in het ha venbedrijf een verkorte werkweek ingevoerd, 'wy waren daarmee vooruit op de meeste bedrijfstak ken. Wij menen nu verder te kun nen gaan. Onze voorstellen heb ben in talryke besprekingen met de werkgeversorganisaties instem ming gevonden.' Een derde Bij de nieuwe indeling van de ar beidstijden zal de werkweek 43 :Ji urn- de arbeidsdag 8si uur bedragen. De havens kunnen echter thans op za terdagen zeker nog niet 'op slot' worden gedraaid. Daarom zal er voorlopig nog door een derde deel van de havenpersonelen op die dag gewerkt moeten worden. Dit betekent, dat men eenmaal per drie weken op zaterdag beschikbaar moet zijn. Voor de beide andere za terdagen kunnen de havenpersonelen er zeker van zijn, vrü te hebben. Invoering van deze vijfdaagse werk week heeft uiteraard een verhoging van hetbasisuurloon tot gevolg in deze zin, dat men voor het minder aantal te werken uren hetzelfde loon biyft ontvangen. Allerlei toeslagrege lingen zullen echter op basis van het hogere uurloon worden berekend en dat zal vanzelfsprekend ook gelden voor de arbeidstijden, die uitgaan bo ven het aantal uren van de nieuwe arbeidsweek. De heer Laan heeft in beide ver gaderingen uitvoerig toegelicht, welke gevolgen deze arbeidstydverkorting voor de verschillende bedrijfsgroepen ln de havens heeft. Zo zullen arbeidstijden en uurlo nen voor de personelen in de tech nische werkplaatsen, in het machi nale bedrijf en in de vemen, in de koel- en vrieshuizen herzien en aan gepast moeten worden aan die in het stukgoedbedrijf, dat basis voor de nieuwe regeling is. Voorts is het vorige jaar een extra- loonuitkering van een en een kwart week gedaan ter verrekening van het te weinig uitbetaalde aan tarief der vingstoeslag. Ook die regeling zal worden gehandhaafd. In de Amsterdamse vergadering ontstond een nogal luidruchtig ver zet tegen deze voorstellen. Een aan tal leden eiste een reële loonsver hoging thans. Niet haalbaar Ophieuw betoogde de heer Laan dat deze kaart niet te halen was. Dat heeft de geschiedenis om de c.a.o.- metaal bewezen. De regering staat op het standpunt, dat tijdens de loop- duur van de c.a.o.'s openbreking van de contracten niet is toegestaan. In de komende maanden zal men kun nen nagaan, hoe de nieuwe regelin gen werken en op grond van die er varingen zal in het nieuwe contract, dat tegen het eind van dit jaar moet worden afgesloten, kunnen worden vastgelegd, welke verbeteringen zo wel naar de kant v-n de lonen als naar de kant van de arbeidstijden kunnen worden aangebracht. Het hielp weinig: bij de stemming bleek een minderheid aan dat niet haalbare standpunt vast te houden. In Rotterdam begreep de vergadering, dat het havenbedrijf, vroeger één van de achtergebleven bedrijfstakken op sociaal gebied, een nieuwe stap ging doen op weg naar verdere, verbeter de sociale verhoudingen. Het tvas een stormachtig weer zien, de terugkeer uit Zwitserland van prinses Margriet zondagavond. Vergeefs probeerde een grondste wardess de Prinses een grote para plu boven het hoofd te houden toen ze uit het liintoestel uit Ge- nève kwam. Op het platform trotseerden ko ningin Juliana en prinses Marijke de regenvlagen die de storm over de luchthaven zwiepte. Margriet vloog moeder in de armen en kus te toen haar zusje en de vrien dinnen die ook ter verwelkoming aanwezig waren. Prinses Margriet heeft bijna een maand in Zwitserland doorge bracht om volledig te herstellen van de ziekte van Pfeiffer. Zij was er in gezelschap van een vriendin een dochter van de commissaris der Koningin in Limburg de heer Houben, en de verzorgster van de jongste prinsessen, mej. Ingen- housz. Niét op Schiphol was prins Bernhard. Hij was in het week einde in Spanje op patrijzenjacht met prins Juan Carlos de Bour bon. V Bjj twee branden in Amsterdam verloren dit weekeinde twee mensen het ievcn. De 58-jarige emballeur L. N. raak te vermoedelijk door de rook be dwelmd toen in zijn pension in de Reguliersdwarsstraat een brandje ontstond in de conversatiezaal. Hij werd wel gewekt en heeft zich nog aangekleed doch bij het nablussen vonden brandweerlieden hem leven loos in zyn kamertje. De 87-jarige A. M. Geek uit de Al- bert Cuypstraat heeft waarschynlijk in zijn slaap een elektrisch kachel tje omvergestoten, waardoor de vloer aan het branden is geraakt. De brandweer trof de man met brand wonden overdekt aan. