Jonge vluchteli agen zoeken gastvrijheid dig Onderdak is noai voor 50 kinderen N WB opent t wandel seizoen in Schiedam Ledental van SBLO is in 1961 tot 61 toegenomen Stuntje Aan onze adverteerders Bi Kees Hana voor NIVON over de Dolomieten VUL UW GARDEROBE GRATIS AAN! 4 dagen geheel GRATIS te kopen Wederom winst voor SUC Spaarcijfers van Schiedam m WÊÊÊBmm Jongen breekt enkel bij spel A. van der Does weer kampioen? Twee branden in Vlaardingen dinsdag tot en met zaterdag één dag tevoren vóór twee uur maandagkrant uiterüjk vrijdagmiddag 2 m Anna Magncini in Monopole chiedammers elkaar onder HERENMODEMAGAZUN TIMCO m Rotterdamse brommer stond in Maassluis |5fpd§If Burgerlijke Stand W-ï- - VBLO vergadert op 23 februari HET.VRIJE VOLK WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) Vijftig kinderen, vluchtelingetjes uit Oost-Duitsland die tij delijk in opvangcentra in West-Berlijn verblijven, zoeken pleeg ouders in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Hoe die pleeg ouders gevonden moeten worden, is dinsdagavond besproken in een vergadering te Vlaardingen. Daar watttn bestuursleden bij een van de drie PvdA-afdelingen, van de vrouwenbonden van NVV en PvdA, van de NVV-Bestuurdersbond en van NVV- en PvdA-jongerengroepen in deze drie gemeenten. Namens de Commissie Internationaal Hulpwerk, samenge steld uit het NVV en de Partij van de Arbeid, gaf de heer D. Spierenburg een toelichting. Al een jaar of tien verzorgt deze commissie regelmatig de uitzending van vluchtelingenkinderen uit kampen in Duitsland. Deze kinderen van zes tot tien jaar worden tien weken bij Nederlandse pleegouders ondergebracht om op krachten te komen. Op 7 april komt weer een transport van 150 kinderen in ons land. Geen vergoeding De heer Spierenburg wees op de kosten die het vervoer van de kinde ren naar Nederland en van hun ver blijf, buiten kost en inwoning, ver gen. Daarom is het nodig, dat er ge zinnen bereid gevonden worden om zonder vergoeding een kind tien we ken op te nemen. Verzekeringen Er Is voor allerlei verzekeringen gezorgd en verplicht verzekerden kunnen hun pleegkind kosteloos mee verzekeren. Dit behoeft slechts aan de bode opgegeven te worden. Voor particulier verzekerden betaalt de commissie de verzekeringskosten. In het tijdvak van 13 februari t.m. 11 maart stellen wij U in de gelegenheid Mocht U tot de gelukkigen behoren, dan krijgt U tegen inlevering van Uw kassabon het gehele door U bestede bedrag in contanten terug. BROERSVEST 56. Dit geldt ook voor onze afdeling confectie. (Van een onzer verslaggevers) Volgende week, vrijdag 24 februari, wordt in het wijkcentrum Nicuwland de algemene ledenvergadering van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de SBLO, gehouden. Het jaarverslag over 1960 is inmiddels een dezer dagen verschenen. Dat verslag vermeldt een ledenstijging tot 61. In het afgelopen jaar hebben namelijk Los Bigotes, PTTS (tafeltennis), De Schie, TSF (badminton) en TSF (tennis) zich aangesloten. Er wordt herhaaldelijk van de Schiedamse sporthal gewaagd in het jaarverslag. In 1960 Immers ls er een comité „ter voor bereiding van de bouw van een sporthal" gevormd, waarin ver tegenwoordigers van de Schiedamse Gemeenschap, de Sport raad en de SBLO zitting hebben. van gisteren waren in verband met het steeds stijgende aantal advertentie* dat onze zetterij te verwerken krij gt en het vele daaraan verbonden werk, zijn wij genoodzaakt het tijdstip van mievering van advertentie-opdrachten te vervroegen Wij verzoeken u derhalve uw te plaatsen advertentie* voor