Overleden na bevalling zonder hulp: 9 maanden geëist tegen echtgenoot 'Sneeuwmannen' als fakkels in brand: 9 zwaargewonden m Utrecht opgerold Levenslang voor moord op meisje RANG is alleen RAMG Toch nieuw Inspiratie voor doe-het-zelvers landingsrechten Overheidspersoneel krijgt GEEN uitkering ineens als er -g op staat Hoog bezoek aan Europoort Franjepot van 27 miljoen ivordt verdeeld Het Vrije Volk er zijn geen betere 1 Drama in Bergen op Zoom Musicus tegen boom gereden Verlengd Smaragd Gratus reclame HET VRIJE VOLK WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 PAGINA 2 TE LAAT VERWARD Zaak over verkoop van bidprentjes voor Hoge Raad Mma Indische pensioenen Ik sta in brand Minister kan rapport studie tandheelkunde nog niet publiceren (POTTER'S 1INIA' Dr. J. H, v. Roy en in Nederland r3ffl Uit eerste hand neem toch lampen Van een onzer verslaggevers) Een even trieste als ongewo- le strafzaak heeft dinsdagmid- lag voor de Rotterdamse recht bank gediend. Terecht stond de d'-jarige trambestuurder H. W. lie ervan werd verdacht, dat tij zijn vrouw opzettelijk in nilpeloze toestand had gelaten loor geen medische hulp te •ntbieden, tijdens haar beval ing van haar zesde kind. Het :ind stierf tijdens of kort na le geboorte; de moeder over- eed ongeveer twaalf uur later .an bloedverlies. „Als het zo is dat deze man nu eel berouw heeft en zijn schuld waar voelt", zei de officier van Jus- ïtie in zijn requisitoir, „heeft hij seht op straf, opdat hij zijn schuld an boeten. Ik eis tegen hem negen taanden gevangenisstraf". De president onderwierp W. aan en zeer uitvoerig verhoor. Verdachte ertelde, dat zijn vrouw hem 27 juli ;gen middernacht had wakkerge- iaakt omdat zij pijn kreeg. Hij wist, at zij zwanger was, maar de beval- ng werd niet voor eind augustus erwacht. ,.Ik moest haar vast beloven, dat S geen dokter of andere hulp, zou ■alen. Zij wou niet, dat de mensen oor niets uit hun bed werden ge taald", verzekerde W. Na de eerste pijnaanval traden Advertentie I.M zenuwkalmerend. niet verdovend, maar genezend! Hét plantaardig middel waaraan men niet verslaafd raakt. VINOBASIS N.V. - AMSTERDAM bloedingen op. IV. ging naar de zol der om de lakens te wassen. Om een uur of vier ging hij de slaapkamer weer binnen. Het kind was toen ge boren en het gaf geen tekenen van leven. „Ik mocht nog steeds geen dokter halen", zei verdachte. „Zij dreigde, dat zij mij achterna zou gaan ais ik het toch deed". „Had uw vrouw wel eens over abortus gesproken?" vroeg de president. „Ja, meneer, maar dat vond ik niet goed". Verdachte had zijn best gedaan, het bloeden te stelpen, 's Morgens vond hij. dat zijn vrouw er niet zo erg slecht uitzag. Eerst 's middags om een uur had hij op aanraden van een bezoekster zijn zoon naar de dokter gestuurd. De jongen kwam terug om te zeggen dat de dokter spreekuur had en niet dadelijk kon komen. Hij stuurde de jongen opnieuw naar de dokter met de boodschap, dat het een ernstig geval was. Om half drie kwam een plaatsvervanged arts. maar de vrouw was toen al gestorven. De patholoog-anatoom, dr. J. Zel- denrust, die twee sectierapporten had uitgebracht, deelde mee, dat hf} bij de vrouw scherpe inwendige verwon dingen van recente oorsprong had geconstateerd. Het was mogelijk, dat de vrouw zichzelf dit letsel had toegebracht, maar het kon ook door een natuur lijke oorzaak zijn ontstaan. Bij spoedige medische hulp zouden de bloedingen misschien nog zijn ge stuit. Het kind had volgens de des kundige nog wel even geleefd, maar het was door verstikking gestorven, hetzij tijdens de snellebevalling, het zij door een andere oorzaak. De raadsman, mr. L. H, W. Sandick, vroeg verdachte, of hij niet hel gevoel had, door