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is de- 36-jarige me vrouw P. A. M. Brasser-van Erve in de keuken van haar woning aan de Colijnstraat 16 te Dordrecht over leden. Gebrek aan zuurstof is ver moedelijk de oorzaak van haar dood. Zij was in de volkomen afgesloten keuken bezig, terwijl gasfornuis en geiser brandden. Door gebrek aan zuurstof zouden de uitstromende gassen onvoldoende verbrand zyn. Haar echtgenoot was die middag op bezoek in Rotterdam. Het echtpaar heeft, één kind. (Van een onzer verslaggevers) Chauffeur S. C. van den Berg, Sint-Agathastraat 57 te Rotterdam, heeft vanmorgen even over negen op de overweg by de Veenweg te Nootdorp de benauwdste ogenblikken van z'n leven meegemaakt. De door hein bestuurde truck met oplegger, waarop een zware drag line was geladen, stond op 'n gegeven moment muurvast op de ietwat verhoogde overweg. De heer Van den Berg heeft zich in het zweet gewerkt om weg te komen. Toen hij zag dat het hem niet lukte, is hij uit de truck gestapt en weggerend. Even later boorde de trein, die uit de richting Utrecht kwam, zich met een vaart van vijftig a zestig kilometer in truck en oplegger. Dit ongeluk is merkwaardig goed afgelopen. Hoewel de klap hard en de ravage flink was, is er niemand ook niet in de trein gewond. De trein trof de truck precies ach ter de cabine. De truck kwam aan de ene kant van de spoorbaan te recht, oplegger en dragline vlogen naar de andere zijde, waar zy half boven een wetering bleven hangen. De heer Van den Berg vertelde ons, dat hy op het ogenblik, dat hy merkte niet meer voor- of achteruit te kunnen, twee man de spoorbaan heeft opgestuurd om de komende trein te doen stoppen: een naar de richting Utrecht, de ander in de richting Den Haag. De trein uit Den Haag stopte inder daad, maar die van Utrecht had een te grote snelheid! Hoewel de machi nist krachtig remde kon hy een bot sing toch niet meer voorkomen. De chauffeur zei nog, dat twee be stuurders van vrachtauto's hadden geprobeerd zijn truck van de overweg te trekken. Dat lukt echter niet: „Ik ben tot het laatste moment bezig ge weest om de zaak te redden, maar de boel zat helemaal vast. Nog nte op tyd kon ik wegkomen." Beide sporen raakten versperd. Met man en macht is men op deze van knipperlichten voorziene overweg be zig geweest om de obstakels uit de weg te ruimen. Het treinverkeer kreeg vertraging. Het treinverkeer tussen Den Haag en Utrecht werd omgeleid, over Rot terdam. De vertragingen beperkten zich in het algemeen tot een kwar tier. Vanmorgen was men druk be zig de schade te herstellen. Verwacht werd dat de baan vanmiddag om twee uur weer ln beide richtingen berijdbaar zou zyn. CHAUFFEUR VAN DEN BERG muurvast (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen heeft op het Hofland in Mijdrecht een aanryding plaats gehad, waarby een 63-jarige brom fietser, de betonarbeider H. Doome- fcamp, om het leven is gekomen. (Van een onzer verslaggevers; Drie man zijn gistermiddag in het Arnhems gemeenteziekenhuis opge nomen na een hevige vechtpartij in de Van Oldenbarneveldtstraat, waar- bü een oude vete werd uitgevochten. Een van de slachtoffers, de 29-jarige A. M. O. kreeg messteken in nek, rug en buik, en moest meteen geopereerd worden. Om één uur kwam R. sr. op het politiebureau vertellen, dat zyn zoon ln een café ln de Van Oldenbarne veldtstraat was mishandeld door O. Er komt nog heel wat meer, had O. gezegd, want ik heb een pistool. De politie die twintig minuten la ter uitrukte, omdat, zy wel belang stelling had voor