Eerste TEEM-treinen in mei uit Rotterdam - vele landen doen mee FTT Jongeman bekent veertig inbraken Kunstijsbanen in Amsterdam en Deventer Vhtküêt Ook in Amsterdam ivet opgenomen Waar büjit m'n eten? in de boodschappentas kan het niet... m m Trapje ontdekt in toren van Jan van Schaffelaar KOEK Vier pet. voor grafici PTT mag over de brug - maar tegen betaling Bestuursleden ongediplomeerd Vijfdagen-week op lagere school Lugubere vondst viel nogal mee m m I jSff. Baby verbrand Sicrkboasw HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 mm iPiöilt m£m W 1 ttodmêmr IfÉPÉsÉ fnet' De kinderen van de Burgemeester Dekkerschool in Brummen krijgen een vijfdaagse werkweek. Van vier achtereenvolgende zaterdagen zullen ze telkens de eerste twee vry zijn en de laatste twee normaal werken. Daartoe is na overleg met de in specteur van het lager onderwijs be sloten, omdat de meeste vaders van de leerlingen werken bjj de fabriek van Becker's Sons N.V., waar men ook twee zaterdagen vrij heeft en twee zaterdagen werkt. De scholieren zullen de lesuren van de vrije zaterdagen inhalen door elke dag een kwartier eerder te beginnen. (Van een onzer verslaggevers) Niet alleen Rotterdam, maar ook Amsterdam zal worden op genomen in het TEEM-net, de nieuwe internationale dienst van zeer snelle goederentreinen. De Nederlandse Spoorwegen hebben dit onlangs weten te be reiken. Rotterdam blijft begin- en eindpunt van het TEEM- net (de afkorting Is van: Trans-Europ-Express-Merehandises), maar Amsterdam en nog enkele andere grote stations zullen er via Venlo rechtstreeks op worden aangesloten. De TEEM-treinen gaan rijden met ingang van de nieuwe 7.oinerdienst- regeling, eind mei. Al onmiddellijk (Van een onzer verslaggevers) In een zogenaamde kruipkelder onder een pand aan de Prins Hen drikkade in Botterdam dacht PTT- personeel dinsdag beenderen te heb ben gevonden. De politie werd ge alarmeerd om naarde lugubere vondst te komen kijken. Uit het on derzoek bleek, dat de „beenderen" gedeelten van een karbouwhoorn waren. Die hoorn is er vermoedelijk door de vorige bewoners, mensen die uit Indonesië kwamen, achterge laten. Van een relatie in Nieuw-Guinea heejt Artis dezer dagen een casua- ris familielid van de struisvogel ontvangen. Het is nog een jong exemplaar van enkele maanden oud, dat door de inheemse bevolking icas gevangen en op het punt stond als hoofd figuur te dienen bij een feestmaal tijd. De Artisrelwtie en üe eigenaars van de casuaris zijn toen overeenge- ■komen, dat de vogel zou morden ge ruild voor deachterbout van een hert. Het casuarisje werd prompt in het vliegtuig gezet en kwam dezer dagen in Amsterdam aan, waar hei direct de aandacht op zich vestigde door een onvoor stelbare eetlust aan de dag te leg gen. dagelijks, maar niet op zondag. Ze zullen met een snelheid van ten minste 85 km per uur over de Euro pese spoorlijnen daveren en voorrang hebben boven alle andere goederen treinen. Er is besloten met een vijftiental TEEM-treindiensten per dag te be ginnen. Voor Nederland zijn daar van de diensten RotterdamVenlo BazelChiasso, RotterdamVenlo Neurenberg en BazelKeulenVen loRotterdam de belangrijkste. Achttien landen werken aan het TEEM-net mee: België, Bulgarije, West- en Oost-Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Italië, Zuid- slavië. Luxemburg, Nederland, Oos tenrijk, Polen. Roemenië, Zweden, Zwitserland. Penemarken en Noor wegen. Ze hebben op een onlangs in Boedapest gehouden conferentie reeds besloten het net zo spoedig mo gelijk met nieuwe trajecten uit te breiden. Concurreren De opzet van dit alles is de con currentiepositie van de spoorwegen ten opzichte van het wegvervoer te versterken. Door de grote snelheid van de TEEM-treinen en doordat de deelnemende landen zich hebben verplicht voor een zo kort mogelijk oponthoud aan de grenzen te zorgen, kunnen de treinen op alle trajecten