Waar is varaan? Duits schip in mist overvaren Ambassadeur en .consuls van Cuba in Neder tand geven er de brui aan I 1.0OPQP- U:Hi! Laatste kluizenaar moet hut verlaten NS: Kortere werkweek niet voor 1 oktober Waarom halen ze dat ding er niet uit Bemanning en loods gered Armalite-plan was misgreep Gevaar geweken voor explosie in de Rijn Mr. Veenhoven Getracht vrouw uit rijdende trein te gooien Simson sleept Narwal binnen MY FAIR LADY": kolossaal kasstuk Minister Visser secretaris NDP) overleden Familieleden weg Jeugd doet mee Nieuw pensioenfonds lederwarenin dustri e Prifzesi Malaise (Van een onzer verslaggevers) Spoed Intact In een ommezien uw voeten moeten een leven lang mee' HET VRUE VOLK DONDERDAG 16 MAART 1961 PAGINA "5 Bij Delft zit nog 'n V-l in de grond NAUWELIJKS rACHTIG METER van de drukke spoorlijn RotterdamDelft ligt op het land van de 12-jarige landbouwer D. P. A. Zuijdgeest in Delft nog altijd een gevaar lijke V-l onder de grond. Duizend kilo springstof zit er in dit helse oorlogstuig. Als men gaat heien in de buurt van de V-l, blijft er weinig- over van de omgeving,' zegt de mijnenspeeialist Drent, hoofd van het bureau van de hulpverleningsdienst in Den Haag. Acht maanden geleden reeds heeft de heer Zujjdgeest de gemeente Delft van de aanwezigheid van de V-l op de hoogte gesteld. "Met de meeste spoed verwijderen,' zei het gemeente bestuur. Maar Openbare Werken, dat het voorbereidende graafwerk moet uitvoeren, schijnt geen haast te ma ken Rode paaltjes Vier rode paaltjes markeren de plaats, waar het voor Londen, be stemde projectiel zich in de grond boorde. Ze zijn. duidelijk van een. af stand zichtbaar. Ir. H. Knol, de di recteur van Openbare Werken, kan geen mededelingen doen over de vor deringen van het werk tussen de rode paaltjes. (Van een onzer verslaggevers) Sindsvier dagen is uit Ouwehand dierenpark een woestjjn-varaan (eei groot soort hagedis), die was onder gebracht in het reptielenhuis, spoor loos verdwenen. Nergens kunnen de oppassers eer gat vinden, waardoor de varaan zot kunnen zijn weggeglipt. De tegels ir de dienstgangen van het gebouw zijr opengebroken, zelfs het riool is open gelegd. maar elk spoor ontbreekt. Als de varaan door iemand mee genomen is, kan dat alleen via. df achterkant van het reptielenverblij) ziin eebeurd "De" verdwijning heel veel gemeer met die van een kameleon uit Blij dorp. In Ouwehands dierenpark heefi men nu nog slechts de hoop. dat <1« varaan, evenals Sn Blijdorp het ge val was, weer op even geheimzinnig» wijze te voorschijn zal komen, ais hij verdwenen is. (Van een onzer verslaggevers) Slechts een donkerbruine, gedeukte streep metaal stak gis teravond nog boven water uit van de Duitse, kustvaarder Mar- tien JLuetjer (499 brt), die in een dichte mist omstreeks zeven uur in de monding van de Westerschelde tussen Zoutelande en Vlissingen werd overvaren door het Nederlandse vracht schip Scheldelloyd (8722 brt). De Martien Luetjer kapseisde en zonk. Maar landbouwer Zuijdgeest be grijpt er niets meer van. Bij niemand wekt het uitblijven van de bom-uit- gravers meer verbazing dan bij hem. Is men in Delft van mening, dat duizend kilo springstof, die achttien jaar in de grond gezeten heeft, er ook wel twintig jaar in kan ziten? De heer Drent deelt dan in elk geval deze mening niet. Hfj heeft juist de voorbereidende werkzaam heden voor het verwijderen van de explosieven aan Openbare Werken overgelaten om sneller te kunnen werken. 