Tati maakt grapjes over moderniteit Geen subsidie voer Humanitas in Geleen Twee miljoen ton keien per spoor naar IJmuider 'rt element Betekenis van spel voor kleuter bij huisvrouwen Aan onze adverteerders sÉ»SÉi Groep h.t.s.'ers bezocht station Start titelstrijd driebanden Joyriding van twee Noren dinsdag tol en met zaterdag één dag tevoren voor twee uur maandagkrant uiterlijk vrijdagmiddag 2 uu Personenauto's in botsing Student met motor neemt de benen Cultuur wordt alleen passief geconsumeerd cbiedammers r elkaar onder Autobus tegen twee geparkeerde auto's Hersenschudding bij oversteken T GEVONDEN Vrouw met brommer tegen vrachtwagen Visafslag WisselkoerseD Veemarkt Rotterdam HET VRIJE VOLK WOENSDAG 1 MAART 1961 hh| Geen Hulot (Van onze speciale verslaggever) Half maart beginnen de Nederlandse en Belgische spoorwe gen met een gigantisch transport van 1.915.000 ton Belgische kelen, die-Rij kswa.terstaat nodig heeft voor de verlenging van de pieren van IJmuiden. fn verband met het steeds stijgende aantal advertentie.1 dat onze zetterij te verwerken krijgt en het vele daaraan verbonden werk, zijn wij genoodzaakt het tijdstip van inlevering van advertentie-opdrachten te vervroegen Wij verzoeken u derhalve uw te plaatsen advertentie voor de krant van in ons bezit te doen zijn en die voor de Opdrachten die na de gestelde tijd in ons bezit komen zullen wij proberen nog uit te voeren; te dien aanzien kunnen wij echter geen enkele garantie geven. Eén en ander geldt zowel voor ds gewone advertenties als vooi de Zaaiertjes. DE DIRECTIE PAGINA 4 Dinsdagavond hield de Vlaardingse Zaken studiekring, in het Rode-Kruisgebouw zich bezig met de vraag: 'Is de cul tuur van West-Europa ster vende?' Op deze vraag tracht te de dichter-schrijvcr Ad den Besten een bevredigend ant woord te geven. ff rrj; wsssm* Jacques Tati is vijftig jaar oud en heeft drie films gemaakt. Zijn eerste, „Jour de fête" maakte hem onmiddellijk beroemd en met zijn tweede werk .,Les vaeances de monsieur Hulot", creëerde hij een onvergetelijke figuur: de zonderling lopende, pijprokende, onhandige meneer Hulot. Dit type heeft hii in zijn laatste film „Mon Oncle" niet losgelaten. Meneer Hulot, wiens twijfelachtige vakantiegenoegens wij kennen, is dit keer in conflict met de moderne maatschappij, vertegenwoordigd door zijn zuster en zwager. Dit echtpaar heeft een ideale woning, door een verfijnd binnenhulsarchiitect uiterst antiseptisch ontworpen en voorzien van fantastische automatieken. De zwager is directeur van een plasticfabriek, waar ook alles blin- Speelplaatsen zijn een probleem. Krijgen verschillende centraal gelegen- -pleinen in Schiedam speehuerktutgen de jeugd weet er gewoonlijk wel raad mee: ze worden binnen korte tijd on bruikbaar gemaakt. In de gemeenteraadsvergadering van vrijdagavond hebben we daarover nogal wat pessimistische geluiden moeten aanhoren. Het CHU-raadsel S. Kuiper vond het aanleggen van nieuwe en kostbare speelwerktuigen onbegonnen werk: de jeugd vernielt toch alles en de grote kinderen geven de kleine geen kans om rustig te spelen, aldus de heer Kuiper. Mevrouw W. R, Drukker-Brink, lid ■van de socialistische raadsfractie, dacht er anders over. Zij deed de suggestie om, naast de vrije speel plaatsen ook zogenaamde gesloten speeltuinen in te richten waar dus een zeker toezicht is. Wethouder Van de Berg dacht aan commissies van buurtbewoners, die beurtelings een oogje in het zei! zou den kunnen houden. Voor de politie is het namelijk niet mogelijk om alle speeltuinen voortdurend onder toe zicht te