Aanval met benzine op verpleegster: eis 4 jaar Zuiderkruis brengt 624 spijtoptanten KAB-Geleen: .geen subsidie voor Humanitas CH U - voorzitter ziet volop 'vrije kwesties' Winst van Unilever in 1960 gedaald Student stak belager dood uit noodweer - geen straf gevraagd Wm I -jg Ba ÜB Het sgi Aanrander (met mes gestoken) bekent Man gedood bij botsing Zeer zacht en regenkansen Kolendamp eist slachtoffer Duopassagiere bij botsing gedood Vrije BRUVNZEEL lit JUS Aspirin KE NNISaEVING Concentratie Misltraam HET VRIJE VOLK VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 Prof. Vos begraven Nederlands-Belgisch militair akkoord Briefkaarten Eenzame figuur balpennen Individuele problemen SAMEN UIT SAMEN Geen genade voor subsidie kerkebouiv In de wet Zaakvoerder vair verduistering verdacht jjgj Zen Du ook m élk gezin .gezien'! OLIEKACHELS RAD I VECTOR' CENTRIFUGES HALVE PRMS SINGEL 43 Reflexbeweging Landbouwer onder trekker gedood Advertentie 1ST. Advertentie (I,M.) Zij die gewend zijn om kousen te kopen die niet alleen ragfijn, maar bovendien tot de sterkste behoren die er zijn, beuoeven wij niets over Perion te ver tellen. Haar dit is niet alleen een aan bieding Perlons, neen, die zijn Perions van 2.75 per paar, nu... méér dan een gulden goed koper dan normaal. Dem®r Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Perlonkousen met fijne naad, 20 denier, elastisch boord en ladderstop in boord en teen, in courante maten en in mo dieuze kleuren, per paar voor (Van een onzer verslaggevers) In Maastricht, zijn geboortestad, is gistermiddag het stoffelijk overschot ten grave gedragen van prof. dr. J. J. Th. Vos, oud-hoogleraar algemene pathologie asm de rijksuniversiteit te Groningen. Prof. Vos, die zaterdag op 73-jarige leeftijd na een hartaanval m Am sterdam ovsrleed, verwierf interna tionale faam op het gebied van de kankerbestrijding. Op verzoek van de familie werd aan het graf niet gesproken. De oud ste zoon van de overledene, Ch. J. Vos. dankte voor de belangstelling. DEN HAAG (ANP) De Nederland se min*ster van Defensie en de Bel gische minister van Landsverdediging hebben in Brussel hun gebruikelijk» samenkomst gehad, v.-aarbij zij heb ben besloten de sinds 1948 bestaand» contacten meer vaste vorm te geven De opzet is de grootst mogelijke sa menwerking der beide kriigsmachter te bereiken (Van een onzer verslaggevers) 'U liep (och allang met het Idee rond wraak op zuster Westerhuis te nemen?', zo vroeg de president van de Amsterdamse rechtbank gistermid dag de 49-jarige meubelmaker Gijsbert van der V„ die op 10 augustus een 32-jarige wijkverpleegster met benzine had overgoten. De ™an (holle ogen in een mager, scherp gesneden gezicht) antwoordde: Daar is mij niets van bekend, daar weet niemand iets van.' In zijn stem klonken agressiviteit en verongclijktheld door. "Dacht u dat," zei de presi dent, ongelovig naar het dossier wijzend, 'en uw uitlatingen dan. uw brie- ven en briefkaarten?' ("Van een onzer verslaggevers) De 20-jarige loodgieter J. D. uit Amsterdam, die op 7 februari op de dille Passeerdersgracht in de hoofd stad door een jonge vrouw tot twee maal toe in de borst werd gestoken, oadat hij haar had lastig gevallen, heeft donderdag tegenover sle zeden politie bekend, dat hij inderdaad het plan had deze vrouw aan te randen. Bovendien is gebleken dat hij een half uur vóór dit incident m dezelfde juurt geprobeerd heeft, een andere jonge vrouw aan te randen. Het tweede slachtoffer van D. de 27-jange rnej. N. E„ heeft een stiletto mes te voorschijn gehaaid, toen