de krant van in ons bezit te doen zijn en die voor de Opdrachten die na de gestelde tijd in ons bezit komen zullen wij proberen nog uit te voeren; te dien aanzien kunnen wij echter geen enkele garantie geven. Eén en ander geldt zowel voor de gewone advertenties als vooj de Zaaiertjes, DE DIRECTIE mm* mm. Hiervan worden honderd kinderen in Gelderland geplaatst, waar men reeds enige jaren achtereen deze verschoppelingetjes met open armen ont vangt. De overige vijftig kinderen wil de commissie in het Waterweggebied onderdak brengen. Op de Koemarkt liepen gisteren talloze Schiedammers van de zon te genieten. Ze gingen ongetwijfeld op zoek naar de terrasjes, die er nog niet waren Hetzelfde beeld aan de Maasboule vard: bejaarde wandelaars, moeders met kinderwagens, jongetjes langs de waterkant. En ten slotte: nog eens datzelfde beeld in het Vondelpark. En toch een waarschuwing op deze eerste lentedag. We kunnen ons het plezier van moeders, tantes, oma's, buurvrouwen en wat al niet meer indenken, als ze door jeugdige Schie- dammertjes met armen vol katjes die echte lenteboden worden verrast. Maar we hoorden gisteren, dat dei politie een tiental kindertjes heeft aangehouden. En voor de moeders verkeert het plezier dan wel eens in het tegengestelde, want de schade, aangericht door het plukken van katjes, moet'worden vergoed door de ouders van de „daders". De beer Spierenburg vertelde, dat in West-Berlijn dagelijks ongeveer 500 vluchtelingen uit het oosten wor den opgevangen. Zij worden tijdelijk ondergebracht in opvangcentra en in arwachting van transport (per vlieg tuig) naar kampen in het westen, ondergaan zij hier een onderzoek naar hun antecedenten. Het wemelt van de kinderen in deze overbevolkte opvangcentra. Kin deren die danig in de verdrukking komen en voor hun moreel en licha melijk welzijn een verblijf in een nor male omgeving hard nodig hebben. Bovendien betekent dat, dat zij eens kunnen kennismaken met de levens gewoonten van het westen. De commissie beschikt over wei nig geldmiddelen. Wat men heeft, 'tracht men zoveel mogelijk te be steden aan de aanschaf van kle ding voor de kinderen, want na enkele weken van goede voeding en normaal, regelmatig leven, was sen de meesten danig uit de klui ten. En hun eigen kieren passen vaak niet meer. Samen met de Duitse instanties die zich met het vluchtelingenwerk be zighouden, betaalt de commissie voorts de reis. De kinderen moeten ongeveer 750 km per trein en bus af leggen eer zij in ons land zijn. Ondanks die beperkte middelen durft men dit werk aan, want elk jaar opnieuw is gebleken, dat van alle zijden hulp wordt geboden, als de kinderen eenmaal in hun tijde lijke woonplaats zijn aangekomen. De heer Spierenburg wist te ver tellen van een kledingfabriek in Zut- phen, die vorig jaar dertig kinderen een jas schonk. Een schoenwinkelier in Lochem verkocht hun schoenen met 25 korting en gaf een paar pantoffels erbij cadeau. Een andere milddadige middenstander zorgde voor pyjama's. Het is de bedoeling, dat de pleegkin deren hier een lagere school bezoe ken tijdens hun verblijf. Niet alleen behoeft men dan niet de gehele dag met het kind op te trekken, maar het vindt ook kameraadjes en leert vlug ger iets van de taal. Over deze dingen zullen de plaat selijke comités (die op het ogenblik worden gevormd) pleegouders die zich aanmelden, volledig kunnen in lichten. Het Vlaardingse comité is reeds compleet. Het bestaat uit de volgende dames, bij wie men zich kan opgeven ais men een pleegkind gastvrijheid wil bieden: mevr, M. de