dat pistool, zag in de Van Oldenbarneveldtstraat een kluwen vechtenden: leden van de families O. en R. Tijdens dit gevecht werd de 89- jarigeA. M. O. neergestoken en kreeg, de zestigjarige M. L. R. enige klap pen op het hoofd met een keu die; men uit het café had meegenomen. De keu brak in vier stukken. Ook een politieagent, die de vech tenden probeerde te scheiden, kreeg een klap met een keu op zyn rug. M. L. R. en A. M. O. werden naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Een ander familielid, G. O., ver voegde zich later op eigen gelegen heid by het ziekenhuis, omdat hij pijn in het hoofd had. Hy bleek ern stig schedelletsel te hebben opge lopen. Voorlopig arresteerde de Arnhemse politie vier verdachten, In een logement in de Oeverstraat te Arnhem sloeg een paar uur later de logementhouder B. zijn vrouw met een bierglas op het hoofd. Ook zy werd met verwondingen naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd. (Van onze correspondent in West-- Duitsland) De waterpohtie van de Rijn heeft aan de autoriteiten voorgesteld om in de toekomst de scheepvaart op de Rijn gedurende de zondagen stil te leggen. De Rijn zal dan op zondag alleen voor de watersport beschik baar zijn. Op het Rijngedeelte van Noordryn- land-Westfalea (het gedeelte waar de Ryn tussen vlakke oevers loopt) zyn tot dusverre negenduizend mo torboten, zeilboten en snelboten ge registreerd. De maatregel die de waterpoli tie voorstelt heeft niet in de eerste plaats tot doel de zondagsrust van de schippers te bevorderen, hoewel die gedachte er wel mede aan ten grondslag ligt. De politie meent echter, dat door het drukke sportverkeer op zondagen er te veel gevaar ontstaat. Op feest dagen worden tussen Dusseldorp en Bonn tweeduizend watersportsche pen geconstateerd. Natuurlijk is dat in vergelijking niet Nederlandse om standigheden weinig, maar de Rijn is op dat gedeelte een sneistromende rivier. (Van een onzer verslaggevers) De dode. die donderdagavond werd aangetroffen ln het ijs van de Kerk- hofsloot te Lekkum (Fr.), is geïden tificeerd als de 63-jarige R. J. W„ be woner van de inrichting Fractische Hulp te Leeuwarden. De man, die geestelijk niet geheel normaal en zwaarmoedig was, werd sinds 17 november uit de inrichting vermist. Tie Rijkspostspaarbank wil naast de gewone spaarreke ningen een nieuw soort spaar tegoeden openen, en wel rekenin gen voor zgn. 'rustige saldi' die niet onmiddellyk opvraagbaar zijn, waarop een wat hogere ren te zou worden vergoed dan de ge bruikelijke 3%. Dit in verband met de concurrentie van de han delsbanken, die ook meer en meer spaargelden aantrekken. Verleden week heeft minister 'Zijlstra in de memorie van ant woord op de begroting van zijn departement bevestigd, dat die voornemens er zijn en gezegd: 'Zonder te willen zeggen, dat de voorgenomen regeling ten aan zien van bijzondere spaartegoeden bij de regering bezwaren heeft ontmoet, kan de ondergetekende mededelen, dat hij het wel wen selijk heeft geacht, hierover over leg te plegen met vertegenwoor digers van diverse categorieën van spaarbanken, ten einde tot een be- .vredigende regeling te komen in verband met van die zijde geuite •bezwaren." Kortom: de minister is ln prin cipe bereid met die hogere rente akkoord te gaan, maar er moest (of moet) eerst gesproken worden met de andere spaarinstelllngen. Dat is op zich zelf heel begrijpe lijk, ware het niet... dat deze zaak nu al ruim een jaar officieel aan hangig is. /")p 30 augustus van dit jaar schreven wij in verband met deze kwestie over 'de noodzaak voor het kabinet-De Quay een be slissing te nemen, waar dit kabi net nu al maandenlang tegenaan zit te kijken.' Toen meenden wij op grond van zeer betrouwbare inlichtingen te mogen stellen, dat wel 'op korte termijn' een beslis sing zou komen. Thans zijn we nog niet zo ver. Waarlijk, men kan* dit kabinet er niet van beschuldigen, dat het de zaken snel afdoet. Vooral niet als het