hij naar wilde aanvallen. Door de ste ken verloor de man zoveel bloed, dat hij naar het Binnengasthuis moest worden overgebracht. Dinsdag werd hij uit het zieken huis ontslagen, maar zijn vrijheid was slechts van korte duur. Hii is door de zedenpolitie aangehouden. Morgen zal hij voor de officier van Justitie mr. H. Bouma worden geleid. Maar de verdachte, tegen wie de of ficier van Justitie wegens poging tot zware mishandeling met voorbedach ten rade vier jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van- de regering eiste, bleef erbij dat hij niet van plan was geweest de ve.pleegster in brand te steken en zijn daad, zo verklaarde hij, was alleen het gevolg geweest van de biertjes, die hij tevoren m een café gedronken had. De verpleegster had de meubelma ker, die aan een chronische ziekte lijdt, jarenlang verzorgd en ook zijn vrouw tot aan haar dood. 'Het is ge loof ik zo gegaan.' meende de presi dent. 'doordat zij geregeld bij u thuis kwam, heeft u zich een verhouding met de zuster ingebeeld." Zij bleek daar echter allerminst van gediend te -zijn en nadat hij eens uit zijn bed gekomen was en de deur op slot had gedaan, was zij niet meer teruggeko men en had een veel oudere collega de meubelmaker verder moeten hel pen. Reeds m het voorjaar zou hij tegen een buurtgenoot, eveneens een pa tiënt van zuster Westerhtus en thans haar verloofde, gedreigd hebben 'haar wel te zullen krijgen.' In die richting wezen ook ettelijke briefkaarten, die de meubelmaker op dezelfde dag, waarop hij zijn levens gevaarlijke daad volvoerde, aan ken nissen had gestuurd. Of hij ze ervóór of ema geschreven had was lange tijd het onderwerp van discussie. Zijn bij de rechter-commis- saris afgelegde verklaring: 'Ik schreef ze ervóór,' trok hij ter zitting in. Hij had de jonge vrouw des mid dags bij het wijkgebouw van het Oranje-Groene Kruis aan het Mamix- plein opgewacht en haar gevraagd hem voor een aanval te behandelen. Binnen gaf hij haar een briefje, dat niets bijzonders behelsde en terwijl zij zich boog om het te lezen, goot hij een paar liter benzine uit een bus over haar uit. De zuster rende gillend naar de conciërge boven en, zo con cludeerde de officier van Justitie, slechts aan deze snelle reactie is het te danken, dat de verdachte zijn plan niet heeft kunnen afmaken. In de rapporten werd hij een een zame, zich miskend doelende en jaloerse figuur genoemd. De psychi ater vond het beter, dat hij voorlopig uit de maatschappij blijft, omdat het risico bestaat dat hij weer tot gekke dingen komt. Hij werd verminderd toerekenbaar geacht. Dit het deskundigenrapport bleek nog dat indien er ook maar één vonk op één meter afstand van de met benzine doordient te kleding van de vrouw was ontstaan, zij in brand zou zjjn gevolgen, hetgeen met grote Advertentie (1-M.) met documenten inkt (Van een onzer verslaggevers) 'De gezondheid van de spijt- over. Ik heb de indruk gekre gen, dat de gewone voedings toestand draaglijk is in Indo optanten laat niets te wensen nesië. Kleding is blijkbaar schaars. Het verliezen van een betrekking, het zich gepasseerd voelen door In donesiërs, het weggaan van familie leden en geestelijke druk zijn meestal de beweegredenen, die de spijtoptan ten eeD visum voor Nederland doet aanvrage».* Dit vertelde minister C. W. Beer man gistermiddag aan boord van de Zuiderkruis, nadat hij tal van ge sprekken met in Nederland toegela ten spijtoptanten had gevoerd. Met de Zuiderkruis kwamen 624 spijtoptanten aan. In totaal 125 ge- zinen, waaraan één van elf. vijf van tien. negen van negen en vijf van acht personen. Vrijwel alle gezinnen zijn gisteren nog naar hun bestem ming gebracht met uitzondering van hen,' die in Noord- en Zuid-Holland terecht zouden komen. 