Vrles-v d. Spek, Vaartweg 122d, tel. 6514; mevr. J. Timmermans- v. Oudenaarden. Burgemeester Pruis singel 144a, tel. 4706; mevr. A. A. Diepstraten-Bals, Sonoystraat 83 en verder de heren G. v. d. Bos en A. Comelisse. In Schiedam kan men zich op geven bijmevr. J. C. van Woerkom- Witte, Graaf Florisstraat 79, tel, 65801; mevr. A. Brand-Dijkhoffz Gordonstraat 21b. Aanmelding in Maassluis kan geschieden bij: de heer J. Hoekveen, G. A. Bederolaan 8 zwart, tel. 2680; mevr. C. Boutkan-v. d. Zee, G. A. Brederolaan 43b, tel. 21S0. De teams van de Schiedamse Vol leybal Club hebben wederom op een na, de volle winst behaald. Dames 1 ging op bezoek bij het onderaan bungelende DOP en won zoals ver wacht, met 3—0. Set-standen: 15—13, 15—10 cn 15—3. Heren 1 kreeg het sterke AMVJ/ SMASH op visite in de strijd om de voorlopige 2e plaats. De Schiedam mers speelden een zeer sterke partij met sterk aanvallend spe! en zege vierden na de set-standen 1510, 15—5 en 15—10 met 3—0. Dames 3 wint eveneens en wel met 3—1 van Houstand 2, terwijl het tweede hcrenzestal met 31 werd geklopt door Smash 2. Junioren A ten slotte won na een spannende strijd met 3—1 van junioren B. Voor de komende dagen staan op het programma: Voor dames: Shell 1—SVC 1; Spel. K' berg—SVC 2; Hermandad 1SVC 3. Voor. heren: Voor junioren: JulianaSVC B; SVC 2—Smash 2; Concordia—SVC 1. RLVC—SVC A. De NWB-avondvierdaagse, de achttiende in successie, wordt gehou den van 5 juni tot cn met 9 juni. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Op naar Hollywood, i uur. De laatste dagen van Pompei. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Nooit op zondag. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Tentoonstel ling collectie moderne grallek en geïllustreerde boeken, 1017 uur Diversen: OPSTANDINGSKERK; Wljkgemcente VH. causerie over Zuld-Afrika door de heer L. Visser, 20 uur. CHR. SOC. BELANGENClir. Bestu ren Bond. 'Zondag en zondagsar- bfild' door de heer C. A, Bakker, 20 uur. MUSEUM: NVV Bestuurdersbond, 'Kunst ls mensenwerk' door P. L. A. Janssen, 20 uur. Apotheek: Van Westendorp, Singel 83. Advertentie IM. De Nederlandse Wandelsportbond zal het nieuwe seizoen dit keer j openen in Schiedam. Die .openingstocht wordt gehouden op zaterdag 11 maart en als startplaats is gekozen gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155 in Schiedam, vanwaar een waarschijnlijk wel zeer groot aantal deelnemers 's middags tussen twee uur en half drie van start j zal gaan. De organisatie van de tocht is op- 115 cent per persoon en 75 cent per De Spaarbank anno 1829 meldde drie jaren geleden dat y?or het eerst in januari het totaalcijfer der in lagen meer dan één miljof gulden was. In januari 1961 was het Inicgcijfer reeds meer dan 1li miljoen gulden. Het aantal spaarders steeg in ja nuari met 172 tot 48.913. Ultimo ja nuari 1960 was het aantal inleggers 47.227. Een toeneming dus van bijna 1700 spaarders in een Jaar tijds. In januari werden 7 deelnemers aan het sparen ingevolge de Jeugd- spaarwet naar de afdeling gewone spaarders overgebracht daar zij in 1960 het voorgeschreven minimum bedrag van ƒ30,niet hadden ge spaard. Wei een zeer gering aantal op bijna 1600 deelnemers. Het tegoed van inleggers en de re serves waren per per 31 januari 1961 voor 21.259.985.71 belegd in effecten voor 7.304.686,50 in onderhandse le- ningen en voor 4.957.404,61 in hy- 1 potheken". In het afgelopen jaar zijn in Italië 7.971 mensen bij verkeerson gevallen om het leven gekomen en 196.642 gewond. Een verhoging van resp. 11,3 en 17.2 pecent