zijn vrouw in de val te zijn gelokt „Deze suggestieve vraag kan ii?niet toelaten." zei de president. De officier van Justitie herinnerde aan de eerste verklaringen van ver dachte, die zeer verwai'd waren. De politie had al dadelijk de indruk, dat er iets mis was. Bij het laatste ver hoor had W. toegegeven, dat hij wil- ïens en wetens geen medische hulp had ingeroepen tot verscheidene uren na de bevalling. De vrouw was j al drie weken bedlegerig geweest. Haar toestand is na de bevalling snel verergerd. De belofte aan de vrouw neemt W.'s schuld niet weg. Het was in dit gezin al eens eerder gebeurd, dat er een kind nog voor de komst van de vroedvrouw ter wereld kwam. Ook toen was de situatie kri tiek geweest. Dit had een harde les voor verdachte moeten zijn, maar h« heeft er geen lering uit getrokken. Volgens de raadsman was er geen duidelijk oorzakelijk verband aange toond tussen de dood van de vrouw en het niet ontbieden van medische hulp. Het is ook niet meer na te gaan, in welke gemoedstoestand ver dachte had verkeerd, en of hij wel besefte dat het leven van zijn vrouw gevaar liep. Pleiter meende, dat zjju cliënt moest worden vrijgesproken. (Van een onzer verslaggevers) In Bergen op Zoom zijn gistermiddag elf mensen in brand gevlogen toen zij zich aan het verkleden waren voor de carna valsoptocht door de stad. Negen hunner zijn met zware brand wonden in een ziekenhuis opgenomen, twee mannen verkeerden gisteravond in levensgevaar. (Van een onzer verslaggevers) Voor de Hoge Raad heeft dinsdag het cassatiebroep in de zaak tegen de Hagenaar J. H, H.. die op een zondag in mei van het afgelopen jaar bidprentjes heeft verkocht voor een kerk in Gouda en wegens overtre ding van de winkelsluitingswet is vervolgd, gediend. De politierechter heeft H. ontsla gen van rechtsvervolging. De officier van Justitie heeft cassatie aangete kend en dit cassatieberoep diende dinsdag voor ons hoogste rechtscol lege. Volgens de raadsman van H., mr. R. A. Vos, is dit de eerste keer dat de Hoge Raad een zaak te behande len krijgt waarbij de vraag naar vo ren komt of een Nederlands wetsar tikel direct getoetst kan worden aan het verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Evenals de officier van Justitie meende mr. Vos dat deze vraag be vestigend beantwoord moet worden. In tegenstelling tot hetgeen de offi cier in Zijn memorie heeft betoogd, was mr. Vos van oordeel dat artikel 8 de verkoop van godsdienstige druk werken op zondag verhindert. Ook betekent artikel 8 een belem mering voor de verkoop van deze drukwerken. Winkelsluiting is geen zaak van openbare orde, aldus plei ter, en valt dus niet onder de uit zonderingen die in het verdrag voor komen. Ook in dit oozicht was hij het niet eens met de officier van Justitie. De procureur-generaal zal op 27 februari conclusie nemen. HiSS (Van onze parlementsredaetie' Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend dat beoogt ook voor de Indische pensioenen de kor- ting voor AOW of AWW te veriagen van 2 tot 1,4 pet. per dienstjaar. (Van een onzer verslaggevers) De recherche van de Utrechtse kinderpolitie heeft dinsdag zes jongens in de leeftijd van 15 tot en met 19 jaar aangehouden. Zij worden ervan verdacht een groot aantal diefstallen in Hoograven en omgeving te hebben gepleegd. Ook zouden zij zich hebben schul dig gemaakt aan vernieling en mishandeling. De Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend de 28-jarige Amsterdamse loswerkman J. J. T. die op 7 april 1960 in de woning van hoofdinspecteur Schipper aan de Ter Gouwstraat in Am sterdam het 17-jarige Leeuwar der meisje Engelina Feensfra van het leven beroofde, wegens dood slag vergezeld of voorafgegaan van