'Het vinden van pensions is daar heel moeilijk. En we moeten ten slot te ook rekening houden met de va kantiegangers.' aldus minister Beer man. Met deze 6'14 mee zijn er nu onge veer 7500 spijtoptanten in Nederland toegelaten. Een derde van de 50.000 mensen, die voor het Indonesische staatsburgerschap in aanmerking wenste te komen na de soevereini teitsoverdracht, heeft tot nu toe een visum voor Nederland aangevraagd. Als men de verhalen hoort, die de spijtoptanten aan minister Beerman vertelden, is het moeilijk om echt schrijnende gevallen onder de 125 gezinnen aan te wijzen. 'Er zijn echter ongetwijfeld vee" mensen, die het heel moeilijk hadden in Indonesië. Die nfoeilijkheden lig gen meestal op het individuele vlak.' aldus minister Beerman. 'Tóch zijn er ook spijtoptanten, die weer terug willen naar Indonesië. Dat zijn er overigens maar weinig. De meesten passen zich snel en goed aan.' zekerheid zwaar lichamelijk letsel en wellicht haar dood tot gevolg zou hebben gehad. Volgens de officier van Justitie, die de primair ten laste gelegde poging tot moord of doodslag vallen liet. was de meubelmaker met zijn voorberei dende handelingen zover gegaan, dat hij, vóór hij een zelfmoordpoging ondernam, aan een kennis in Zeeland telegrafisch zijn dood meldde. Een vrouwelijke relatie van de ver dachte, zo liet de president nog weten, had uit angst voor schriitelyke drei gementen van de man inderdaad een eind aan haar leven gemaakt. Hierop wees de officier nog eens, toen deze de verdachte 'een enorm gevaar voor de maatschappij' noemde. Aan de andere kant wilde hij rekmg hou den met de conclusie van de psychia ter. De raadsman betoogde dat de voor bedachte rade niet bewezen was en vroeg op wettelijke gronden vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank doet 8 maart uitspraak. A rf.nfrt.f.nti/» 7 "M V* j hebben de kinderen onder deskundig toezicht hun eigen speelparadijs. De Verenigde Naties in het klein én op hun best! (Van een onzer verslaggevers) De KAB-centrale te Geleen voert een felle actie tegen de plaatselijke afdeling van de stichting voor maatschappelijk werk Humanitas, die het gemeentebestuur om subsidie ge vraagd heeft. Alle katholieke raadsleden hebben een brief van de KAB gekregen, en voor zondagavond is een vergadering in het r.-k. jeugdhuis uitgeschreven. De Nijmeegse priester \V. Engelen zal dan spreken over "Het Humanistisch Verbond en zijn neveninstellingen: wat is wat wil en wat doet Humanitas?" Het subsidievoorstel van B, en W. komt m de raadsvergadering van dins dagavond, voor de tweede maai reeds, aan de orde. (Van een onzer verslaggevers) Bij een botsing tussen een perso nenauto en een truck met oplegger is gisteren op rijksweg 32, twee kilo meter ten noorden van Wolvega, de 41-jarige heer T. Timmermans uit Steemvijk zo zwaar gewond geraakt dat hij korte tijd later in het zieken huis te Heerenveen is overleden. Het ongeluk ontstond toen de heer Timmermans een voor hem rijdende personenauto wilde passeren en daarbij een (£uck met oplegger die van de tegenovergestelde richting naderde, te laat opmerkte. De heer Timmermans botste metzijn auto tegen de rechterzijde van de truck waarna de zwaar beschadigde wagen in een bermsloot werd geslingerd. De oplegger van de vrachtauto raakte na de botsing los van de truck en kantelde op een juist passerende derde auto. Ook