in vergelij king met 1959. mm* gedragen aan de Plaatselijke Rege lingscommissie van de NWB-avond vierdaagse. Deze commissie ver trouwt ér op, dat zeker de 535 wan delaars, die het vorig jaar aan het vierdaagse-wandelfestijn deelnamen, ook in deze openingswandeling zul len meelopen. Zij zijn ten aanzien van het totale aantal deelnemers optimistisch ge stemd. Waarschijnlijk zullen vele in dividuele wandelaars en verenigin gen uit de omtrek getuige willen zijn van de opening van het seizoen. Het inschrijfgeld is voor junioren tot veertien jaar op 0.85 vastge steld, evenals voor militairen bene den de rang van onderofficier en voor deelnemers, ouder dan vijftien jaar, op 1.Na 26 februari wordt het inschrijfgeld in verband met het slaan van de medailles verhoogd met 2, 7 donderdag Bioscopen: MONOPOLE: Wild is the wind, en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Tentoonstel ling collectie moderne gratlek en geïllustreerde boeken, 1017 uur. Diversen: PASSAGE: Toonkunst, concert met medewerking van Desmond Bradley, viool. 20 uur. MUSEUM: NCVB Centrum, Moaerne kunst' door P. L. A. Janssen, 20 u Apotheek: Van Westendorp, Singel 83. Tijdens een stoeipartijtje tussen enige leerlingen van. een school aan de Curacaolaan te Vlaardingen viel de tienjarige M. H. zo ongelukkig, dat hij zijn linkerenkel brak. De jon gen is door de GGD naar het alge meen ziekenhuis gebracht. MAASSLUIS In de nacht van zondag op maandag heeft de politie in de "Lange Boonestraat een brom fiets onbeheerd aangetroffen. Het bleek, dat de brommer de avond te voren bij het Centraal Station te Rotterdam was ontvreemd. De speur tocht naar de dader wordt voortge zet. groep. De inschrijf adressen zijn: J. F. Bakkeren, Rembrandtlaan I5a, tel. 63168, Joh. Tenviel, Singel 206 en A. C. Meeder, Van Esveldstraat 24a, al len te Schiedam. Gisteren had in café De Griffioen te Vlaardingen de 5e en 6e ronde plaats om het kampioenschap 2e klasse libre. Verbrugge had juist een prima partij gespeeld tegen v. Rees niet liet prachtige moyenne van 7.50, toen hij de laatste partij van de avond moest aantreden te gen de kampioen van vorig jaar A. v. d. Does van de BV LEV. Hier bewees v. d. Does dat hij zijn kans tegen ziin grootste concurrent wist waai- te nemen door in 24 beur ten te winnen met een moyenne van 6,25, daarmede Verbrugge voorlopig terugwijzende. Leijte blijft hem echter op de voet volgen, doch heeft een lager moyenne. Doordat v. d. Koov ziek was. konden twee wed strijden geen doorgang vinden, die hij, als hij weer hersteld is, volgend keer zal moeten inhalen, anders ko men de door hem gespeelde partijen te vervallen, v. d. Does meot alleen nog tegen v. d. Kooij spelen. v. d. Does heeft de leiding met 10 uit 6, gevolgd door Leyte met 10 uit 6 en Verbrugge door 8 uit 6. De uitslagen Lcyte v. d. Veer Rijnderhoff Hartog Verbrugge v. Rees v d. Veer Rijnderhoff v. d. Does v. Rees Leyte Hartog Verbrugge Hartog v. d. Does Verbrugge Het meisje dat hier de joto van de Amerikaanse president Kenne dy cn zijn vrouw bekijkt, is Gio- vanrta Biliardi uit het Naorditali- aansc Parma. Dank, zij een stunt van tiet blad New York Times zal zij een bezoek mogen brengen aan de Amerikaanse president. Ze heejt al gezegd poppen te zullen meenemen voor de kinderen Ken- n*üy 150 47 18 2 3.17 111 47 9 0 2.57 150 33 27 2 4.54 127 33 18 0 3.84 150 20 25 2 7.50 99 20 21 0 4.95 150 33 17 2 4.54 143 33 18 0 4.33 150 26 21 2 5.77 68 26 8 0 2.61 150 43 14 2 3.46 142 43 19 0 3.31 150 33 18 2 4.54 141 33 16 0 4.38 150 24 40 2 6.25 103 24 24 0 4.29 