'Als men in deze contreien gaai heien, blijft er weinig van de omge ving over.' De uitbreidingsplannen van de gemeente Delft, die zich juist in deze omgeving concentreren, zijn echter in een ver gevorderd stadium De Delftse recherche en de dienst van de heer Drent dringen aan op spoed bij Openbare Werken. Volgens informatie van de hulpverlenings dienst in Den Haag zou men bij Openbare Werken wachten op een gunstiger grondwaterstand. Landbouwer Zuijdgeest wist sinds het laatste oorlogsjaar, dat er een V-l in z(jn grond rust. 'Ik dacht ech ter, dat de V-l door de Duitsers on schadelijk was gemaakt,' vertelde hij ons. Hij had Duitse soldaten bezig ge zien met een lont. Dat deed hem denken, dat de V-I ongevaarlijk was. Toen "hij vorig jaar ambtenaren van Openbare Werken meetwerk- zaamheden zag verrichten, maakte hij veiligheidshalve even gewag van de aanwezigheid van de V-l. De hulpverleningsdienst, die onmiddel lijk door de Delftse recherche werd ingeschakeld, concludeerde jat het moordend wapen nog intact moet zijn. r-s» \-vri- «li- Kapitein K. P. G. Hoek van de Scheldelloyd liet onmiddellijk red dingboeien uitwerpen en een sloep uitzetten. Alle zeven opvarenden van de kustvaarder en de loods werden gered en door de Scheldelloyd aan boord genomen. De Scheldelloyd liep door de kracht van de botsing aan de grond, maar kwam spoedig weer vlot. Het schip kon de reis van Antwerpen naar Hamburg om half tien voortzetten. Hier zullen de geredden, van wie er enkelen lichte verwondingen .hebben opgelopen, aan land gaan. De loods werd in Vlissingen aan wal gezet. De overvaring gebeurde op minder dan honderd meter afstand van de laagwaterlijn. De 15-jarige Willem de Loof uit Koudekerke zag het voor zijn ogen gebeuren. 'Ik was toevallig op het strand en keek naar een ander schip dat zo te zien was vastgelopen. Plotseling hoorde ik een enorme klap,' vertelde hij. 'Hoe de botsing ontstond, heb ik niet gezien. Maar wel zag ik de kust vaarder achter aan het schip han gen. Hij lag nog recht. Spoedig be gon h(j over bakboord weg te zak ken. Het was in een ommezien ge beurd.' Willem de Looft zag een van de mannen nog op de zijkant van het kapseisende schip lopen. Hen paar anderen sprongen te water. 'Ik heb een man of vier zien zwemmen.' Na de aanvaring snelden de red dingsboot President Wierdsma uit Breskens, de Belgische sleepboot Burgemeester Van Damme uit Vlis singen en een bergingsvaartuig van Van der Tak toe om hulp te verle nen. (Van onze soc.-econ, redactie) De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren een be spreking over de arbeidstijdverkorting gehad met vertegenwoordigers van de directie en de personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen. Vertegenwoordigers van het College van Rijksbemiddelaars woonden de vergadering bij. Tijdens de bespreking bleek op nieuw, dat de directie zich gebonden voelt door de minister van Verkeer en Waterstaat en het College van Rijks- bemiddelaars en meent, dat de ver korting van de arbeidstijd niet voor 1 oktober van dit jaar kan worden ingevoerd. Overigens is de directie wel van mening, dat invoering op 1 oktober de personeelsvoorziening bij de spoor wegen in de komende maanden bij zonder moeilijk zal maken. De werknemersvertegenwoordigers handhaafden hun eis, dat de verkor- ring van de arbeidstijd met ingang van de zomerdienst, dus 28 mei. moet worden ingevoerd. De jürnacirice Ingrid Berg man (rechts) heeft tvoens- dagavond met haar echtge noot, de producer Lars Schmidt, in het Amsterdam se Carré een voorstelling van de Nederlandse' My Fair Lady bijgewoond. In de pauze had zij een genoeglijk gesprek met de hoofdrolspelers Mar griet de Groot, Wlm Sonne- veld en Paul Storm. Tijdens zijn bezoek aan Nederland zet Schmidt de besprekingen voort over de produktie van .Oliver', een musical naar Dickens roman Oliver Twist. Net staat inmiddels wel vast, dat de Nederlandse Oliver' zal doorgaan. 