hebben. Voorlichting over doel en kosten van de speeltuinen daarin zag de heer B. E. Collé (c.p.n.) een oplossing. Hoe dan ook: de speelplaatsen ston den weer eens in het volle licht der belangstelling en het is te hopen, dat men onvermoeibaar naar een oplos sing zal blijven zoeken. Voor de omgeving van bij voorbeeld Edisonpiei.n en Frans Halsplein Is het ongetwijfeld een ergernis te zien, hoe veel er steeds weer aan speelwerk- tuigen wordt vernield en weggesleept. Daarom zal men het uiteindelijk waarschijnlijk toch wel in gesloten speeltuinen moeten zoeken zeker als men de kleintjes, die toch even zeer behoefte hebben aan spel als de ouderen, niet onder de voet wil laten lopen. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Conny, eon meisje van zestien, 2 uur. Ik was aan hem ver slaafd. 7 en 9.15 uur. PASSAGE; Venus in nerts, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Tentoonstel ling collectie moderne grafiek en geïllustreerde boeken, 1017 uur. Diversen: IRENE: CJV, receptie ter gelegenheid van Set 75-jarlg bestaan, 20 uur. MUSIS SACRUM: WUton-Fijenoord, Journaal I960, operette. 20 uur, OPSTAND INGSKERK: Nleuwland Band, cabaret, 19.45 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Mon Oncle, 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Tentoonstel ling collectie moderne grafiek en geïllustreerde boeken, 1017 uur. Diversen: PASSAGE: CJV, het CJV World Song Festival 1961, 20 uur. IRENE: Schaakver. Schiedam, schaak kampioenschap Schiedam, 20 uur. MUSIS SACRUM: Wllton-FUenoord, Journaal I960, operette. 20 uur. GEREF. JEUGDHUIS: CMB, jaarver gadering, 20 uur. Apotheek: Gouka, Eoosstraat 29- kend toegaat en desondanks is hij een beetje jaloers op de nutteloze Hulot. Want z'n zoontje Gerard wordt droef van al dat schone en automatische en zit liever bij zijn oom achter op de bromfiets. Veel „verhaal" is er niet in de film; net als in de vorige werken van Tati gaat het om. komische en satirische scènes. Het niveau, waarop Tati werkt is hoog en hij heeft zich zelf met „Mon Oncle" zeker niet verloochend. Men kan genieten van hoogst vermakelijke vondsten en het van harte eens zijn met zijn grapjes over al te bloedloos modernisme in het dagelijks leven. Maar toch haalt „Mon Oncié" niet bij de vakantie van meneer Hu lot. Het uitgangspunt is al veel min der interressant. Satires over nieu werwetse apparatuur hebben we de laatste tijd al zoveel gezien en zowel in onderwerp als in uitwerking her innert '„Mon Oncle'; tamelijk sterk aan Chaplins meesterwerk „Modern Times". Maar Chaplin was heel wat scherper en daardoor kreeg zijn film meer zin. Toch bevat „Mon Oncle" uitste kende fragmenten en heeft de film zeer zeker veel verdiensten. De ge sprekken bestaan weer hoofdzakelijk uit onverstaanbare klanken en daar mee worden dikwijls aardige effec ten bereikt. Verscheidene humoris tische vondsten zijn zelfs roerend. Zo heeft meneer Hulot de gewoonte om de deur van zijn onpraktisch gelegen woning zo open te zetten, dat het glas de zon reflecteert op de kanarie van de buren. Het diertje gaat dan prompt zingen. Een hoogtepunt is ook het verslag van het feestje in huis en tuin van de zwager met allerlei ongelukken, die het gevolg zijn van al te prakti sche en esthetische voorzieningen. En met de menselijke moraal van de film kan men het gemakkelijk eens zijn. Met Hulot en Tati doet de toe schouwer zonder twijfel zijn keuze voor vriendelijke, feestelijke oude buurten, waar honden en kinderen zich thuis voelen. Monopole vertoont „Mon On cle nog eens in de donderdagcyclus. Een