een gemiddelde snelheid van 45 km per uur bereiken. Dat is volgens de TEEM-partners sneller dan men met een vrachtauto kan bereiken. De TEEM-treinen zullen aver het traject RotterdamBazel bjj voor beeld drie uur korter doen dan de snelste goederentrein van vandaag. Voor wagons met aan bederf onder hevige goederen kan op dit traject zelfs een tijdwinst van zes uur be reikt worden. Op het Neurenbergse traject wordt een versnelling van zes uur bereikt, wat voor het vervoer in de richting Praag tijdbesparingen tot een heel etmaal oplevert. De spoorwegdirecties in de landen van vertrek bepalen welke goederen voor vervoer met TEEM-treinen zijn toegelaten. De NS huldigen het prin cipe. dat alle goederen, met uitzon dering van massagoederen (kolen, steenslag e.d.) moeten worden ver voerd. A msterdamParijs ZÜ streven er bovendien naar om in ons land alle havens van beteke nis en zoveel mogelijk produktie- en consumptiecentra een aansluiting te geven op de TEEM-treinen. «Rotter dam werd als begin- en eindpunt ge kozen, omdat dit voor de dienstre geling het best uitkwam. Voor een aparte verbinding met Parijs is om dezelfde reden Amster dam als begin- en eindpunt gekozen. Daarover Is de vorige maand, tijdens een speciale TEEM-conferentie in Praag, overeenstemming bereikt met de Belgische en Franse spoorwegen. De TEEM-treinen op deze lijn zul len over de afstand Amsterdam Parijs viji' uur korter doen dan de snelste goederentrein van de huidige dienstregeling. Het Noordhollandse groen tegebied en de IJmuidense vis- hallen krijgen een aansluiting op deze treinen. 1SSS» 'SS' De huisvrouwen (en -mannen) die hun boodschappen doen in dit grote warenhuis te B renten, in Duitsland, kunnen er niet alleen de gewone dingen kopen, maar ook, zoals de foto aantoont, een kïéin sportvliegtuig. dat hier bo ven de toonbanken met sokken en onder-goed aan het plafond is op gehangen. Het is een klein Belgisch sport vliegtuig, dat 14.500 mark moet kosten een kleinigheid voor het toestelletje misschien, maar of de huisvrouw er gauw toe zal beslui ten? Het is in ieder geval voor het eerst dat een warenhuis ertoe is overgegaan zijn klanten ook een sportvliegtuig aan te bieden. V (Van een onzer verslaggevers) Het zeven maanden oude zoontje van de familie Boon te Kapclle aan de Usel is dinsdagmorgen om het leven gekomen nadat zijn bedje in brand was geraakt. De brand ontstond na oververhit ting van een stoomtoestel, dat werd gebruikt om een longontsteking bij het kind te bestrijden. De moeder was in een aangrenzen- de kamer in slaap gevallen. Do nacht ervoor had zij bij haar zoon- tje gewaakt. I (Van een onzer verslaggevers) De Oldenzaalsc politie heeft een jongeman uit Locliem aangehouden, die volgens zijn verhaal de laatste maanden uitsluitend van inbraak zou hebben geleefd. Toen het uren lange verhoor dinsdagmiddag voor lopig werd afgesloten, waren een veertig inbraken geteld. In totaal zou de Lochemer, de 22- jarige H. U,, ruim duizend gulden hebben buitgemaakt. Zijn ouders wisten niet beter of hun zoon had een betrekking in Enschede. In werkelijkheid ging hij er week in week uit in Overijsel en in de Achterhoek op uit. Zijn gereedschap bestond uit een schroevedraaier, waarmee hij zich via een raam meestal wel toegang wist te ver schaffen tot woonhuizen of fabrie ken. In het verhoor wist hij zich giste ren inbraken te herinneren in Goor, Zutphen. Deventer, Almelo (5 op één nacht), Doetinchem, Oldenzaal, Diepsnheim, Enschede, Zwolle, in het NS-station te Lochem en in Does burg. (Van een onzer verslaggeefsters) In de beroemde toren in Jan van Schaffelaar Barneveld is het trap- ontdekt, waarlangs it in 1482 met zijn innen naar boven ichtte, toen hij door bende van 'Perrol met Rode Hand' achterna :rd gezeten. Met ware •odsverachting maakte m Schaffelaar toen in helciensproYig van- de torentrans: daar- sor redde hij het leven van