5V- NEW YORK (Reuter) De musical 'My fair Lady' die zijn zesde jaar ingaat op Broadway, heeft al bijna 50 miljoen dollar opgebracht bij de voorstellingen in de gehele wereld. Nog nooit was dit cijfer voor een der gelijk stuk bereikt. Op Broadway heeft het stuk al ruim zeventien miljoen dollar opge bracht. in Londen ruim zes miljoen en ook de grammofoonplaten bren gen overal ter wereld hun geld op. (Van onze parlementsredactie) Het is een twijfelachtige eer, de verantwoordelijkheid te dragen voor de leiding van een staatsbedrijf. Dit zei woensdagavond in de Tweede Ka mer minister Visser (Defensie) bij de behandeling van de begroting der Artillerie-Inrichtingen, die er volgens deze bewindsman niet al te rooskleu rig uitziet. Aanleiding tot deze uitlating was de kritiek door enkele afgevaardigden geuit op het plan tot het produceren van een geweertype (Armalite) dat voor militaire doeleinden ondeugde lijk is gebleken. De heren Koersen (k.v.p.) en Rit meester (v.v.d.) betoogden dat de ontwikkeling dit in licentie ver vaardigde produkt (met plastic kolf en zonder mogelijkheid tot het opzetten van een bajonet) de staat op een flinke strop is komen te staan. Het Armalite-geweer is ont wikkeld uit een jachtgeweer van de» Amerikaanse Fairchild-fabrie- ken. De minister erkende dat het plan een misgreep is geweest. Hij sprak de hoop uit dat de benoeming van een nieuwe president-directeur, die zeer binnenkort is te verwachten, de bedrijfsvoering ten goede zal komen. De begroting der Artillerie-Inrich tingen is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. KREFELD (DFA) Het scheep vaartverkeer bij KrefeldUerdingen. waar op 4 maart het kustvaartuig Barbara met een lading van 420 ton carbid na een aanvaring is gezonken is gisteren in beide richtingen her stcld. Deskundigen menen, dai h- gevaar voor een ontploffing than geweken is. Van de laümg carbid is ongeveer de helft gelost. Men hoopt dat het schip in de loop van de volgende week za! kunnen worden geborgen Aan de voorbereidingen hiervoor wordt ook door Nederlandse duiker gewerkt. (Van onze parlementsredactie) De gehele Cubaanse vertegenwoordiging in Nederland heeft gisteravond ontslag genomen uit de dienst van Fidel Castro. Tedegrafiseh is aan Havana het „onherroepelijke besluit" mee gedeeld. De Cubaanse ambassadeur, dr. Ignacio Fiterre, bevestigde gisteravond tegenover ons dat hij en zijn staf ontslag hebben genomen uit protest tegen wat Fidel Castro van de Cubaanse revolutie heeft gemaakt. Hij verklaarde verder te zullen streven en strijden voor een vrij Cuba, dat gerechtigheid, vrijheid en waardigheid voor alles kent". Over zijn plannen voor de naaste toekomst wilde dr. Fiterre zich nog niet uit laten. Met de ambassadeur hebben ont slag genomen de kanselier van de ambassade, dr. Miguel A. Campos, en de consuls mevrouw Piedad An- duiza en de heren Alberto R. Leon en Marcello R. Fraga. De ambassade in Den Haag en het consulaat m Rotterdam wraen gisteravond gesloten. Dr. Fiterre is veertien maanden ambassadeur in Den Haag geweest. HU kwam dus naar Nederland als aanhanger van de Castro-revolutie, Dr. Fiterre was Ieraar wiskunde. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag was men gister avond vroeg nog niet officieel op de hoogte gesteld van de stap van de Cubaanse ambassadeur. Verwonder lijk is dat niet, want de officiële mededeling moet van Havana komen. Dr. IGNACIO FITERRE ...straks weer voor de klas?... Advertentie I.M. (.Van een onzer verslag gevers) Een der laatste klui zenaars van ons land zal vandaag zijn hut van takken en plaggen in de Deurnse bossen bij Lies- sel (N.-B.J moeten ver laten. Het is de 58-jange doen. „Frieaje" van H. die zijn „Ik dagen doorbrengt met het zoeken van veld- zicli gisteren nogal icei- gerachtig toen een ad judant van de rijkspoli- ,e he namens het ge meentebestuur voor de laatste maal sommeerde de primitieve hut te verlaten. Tot vanmiddag heeft Var. H. de tijd dit eigener beweging te wil eigen baas zijn, gewoor leven en geen vlieg kwaad aoen. vruchten voor de dage- zegt hij. De man heeft lijkse pot, het sprokke- tientallen jaren in Ca- len van hout en het ge nieten van de natuur. Hij zegt geen behoefte te hebben aan contact met de mensenwereld. Daarom toonde hij nada gewoond, maar keerde twee jaar gele den naar zijn geboort- land terug Maandelijks krijgt hij nog een som geld uit Canada, die op zijn naam wordt gestort bij een Deurnse bankin stelling. Hij is reeds eerder vit de bossen verdreven, maar legde zich toen in plastic gerold in een droge sloot te ruste. In een pension en in een verzorgingshuis bij nonnen hield hij het niet uit. Voornaamste drijfveer van de maatre gel van het gemeentebe stuur is het brandgevaar dat deze boswoning op levert. De hut heeft al een keer m brand ge staan, en een bosbrand d toen met de graot- s noeite voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) Mr. W. G. J. Veenhoven, in de wereld van de dagbladpers een zeer bekende persoonlijkheid, is te Haar lem op zestigjarige leeftijd overleden en gisteren in alle stilte gecremeerd. Van 1928 af is de heer Veenhoven secretaris geweest van de vereniging 'De Nederlandse Dagbla-'-icrs'. Tevo ren had hij in Haarlen n vijftal jaren een praktijk als -caat en procureur. Daaraan he- «j m de loop der jaren steeds i, er aan dacht kunnen geven dom dat zijn functie al secretaris van de vereni ging hem steeds meer opeiste. In die positie heeft de heer Veen hoven dertig lange jaren een zo voor name rol gespeeld, dat zijn overlijden ook door hen die zakelijk met hem te maken hadden, als een ontzaglijk gemis wordt gevoeld. Binnen de vereniging was zijn per soonlijkheid een enorme bindende kracht, naar alle kanten wekte hij vertrouwen. Naar buiten hetzelfde beeld: bindends kracht en vertrou wen in zijn contacten met adverten tiebureaus, de tijdschriftenorganisa tie. de nieuwsbladpers. Van hem is bekend, dat hij op alle fronten vocht voor de belangen van de dagbladen, de grote maar ook de allerkleinste. H(j had contacten met ministeries, wist wat op de papiermarkt gebeurde, was dé deskundige als het ging om handhaving van bedrjjfsregelen. Van hem wordt gezegd, dat hij eigen belang achterstelde bij de be langen van al die verschillende part ners; en ook. hoezeer zijn allerchar- mantst en menselijk optreden hem bij velen geliefd heeft gemaakt, In 1955 werden zijn verdiensten of ficieel erkend door zyn benoeming tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Wet wist men in diplomatiek Den Haag, dat Fiterre al enige tijd de in zichten van Castro niet tneer deelde en zelfs meende men, dat hij te be- voegder-niet-Cubaanse-plaats, al on langs heeft laten weten wat hij van plan was. Daorom, zo zei men in Den Haag. hebben dr. Fiterre en zyn medcwei- kers ook tevoren gezorgd dat hln fa milieleden uit de buurt van Cuba zijn Zo kunnen ze niet door represaille