groep h.t.s.'ers uit Utrecht is gistermiddag naar het Schiedamse station gereisd, waar de restauratie op het tweede perron voor hen was ontruimd. Langs de wanden waren een aantal kaarten en tekeningen van Schiedam opgehangen, waarvan de meeste be trekking hadden op de bouw van het nieuwe station. De h.ts.'ers kregen er deskundige voorlichting over het ontwerp en de realisering daarvan. Twee geparkeerde personenwagens aan de Rotterdnmsediik ter hoogte van de Grensflat zijn gistermorgen zwaar beschadigd, toen een WSM- bus, bestuurd door L. A. v. B. uit Wateringen moest remmen en door het gladde wegdek slipte. Hij vloog tegen de twee personenauto's op. Eén van de wagens werd door de heftige schok zelfs het trottoir opgeduwd. Persoonlijke ongevallen werden niet gemeld. in da Schie is een iverkeiland gereed gemaakt, vanwaar men binnenkort zal beginnen met de bouw van de nieuwe oeververbin ding tussen de oude stad en Nieuwland. Met een lichte hersenschudding en kneuzingen moest gistermorgen de zesjarige Rudolf Boekee uit de Edi- sonstraat naar het Gemeentezieken huis worden gebracht, omdat hij zonder op te letten de Prof. Kamer- üngh Onneslaan overstak en werd aangereden door een personenauto bestuurd door A. K. Deze trachtte nog heftig remmend de jongen te ontwijken, maar slipte op het gladde wegdek door. (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Geleen heeft gisteravond met 18 3 stemmen het voorstel subsidie te verlenen aan de afdeling Ge leen van de Stichting voor Maatschappelijk Werk Humanitas, verworpen. Tegen stemden de KVP-fraclie en nu ook de katholieke groepering. In clusief de drie katholieke wethouders die uit deze laatste groep voortkomen. Voor stemden de twee PvdA-vertegenwoordigers en de protestantse wethou der. I Noch de vijf maa sterke katholieke groepering, noch de twee wethouders (een van hen was vorige keer afwe zig met het gevolg dat de stemmen toen staakten) die drie weken gele den onder meer op grond van uitla tingen van Pater Stokman in de Tweede Kamer het subsidievoarstel vurig steunden, lieten zich gisteren horen. Deze plotselinge ommezwaai moet zonder twijfel verklaard worden uit de actie di: de KAB-centraïe in Geleen tegen Humanitas heeft ge voerd. Deze organisatie stuurde aan alle katholieke raadsleden een schrijven, waarin zij zich sterk kantte tegen subsidie voor Humanitas. Ook werd zondagavond een lezing georganiseerd waar de heer W. Engelen, priester te Nijmegen, een overigens volkomen objectieve uiteenzetting gaf het Humanistisch Verbond en Huma nitas. De KVP-er Bemelraans betoogde in de raad dat 'wij katholieken b« ge zinszorg in de eerste plaats denken aan geestelijke verzorging van het gezin. In dit verband wil ik daD ook wijzen op het grote gevaar, dat 'zwakkere broeders en zusters' lopen, wanneer een gezinsverzorgster van' Humanitas een r.-k.-gezin bij voor beeld naar de NVSH zou verwijzen.. Deze mensen zouden dan alieen maar dieper kunnen zinken,' betoogde hij. Ten aanzien van de verdraagzaam heid hebben wij als katholieken zeket een grote taak,' betoogde de heer Meerts (k.v.p.)'Maar hoever deze verdraagzaamheid moet gaan, daari hebben wij als katholieken een eigen 'kijk op.' De consequentie van het niet ver tienen van subsidie zal zijn, dat Hu- imanitas in Geleen zal moeten worden, opgeheven, deelde de FvdA-er Klui-; istra nog mee. De in Roosendaal en Maastricht binnenlopende treinen worden op het station Lage Zwaluwen samen gevoegd. Uit Ourthe wordt 850.000 ton steen en uit de omgeving van Halle 1.065.000 ton steen aangevoerd. Het