zijn metgezellen. De toren wordt op het ogenblik onder leiding van ir, T. Hogevest uit Amersfoort gerestau reerd. Men wil het mach tige touwwerk in zijn oorspronkelijke staat te rugbrengen. Bij boorwerkzaamhe- den in de twee meter dikke muur ontdekte men een gotische boog. In de omgeving van de top van dit gewelfje vond de opzichter een paar treden. Daarna werd de hele trap bloot gelegd. Boven elke tree bevindt zich een boog; de trap loopt door de to renmuur naar boven. De kerkeraad van de Nederlands Hervormde Kerk en het college van B. en W. zijn er aan te pas gekomen. Men snuf felde in oude archieven en vond inderdaad een tekening uit de grijze oudheid waarop de trap stond aangegeven. Metro-maquette op ware grootte moet fouten voorkomen Naar het ANP verneemt heeft het College van Rijksbemiddelaars aan partijen, betrokken bij de collectieve arbeidsovereenkomsten voor de gra fische bedrijven medegedeeld, dat het besloten heeft voor deze overeen komsten een loontoeslag van 4 pet. goed te keuren. (Van een onzer verslaggevers) Twee grote ruimten in de oude fabriek, van Jamin te Rotterdam worden sinds kort geheel in beslag genomen door twee kolossale stukken „metro station": lichte modellen in schaal een op een, gebouwd omdat een project dat het op papier erg aardig deed, in de praktijk wel eens kan tegenvaller. Men besteedde aan deze stationsmoten, samengebauivd uit hout, board ev triplex, een bedrag van ongeveer tienduizend gulden. Het is xvel zeker, dc het rendement een veelvoud daarvan zal zijn. Het betreden van de perrons is een merkwaardige belevenis. Zr echt is alles op ware grootte „voorgebouwd", dat je je met een beetjf fantasie inderdaad in een ondergronds station kunt wanen. Je mi er eigenlijk alleen de rails, öe sinaasappelschillen en de lege siga rettendoosjes daartussen. IrG. Plantema, die ons gistermiddag over de houten perron: leidde vertelde dat een van de directe aanleidingen tot het bouwer van de modellen is geweest de vraag, hoe de kolommen gevorim moesten worden, die het „dak" moesten steunen. Bezoeken aan 011 dergrondse spoorlijnen in Canada en Amerika hadden de Rotter damse metrobouwers geleerd, hoe belangrijk het is ruimte en fris heid na te streven. Men had een ontwerpje voor een kolom in paddestoelvorm, dat het ook in de perspcctiefschcts erg goed deed. Maar in de suiker- werkfabriek nagebouwd bleek het een wat plomp geval te zijn, waarvan een drukkende werking uitging. Met die ontdekking wa ren de modellen ai vele malen te rugverdiend. Maar er is meer. Men kan met wandbekiedingen en kleuren expiri- menteren. Vooral de keuze van dt stationswand is heel belangrijk: men streeft naar een bekleding, die een minimum aan steeds duurder wordend! onderhoud vergt. Toe standen als In New York, waar mc: na een minder gelukkige materiaal keus het onderhoud maar nalaat, w- men beslist voorkomen. En zo laat het zich aanzien, dat de keus zal vallen op een kleine mozaieksteen met een fijne, grijs blauwe tint. Een straal water met een zeepmiddeltje zo nu en dan Is dan wel voldoende, hoopt mer op het metrobouwbursau. Verllchtingsproeveu neemt men ook in deze modellen, waarvan er één een stuk van het station Cen traal (met middenperron) uitbeeldt, het andere het station Leuvehaven (dat zijperrons krtygt). Trappehui- zen, vitrines en reclameaffiches zijn niet vergeten. Helemaal nieuw is het „voorbou ten" van belangrijke delen van een groot project voor Rotterdam niet. Men deed het desttsds ook met de ziekenkamers van het Dijkzigtzieken- huis. En naar pas nu bekend werd de den de Rotterdamse metrobouweis iiet anderhalf jaar geleden ook al met een metrotunnelstuk: buiten de stad, In Krimpen aan den IJssel. En niét in hout en board, maar echt, in oeton. Intussen vordert de bouw van het dok Weena met meer dan rasse schreden, ondanks de pech van de oude palen, die nu in overgrote meerderheid