een vierde auto werd door de truck geraakt. De bestuur ders van deze auto's kwamen evenals de chauffeur van de truck met de schrik vrij. Door de enorme ravage werd het verkeer ongeveer twee uur gestremd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. Het werd namelijk op 8 februari voor de eerste keer behandeld. Toen staakten echter de stemmen: tien tegen tien. Tegen waren de 10 KVP-raadsleden (die m deze raadsperiode als opposi tie fungeren), voor waren de drie aanwezige wethouders (waarvan twee (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van de Chris- telijk-Historische Unie, mr.H. K, J. Beernink, heeft op een toogdag" van zijn partij te Arn hem donderdag verklaard, dat hij actuele politieke vraagstuk ken ais de wet op de kinderbij slag, de mammoetwet, subsi die kerkebouw en omroep- en TV-regelingen ziet als 'vrije kwesties'. 'Vrije kwesties* zijn voor hem vraagstukken waarover geen binden de afspraken zijn gemaakt bij de ka binetsreconstructie. De fracties in de Tweede Kamer kunnen dus in vrij heid voor of tegen stemmen. De vraag of er thans sprake is van een extra parlementair kabinet vond de heei Beernink niet belangrijk: Hij zag de huidige regering als een soort tussen vorm. Over de kinderbijslag zei de heet Beernink: Wij laten ons niet dwin gen door bepaalde (r.-k.) ministers maar zullen de wet op zijn zakelijke merites beoordelen. Hij meende dat de verzekeringsgedachte ten onrechte in deze wet wordt ingevoerd. Hii zag wel een taak van de overheid bij steun aan kinderrijke gezinnen, maar dan met via een verzekering. De wet op de subsidiëring van kei- kebouw kon ook geen genade vinden ra de ogen van de CHD-voorzitter, in dien de steun voor de bouw van foe- zinningstehuizen voor buitenkerkelij ken worJ" overgelaten aan een rege ling per .mkliifc besluit. Deze kwestie dient in de wet te worden geregeld of uitgesloten te 1 worden. Op grond van het e.-h. principe over de christelijke grondslag van de staat zou dc heer Beernink zich echter tegen de wet verklaren als daarin de steun aan humanistische instellingen werd opgenomen. De reacties uit christehjk-histo- rische kring na de jongste kabinets crisis hadden de heer Beernink wei geleerd dat er in zijn partij overwe gend bezwaar bestaat tegen eer. nau wer samengaan met de antirevolu tionairen. Het verwiit, dat de CHU in het voetspoor van de ARP was ge treden tijdens de crisis wees de heer Beernink echter af. Verdacht van verduistering -van een bedrag of goederen tot een totaal van 10,000 is te Enkhuizen in ar rest gesteld de 52-jarige J. van T.. zaakvoerder van het. Aikmaars he renconfectiebedrijf Spaander en Co. N.V. De zaakvoerder,- die volledig heeft bekend, wordt zaterdag voorge leid voor de officier van Justitie te Alkmaar. Het bedrijf in Enkhuizen is ontruimd en gesloten. Het tekort werd ontdekt bij de laatste inven tarisatie in december van het vorige jaar. Advertentie IM. aikomstig zijn uit de r.-k. dissidente de derde is prot. chr.), de vijf r.-k. dissidenten, en de twee PvdA-raads leden. De vierde wethouder, eveneens r.-k.-dissident, was afwezig. Ook hij had het voorstel gesteund, zodat het bij zijn aanwezigheid met 11 tegen 10 stemmen zou zijn aangenomen. 'Namens de meer dan 2000 bij ons aangesloten leden hopen -wij, dat alle katholieke raadsleden de sub sidie-aanvrage van Humanitas zul len weigeren, Een andere houding zal ons met alleen sterk teleurstel len, maar ons ook sterk te denken geven,' aldus de brief van de KAB. 