transport duurt tot najaar 1963 De keien zijn nodig voor het fun dament van de nieuwe pierarmen, De Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam ontvangt dinsdagavond 7 maart om acht uur in het Wijkcentrum Nieuwland mevrouw Feis-Doudart de la Gré, lerares K. en O. aan de huishoud school in Schiedam, die zal spreken over het onderwerp „De beteke nis van spel, speelgoed en spelmateriaal voor de kleuter thuis". Maandagmiddag 20 maart komt in Maison Westhuis om kwart over twee 's middags mevrouw Henrietta Holt- hausen een inleiding geven over „De kunst van het koken". Zij geeft op de haar bekende, geestige manier, nieu we recepten en handige tips. Voor dinsdag 28 maart staat een excursie naar het nieuwe Dijkzigt- ziekenhuis op het programma. Be langstellenden kunnen zich melden bij mevrouw Bronwasser, Burg Knap- pertlaan 222a. tel. 65407. De nieuwe leden ontmoeten elkaar op een con tactochtend, woendag 22 maart. Ten slotte wordt er een cursus bloemschikken voor de huisvrouwen Op de nieuwe matchtafel in café TlKilia is een aanvang gemaakt met de competitie driebanden groot bil jart waaraan tien teams met drie spelers deelnemen. Op de andere ta fel is gelijktijdig de eindstrijd om het kampioenschap driebanden klein begonnen, waarvoor 8 spelers zich hadden geplaatst samen met de kam pioen van vorig jaar de heer G. Bnytenhek. Poule 1 groot biljart. Rembrandt v. Duijl Eggelmeijer Valkestijn Weeland Walda Heinsbroek Poule 2: 1 van Rembraj v. Leeuwen Simons Scheffers Wirxel v. Slobbe v. Pelt uitslagen: Weeland Vos v. Duikeren v. Buuren Vermeulen TT rniill 36 97 4 0 0.371 30 97 3 2 0.309 30 80 3 2 0.375 26 80 2 0 0.325 30 64 2 2 0.468 10 64 2 0 0.156 e Byer wint met O it B. 30 121 2 0.247 22 121 3 0 0.199 36 65 6 2 0.553 8 65 2 0 0.123 30 116 5 2 0.258 20 116 2 0 0.172 klem biljart waren de 30 67 5 1 0.447 30 67 4 1 0.447 30 82 4 2 0.365 20 82 3 0 0,249 30 55 3 2 0.545 36 55 4 0 0.636 georganiseerd onder leiding van Frits Vogel. De tennisuurtjes beginnen dinsdag 4 april om tien uur "s mor gens weer. Twee Noorse schepelingen zijn van nacht op de Overschleseweg aange houden, toen zy daar met een per sonenauto bezig waren. Het bleek, dat ze de auto hadden weggenomen aan de Scheepstimmermanslaan te Rotterdam. De Noorse joyriders die resp. 26 en 23 jaar oud zijn, werden aan de Rotterdamse politie overge geven. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9— 12,30 uur en 26 uur: bus stopverf: 1 p. bruine glacé handschoenen; grijze wollen herenhandschoen (8); ring met sleutels; wieldop. Te bevragen bij de vinders: kabel- slot met bromfiets, Hommel, Edison- straat 52a; snelbinder, B. v. Duike ren, Wilhelminaplein 28; bos sleu tels en schaartje, C. Holewijn, Bel gischestraat 48c, Rotterdam; houten autostep, v. d. Velde, Mariastraat 96b; groen kinderwantje, Arbouw, Abbenbroeksestraat 11a; l.grüs ge breide herenhandschoen. Meeren- donk, Beierlandsestraat 25'b; zwart glacé dameshandschoen (r), De Graaf, Goudenregenlaan 13, Kethel; 1 p. bruine nappa herenhandschoe nen, v. d. Sloot, Vlaardingerdijk 438; 1 p. blauwe kinderwantjes, Wijnmo len. Burg. Van Haareniaan 923; he renpolshorloge. Steenhouwer, Nwe. Maasstraat 84; schooltas met in houd, portier Dr. Noletstichting: leesboek, E. de Nijs, Thomas a Kem- pisstraat 17a; doos met toiletzeep, E. Langeveld, Kastanjesingel 189, Rot terdam. Do 24-jarige Van B. uit Heerlen, zoon van een aannemer, stortte gis termorgen van een tien meter hoge steiger, toen een dwarsligger hiervan brak. Hij liep geen noemenswaardig letsel op. Advertentie LM. Drie Jaar lang zuilen de uit m Belgische zgn. platte wagens samen gestelde treinen ons land binnenrij den via Maastricht en Roozendaal met keien uit de groeven van Ourthe en Halle. De spoorwegen beginnen met één trein per dag. Tegen 1963 zullen erf drie treinen per dag naar IJmuiden ec Beverwijk rijden. De in totaal! 