maatregelen, die men toch kennelijk vreest, worden getroffen. Dr. Fiterre deelde mee dat hij geen politiek asiel zal vragen. H(j verwachtte Nederland op korte ter mijn te kunnen verlaten. Hij meent gezien zijn oude beroep, wel weer spoedig „ergens" voor de klas te zul len staan. Op de rijbaan van de Haagse Ruychrocklaan stond het gisetravond voor nr. 8G. de Cubaanse ambassade in grote rode letters neergekaikt: Awal with Fidel Castro, compleet met portret, weinig gezicht, veel baard. Twee deksels van margarinedozen bevestigd aan de bordjes die aange ven dat de ruimte er tussen is ge reserveerd voor de auto van de Cu baanse ambassadeur vermeldden de zelfde kreet. Een mee-opgehangen narcis deed vermoeden dat het fees telijk was bedoeld. Het was het werk van de jeugd uit de buurt, niet van zijne excellentie, dr. Ignacio Filterre, ambassadeur van Cuba, zelf. Maar het was toch zijn besluit Fidel Castro de dienst op te zeggen, dat de jeugd had geïnspi reerd. Voor de Cubaanse ambassade in Den Haag staat het bord „Niet §f parkeren, gereserveerd voor Cubaanse ambassadeur". De Haagse jeugd s vond, dat er nog wel een bordje „Weg met Fidel Castro" bij kon. De rechtbank te Groningen heeft donderdag de 29-jarige landarbeider Luppo H. uit Nieuweschans, die ge probeerd had zijn vrouw uit de trein te gooien veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie had een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Het drama speelde zich af op 22 oktober van het vorige jaar in de laatste trein van Winschoten naar Nieuweschans. De verdachte handel de onder invloed van alcohol (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Rooivink heeft met ingang van 1 april het pensioenfonds voor de schoenindustrie ook verplicht gesteld voor de werknemers in de lederwarenindustrie. Dit is gebeurd op verzoek van de organisaties van werknemers en werkgevers. Het fonds zal van 1 april af Alge meen Pensioenfonds voor de Schoen industrie en de lederwarenindustrie heten. Het za! 13.500 mannelijke werknemrs van 14 tot en met 64 jaar omvatten. MADRID (Reuter) In het poli tieke proces dat op het ogenblik in de Spaanse hoofdstad wordt gevoerd zouden zeven van de acht verdach ten zijn vrijgesproken. De achtste beklaagde, een monarchist zou zijn hi*veroordeeld. Daar de uitspraak nog greep zijn vrouw beet. opende de iet is bekendgemaakt door de reeht- deuren van de rijdende trein en wil- j bank kon geen bevestiging worden de haar naar buiten duwen. I verkregen van dit bericht. Ginds de revaluatie wordt et weer veel over prijsverlaging gesproken. Dat is begrijpelijk, want revaluatie betekent: goed koper kopen in het buitenland en dus zijn prijsverlagingen moge tijk. Terecht is er dan ook in de Tweede Kamer met kracht bij de regering op aangedrongen die prijsverlagingen ook zoveel mo gelijk wï&r te maken. Nu zijn er echter twee gevaren: enerzijds het gevaar, dat men zich te grote illusies gaat maken over wat er nu wel allemaal mo gelijk zou zijn, anderzijds, dat men redeneert, dat het allemaal 'niet de moeite waard' is. De prijsverlaging, die door de revaluatie mogelijk wordt is in derdaad beperkt. Als de inkoop prijs van buitenlandse goederen en grondstoffen met een kleine vijf percent daalt, dan betekent dat niet zo heel veel voor de kos ten- van het consumptiepakket. Men mag niet vergeten, dat 22 percent van, onze import uit Duitsland komt en dat aan de prijzen van die artikelen niets verandert. Een globale raming leert, dat een prijsverlaging van uit het overige buitenland inge voerde grondstoffen en eindpro- dukten