'Humanitas wil sociaal werk doen onder het stempel: zonder God. Ge zinsverzorgsters van Humanitas m Heerlen dat is de ervaring van een parochiegeestelijke aldaar infiltre ren katholieke gezinnen met huma nistische ideeën. Dat dit niet rifijd openlijk gebeurt maakt voor ons hun werk des te gevaarlijker en moet ons dubbel waakzam doen zijn,' aldus de KAB. Premier Debré van Frankrijk brengt een tweedaags bezoek aan het Algerijnse Saharagebied. Hij zalo.m. de Franse raketproefbasis in Colomb Bechar bezoeken. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur is weer bijzonder in vorm op het ogenblik. In zachte lucht uit Frankrijk loopt het kwik met gemak tot tien a dertien graden Celsius op. Morgen gaat de zon weer schuil achter frontale bewolking en stjjgt de kans op wat regen. Het weer heeft zich het afgelopen etmaal grillig gedragen. Zeer onver wacht bracht een storing in de ho gere luchtlagen fikse regenbuien: plaatselijk vijf tot tien mm. Achter dit front is een gebied met opklarin gen gevolgd, waarin de temperatuur bij aanvoer van zeer milde lucht tot tien A dertien graden kon oplopen. Bordeaux meldde gisteren een ma ximum van twintig graden Celsius. Constantine in Algiers bereikte met 27 graden Celsius zelfs al een zo merse waarde. Vannacht was het in Frankrijk nergens kouder dan acht tot elf graden. Advertentie I BI i&i aangénamé- smattit j, .'r'.-b-. ./- aah- kindèren aapgapastéj rt 'Idbseririg-'-;.-"-f- veuigheidssluvnng. J (Van onze corrspondent) De weduwe Oosterom, wonende aan de Overtocht te Bodegraven, is woensdag door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Toen de bakker geen gehoor kreeg, opende hij de deur. Hij zag de wouw aan de tafel zitten, maar zij was reeds bui ten bewustzijn. De bakker opende direct alle ramen en deuren en waarschuwde een arts. Hoewel meer dan een uur kunstmatige ademha ling werd toegepast, konden de le vensgeesten niet meer opgewekt wor den. Wegens liquidatie wordt de laatste party verplaatsbare (Becht en Dyserïnck) direct aan het publiek verkocht Deze oliekache! zeer geschikt voor verwarming van bunga lows, zomerhuizen, boten, cara vans, studeerkamers, enz "Verbruik ca. li ct. p. nar Absoluut reukloos Desgewenst 5 dagen op proef Van 105,voor 60, Binnenkort een liquidatiepartij die VQuf de worden aangeboden Amsterdam Telefoon 020-221777 (Van onze sociaal-economische redactie) Ondanks een met 636 miljoen tot 19.652 miljoen gestegen omzet vertoont de winst van het Unilever-concern over 1960 een flinke daling. De brutowinst voor belastingen daalde van 1216 miljoen in 1959 tot 1129 miljoen in het afgelopen jaar. Na aftrek van belastingen (J 573 mil joen tegen 594 miljoen m 1959) en buitengewone verliezen en winsten resteert een nettowinst van 550 miljoen, dat is 90 miljoen minder dan een jaar tevoren. Ondanks deze daling van de winst ontvangen aandeelhouders van Uni lever tuch een hogere dividenduitke ring. Voorgesteld wordt namelijk een slofdividend van 13 percent uit te keren, waardoor het totale dividend over het afgelopen jaar 21 percent zal bedragen tegen 20 percent over 1959. De winstdaling, zo blijkt uit de gedetailleerde cijfers, trad voor het grootste deel (75 van de 90 mil joen) in het tweede halfjaar op, in welk tijdvak ook de omzetstij ging veel geringer was dan in de eerste helft. De winstdaling 'was bij het Engelse deel van het concern sterker dan bij het Nederlandse deel. In hoeverre de Pianta-affaire nog van invloed is ge weest op totale omzet en winst van Unilever blijkt niet uit het thans uitgegeven communiqué. De 29-jarige mevrouw H. II. Wisse uit Wassenaar