problemen betreft, die ook maar een klein beetje lastig zijn. CHICAGO, (AFP) Zeker negen brandweerlieden zijn zaterdag omge komen bij het bestrijden van een brand te Chicago, waarbij een fabriek voor bakkersbenodigheden en een glasfabriek werden verwoost. Een twintigtal brandweerlieden werd door een instortende muur bedolven. Acht van hen liepen ver wondingen op. Advertentie (IJd.) (Van een onzer verslaggevers) De bewoners van Leeuwarden werden zaterdagavond om half negen opgeschrikt door het ge luid van een zware explosie. Wij kregen de indruk dat er op een afstand van ongeveer honderd meter een paar auto's in volle vaart op elkaar reden. Het geluid werd in de hele stad op ongeveer gelijke sterkte waargeno men, waaruit men zou kunnen aflei den dat de ontploffing in de lucht heeft plaats gehad. De politie zond onmiddellijk een patrouilleauto naar het zuiden van de stad, waar het geluld het hevigst geweest moet zijn. Het onderzoek leidde niet tot resultaat. De vliegbasis Leeuwarden kon ook geen opheldering verschaffen. Er waren geen vliegtuigen in de lucht. Van het doorbreken van de geluids barrière door een vliegtuig ban geen sprake zijn, zo zei men daar, want dan hoort men een serie knallen. Een politieagent, die bij het station stond geposteerd, nam een sterke luchtdruk waar. Veel mensen renden de straat op om te gaan kijken wat er gebeurd was. Het geval blijft een raadsel, zo werd ons zondagavond nog eens door de politie verzekerd. Wij zijn van vele kanten opgebeld, aldus de in specteur van dienst, maar wij weten niet wat het geweest is. Onze weerkundige medewerker acht een bolbliksem niet waarschijn lijk. Dan had er een lichtflits moe ten zijn. Ook een meteoriet, die de atmosfeer binnendringt, kan ontplof fen. zoals in 1947 boven Ameland is geldeken, maar ook dan is er een lichtflits. Hier was alleen een knal. Met de dichter J. C. Bloem kun nen wij zeggen: 'Het is even tussen twee stilten luid geweest.' De trein uit de richting Utrecht boorde zich op de overweg bij de Veenweg te Nootdorp in een truck met oplegger, rvaarop een dragline roos geladen. Oplegger en dragline roerden opzij geworpen. (Van een onzer verslaggevres) De Amsterdamse recherche is erin geslaagd twee jongens te arresteren die bijna twee weken geleden de ac cordeon van Ilarry Mooten uit diens auto stalen. Vrydagmorgen werd ook de 19- jarige fotograaf C. W. R. aangehou den, die ervan wordt verdacht de accordeon na de diefstal te hebben overgenomen. Toen hy bemerkte dat verkoop van dit byzondere instru ment onmogelijk was, besloot hij de accordeon, aan de eigenaar terug te geven. Hij zocht telefonisch contact met de accordeonist en toen deze beloofde de politie niet in de zaak te mengen, bracht hy het instrument terug. De heer Mooten was niet bereid om de recherche inlichtingen te geven over dc identitteit van deze man. Hij trok ook de aangifte van de diefstal in. Maar de recherche zocht verder. Na zyn aanhouding bekende R. dat hij het instrument had gekregen na de diefstal. Maar de diefstal was door anderen gepleegd: de 15-jarige scholier K. O. en de 19-jarige kan toorbediende A. W. S. Harry Mooten dié met de fotograat hij de man niet kon herkennen, geconfronteerd werd beweerde dat De Britse romanschrijfster An gela Thrikell is zondag in haar wo ning in Bramley, kort voor haar 71e verjaardag, overleden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze flanellen herenpyjama's in de maten 48 t/m 56 en in frisse streepdessins, fj/jdiud 5 in ae m Dit is een Opruimings-aanbie- ding voor onze mannen, die overdag in de kou hun brood verdienen, maar nu 's nachts zo'n warme flanellen pyjama dubbel kunnen waarderen.. Méér dan 1000 pyjama's die normaal voor 9.75 verkocht worden, liggen er Dinsdag op onze toonbanken. Zorg dat U er bij bent, en koop deze flanellen heren- pyjama's van sterk flanel in ruime maten voor nog géén zeven gulden.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2