ongeveer één percent op de kosten van het totale con sumptiepakket kan uitmaken. Ziehier de beslist niet onbe langrijke, maar toch ook beperk te marge, waar het om gaat. TM dit alles dient men nog te u bedenken, dat de kosten van ingevoerde grondstoffen voor vele produkten slechts een be perkt deel uitmaken van de to tale produktiekosten. De rest zijn Nederlandse grondstoffen, lonen enz., waar niets aan verandert. Een prijsverlaging van ingevoerde grondstoffen met 43 percent be tekent dan ook slechts een fractie op de eindprijzen. Het is ermee als met zovele prijsverhogingen en -verlagingen van grondstoffen: ze zijn voor de fabrikant en tussenhandel inte ressant, maar de eindprijs van het artikel wordt er niet of pas op lange termijn door beïnvloed. De mogelijkheid prijzen te ver iagen bestaat dan ook vooral dddr waar men te maken heeft met goederen die of wel recht streeks uit het buitenland worden ingevoerd, of wel waar veel inge voerde grondstoffen in zijn ver werkt. En dan voorts in gevallen, waarin toch al om andere rede nen aanleiding tot prijsverlaging was, b.v. omdat de grondstoffen- prijzen al een tijdlang dalen of de winsten groot zijn. en waar nu de revaluatiewinst bij komt. Uier ligt een dankbare taak voor minister De Pous. Want het is wel duidelijk, dat er meer prijs verlagingen mogelijk zijn dan de enkele aankondigingen van enkele grote levensmiddelenbe- drijven, die begrijpelijk het woord revaluatie hebben ingepast in het kader van hun regelmatige reclame-aanbiedingen en ook meer dan de verlaging van de koffieprijs, die deze week is in gegaan. Zouden immers de prijsverla gingen niet tot stand komen, dat zou dat automatisch beteke nen, dat de revaluatiewinst ten goede zou komen aan de winst marges van importeurs en indus trie. Met andere woorden: de ver deling van het nationale inkomen zou slechter worden dan ze al is. Het is aan minister De Pous om vooral grote ondernemingen, die veel ingevoerde grondstoffen ver werken, ertoe te brengen de re valuatiewinst dóór te geven aan hen, wie ze toekomt: de consu menten. "jY/Tmister Visser heeft het in de 1YA Tweede Kamer niet gemakke lijk gehad. Dat is nu eenmaal het lot van elke minister van Defen sie. Zijn departement kost han den vol geld en iedereen hoopt dat het daarmee gefinancierde appa raat nooit behoeft te functione ren. Maar aan minister Visser wordt door de Tweede Kamer de zaak eigenlijk niet toevertrouwd. Het parlement gelooft niet in zijn be kwaamheid. Dat is het wat de kri tiek op deze minister 20 snijdend maakt. npot overmaat van ramp verde- ■*- digt de minister zijn beleid enerzijds met een minzaamheid die de indruk maakt ondeskun digheid te verbergen, anderzijds met onbedoelde grofheid. Zo'n grofheid was het toen hij de Ka mer voorhield, dat zij zich niet had te bemoeien met verplichtin gen die de regering nu eenmaal met andere landen heeft aange gaan. Dat zou een mooie vrijbrief voor de regering zijn om haar be leid aan de controle van het par lement te onttrekken! Natuurlijk neemt de Kamer dat niet. Met het debat over de defensie zijn wij weer teruggekeerd in de vertrouwde malaisesfeer, waarin het kabinet-De Quay regeert. (Van een onzer verslaggevers) De zeesleper Simson van Wijsmul ler heeft vannacht de Nederlands» kustvaarder Narwal (291 brt) veili| In IJmuiden binnengesleept. Het Delfzijlse schip kwam gister- avond dicht onder de kust bij IJmui- iten in moeilijkheden. De Narwal dreef door machinpscbrde stuurloos rond. De Narval was op weg naar Hamburg.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2