ander strafbare feiten ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Er was 18 jaar en daarna terbe schikkingstelling van de regering tegen hem geëist. De rechtbank die van mening is dat T. voor dit misdrijf niet ver minderd toerekenbaarkan worden verklaard omdat de voorbereiding en uitvoering van de door hem gepleeg de misdrijven wijzen op een wel overwogen handelen, deelde het oor deel van de beide psychiaters die T. een gevaar voor de samenleving noemden. Op grond daarvan achtte de recht bank de zwaarste straf op zijn plaats. Daarbij heeft zij in aanmerking ge nomen het hand over ahnd toe nemende kwaad van grove agressie ter voldoening aan al dan niet nor maal gerichte sexuele driften, welk kwaad zowel uit vergeldingsoogpunt als terwille van de preventie met ge strengheid dient te worden bestraft. Het narmoniegezeiscnap scneme- zonen uit Hogerheiüe zou halverwege de stoet worden opgesteld. De muzi kanten wilden als 'sneeuwmannen' verkleed gaan lopen. Op een binnenplaats bij het ver trekpunt waren ze bezig hun pakken aan te trekken. Vermoedelijk heeft de zeer brandbare 'sneeuw' (gemaabt van uitgeplozen watten) vlam gevet via een brandende sigaret. Om kwart voor twee gilde een man In de Lourdesstraat: Tk sta inbrand!' Zijn makkers probeerden het vuur te doven maar raakten daarbij zelf in brand. In totaal bleken elf per sonen als 'fakkels' rond te hollen, t an alle kanten kwam hulp aange rend. Maar in dc verwarring ont stond een paniek, die snel bandelen onmogelijk maakte. Enkele voorbijgangers begonnen ook de nog niet brandende 'sneeuwman nen' van hun kostuums te beroven, riobr er hele lappen van af te scheu ren. Het heeft wel tien minuten ge duurd voor de vlammen waren ge blust deels met. water, maar ook door de brandende mannen in dekens en jassen over de grond te rollen. De elf slachtoffers werden In al lerijl per autobus naar het zieken huis gebracht. Zeer ernstig gewond werden de he ren A. Bruggcmans en R. Hertogs: voor liun leven wordt gevreesd. De reven ernstig gewonden zijn vader en roon L. en J. Dingemans en G. Stok, I.. Wils, A. Piompe, M. van Broek hoven en J. Elzakker. De heren M. van der Poe! en M de Vos konden, na in het ziekenhui; verbonden te zijn, naar huis terug keren. De politie heeft tot nu toe al leen de laatste twee kunnen horen De optocht werd overigens niet af- selast. Het publiek dat al uren iangs de route stond om de praalwa gens te bewonderen heeft niets van het drama gemerkt. .De brand weer was overigens wel gewaar schuwd. maar arriveerde -'hoewel in recordtijd toch nog te laat. om te kunnen helpen. (Van een onzer verslaggevers) Minister Cais heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Lienden (p.v.d.a.) geantwoord dat hij nog niet kan overgaan tot publikatie van het rapport van de 'commissie studie programma tandheelkundige studie' Het rapport van de commissie- Gaillard is toegezonden aan de cura toren van de rijksuniversiteiten in Groningen en Utrecht, die het thans eog in studie hebben. Advertentie I.M. Vier weken geleden had de politie reeds vijf knapen gearresteerd die deel hebben gehad aan dezelfde de licten Men neemt aan, dat met het elftal, dat nu achter slot en grendel zit, de gehele bende is opgerold. Volgens de politie hebben de kna pen inmiddels talioze diefstallen be kend. Het begon in juli van het vorige jaar met de inbraak in het zwembad de Liesbos waar een radio en eet- en drinkwaren tot een totale waarde van ƒ90 werden ontvreemd. In de Maranathakerk werden tij dens een dienst twee offerblokken gelicht; uit een auto maakten de knapen een aantal flessen wijn buit. Melk-, groente- en broodwagens leverden het elftal ook het nodige op. Uit een doktersauto