verwijderd zijn. De heiers zijn met de dam- wand klaar: men is druk bezigde grond te verzetten. Twaalf meter moet er weg... Dat kan niet geheel in het droge gebeuren. Om de damwanden tegen druk te geven, zal er over enige tijd water in het dok worden gepompt Grijpers „knijpen" de grond dan ver der onder water weg. Is de twaalf meter overal bereikt, dan wordt er een vijf meier dikke laag mooi zand in het dok gestort. Het moet de functie van het water overnemen, dat pas nu wordt wegge pompt. Het zand, goed verdicht, gaat bovendien de betonnen dokbodem dragen, waarop de timnelstukken zullen worden gefabriceerd. Een stukje perron van de Rot terdamse metro. Toekomstmuziek in hout, board en triplex, 'voor gebouwd' op ware schaal. y u Hoewel er uit het dok zo'n 80,000 kubieke meter klei moet worden weggegraven, merkt men in de stad toch van grootscheepse grond transporten niets. Het overgrote deel ervan kan namelijk op het werkterrein zelf goed worden ge bruikt. Een zware pijpleiding, die het aok straks vol water moet zet ten, ligt gereed. Zij is aangesloten op de grote spuileiding, die de Rotterdamse singels van „vers" water voorziet. (Van een onzer verslaggevers) - Hoewel de nieuwe brug over de Merwede bij Gorkum pas op 15 maart zal worden geopend, mogen de postwagens van de PTT van en naar Gorkum reeds sinds half februari gebruik maken van deze brug. Dat betekent een aanzienlijke ver betering van de postverbindingen tussen de gemeenten ten noorden en zuiden van de Merwede in vergelij king met vroeger, toen men eerst om 6 uur 's morgens voor het eerst met de veerpont over kon. Maar hoewel de PTT-wagens dus geen gebruik meer maken van de veerdienst, betekent dat nog niet, dat er geen veergeld meer betaald wordt. Tot de opening van de brug heeft Gorkum volgens zijn „heeriyk veer- recht" het alleenrecht om mensen over de rivier te zetten en tot die datum blijven de PTT-wagens, die over de brug rijden, trouw hun veer geld betalen. (Van onze correspondent) Op de vergadering van de kolen- bond Algemeen Belang te Ooltgens- plaat kwamen de leden tot de ont dekking, dat er een post van 50 boete op de uitgavenlijst prijkte. Het bestuur kwam snel met een ophel dering. Niemand van de bestuursle den was in het bezit van het diplo ma voor brandstoffenhandelaar en dus was men in botsing gekomen met de vestigingswet In de leemte Is inmiddels voorzien! Bij een gasontploffing in een uit de veertiende eeuw daterend Franciscaner klooster in Piacenza (Noord-Italië) zijn dinsdag twee pa ters om het leven gekomen. Het ge bouw liep zware schade op. TTet door de regering ingedien- de wetsontwerp waarin een rijksregeling voor de subsidie voor kerkbouw wordt voorgesteld, ach ten wij in grote trekken aan vaardbaar. Het bouwen van nieu we kerken in nieuwe stadswijken en dorpen is voor de inwoners ter plaatse nauwelijks meer te be talen. Waar de overheid bijspringt in de aanleg van sportterreinen en speelplaatsen, parkeerruimten en zwembaden is het juist, dat ook de helpende hand wordt ge boden" bij de bouw van nieuwe kerken. De geestelijke ontplooiing van de burgers gaat de overheid in zoverre direct ter harte, dat zij hulp dient te verlenen waar zon der haar hulp de mogelijkheden voor geestelijk en godsdienstig ge meenschapsleven lange tijd zou den blijven ontbreken. Het spreekt wel vanzelf dat de overheid zich niet heeft te men gen in het godsdienstig eii gees telijk leven zelf. De kerk dient haar eigen leven te leiden. Het spreekt voor ons ook vanzelf dat de overheid de verschillende ker ken en levensbeschouwelijke groe peringen op dezelfde wijze moet behandelen als zij tot enige hulp verlening overgaat. "P"et thans ingediende ontwerp voldoet aan deze eisen. De hulp wordt beperkt tot een subsi die in de bouw van nieuwe ker ken. Verder gaat de overheid niet en inmenging in kerkelijke aan gelegenheden lijkt ons niet