is gisteravond op de rijksweg 13 te Delft van de duo van een motor geslingerd en zwaar ge wond naar het Hippolytusziekenhuis vervoerd, waar zy kort na aankomst is overleden. Het ongeluk gebeurde omstreeks acht uur ter hoogte van de Pauwmo len toen een Volkswagen ten gevolge van slippen dwars op de weg kwam te staan. De 34-jarige motorrijder C. Th. Wisse, schilder uit Wasse naar, naderde met zijn echtgenote op de duo. De berijder merkte de auto op het laatste moment op, wist nog uit te wijken, maar slipte. De vrouw werd van de motor geslingerd en bleef zwaar gewond op het weg dek liggen. Zij laat vjjf kinderen achter. (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie te j meende, dat een beroep op noodweer gerechtvaardigd was. De beklaagde is een eenzame figuur, Groningen heeft gistermiddag I ,^,^3 officier, die de zelfkant van het leven zocht. Op een avond ont- ontslag van rechtsvervolging gevraagd tegen de 26-jarige J. M. D. uit Eygelshoven, tot voor kort student in Gronin gen, die vorig jaar in de nacht van 1 op 2 juli de ex-echtge noot van zijn 'vriendin' de 30-jarige Hoekstra een dode lijke steek met een zakmes toebracht. De tenlastelegging luidde doodslag, subsidiair mishandeling de dood ten gevolge hebbende. Maar de officier moette hij een meisje, met wie hij betrekkingen aanknoopte. Gezien de vrij kinderlijke structuur van ver dachte valt aan te nemen, dat hij niet wist met een prostituee te doen te hebben. Zij had hem verteld in een ziekenhuis te werken.. Op de bewuste avond had de ex- man van zijn "vriendin' met een ken nis de afspraak gemaakt. D. af te tuigen. Toen de beklaagde dan ook dr i.iati op zich af zag 'tormen mei een stuk hout in de hand en boven dien diens vriend ontwaarde, moet hij in een reflexbeweging Hoekstra j gen uitspraak doen. hebben neergestoken. Aldus de offi cier. Als getuige werd gehoord de 28- jange Zwaantje B. uit Groningen, de ex-echtgenote van het slachtofier. die in 1958 van haar man was ge scheiden. daar deze haar betichtte van het achterhouden van verdien sten Zij verklaarde op die bewuste avond met haar vriend naar huis te zijn gereden. Daar bleek, dat haar ex-man m het huis was geklommen Toen zij de voordeur opende, stormde Hoekstra onder het uiten van de kreet: 'Waar is die student?' op verdachte toe. De raadsman verklaarde in zijn pleidooi deernis te hebben met het slachtoffer, maar-ook met zijn |eug- dige cliënt. Hij toonde zich erkente lijk voor de clementie van de offi cier. De rechtbank zal over veertien da- "Liet verschijnsel van de concen- L tratie van ondernemingen.de samensmelting van kleine tot grote eenheden, is niet nieuw. Reeds meer dan honderd jaar ge leden heeft (o.a.) Marx er insnij dende opmerkingen over ge maakt. Maar de concentratiebeweging heeft in de afgelopen jaren een bijzondere nieuwe impuls gekre gen. De opsomming die onze so ciaal-economische redactie heeft gegeven van de fusies en overne mingen van bedrijven in de laatste twee jaar, die ver scheidene kolommen besloeg, toont duidelijk aan. hoe snel het op het ogenblik gaat. Zonder twijfel is de naderende Euromarkt op dit ogenblik een van de belangrijkste drijvende krachten naar concentratie. Door de Euromarkt zal immers een veel groter afzetgebied ont staan en daarmee ook meer mo gelijkheden om in veel grotere series te produceren dan tot nu toe het geval was. Daardoor ont staan mogelijkheden, vooral voor grote bedrijven. Alleen grote of nauw samenwerkende bedrijven zullen alle nieuwe exportmoge lijkheden kunnen benutten An derzijds zal door