V vragen, zijn behalve de sporthal, de activering van de schoolsport, de sporthygiëne, voorts moet er betere accommodatie komen voor de wa tersport in de nabijheid van de Schie, de toegangsweg naar Thurlede vraagt om verbetering en ten oosten van Schiedam dient een openlucht zwembad te worden aangelegd. Wen sen dus, die er niet om liegen, en waarvan de realisering nog wel enige tijd zal vergen. Het Schiedams Bureau voor Me dische Sportkeuring, onderafde ling van de SBLO, keurde in 1960 in totaal 1226 personen tegen 1299 in 1959. Er waren 239 vrouwen en 997 mannen bij. Het ziet er naar uit, dat de fiere bewoners van de vijver voor de Spieringshoekflat aan de Bur gemeester Van Haarenlaan hun winterverblijf spoedig zullen kun nen verlaten. Voordat het echter zo ver is gekomen, heejt onze fotograaf, hun spelevaren, daar voor het flatgebouw, nog eens op de gevoelig plaat vastgelegd. Een snijbrander veroorzaakte dins dag brand aan boord van een bag germolen, die in de Koningin Wil- helminahaven ligt. In het manschap penverblijf is enige schade aange richt. de brandweer behoefde niet In te grijpen. Tn een keet op het terrein van de ENCK ontstond vanmorgen brand. Een teeipot vatte vlam en de keet brandde uit. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Het doel. zoals bekend, is de plan nen rijp te maken ten einde daarna met een gefundeerd voorstel naar voren te kunnen komen. De grootste moeilijkheid ligt natuurlijk in de fi nanciering van het geheel. „Het zal een leder wel duidelijk zijn, dat deze sporth&i voor Schie dam noodzakelijk is," aldus het jaar verslag. „Het zal echter in de ware zin van het woord een SPORT-hal moeten zijn." Omdat Schiedam echter ook voor andere doeleinden accommodatie nodig heeft zou het, zo luidt de sug gestie in dit verslag, mogelijk zijn om in navolging van "het Passage-thea- ter één avond per week voor dit doei te besteden. Daardoor komt-dé .sporthal-dö's In-: de eerste plaats ten nutte van 'dé 'j Schiedamse binnensport en boven-'j dien voor de gehele gemeente. Men] hoopt dat de voorbereidende werk- j zaamheden van het comité in 1961 zullen worden voltooid. Het jaarverslag vermeldt de aan sluiting van een groot aantal sport velden op elektrisch licht, voorname lijk dank zij de zelfwerkzaamheid van de leden. Voor de verlichting van het sportpark Thurlede staan ook plannen op stapel. Een plan om ook aan de jeugd beneden de twaalf jaar de jeugdsub- sidie (die zoals bekend met 100 pet. tot 8000 is verhoogd) uit te keren. De vele verenigingsjubilea uit 1980 komen aan de orde, evenals vervulde wensen in dit jaar: de wielerbaan bij voorbeeld. Maar volgens dit ver slag, zou het ook zeer wenselijk zjjn dat bij de aanleg van sportvelden eens werd gedacht aan de aanleg van een rolschaatsenbaan. Zoals men weet is reeds meerma len over een rolschaatsenbaan ge sproken. Het verkeer maakt de be oefening van deze sport steeds moei lijker. Zaken, die nog om aandacht Advertentie LM. Geboren: Edith dr van P. J. Schriel en H. Fijn: Johannes P. zn van L. J. van Potten en J, A. Witte; Marce' zn van M. van Eijk en E. van den Scs; Frank zn van P. Maarlcvcld er. P. H. Kiljan; Marcella A. dr van R. Lapré en E. Harmanus; Robertus A. J. zn van A. J. van der Walle en H. M. Hoevenaars; Thomas H. zn van G. H. van der Linden en A. H. M. de Vette; Maurice P. A. zn van P. de Jong en J. P. A. Mulder. Overleden: P. J. Reherman 91 jr. In de volle zaal van het Volksgebouw heeft Kees Hana uit Heemstede dinsdagavond voor de leden van het NIVON, afde ling Schiedam, een lezing