18£u treinen, die voor dit transport! n^dig zijn, rijden volgens een aparte dienstregeling. De eerste trein met keien uit de groeve van Ourthe wordt half maaxti om 3.43 uur precies 's nachts in: ■Maastricht verwacht. In de namid-' dag zal deze trein het station van; Beverwijk binnenlopen. De Nederlandse en Belgische spoorwegen hebben uitgebreide maat regelen genomen om dit reusachtige: transport in de komende jaren vlot! te laten verlopen. Het normale trei- nenverkeer zal er geen hinder van! mogen ondervinden. Voor het transport van de kelen j naar de noord- en zuidpier zijn in' IJmuiden aan beide zijden van het.' Noordzeekanaal aparte emplacemen ten aangelegd. Vier nieuwe spoorlij nen lopen van het station Oud-IJ-1 muiden naar het emplacement ach-! ter de duinen bij de werkhaven, üie< thans voor de verbetering van de ha venmonding wordt gegraven. Naar het emplacement van de; noorderpier op het terrein van de' Hoogovens aan de noordoever van het Noordzeekanaal lopen eveneens., vier spoorlijnen. De treinen zullen: in Beverwijk worden gesplitst. Het lossen van de wagens geschiedt meti grote kranen. Op de rijksweg onder de gemeente Vlaardingen zijn maandagmiddag twee personenauto's frontaal tegen elkaar gebotst. Een uit de richting Maassluis komende auto, bestuurd door G. de J. uit Lekkerkerk, reed achter een tankauto mee, die een inhaalmanoeuvre uitvoerde. De J. zag daarbij niet, dat er uit tegen gestelde richting een personenauto naderde, bestuurd door L. M. uit Maassluis. Ofschoon de botsing grote materiele schade veroorzaakte, zijn beide be stuurders slechts licht gewond. In de Groen van Prinstererstraat të Vlaardingen is maandagavond de 56-jarige bromfietsberijdster W. P. tegen een stilstaande vrachtauto ge reden. De vrouw is door de GGD met een hersenschudding naar het alge meen ziekenhuis gebracht. ROTTERDAM, 28 febr. 1961. Aan d Visafslag alhier werden van IJmui den en elders 200 kisten verse zeevis en 130 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren: tong midd. 320- 340 p. kg Echol midd. 32-43; kiein 16-20; schelvis midd. 66-70; kabel jauw gr. 49-52 midd. 33-36; makreel 15-16; wijting 38-40; haring verse 16- 18 p. kist; kuit 60-80 spiering 75-80 p. kg. Verdacht van poging tot diefstal van een motorfiets is vannacht de 19-jarige student M, W. uit Delft aangehouden en naar het politie bureau vervoerd. W. liep op de Verwersdijk met de motorfiets aan zijn hand. Toen hij een surveillerend agent tegenkwam, zette hij het plotseling op een lopen, hetgeen de agent uitermate verdacht voorkwam. Toen de jongeman aan de tand werd gevoeld bleek, dat hij de motor had willen stelen. In het clubgebouw van De Hol- landiaan te Vlaardingen wordt don derdagavond prijsklaverjassen ge houden, aanvang 8 uur. Hoofdprijzen zijn kippen. De heer Den Besten nam afgelo pen zomer deel aan de schrijvers- conferentie in de Evangelische Aca demie te Berlijn. Hier werd hem o.a. de vraag gesteld waarom de meeste van zijn gedichten afgestemd zijn op de herfst. 