bij het Station werd een tas met bescheiden en in strumenten gestolen en in het water gegooid. Pakhuizen en winkels waren een geliefd werkterrein voor de bende. Vele malen drongen de knapen club huizen en wijkgebouwen binnen, waar zü de portemonnaies stalen uit de jassen van de bezoekers. Volgens de politie hebben de jon gens ook enige mishandelingen toe gegeven. Zü hebben o.m. een fletsen- bewaker ervan langs gegeven. Het oprollen van de bende is te danken aan het feit, dat enige kna pen indertijd werden aangehouden omdat zij de straatverlichting in de Rivierenlaan hadden vernield. Bij het verhoor kwam ten slotte een groot aantal misdrijven aan het licht. De jongens zijn ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) Minister-president prof. De Quay heeft gistermiddag met vijf leden van zijn kabinet een bezoek gebracht aan Europoort. Niet alleen om zich op de hoogte te stellen van de vor deringen In Rotterdams nieuwste havencomplex, maar ook om ter plaatse te küken hoe Europoort ver der ontwikkeld kan worden. Omdat het een werkbezoek gold, werd niet bekendgemaakt waarover de ministers met Rotterdams burge meester mr. G. E. van Walsum, heb ben gesproken. De aanwezigheid van ir. A. G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, en van prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofdingenieur-direc teur van de Deltadienst, wettigt echter de veronderstelling, dat niet alleen de eventuele vestiging van een staalindustrie, maar ook het indam men van de Maasvlakte en het defi nitief verbinden van Europoort met de zee belangrijke onderwerpen van gesprek zijn geweest. Prof. De Quay was vergezeld van de ministers Korthals, Van Aartsen, Zijlstra, Toxopeus en De Pous en van een vertegenwoordiging van de Rijks dienst voor het Nationale Plan. Ze gingen om twee uur in Hoek van Holland aan boord van een boot van Rijkswaterstaat, waarmee zij naar de Europoort-nederzetting van de Slie- drechtse baggeraars voeren. Een bustocht door Europoort en langs het reeds gedeeltelijk opgeof ferde natuurreservaat De Beer werd onderbroken voor een bijeenkomst in het bureau Europoort van Gemeen tewerken. Advertentie IM. Teden hoest en Keelpijn Uitwerking frappan' (Van een onzer verslaggeefsters) Het damesweekblad Libelle is een der instellingen, die elk half jaar de „doe-het-zelvers" op Het gebied van kleding en mode nieuwe inspiratie verschaffen. Ook dit voorjaar doet de Libelle-shoioboat een veertigtal plaatsen in ons land aan, de getrou wen tonend hoe een goed patroon, een mooie stof, een. vaardige hanu en een kriezeltje persoonlijke fanta sie voldoende zijn voor het make:, van een gevarieerde en niet al te kostbare garderobe, Libeïle vat dat inspireren ruim op, zoals ons bleek op de show, die wii in het Goudse Kunstmin gadesloe gen. Er zijn, als ieder jaar, hee! sim pele modellen, praktisch en gemakke lijk na te maken, maar er zijn ook veel uitzonderlijke creaties. Die zijn dikwijls niet moeilijker te maken, maar wél is het nu en dan een pro bleem bij wat voor gelegenheden ze eigenlijk gedragen moeten worden. Het merkwaardigst vonden wij in dit verband de „televisie-pyjama' (draagt ooit tijdens de uitzendin gen die hansopjes?), waarover een getailleerde jas-jurk van witte brode rie werd gedragen. De doorscheme rende paarse gloed van de hansop was heel pikant, maar waar het op sloeg? vermoedelijk alleen maar op het voorjaar en de behoefte aai. nieuwe fleurigheid in de garderobe. Voor de volwassenen vonden we de Libelle-ideeën het meest aanvaard baar, al was het nu en dan wai. braaf, degelijk en saai. Of de tieners de suikerzoete opvattingen van de ontweipers voor hun garderobe zullen delen blijft voor ons een vraag. Het Delfts-blauwe jurkje met het witte keursje was ons té fondant-lief. Vannacht omstreeks half vier is op de Dongenseweg in Tilburg de 27-jarige musicus P. Heijblom uit Dongen levenloos naast zijn motor aangetroffen. Een onderzoek wees uit, dat de man door tot nu toe onbekende oorzaak met grote snelheid tegen een boom moet zijn gereden en daar bij zodanig aan het hoofd werd ge kwetst, dat hij vrijwel onmiddellijk dood moet zijn geweest. Het slacht offer was gehuuwd en vader van twee kinderen. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Koyen, heeft goede hoop, dat de besprekingen over landingsrechten voor de KLM op de westkust van de Verenigde Staten hervat kunnen worden. 'Het is een van de eerste punten die wij bij de nieuwe Amerikaanse re gering aan de orde zullen stellen,' zei hij op Schiphol, waar h|j giste/ren arriveerde om een verlof van twee weken In Nederland door te brengen, Een toezegging van de Amerikaan- land komt, is om uit üe eerste hand se regering voor de hervatting van de besprekingen is er echter nog niet. De logica van het Nederlandse standpunt acht dr. Van Boyen niettemin een goede grond voor zijn hoopvolle ver wachtingen. Het is nu bovendien wel duidelijk dat het hier om een discri minatie van de Nederlandse lucht vaart gaat,' zei de ambassadeur. Reacties op de rede waarin de In donesische minister Soebandrio over infiltraties op Nieuw-Guinea had ge sproken, had dr. Van Royen nog niet gehoord in Washington. Wel kon hij zich voorstellen, dat de Verenigde Staten zich door deze rede geërgerd zouden .voelen. De heer Van Roven heeft de in druk. dat de Verenigde Staten zich door de voortdurend dreigende taal van Indonesië meer bewust zijn ge worden van het acute gevaar. Een van de redenen waarom dr. Van Royen met verlof naar Neder- te vernemen hoe de verhouding tus sen de 'Zes' en de 'Zeven' in Europa zich ontwikkelt. Wanneer men erin slaagt een samenwerking tot stand te brengen tussen deze beide Europese blokken die bij de Amerikanen geen vrees wekt voor mogelijke discriminatie ten opzichte van Amerika, zullen de Ver- enigde Staten hun zegen geven aan deze samenwerking, meent dr Van Royen. De stemming in Washington na het optreden van de regering-Kenne- dy noemde de heer Van Royen 'bij zonder optimistisch'; men heeft het gevoel, dat Kennedy leiding geeft en met gauw bij de pakken neerzit, zei dr. Van Royen. In Italië zijn 40.000 arbeiders in de particuliere metaalindustrie voor 48 uur in staking gegaan. Zij willen een kortere werktijd met behoud van het zelfde loon. Als deze actie niet helpt willen de arbeiders voor onbe paalde tijd in staking gaan. (Van onze sociaal-economische redactie) Het overheidspersoneel krijgt geen uitkering ineens over 1960. De regering heeft het voorstel van de vijf centrales van overheidspersoneel een uitkering van 2 percent met een minimum van 125 van de hand gewezen. De vertegenwoordigers van de centrales hebben er dinsdag in het georganiseerd overleg tevergeefs op gewezen, dat onlangs voor het spoor wegpersoneel wel een extra uitke ring van IVj percent van het jaar loon is goedgekeurd. De zogenaamde franjepot van cir ca ƒ27 miljoen, waaruit over 1SG0 en 1961 nog verbeteringen kunnen worden gefinancierd, zal op de vol gende wijze worden verdeeld: een geringe salarisverhoging voor een zeer kleine groep werk neemsters, die ten opzichte van het mannelijk personeel een achterstand vertoont; een vermindering van de ge meenteklasse-aftrek, waardoor een dee! van de ambtenaren 50 per jaar meer krijgt; een verhoging van de salaris sen van de lagere en middelbare ambtenaren met 60 a 70 per jaar. Deze maatregelen hebben terug werkende kracht tot 1 april 1960. De rooms-katholieke en de prot.