het wegvallen van invoerrechten de concurren tie van de kant van bedrijven in andere Euromarktlanden toene men. Ook dit is een factor, die tot aansluiting noopt. En ten slotte zijn er vele ('"en- tallen Amerikaanse bedrijven, die binnen het grote gebied van de Euromarkt vaste voet willen krij gen en die dat niet zelden doen door samenwerking te zoeken met reeds bestaande bedrijven in de Euromarkt. A nders dan men vroeger wel eens gedacht heeft, betekent deze concentratie intussen niet, dat het kleine bedrijf als zodanig verdwijnt (al zullen veel kleine bedrijven het wel moeilijk krij gen) en evenmin, dat nieuwe be drijven geen kans zouden maken. Wat dit laatste betreft, namen als Van Doorne en Verolme be wijzen wel. dat het ondanks alle klachten over overheidsin grijpen en hoge belastingen ook na de oorlog mogelijk is ge- wpest nieuwe bedrijven groot te maken. Trouwens in alle delen van ons land vindt men tiental len middelgrote industrieën, die in de laatste tien jaren zijn op gekomen. UT is zeker geen reden de groei naar grotere eenheden als een op zich zelf ongewenste ontwikke ling te zien. Integendeel: de con centratie geeft de mógelijkheid de produktiviteitsstijging te be reiken, die onontbeerlijk is voor de welvaartsgroei die wij wensen. Concentratie? Akkoord, mits we er voor zorgen, dat naast en zo nodig tegenover de grote onder nemingen een ten minste even sterk overheidsgezag komt te staan, opdat niet alleen het bij zondere belang van de (mach tige) combinatie, maar vooral ook het algemeen belang tot zijn recht komt. Hier ligt een zeer zware taak, niet alleen voor de nationale overheid, maar vooral ook voor de Europese Commissie, het bestuur van de Euromarkt, wier kartelpol'tiek nog in de kleinste maat kinderschoenen staat. Daarnaast betekei.*" de ontwik keling ook een enorme concen tratie van macht binnen de grote ondernemingen. Macht die op dit moment niet of nauweliiks gecontroleerd wordt uitgeoefend. Naarmate de concentratie voort schrijdt en dat gebeurt in ijl tempo wordt het vraagstuk van de hervorming van de struc tuur van de grote particuliere onderneming urgenter. Tn de c.a.o. voor de sigarenindus- x trie, waarvoor de onderhan delingen thans zijn afgesloten, staat te lezen: Een werknemer wiens vrouw bevalt, krijgt daar voor één vrije dag. ook als deze gebeurtenis op een zaterdag of zondag plaatsvindt. Dat is juist, want de vader heeft dan binnens- en buitens huis gewoonlijk wel wat te doen en van werken komt toch niet veel. Maar de c.a.o. zegt ook: Is er sprake van een miskraam onder de 7 maanden, dan geniet hij een halve vrije dag. Er zouden bittere grapjes te maken zijn over zoveel rekenkun dige zuinigheid. Mogelijk zal. de praktijk menselijker zijn dan de c.a.o. In elk geval is er thans één punt waarop de c.a.o. bij een vol gende herziening gewijzigd kan worden. Op dit punt is deze c.a.o. een miskraam. Gisteren is in I.ewedorp onder de gemeente 's-Heer-Arendskerkc de 72- jarige landbouwer M. V. tijdens werkzaamheden op het land onder een door hem bestuurde zware land bouwtrekker bekneld geraakt. H(j was op slag dood. Koningin Fabioia en prinses Paoia van België zullen op 26 maart niet kunnen deelnemen aan de al gemene verkiezingen, enerzijds om dat zij op 1 juli 1959 geen zes maan den in België waren gedomicilieerd en anderzijds omdat buitenlandse vrouwen, die door huwelijk de Bel gische nationaliteit hebben verkre gen, de eerste tien jaar slechts bij gemeenteraadsverkiezingen mogen stemmen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2