gehouden over de Dolomieten. De heer Hana is bioloog en heeft uit hoofde van zijn beroep de bergstreek in Noord-Italië verschillende malen bezocht. Op boeiende wijze vertelde hij vooral over het deel rond de Bren- nerpas en het Grötner Tal. Hij licht te zijn lezing toe met een aantal prachtige dia's. Voordat Kees Hana aandacht schonk aan de verschillende land schappen, stadjes, plantengroei, enz. vertelde hij wat meer over het ont staan van het gebergte en over de moeilijkheden, die de bewoners on dervinden. De naam Dolomieten is afgeleid van de naam van de Fransman Do- Anna Magnani en Anthony Quinn maken in de film Wild is de tvlnd ongelofelijk veel lawaai. Quinn is een uit Italië afkomstige grote schapenfarm bezit en voor de tweede maal wil trouwen. Hij haalt uit Italië Giola, de zuster van zijn overleden' vrouw, die zich niet gemakkelijk in haar lot schikt. Anna Magnani gaat als Giola ge weldig te keer. Zij schreeuwt, ge baart, brult met een evrdrevenheid, die men misschien geacht wordt te wijten aan haar zuidelijke tempera ment, maar die men toch eigenlijk dient te wijten aan haar totaal ver ouderde opvatting van een filmrol. Quinn doet nauwelijks voor haar onder en men moet zich niet voor stellen wat er gebeuren zou indien een dergelijk tierend liefdespaar In plaats van op een schapenfarm in een modern flatje wordt onderge bracht. Quinn dan bemint in zijn tweede vrouw enkelt zijn eerste vrouw en Giola. die dit niet neemt, vat ontem bare hartstocht op voor Quinns aan genomen zoon Bene. Pas ita veel herrie komt alles in orde. De enige die hun rol in de film ontroerend spelen zijn de schapen. lomieux, die in de vorige eeuw de grondsoort van het gebergte nader onderzocht. Deze grondsoort heeft namelijk bijzondere eieenschappen. De steen is op het eerste gezicht kalksteen, maar gedraagt zich niet als zodanig. De grondsoort dolomiet is een mengsel van cadmium en magnesium. Miljoenen jaren terug was de streek, waar het gebergte nu is, nog de bodem van de zee. Er groeide een soort wier, die vol zat met magne sium- en calciumzouten. Bij" de plooiing van de aarde zijn de Alpen cn deze verkalkte wierlagen omhoog gekomen. Het is een proces van mil joenen jaren geweest en de verschil lende lagen zijn nu nog te zien. Door warmte en druk liggen de lagen soms scheef. De vele aanwezigen hebben onge twijfeld genoten van deze NIVON- avond. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68796 C- De Vlaardingse Bond voor melljke Oefening, de VBLO, belegt op donderdag 23 februari een alge mene ledenvergadering in zaal Con cordia aan de Westhavenkade, Op deze ledenvergadering komt slechts één agendapunt aan de orde namelijk wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement van de bond. De voorgestelde wijzigingen in de statuten vereisen tweederde der wet tig uitgebrachte geldige stemmen. De nieuwe statuten tred'en in werking zodra hierop de koninklijke goedkeu ring is verkregen. Indien op bovengenoemde bijeen komst tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement wordt be sloten, zal in de tweede helft van maart de jaarvergadering wox'den ge houden, ten einde de bestuurssamen stelling by de gewijzigde structuur van de bond aan te passen. Zoals wij reeds eerder konden be lichten houdt deze structuurwijziging to dat alle takken van sport in het algemene bestuur zullen kunnen wor den vertegenwoordigd, terwijl uit het algemene bestuur een hoofdbestuur wordt gekozen dat belast wordt met de dagelijkse gang van zaken.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1