te duchten. En de overheid behan delt de kerken naar dezelfde maatstaf. Bovendien is in het wetsontwerp voorgesteld de le vensbeschouwelijke verenigingen, die een bezinningsgebouw willen stichten, volgens een speciale re geling op gelijke manier te helpen als de kerken. Het zou, voor alle zekerheid, wenselijk zijn als het parlement bij de behandeling van het wetsontwerp reeds de nodige zekerheid kon krijgen over de in houd van de koninklijke beslui ten, die deze materie op grond van deze wet voor de bezinnings- gebouwen zullen regelen. Hoewel het ontwerp van de commissie-Sassen model heeft ge staan voor de Ingediende rege ling, wijkt het wetsontwerp op een paar belangrijke punten van het ontwerp-Sassen af. De afwij kingen achten wij verbeteringen. TTet belangrijkst is de bepaling A dat alleen nieuwe kerken voor subsidie in aanmerking- komen en geen kerken die worden gebouwd ter vervanging van bestaande ge bouwen. Deze bepaling garan deert, dat het beschikbare subsi die daar terechtkomt waar er de meeste behoefte aan is: In de nieuwe woonwijken. De vervan ging van een bestaand gebouw door een nieuw blijft helemaal een zaak van de leden van het kerkgenootschap. Daarmee is nog niet helemaal voorkomen dat de overheid kerkbouw subsidieert die niet bedoelt In een bestaande be hoefte te voorzien, maar een nog niet bestaande behoefte te schep pen. Om elke mogelijkheid af te snijden dat de overheid In de wervingsactiviteit van kerken en levensbeschouwelijke groeperin gen wordt betrokken, zou het ge wenst zijn dat de wet eist, dat van een bepaalde behoefte aan het gebouw ter plaatse genoegzaam is gebleken. Om de gelijkheid van behande ling te waarborgen moet elke pro vinciale of gemeentelijke subsi dieregeling verdwijnen als de rijksregeling van kracht wordt. De terugwerkende kracht van de wet wordt terecht beperkt tot ge bouwen die na 1 maart 1961 zijn gegund. Daarmee zijn twee knopen bevredigend doorgehakt. Er blijft ten slotte nog de vraag of een subsidie van 25 percent van de bouwkosten voldoende soelaas biedt waar de commissie-Sassen de behoefte aan subsidie op een derde van de stichtingskosten heeft berekend. En ten slotte: dat deze wet na tien jaar zou kunnen vervallen lijkt ons uitgesloten. Als eenmaal besloten Is van rijks wege kerkbouw te subsidiëren Is is het zeer onwaarschijnlijk dat deze regeling binnen afzienbare tijd weer gemist zal kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam en Deventer krijgen ee: kunstijsbaan. De Nederlandse Sport federatie is bereid in beide plaatsen 250.000 te investeren. De kunstijs banen worden gemaakt volgens hel systeem van het Ullevi-stadion in Gotenburg. Met de aanleg van beide banen is ongeveer twee, miljoen ge moeid. De gemeente Amsterdam had ais voorwaarde gesteld voor het verlenen van eventuele financiële medewer king, dat ook van de zijde van de sportorganisaties belangrijke garan- ,ies zouden worden gegeven. Nu de Nederlandse Sportfederatie bereid «een bedrag te investeren van f -50.000.— en bovendien een gara wil geven van hetzelfde - J" 15 '1ft wm* -n- uur be reia de gemeenteraad voor te stel len garant ie zijn voor net ontbre kende half miljoen gulden. Binnenkort hoopt de SIA een dele gatie naar Gotenburg af te vaardigei om de technische bijzonderheden vai de koeltechniek in het Ullevi-stadior te bestuderen. De NSF wil aan Deventer dezelfde faciliteiten voor het aanleggen van een kunstijsbaan bieden. Deventer heeft indertijd morele steun toege zegd gekregen van een aantal fabri kanten. Het wachten is op financiële steun uit de industriële kringen. De NSF staat ook sympathiek Tegenover de plannen van Heeren veen. Deze zijn echter nog niet in een stadium van uitvoering op korte termijn, in Friesland is men echter vast van plan de ijsbaan tot werke lijkheid te maken. Advertentie l.M.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2