'Dat vond zijn reden', zo zei de heer Den Besten, 'in het feit, dat de herfst het seizoen is waarin de natuur tot zijn opperste bloei komt'. „Het valt niet te ontkennen", al dus de heer Den Besten, "dat de cul tuur vandaag aan de dag iets herfst achtigs in zich heeft. Maar is het eigenlijk nog wel 'cultuur', wat wij cultuur noemen?" De heer Den Bes ten zei dit, omdat naar zijn mening tegenwoordig de cultuur alleen nog maar passief geconsumeerd wordt. „Het is dus tijd dat wij op zoek gaan naar de bron van het levende water", concludeerde de schrijver. Naar zijn mening zou anders de Westerse cultuur ten ondergang zijn gedoemd. „Ons mensen wordt nu om een beslissing gevraagd, die tegen het nationalisme is gericht", aldus de heer Den Besten. Op die manier zouden we dus tot een Verenigd Europa kunnen komen en 'odoende meer con tact krijgen met het communisme In het communisme namelijk, zag de schrijver Den Besten, de enige aanvaardbare gesprekspartner, met wie een nieuwe cultuur bereikt zou kunnen worden. De andere partner is dan dus het christen dom. Dat echter niet alle toehoorders het hier mee eens waren, bleek na dc pauze, toen zich na verloop van tijd een interessant debat ontspon. De vraag was o.a. hoe de christenen en de communisten te combineren, en hoe de onderlinge tegemoetko ming, die tussen de Russen en Rood- China al zo slecht is. „Want", vond een van de toe hoorders, „er kan pas cultuur ont staan als er een onderlinge band ls, een handreiking dus. Maar gezien de totaal verschillende systemen van deze twee partijen, is dit uitgeslo ten." Het debat zette zich hierna nog lang voort. mm 28 FEBRUARI Engels pond 10,61—10,611 Amerik. dollar 3,79A—3.79(3 Franse frank 77,451—77,501 Belgische frank 7,591—7,595 Zwitserse frank 87^71—87,621 Zweedse kroon 73,421—73,471 Duitse mark 91,021—91,071 Deense kroon54.86154,911 Noorse kroon53,0053.05 Canada 3,833—3,841 Italiaanse lire 60,95161,001 Oostenrijkse schilling 14,56114.57Ï ROTTERDAM, 28 febr. Aanvoer totaal 4129 dieren. Hierbij waren 210 vette koeien, 1125 stuks gebruiksvee, 482 vette kalveren, 227 graskalveren. 1791 nuchtere kalveren, 14 varkens, j 60 lopers, 22 biggen, 75 paarden, 5 veulens, 100 schapen of lammeren en i 18 bokken of geiten. Weekaanvoer 6096 dieren. De prijzen waren: vette koeien le kW 2.95—3.25, 2e kw 2.702 95, 3e icw 2-502.60, vette kalveren le kw 2.80 —2.90, 2e kw 2.40—2.80, 3e kw 2.20— 2.40, per kg, graskalveren 450—340— 240, nuchtere kalveren 555045, lopers 140—11080, biggen 8070—55, per stuk; slachtpaarden 2.702.45 220, per kg; schapen 130—100—90, lammeren 1109080, kalf- en melk koeien 12901140950, vare koeien 870760660, vaarzen 920720630, pinken 560—460400, per stuk. Overzicht: vette koeien aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen als gisteren: vette kalveren aanvoer Iets korter, handel traag, dalende prijzen, enkele prima's boven notering; gras kalveren aanvoer als vorige week, handel redelijk, goed prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer iets rui mer, handel lui, teruglopende prijzen; exportvarkens lopers aanvoer iets kleiner, handel goed, staande prijzen; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel tamelijk, hoge prijzen; schapen en lammeren aanvoer matig, handel stug, prijzen lager; kalf- en melkkoeien 'aanvoer iets ruimer, han del stil, prijzen onveranderd; vare koeien aanvoer iets meer, handel flauw, prijzen constant; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen stabiel. Witje, een zicaan ergens in een vijver in Noord-Amerika vindt het op het m maar wat koud. Gelukkig is er nog een wak wn Schaatseed schuift de zwaan over het gladde wit naar de betrekketote SS zijn element, dat nooit veel kouder wordt dan lubgïadeT

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1