- christelijke centrales van overheids personeel en het ambtenareneen- trum hebben deze verdeling ten slotte aanvaard. De centrale van hogere ambtena ren heeft zich er niet over uitge sproken. Alleen de Algemene Bond van Ambtenaren heeft zieh er tegen verklaard, omdat de uitkering in eens over 1960 is afgewezen. De voorlopige hechtenis van de Amsterdamse stenograaf Sal S. is weer verlengd. Hij was op 10 juni 1960 gearresteerd, ver dacht van het medewerken aan muntvervalsing ten behoeve van de Algerijnen. De voorlopige hechtenis van deze verdachte is nu de negende maand ingegaan. En nog heeft de justitie blijkbaar onvoldoende materiaal beschik baar om de zaak voor te brengen. In alle ernst moet toch wel de vraag gesteld worden hoe lang in Nederland voorlopige hechtenis mag duren. De wet stelt geen grens. De wetgever is er vanuit gegaan, dat de hechtenis binnen redelijke grenzen blijft en dat elke verdachte binnen afzienbare termijn voor zijn rechter wordt gebracht. Als de justitie daartoe geen kans ziet, dan wordt Nederland een land waarin een verdachte zonder openbaar proces voor on bepaalde tijd kan worden vastge houden. Dat Is een land, waar de rechtszekerheid onvoldoende is gewaarborgd. Het komt ons voor, dat de justi tie voor dit gevaar oog behoort te hebben. Ook al sou de gedeti neerde van moord worden ver dacht en al zou het Openbaar Ministerie een langjarige straf verwachten, dan nog heeft de verdachte er recht op binnen af zienbare tijd in het openbaar terecht te staan. TLTet geval van Sal S. lijkt ons AJ weer eens een voorbeeld van een voortdurend verlengen van de voorlopige hechtenis, waarbij wordt vergeten, dat de voorlopige hechtenis een zeer ingrijpend, als zeer tijdelijk bedoeld, middel is om de verdachte beschikbaar te houden voor de openbare recht zitting. De lengte van de voor lopige hechtenis blijft op deze manier een voorwerp van aan houdende zorg van de minister van Justitie. Tndonesië adverteert in het Ame- 1 rikaanse toeristenblad Pacific Travel News met de aanlokkelijk heden van de archipel. Hier is blijkbaar het laatste gebied waar men de verworvenheden van de Nederlandse invloed nog wel wil handhaven, 'Bezoekt Indonesië,' aldus deze (Engelse) advertentie. 'Land van onvergankelijke schoonheid een gordel van smaragd, die zich om de evenaar slingert Multatuli heeft het 't langst in Indonesië uitgehouden! Tn sommige bladen, Elsevierz A Weekblad en Het Parool bij voorbeeld, wordt plotseling uit voerig aandacht aan Radio Vero nica besteed. Welwillende be schrijvingen lichten de lezer in over het doen en laten van deze commerciële zender die buiten onze territoriale wateren zijn programma over ons land uit zendt. In Elsevier lezen wij: 'Onze zender is zuiver commer cieel,' zei Dirk Verwey. 'Politiek en godsdienst komen bij ons niet voor de microfoon, wat ze daar voor ook willen betalen. Rode Kruis, hulpacties, Dierenbescher ming e.d. mogen over onze zender gratis reclame maken.' Fiaarmee is niet alles over de commerciële radio gezegd, maar wel veel. Godsdienst en politiek zijn namelijk juist die terreinen waarop verschil van mening is. Het zijn ook terreinen van het geestelijk leven die bui ten de ontspanningssfeer liggen. En daar moet de commerciële radio niets van hebben. Want commerciële radio wil geld ver dienen. En adverteerders hebben geen belangstelling voor pro gramma's op godsdienstig en po litiek terrein. En wat de gratis reclame voor het Rode Kruis betreftdat is ook typisch een kreet van lieden die op reclame uit zijn. Gratis reclame niet voor het Rode Kruis, maar voor zich zelf. Advertentie IM.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2